Schoon strand voor één euro per meter l>e nieuwe Texeltoerist Cjrotn rwartsjexeh 'in het harL, Zorgen voorbereiding nieuwe woonwijken Fietsbrug op zijn plek 600 scholieren verkopen 'aandelen' texelse'Scourant Vanaf nu verkrijgbaar (PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11969 VRIJDAG 8 APRIL 2005 Het moment waarop de brug met behulp van een kraan over de waterloop wordt gelegd. Hij lag keer precies op zijn plaats. ,'sfschijnt dinsdag en vrijdag Te weinig gebruik expertise eiland' Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg [else bouwbedrijven, make rs, architecten en de Stichting men Texel maken zich zorgen ir de voorbereidingen op de uwe woonwijken in Den Burg en De Volmolen. Ze vinden Ide gemeente de voorbereidin- teveel op eigen houtje heeft gevoerd en te weinig gebruik akt van de op het eiland aanwe- edeskundigheid. organisaties, die de komende ja- leen rol spelen bij de komst van euwe woningen, vinden het jam dat zij pas afgelopen maandag roe gemeente zijn geïnformeerd 'rde concept-beeldkwaliteitsplan- voor beide nieuwe wijken. Die men zijn een soort spoorboekjes nn kortgezegd staat beschreven Oen Burg West en De Volmolen Imoeten komen te zien. presentatie vond plaats tijdens bijeenkomst van de gemeente en ectie Bouw van TVO. De aanwe- nwilden na de presentatie inhou- jknog niet op de beeldkwaliteits- men reageren. 'Dat kan niet even jfminuten', zegt architect Louis desgevraagd. 'De beeldkwa- splannen zijn de wortels van wat baks mag worden gebouwd. Dat belangrijk, daar moeten we met elkaar visies over verzame- «ordat we kunnen reageren.' Het ■maandag de eerste keer dat de rsaties werden geïnformeerd, side maandagavond worden de l-plannen aan de leden van edscommissie Grondgebied Ksgd en de bedoeling is dat ze e"5 april ter visie liggen. De pre- aan de raadscommissie is rc een presentatie aan de 'és bevolking. cteur Jan van Andel van de SWT air! het dat de gemeente voor op geen gebruik heeft gemaakt Sop Texel aanwezige expertise ibouwen. 'Er wordt op het raad- nard aan de plannen gewerkt, rbetrek ook ons erbij, voordatje straks te ver in het proces zit en er allerlei concessies moeten worden gedaan. De architecten hebben een goed inzicht en wij bouwen ook het nodige.' De SWT stuurde in februari concrete voorstellen aan het college om met behulp van een integrale aan pak van De Volmolen een duurzame en kwalitatief hoogwaardige woon wijk te maken. Tot nu toe heeft Van Andel daar geen reactie op ontvan gen. Hij hoopt dat er met de nieuwe woonwijk meer gebeurt dan alleen het verstrekken van kavels. 'We heb ben nu de kans om het goed te doen. We hebben De Mars als voorbeeld hoe het niet moet. Het is er ongetwij feld plezierig wonen, maar er zijn destijds kansen gemist om het daar goed in te vullen.' Volgens wethouder Nel Eelman wor den de SWT, de bouwers, de archi tecten en de makelaars alsnog bij het proces betrokken. 'Het is van onze kant geen onwil of onderwaardering van hun deskundigheid geweest. We maken graag gebruik van hun exper tise en we nemen ze ook heel se rieus.' Volgens Eelman is het door de 'enorme tijdsdruk' van de afgelopen maanden op het raadhuis echter niet mogelijk geweest andere organisa ties eerder bij de voorbereidingen te betrekken. 'We hanteren een zeer strak schema.' De wethouder voelt er weinig voor om de presentatie van de concept-beeldkwaliteitsplannen op te schuiven. 'Uitstel betekent dat het niet meer lukt om in september de schop in de grond te steken.' De voorbereiding is volgens haar nog geen afgerond proces, waardoor er voor de organisaties nog alle ruimte is om mee te doen. Van Andel hoopt onder meer dat De Volmolen goed in het landschap wordt geïntegreerd. 