'Het enige woord dat wij verstaan is tsunami' Wadlopen, cultuur en historie in Texeltoerist Uitslag parkeerenquête: Tarieven te hoog, graag méér parkeerplaatsen 4 TEXELSE y COURANT' Herma en Juul Annyas helpen in Sri Lanka 'Veel bedrijven doen aan belangenspreiding' Bedrijvig heid Adopteer een monument nu in teken van 'Assen' - Den Burg (Texel): zaterdag 2 april a.s. van 13.30 - 17.30 uur Hotel Den Burg, Emmalaan 2 ars: Is wadlopen wel zo leuk als we e t» tooraf dachten? Ja, luidt het vol- chiio nondige antwoord van de verslag- twe geefster, die een dagje ging bag- roirgertrappen met gids Rob Doelen. Ie belevenissen zijn opgetekend inde nieuwe Texeltoerist Maga- 2 f snedie deze week is verschenen. Is: te tocht over de Wadden is één van g n ie vele verhalen in het kleurrijke ma rine, waarin ook uitgebreid aan- 'ecfc fecht voor de Russenoorlog die pre- re ks zestig jaar geleden uitbrak, ter een interview met Ed en Mike teBruijn. de luchthavenmeesters die p Vliegveld Texel de traditie voort- je ;fc"en die door (groot)vader Joop de nijn werd ingezet. "Wat had ik dan zegeneten doen?', zegt Mike de Bruijn. teckpacken of lekker van het leven enieten in Amsterdam. Moetje eens [ten hier. Een paar vliegtuigen, lek ker zonnetje. Dit is pas genieten.' In Texeltoerist ook reportages over natuur en landschap, zoals tuin- wallen, de Noordse woelmuis en een uitvouwbare kaart van het nationaal park. Verder artikelen over cultuur historie, zoals het mysterie rond de stranding van de ss Oakford waarvan de opvarenden niet gered wilden worden en verdronken. Aandacht ook voor de VOC-geschiedenis in Oude- schild. Onder het kopje interviews een gesprek met Corrie de Jager en Rob Teisman van Hotel Molenbos en tal van andere onderwerpen. Vaste onderdelen zijn de plattegron den van Texel en de dorpen en de Toeristische Informatie Pagina's (Tips) met daarop een schat aan in formatie over het eiland. Deze zijn ook in het Duits vertaald. Texeltoerist is op vele punten te koop en kost €2,70. Rondrit met oldtimers [lent tear verwachting twintig klassieke ver; Mo's nemen zondag 3 april deel aan iso: *n rit van de Noordhollandse Vere- gete 'uing van Interessante Automobie- A De rit voert over het hele eiland, sn de Mok tot de vuurtoren en van te Bad weg tot de IJzeren Kaap. In to- wordt zo'n honderd kilometer gelegd. De vereniging was enkele tengeleden ook op het eiland en de ervaringen van toen maakten teze rit voor herhaling vatbaar. De r "Momt met de boot van 10.30 uur SDen Helder. In De Koog wordt een "chpauze gehouden, waarna de rit f.' Wer voert naar de vuurtoren en de "olen van Het Noorden. Ook op de ver 0ven van Oudeschild wordt enige !ir!halt gehouden. De club vertrekt -hl ï'de '300t van 17-00 uur weer naar overkant. Bezitters van 'interes- *v Bn,e automobielen' worden van re uitgenodigd de rit mee te ma- m »n. Opgeven kan tot vrijdag 1 april Adam de Boer, tel. 314192 of 06- 9654427. Deelname is gratis, de kost €6.-. Blikschade Dat het oversteken van de kruising Warmoesstraat-Elemert niet zonder risico is, ondervonden twee automo bilisten die dinsdag rond de middag met elkaar in botsing kwamen. Op de onoverzichtelijke kruising zag de be stuurder die vanuit de Warmoesstraat kwam de automobilist die hem van links naderde over het hoofd. Blik schade was het gevolg. Het is niet voor het eerst dat het daar mis gaan en volgens omwonenden zelfs een wonder dat er. door de relatief hoge snelheden waarmee wordt gereden, niet vaker ongelukken gebeuren. De beschikbaarheid van parkeer plaatsen in het centrum en in de woonstraten schiet tekort. Voor bewoners moeten er voldoende parkeerplaatsen zijn in de straat of in de buurt. Maar de meeste Texe