Tmxaxm Vreugde en pijn tijdens Zestig van Texel Erik van der Velden eindigt als achtste Raad tracht kokkelvissers aan vergunning te helpen i Wij lopers moeten dit doen en voelen ons daar goed bij .TEXELSE COURANT Smit en Schouwstra winnaars modelracen Unanieme steun voor motie Texels Belang Belg traint voor 240 km dwars door Japa - DONDERDAG 31 MAART 2005 Verschil moet er zijn, ook bij de Zestig van Texel. Terwijl de ene ultraloper na een ronde hardlopen over het eiland opmerkelijk fris aan de finish verscheen en zelfs nog een eindsprintje kon trekken, kwam de ander bijna strompelend binnen en verbeet de pijn. Wim- Bart Knol liep als snelste de 120 ki lometer, snelste vrouw over deze afstand was Elke Streicher. De zes tig kilometer was een prooi voor Mare Papanikitas, de snelste vrouw Inez Jacquemart. Erik van der Velden eindigde als snelste Texelaar. Het was nog pikdonker toen de 21 deelnemers aan de 120 kilometer om half vijf 's morgens vertrokken vanaf de wielerbaan. Nog voordat ze de poort hadden verlaten, had Knol. woonachtig in Den Haag. al de leiding genomen. Hij had zich ten doel ge steld de afstand binnen de tien uur te lopen. Zi|n directe tegenstander Wim Epskamp uit Hoofddorp, bleef hem kilometers lang op enkele minuten volgen en was bij het keerpunt op de veerhaven zijn rivaal op slechts en kele honderden meters genaderd. Maar Knol behield zijn voorsprong en bouwde deze uit tot bijna 9 minuten, om rond half drie in 9.53.48 uur terug te keren op de wielerbaan, waar hij opmerkelijk fris verscheen. Ruim een uur later arriveerde daar ook Ron Teunisse. de robuuste ultraloper uit Heemskerk, ooit boezemvriend van wijlen Jan Knippenberg en winnaar in de edities van 1993 en 1995. Na een afwezigheid van tien jaar was hij weer van de partij. Bij de dames waren de Duitse Anke Drescher, winnares in '97 en '99, en haar debuterende land genote Elke Streicher aan elkaar ge waagd. Laatstgenoemde eindigde in 11.33.40, bijna 12 minuten sneller dan Drescher. Indrukwekkend was de start van 235 deelnemers aan de Zestig van Texel bij het NIOZ. met als favorieten de Belgen Mare Papanikitas en Inez Jacquemart. Het startveld werd nog vergroot door de deelname van 58 lopers die 28 of 32 kilometer afleg den, en 68 estafetteteams, die de afstand in vieren hadden gedeeld. Vanaf de veerhaven liepen ze in de richting van de Horsmeertjes, om via de Hors over het strand de afstand naar paal 12 af te leggen. Menig lo per vond het in het mulle zand van de Hors zwaar lopen. Het milde voorjaar- weer maakte rond één uur 's middags plaats voor een flinke plensbui, waarna de regen lang aanhield. Waar de ene loper de druppels als aange name verkoeling ervoer, werkte het bij de ander nadelig op de spieren. Des ondanks vervolgden de lopers dap per hun tocht, elk van hen met een eigen doelstelling. Waar de één de wedstrijd wilde uitlopen, probeerde de ander dat binnen een streeftijd te doen. Papanikitas eindigde in 3.59.17, een paar minuten boven het ronderecord dat hij graag had willen verbreken. Naar eigen zeggen lag dat niet aan de omstandigheden of het parcours, maar geheel aan hemzelf. Zijn landgenote Jacquemart eindigde in 5.09.02. Snelste Texelaar Erik van der Velden had zich voorge nomen als snelste Texelaar te eindi gen, wat hem ruimschoots lukte. Zijn eindtijd van 4.42.16 was bovendien een kwartier sneller dan de tijd die hij vier jaar geleden nodig had en goed voor een achtste plaats. In het begin van de wedstrijd kon hij nog meeko men in de kop van het deelnemers- c/e Wierf, bij het verlaten Snelste Texelaar Erik van der Velden in polder de Zandkes, n baar begeleider Klaas Eissen. 