Variatie en gezelligheid op Texel Live a<M/~ net zo goed Poundcake We willen Iworden als j Op water lid van de ereniging gemaakt' Geslaagde watersportdag in Oudeschild College: geen actie tegen tweede paracentrum Koger bos decor paaseieren zoeken .TEXELSE COURANT- DONDERDAG 31 MAART 2005 Jngezellig festival met volop mu- jkale variatie dat veel belang enenden trok. De organisatie van ,Xel Live 2005 in De Toekomst Kt met tevredenheid terug op het istival waarop gedurende twee icnden vijftien Texelse bands liraden en leerlingen van de mu- il(. en dansschool demonstra- sstreetdance gaven. bed dat er zulke festivals zijn. Hoe U hoe beter', vertelt Yasmin tal, zangeres van Flatbroke, één jide bands die optraden op Texel jlê Al bij het openingsnummer, een (loeiharde cover van Anouks hit Girl, de stemming er goed in, waarna band waarvan de leeftijd ligt tus- nde 16 en 23 jaar een hele serie ndere covers al even soepel ten Iphore brengt. Achter de coulissen nze na afloop weten tevreden te over het optreden. 'We treden ilmatig op, elke maand wel een £nn Time Out. Daardoor hoeven de wekelijks huur voor de oefen- jöerniet te betalen. We hebben ook m Den Helder gespeeld. Maar mooie en grote ruimte als hier maakt het wel heel bijzonder.' Met haar bandleden Ronald Morée (gi taar), Jonas den Brok (bas), Thomas Buis (drums) en Rody Westerlaken (gitaar) reist ze in de zomervakantie af naar Engeland, om daar te spelen voor een rugbyclub. Aan ambitie geen gebrek: 'We willen net zo goed worden als Poundcake.' Experimenten Op een beetje popfestival ontbreekt Jug Bros niet en ook op Texel Live zet de akoestische band van Ewout Adriaans met eigen muziek de toon voor de rest van de avond. Met Make Me Smile (MMS) vormde Jug Bros de routiniers onder de bands. MMS ver zorgde het laatste grote optreden met zangeres Nel Bruin, die wordt opge volgd door Yolanda van Zoolingen, die jarenlang ervaring heeft opge daan in andere bands in Noord-Hol land. Met Born to be wild en andere popklassiekers sprak deze band vooral de ouderen onder de luiste raars aan, die overigens niet in heel groten getale aanwezig waren. Wel licht kwam dat door het afzeggen van een band als Intrude. Oudgediende was ook MNS, met Suzan Vlaming en Marco Paagman, die met hun instru mentaal gespeelde covers goed op dreef waren. Texel Live bood ook ruimte aan experimenten, zoals door Fudge, een drietal muzikanten dat na een paar weken oefenen het podium beklom. Volmaakt klonk het niet. maar prutswerk was het zeker met. Bijzondere intermezzo's vormden de bijdrage van de streetdancegroep van de muziekschool. Op de dans vloerverzorgden de 23 meiden onder leiding van Roos Bakker presentaties die waardering oogstten, al had de herhaling op zondag voor de mensen die het zaterdag al hadden gezien wat origineler gekund. De dansvloer stroomde vol tijdens het optreden van de rappers van Eigen Teelt. Met name door de workshops die Robin Rump en Bart Riegman verzorgen, is er veel belangstelling voor deze muziekstroming. Hun populariteit was reden voor de organisatie het duo te vragen zondagavond de af sluiting te verzorgen. Zaterdagavond kreeg een stevig einde in de hoeda nigheid van Lump. Een krachtig op treden, waarvoor de muzikanten een Yasmin Ismail, zangeres van Flatbroke. geheel nieuw repertoire hadden inge studeerd, van punk tot heftige rock' n'roll. Openbaring Van geheel andere orde was de mu ziek van Mike Low (Michael Hoitink), die in zijn eentje lekker op zijn akoes tische gitaar pingelde. Eigen muziek, waarmee hij zonder problemen de hele avond had kunnen vullen. Maar als openingsact voor de zondag avond was hem zoveel tijd niet ge gund en moest ook hij na een half uurtje plaatsmaken. Hij deed dat voor Stockholm Syndrome, een nieuwe band die voornamelijk is samenge steld uit leden van de band Whatever, die al wat