laars willen niet betalen voor zo'n vergunning. Het zijn enkele uit komsten van de parkeerenquête van de gemeente, die door 210 Texelaars en 14 toeristen is inge vuld. De gemeente is momenteel bezig het parkeerbeleid te herzien en wil daar voor de mening van Texelaars en toe risten weten. Het merendeel gaf aan dat ze hun auto op de grotere par keerterreinen gemakkelijk kwijt kun nen. Onvrede bestaat er over de hoogte van de parkeertarieven. Meer dan de helft vindt zestig cent voor 14 minuten parkeren in het centrum en 28 minuten daarbuiten te duur. Bijna de helft van de geënquêteerden vindt de prijs van de parkeerkaart (€53,96) oké. 16 procent vindt hem te laag en 29 procent te hoog. Op de vraag of door verdubbeling van de parkeer tarieven het parkeergedrag is veran derd, antwoordde 32 procent ja, waarvan meer dan de helft aangaf naar parkeerplaatsen te zoeken bui ten de betaalterreinen. Ruim een kwart gaf aan een parkeerkaart te hebben gekocht. 68 Procent gaf aan dat het parkeergedrag niet was ver anderd. Verdere invoering van be taald parkeren wordt afgewezen. Het uitbreiden van parkeerterreinen wordt ondersteund, een aantal mensen vindt dat supermarkten naar de bui tenkant van Den Burg moeten wor den verplaatst. Verder vindt men het van belang dat er een betere verwij zing komt naar de parkeerterreinen. Een veel gegeven suggestie was dat er meer parkeerplaatsen voor bewo ners moeten komen en dat toeristen aan de rand van Den Burg moeten parkeren. Ook de bouw van parkeer garages werd meerdere keren gesug- Cultuurnota laat op zich wachten Texel krijgt voorlopig geen cultuur nota. Hoewel de Adviescommissie voor Kunst- en Cultuurbeleid wil dat de nota er zo spoedig mogelijk komt, heeft het college uitgespro ken dat er in elk geval dit jaar geen geld en tijd voor is. Een cultuurnota geeft aan welk beleid de gemeente voert op het gebied van kunst- en cultuurbevordering en welke middelen daarvoor beschik baar moeten zijn. Zo'n nota is daar door een makkelijk en objectief hand vat bij de beoordeling van initiatieven en activiteiten op dit terrein. Op dit moment is er in het werkplan en de begroting geen rekening mee gehou den en over een culuurnota staat ook mets in het collegeprogramma. De raadscommissie Welzijn heeft de wenselijkheid wel eens aangegeven, maar dat heeft nog met geleid tot concrete voorstellen. Geschat wordt dat in het opstellen van de nota 200 werkuren gaan zitten, terwijl de be treffende afdeling het al druk heeft met jeugdbeleid, kinderopvang, peuterspeelwerk, bibliotheek e.d. Een oplossing zou kunnen zijn dat de adviescommissie zelf aan de slag gaat, maar die voelt daar weinig voor. Het werk uitbesteden aan een extern bureau ziet het college ook niet zit ten. zoveel vrijwilligers - op dit moment veertig - is verdwenen. Niemand hoeft zich te vervelen.' Op zondag hebben we de tijd aan onszelf. We maken een wandeling in de omgeving. Maar in feite betekent dat een wandeling door het ramp gebied. We zien veel mensen in ten ten, We worden bij een man van on geveer dertig uitgenodigd om met zijn familie thee te drinken. Daar ho ren we verhalen over de ramp. Maandag vertrekken we met een busje naar het weeshuis. Onze chauf feur is goedgekleed. Gesponsord door vrijwilligers. Het wordt een dag van kozijnen verven. Het is anders werken dan in Nederland- Hier heb je te maken met de hitte. Er wordt dan ook meef pauze genomen, maar er wordt toch veel werk verzet, 's Avonds zit de gehele groep gezellig bij elkaar, mannen, vrouwen, van 17 to 63 jaar. ledereen hoort erbij. Men gaat geweldig met elkaar om. Nie mand neemt een uitzonderingsposi tie in. Saamhorigheid. Een heerlijke ervaring. De volgende morgen staat