't achter hem nog net zicht- veld, maar op het strand moest hij die laten gaan. 'Ik liep mijn eigen race en had alle tussentijden op mijn hand geschreven. Daardoor zag ik dat ik steeds op schema liep. Het strand tot paal 9 liep zwaar, daarna kon ik goed doorgaan. De regenbui bij de vuurto ren was pech. Ik heb toen een lange broek aangetrokken.' Tijdens zijn tocht werd hij begeleid door Klaas Eissen. De samenwerking verliep kennelijk goed. 'Ik heb iemand nodig die weinig zegt en luister liever naar muziek.' Jelle Schouwstra en Jos Smit werden zaterdagavond in de De Koninghal uitgeroepen tot win naars van de wintercompetitie van Modelracing Texel. Schouw stra eindigde als eerste in de klasse 1:10, Smit werd kampioen in de klasse 1:12. Aan de wedstrijd deden zaterdag zestien leden mee. Er werden tien indoorwed- strijden gehouden, waar in totaal 11.630 rondjes werden gereden. Op 16 april begint voor Modelra cing Texel het buitenseizoen. Jelle Schouwstra, die leidde in de competitie, kreeg zaterdag volop concurrentie te verduren van Jan Schouwstra, Adri van Rossum en Rick Plaatsman. In de eerste man che van de eerste groep van de 1:10 klasse was de bolide van Jan Schouwstra het snelst. Raymond Witte volgde op vier rondjes achter stand, Adri van Rossum werd der de. Ook de tweede manche werd door Schouwstra gewonnen. Van Rossum werd tweede, Witte derde. Jelle Schouwstra. die in de tweede groep aan de start kwam, volgde de ontwikkelingen op de voet om te kij ken of zijn positie in het klassement in gevaar kwam. Na de start van de derde manche ging Jan Schouwstra wederom goed van start, op de voet gevolgd door Adri van Rossum. Na vier van de vijf minuten racetijd sloeg het noodlot toe: Schouwstra moest zijn auto met een lege accu aan de kant zetten. Van Rossum schoof door naar de eerste plaats, Yvar Pool werd verrassend tweede. Witte kwam twee seconden te kort en werd derde. Jelle Schouwstra kwam uit in de tweede manche. Ook Roy Barhorst, Edo Pool, Rick Plaatsman en Ed Witte streden in deze klasse. De bolide van Schouw stra junior was in de eerste manche verreweg de snelste. Rick Plaats man zette een goede prestatie neer door de tweede plaats op te eisen, voor Ed Witte. De tweede en derde manche gaven dezelfde uitslag te zien, al moest Plaatsman steeds meer zijn best doen om Witte voor te blijven. Nadat alle rondjes waren opgeteld, kwam Jelle Schouwstra als winnaar uit de bus. Hij had vijf van de tien competitieavonden gewonnen. Jan Schouwstra werd tweede, Van Rossum derde. De wagens in de 1:12 klasse zijn allemaal aan elkaar gelijk en in deze klasse staan stuurmanskunst, onderhoud en afstelling voorop. Gerrit van Strien was aan het begin van de avond leider in het klasse ment. Hij reed het rubber van zijn banden in de strijd met Jos Smit, Arie Koopman en Ronald Kramer. Jos Smit had zijn auto op en top afgesteld en de accu's volgeladen om zijn titel te prolongeren. Toen om 20.20 uur het licht op groen sprong, spoten de auto's van de startlijn. Ronald Kramer kwam als eerste uit de eerste bocht. Smit raakte in een slippartij betrokken en reed lange tijd met Wouter van Strien ach ter Kramer aan, die zijn koppositie niet kon vasthouden. Van Strien en Smit stoven hem voorbij en na gedurig stuivertje wisselen eindigde Smit 3.5 seconde voor Van Strien. Kramer