O 'We houden rekening met het worst-case-scenario YIRRHV&G .TEXELSE "i Geen optreden tegen 3'strijdigheden' Krimweg COURANT EN WOT UBD BEDRCHT HIER TE WILLEN BESTEDEN MDT kampt al jaren met geldproblemen Jan Kühne neemt afscheid VRIJDAG 25 MAART 2005 et college weigert op te treden te- en situaties en activiteiten op het <0öP ^eel Krimweg 44 die volgens de uren strijdig zijn met de wet- en I ia gelgeving. De buren hadden via m advocaat om handhavend op- den gevraagd, maar b en w heb- ndat van de hand gewezen om- fotoc gtde veronderstelde misstanden middels zijn opgeheven of omdat ialisering in het verschiet ligt. betreft het veelbesproken terrein Te^i Ivonne Boom, die tijdelijk maxi- ial veertien caravans mag gebrui- n voor het onderbrengen van het 2 w isoneel van haar strandpaviljoens 0128 en Paal 33. De buren consta- ïden echter dat het er 27 waren. eigenares had een grote partij [erij tie caravans gekocht om daaruit istaa beste te selecteren. Het college 3t ervan uit dat de slechtste cara- uiterlijk 25 maart afgevoerd zul- izijn, zodat er dan nog maar veer- staan. Pas als dat niet het geval |<t wordt opgetreden, ïslot buren klaagden ook dat op het f da rei" het paviljoen Vliezicht was op- afspt slagen. De eigenares had de ge- >ente gevraagd dit te gedogen tot eriijk 1 maart. Het paviljoen is in- ddels weg en komt met terug, bedijker ligt het met een houten buur die met vergunning is ge- ka topt en vervolgens zonder vergun- 3og: ig is herbouwd. De oude schuur onder het overgangsrecht, de uwe (waarin materiaal van de oude 3chci«fwerkt) niet. Het probleem kan glas gelost worden door de nieuwe inuur alsnog bij de artikel 19-proce- te betrekken, die inmiddels voor isituatie op het terrein van start is Igaan. Zolang er geen duidelijkheid over de afloop van deze procedure, ihet college niet handhaven, s buren hadden ook gewezen op (i zonder vergunning gebouwde mdenkennel die strijdig is met de rarische bestemming van de on trond. Omdat de als open afras- ing uitgevoerde kennel inmiddels sg is. is ook hier geen aanleiding or handhavend optreden, onmin wordt opgetreden tegen i sanitair gebouw op het terrein dat dit onder het overgangsrecht rP t Verder zou een stenen schuur op [terrein zijn verbouwd en strijdig 3de agrarische bestemming wor- ngsbruikt. De ambtenaren menen terdat van verbouw geen sprake ier dat in de schuur alleen wat tuin- bsdschap staat. VERVOLG VAN PAGINA 1 El Aanbesteding wel op een manier die voor de elaars geen belemmering vormt.' Foutje ibedrag van €500.000,- dat aan- ikelijk in de publicatie over de aan- Seding werd genoemd, berust Igens wethouder Corry Heijne op foutje. 'Het moet €300.000,- zijn dat hebben we gecorrigeerd, al jrde brief van TB binnen kwam.' •bnef heeft er volgens Heijne wel geleid dat de tekst zodanig is rgepast dat de kansen voor Tex- ebednjven zijn vergroot. De eis dat bedrijf voor dit bedrag alleen rsleidingen heeft aangelegd is aan- tot 'rioleringsgerichte werk- imheden'. Door de aanpassingen men nu ook Texelse aannemers schrijven. Enige beperking is dat de rschillende fasen (drie) in één aan- steding worden meegenomen, wat tekent dat als de Texelse aanne- de boot missen, ze geen kans eken op een andere fase. it betreft de aanbesteding van het ineentehuis is het volgens Heijne de gemeenteraad de spelre- sls bepaalt. 'Ik denk dat er moge heden zijn, het is aan de raad om erover te besluiten.' Het ongenoegen van de buren richtte zich ook op de opslag van mogelijk asbesthoudend materiaal, afkomstig van de sloop van een schuur. De ge meente stelde vast dat inderdaad een schuur was gesloopt en gaf dit door aan de politie die daarop strafrechte lijk in actie kwam. Bij latere controles bleek het asbestpuin niet (meer) aan wezig te zijn, zodat ook voor dit ge val geen bestuursrechterlijk optreden nodig was. In het lijstje van veronderstelde over tredingen stond ook het rooien van bomen zonder kapvergunning