Cadée schrijft over zeldzaam fenomeen •1 Passie voor tropische drijfzaden 'Ik verkies muziek boven een vrouw' 65,35 buitenland zjn Geven aan een goed doel? Let op dit keurmerk TEXELSEÜCOURAN 'Ik heb veel dingen uitgevreten, ik ben een barrel geweest, eerr opstandig mannetje met een uitgesproken me ning en een grote mond. Ik dacht vaak niet na over wat ik zei. Door het rappen ben ik 180 graden gedraaid, heb ik geleerd op bepaalde momen ten m'n mond te houden, ben ik po sitief gaan denken. Ook ben ik de taal steeds interessanter gaan vinden. Ik gebruik mijn teksten om me te uiten en na te denken over dingen. En dat werkt heel positief, ook bij familie en vrienden. Die zijn trouwens - naast zangers als Bob Marley en Paul Simon - ook een inspiratiebron voor mij: mensen van wie ik houd. Ook uit moeilijke en pijnlijke situaties kan ik inspiratie halen. Situaties die je met je teksten en de muziek het hoofd kunt bieden. Als je me voor de keus zou stellen: muziek of een vrouw, zou muziek het winnen. Als ik geen mu ziek maak, verander ik. Dan word ik weer net als vroeger.' Tekst en foto: Lida Wels Animo status erfgoed groeit De animo voor de Werelderfgoed- status is begonnen aan een opmars binnen toeristische organisaties die in het Waddengebied actief zijn. De belangenvereniging van de bruine vloot (de BBZ), de vereniging Wad- vaarders, de ANWB en enkele andere instellingen hebben hun verzet tegen de status opgegeven. Zij zijn naar eigen zeggen overstag gegaan, na dat minister Veerman van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit had toe gezegd dat de status niet tot nieuwe regelgeving en juridische consequen ties leidt. 'De nominatie is met meer alleen op de natuurwaarden geba seerd, maar ook op de menselijke aanwezigheid en de natuurbeleving. Vooral de combinatie van natuur en natuurbeleving maakt dat het Wad dengebied de titel Werelderfgoed verdient.' Met goede voorlichting, informatievoorziening en waar nodig strenge handhaving kan volgens de organisaties worden bewerkstelligd dat recreanten en toeristen verant woord met het Waddengebied om gaan. Onder de eilandgemeenten begint de animo eveneens te groeien. Vlieland en Schiermonnikoog hebben hun voorkeur uitgesproken. Op Ter schelling en Ameland zijn de colleges enthousiast, maar de raadsleden nog terughoudend. De Texelse politiek is maandag 11 april aan de beurt om haar mening te geven. Paal 33 wordt sportpaviljoen Joggen, fietsen, kanoën of nordic walking (lopen met wandelstok ken). Het wordt dit seizoen alle maal mogelijk bij strandpaviljoen paal 33. Hendrik Doornekamp (47) en Marco Kuperus (23) hebben het paviljoen aan het strand bij De Cocksdorp overgenomen van Ivonne Boom en omgedoopt tot Sportpaviljoen Paal 33. Gezondheid wordt een belangrijk thema bij de nieuwe eigenaren die de afgelopen week druk bezig zijn ge weest om het paviljoen klaar te ma ken. Lekker eten en drinken blijft vol gens Doornekamp gewoon mogelijk, maar het wordt voor de bezoekers aangevuld met de mogelijkheid om actief aan sport te doen. 'Je kunt hier straks bijvoorbeeld nog gewoon een patatje met pindasaus krijgen, maar we willen geen vreettent zijn. Als je hier bent, kun je aan je gezondheid werken, iets actiefs doen en bijvoor beeld ook gezondheidsshakes krij gen', aldus Doornekamp. 'We noe men het ook wel onder het genot van zweet." Doornekamp en Kuperus hebben beiden banden met het eiland. Doornekamp is een zoon van Anne Doornekamp-Thomassen uit Den Burg. Zijn vader was Klaas Doorne- fjüdrijvig/ie/a kamp, eén van de Engelandvaard die in 1945 met de Joan Hodst hulp in Engeland gingen hal Kuperus, die een sportleiding aanl CIOS volgde, geeft tennislessen Heri Hodie in De Cocksdorp. Hijg mensen bij de sportieve activity begeleiden. Voor beiden draaien van een strandtent nieuwe bezigheid. Doornekamp van huis uit psycholoog en ws ruim twintig jaar in de psychiatrie Met het bieden van gezondheid rt ten de twee zich onder meer Duitse toeristen, voor wie gezo nini heid vaak een aantrekkelijk begnp jj 'Nordic walking is bij hen ook a populair.' De twee willen zich inl nieuwe sportpaviljoen ook toelegi op groepsuitjes, outdoor-activitei en teambuilding. 