kwam als derde over de finish. Gerrit van Strien eindigde als vierde. Kramer merkte na afloop op: 'Allemachtig wat een mooie race, maar ik ben wel vier jaar ouder geworden...' Ook in de tweede manche zat Gerrit van Strien niet lekker in de wedstrijd en eindigde op de vijfde plaats. Voorin het veld ging de strijd onver minderd verder tussen Wouter van Strien, Smit en Kramer. De overwin ning ging dit keer naar Wouter van Strien, Kramer werd tweede, net voor Smit. Wouter van Strien en Kramer hadden de smaak goed te pakken en stelden de rondetijden in de derde en laatste manche nog iets naar beneden bij tot ruim onder de acht seconden. Gerrit van Strien raakte betrokken bij een aanrijding, waardoor zijn accu verschoof en het gewicht met meer optimaal ver deeld was. Hij eindigde op de laat ste plaats. Wouter van Strien werd eerste. 3,8 seconde voor Kramer. Hoewel Smit op de derde plaats ein digde, kon de avond voor hem met meer stuk. Hij had genoeg punten verzameld om de grote wisselbeker mee naar huis te kunnen nemen. Gerrit van Strien kwam negen pun ten te kort en eindigde als tweede. Verrassend derde werd Kramer. De plaats net naast het erepodium was voor Arie Koopman. Wouter van Strien werd vijfde. Gesprek Eelman leidt tot vragen Een gesprek met wethouder Nel Eelman in de Opduin Courant van Grandhotel Opduin heeft tot vra gen in de gemeenteraad geleid. De wijze waarop zij zich in de hotel krant over Opduin uitlaat, heeft bij Piet Standaart (Texels Belang) ver bazing gewekt. Eelman laat zich in het gesprek lo vend uit over Opduin. Aanleiding zijn de goede ervaringen die haar ouders er sinds de jaren zeventig hebben gehad. Haar 87-jarige moeder be zoekt Opduin nog steeds. Eelman vertelt onder meer over haar laatste verblijf. Standaart vroeg zich af in hoeverre iemand die wethouder is zich zo spe cifiek over één accommodatie kan uitlaten. Tot een discussie in de raad leidde het niet. Burgemeester Gel dorp vond het beter dat Standaart en Eelman eerst met zijn tweeën over dat gesprel< zouden praten. 'Als u er een punt van wilt maken, ga dan eerst ergens met zijn tweeën in een kamer tje zitten.' Het interview geeft volgens Geldorp de persoonlijke beleving van Eelman weer. waardoor er geen link met haar wethouderschap moet wor den gelegd. 'Dit heeft geen invloed op de door de raad vastgesteld be leid. Als raad bepaalt u ook met de kwaliteit in de horeca.' Martin Trap (WD) vond dat het onderwerp te ge makkelijk van tafel ging en stelde voor toch eens met elkaar te bespre ken wat raadsleden en collegeleden wel en niet kunnen doen. De Texelse kokkelvissers die sinds dit jaar niet meer mechanisch op kokkels mogen vissen, hebben een steun in de rug gekregen van de Texelse politiek. De gemeenteraad heeft unaniem een motie aangeno men waarin een lans wordt gebro ken om de kokkelvissers een nieuw bestaan als handkokkelaars te laten opbouwen. Met de motie, die werd ingediend door Texels Belang, hoopt de raad het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit te overreden de Texelse vissers een vergunning te geven om met handbeugels kokkels te rapen. Op die manier zouden vier gedupeerde gezinnen alsnog een in komen kunnen verwerven. Volgens het nieuwe schelpdiervisserijbeleid mag jaarlijks nog wel 5 procent van de kokkelbestanden handmatig wor den gevist. Het nieuwe beleid staat toe dat daarvoor twintig handkok- kelvergunnmgen worden uitgegeven. Volgens een woordvoerster van LNV zijn die inmiddels verstrekt, maar