en het afgraven en egaliseren zonder aanlegvergunning van een deel van het terrein. Het college zegt van ille gale bomen kappen niet te weten en wijst de andere grief van de hand omdat in agrarisch gebied van de categorie A geen vergunning nodig is voor afgraven en egaliseren. Tenslotte was er een klacht over een brandgevaarlijke situatie als gevolg van onveilige elektra-aansluitingen, maar omdat de eigenares dat inmid dels in orde heeft gemaakt blijft ook hier actie achterwege. Winkels open op tweede paasdag Winkeliers uit Den Burg gaan er voor om de winkelopenstelling op maandag tweede paasdag tot een succes te maken. 'De eerste koop zondag in de voorjaarsvakantie is goed aangeslagen. Veel mensen vinden het heerlijk om in alle rust een paar uurtjes te winkelen ver telt ondernemer Kees-Jaap van der Kooi. De winkels zijn open van 12.00 tot 16.00 uur en er is een etalagewedstrijd aan verbonden, waarover meer in de Vakantie krant. Er waait een nieuwe wind door onder nemend Den Burg. De opkomst van de koopzondagen is daarvan een tastbaar resultaat. Van der Kooi: 'Er is een aantal veranderingen geweest in het winkelbestand. Met als gevolg dat er meer winkeliers zijn gekomen die op zon- of feestdagen open wil len. Hun boodschap is overgekomen bij de mensen die dat al langer wil den, maar waarvoor eerder geen draagvlak bestond. We kunnen de extra inkomsten in deze wat schrale tijden goed gebruiken. En echt veel kost het de ondernemers niet. Tijdens de koopzondag in de voorjaars vakantie hebben Aaf en ik met z'n tweeen de winkels gedraaid. En toch hadden we een mooie omzet. Het leuke is ook dat mensen op zondag of tijdens een feestdag relaxed zijn. Ze gaan lekker een paar uurtjes win kelen, hebben geen haast of stress, als ze wat langer moeten wachten is dat geen probleem en ze nemen de tijd voor een praatje. Het is gezellig en sociaal. Ondernemers hebben er zin in en ook hun medewerkers. Van mij hoeven ze niet, maar ze werken die paar uurtjes graag. Door dat en thousiasme is het winkelbestand di vers. Van schoenenzaak tot sport- winkel en van cadeaushop tot mode. Alles is er.' Andere koop'zondagen' die volgen zijn koninginnedag en 5 mei. 'We hebben er vrijwel elke maand eentje op de kalender gezet. Het is nodig, want de meivakantie valt bijvoorbeeld samen met het hemel- vaartweekend, waardoor er één va kantie wegvalt.' Reikicursus In reikipraktijk De Witte Lelie in Oos terend wordt in het weekend van 2 en 3 april een cursus white time healing gehouden. De cursus duurt beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 29 maart wordt een cursus reiki 1 gegeven, woensdag 30 maart een cursus reiki 2. Voor aanmeldingen en inlichtingen, tel. 318219 of 06-12647553. Texel naar finale van NET-trofee De gemeente Texel is doorgedron gen naar de finale om de zogehe ten Nationale Energie Toekomst trofee, een prijs voor resultaten die zijn geboekt met energiebespa rende maatregelen in bebouwde gebieden. De trofee is een initiatief van Senter- Novem, een agentschap van het mi nisterie van Economische Zaken en wordt voor het eerst uitgereikt. De winnaar mag zich op het gebied van energiebesparing de meest toonaan gevende gemeente van Nederland noemen. Texel bereikte de finale door woens dag in tijdens de halve finale voor West-Nederland in Utrecht de ge meenten Haarlem, Bussum, Wad- dinxveen en Vleuten uit te schakelen. Medewerker Roel Struick van de ge meente presenteerde de jury wat de gemeente op Texel aan de bevorde ring van duurzame energie heeft ge daan sinds de plaatsing van 325 vier kante meter aan zonnecollectoren bij zwembad Molenkoog. De jury was onder meer zeer te spreken over stre ven om het eiland in 2030 zelf voorzienend te laten zijn op duur zame energie. In de finale, die op woensdag 20 april in Nieuwegein wordt gehouden, moet Texel het op nemen tegen Apeldoorn, Leeuwar den en Kaatsheuvel. Aan de NET-tro fee is een prijs van €25.000,- ver bonden. Dat geld is bestemd voor een activiteit of project op het gebied van energiebewust wonen en wer ken. 