Rowan (de gids, red.) om negen uur ons op te wachten. We gaan met een tuk-tuk naar een basisschool. Het blijkt dat hier in feite kinderen van twee scho len bij elkaar zijn. Een andere school is door de ramp verwoest. Daarbij zijn een paar kinderen en een docent omgekomen. De kinderen van die school zijn hier nu ondergebracht. We komen bij een grote tent waar kinde ren les krijgen. Ook blijkt dat de gym zaal nu gebruikt wordt als lesruimte. Naast de basisschool ligt ook een 'highschool'. Ook hier mogen we rondkijken. Veel leerlingen zijn er be zig met het maken van tekeningen over de ramp. 's Avonds zit ons hele gezelschap weer bij elkaar en worden ervaringen uitgewisseld. Wanneer we terug gaan naar onze kamer, een aan tal minuten lopen, worden we ge wenkt door de bewaking. Er is iets bijzonders. We zien een grote schild pad een gat graven in het zand en daar vervolgens eieren in leggen. Een belevenis. Veel mensen verbazen zich wat ze hier met geld kunnen kopen. Zo kochten een paar mensen tien twee persoonsmatrassen voor €104,- en gaven die weg. Twintig mensen boef den niet langer op de harde grond te slapen. Bij de vrijwilligers bestaat veelal de behoefte meer te doen dan alleen de werkzaamheden in het weeshuis. Men wil ook steun geven aan de plaatselijke bevolking. Wanneer benodigde materialen niet in Sri Lanka voorhanden zijn, worden gegevens en adressen genoteerd. Vrijwilligers willen, terug in Nederland, daarvoor dan een actie houden. Een vnjwilliger had van een bevriende arts duizend euro meegekregen. Dit be drag blijkt voldoende óm door een plaatselijke timmerman voor de eer- Juul (links) en Herma Annyas schilderen een afscheidsteksl op het weeshuis van Marja van Leeuwen in Sn Lanka. ste 45 kinderen van het weeshuis een nachtkastje te laten maken. In het hotel horen we iets bijzonders. Een Nederlands bedrijf heeft een betonmolen per vliegtuig naar Sri Lanka laten vervoeren. Zal een aar dige duit gekost hebben. Na veel pro blemen bij de douane komt het ap paraat uiteindelijk bij het weeshuis aan. Vrijwilligers demonstreren aan de locals hoe het apparaat werkt. Men is er duidelijk niet blij mee. Zon der betonmolen zijn er zeven man nodig voor de nodige werkzaamhe den (voor €1,20 per dag). Met beton molen worden twee man overbodig. Bovendien krijgt men nu ineens zo veel cement aangeboden dat men het met meer verwerken kan. De betonmolen heeft uiteindelijk een uurtje gewerkt. Daarna wordt hij keu rig schoongemaakt en men gaat ver der met de hand beton maken. Vrijdagochtend schilderen we de en tree en de voorkant van het gebouw. Een local wil ons verrassen. Hij klimt in een palmboom en gooit een aan tal kokosnoten naar beneden. Marjo lein, onze onvolprezen coördinator, heeft 's middags weer een excursie voor ons georganiseerd. We maken een boottochtje over een meer, be zoeken een kruidentuin en een tem pel. De middag wordt afgesloten met een barbecue. Zaterdag gaan we met een aantal vrijwilligers op excursie. Vervoer per tuk-tuk. We bezichtigen een Boedhabeeld van 35 meter hoog en we bezoeken een museum. In het museum zijn 20.000 muurschilderin gen over het leven van Boedha. Uit de muurschilderingen blijkt dat er 2600 jaar geleden op dezelfde dag en dezelfde maand ook een tsunami geweest is. Toeval? Maandag gaan we weer flink aan de bak. Er wordt de hele dag geverfd. Vandaag is de ruimte waar de kinderen komen te slapen aan de beurt. Dinsdag verven we de laatste grote kamer en een kantoor. Rond drie uur vetrekken we naar 'het weeshuis met de tralies'. Het gebouw vinden we maar somber, de tralies afschuwelijk, de kinderen aandoenlijk. In een dergelijke omge ving groot te worden.We troosten ons met de gedachte