Rabobank steekt ondernemers hart onder de riem 'Proberen bedrijven door moeilijke periode loodsen' Raboton speelt Sinterklaas Geknip%<f Duikers verbinden delep Noordkanaal met elka TEXELSE j C0URANT Wisseling van de wacht bij nieuwe ABN AMRO De leden van de zojuist gekozen Ledenraad van de Rabobank. In willekeurige volgorde: Frits Bakker, Cees den Ouden, Veronica Bos, Ineke Vonk, Harry Ran, Dirk Vinke, Paul Buisman, Pieter Waverijn, Gerda Hin en Kassen Zegel. toegekeerd, bleek uit de opkomst van 116 Texelaars. 'Als een ondernemer met een goed plan bij ons komt, dan kijken we daar serieus naar. Of het nu bloem bollen, visserij of een andere sec tor betreft.' Woorden die vertrou wen wekken, uitgesproken door Ronald Bleeker, directeur van Rabobank Noord-Holland Noord, tijdens de eerste afdelingsverga dering die dinsdag werd gehouden in schietsportcentrum Odysseus. Dat de leden de bank de fusie met de noordkop niet de rug hebben Wennen was het wel even, om niet meer alleen de vertrouwde Texelse gezichten achter de bestuurstafel te zien, maar ook voor velen onbekende mensen, zoals voorzitter Bob Haits- ma, ondernemer uit de Noordkop, die ook voorzitter is van de Helderse ondernemersvereniging en vice- voorzitter van de Kamer van Koop handel van Noord-Holland. Hij mani festeerde zich als een vlotte prater, die goed is ingevoerd in de materie en klare taal spreekt. Hij constateerde op Texel een grote betrokkenheid bij de bank, en vertelde dat soortgelijke bijeenkomsten in Anna Paulowna en Julianadorp aanzienlijk minder leden trokken. Dat Texelaars kritisch zijn en meedenken, was Bleeker al opgeval len tijdens de fusievergadering eind vorig jaar. Die duurde door de vele vragen en opmerkingen in de Koning hal aanzienlijk langer dan de bijeen komsten aan de overkant. De Texelse betrokkenheid blijkt ook uit het aan tal leden van de bank (6240), van wie - gerekend naar inwonertal - een bovengemiddeld aantal op Texel woont. Klanten hebben - als het goed is - niet teveel van de fusie gemerkt, maar achter de schermen is er veel ge beurd. Met name de administratieve samensmelting heeft veel inspannin gen gevergd. 'Intern was niet alles op elkaar afgestemd', vertelde Bleeker, die de medewerkers van de bank complimenteerde voor de wijze waarop ze hun werk hadden gedaan. Twaalf Texelaars, werkzaam in de zogeheten backoffice bij de bank aan de Groeneplaats, reizen momenteel dagelijks heen en weer naar het hoofdkantoor op Kooipunt. Mede- VERVOLG VAN PAGINA 1 Schoon strand teams met leidinggevend kader van leerkrachten en Rotaryleden actief. Elk team beschikt over een tractor met aanhanger waarop twee grote jDOllenkisten staan waarin het vuil yvordt verzameld. Op de parkeerter reinen van paal 28 (regio Noord), paal 20 (Regio midden) en paal 9 (regio Zuid) worden verzamel- en weeg- munten ingericht. Hier wordt het vuil onderscheiden in negen categorieën: hout, plastic/piepschuim, papier/kar ton, touw/nylon, metaal, glas, textiel, rubber en overig vuil. Van elke cate gorie wordt de gewogen hoeveelheid en de vindplaats vermeld op lijsten. Zodat deze de gegevens bevatten die voor het Coastwatch-onderzoek no dig zijn. Meierblis Als alles is vastgelegd wordt het vuil afgevoerd naar De Hamster, met uit- zondenng van schoon hout dat naar oabunge meierblissen gaat. Het hout Hogebergfonds En deel van de opbrengst van de