langer meedraaien en zich voor het eerst presenteerden. Een stel getalenteerde muzikanten die met veel overtuiging eigen nummers ten gehore brachten 'Voor velen een openbaring', vertelde gastheer Hans van der Park. Het vervolg was voor Trenchtown, een reggaeband die door een wisseling van de wacht bij de zangeressen nog wat onzeker klonk. Ook de podiumact had wat soepeler gemogen. Aan originaliteit geen gebrek, zoals bij een reggae- uitvoermg van werk van Anouk. Michel Hoitink keerde terug in de Protectors, een band die met bikkel harde rock voor het voetlicht trad, waarop het publiek goed reageerde. Zo mogelijk nog harder was het op treden van de punkband Flux, waar bij de liefhebbers goed aan hun trek ken kwamen. Toen hardcoreband Higherside daarna optrad, werd het repertoire dermate luidruchtig, dat argeloze toehoorders een goed heen komen zochten. Maar voor de echte fans, die de stijl en de uitvoering van dit genre op waarde weten te schat ten, gaf het alleen maar meer ruimte. Voor bezoekers met een andere smaak was het milder getinte optre den van Sonar een verademing. Een jonge band met een geheel eigen stijl, die covers van bekende popmuziek en eigen werk speelden. Het slotak- De zanger en gitarist van Lump koord was voor Whatever, vier jon gens die weten hoe bekende rock nummers moeten worden nage speeld. Texel Live werd vooral het festival van de jonge bands, met de opmerking dat heF geluid weliswaar nog met perfect was afgesteld, maar dat in vergelijking met vorig jaar een indruk wekkende verbetering was bereikt, wat als een compliment mag worden opgevat voor geluidstechnici Jeroen Groot (zaal) en Martijn Kuiper (po dium). De presentatie was in handen van Psycho. Verspreid over beide avonden trok het festival zo'n 1500 bezoekers. De organisatie laat weten tussen de ruimte tussen de optre dens volgend jaar graag met cabaret, zang of andere cultuuruitingen te vul- larukte op de dansvloer tijdens het optreden Eigen Teelt Tekst en foto's Gerard Timmerman Na 2.00 uur nog het café in Per 1 april gaat de zomersluitings- regeling voor horecabedrijven in. Dat betekent een verandering in vergelijking met vorig jaar. Het tijd stip waarop cafébezoekers nog naar binnen kunnen, verschuift van 2.00 tot 2.30 uur. In dat laatste half uur is er echter niet veel te beleven, want er mogen geen dranken en andere consumpties wor den verstrekt, de muziek moet uit zijn en alle verlichting ingeschakeld. Om 3.00 uur moet iedereen weg zijn en gaat de deur op slot. Het betreft een proef, waartoe is besloten na evalua tie van het seizoen 2004. Het oude tijdstip van 2.00 uur waarop geen bezoekers meer worden toegelaten, gaf volgens politie, horecaonder nemers en bezoekers problemen, vooral omdat de regeling bij het pu bliek weinig bekend was. Dat leidde tot boze reacties en ruzie, dus onrust voor de omgeving. Van het stoppen van de feitelijke exploitatie op het moment waarop geen bezoekers meer worden toegelaten, wordt een gunstig effect verwacht. De proef geldt voor alle horecabedrijven van Texel met een drank- en horecaver- gunmng. Voor de andere horecabe drijven blijft de situatie ongewijzigd. Mocht in de praktijk blijken dat de aangepaste regeling toch ernstige problemen geeft voor de openbare orde of als de nieuwe sluitings- regeling onvoldoende wordt nage leefd, dan wordt er direct mee ge stopt. Na afloop van het seizoen zal de gemeenteraad aan de hand van de opgedane ervaringen besluiten of de nieuwe regeling blijvend wordt. De streetdance groep vi n dansschool verzorgde stweer viel een beetje tegen, ar dat weerhield diverse Texe- Jisen toeristen er zaterdag niet de opening van het water- lortseizoen op de haven van udeschild te bezoeken. Water- oitende organisaties op Texel idden zich verzameld op de kade or clubhuis De Kajuit van de atersportvereniging. Bezoekers