'We moeten voorkomen dat er straks een soort rafelrand ontstaat.' Hij pleit ervoor een extern adviseur aan te stellen die de regie over de bouw van de nieuwe wijken heeft en het proces bewaakt. Woensdagochtend werd een begin gemaakt met de aanleg van de fietsverbinding tussen de Pontweg nabij Aurora en het Waalenburger- dijkje. In opdracht van de ge meente werd door medewerkers van het bedrijf Haasnoot Bruggen uit Rijnsburg een brug over de waterloop gelegd. De 17 meter lange en 2,50 meter brede brug was in gemonteerde staat aange voerd zodat de plaatsing met be hulp van een kraan een kwestie van minuten was. Voorafgaand aan de plaatsing waren ter weerszijden van de waterloop de dragende constructies aangebracht in de vorm van vijf meter lange beton nen palen. Deze waren in de bodem werden geheid en bovenop voorzien van betonnen keggen. De onderkant van de brug zit op 1,10 meter boven de waterspiegel, zodat de maaiboot van het waterschap er onderdoor kan. De brug zelf is van gegal vaniseerd staal dat van een extra beschermende laag is voorzien. Het brugdek is van kunststof, afgedekt met een ruwe laag. Alleen de leunin gen zijn van tropisch hardhout. De kosten van de brug bedragen inclu sief het plaatsen rond de €30.000, -. De aanleg van het eigenlijke fietspad van ongeveer een kilometer kan nu spoedig beginnen. Het pad zal in beton worden uitgevoerd. Daarbij zal het al bestaande doodlopende stuk asfaltpad bij Aurora met een beton- laag worden afgedekt. Dat is met al leen voor de uniformiteit, maar ook omdat beton degelijker is dan asfalt. In de loop van de zomer zal deze nieuwe schakel in het Texelse fiets- padennet officieel worden geopend, maar geruime tijd daarvoor kunnen toog overkants bod zet bank voor het blok whoog bod van een aan de ferkant wonende particulier op it panorama van Blok van der Wen heeft de ABN AMRO voor hi dilemma geplaatst. De bank Agraag dat het zeer 'Texelse' bek op het eiland blijft, maar lelt er weinig voor het alleen mTexelaars te gunnen, omdat idie manier de prijs wordt ge likt. De opbrengst is bestemd een goed (Texels) doel. onverwacht hoge bod, van 500,-, zorgde voor de nodige lotie bij ABN AMRO. De bank Kht een ludieke manier te heb- gevonden om het bedrag dat te opening van een nieuw ge- iw traditioneel naar een goed te gaat wat op te schroeven en jkertijd een belangwekkend Werij van Blok van der Velden, arvoor geen ruimte meer was, schikbaar te stellen aan de 'else gemeenschap. Bij de kendmaking van het plan er- Tide districtsdirecteur G.J. Pols te kunnen garanderen dat het '973 geschilderde doek op Texel ft- 'Als iemand eigenaar is, be- s" hij zelf wat ermee gebeurt, srhet moge duidelijk zijn dat wij fcg willen dat het voor Texel en Texelaars behouden blijft.' Om- jtóeervanng bovendien leert dat ftWerijen van Blok van der Vel- pvooral op Texel gewild zijn en i de overkant veel minder op jagen, had ABN AMRO geen re- fwg gehouden met een 'over ste' bod dat alle Texelse zou overtreffen. Nadat er deze week toch zo'n bod was binnengeko men, werd heel wat af gediscussi eerd. 'We willen niet het verwijt krij gen dat we een Texels cultuurstuk zomaar naar de overkant hebben laten gaan. Aan de andere kant is het ook leuk een mooi bedrag te verdienen voor een goed doel', ver telt Jacob van Heerwaarden, vestigingsmanager van het kantoor in Den Burg. 