1 .TEXELSE J J COURANT- ezoek aan fort De Schans JJit de school geklapt Onderzoek naar sport en winkels in Oosterend Oosterend onder de loep «f llrf^l. l ife iapresentatie in Kiekendief exelaar op expeditie ioor zuidpoolgebied èléSÊ 'Verlies stacaravans niet uit het oog' DONDERDAG 31 MAART 2005 Brigadier Jan Maurice en Bram op het politiebu reau in gesprek met Brigadier Jan van der Meer. Wat doet de politie de hele dag? Ze rijden de hele dag patrouille en reageren op meldingen en houden toezicht op verkeer en openbare orde. Op het moment van het interview kwam er een melding binnen dat er een onge luk was gebeurd in De Koog op de Ruijslaan en dit was een mooi voor beeld ervan. Per dag gebeurt er meestal niet zoveel, maar je hebt ook dagen dat er heel veel ongelukken of andere misdrijven gebeuren. Het meeste waar de politie zich mee bezighoudt, zijn verkeersovertre dingen, gevonden voorwerpen, aan giftes opnemen, rapporten maken en toezicht houden op toeristen. De laatste tijd rijden er heel veel au to's in de sloot. Dat komt omdat Een keer in de maand is een deel van de krant ingericht voorde jeugdige krantenlezers. Om beurten gaan de hoog ste groepen van de Texelse basisscholen op pad en schrij ven zij over de dingen die hen bezighouden. Deze keer is Uit de school geklapt ingevuld door de journalisten van De Daalderschool uit Oosterend. Oude schepen van Texel Omdat Oosterend een echt vissers dorp is, hebben Glawen, Jacob en Pieter Jaap Vlaming geïnterviewd. Hij heeft gevaren op het schip dat ge vonden is bij de Kaap Verdische ei landen, de TX48, Cornelia Martha. Dit schip is nu al 45 jaar oud. Hij vaart nu al 47 jaar op verschillende kotters en de zaken gaan goed. Vlaming heeft mijnen en bommen opgevist uit de Erste en Tweede Wereldoorlog. Hij sommige bestuurders zich niet aan Nadat we Jan hadden geïnterviewd, ging voor het eerst mee in 1949, de regels kunnen houden of dronken gaf hij ons een rondleiding door het daarna heeft hij nog op negen andere zijn, maar het kan ook glad zijn. politiebureau en liet ons de gevange- schepen gevaren De zeevaartschool nissen zien. We weten nu hoe een in Den helder moest hij doen om vis- Vmdtje het leuk om op Texel te wer- gevangene zich voelt en we mochten ser te worden. Het probleem van de ken? 'Ja.ik vind het leuk, omdat de een blaastest doen.,We moesten visserij nu is de regelgeving. Het ver mensen hier zo gastvrij en aardig heel hard blazen om genoeg lucht in ste land waar hij is geweest is Enge- zijn.' het apparaat te krijgen. land. De schepen vroeger waren vie zer, roestiger en kleiner. Wat je voor opleiding moet ye doen om politie te worden? 'VMBO/ HAVO.' Ihet kader van de lessen uit de map i geschiedenis hebben we Ljbezoek gebracht aan De Schans, iöraf aan het bezoek hebben de Jriingen het nodige geleerd over de (DC- tijd. Na het bekijken van de enputten en een wandelingetje jngs de weilanden met de lamme- Js zijn we enthousiast rond geleid piel fort. Spannende verhalen over veldslagen en gevechten bleven uit, omdat deze er nooit zijn geweest. Toch wist de gids alle kinderen te boeien met vele andere verhalen, zoals de nekkenbreker, waar de rest van het fort is gebleven en hoe de kruitkamer eruit ziet. Belangstelling? Maak dan een bezoekje aan het fort De Schans. Paaldijk vervangen door moderne dijk Wil je reageren op een artikel datje in deze rubriek hebt ge lezen? Stuur dan een mailtje naar de redactie: redactie@ texelsecourant.nl. Je kunt natuurlijk ook langsko men op de redactie in de War moesstraat. irman, Anvar en Vos zijn de deu- en lang geweest om vragen te lellen aan de bewoners van (osterend. an 20 mensen (100%) hebben wij jevraagd Doet u aan sport? Vindt u dat er genoeg sportiviteit onder de kinderen m Oosterend? Vindt u dat er genoeg winkels zijn lOosterend? 