bestaat de mogelijkheid dat er meer worden uitgegeven. Hoeveel is af hankelijk van de onderhandelingen tussen het ministerie en de Produ centenorganisatie Kokkelvisserij over compensatieregelingen voor voor malige mechanische kokkelvissers. De motie van Texels Belang was na genoeg dezelfde motie die de partij eind vorig jaar al eens in de raads vergaderingen aan de orde stelde. Hij werd toen op advies van burgemees ter Joke Geldorp niet in stemming ge bracht, omdat de producentenor ganisatie en het ministerie met elkaar over compensatieregelingen in ge sprek waren. De burgemeester vond het toen met kies als de gemeente raad op de onderhandelingsresul taten vooruit zou lopen. De burge meester stuurde daarna wel samen met visserijvereniging DETV een brief naar LNV. waarin een algemeen plei dooi voor handkokkelarij als klein schalige en duurzame vorm van vis serij werd gehouden. Dinsdagavond namen burgemeester en wethouders de motie met beide handen aan. Geldorp beloofde hem over twee weken tijdens overleg met de colleges van de andere eilanden (het nieuwe samenwerkingsverband De Waddeneilanden) aan de orde te stellen. Ze beloofde de motie ook met spoed rechtstreeks aan minister Veerman van LNV te sturen. 'En ik houd een afschrift in mijn achterzak, zodat ik hem desnoods persoonlijk in zijn handen kan drukken als hem te genkom.' De DETV, de producenten organisatie en het Platform Visserij krijgen eveneens een afschrift. Gel dorp toonde zich ontstemd, omdat de brief die de gemeente met de DETV heeft geschreven bij LNV geen enkel effect teweeg heeft gebracht. 'We lopen hier wel eens te mopperen over brieven, maar op die brief heb ben we van het ministerie zelfs nog geen ontvangstbevestiging gekre gen.' Volgens de woordvoerster van LNV is er nog steeds overleg gaande met de overkoepelende organisatie van kokkelvissers. Ze verwacht dat er op korte termijn resultaten zijn. Voor malige mechanische kokkelvissers komen als eerste in aanmerking als er extra handkokkelvergunnmgen worden verstrekt. 'Maar er moet eerst worden berekend hoeveel ruimte daarvoor is.' Volgens de motie past het handmatig rapen van kokkels binnen de defini tie van kleinschalig historisch mede gebruik die tijdens de trilatere Waddenconferentie in het Deense Esbjerg werd bekrachtigd. Het past eveneens in de wijze waarop de Texelse gemeenteraad in 2001 klein schalig medegebruik van de Wad denzee heeft geformuleerd. Volgens Standaart is het handmatig rapen ecologisch verantwoord en brengt het geen schade toe aan natuur waarden en het ecologisch over wicht. Per tij kan vijftig vierkante me ter wad met een handbeugel worden bevist. Arthur Oosterbaan (Groen- Links) bestreed Standaarts uitspra ken. 'Als het in grote mate gebeurt, brengt het wel schade toe. maar deze motie kunnen we wel steunen.' Oosterbaan pleitte ervoor de hand matig geraapte kokkel als een Texels product door het leven te laten gaan. 'Dat spreekt meer aan dan wanneer hij in Spanje in de paella verdwijnt of in Italië in een pizza frutti di mare.' D"'N De Belgische ultraloper Edwin Lenaerts, bij het verlaten kilometer na de start. 