'We kunnen l groepen op het strand bijvoorbe 5hijc gezamenlijk vlotten laten bouwer, den met een geblindeerd busje erg; >jjsc droppen en dan later napraten o jrve hoe het geweest is.' Doorneka ben denkt erover hartritmemeters inl ijop paviljoen te plaatsen, waarmee i jont zoekers zichzelf kunnen controi? De twee hopen eventueel te kun eter samenwerken met de andere one ponl nemers op het strand. Het nieu we sportpaviljoen is vanaf vandaag, jer, opend. ^ai m erjs Stic Hendrik Doornekamp (links) in een sportpaviljoen. In zijn hele leven vond hij niet meer dan één echt tropisch drijfzaad, een zaad waarvan met enige ze kerheid kan worden gesteld dat het via zeestromingen vanuit tro pisch Amerika op het Nederlandse strand is beland. Toch is het één van de grote passies van bioloog Gerhard Cadée, die lezingen door het hele land verzorgt en er zelfs een boekje over schreef. 'Echte tropische drijfzaden spoelen zo weinig aan op ons strand dat het alleen maar een teleurstelling ople vert als je speciaal met dat doel naar het strand zou gaan', schrijft Gerhard Cadée in het boekje Tropische drijf zaden van de Nederlandse kustdat m samenwerking met Chhstophe J.E. Brochard tot stand kwam. Cadée kan het weten, want alleen de Terminalia catappa, de Latijnse benaming voor een tropische amandel, die hij in sep tember 1988 op het strand bij Den Helder vond, voldoet aan de defini tie van een echt tropisch drijfzaad. Het is niet veel voor iemand die altijd met de blik naar beneden over het strand loopt en bovendien lid is van de Texelse Strandwacht, een clubje van tien mensen die eens in de veer tien dagen in tweetallen het strand tussen paal 9 en paal 12 aflopen en intensief bestuderen op alles wat er aan schelpen, algen, wieren en kwal len is aangespoeld. Dat betekent echter niet dat Cadée nooit eerder een tropische vondst heeft gedaan. De eerste keer was zo'n vijfenveertig jaar geleden. Hij heeft het kleinood altijd bewaard. 'Ik ben opgegroeid in het oosten van het land, maar nadat we naar Alphen aan den Rijn waren verhuisd, ging ik vrij geregeld naar het strand. Het zal rond 1960 zijn ge weest dat ik tussen Katwijk en Noordwijk een ivoornoot vond. Maar die kan niet eens drijven. De binnen kant lijkt wel wat op kokos, maar is keihard en behoorlijk zwaar en wordt als plantaardig ivoor gebruikt om knopen en kettingen van te maken. Dat gebeurde bijvoorbeeld in een knopenfabriek in Veendam. Mis schien dat-ie van een scheepswrak afkomstig is en rollend over de bo dem de kust heeft bereikt. Dat kan, want schelpen zijn ook zwaarder dan zeewater, maar komen ook op het strand.' Passie Cadée's passie ontstond pas jaren later, om precies te zijn vlak na 23 februari 1982, de dag dat hij tijdens een fietstocht langs de IJssel nogal wat aangespoeld materiaal aantrof. Als geoloog, afgestudeerd op het lot van schelpen nadat het diertje dat erin leeft is gestorven, had hij nooit de behoefte gevoeld hobbymatig een schelpenverzameling aan te leggen, maar het materiaal dat aan de oever van de IJssel lag, was te uitnodigend om links te laten liggen. 'Maar terwijl ik op zoek was naar schelpen, ont dekte ik dat het aanspoelsel boor- denvol zaden zat, waarvan ik eigen lijk mets wist. Ik heb toen gezegd: eens kijken of ik ze kan determine ren.' Inmiddels weet Cadée er veel van en geeft hij zelfs door het hele land le zingen. Hij vertelt zijn toehoorders altijd dat verspreiding van zaden be langrijk is voor planten, omdat ze anders niet 'verder' komen en zelfs het gevaar bestaat dat de grond waarop ze groeien uitgeput raakt. Verspreiden kan op verschillende manieren: met de wind, via een vo gel die het zaad eerst opeet en ver derop weer uitpoept, via de vachten van beesten waarin ze vastklitten, maar ook door weg te drijven. Een zaad is pas een drijfzaad, staat in het boekje van Cadée en Brochard, wan neer het lichter is dan water en een voor water ondoordringbare buiten wand heeft. 