4. Mist u iets in de winkels van Oosterend? 50% 45% 40% 35% 30% 25% 20% 15% 10% 5% nee 1 ding 2 dingen 3 dingen ofmeer Wat missen de mensen in de win kels? Ze missen kleding, schoenen en een pinautomaat. De winkels die ze missen zijn een' bakker, handwerk winkel en een huishoudwinkel. 'Crossbaan bij Den Helder zou handig zijn' Interview met Henk Witte, de baas van de jeugdcross binnen de Texelse Motor-, Auto- en Bromfietsclub (Mab). De Mab bestaat al zo'n 45 tot 50 jaar en zit daarvan ongeveer 4 jaar in Eierland .De baan van de autocross baan is beveiligd met ijzeren platen voorde veiligheid. Bij de motorcross is de baan veel overzichtelijker en veiliger, waardoor er minder ongeluk ken gebeuren. Hoeveel leden er zijn, wist Henk Witte met omdat er zoveel verschillende groepen zijn. Ondanks dat er rekening is gehouden met de omwonenden wordt er toch zo nu en dan nog geklaagd over de herrie. Eén keer per jaar worden er uitstapjes gehouden. Met de motors wordt er in Joure een cross gehouden, op de eerste dag een cross en op tweede dag een speedway. Met de auto's gaan ze naar Lelystad en daar wordt gecrost. Het zou handig zijn als er bij Den Helder ook een crossbaan zou komen, dan hoeven de jongens van de vaste wal niet mee? naar Texel. Interview met Kasper van Zuile- kom van Hoogheemraadschap Texel De dijken zijn belangrijk, omdat Ne derland dan niet onderwater loopt. In 1953 zijn de dijken doorgebroken en toen hebben ze besloten dat de dij ken hoger moesten. De dijken en duinen zijn op het moment sterk en hoog genoeg. Als er storm komt, zullen er op sommige plekken stuk jes duin verdwijnen. Mensen zeggen dat het water steeds hoger komt (omdat de Noordpool smelt) en dat daarom de dijken ook hoger en bre der moeten worden. Er is een plek in de dijk, bij de Kaap, die ze goed in de gaten houden. Er is ongeveer 60 kilometer dijk op Texel. Professoren zeggen dat het water hoger komt en dat Texel omlaag gaat, maar dat is maar met een paar millimeter per jaar. Dus er moeten hogere dijken komen. Een dijk is 150 meter breed en 6 of 7 meter hoog. In heel Neder land heerst een rattenplaag. Deze ratten heten Muskusratten, ze vreten de dijken kaal en ze maken een gat aan de zeekant en ze maken een gat aan de landkant. Gelukkig zijn er geen Muskusratten op Texel. Weet u dat de dijken vroeger van hout met zand waren? Deze dijken noemden ze paaldijken. Omdat de paalworm de palen van binnenuit opat, verving men deze houten dijken later door dijken van aarde en keien. Lise, Daan en Hasmik Iris, Marije, Iris, Britt en Sabine Ze hebben vragen bedacht en zijn hebben een enquête gehouden daarmee langs de deuren gegaan.Er over Oosterend. zijn aan tien mensen (100%) vragen gesteld. Hieronder de uitslag. Ja Nee% 7. Ben ye makkelijk aan een huis gekomen in Oosterend? 90% 10% 2. Zijn er genoeg winkels in Oosterend? 40% 60% 3. Kunnen de kinderen leuk spelen in Oosterend? 70% 30% 4. Is er op zondag genoeg te doen in Oosterend? 70% 30% 5. Zijn er genoeg scholen in Oosterend 100% 0% 6. Vind je Oosterend groot genoeg? 60% 40% 7. Zijn er genoeg speelplaatsen in Oosterend? 80% 20% 8. Wat is er met leuk aan Oosterend? Conclusie van de onderzoekers: Kerkklokken op zondagochtend. De meeste mensen zijn tevreden weinig parkeerplaatsen, honden- over Oosterend. maar met zo erg poep. loslopende honden, geen over het winkels, familieschommel, her wordt niet schoon gehouden, niks. 9. Wat is er leuk aan Oosterend? Gezellige sfeer (vier keer genoemd), leuk, gezellig, rustig. 10. Als je niet in Oosterend woonde, waar zou je dan willen wonen? Den Hoorn (één keer genoemd). Den Burg (vijf keer genoemd), nergens anders (één keer genoemd), buiten een dorp (vier keer genoemd). 