'De voldoening komt achteraf. het Paggapaadje, t van de Zestig van Texel bij het NIOZ vormde'door het grote aantal deelnemers een spectaculair gezicht. Als op tweede paasdag om half vier 's morgens de wekker afloopt, heb ik al gedroomd dat ik me finaal heb ver slapen en dat de lopers zonder mij zijn vertrokken. Dromen zijn bedrog en met drie grote tassen op mijn fiets meld ik me ruimschoots op tijd op de wielerbaan, waar ik me voeg bij hef groepje fietsers dat de ultralopers van de Zestig van Texel die 120 kilome ter gaan lopen één ronde lang van eten, drinken en peptalk zal voorzien. De organisatie heeft mij gekoppeld aan Edwin Lenaerts. Op internet heb ik een foto van deze Belg uit het Limburgse Genk gezien en als hij even later vragend rondkijkt, stap ik op hem af en pak zfjn proviand aan. Eén blik in de tas maakt duidelijk wat een enorme inspanning twee rondes hardlopen rond het eiland zullen ver gen. Verdeeld over meer dan tien fles jes laden we zo'n 4,5 liter sport- en andere drankjes, peperkoeken, wa fels en andere voedingsmiddelen over in mijn fietstassen. Het is nog pikdonker als om precies half vijf het 'startschot' klinkt en ik afdruk voor de foto. Al vóór het verlaten van de wielerbaan, met nog een kleine 120 kilometer te gaan, ligt het veld open. Met zoveel lopers en fietsers is het in donker even zoeken waar mijn 'man netje' rijdt. Dan zie ik de blauwe hoofdband. De loopsnelheid ligt iets boven de tien kilometer per uur, voor een geoefende fietser een relaxed tempo. Getuige de opperbeste stem ming onder de lopers is er van enige vermoeidheid geen sprake en over het weer hebben ze op dit uur zeker niet te klagen. Het is droog en de temperatuur is aangenaam. Ik raak in gesprek met een mij onbekende fiet ser. Hij blijkt een liefhebber uit het oosten van het land. 'Ik heb zelf ook marathons gelopen en vind het leuk om bij zo'n groot evenement te zijn.' Hij is er speciaal voor naar Texel ge komen. Wanneer Oudeschild in zicht komt, kan ik mij voor het eerst nuttig maken. 'Een slokske graag', klinkt het in over- valst" Belgisch, waarna hij voor het eerst de fles aan de mond zet. In de bijna zes uur die ik naast hem zal rij den, zal dat tafereel zich nog vele malen herhalen. Gelukkig beperkt de conversatie zich niet tot soort ver zoekjes om eten en drinken-en'be schikt Lenaerts over voldoende lucht voor een praatje. Hij vertelt vijftien jaar geleden te zijn aangestoken door het duurmicrobe. 'Eerst fietste ik trip jes van een paar uur, dat geleidelijk opliep tot zo'n 250 kilometer. Maar toen de tweeling werd geboren, werd het moeilijk om op regelmatige tijd stippen mijn oefenuurtjes te voltooien en ben ik 's avonds wat gaan lopen. Een half jaar later liep ik mijn eerste marathon.' Als training pikte hij af en toe een ultraloop mee en presteerde het om in 12 uur 123 kilometer te lo pen. 'Op een zeker moment namen mijn duurtrainingen evenveel tijd in beslag als mijn hevigste fiets trainingen en kwam de volgende uit daging: een 100-mijlsloop, de Trans Moravian Masochist Trail dwars door het Tsjechische Moravië.' Hij deed er 21 uur over. In 2002 volgde de 'moe der der ultraklassiekers': de Sparta- thlon, 246 kilometer van Athene naar Sparta in Griekenland. Hij deed er iets minder dan 35 uur over. Voorbij Oudeschild stel ik de onver mijdelijke vraag: wat is de lol van het lopen van zulke afstanden, waarbij je zó moet afzien. 'Ach, wij ultralopers zijn lotgenoten. Wij moeten dit doen en voelen ons daar goed bij. De vol doening komt achteraf. Het voltooien van de Spartathlon geeft een heerlijk gevoel. Ik hoef dat geen tweede keer te doen.' Is hardlopen een versla ving?, hou ik het gesprek gaande. 