lïipL, De nieuwe Texeltoerist ABN AMRO veilt 'Blok' voor goed doel ■I Cjroen c£wartjJexeU tn het harL, r,,- Gemeente stelt eisen aanbesteding bij TEXEL 'A/s we niks doen, gaat het fout' Lessen Muziekschool in gevaar door geldtekort -- Zeehond verstrikt in nylon koord rX, - Aangespoeld 'liefdeskistje' vol herinneringen Voorjaar Vanaf nu verkrijgbaar lm OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11966 VRIJDAG 25 MAART 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg v'v. *- -- v. ;en kunstwerk van ruim viereneen- laive meter breed, dat hang je niet omaarop. Dat ontdekten de mede werkers van de ABN AMRO bij het ïichten van het nieuwe bankge- iouw aan de Parkstraat. Voor het norme panorama van Blok van der lelden, dat sinds de opening op 1 lecember 1973 het kantoor van (toen mg) de ABN sierde, bleek geen feats meer. Normaal gesproken zou lat reden zijn het te verhuizen naar et enorme kunstdepot van de bank, waar volgens districtsdirecteur G.J. 'ols één van de grootste kunst- ollecties van Nederland ligt opgesla- jen. Maar dat zou betekenen dat het vnstwerk van het eiland zou verhui- en en dat geen Texelaar het ooit te- ugzouzien. 'Dat vonden we jammer, wooral omdat het zo'n Texels schilde- is', vertelt Pols, die samen met vestigingsmanager Jacob van Heer waarden van de ABN AMBRO in Den Burg het plan opvatte Bloks werk te veilen en de opbrengst beschikbaar te stellen aan een goed - Texels - doel. Het enige bezwaar van deze werk wijze is dat het ook in dat geval met zeker is dat het panorama op het ei land blijft. 'Dat kun je met afdwingen. Als iemand eigenaar is, bepaalt hij zelf wat ermee gebeurt. Maar het moge duidelijk zijn dat wij graag wil len dat het voor Texel en de Texelaars behouden blijft. Het mooiste zou zijn wanneer de gemeente of een groot bedrijf het koopt en er ook voor zorgt dat het voor publiek te zien is.' Het geheel gerestaureerde werk, in zwart-wit uitgevoerd op een doek van 4,60 bij 0,50 meter, is een dwarsdoor snede van Texel, met links hel Noord zeestrand en de duinen en rechts de dijk en de Waddenzee. Het biedt zicht op de boerderijen, tuunwallen, kolken en schapen op de Hogeberg, met op de achtergrond de silhouetten van Den Burg en Oosterend en, links tus sen de bomen door, het kerkje van Den Hoorn. Het is door Blok van der Velden in opdracht van de bank ge schilderd, in het gebouw zelf. 'Met een kwastje met drie haren', weet oud-directeur Wil Braam uit overleve ring. Kunsthandelaar Hans van der Klift voegt daaraan toe dat het een techniek betreft die de kunstenaar maar kort heeft gebruikt, in het begin van de jaren zeventig. Hij taxeert het doek op circa €7500,- De in 1913 in Dordrecht geboren Ad Blok van der Velden woonde van -1940 tot 1979 op Texel en maakte in die tijd honderden tekeningen en schilderijen, waarbij het nu nogal nos talgische aandoende Texelse land schap van voorde ruilverkaveling zijn grootste inspiratiebron was. Blok overleed in 1980 in Italië, zijn tweede vaderland, waar hij een jaar eerder naar toe was verhuisd. Het panorama van Blok is op werk dagen te bezichtigen in het gemeen tehuis. Wie het graag wil hebben, kan een schnftelijk bod indienen bij de redactie van de Texelse Courant. Dat is mogelijk tot en met vrijdag 8 april. Bij de officiële opening van de bank, een dag later, wordt om 11.00 uur het hoogst geboden bedrag bekend ge maakt, waarna nog een laatste mo gelijkheid bestaat een bod te doen. Het eerste bod, van de ABN AMRO zelf, is €2500,-. DeMuziek- en Dansschool in Den Burg moet mogelijk de helft van Aaafdctiviteiten schrappen om te lunnen blijven bestaan. De mu- dekschool, die al jaren inteert op laar eigen financiën, heeft de po- itiek gevraagd zich op zeer korte srmijn uit te spreken over moge oplossingen die de school eeft aangedragen. Ondanks be- cuinigingen is het geld zo goed als p. Volgens directeur Maaike «ckers moet er op korte termijn ets gebeuren. )e Muziek- en Dansschool (MDT) ampt al jaren met financiële moeilijk- aden. Een van de grootste oorzaken een verandering in de CAO voor unstzinmge Vorming waardoor de alanskosten sinds 2002 flink zijn Jegenomen. Landelijk zijn de afge- ipen jaren diverse muziekscholen loor die zogeheten autonome kos- ïistijging gesneuveld. Daarnaast ileeg het aantal leerlingen van 500 in naar 1357 in schooljaar 2003/ 004. 'De subsidie is met met die stij- ling meegegroeid, terwijl in het nuziekonderwijs elke leerlingen geld ©st' aldus Deckers. 