13e jsji AJisxelj4) Een afbeelding van een paaldijk in 1703. fajn broefZ^ igeni Ctasfrap ofwel kinbandpinguin, die Ed Een ijsberg op Antartica. tbi onderweg fotografeerde. (Foto En Eetmani Iroerend mooi, surrealistisch. woorden te beschrijven.' sche reacties van Ed Eelman de reis naar het zuidpool- »ed die hij afgelopen winter a'rte met zijn vrouw Josje. Ze akten deel uit van een expedi- door pakijs van drie meter dik langs enorme ijsbergen. Ze walvissen, albatrossen, zee- Kien en ontdekten zelfs twee anie's keizerpinguïns. Op don- dag? april geeft Eelman in De kendief op De Krim een dia- sentatie, aanvang 20.00 uur. Het enthousiasme is nog steeds groot als Eelman in zijn woonkamer aan de Pijpersdijk het relaas doet van de reis van duizenden kilometer langs de westkant van Antartica. "Het zuid poolgebied heeft mij altijd geprikkeld. Onder meer omdat het op velerlei gebied een bijzonder interessant ge bied is. Met de laagst ge- meten tem peratuur ooit van 89,6 graden Celsius is het het koudste plekje op aarde. Gemiddeld gesproken is het ook het hoogste continent ter wereld, met een hoogste punt van vijf kilometer, én het werelddeel met de dikste ijslaag ter wereld: ook vijf kilometer. Verder is het winderigste en het droogste conti nent. Al met al een interessant gebied, dat ook nog eens groter is dan heel Europa.' Een reis door een streek met zulke extreme weersomstandigheden maak je niet op zomaar een scheepje. 'Dat kan alleen met een ijsbreker, en dan wel een hele speciale. Op internet ontdekte in een schip dat een trip zou maken van Argentinië naar Nieuw Zeeland, dat van half december tot half januari - zomertijd in dit deel van de wereld - een expeditie door het westen van het Zuidpoolgebied ging maken. Het betrof de Capitan Khlebnikov, een solide ijsbreker en het enige soort schip dat een reis door zulk dik ijs kan ondernemen. Dat het een bijzondere reis betrof, bleek ook uit de samenstelling van de pas sagiers. 'Er zaten 18 nationaliteiten aan boord' en voor de meeste was dit met de eerste keer naar Antarctica. De reis door het westen van Antartica begon op het toeristisch getinte schiereiland Grahanisland, hel meest noordelijke deel van het zuidpool gebied. Daarna werd koersgezet naar Peter 1 eiland, volgens Eelman op één na het meest afgelegen plek van de wereld. 'Daar aan land gaan ging niet, daarvoor was de zee veel te ruw. de kaan Aan boord was een cameraman die al voor de elfde keer was meegereisd en die het nog steeds niet gelukt was eraan land te gaan.' Vervolgens werd door zwaar pakijs koers gezet naar de Fanthom kust en werd Siple Island bezocht. 'We zijn daar met de heli kopter aan land gegaan en hebben een kolonie Adelie pinguïns bezocht die in zeker 20 jaar geen bezoek had den gehad. Zo nieuwsgierig als ze waren, kwamen ze op ons af, maar we mochten ze niet dichter dan vijf meter benaderen. Ook zijn we per helikopter naar een berg gegaan van 800 meter hoog. Als je om je heen kijkt, dan zie je alleen maar ijs, ijs en nog eens ijs. Het is daar zó helder, je verliest elk gevoel voor schaal grootte. Je voelt je in zo'n omgeving gewoon verloren.' Nadat we door zeer zwaar pakijs naar Cape Colbeck waren gevaren werd voor de tweede maal ooit op deze kust een kolonie keizerpinguïns ontdekt. Ze maken een zacht trompetterend geluid en ze buigen heel elegant. De jongen ver lieten reeds de kolonie voor zee. Ge woon ontroerend mooi en een onver getelijke ervaring. De jaarwisseling brachten ze door in de Bay of Whales, de plek waar Amundsen, die in 1911 als eerste de Zuidpool be reikte, zijn reis begon. Er werd onder meer een bezoek gebracht aan de hut van Scott, de ontdekkingsreiziger die op Antartica de dood vond en de hut van Shackleton. De laatste stop in het zuidpoolgebied was op Cape Adare waar we een Adelie pinguïn kolonie bezochten van wel 1 miljoen beesten. Eelman raakt niet uitgepraat over het gebied dat op hem en zijn vrouw een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. 