'Lopers hebben het wel over runnershigh. Dat herken ik wel. Een paar keer heb ik zo'n ervaring gehad. Toen kreeg ik tijdens het lopen een heel gelukkig gevoel en genoot heel Wim-Bart Knol, de snelste loper op de 120 kilometer, met naast hem op de fiets Kees !t intens van het landschap.' Langs de en stuur hem alleen over het sü want fietsen gaat niet in hetr zand. 'Dat strand, kun je daan raken?', luidt de vraag. 'Nee,je er niet verdwalen.' En inden! want dankzij de goede organs weet hij feilloos het Paggapaad vinden, waar ik hem opvang er geleid naar het Jan Ayeslag. twee flessen in de hand zie ik hal. het zicht verdwijnen en neem de binnendoor, waarna ik hem bi, Horsmeertjes weer opvang. Dal het laatste stukje, naar het keeij L bij de Tesohaven. Dan zit mijn:: er op. Met een stevige schoudel wens ik hem succes, waarnat de tweede ronde begint, in del- over gestelde richting. Het is dijk kabbelt het gesprek voort, onder meer over de trainingsarbeid. 'Ik loop gemiddeld 100 kilometer in de week, zo'n 5000 kilometer per jaar. Ik ver slijt elk jaar vier tot vijf paar loop schoenen. Gelukkig heb ik daarvoor een sponsor. Naast het lopen train ik op de mountainbike. Bij elkaar ben ik wel zo'n vijftien uur in de week aan het sporten. Daarnaast heb bijna een volledige baan, een vrouw en inmid dels vier mannekes thuis. Ze doen aan sport, muziek en andere hobby's en vergen allemaal de nodige aan dacht. Mijn vrouw vangt dat goed op, maar ik ben me de laatste tijd wel gaan afvragen hoe lang ik nog met ultralopen moet doorgaan. Het is 120 kilometer heeft volbrach 12.17.32 uur. Tekst en foto's Gerard Tir voor mij nu eén verplichting. Deze even na tien uur, bijna zes uurn 120 kilometer is voor mij een training start. In de uitslagen lees ik dat voor Sakura Michi Nature Run die in april wordt gehouden. Het is een wedstrijd van 250 kilometer dwars door Japan met een tijdslimiet van 36 uur. 'Ik wil het goed doen en niet ach teraf het gevoel hebben dat ik met goed heb gepresteerd omdat ik te kort heb getraind. Maar daarna... Er In de Texelse Courant van 23j, zijn nog zoveel andere leuke dingen struikelde in over het gebruik in het leven waar ik nu niet aan toe het woord anekdote in het i over de vrijwilligers Herma efl- El Anekdote kom.' Hij loopt onverstoorbaar verder, con tinu in een vast tempo. We zijn ter hoogte van de Eendracht, als in de verte het licht van een vuurtoren op doemt. 'De Texelse vuurtoren?', vraagt hij hoopvol. Nog niet, het moet die van Vlieland zijn. Niet lang daarna, op de 'Vlielandboulevard' verschijnt wél de lichtbundel van de Eierlandse vuurtoren. Het is dan al tegen zevenen en nog steeds donker. Pas op het fietspad langs de Eierlandse duinen begint het te dagen. De natuur ontwaakt en een verraste fazant zoekt een veilig heenkomen. Als we het kampeerterrein van Sluftervallei passeren, zie ik dat we niet de enigen zijn die karakter tonen. Er staan wa rempel al enkele tenten. Al lopend vergaapt de loper zich aan de Slufter, de Muy en de Nederlan den. 'Prachtig en wat een rust.' Bij paal 21 geef ik hem twee flessen mee nsti .~A- l'S.v Annyas op Sri Lanka. Niets da Ej voor deze mensen, maar het W p anekdote is in deze context vo| misplaatst. Het betekent r amusant kort verhaal. Het stol me echt dat een dergelijke uiW king in deze context wordt gelj Vandaar. TheaW Dansles verval In verband met afwezighei® leidster Simone de Wit koij™ folkloreles van de kinderdan® maandag 4 april te vervalléj eerstvolgende les is op 11 april. 16.00 uur in sporthal Genoegen. Kinderen vanaf zijn welkom om eens een k komen nemen.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6