'De organisatie daardoor in toenemende mate in e problemen gekomen. leMDT heeft het college en de poli ce partijen drie mogelijke oplossin- |en voorgelegd om te voorkomen dat Ie muziekschool ten onder gaat. knsdagavond hielden bestuur en Srectie een bijeenkomst voor raads- eden om hen over de laatste stand ian zaken te informeren. De eerste nogelijke oplossing is dat de ge rente structureel zestigduizend iuro extra subsidie aan de MDT ver trekt. 'Dan kan het huidige aanbod stand blijven', aldus voorzitter 'eter Bakker. De tweede optie is dat lijkse subsidie van ongeveer Iriehonderdduizend euro ongewij- blijft en de MDT drastisch het nes in haar activiteiten zet. Dat gaat en koste van de lessen en de werk gelegenheid. De derde mogelijkheid is dat de gemeente de subsidie met vijfentwintigduizend euro verhoogt. In dat geval vermindert de MDT gedo seerd haar activiteiten, maar hoeven er geen ontslagen te vallen. De MDT heeft voor die reorganisatie een plan klaarliggen. Deckers en Bakker lieten de raads leden weten dat zij en het college als subsidieverstrekkers aan zet zijn om uit de drie voorgelegde modellen een keus te maken. Ze lieten er geen mis verstand over bestaan dat de nood hoog is. Bakker: 'We hebben de af gelopen jaren gemiddeld dertig duizend euro per jaar op het eigen vermogen ingeteerd. Op 31 juli 2004 bedroeg dat eigen vermogen nog duizend euro.' Deckers betoogde dat langer wachten op de daadwerkelijke invoering van de nieuwe beleids- gestuurde contractfinanciering (het nieuwe systeem dat de oude raam- subsidie vervangt) geen optie meer is om tot een gezonde bedrijfsvoering te komen. 'Er moet een keus worden gemaakt. Anders gaat noodgedwon gen de tweede optie in werking. Als we niks doen, gaat het fout.' Lees verder pagina 5 Op het strand bij paal 17 werd woensdagochtend een circa negen maanden oude zeehond gevonden, met een nylon koord rond haar mid del. Het koord, van het type dat voor verpakkingen wordt gebruikt, was ingegroeid en het dier moet er maan den mee hebben rondgezwommen. De dierenarts heeft de zeehond, die aan zware verwondingen, zweren en verlammingsverschijnselen leed, uit haar lijden verlost. De buitrug, waar van het skelet sinds deze week in EcoMare wordt tentoongesteld, is op vergelijkbare wijze het slachtoffers geworden van zwerfvuil. Bijlage Voorjaar In de bijlage Voorjaar die van daag met de Texelse Courant wordt verspreid onder meer inter views met drie Texelse koks van uiteenlopende restaurants, een reportage over kindermode, een interview met schilder Cor Bremer en er is aandacht voor de vraag of Texelaars lieven sparen of beleggen. In Voorjaar ook de Nederlandse en Duitse agenda. De zee geeft soms bijzondere schat ten prijs. Zoals onlangs, toen hulp- strandvonder Klaas Uitgeest ten noorden van De Koog aan de vloed lijn een kistje aantrof. Toen mj het deksel er afschroefde bleek het kistje een niet-alledaagse inhoud te heb ben. Stapels met foto's, liefdesbrie ven, knuffels, een geborduurde merk lap die waarschijnlijk bij een ver jaardag cadeau is gedaan en enkele pikante voorwerpen. De foto's tonen een meisje, maar het betreft ook fa milie-, vakantie- en andere kiekjes. Uitgeest: 'Ik heb ze nageteld, het waren er wel 330. Ze waren wel nat geworden, maar nadat ik ze had ge droogd bleek de schade erg mee te vallen.' Uit de correspondentie kon worden afgeleid dat er sprake is ge weest van een lange liefdesrelatie tussen een meisje (Rebecca) en een jongen (Jonathan) uit Engeland. Een envelop vermeldt de plaats Lowestoft aan de Britse kust. 'Blijkbaar is het uitgeraakt en heeft de jongen al zijn herinneringen aan het meisje in een kistje gestopt en in zee gegooid.' In- (Advertentie) TEXELSE-^COURANT Gecombineerde krant na Pasen In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 28 maart, 2e paasdag, zal er op donderdag 31 maart een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 29 maart tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy i - v •*- 'A-W '--XT*- T- Mïiar*" Ir v, 'Lu; Het schilderij in volle glorie, gefotografeerd door (kunst)fotograaf Pieter de Vries. Met links het Noordzeestrand en rechts de Wadden zee. Daaronder een detailopname, met onder meer één van de boerderijen op de Hogeberg. -m,/-v L.a- TB: 'Texelse bedrijven niet buitensluiten' De eisen voor het inschrijven voor gemeentelijke werken moeten zo danig worden aangepast, dat ook Texelse bedrijven in aanmerking komen. Dat verzoek heeft Texels Belang aan het college gericht, met als eerste resultaat dat Texelse be drijven nu meer kans maken bij de aanbesteding van de aanleg van de riolering van het buitengebied. TB ergert zich eraan dat bij bepaalde werken dermate hoge eisen op het gebied van ervaring met grote projec ten zijn gesteld, dat Texelse bednjven bij voorbaat worden buitengesloten. 