nden op diverse manieren proe nvan de watersport. mstevige zwenking van de Eagle, wel emikte golf en Jeroen i "J rouws tra. Ramon Noorlander en uCf| ar Bakker plonsen alledrie tegelijk ,atet water van de haven Oude- jeW Nd. Zittend op een zogeheten jj naan achter de speedboot van Jan |urn Jouwstra hebben ze zojuist met jg., Sviteiten van de waterskivereniging racU losgemaakt, fn volle vaart worden Tover het snelvaargebied op de *e!stroom getrokken en met toe- |0) amming van het havenkantoor van ^waterstaat laat Schouwstra de heren ook in de haven met stevige snelheid over het water scheren. Na een half uurtje maakt hij met de zwen kingen resoluut een einde aan de waterpret, omdat het anders te koud wordt. De temperatuur van het water is hooguit zes graden. Met koude vin gers, rode wangen en glimmende ogen klimmen de drie aan boord van de Eagle. 'Ik heb ze op het water al lid van de vereniging gemaakt', meldt Jeroen Schouwstra. Noorlander en Bakker lachen. Ze waren nog geen lid, maar na de tocht op de banaan spreekt het ze wel aan om zich bij de waterskivereniging aan te sluiten. Klauteren tegen een klimwand van Zandbank Sport en Adventures, in een kano door de haven peddelen of varen met een radiografisch bestuur bare zeilboot zijn andere activiteiten waaraan de bezoekers zich tijdens de watersportdag kunnen wagen. Een onbedoeld spectaculaire attractie is de loopplank naar de patrouilleboten die het Korps Landelijke Politie diensten en de marechaussee langs de kade hebben afgemeerd. Doordat het laag water is. ligt de plank ver vaarlijk steil tussen het dek en de kade en het is de enige manier waarop mensen aan boord kunnen komen. Een agent gaat er op een gegeven moment bij staan om be zoekers een handje te helpen. Een meisje meldt onbekommerd vanaf het dek tegen haar ernstig twijfelende moeder op de wal dat de plank 'echt niet eng is'. Ondanks de hindernis nemen diverse bezoekers een kijkje aan boord van de boten. 'Ik heb veel radars, computers en politieagenten gezien', vertelt de 12-jarige Mike Postma uit Hengelo (Gld.) als hij weer op de kade staat. De jongen is samen met broertje en ouders speciaal naar de watersportdag gekomen. 'We zijn hier met vakantie en dit leek ons wel leuk', vertelt vader Postma. Bezoe kers die het alleen bij rondkijken hou den komen ook aan hun trekken. Er staan kramen met onder meer touw- slaan, scheepjes-m-een-fles en mo- debouw. De zeilschool is aanwezig met één van de twee catamarans waarmee drie instructeurs en eige naar Renco Klijnsma vorig jaar een zeiltocht naar het Spaanse Tarifa on dernamen. Die tocht moest voortijdig worden afgebroken, nadat de andere door een onverwachte meters hoge golf was vernield. De band Mananan (ook wel bekend als de NlOZ-band) verzorgt ondertussen de muziek. Bad Het wat mindere weer is voor som mige bezoekers evenmin een belem mering een bad te nemen op het ter ras van De Kajuit. Buro Zieso van de familie Wijnand uit Oudeschild heeft daar ter demonstratie een rond po lyester bad neergezet dat met bran dende houtblokken op natuurlijke wijze wordt verwarmd. Het is één van de grote publiekstrekkers op de kade. Cécile Wijnand toont de bezoe kers dat het bad wordt verwarmd met slechts één buis die onderaan enkele decimeters uitsteekt, daarna spiraal vormig naar boven loopt en vervol gens weer in het bad uitmondt. Wa ter dat door de buis stroomt, wordt verwarmd door in het spiraalvormige gedeelte het hout te laten branden. 'We kunnen het water zo tot veertig graden verwarmen', vertelt Wijnand. 'Het water stroomt vanzelf door de buis, doordat door de warmte van het hout een capillaire werking optreedt.' Voor de 8-jarige Rosalie Booy en de 10-jarige Mytza Wijnand is het een voudiger; zij zitten in de open buiten lucht gewoon lekker in een warm bad. 'Dit is wel iets voor moederdag', denkt Rosalie hardop. 