'Kurkweefsel, een vezelige luchtige laag of luchtholtes in de vrucht of het zaad zorgen voor een verhoogd drijfvermogen.' Een bekende zoetwaterplant die zich op die manier verspreidt, is de gele lis, op Texel onder meer te vinden langs slootkanten en de Hors meertjes. Een plant die vrij algemeen voorkomt en het best gedijt in zoute milieus is zeeraket, die bijvoorbeeld op de Hors en langs de Mokbaai wordt gevonden. Maar het komt ook wel voor dat zaden enigszins 'ver- In het leven van Robin Rump komt muziek op de eerste plaats. 'Ik sta ermee op en ga ermee naar bed', aldus de 22-jarigé Texelse rapper. 'Als ik muziek maak, kan ik hele maal mezelf zijn. Ik kan mezelf door de muziek en de tekst uiten, het maakt een stuk gevoel in me los en ik kan dat door middel van de tekst verwerken.' Het rappen, dat 'praten' betekent in het Amerikaanse slang (taal van de straat), ontstond in de jaren zeventig in de sloppenwijken van Amerika: zwarte jongeren wilden iets vertellen - vaak over hun uitzichtloze situatie - en deden dat ritmisch op muziek. Zo'n tien jaar geleden, toen hip-hop en het daarmee verbonden rappen naar Nederland kwam, verdiepte Robin Rump zich intensief in deze 'subcultuur'. Toen hij op 16-jarige leeftijd als leerling van het Grafisch Lyceum in Zaandam op kamers zat. lagen de mogelijkheden om zich meer en meer met hip-hop bezig te houden voor het oprapen. Hij las er alles over wat los en vast zat en liep heel Nederland af om 'bootlegs' (ille gale opnames) te kopen. Door de tek sten kreeg hij een ander beeld van de Verenigde Staten dan het gangbare. 'Voor mij was het: wow, die lui zeg gen me iets', aldus Rump. Hierdoor geïnspireerd ging hij zelf teksten schrijven, aanvankelijk zonder mu ziek, maar later, toen hij de mogelijk heden van de computer ontdekte, kwamen er beats (ritmes) onder. 'Ik zet eerst een beat op en dan komt er een bepaald gevoel naar boven. Geïnspireerd door de beat schrijf ik de basistekst, die ik gaandeweg nog aanpas en bewerk. Ik probeer steeds te zoeken naar nieuwe mogelijkhe den, en de rijmritmes zo te verande ren dat er iets nieuws ontstaat, een eigen stijl. Als de rap klaar is, wordt hij opgenomen. Vaak verander ik la ter weer dingen of schrijf ik een nieuwe tekst. Ik ben eigenlijk nooit te vreden. Het is nooit goed genoeg, het kan altijd beter. Door kritisch te zijn, kun je blijven groeien. Mijn teksten gaan over van alles: politiek, maat schappij, iets luchtigs over Idols, een dagje uit.' Van de meeste Nederlandse rappers heeft Robin Rump geen al te hoge pet op: 'Het is veel commerciële gangsta- rap geworden, met teksten die in mijn oren huichelachtig aandoen. Het zijn rappers die over pistolen, geweld enzo schrijven, maar ondertussen gewoon hun boodschapjes bij Albert I leijn doen. Wat weten zij van het echte harde leven zoals dat in de oor spronkelijke Amerikaanse ghettorap werd aangekaart? Als reactie op deze 'onzin' zie je trouwens wel weer een Texelaars ende muzë\ tegenbeweging ontstaan van rappers die meer vanuit het protest en het gevoel hun teksten maken. Zelf zou ik best mijn brood in de muziek wil len verdienen, maar ik zou wel m'n eigen ding willen doen en niet door een contract met een platen maatschappij in een keurslijf ge dwongen willen worden.' Dat de jonge rapper, die als barkeeper werkt in De Taveerne in De Koog, zich al op het professionele pad heeft begeven, blijkt uit het feit dat hij samen met Bart Riegman een achttal workshops voor OSG-leerlingen verzorgde in het kader van het vak CKV (Culturele en Kunstzinnige Vorming). 