Erik van der Velden ioopt op snelle tijd Ellen Blom en Okona naar NK springruiters Tecordaantal deelnemers De Zestig van Texel I Wegen Texelaars in ultraloop .TEXELSE COURANT - 'Een paard is nu eenmaal geen brommer' srjaar geleden debuteerde Texelaar Erik van der Velden in De istig van Texel. Hoewel hij voor die tijd nog nooit een mara- ion had gelopen, legde hij de zestig kilometer schijnbaar jeiteloos af en finishte hij in de respectabele tijd van 5 uur en jezo» ninuten op een knappe tiende plaats. Sindsdien is hij idolaat egnp n hardlopen en richt hij zich vooral op marathons en ultra- jen. Maandag, tweede paasdag, verschijnt hij aan de start Jj1" n de achtste editie van De Zestig met maar één doel: een IV^ uw persoonlijk record. orbe de bel hoort, zwiert Enk van der re den de deur open. Bruin gelaat, erg jjsche gestalte. Iemand die zicht en c jrveel in de buitenlucht is. 'Eigen- neks ben ik pas sinds 2000 bezig met jopen. Daarvoor zat ik bij de lonclub en liep ik ook, maar kleine tola |qes. Meestal niet meer dan tien ki- kuni ieter. Het was ook lastig om 5 orW Bontraining te combineren met ieu iwerk', vertelt Van der Velden, die ien jaar als steward bij de KLM taaam is. Hardlopen bleek een- idiger in te plannen. Toen hij in i hoorde van De Zestig van Texel Iinj zijn nieuwe uitdaging gevon- 'Ik had toen het geluk dat de Istnjd door de heersende BSE duitgesteld naar het najaar. Daar- jrkon ik vooral in de zomer trai- Ikben nogal blessuregevoelig in miter, doordat ik veel zweet en door snel koud word. 's Zomers dat beter, want ik kan erg goed a ji de warmte.' Hij verraste vriend jand door in zijn eerste ultraloop uitstekende prestatie neer te zet- Ineen sterk deelnemersveld met nannelijke atleten aan de start d de Texelaar tiende. Economisch lopen Is zijn debuut als ultraloper loopt der Velden zeer regelmatig ma ms. Per week traint hij zo'n 130 meter. 'Ik heb geen vast training programma. Wanneer ik loop en hoe lang, hangt vooral af van hoe ik me voel. Als ik me goed voel, loop ik een marathon als training. Gemiddeld doe ik dat één keer per week. Verder loop ik regelmatig zo'n 30 tot 35 ki lometer en af en toe een korter stukje.' De atleet weet door het ge bruik van een kaartmeter precies welke trainingafstanden hij loopt. 'Ik heb thuis een'grote kaart van Texel waarop ik met de kaartmeter exact de routes kan uitzetten.' Ondanks zijn lengte, hij is 1,93 me ter, heeft Van der Velden een soepele tred. 'Ik loop heel economisch, heel netjes. Dat is een groot voordeel. Lengte is niet zo bepalend voor het lopen, gewicht wel. Als je zwaarder bent, komt er meer druk op je benen en kun je eerder geblesseerd raken. Gelukkig heb ik heel weinig last van blessures.' Om de zevenhonderd ki lometer vervangt hij zijn schoenen en tijdens trainingsrondes let de ultra loper er op dat hij regelmatig op an dere ondergrond loopt. 'Niet alleen maar op asfalt, dat is met goed. Ik zorg ervoor dat ik ook op gras loop en op het strand.' In tegenstelling tot veel andere lopers traint Van der Vel den niet met hartslagmeter. 'Ik vind dat niet nodig. Ik loop zoveel dat ik mijn eigen lichaam goed ken. Ik voel zelf wel aan tot hoever ik kan gaan, daar heb ik geen meter voor nodig.' Hoewel hij dus geen vaste trainings schema's hanteert en ook niet na drukkelijk naar een wedstrijd toe werkt, past Van der Velden zijn eet gewoonten wél aan in de weken voor De Zestig van Texel. 