strandschoonmaak van 20 april gaat naar een speciaal fonds, dat recentelijk in het leven is geroepen door OSG De Hogeberg. Dit Hogeberg fonds is bedoeld om steun te geven aan ontwikkelingspro jecten waarbij oud-leerlingen van de school als vrijwilliger zijn betrokken. Voorwaarde is dat het betreffende project het keurmerk draagt van het Cen traal Bureau Fondsenwerving (CBF) en structureel van vrijwil ligers gebruik maakt. Het fonds wordt beheerd door een commissie van zes OSG'ers, onder wie een directielid, drie leerlingen en een docent. werkers die rechtstreeks contact hebben met de klanten bleven op Texel. Dat bezoekers van de bank toch enkele vertrouwde gezichten missen, komt door ziekte, volgens Bleeker overigens met gerelateerd aan het werk. De lege plekken zijn ingevuld door ervaren krachten van kantoren van de fusiepartners of door nieuwe mensen. De fusie vond plaats in een periode dat de economie haperingen ver toont. De groei van de voorgaande jaren is gestabiliseerd, de visserij, akkerbouw en bloembollenteelt ma ken ronduit zorgelijke tijden mee en ook in het toerisme groeien de bo men niet meer tot aan de hemel. Maar ondanks de problemen, met name in de bollenteelt, zijn er ook bedrijven die het goed doen. Bleeker gaf aan dat slecht rendement in een bepaalde sector niet betekent dat de bank daar met meer in investeert. 'We sluiten geen enkele sector uit en doen ons best om bedrijven door een moeilijke periode te loodsen.' In dat verband gaf hij aan een open oor te hebben voor ondernemers met plannen. 'Want stilstand is achteruitgang.' Omdat de jaarcijfers nog niet door de accountant waren gecontroleerd, kon Bleeker geen exacte getallen presen teren, maar de voorlopige resultaten dat op het strand tussen de zuidpunt van de Hors en paal 12 wordt gevon den, wordt wel geregistreerd maar niet geraapt, zodat de traditie dat dit hout door de Hoornder jeugd wordt gejut voor de eigen meierblis op 30 april niet wordt verstoord. Het start schot voor de strandschoonmaak wordt gegeven om 9.00 uur, bij zak kend water. Om 13.00 uur moet het karwei erop zitten. Naast de scholieren (die met eigen vervoer naar een van de drie ver zamelpunten gaan) zijn bij de actie 21 begeleiders en wegers van de Ro- taryclub Texel ingeschakeld, 27 leer krachten, 3 mariniers die de rups voertuigen voor het vervoer van leerlingen besturen en 27 trekker chauffeurs. Onder die chauffeurs zijn 6 strandexploitanten en 21 agrariërs van de WLTO. Het commando wordt gevoerd door Rotarysecretaris Germ Keuning uit Den Burg. Die is enthou siast over de medewerking tot dus ver. 'Ik was vooral onder de indruk van de hulp die 21 boeren hebben toegezegd. Die mensen hebben zelf weinig direct belang bij de actie en hebben tegenwoordig wel andere zorgen aan hun hoofd, maar waren toch direct bereid om voor niks met hun trekker naar het strand te komen. Fantastisch!' Instructie In het kader van de voorbereiding van de strandschoonmaak hield Alterra- bioloog Jan Andries van Franeker vorige week een lezing voor de leer krachten van OSG De Hogeberg. Aan de hand van soms schokkende beel den maakte hij duidelijk dat het dum pen van plastic en andere afval in zee grote economische en biologische schade veroorzaakt en soms schrij nend dierenleed. Ook gaf hij gedetail leerde werkinstructie voor allen die bij de actie zijn betrokken, vooral over het