'Dat was hard werken, je moet zoiets goed voorbe reiden, veel van te voren oefenen, draaiboeken maken. Maar het was heel leuk om te doen en de leerlingen waren enthousiast.' Door dit project zijn de optredens van hun band Eigen Teelt mm of meer stil komen te liggen. Fans en nieuwsgierigen kunnen ech ter hun hart ophalen tijdens Texel Live komend weekend in De Toekomst in De Koog, waar het duo op zaterdag avond met hun rapprogramma op treedt. Hoe zou het leven van Robin Rump eruit zien zonder muziek? Klaverjasnacht De Cocksdorp In het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat in De Cocksdorp wordt in de nacht van zaterdag 2 op zondag 3 april de jaarlijkse klaverjasnacht gehouden. Deze gaat om 19.30 uur van start en eindigt om 7.30 uur. De spelers worden wakker gehouden met koffie en soep. Deelname kost €6,-per persoon. Koppels kunnen zich tot en met 31 maart opgeven via tel. 316507 of via e-mailadres eierlandschehuis@texel.com. Winst voor dames Tevoko Het derde damesteam van volleybal vereniging Tevoko behaalde zaterdag vijf wedstrijdpunten tegen het als vijfde op de ranglijst staande VC Niedorp dames 2. Een belangrijke winst voor Tevoko, dat nog met Smash op een gedeelde eerste plaats kan komen. Omdat het team met een tekort aan spelers kampt, vielen Leontien Verseput en Gertha Wessels in als spelverdelers. In de eerste set verliep de wedstrijd wat stroef voor Tevoko. De pass kwam niet goed naar het net, waar door het voor de spelverdelers moei lijk was de middenaanval te bereiken. Inge van den Bent en Kitty Bakker kregen veel aanvallen aan de buiten kant, die ze meestal goed wisten te Voorlichting MKB over computers De Stichting SoftwareConsulent.nl van Alex de Haan en de Computer zwager van Wolbert Poelmann houden vrijdag 8 april een voor lichtingsavond voor het midden- en kleinbedrijf. Thema van de avond is het gebruik van open source en freeware soft ware. Dat zijn programma's die zon der licentie van internet kunnen wor den gedownload. De Haan en Poel mann geven tekst en uitleg over de mogelijkheden van die programma's in de bedrijfsvoering. De voorlich tingsavond begint om 19.00 in hotel Den Burg aan de Emmalaan. Deelne mers moeten zich in verband met het beperkte aantal plaatsen aanmelden op www.softwareconsulent.nl of tel. 321872. Op zaterdag 9 april houden de SoftwareConsulent en de Com puterzwager tussen 9.00 en 17.00 uur een inloopdag in hotel Den Burg. verwerken. VC Niedorp speelde rom melig en had geluk met ballen die net over het net vielen. Later kwam de pass beter aan. Onnolien van Helden speelde diverse keren Yvonne Vla ming de bal toe die vervolgens goed scoorde. Ook Désiré van Faassen wist de tegenpartij meermalen op het verkeerde been te zetten. Maandag speelde Tevoko 3 in Den Helder tegen WSOV 4. Tevoko liet degelijk spel zien. Met Désiré van Faassen en Onnolien van Helden als spelverdelers, Ans Timmer en Yvonne Vlaming als midden aanvallers en Inge van den Bent en Marijke Blok aanvallend aan de bui tenkant. Met weer twee invallers werd ook hier de volledige winst mee naar huis genomen. Tevoko moet nog drie wedstrijden spelen, waarna de eind stand kan worden opgemaakt. bestaat zo te zien zeker uit drie ge bouwen met bijgebouwtjes. Wie meent iets te herkennen, kan contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. Het landschap op de vorige foto is herkend als de tuinwalweggetjes achter Trentgeest (bij Oosterend). Het weggetje naar rechts werd Kaaps- weg genoemd, het linkerweggetje liep dood bij de boet. dwalen' en zich toch een tijdje weten te redden. Cadée: 'Ik heb wel eens zonnebloemen op de Hors zien bloeien.' Texel Wie een tropisch zaad op het Texelse strand vindt, heeft goede reden te betwijfelen of dit inderdaad helemaal uit het land van herkomst is komen drijven. Echte tropische drijfzaden kunnen in principe alleen afkomstig zijn uit tropisch Amerika. 'De tropen in Afrika liggen dichterbij, maar de zeestroom daar loopt naar het zui den, helemaal tot aan Zuid-Afrika toe. om vandaar de Atlantische Oceaan over te steken richting Zuid-Amerika. Pas daarna zou zo'n zaad in Euro pese wateren kunnen belanden. Dat is niet waarschijnlijk.' Veel zaden en vruchten worden bo vendien per schip aangevoerd. De tijd dat Nederlanders alleen appels en peren als fruit aten, is allang voorbij. Van de lading kan op zee of bij over laden in de haven een deel overboord vallen. Zelf trof Cadée in 2000 een grote hoeveelheid wonderbonen aan in de Mokbaai. De vondst deed hem direct wantrouwen. 