'Ik weet dat ik veel moet eten. Na dertig kilometer krijg ik waanzinnige honger, maar eten tijdens de wedstrijd vind ik moei lijk. Daarom heb ik tijdens de Beren- loop (de marathon van Terschelling in het najaar, red.) geëxperimenteerd met het eten van extra brood een half uurtje voor de wedstrijd. Ik voelde dat wel, maar het werkte goed. Dus dat ga ik ook voor de zestig doen.' Dat betekent dat er in huize Van der Vel den op tweede paasochtend een flinke stapel boterhammen wordt weggewerkt. Tijdens het ontbijt om acht uur verorbert de Texelse hardlo per zo'n acht bruine boterhammen. Een half uur voor de start werkt hij nog vier broodjes naar binnen, ge volgd door vier bananen. Tijdens de wedstrijd beperkt hij zich tot bananen en energiegel, een vloeibare substan tie die voedzaam is en voorzien van veel koolhydraten, vitaminen, suikers en mineralen. Daarnaast is vocht belangrijk. 'Als ik een marathon train, heb ik een camelbag mee. een rug zak waarin zich een waterzak be vindt. Het loopt niet echt fijn met dat gewicht op je rug, maar het is nodig want je moét drinken.' De twee we ken voor de loop probeert hij vooral veel koolhydraten te eten en te mati gen met vet. 'Ik eet dan geen vlees en probeer zo min mogelijk vette din gen te eten. Alcohol drink ik sowieso weinig, maar in die weken helemaal niet.' Dat zijn tijdrovende hobby een grote druk op zijn gezin legt, is hij zich be wust. Even een rondje hardlopen U 1 Velden knoopt zijn veters vast betekent voor een ultraloper dat hij al snel zo'n drie uur van huis is. 'Het is een heel geregel. We hebben drie jonge kinderen en Mariette (echtge note, red.) werkt ook af en toe. dus dan moet ik thuis zijn. Gelukkig is Mariette er niet moeilijk in. Ze vindt het prima als ik ga lopen.' Een punt van zorg voor de wedstrijd is de nachtrust. Naast de jetlags die hij voortdurend door zijn werk heeft, zijn er zijn jongens Bas (6), Tom (4) en Daan (9 mnd). 'Als je de nacht voor de wedstrijd niet goed slaapt, is dat niet erg. Mits je de week er voor goede nachten hebt gemaakt en dat is wel eens lastig.' Mariette vult aan: 'Onze jongste is momenteel erg met z'n tanden bezig. Iedere nacht is het momenteel feest. En de twee oudsten zijn 's morgens om half ze ven weer present. Dat maak je niet echt geweldige nachten...' Van der n klein trainingsrondje Velden wil dat probleem oplossen door rond het weekend de rust van zijn ouderlijke woning op te zoeken. 'Dan slaap ik een paar nachten bij m'n moeder en dat werkt goed.' PR Vermoedelijk als enige van de negen Texelaars die maandag starten in de 60 kilometerloop gaat Van der Velden voor de tijd. 'De meesten stellen zich ten doel de wedstrijd uit te lopen, maar ik wil mijn eigen record verbe teren.' Ook in de editie van 2003 wilde hij een snellere tijd neerzetten. Drie weken voor de wedstrijd moest hij echter afzeggen vanwege een acute hernia. 'Ik kon wel janken. Ik had flink getraind en was er helemaal klaar voor. Nu hoop ik op een nieuwe kans.' Als Texelaar heeft hij het grote voordeel op het parcours te kunnen trainen. De meeste problemen ver wacht hij in het stuk tussen de veer tig en vijftig kilometer, buitendijks aan de oostkant van Texel. 'Het strand is zwaar, maar dan ben je nog fris. Op het buitendijkse stuk zijn je benen al behoorlijk vermoeid en ga je op de automatische piloot. Bij Oudeschild gaat het weer beter. Dan weet je dat je er bijna bent.' Van der Velden wordt op de fiets begeleid doorzijn moeder en stiefvader Henriëtte en Klaas Eis- sen. 'Ik ben benieuwd. Klaas fietst nooit, maar hij gaat er helemaal voor, daar kun je op rekenen.' De ultraloper verwacht dat zijn eindtijd ligt tussen de 4.40.00 en 4.50.00 uur. 