'En papa zal zo'n bad ook wel leuk vinden.' De 7-jarige Daan Witte en de 7-jarige Aron de Wit vermaken zich ondertus sen op de steiger van de verenigings haven met de radiografisch bestuur bare bootjes. De bootjes moeten tussen een paar dobbers door wor den gemanoeuvreerd. Zeven stuks heeft Henk Steltenpool uit Culem- borg er liggen en zo nu en dan zijn ze volgens hem allemaal tegelijk op het water. Tegen de zijkant van Texdok is vanaf de kade een demonstratie abseilen te zien. Die activiteit is alleen voorbehouden aan instructeurs van Zandbank. De watersportdag werd georganiseerd door Annelies Bakker van Zeilmakerij Texel en Michel en Monique Gregoire die Zandbank een paar maanden geleden overnamen van Ruud Verstraaten en Marieke Mast. Bibliotheekavond De bibliotheekavond voor leden van de Historische Vereniging, die op 12 april zou worden gehouden, is verzet naar dinsdag 19 april. Aan vang 20.00 uur in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Tevens is er een bijeenkomst van de afdeling stambomen. B en w gaan er niet vanuit dat de vestiging van het tweede para centrum op het vliegveld Texel strijdig is met het bestemmings plan of met de milieuvoorschriften. Ze hebben daarom geweigerd om de vestiging door 'preventief hand haven' onmogelijk te maken. Het verzoek om op die manier tegen het tweede centrum op te treden, was zoals bekend ingediend door advocaat Maurice Frantzen namens de familie Rienks van het Para centrum Texel en Texel Air. In de af wijzende brief daarop stelt het col lege dat een paracentrum en de daarbij behorende gebouwen en an dere voorzieningen in overeenstem ming zijn met de planologische re gels. Misschien is wel een milieu vergunning nodig, al kan in dit geval mogelijk worden volstaan met een melding op grond van het Besluit Horeca-, Sport- en Recreatie-innch- tingen. Het college zegt niet over tuigd te zijn geraakt van een 'klaarblij kelijk gevaar van een op zeer korte termijn te verwachten overtreding'. Dat op het vliegveld slechts één para centrum toegelaten moet worden, onderschrijft het college allerminst. 'Zo'n beperking kan wellicht dienstig zijn vanuit concurrentieoverwegin- gen, maar ontbeert naar ons oordeel een ruimtelijke basis'. Of Frantzen tegen de afwijzing in beroep gaat bij de Alkmaarse recht bank staat nog met vast, maar hij meldt desgevraagd dat hij en de fa milie Rienks in elk geval iets zullen ondernemen. Hij herhaalt dat een tweede paracentrum wel degelijk stnjdig is met het bestemmingsplan, waarbij hij er de nadruk op legt dat niet alleen naar de bestemmings maar ook naar de gebruiksregels moet worden gekeken. Zojuist heeft hij om schorsing gevraagd van de bouwvergunning die het college in middels heeft afgegeven voor een kiosk op de plek waar vroeger de Starfighter-straaljager stond. De fa milie Rienks vermoedt dat dit het kaartverkoopkantoor gaat worden van het tweede paracentrum. In De Koog had een groot aantal kin deren zich eerste paasdag op het Dorpsplein verzameld voor het tradi tionele eierenzoeken. Hoewel er op meer plaatsen naar verstopte paas eieren werd gezocht, kan De Koog ieder jaar rekenen op forse belang stelling. Dit jaar was dat niet anders. Een flinke schare kinderen, veelal vro lijk geschminkt als paashaas, liet zich door de SOS-band naar het bos ach ter het voetbalveld voeren, waar een grote hoeveelheid in felle kleuren ge marmerde eieren was verstopt. Hier en daar geholpen door soms over enthousiaste ouders wist nagenoeg ieder kind wel één of meer eieren te bemachtigen. De gekookte eitjes werden tei plekke verobend. De vin ders van het bronzen, zilveren en gouden ei werden beloond met een prijs. Kinderen die wat meer moeite hadden de verstopte vinden, kregen assistentie van niemand minder dan de Paashaas zelf.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7