'Echte tropische drijfzaden komen in de regel als en keling aangespoeld. Dit waren er te veel. Van sommige soorten is het niet logisch dat ze per schip zijn aange voerd. omdat ze commercieel niet aantrekkelijk zijn. Maar van wonder bonen maken ze wonderolie en om dat de olie zeer hittebestendig is bij voorbeeld ook olie voor motoren in vliegtuigen. Ik heb zelfs gelezen over terroristen die de bonen gebruikten om voedsel mee te vergiftigen. Een enkele boon zal je niet veel doen, maar eet je er een paar op, dan kun je erg ziek worden en ik denk zelfs dat kinderen er aan kunnen overlijden.' Paardenoogboon Dat echte tropische drijfzaden schaars zijn, blijkt wel uit een over zicht dat in het boekje staat. Sinds de eerste geregistreerde vondst in de zomer van 1955, een Mucuna (paar denoogboon) op het strand van Schiermonnikoog, volgden er nog slechts vierendertig. Texel doet het Gerhard Cadée verzorgt door het hele land lezingen o met een 'score' van elf nog niet eens zo slecht. Dat heeft mogelijk te ma ken met de ligging. Het meeste Atlan tische Oceaan-water komt via Schot land de Noordzee binnen en keert ter hoogte van Texel om. Een kleiner deel stroomt door Het Kanaal en loopt dicht langs de Nederlandse kust nch- ting Denemarken. 'Het is best moge lijk dat op de Waddeneilanden meer tropische drijfzaden aanspoelen om dat ze zowel vanuit het zuiden als vanuit het noorden bevoorraad wor den', aldus Brochard en Cadée. Een relatief gunstige plek op Texel is de Slufter. Dat heeft er volgens de schrijvers niet alleen mee te maken dat daar de oude vloedlijnen niet onderstuiven, maar vooral ook omdat boswachter Edwin van Egmond er met een goed oog voor drijfzaden geregeld rondloopt. Ondanks een internationaal opererende vereniging van mensen met dezelfde hobby en internet en andere hulpmiddelen blijkt het overigens met altijd even gemak kelijk de zaden te herkennen. 'Ik heb thuis nog een paar onbekende lig gen', vertelt Cadée, die van vrienden en bekenden vondsten uit de hele wereld krijgt aangeboden. Hij bena drukt overigens graag te helpen met het 'op naam brengen' van bijzon dere vondsten op het Texelse strand. 'Ik denk dat mede dankzij de Texelse Courant, waar ik een aantal malen met een stukje over weer een nieuw tropisch drijfzaad in stond, Texel het meest tropische eiland van Neder land is.' Heb boekje Tropische drijfzaden van de Nederlandse kust is nummer der tig uit een serie die wordt uitgegeven door de Strandwerkgemeenschap, een samenwerkingsverband van KNNV, NJN en JNM. Brochard, de Franse co-auteur van het boekje, was als student tot voor kort werkzaam op het NIOZ. 'Hij is de motor achter het boekje', vertelt Cadée. 'Hij heeft de opzet bedacht en veel gegevens ver zameld. Zonder zijn jeugdig enthou siasme was het er nooit gekomen. Mijn belangrijkste bijdrage is dat ik het geschreven heb, omdat ik er na mijn pensioen meer tijd voor heb en zijn Nederlands nog niet helemaal goed genoeg is om èen boekje te schrijven.' Het werkje is verkrijgbaar bij Het Open Boek en kost €8,50. Waar is dit? Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten welk gebouw op bij gaande foto is afgebeeld. Tegen de gevel een fiets en een vrouw, op de achtergrond links een stolp met een lang voorhuis en recht achter de bo men. een hoge stolp met schoor steen. Het gebouw verkeert in twijfel achtige staat van onderhoud en Bezoekers kunnen vragen over computers, presentaties vot en informatie krijgen over spyw; virussen en de beveiliging van puters. De toegang is gratis. Rappers Robin Rump en Bart Riegman treden dit weekend op tijdens Texel Live. Abonnementsprijzen 2005: Per hall jaar 34,65 33,05 Per jaar 67,50 Bij verzending naar het portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voer afloop van de abonnementsperiode. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bi/f Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourarrt.ri Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 K Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8