onderscheiden en registreren van de verschillende soorten vuil en het bepalen van de herkomst. De lezing werd gefilmd om te worden afge draaid voor de leerlingen die aan de actie meedoen. Met op de achtergrond de schietschijven en bestuurders van Rabobank Noord-Holland Noord spreekt directeur Ronald Bleeker in schietsportcentrum Odysseus de leden toe. Volgens traditie worden tijdens de ledenbijeenkomst van de Rabo bank ook de cheques voor de Raboton uitgereikt. Dinsdagavond vielen vier instanties in de prijzen. De Thijsseschool incasseerde €2.500,- voor de aanschaf van brandwerende gordijnen in de aula. De zaal wordt ook gebruikt voor schoolfeestjes, maar de huidige gor dijnen voldoen niet aan de veilig heidseisen. De school heeft met ei gen acties al het nodige geld binnengehaald en dankzij de bijdrage van de Rabobank is ook het laatste gat gedicht. Blijdschap was er ook in De Waal, dat uit de Raboton €7.500,- incasseerde voor de verbouw van het dorpshuis. De aanpassing is volgens voorzitter Hans de Winter van de dorpscommissie hard nodig, ook om alle aanvragen voor gebruik van de Wielewaal te kunnen honoreren. Jaap Lap van sportvereniging ZDH uit Den Hoorn verliet de zaal met een cheque van €10.000,- onder de arm. De club heeft vergevorderde plannen om de in 1953 gebouwde en sterk verou derde kleedaccommodatie te ver nieuwen. Lap: 'Dit bedrag is een aar dige duw in de goeie richting. Sport is van groot belang voor met name de jeugd, dus het geld is goed besteed.' De hoofdprijs van €12.500,- ging naar de stichting Dental Car, die de schooltandverzorging op Texel ver zorgt. De oude bus van de school tandverzorging moet worden vervan gen en dankzij dit bedrag komt de aanschaf binnen handbereik. Bedoe ling is dat de wagen nog vóór de zo mer in gebruik kan worden genomen. Het uitdelen van de cheques was de laatste handeling voor Frans Hopman en Frits Bakker in de hoedanigheid van lid van de commissie Raboton. Ze worden opgevolgd door Dirk Haker uit Den Burg en Klaas Tjep- kema uit Oudeschild, die van de acht kandidaten de voorkeur kregen van de leden. Hopman sprak de hoop uit dat de Raboton ook na de fusie in stand blijft. 'De vele tientallen aanvra gen die zijn binnengekomen beves tigen het bestaansrecht van de Raboton.' Hij vond dat een bank die midden in de Texelse samenleving wil staan het aan z'n stand verplicht is. Of de Raboton in z'n huidige vorm blijft bestaan, is nog niet zeker. De banken aan de overkant houden elk jaar een sponsorfietstocht en moge lijk is dat ook voor Texel een optie, maar andersom kan de Raboton ook aan de overkant worden ingevoerd. De bespreking hiervan staat in 2006 op de agenda. van de bank over 2004 zijn bemoe digend. Het balanstotaal is vergele ken met 2003 gegroeid en ook het bedrijfsrësultaat kent een positieve ontwikkeling. Ook de omvang van het bedrag dat de Rabobank heeft uit staan onder de klanten groeide, waarbij het bedrag aan leningen aan bedrijven en particulieren ongeveer even groot is. Dat consumenten ge neigd zijn minder geld uit te geven, wordt wel verklaard met de opmer king dat er meer wordt gespaard. Bleeker logenstrafte die theorie met de opmerking dat klanten van de Rabobank vorig jaar juist iets minder hebben gespaard dan in 2003. De definitieve jaarcijfers worden binnen kort bekend gemaakt. Ledenraad Belangrijk agendapunt vormde de benoeming van de