'We hebben overwo gen het schilderij alleen aan Texelaars te verkopen. Maar wie is Texelaar? Moet je dat controleren en zo ja hoe? En als je bepaalt dat het straks in een openbare ruimte op het eiland moet hangen, wat doe je dan met Texelse bedrijven die het willen hebben? En wat doe je als een Texelaar het volgende week doorverkoopt aan iemand aan de overkant? Dan heb je veel geld laten lopen voor het goede doel, terwijl het schilderij alsnog van het eiland is verdwenen.' Vragen te over voor ABN AMRO, dat uiteindelijk besloten heeft géén restricties te stellen. Van Heer waarden: 'We hebben nog steeds het liefst dat het doek op Texel blijft en dat de Texelaars die dat willen er naar kunnen kijken. Maar we willen en kunnen dat niet afdwin gen.' Het hoogste bod was gisteravond dus €17.500,- en wordt dat niet overtroffen, dan wordt het schildenj van Blok van der Velden eigendom van een particulier aan de overkant. Wie alsnog méér wil bieden, kan dat morgen (zaterdag) doen bij de officiële opening van het nieuwe gebouw aan de Parkstraat, die om 11.00 uur begint. De veiling staat onder leiding van Martin Trap. Jchoorsteenbrand 'andweer kwam gisteravond in !omeen eind te maken aan een *"steenbrand in een woning aan wdweg. De rookafvoer was te n,et geraagd, waardoor opge- verbrandingsresten vlam «i gevat en het vuur uit de ^teen kwam. Het was volgens de brandweer maar goed dat de ei genaar die het vuur met z'n hoge drukspuit wilde blussen, geen water druk kreeg, want door stoomvorming had de schoorsteen kunnen explode ren. De brandweer beëindigde de schoorsteenbrand met behulp van de ramoneur. Bijna 600 scholieren gaan woensdag 20 april het Texelse strand schoonmaken. Het zijn de leerlingen van de klassen 12 en 3 van openbare scholengemeenschap De Hogeberg, die de westkust tussen de Mok en paal 33 zullen ontdoen van aangespoelde rommel. De opzet is om met deze actie een groot geldbedrag bijeen te brengen voor goede doe len zoals het Tesselhuus (de helft van de totale opbrengst), de kankerbestrijding, Warchild, dierenbescherming en Unicef. Daarnaast wordt door sorteren, tellen, wegen en 'identificeren' van het vuil meegewerkt aan het Coastwatch- onderzoek, dat is bedoeld om de herkomst van aange spoeld vuil te achterhalen. De uitkomsten worden gebruikt voor regelgeving en andere maatregelen die aan het dum pen van rommel in dc Noordzee een eind moeten maken. Vanaf morgen kunnen de Texelaars erop rekenen dat zij scholieren aan deur krijgen die hen vragen de ac tie te sponsoren door het 'kopen' van schoon strand voor één euro per strekkende meter. De bedoe ling is dat men op het aangeboden 'aandeel' het aantal meters dat men wil sponsoren invult en het verschuldigde bedrag meteen be taalt aan de leerling. Daarnaast zal het bedrijfsleven op een andere wijze worden gevraagd de actie met flinke bedragen te steunen, met als argument dat een schoon strand van belang is voor het toe risme en dus voor de lokale econo mie. Door Teso en de gemeente zijn al bijdragen toegezegd. Het initiatief voor de actie is genomen door de Rotaryclub Texel, die ook voor de coördinatie zorgt. Verder wordt meegewerkt door de openbare scholengemeenschap, het onder zoeksinstituut Alterra, de strandex- ploitanten, de agrariërs van de WLTO en de Koninklijke Marine. De afgelo pen weken hebben werkgroepen met vertegenwoordigers van genoemde groeperingen intensief vergaderd om tot een waterdichte organisatie te komen. dat van alle ingezamelde vuil bekend moet zijn op welk deel van het strand het is aangespoeld, waarbij ook nog onderscheid wordt gemaakt tussen de natte getijdezone vlak bij het wa ter en het hogere strand tot aan de duinvoet. Voor de actie wordt het strand verdeeld in negen secties. In elke sectie zijn drie schoonmaak- Lees verder pagina 4 de fietsers er al gebruik van maken. Verwacht wordt dat met name men sen uit de recreatieparken rond Ever- stekoog ervan zullen profiteren als zij vanaf het fietspad van de Pontweg naar meer