'Dat is af hankelijk van de weersomstandighe den. Ik hoop in elk geval dat het droog is. Ik heb er een hekel aan om in de regen te lopen.' Tekst en foto Louise van der Sluis (tweejaarlijkse loopevenement Zestig van Texel, dat maandag eede paasdag wordt gehouden, Steen recordaantal deelnemers de start. Maar liefst 625 lopers iben zich ingeschreven voor ran de vijf onderdelen. Zowel nrhet koningsnummer, de 60 ki tster, als voor de 120 kilometer ben zich diverse (interca late toppers gemeld. Naar ver- tfiting zal de Belg Mare enikitas op de 60 kilometer een Idoen op het parcoursrecord iGem't van Rotterdam, dat da- ituit 1995. De winnaar van 2003, on Lust, is er veel aan gelegen titel te prolongeren. Naast de pers doen er negen Texelaars eaan het hoofdonderdeel. Texelse ultraloopevenement, dat r het eerst werd gehouden in II, is populair. Terwijl veel organi- oren van ultralange lopen (meer 142 kilometer) het deelnemersveld 3 zien afnemen, is op Texel ',;s van groei. Met 22 starters op i20 kilometer en 240 op de 60 is bgistieke maximum zo ongeveer 6kt. Ruim een maand voor de Fotografen In het artikel over de foto's op de website van TexelinBeeld.nl is ver meld dat de pnjs van de foto's afhan kelijk is van de oplage van het blad waarvoor de afbeelding wordt ge bruikt, de grootte en andere variabe len. Dit berust op een misverstand. Voor verder informatie verwijzen we naar de gelijknamige website. Voetbalderby In de krant van afgelopen dinsdag stond per abuis dat de derby tussen De Koog en Oosterend zaterdag in De Koog is. De wedstrijd wordt ech ter in Oosterend gespeeld en begint om 14.00 uur. Zondag 3 april treffen beide clubs elkaar in De Koog. IAX ktig van Texel op de kaart weergege- k atleten moeten direct na de start al id met de elementen aan tijdens het fcslu* over het strand van zuidelijk Texel. NIOZ, waarna de lopers koers zetten naar de Hors. Dan yolgt de eerste strandetappe, tot paal 12 en via het bos door de duinen terug naar het strand. Het tweede stuk voert langs De Koog en eindigt bij paal 21waar via de buitenste en binnenste duinen rijen de onverharde weg door de Nederlanden naar de Slufter wordt bereikt. De route gaat dan vanaf de noordpunt buitendijks tot de Schor ren en binnendijks gaan de lopers naar Oost en Oosterend en vervol gens richting Oudeschild. De laatste zware loodjes voeren over de Hoge Berg naar de finish op de wielerbaan in Den Burg. De deelnemers aan de 120 kilometerwedstrijd lopen twee rondes en starten voor dag en dauw om 4.30 uur. Aan deze discipline mogen alleen atleten deelnemen die hebben bewezen een 100 kilometer wedstrijd binnen de negenenhalf uur te hebben volbracht. Vrijwilligers Zo'n 150 vrijwilligers zijn maandag actief om het evenement in goede banen te leiden. Langs de route staan dertig posten, er zijn meerdere ver zorgers, tijdwaarnemers en boven dien worden alle deelnemers aan de 120 km gekoppeld aan een fietser die hem (of haar!) tijdens de eerste ronde begeleidt. Zij zetten zich onder meer in voor de tientallen Texelse atleten die zich in het deelnemersveld men gen. Naast de negen Texelaars die aan de 60 meedoen, starten verschil lende eilandatleten voor de 28 of 32 kilometer (de eerste of de tweede helft van het parcours) en zijn er elf Texelse estafetteteams en nog enkele Texelaars die met overkanters een estafetteploeg voor de 4x15 vormen. Een speciale positie krijgt de loop groep van trainster Coby Bakelaar. Deze acht Texelse dames hebben van de organisatie toestemming ge kregen om als achttal de estafette te lopen. Omdat de snelheid van dit clubje met zo hoog ligt, starten deze Texelse atletes een uur eerder dan de overige estafetteteams. Debutant op de 60 kilometer is Peter van der Struis. Weersomstandigheden Of het record uit 1995 zal sneuvelen, valt te bezien. Volgens Martien Baars van de organisatie voorspelt de KNMI lagere temperaturen dan deze week en neemt de kans op regen toe. 