dat de kinde ren niet beter weten. Ons' Holland House of Hope zal heel anders wor den. Juul Annyas verft een kozijn van het weeshuis. Vrijdag worden we om vijf uur ge wekt. Om half zes verzamelen we ons in het restaurant. Daar worden we verwelkomd door Marja van Leeu wen, Zij is vanuit Nederland overge komen om het inwijdingsfeest mee te maken. We vertrekken met zijn allen naar het weeshuis. Bij de ingang doen we onze schoenen uit en gaan op de trappen zitten. Tegenover ons staan nu de monniken. De plechtig heid begint met gezang en gebeden door de monniken. Het enige woord wat wij verstaan is tsunami. Na de plechtigheid maakt Marja van Leeu wen van de gelegenheid gebruik om alle ruimten op haar gemak te bekij ken. Ze is onder de indruk en tegelijk ontroerd vanwege de voortgang Terug op Schiphol nemen we af scheid van elkaar. Dan is al duidelijk dat er via de Stichting Weeshuis Sri- lanka een reünie gaat komen. Velen hebben zich voorgenomen op nieuw in hun omgeving actie te voe ren, kleinschalig, voor de gewone burger in Sn Lanka. Ook bij ons krie belt het. We willen graag duidelijk maken dat er nog veel nood is, dat de regering in Sri Lanka in gebreke blijft, dat de hulp van grote instanties nog steeds niet zichtbaar is. Voor €70,- schaf je in Sri Lanka een naaimachine aan en geef je een kleermaker weer een toekomst Met betrekkelijke kleine bedragen kunnen mensen uit de ellende gehaald worden. We wil len daarvoor graag in actie komen. Mensen die meer informatie willen kunnen contact met ons opnemen (Hermaannyas@texel.com). Juul is van plan binnenkort naar Sn Lanka te vertrekken om daar weer te kun nen helpen. or,st< Mensen klampen je aan om hun gruwelijke verhalen te vertel- Ons gezelschap, anders als groep bijeen, valt uit elkaar, ■dereen heeft het er moeilijk mee.' Een anekdote van Herma Juul Annyas, die eind februari naar Sri Lanka vertrokken om vrijwilliger te helpen aan het weeshuis, dat wordt gebouwd p initiatief van Marja van Leeuwen. Inmiddels zijn ze weer te ug en vertelden hun ervaringen aan de Texelse Courant, een erslag dat wegens de enorme lengte overigens moest worden igekort. snGs ortS| redes twee maanden na de ramp Tr strekt ons vliegtuig, na enkele uren s'JEftraging, om half drie 's nachts rich- ng Colombo. Vrijwilligers voor het tanka-project mogen vijf kilo ba- ageextra meenemen. Er is nog be- uefte aan timmer- en verf- ereedschap hebben we begrepen, laarvoor benaderden we een paar Rate exelse bedrijven. Met volle koffers aie-w omenweaanbijdeincheckbalieom Pa iconstateren dat er een overgewicht van bijna tien kilo. Betalen voor vergewicht willen we niet. Dat geld -ai even we liever uit in Sri Lanka. Ge- Nt ikkig nemen andere vrijwilligers een ke'-:< fee! van onze bagage over. Marja van Kuwen 's °P Schiphol om ons uit izwaaien.' up-'s j het vliegveld van Colombo staat en bus voor ons klaar die ons in een ,rije of vijf naar onze plaats van estemming moet brengen. De vol- ende ochtend doemen de eerste roblemen op. De containers zijn nog 'greeds niet aangekomen. In Colombo n n laan ze met nog 2200 andere zee- ogld ontainers met goederen van allerlei ig m iilporganisaties te wachten. De re- D.O i jnng heeft bepaald dat er invoer- echten betaald dienen te worden. En atbetekent dat alles open moet. Alle lozen worden uitgepakt. Alles wordt snrB ekekenElk schoentje wordt onder- leboven gehouden om te kijken of rwat in zit. Vervolgens moet van alle lukken de waarde bepaald worden. 