hebben stem in grote investeringen Baggerprogramma 2004-2008 van start! Provinciale Staten www.noord-holland.nl "Homo's hoeven niet minder moedig te zijn dan andere mensen..." Winnaar OV-reis-idee: "Beloon de trouwe busreiziger!" 1 oord -lDolland Maart 2005 Win een ritje met de stoomtram! Vijf nieuwe Hartwinkels in Noord-Holland SAIL 2005 nu ook op www.noord-holland.nl Noord-Holland NU PROVINCIE Ring Alkmaar doorstroming goed De inspraakavonden gaan over onderwerpen die iedereen in Noord-Holland raken Door te stemmen, eens in de vier jaar, bepalen we met zijn allen de samenstelling van Provinciale Staten. Maar er zijn méér mogelijkheden om een vinger in de pap te hebben. Regelmatig vinden er hoorzittingen en inspraakavonden plaats. En heus, dan gaat het niet alleen over de locatie van een stoplicht. Onlangs nog stond een investering van 395 miljoen euro op de agendp! In het kader van de voorgenomen verbetering van wegen en openbaar vervoer nam de provincie in november een principebesluit. Maar eerst moesten de plannen aan de betrokkenen, de inwoners van Noord-Holland, worden voorgelegd. Begin maart was het zover. Er vonden twee hoorzittingen plaats. In Haarlem en in Heerhugowaard werd in goed over leg het hoe, waarom en wanneer van een investering van 395 miljoen euro besproken. Mede op grond van de geleverde commentaren en aanbevelingen zal tijdens de Statenvergadering van 4 april worden besloten welke projecten in welke volgorde in aan merking komen. Want al is de voorgenomen investe ring nog zo royaal, zij is natuurlijk nooit toereikend om alle verlangens in te willigen. Op drie onder delen, de aanpassing en omlegging van de N201, de bereikbaarheid van de kust en van het Mediapark Hilversum, hebben de Staten al eerder een besluit genomen. Een.kleine 44 miljoen euro is dus bij wijze van spreken al vergeven. Andere projecten, zoals de investeringen in de Westfrisiaweg, uitbreiding van het traject van de Zuidtangent en verbreding van de N244 bij Purmerend, wachten nog op groen licht. Maar als straks het besluit valt, is de stem van de inwoners van Noord-Holland meegewogen! De provincie organiseert regelmatig hoorzittingen over diverse onderwerpen. Meer informatie over hoorzittingen en inspraakavonden is regelmatig te vinden op www.noord-holland.nl. Zo luidde, vlak voor zijn executie in de duinen bij Overveen op 1 juli 1943, de boodschap van kunstenaar en verzetsman Willem Arondéus, zelf openlijk homoseksueel. Arondéus had ervoor gekozen, alle risico's ten spijt, zijn eigen weg te gaan. Zijn eigenzinnigheid en moed vormen de inspiratie voor de jaarlijkse Willem Arondéuslezing. Op 25 april 2005 spreekt Rudi van Dantzig in het provinciehuis te Haarlem onder het motto: '60 jaar vrij, maar ben je altijd vrij te zijn wie je bent?' Enkele maanden geleden besloot de provincie een jaarlijkse themalezing met debat te organiseren. De opzet: burgers en politici een podium bieden waar actuele thema's vrijelijk aan bod kunnen komen. Naamgever werd Willem Arondéus, de Noord- Hollandse kunstenaar, schrijver en verzetsman die het lef had tegendraadse keuzes te maken en de gevolgen daarvan te aanvaarden. Zo leidde hij samen met Gerrit van der Veen in 1943 de aanslag op het Amsterdamse bevolkingsregister. Eenmaal opgepakt schreef hij vanuit zijn dodencel: "Er is alleen verwondering omdat het zo licht is om in liefde van het leven te scheiden". Voor deze eerste Willem Arondéuslezing, gehouden door Rudi van Dantzig, choreograaf en auteur van een boek over Arondéus, is een breed publiek uitge nodigd. Als lezer van deze pagina bent ook u van harte welkom! De lezing begint om 20.00 uur en wordt gevolgd door een discussie onder leiding van Natascha Kuit. Reageer snel, want het aantal plaatsen is beperkt! Aanmelden kan bijbrinkma@noord-hoHand.nl of met een briefkaartje naar: provincie Noord-Holland, staten- griffie, t.a.v. mevrouw M. van den Brink, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. In het provinciehuis (Dreef 3, Haarlem) kan boven dien van 18 april t/m 17 mei gratis een tentoon stelling over het leven en werk van Arondéus bezichtigd worden. In februari vroegen we hoe het grootste