'Veel hangt af van de weersomstandighe den', aldus Baars. 'Verder spelen de onderlinge samenwerking en de con ditie van het strand een rol. Zoals gebruikelijk met Pasen is het hoog water tijdens de wedstrijd en met een langdurig hoog van 7 uur 's morgens tot 12 uur 's middag zal het vooral van de windkracht en -richting afhangen of er een strookje zand langs de wa terlijn is te vinden dat goed beloop- baar is.' Het parcoursrecord van Gerrit van Rotterdam staat op 3.57.16 uur. Snelste dame tot nu toe is Birgit Lennartz. Zij liep in 1997 de 60 in 4.35.57. De organisatie heeft dit jaar besloten de limiet voor binnen komst met een half uur te verlengen. Dat hangt samen met de vorige edi tie. Toen was de temperatuur der mate hoog dat veel lopers daar last van hadden en later finishten. Starttijden: 120 km: 4.30 uur (Den Burg). 60 km: 10.30 uur (NIOZ). 28 km: 10.30 uur (NIOZ), 4X15 km: 11.30 uur (NIOZ), 32 km: 13.30 uur (Slufterweg). Ed Moltzer 12,5 jaar priester Zaterdag is het 12.5 jaar geleden dat pastor Eduard Moltzer tot priester werd gewijd. Ter gelegenheid van dit jubileum is er maandag tweede paas dag om 10.00 in de rooms-katholieke kerk in Den Burg een dienst met een feestelijk tintje. Aansluitend is er in Question Plaza een receptie. VRIJDAG 25 MAART 2005 Schakers hebben titelkansen weer in eigen hand En Passant heeft zaterdag met een forse overwinning (6-2) op het eer ste achttal van Schaaklust uit Andijk alsnog de titel in de bonds- competitie binnen bereik gekre gen. Dit is mede te danken aan koploper KTV Enkhuizen, dat ver loor van Heerhugowaard. Bij winst op Heerhugowaard, in de laatste speelronde op 16 april, mogen de Texelaars zich kampioen noemen en promoveren ze naar de 2e klasse van de Noordhollandse Schaakbond. Tijdens de wedstrijd tegen Schaak- lust zag het er aanvankelijk niet naar uit dat de overwinning zo fors zou uitpakken. Hoewel Dirk Rijneker en Gerard van Es al vrij snel hun partij hadden gewonnen en Willem Otten met een goede ovenwinning de 3-0 liet aantekenen, ontwikkelde zich op de andere borden een gelijk- opgaande strijd. Piet Cornelisse stond lang zeer goed, maar ver speelde onfortuinlijk een stuk en moest de partij opgeven. Texels schaakkampioen Thomas Richter in casseerde even later zijn eerste bondsnederlaag van dit seizoen. In een goede stelling, maar in lichte tijd nood, overzag hij een combinatie waarbij hij materiaal zou verliezen of mat zou gaan. Jaap Dros nam het op tegen club kampioen Gorter, een speler van for maat. Dros zette de partij langzaam maar zeker naar zijn hand, won een kwaliteit en uiteindelijk de partij. Jaap de Wijk leek snel op winst af te stevenen, maar moest uiteindelijk nog lang vechten voor de winst, na dat hij de greep op de stelling wat had verloren. Een vrijpion met promotie tot dame gaf uiteindelijk de doorslag. Rinus Vittali bereikte-licht voordeel, maar raakte in hevige tijdnood. Na dat hij en zijn tegenstander allebei een remiseaanbod hadden afgesla gen en de tijdnood was verstreken, bleek Vittali te beschikken over een beslissende vrijpion En Passant staat nu tweede, met negen