'e-? Isijolein (Meerburg, ingenieur bij 'ar^ ^ristra Gudde, red.) leidt ons naar e achterkant van het hotel om de ikt; plaats te laten zien waar de spullen uit de containers zullen worden op geslagen. Hier worden we voor het eerst geconfronteerd met de gevol gen van de ramp. Dit gedeelte van het hotel is erdoor getroffen. Hier zijn de kamers letterlijk een puinhoop. Er zit geen glas meer in de ramen. De grond is bedekt met puin, glas en al lerlei rotzooi dat met het water naar binnen is gekomen. Vanuit het hotel raam is er direct zicht op het strand. Daar zien we met eigen ogen de ver schrikkelijke puinhopen die we ken nen van de televisiebeelden. Vrese lijk naar. Daar worden we stil van.' 'We vertrekken nu met busjes naar het weeshuis dat ongeveer vijf minu ten rijden vanaf het hotel ligt. De eer ste aanblik is overweldigend. Het grondgebied van 20.000 vierkante meter ligt verscholen in het groen op een heuvelachtig terrein. De gebou wen zijn ruim. Er zijn mensen bezig met het aanleggen van we's en douches. Buiten is men bezig het ter rein te ommuren. Vandaag, zondag, zijn alleen de locals aan het werk. De lokale bevolking wordt betrokken bij het project zodat zij de gelegenheid krijgen hun eigen kostje weer te ver dienen. Daarbij gelden andere maat staven dan wij gewend zijn. Een dag arbeid betekent €1,20 verdienste. Een rondgang door de gebouwen leert dat er werk in overvloed is. Glas verwijderen, deuren en ramen afhan gen, elektriciteitswerk, veel schilder werk, etc. Teveel om op te noemen. De angst bij ons of er wel werk is voor VRIJDAG 25 MAART 2005 Acht jaar lang had hij zijn kantoor in het gebouw van RAB in Oude schild. Een prettige ruimte, dat wel, maar om zijn clientèle wat te ver groten had hij al een tijdje de wens zich in Den Burg te vestigen. 'Ik ben er inmiddels wel achter dat de weg van Den Burg naar Oudeschild heel erg lang is. Andersom valt het erg mee.' Dat zegt Ron Geus, eigenaar van RGA Computers, die morgen zijn bedrijf opent in het nieuwe gebouw van Bert Segerink aan de Bernhard- laan. Net als in de afgelopen acht jaar opereert Geus vanaf zijn nieuwe ves tiging op een breed terrein en levert hij alles wat er in hard- en software op de markt is. 'Ik heb zo'n vier- tot vijfhonderd vaste klanten. In mijn bestand zitten er misschien wel elf honderd, maar mijn ervaring is dat maar weinig mensen zich tot één bedrijf beperken. Ze doen bood schappen en kijken elke keer ergens anders.' Hij is volgens eigen schatting voor vijfentachtig procent afhankelijk van de particuliere markt. 'Texel is te klein om je op de zakelijke markt te concentreren. Bovendien doen veel bedrijven aan belangenspreiding. Er zijn een paar grote bedrijven waarin ik spullen lever. Maar ik heb niet de illusie dat ik de enige ben. Ik heb een tijdje een vestiging in Den Helder gehad, maar dat was niet rendabel. Ik kon geen medewerker betalen en als ik in Den Helder was. miste ik klanten op Texel. En andersom.' Zijn bestaansrecht heeft hij vooral aan zijn service te danken. 'Veel men sen kopen tegenwoordig bij bedrijven als Aldi en Lidl, die de goedkoopste merken en typen leveren. Goed spul hoor, daar niet van, maar het kan best dat je net iets duurdere spullen nodig hebt om de dingen op je computer te kunnen doen die je wilt. Wanneer je mij vraagt, inventariseer ik eerst de wensen en eisen van de klant. Daarna stellen we samen vast wat zo iemand nodig heeft. Voor de meesten is een middenmoot-PC meer dan vol doende, een ander moet misschien iets meer uitgeven. En heb je aan het goedkoopste materiaal genoeg, dan lever ik dat voor dezelfde pnjs als Aldi en Lidl. Geen probleem.' Dienstverlening heeft Geus hoog in het vaandel staan. 