'Vredestein' wijkt voor nieuwbouw Nanning Kikkert gaat zijn bouw vallige stolpboerderij 'Vredestein', (Oude Dijkje 14) slopen en er een karakteristiek nieuw gebouw voor terugzetten. B en w gaan ermee akkoord dat de nieuwe boerderij in zijn geheel permanent wordt be woond. Er wordt rekening mee gehouden dat als gevolg van het nieuwe bouw besluit afgeweken moet worden van de in het bestemmingsplan voorge schreven nok- en goothoogte. Er moét wel een artikel 19-procedure worden gevoerd. De in 1865 gebouwde stolp, die later werd voorzien van een uitbouw, staat al decennia leeg. De familie Kikkert woont in de bungalow er vlak naast, maar dat mag eigenlijk niet, omdat deze een recreatieve bestemming heeft. Omdat het de bedoeling is straks naar de nieuwe stolp te verhui zen en de bungalow weer recreatief te gaan gebruiken, wordt daar geen punt van gemaakt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Muziekschool ideMDT gaat snijden, gebeurt dat in de muzieklessen die lang- "9 (lees: wekelijks) worden gege- i. Volgens de MDT valt op dat ge ld meer te bezuinigen dan op de Ie muziekcursussen of andere te cursussen. Een vermindering n de lessen leidt naar verwachting 'grotere wachtlijsten en mogelijk 'verdwijnen van bepaalde lessen, vermindering moet een besparing iruim €170.000,- op de salaris ei opleveren. Die bezuiniging Wt volgens de MDT echter deels Br teniet gedaan door hoge Bhtgeldvergoedingen die uit de W-bepalingen voortkomen. Bedj es dat er mogelijk €98.000,- aan lesgeldvergoedingen zou moeten 'den uitgekeerd. Een halvering van activiteiten levert volgens Deckers 'Bakker uiteindelijk in totaal een sparing van twintig procent op. 'MDT wil na de zomer de prijs van 'fessen met gemiddeld vijf procent 6,1 stijgen. Deckers: 'Dan komen U- suit op prijzen die landelijk gezien küjkzijn, maar voor Texel wellicht wat aan de hoge kant, omdat je hier met gemiddeld lagere inkomens te maken hebt.' De tarieven voor de hafabra-lessen (voor leerlingen van fanfares) en muzieklessen aan ver standelijk gehandicapten gaan met twintig procent omhoog. 'Die tarieven waren van oudsher al erg laag.' Het sociaal beleid voor zorgleerlingen staat eveneens op de nominatie te verdwijnen, evenals de ondersteu ning van het verenigingsleven en het organiseren van het kerstmuziek festival, het ensemble- en solisten festival en andere uitvoeringen die in de Bgm. De Koninghal werden gege ven. Tijdens de informatiebijeenkomst werden nog geen spijkers met kop pen geslagen. De raadsleden vroe gen ambtenaren van de afdeling wel zijn opnieuw samen met de muziek- en dansschool om tafel te gaan zit ten. Deckers liet weten dat de drie mogelijke oplossingen, die begin dit jaar aan het college zijn gestuurd, ei genlijk al begin deze maand in de raadscommissie Welzijn besproken hadden zullen worden. Door omstan digheden ging dat echter niet door. Deckers vroeg de raadsleden en ambtenaren wederom met klem een keus te maken. 'Anders gaat het niet goed.' Colette Zijerveld naar jubileum Colette Zijerveld (25) uit Oude- schild is op 30 april aanwezig bij de Bijzondere Verenigde Verga dering van de beide kamers van de Staten-Generaal ter gelegen heid van het zilveren regerings jubileum van de koningin Beatrix. De 225 leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben besloten dat elk van hen zich laat vergezel len dooreen 25-jarige Nederlan der, zodat er dus 225 mensen moesten worden geselecteerd. Dat gebeurde met bemiddeling van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. De gasten moesten afkomstig zijn uit ge meenten van minder dan 50.000 inwoners die een goede regio nale afspiegeling vormen. Texel werd uitgenodigd een vrouw af te vaardigen die het leuk vindt aan de feestelijke herdenking in de Ridderzaal en een daaraan voor afgaande ontvangst in het ge bouw van de Tweede Kamer mee te doen. Op basis van een uit draai van de bevolkingsgegevens kwam Zijerveld in beeld. Ze was even beduusd toen ze het tele foontje van het raadhuis kreeg, maar na een nachtje slapen Hetze weten graag op de uitnodiging te willen ingaan. 