punten uit zes wedstrijden, evenveel als KTV, dat echter minder bordpunten heeft (En Passant 34 te gen KTV 29). Heerhugowaard staat bovenaan met tien punten, maar kan met 'slechts' 30 bordpunten in de wedstrijd tegen En Passant ook met met een rustig gevoel op een gelijk spel aansturen, omdat in dat geval KTV met een ruime ovenwinning nog kampioen kan worden. TV-documentaire Het Texelse loopevenement wordt bijgewoond door Dirk Jan Roeleven, programmamaker bij de NPS. Roelevens verzamelt materiaal voor een tv-documen- taire over Jan Knippenberg. Hij komt met een cameraman naar Texel om Ron Teunisse, Knip- penbergs oude loopvriend, te volgens tijdens de wedstrijd die ooit door Knippenberg is opge richt. 'Viking' Ron Teunisse, zo genoemd vanwege zijn lange blonde lokken, geniet op Texel een grote populariteit. Hij oogstte bewondering met zijn prestaties op de 120 kilometer in 1993 en 1995. Tien jaar later loopt hij, voor de documentaire, nog een keer mee. Schapenmelkijs in Amsterdam Onder de naam Texala is het scha penmelkijs van Willem (Parel) Roeper verkrijgbaar bij groothandelsorga nisatie De Kweker in Amsterdam en Purmerend. De inkoper van De Kwe ker, Hennie van Trappen, maakte kennis met het Texels schapenmelk ijs tijdens de vorig jaar gehouden lamsvleesdag in Den Hoorn. In de daaropvolgende periode werd met diverse smaken geëxperimenteerd, waarna het ijs in productie werd ge nomen. Het eindresultaat werd ge presenteerd tijdens de Lente Culinair. Na enige aarzeling te hebben over wonnen - bij schapenmelkijs werd blijkbaar een aparte smaak verwacht - reageerde het publiek positief. Schapenmelkijs is geschikt voor diabetici of mensen met een suiker intolerantie en voor mensen die aller gisch zijn voor koemelk. Het Texels schapenmelkijs is gecertificeerd door Waddengoud. 'Voor dressuur moet je heel gecon centreerd zijn, maar bij springen en cross is het gewoon kicken. Eigen lijk vind ik alle disciplines even leuk.' Toewijding en aanleg maken paardrijden voor Ellen Blom van hoeve Vrij en Blij een succesvolle hobby. De 17-jarige leerlinge van OSG De Hogeberg won in februari bij de Noordhollandse kampioen schappen de titel in de Z-klasse van springruiters. Morgen (zater dag) nemen Blom en haar E-pony Okona deel aan de Nederlandse kampioenschappen in Ermelo. De liefde voor de paardensport is in de hoeve aan de Westerweg bijna erfelijk bepaald. 'Het is met de pap lepel ingegoten. Mijn moeder, twee zussen en één van mijn broers deden het ook', vertelt Blom. 'ik begon zelf toen ik zes jaar was. Mijn eerste pony Misty heb ik tot mijn dertiende bere den. Ik ben er Noordhollands kam pioen mee geworden in de dressuur- klasse M2. Op een gegeven moment was ik te groot voor Misty en toen zijn we op zoek gegaan naar een andere pony.' In Noord-Brabant vonden Blom en haar ouders een Welsh-K pony met de roepnaam Okona. De eigenaar waarschuwde dat het dier absoluut niet de makkelijkste was, maar de amazone besloot de strijd aan te gaan. Na een lastige eerste periode, waarin ze wel bang voor elkaar leken, klikt het goed. 