'Het is van economisch belang voor het eiland dat ook Texelse onderne mers kunnen inschrijven op gemeen telijke werken', schrijft Piet Standaart, die zich in het onderwerp heeft vast gebeten. 'TB vindt dat bij aanbeste dingen ook moet worden gekeken naar het economisch belang van het eiland en niet alleen naar de laagste inschrijver. Het moet een zorgvuldige afweging zijn tussen de belangen. (Advertentie) middels heeft dochter Marjan via internet contact weten te leggen met het meisje, die er kennelijk met van op de hoogte was van wat haar voorma lige vriendje met de spullen had ge daan. De vondst van Uitgeest kwam onder de vermelding 'liefdeskistje' op tafel tijdens een bijeenkomst van de strandvonderij op de kamer van de burgemeester. Nadat ze kennis had genomen van de inhoud besloot ze dat het kistje als curiositeit mag wor den tentoongesteld in schipbreuk en juttersmuseum Flora. Strandvonder Klaas Uitaeest toont het kistie met de biizondere inhoud van foto's, liefdesbrieven, knuffels en andere soullen. TEXELSE^COURAMT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: b-ransi-iTSIM MECHANISATIE B.V voordeelkaart VW Natuureiland Super deBoer %J uakaniiekrai Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Want een economisch belang is ook een maatschappelijk belang. Als de arbeidsmarkt op Texel door het aan bestedingsbeleid onder druk komt te staan en de gemeente hierdoor meer uitkeringen moet verstrekken, dan is het kiezen voor de laagste inschrijver van beperkt economisch belang.' Als recent voorbeeld van verkeerd aanbestedingsbeleid noemt TB de aanleg van riolering in het buiten gebied. een miljoenenproject dat over meerdere jaren is uitgesmeerd. Bij de inschrijving moesten de bednjven een lijst van opgeleverde werken over de laatste dne boekjaren overleggen. Daaruit moest blijken dat per jaar minimaal één werk is opgeleverd met een aanneemsom van minimaal €500.000,- op het gebied van het leg gen en aansluiten van persleiding stelsels. TB: 'Het betreft hier werk dat in fases kan worden uitgevoerd en voor de komende vier jaar voor een aantal gezinnen werk kan betekenen. Daarnaast kan het beheer en onder houdscontract tien jaar werk opleve ren voor een Texelse ondernemer of Gemeentewerken. Met de nu ge stelde inschnjvingseisen komen al leen een paar aannemers van de overkant in aanmerking.' TB hamert er ook op dat bij de aanbesteding van het nieuwe gemeentehuis ook de pas opgenchte Bouwgroep Texel in aan merking moet komen voor aanbeste ding. 'Als sprake is van risico's voor de gemeente, moeten deze op een andere wijze worden afgedekt. Maar Lees verder pagina 5 Texel Race Na vijftien edities komt er een einde aan de Texel Race. Door de afne mende belangstelling is het volgens de organisatie niet meer te doen. Pagina 5 Sri Lanka Hernia en Juul Annyas vertrokken eind februari naar Sri Lanka om te helpen aan een weeshuis voor de slachtoffers van de tsunami. Pagina 7 Skydive koopt vliegveldrestaurant Skydive Texel of een bedrijf dat aan dit tweede paracentrum is geli eerd, wordt de nieuwe eigenaar van vliegveldrestaurant Texel Air- port. Dat bevestigt Rob de Granje, de huidige eigenaar van het restau rant. 'Het contract is getekend', vertelt De Granje, die met echtgenote Anita een jaar geleden zelf eigenaar werd van het restaurant. 'Toen kwamen we hier met heel andere intenties naar toe dan de situatie waarin we nu door de twee strijdende paracentra verzeild zijn geraakt. Er zijn wat problemen geweest en op deze pianier hebben we er geen zin meer in.' Erg lang heeft De Granje niet over de overname nagedacht. 'Helemaal niet. Een week geleden was ik nog op vakantie en deze week is de kogel door de kerk. De overname wordt zo snel mogelijk afgewikkeld.' Toekomstplannen heb ben de twee nog met 'We kijken wei wat we tegenkomen.' In hoeverre er appartementen bij de overname be trokken zijn. is niet bekend. Woordvoerder Wim van Gilst van Skydive Texel wilde geen commen taar geven. Met uitvouwbare kaart Ti van Nationaal Park Duinen van Texel

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1