'Ik vindt het een grote eer'. Zijerveld, die sinds kort zelfstandig woont aan de Commandeursingel in Oude- schild, werkt als sales- en marke- tingmedewerkster in Grand Hotel Opduin in De Koog. flMTOON 6o65 0 2S-02 Zoor Een goed Paasfeest De Muziek- en Dansschool gaat mogelijk snijden men te geraken. de muzieklessen en ook andere activiteiten beperken o Vrolijke noten en klanken. Die pro duceren ze het liefst bij de Muziek- en Dansschool. De toon veran derde de afgelopen jaren echter al regelmatig als het om de financiën ging. Dan klonk er een melodie van valse noten, soms wat ketelmuziek en in 2002 werd zelfs een heel or kest de raadzaal ingestuurd om de problemen hoorbaar onder de aan dacht te brengen. Hoewel wisse lende coupletten, was het refrein vrijwel elke keer hetzelfde: het gaat niet goed. De wijze waarop bestuur en directie de politiek hebben benaderd, heeft er veel van weg dat de school een van de laatste coupletten heeft ingezet. De eigen middelen zijn op, de rek is eruit en als er niet snel iets gebeurt, wordt een deel van de muzieklessen geschrapt, krijgen docenten deeltijd ontslag, gaan de tarieven met gemid deld vijf procent omhoog en verval len de leuke extra's als uitvoeringen en festivals. Het was geen nieuwe boodschap die directeur Maaike Deckers verkon digde. In november 2002 liet ze tij dens het muzikale protest in de raad zaal ook al weten dat stopzetting van lessen, groei van wachtlijsten en mo gelijke ontslagen niet ondenkbeeldig waren. Toen was de aandacht van de MDT vooral gericht op het ruimte tekort. een ongeschikte dansvloer, ventilatieproblemen in de leslokalen en gebrekkige huisvesting van onder meer de administratie. Dat het finan cieel met lekker ging, was toen ook al duidelijk. Bij de gemeente waren de problemen eveneens bekend en de bereidheid aanwezig aan een oplos sing te werken. Die zou onder meer gevonden moeten worden in de nieuwe budgetfinanciering (tegen woordig beleidsgestuurde contract financiering) die in 2004 als opvolger van de zogeheten raamsubsidie werd ingevoerd. Kort vertaald: de organi satie krijgen niet meer één totaal bedrag aan subsidie, maar er wordt per aangeboden onderdeel gesubsi dieerd, zodat er efficiënt geld kan worden verstrekt. De praktijk is anno 2005 echter anders. Deckers: 'De contracten voor de beleidsgestuurde contractfinanciering moeten nog steeds worden getekend, dus we zit ten nog steeds in de oude situatie.' Uitgeput Verschil met 2002 is dat de eigen middelen nagenoeg uitgeput zijn, ter wijl de uitgaven nog steeds hoger dan de inkomsten zijn. Wachten op de contractfinancienng heeft volgens Deckers daarom geen zin meer. Lang wachten op een reactie van de poli tieke partijen op de drie aangedragen mogelijke oplossingen is evenmin aan de orde. De politieke partijen gaven tijdens de bijeenkomst dins dagavond aan tijdens de commissie Welzijn van mei over de Muziek- en Dansschool te willen praten. Deckers betwijfelt of zij de penibele situatie nog zo lang kan rekken. 'We hebben er met het personeel al uitgebreid over gesproken, een financieel plan van aanpak ligt klaar voor als we moeten gaan snijden en we houden rekening met het worst-case-scena- hebben de lessen Instrumentale Mu zikale Vorming teruggebracht van 40 naar 28 weken en de klokuurdeler op school aangepast. We geven nu per uur aan gemiddeld 3 leerlingen les, in plaats van gemiddeld 2,7 leerlingen. De lestijden hebben we tot nu toe gelukkig nog wel onveranderd kun nen laten.' Voorzitter Peter Bakker maakte tijdens de bijeenkomst be kend dat Deckers zelf per week een deel van haar uren heeft ingeleverd om te bezuinigen. Deckers: 'In de