'Okona is heel druk, snel beestje. Het is absoluut geen allemansvriend Dat felle leek mij leuk. In het begin heb ik haar een heleboel dingen moeten afleren en vervolgens weer goed aanleren. Nu is ze negen jaar en goed doorgere den. Okona is alleen nog steeds wat aan de grote kant. De pony is ge kocht in de veronderstelling dat ik nog ging groeien, maar ik hield vijf tien centimeter eerder op dan mijn zus.' Ervaring hebben amazone en pony genoeg, doordat Blom en Okona in drie disciplines uitkomen. Blom rijdt klasse L2 in de dressuur, promoveert in de cross binnenkort van M naar Z en rijdt de hoge Z-klasse in het spnn- gen. De deelname bij drie uiteenlo pende onderdelen maken de trammg- sarbeid er met minder op. Blom: 'Voor de dressuur moet ik veel in de bak rijden, terwijl je voor de cross condi tie moet opbouwen. Zeker bij cross moet je over een bepaald hoogtepunt heen, zodat je de vermoeidheid niet meer voelt. Behalve opletten is het ook conditioneel erg zwaar.' 'Op maandag heb ik springles in manege Akenburg. Dinsdag heb ik clubles in dressuur. De rest van de week besteed ik wisselend aan con ditie, dressuur en springtraming. Dat hangt af van mijn blok op school en of ik in het weekeinde een wedstrijd heb. Eigenlijk staat Okona maar éen dag in de week stil. de rest rijd ik. Je moet overal aandacht aan besteden als je dne disciplines wilt doen. Cros sen kan bijvoorbeeld met in de win ter. Tussen maart en november moet je dat goedmaken.' De basis voor Bloms recente succes sen werd gelegd in de winter van 2003 en 2004, na een uitnodiging voor het Rabobank Talentenplan van de hippische sportfederatie (KNHS). 'Ik ging om de twee weken naar Ursem, waar ik hele goede, persoon lijke begeleiding kreeg. Het was best zwaar, maar ik leerde zó veel van anderhalf uur rijden. Dit jaar ben ik helaas met uitgekozen, maar het was echt leerzaam.' Ondanks de hoeveelheid uren die Blom in de paardensport steekt, houdt de 5 VWO-scholiere volgens eigen zeggen genoeg tijd over. 'Ik heb niet echt het gevoel dat ik dingen moet laten. Als ik een wedstrijd heb, kan ik de avond daarvoor natuurlijk niet uitgaan. Maar ik heb een bijbaan tje in een pannenkoekenhuis en ik gym één keer per week om ook an dere spieren te trainen.' Lachend: 'Als het wat te veel wordt, kan ik altijd school een beetje laten zitten. Mis schien blijf ik dit jaar zitten, maar dat is toch te overzien?' Nadelen aan de paardensport kan Blom niet snel opnoemen, voordelen des te meer. 'Ik vind het leuk met die ren om te gaan. Het is netje kind dat je moet verzorgen. Ik houd van de streken die Okona soms uithaalt. Met één blik weet ik wat ze bedoelt. Als ik haar naam roep, begint ze al te hin niken. Grappig is dat ze niet van mannen houdt. Mijn moeder lukt het nog wel om Okona uit de wei te ha len, maar eigenlijk vertrouwt ze alleen mij. Het kost best veel tijd, ook al staan de paarden dicht bij huis. Maar een paard is nu eenmaal geen brom mer, die eens in drie weken benzine moet hebben.' Volgens Blom is paardrijden een ge schikte sport om te leren verliezen. 'Van de dertig deelnemers kan er maar eentje winnen, dus de meeste keren win je niks. Klasgenoten van mij zitten op andere sporten en die hoor ik vaak klagen als ze hebben verlo ren. Maar zij winnen vaker dan ik. Ik ben wel afhankelijk van mijn pony natuurlijk. Vooral in de dressuur let ten ze op kleine dingen omdat de verschillen kleiner zijn. Je kunt bijna net zo goed rijden als de winnaar en toch een winstpunt mislopen omdat het jurylid liever zwarte dan bruine paarden ziet.' Voor de aanstaande Necferlandse kampioenschappen in Ermelo heeft Blom geen hoge verwachtingen. 'Ik hoop gewoon op een foutloze ronde en dat ik een barrage mag rijden. Dan is de lat in de familie wat hoger ge legd, want toen mijn zus jaren gele den de NK reed weigerde haar pony- voor een hindernis, ik hoop dat ik dat kan verbeteren.' Michiel Dekker n actie hij de Noordhollan e kampioenschappen

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9