'Service aan huis is een hot item. Veel mensen delen het internet en hebben daardoor een klein thuisnetwerkje, met computers die op elkaar zijn aangesloten. Die moetje beveiligen, om te voorkomen dat iedereen in je bestanden kan meekijken. Maar je beveiliging moet niet zo streng zijn dat je van de we reld bent afgescheiden, je moet er ook nog mee kunnen werken. Voor die klanten stel ik een beveiligings advies op.' Geus' belangrijkste werkzaamheden betreffen reparatie en onderhoud. 'Bij mij wordt niets opgestuurd, na al die jaren heb ik genoeg ervaring om me zelf te redden. Mijn policy is dat alles wat 's ochtends binnenkomt dezelfde dag nog klaar is. Dat is ook voor mijn eigen bestwil, anders stapelt het werk zich op. Alleen als er een onderdeel moet worden besteld en ik afhanke lijk ben van de groothandel, kan het wat langer duren. Maar dan nog duurt het hooguit twee werkdagen extra.' RGA Computers is gevestigd op het adres Bernhardlaan 172e (naast de brandweerkazerne). Ron Geus van RGA Computers voor zijn nieuwe bedrijfsruimte aan de Bernhardlaan. De jaarlijkse herdenking 'Adopteer een monument' heeft dit jaar de deportatie van Texelse mannen en jongens naar Assen als thema. In de samenkomst die donderdag ochtend 28 april in de raadszaal wordt gehouden zullen Arie Bakker en Teun Dekker uit Den Burg ver tellen over hun belevenissen voor een gehoor van ongeveer 100 leer lingen van Thijsseschool, Jozef school en De Fontein. De ge meente Assen wordt vertegen woordigd door wethouder Verde- gem. Net als in vorige bijeenkomsten zul len de scholieren de herdenking ver der invullen met muziek en poezie. De groep gaat vervolgens naar de RK- kerk van Den Burg om te kijken naar het grote gebrandschilderde raam dat 'uit dankbaarheid voor Jozefs zorgen' werd aangebracht nadat de 'Geef ons de zak' op 12 april De jaarlijkse kledingactie 'Geef ons de zak' wordt dit jaar gehouden op dinsdag 12 april, Vanaf 13.00 uur halen leden van de Rotaryclub Texel en andere vrijwilligers over heel Texel de zakken op ten bate van goede doelen zoals het Tesselhuus. Ook nu hele groep behouden op hei eiland was teruggekeerd. Het stelt Sint Jo zef voor. geflankeerd door Texelse landschappen. Pastor Ed Moltzerzal toelichting geven. De herdenking eindigt met het leggen van bloemen op de 67 graven van ge sneuvelden op het geallieerde ge deelte van de begraafplaats aan de Kogerstraat. Ter gelegenheid van de 60-jange her denking heeft Gelein Jansen een boekje geschreven over de deporta tie dat begin april zal worden uitge reikt aan de leerlingen van de drie genoemde scholen van Den Burg die dit jaar bij de herdenking zijn betrok ken en die symbolisch de monumen ten De Goede Herder (Thijsseschool), de Georgische levensboom (Jozef school) en het kruis op de geallieerde begraafplaats (De Fontein) hebben geadopteerd. De andere scholen van Texel knjgen het voor hun bibliotheek zal er bij de promotie van de actie de nadruk op worden gelegd dat het voor het resultaat van de actie van groot belang is dat de aangeboden spullen van behoorlijke kwaliteit zijn. zodat het opkopende bednjf bereid is een goede prijs te betalen. Een groot deel van de ingezamelde schoenen wordt verscheept naar het sociaal project Tori Oso van oud-Texelse Nel Bakker in Suriname (Advertentie) A Wat zijn uw munten waard? Kosteloze taxatie van al uw munten penningen bankbiljetten Enkhuizen- zondag 3 april a.s. van 13.30 - 17.30 uur Hotel Driebanen, Driebanen 59 U kunt zich tijdens deze taxatiedag vrijblijvend laten informeren over: a. Inlevering voor onze internationale muntveilingen b. Eventuele verkoop a contant Karei de Geus Muntveilingen BV, Eindhoven, 040-2123455 Romunt BV Numismatiek, Roermond, 0475-316010 Mevius Numisbooks Int. BV, Vriezenveen, 0546-561322 De experts zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Munthandelaren (NVMH)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7