voorspeelruimte gebruiken we mo menteel een geluidsinstallatie die ik voor mijn verjaardag had gekregen.' Naast de door de CAO verhoogde salanskosten en de extra kosten door het gestegen leerlingenaantal, ziet de MDT zich de komende jaren ook ge confronteerd met hogere huisves- tings-, beheerders-, en schoonmaak- lasten. Sinds het wegvallen van de dorpshuisfunctie van d'Ouwe Ulo en het stilvallen van de Welzijnsstichting is er geen beheerder meer, terwijl die er volgens de MDT vooral 's avonds wel zou moeten zijn. Uiteengezet De benodigde gegevens voor de beleidsgestuurde contractfinancie ring heeft de MDT inmiddels op een rijtje staan. Tijdens de bijeenkomst met de raadsleden werd voor zowel de takken muziek, dans. theater als beeldende vorming precies uiteenge zet hoeveel leerlingen er zijn. hoeveel zogeheten docentencontacturen en hoeveel cursistencontacturenOok maakte de school inzichtelijk dat zij op cultureel gebied diverse samen werkingsverbanden met het onder wijs en het verenigingsleven heeft. Deckers presenteerde mogelijkheden waarmee de school in de toekomst extra inkomsten kan verwerven. De MDT denkt onder meer aan het ont wikkelen van programma's voor schoolkampen van de overkant die op Texel verblijven en het opzetten van thematische kampen voor rand groepjongeren uit de grote steden. Over dat laatste heeft Deckers con tact met haar voorganger Hendrik- Jan Trooster contact gehad. 'Hij is aan de overkant met zulke projecten bezig en daar zijn grote subsidies voor te verknjgen. Het is ook bewe zen datje met muziek en dans goede resultaten kunt bereiken bij jongeren die naar de rand afglijden.' Het thema is eveneens onderwerp van gesprek in provinciale en landelijke overlegor ganen. De eerste prionteit ligt volgens Deckers echter in één van de dne mogelijke oplossingen voor de finan ciële problemen die de MDT bij de politiek aan de orde heeft gesteld. De aanwezigheid van een muziek- en dansschool is volgens haar van groot belang voor een gezonde en even wichtige samenleving. 'I-let ontwikke len van kunstzinnige en creatieve vaardigheden bevordert de deelname aan die samenleving. Het biedt ook mogelijkheden om je te ontwikkelen. En zeker hier op Texel waar veel aan kunst, muziek en expressie wordt gedaan, is het belangrijk dat je de mogelijkheden voor ontwikkeling biedt.' Bandleider Jan Kühne neemt op zon dag 3 april tijdens een concert in strandpaviljoen Paal 28 na een pe riode van ruim zeven jaar afscheid van de Texelse Big Band. De band groeide onder Kühne tot een veelzij- rio.' Op basis van de spelregels heeft ^'9 en actief orkest dat jaarlijks ruim de Muziek- en Dansschool voor 2005/2006 bij de gemeente een slui tende begroting ingeleverd, maar in de praktijk is dat volgens Deckers niet haalbaar. 'Het was omdat het moest, maar twee doelstellingen bij de contractfinanciering zijn dat we dezelfde subsidie houden en het zelfde activiteitenpakket. Dat gaat niet. Gewoon lukt het niet meer om financieel gezond te werken.' Ze be nadrukt de politieke partijen of ande ren met de zwarte piet toe te willen spelen. Andersom is de houding van de partijen naar de muziekschool eveneens bereidwillig. 'Maar er moet nu wel echt snel iets gebeuren.' Volgens Deckers heeft de MDT de afgelopen jaren al keer op keer de 'tering naar de nering gezet' om de schade beperkt te houden. 'We schaffen bijvoorbeeld al een tijd geen nieuwe instrumenten meer aan, we tien concerten op het eiland verzorgt. Tijdens het afscheidsconcert wordt Enk Blok gepresenteerd als nieuwe bandleider. Blok studeert in Alkmaar conservatorium tweede fase, was trombonist in de bigband Jazzmania van de Amsterdamse muziekschool en het Franse Glenn Miller Orchestra. Blok is geen onbekende voor de Texelse band. waarmee hij al meer malen als gasttrombomst optrad. Het concert duurt van 15.00 tot 17.00 uur en is vrij toegankelijk.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5