'We gaan er zeker nog een keer terug.' De diavoorstelling die hij geeft is gratis toegankelijk. y/;' 'Tj, wJfeb John Sluis, Thea Holster en Marian van Kesteren van de voormalige Belangenvereniging Kustpark Texel overhandigden voorzitter Jan Bloem van het Tesselhuus zaterdagmiddag een cheque van duizend euro. ifoio jomen van Hauw n het Zuidpoolgebied en foto's die hij onderweg heeft gemaakt. Opgave voor Koninginnemarkt Verenigingen die zaterdag 30 april willen meedoen aan de Koninginne markt in Den Burg kunnen zich tot zondag 24 april schriftelijk opgeven bij Marngje Barnard, Warmoesstraat 4, 1791 CR Den Burg. Dit dient te gebeuren onder vermelding van een contactpersoon en het aantal gewenste kramen. Ook moet wor den opgegeven of de kraamhou- der stroom en water nodig heeft Deelnemers moeten zelf voor een eurostekker zorgen. Met gemengde gevoelens waren ex-bestuursleden van de voorma lige Belangenvereniging Kustpark Texel zaterdagmiddag aanwezig in het Tesselhuus in De Koog. Voor malig voorzitter John Sluis, secre taris Thea Holster en penning meester Marian van Kesteren waren naar het vakantiehuis voor gehandicapten gekomen om het resterende saldo van de vereniging te schenken. De drie overhandigden voorzitter Jan Bloem van het Tesselhuus namens de honderd voormalige leden een cheque van duizend euro. De leden hadden zo'n anderhalf jaar geleden tijdens de opheffingsvergadering be sloten dat het overgebleven geld aan het vakantiehuis aan de Ruijslaan zou worden geschonken. Tot nu toe wa ren Van Kesteren, Holster en Sluis daar echter nog met toe gekomen Dat ze namens de voormalige leden alsnog iets goeds met het laatste geld konden doen, deed de drie ex- bestuurders goed. Tegelijkertijd wer den echter ook de herinneringen aan het gedwongen vertrek van het Kust park opgerakeld. De bezitters van stacaravans moesten daar een paar jaar geleden na veel strijd plaats maken voor de bouw van nieuwe vakantiehuisjes. Voor de eigenaren kwam dat hard aan, sommige van hen stonden al tientallen jaren op het Kustpark (voorheen de Turkse Tent). Een deel van hen ging met hun on derkomens naar een ander park van EurOase in Drenthe. De kwestie had voor de drie, die nog steeds een nauwe band met het ei land hebben, de afgelopen maanden een extra lading gekregen nadat de RST de bezitters van de stacaravans op Loodsmansduin de wacht had aangezegd Holster. Sluis en Van Kesteren benadrukten na de overhandiging dat Texel moet oppas sen hel belang van stacaravans niet uit het oog te verliezen 'Op een ge geven moment komen de dollar tekens in de ogen en dan moeten sta caravans plaatsmaken voor huisjes. Maar niet elke toerist zit te wachten op duurdere huisjes. Je moet ze dus allemaal ook eerst maar eens ver huurd zien te krijgen. Het voordeel van ons was dat het Kustpark van een vast bedrag was verzekerd en we zorgden bijvoorbeeld voor het onder houd van het terrein Dat moeten ze nu bij EurOase ook zelf doen.' Holster 'Voor mensen die ergens drie hoog in Amsterdam wonen, is het heerlijk als je weet dat je er in week end tussenuit kunt naar je stacaravan op Texel.' Sluis was zo verknocht aan het eiland dat hij lid werd vén diverse verenigingen, meedeed aan de Ron de om Texel en bij De Toekomst ach ter de bar stond Van Kesteren en Sluis hebben inmiddels nieuwe stap- laatsen op Kogerveld en 't Wouteis- hok gevonden. Holster komt zo nu en dan nog op het eiland, maar heeft geen eigen accommodatie meer.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 11