oostelijke delen van het eiland willen. Thans moeten zij daar voor nog omrijden via de Pijpersdijk. die met van een echt fietspad is voor zien. Skillepaadje Het gedeelte van het Skillepaadje tussen Oudeschild en Brakestein is van 11 tot 15 april afgesloten voor verkeer. In opdracht van Staatsbos beheer zal Tatenhove BV een nieuwe laag kleischelpen aanbrengen en over het pad groeiend gras verwijde ren. Rabobank pakt weer zelf de telefoon op Neveneffect van de fusie van de Rabobank is dat de telefoon sinds kort niet meer wordt opgenomen door een medewerker van een callcenter in Tilburg, maar dat de bank weer over een eigen tele foondienst beschikt. Aanleiding is dat het centrum in Til burg met voldoende capaciteit had, maar directeur Ronald Bleeker gaf ook aan de telefonische dienstverle ning graag in eigen hand te hebben. 'We willen het zelf regelen, met men sen die de taal van het gebied spre ken.' De bank is momenteel druk doende met werving van medewer kers. van wie ook wordt verwacht dat ze meer capaciteit hebben dan alleen het doorschakelen van telefoontjes. Bleeker: 'We vragen een brede ken nis. want ze moeten ook specifieke vragen kunnen beantwoorden.' Het centrum zal worden bemenst door circa zes medewerkers. Als blijkt dat die in meerderheid van Texel komen, is de kans groot dat het callcentrum op Texel komt. Maar vooralsnog lijkt dat met waarschijnlijk. Visserij becfreigd Het houden van een jaarrede kostte voorzitter Ben Daalder van de DETV zaterdag meer moeite dan andere jaren. Het had alles te maken met de ontwikkelingen waarmee de vissenj- secfor is en nog wordt geconfron teerd. Pagina 7 m Creatieve geest Creativiteit. Marlon Bruin, grafisch ontwerper van beroep, is er rijk mee gezegend. Overdag werkt hij in de afdeling prepress van uitgeverij/druk kerij L&R, 's avonds zit hij achter de computer om via internet de compe titie aan te gaan met creatieve gees ten uit de hele wereld. Pagina 7 Benzineopslag Agrifirm vergroot B en w zijn bereid de milieu vergunning voor Agrifirm BV aan te passen waardoor het mogelijk wordt de ondergrondse benzine opslag aan de Waalderstraat te vergroten van 15 tot 50 kubieke meter. Hierdoor zal het niet meer voorkomen dat klanten vergeefs bij de pomp komen omdat de tank leeg is. De milieuvergunning is tevens aange past aan het feit dat een onder grondse bluswatertank wordt verwij derd omdat de maximaal toelaatbare voorraad gewasbeschermingsmid delen in het bedrijf is teruggebracht naar minder dan 400 kilo De voor raad is grotendeels overgebracht naar het Meiertebos, maar is toch nog zo klein dat daar geen bluswater tank nodig is. B en w hadden geen bezwaar tegen de wijziging omdat de bescherming van het milieu geen gevaar loopt, integendeel, de nieuwe situatie is gunstiger. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Geef ons de zak Ten bate van goede doelen halen wij dinsdag vanaf 13.00 uur over heel Texel afgedankte maar nog goede kleding en schoenen op. Wij rekenen weer op ieders medewerking zodat het een suc ces wordt. Zet dus tijdig de schoe nen en de kleren aan de straat, in aparte, niet overvolle zakken die goed dichtgebonden zijn. Hartelijk dank bij voorbaat! Rotaryclub Texel Tellen en wegen Er komt veel bij de actie kijken, om- Zo zal het gaan op 20 apnl. Scholieren bezig met het rapen van rommel op het strand van Westerslag. Het tafereel was in scène gezet om deze foto te kunnen maken die dient als verslering van de 'aandelen' waarmee de kinderen vanaf morgen op pad gaan. Is wadlopen wel zo leuk als we vooraf dachten? In de nieuwe Texeltoerist een reportage over de ultieme wadbeleving.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1