VOC-schip ter wereld, dat tijdens SAIL fungeert als een soort ambassade van Noord-Holland, heet. Officieel is dat de 'Prins Willem', maar omdat er op de achterkant van het schip 'Prins Willim' staat te lezen, rekenen we dat ook goed. De tien gelukkige prijswinnaars hebben hun toegangskaartjes voor Cape Holland al ontvangen. Deze keer iets heel anders. De provincie investeert veel geld in openbaar vervoer én in cultuur. Dus geen beter onderwerp voor onze prijsvraag dan de Museumstoomtram Hoorn-Medemblik, waarmee deze twee thema's verbonden worden! Onze vraag luidt: in welke plaats heeft de tram van Hoorn naar Medemblik geen halte; is dat Opperdoes, Abbekerk, Twisk of Wognum? Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij tien maal twee kaartjes voor een ritje met de stoomtram van Hoorn naar Medemblik en terug. En reken maar dat zo'n ritje door het prachtige Westfriese landschap een unieke ervaring is! Stuur uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem; of e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. Noord-Holland heeft veel waterwegen en helaas, die slibben gemakkelijk dicht. Dat betekent dus veel baggeren en veel rompslomp met veront reinigd slib. De cijfers liegen er niet om. Uit zo'n 250 kilometer vaarten en kanalen moet zo'n dertig miljoen kuub bagger worden verwijderd. Dat zijn wel twintig volle, glad afgestreken Amsterdam ArenA's! Aan het werk dus. Voor de komende vier jaar heeft de provincie een baggerplan gemaakt, waarvan de kosten 30 miljoen euro bedragen. Als eerste wordt nu, voor een bedrag van 565.000 euro, het kanaal tussen Schagen en Stolpen aangepakt. Nog voor eind mei zal dit veertig meter brede kanaal, een onmisbare aan- en afvoerweg voor grondstoffen en producten, over een afstand van ruim vier kilometer op diepte worden gebracht. Onderzoek heeft uit gewezen dat het in Schagen en Zijpe uitgebaggerde slib slechts licht is vervuild. Boosdoeners zijn hoofd zakelijk teerachtige stoffen en minerale oliën. Gelukkig kun je met licht vervuild slib nog een heleboel nuttige dingen doen. Zo hogen aannemers er terreinen mee op of gebruiken ze het als onder grond bij de aanleg van wegen en natuurgebieden. Lastiger ligt het in geval van zware vervuilingen. Dan zijn er baggerdepots nodig, die ruimte en dus ook geld kosten. Het baggerprogramma 2004-2008 telt in totaal acht baggerwerken. Na Schagen volgen nog de trajecten Alkmaar/De Zaan en Noord- Hollandsch kanaal/Alkmaar, en de knelpunten Ringvaart Cruquius, Noord-Hollandsch kanaal bij de Nelson Mandelabrug, Ringvaart Hillegom en Alkmaar Omval. Er is dus nog genoeg te doen! Colofon De Pagina Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisverspreide nieuwsbladen in de provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. Eindredactie: Arne Padt, tel: (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: nhnu@noord-holland.nl In de kernen De Noord (gemeente Heerhugowaard), Schermerhorn (gemeente Schermer), Onderdijk (gemeente Wervershoof). Berkhout (gemeente Wester-Koggenland) en Kolhorn (gemeente Niedorp) komen de eerste vijf zogeheten Hartwinkels. De provincie subsidieert dit project. Deze winkels combineren commerciële functies met publieke voorzieningen. Naast levensmiddelen kunnen in deze winkels dus ook bankzaken worden gedaan en bibliotheekboeken worden geleend. De Hartwinkels zijn een antwoord op de verschraling van het voorzieningenaanbod in kleine kernen. De winkels zullen geen concurrent worden van nog wel aanwezige winkels in de kernen. Dus als er bijvoor beeld nog wel een drogist aanwezig is, zal de Hartwinkel geen drogisterijartikelen verkopen. De gemeenten gaan nu hard aan de slag, en de verwachting is dat de eerste Hartwinkel zijn deuren dit najaar al zal gaan openen. Daar zullen we tegen die tijd zeker aandacht aan besteden, dus houd deze pagina in de gaten! De provincie Noord-Holland sponsort SAIL 2005 e het belooft deze zomer een waar spektakel te worde in Amsterdam! Op deze pagina leest u er de komend tijd meer over. Maar om u in de aanloop naar SAI 2005 nóg beter op de hoogte te houden van he laatste SAIL-nieuws, heeft de provincie nu een apt SAIL-onderdeel op de website gemaakt! Ecc Ecc Ma Om Als trotse sponsor ontplooit de provincie tal w activiteiten voorafgaand aan en tijdens SAIL 20C. Op de speciale website vindt u Noord-Hollands niein en achtergronden omtrent SAIL en leest u van allt over het programma. Voor inwoners van Noon Holland is deze site extra interessant, want een groo deel van onze plannen is exclusief op hen geridl Bezoek dus regelmatig deze speciale site voor laatste nieuwtjes! Nieuwsgierig? Neem dan snel een kijkje ei ^a' www.noord-holland.nl en klik op de link! In keer naar het SAIL-onderdeel? Ga dan ncc www.noord-holland.nl/projecten/sail/! Ecc :Ecc Het wordt al lang gebruikt door supermarkt- en warenhuisketens, dus waarom niet in het openbaar vervoer? Dat moet de gedachte voor het winnende idee zijn geweest. Beloon dus ook de trouwe bus reiziger, bijvoorbeeld met airmiles of met cadeau aanbiedingen, en maak het reizen met de bus op die manier aantrekkelijker! Dat was het winnende idee in de campagne Ook een OV-reis-idee?Denk verder! Met de campagne riep de provincie begin februari inwoners van Noord- Holland op om te komen met originele en vernieuwende ideeën voor verbetering van het bus vervoer in Noord-Holland Noord. Hiervoor heeft de provincie namelijk 4 miljoen euro vrijgemaakt. Een deskundige jury heeft een selectie gemaakt van de beste inzendingen. De jury is daarnaast a zoek gegaan naar (marketingtechnieken i praktijken die elders al hun waarde hebbtj bewezen en die het busvervoer aantrekkelijk! maken. Ook hebben ze consumentenorganisatil De jury heeft alle goede en bruikbare ideefl gebundeld en op 17 maart tijdens een conferentie! Schagen aangeboden aan de gedeputeerde Verkef en Vervoer van de provincie Noord-Holland, Cornell Mooij. "Een prachtig resultaat, waar ik zeker vel ideeën uit zal putten", aldus de gedeputeerde. Ni dit jaar komt de provincie met concrete voorstellf voor de verbetering van het busvervoer in Noc Holland Noord. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegen woordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer Leo Contelissen (D66 rechterfoto) en Marinus de Jong (PvdA, linkerfoto) over de inspraakavonden van de provincie. Bij belangrijke besluiten vinden de leden van Provinciale Staten het als volksvertegenwoordigers belangrijk om te luisteren naar de mening van de bevolking. Daarom worden er in dat soort gevallen vaak inspraakavonden georganiseerd, zoals bijvoorbeeld onlangs in Haarlem en Heerhugowaard over de investeringsimpuls van 395 miljoen euro (zie ook het grote artikel op deze pagina), een initiatief van de PvdA-fractie. Leo Comelissen (D66) en Marinus De Jong (PvdA) zaten allebei inde Statencommissie die op deze avonden luisterde naar de diverse sprekers. "Ik vind het nuttige bijeenkomsten", aldus Comelissen, "omdat je hierdoor een goed beeld krijgt van de zaken die er spelen." De Jong sluit zich daarbij aan. "Een bedrag van bijna 400 miljoen euro investeer je als provincie natuurlijk niet elke dag, dus het was goed om te horen welke suggesties er allemaal waren. Ik heb de bijeenkomsten als erg positief ervaren, mede door de grote opkomst." Maar hoe leuk het contact met de burger ook is, in hoeverre trekt de politiek zich daar nou ook écht iets van aan? Comelissen: "Je kunt er andere inzichten door krijgen, dus in die zin trekken we ons er zeker iets van aan bij de besluitvorming. Maar het belangrijkste is volgens mij vooral dat je een beter verantwoorde afweging kunt maken als je beter geïnformeerd bent." De Jong vindt dat de invloed vaak nog verder reikt. "Bij goede argumenten van betrokkenen beïnvloedt dat je mening zonder meer. Daarom hebben we als fractie destijds ook het initiatief genomen voor deze inspraakavonden De provincie organiseert regelmatig inspraakavonden over diverse onderwerpen. Houd de websilt ipww.noord-holland.nl dus regelmatig in de gaten om te zien waar en wanneer ook u een keer mee kunt praten' Leo Comelissen (D66), tel. (020) 494 06 36, e-mail: comelissen@olonet.demon.nl. Marinus de Jong (PvdA), tel. (020) 614 50 73, e-mail: marithea@xs4all.nl. en g. c::e r.<o" e-aa e tó. fe'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 12