Ledenraad, die een controlerende taak heeft en een klankbordfunctie vervult, maar geen bestuurlijke bevoegdheid heeft. Het bankbestuur had zelf tien kandidaten (leden) naar voren geschoven, te weten: Frits Bakker, Cees den Ouden, Veronica Bos, Ineke Vonk, Harry Ran, Dirk Vinke, Paul Buisman, Pieter Waverijn, Gerda Hin en Kassen Zegel. De meeste van hen hadden zich in de aanloop naar de fusie kri tisch getoond of op andere manier blijk gegeven van hun betrokkenheid, bijvoorbeeld door hun aanwezigheid in de klankbordgroep. Met luid ap plaus bevestigden de aanwezigen hun instemming met de kandidaten. Maar Cees Hoogerheide zette vraag tekens bij de procedure. Hij vond dat het bestuur meerdere kandidaten naar voren had moeten schuiven, zodat de leden hadden kunnen kie zen. Voorzitter Haitsma wees erop dat de leden zelf met tegen kandidaten hadden kunnen komen, maar van die mogelijkheid geen ge bruik hadden gemaakt. Hij gaf aan dat de mensen in de ledenraad om de vier jaar herkiesbaar zijn (maximaal drie periodes) en dat dan de opnieuw de mogelijkheid bestaat met een tegenkandidaat te komen. Slijderink Uit het verhaal over de scouting dat dinsdag in deze krant stond, kon door het wegvallen van het woordje 'geleden' de conclusie worden ge trokken dat Niek Slijderink sr. al 25 jaar de milieuweekenden organiseert. Er had moeten staan dat hij 25 jaar geleden het initiatief nam om de Slufter op te ruimen. Tegenwoordig zijn het andere leden van de scouting die het milieuweekend organiseren. Open dag ROC De MBO-locaties van het ROC Kop van Noord-Holland in Den Helder houden dinsdag 12 april open dag. Van 19.00 tot 21.00 uur zijn bezoe kers welkom in de gebouwen van de sectoren Economie (Drs. F. Bijl- weg 21), Techniek (Sportlaan 54), Zeevaart (Het Nieuwe Diep 20) en Gezondheidszorg en Welzijn (Kie vitstraat 31). Er wordt informa tie gegeven over de (middelbare) beroepsopleidingen die het ROC aanbiedt. Daarnaast zal ook de afdeling Bedrijfsopleidingen ver tegenwoordigd zijn. Verder staan Hoe is het fonds opgezet? "Om zo onafhankelijk mogelijk ie kunnen opereren heeft het fonds naast het bestuur ccn Raad van Advies. Het bestuur en de raad zijn zo breed mogelijk samengesteld. Op die manier willen wij de betrokkenheid van de Texelaien bij het fonds stimuleren en vergroten. Het bestuur bestaat uit vijf leden. De bestuursleden houden zich vooral bezig met fondsenwerving, .bekendheid genereren voor het fonds en het zoeken naar aansprekende projecten binnen de Texelse gemeen- Irene Maas bij FNV Vrouwen De leden van de FNV Vroo bond komen dinsdag 12 aprf het laatst dit seizoen bijeen doen dat in Catharinahoeve de Rozendijk, waar Irene Maas vertelt over haar opgravingen cj Bleekerij. Om 13.45 uur wordtg- 1 menlijk vertrokken bij de Welk( waar auto's beschikbaar zijn. daar gebruik van wil maken, 1 dat tevoren te melden bij êénK de bestuursleden: Annie Vla| (tel. 319236), Ria Witte (tel. 31221 Bep van den Berg (tel. 31351| Ina Kramer (tel. 312464). die op de fiets gaan. wordt ve^ om 14.00 uur in Catharinaho zijn. Texelfonds Het blad KAS Selections van) BANK NV besteedt in haar uitgave uitgebreid aandacht vorig jaar opgerichte Gf schapsfonds Texel. Het fonds' gesloten bij de bankier uit Aii dam. In het blad wordt ook n algemeen over de opkomst vï kale gemeenschapsfondsen schreven. Woelmuis kan onder de Stuifweg do Herstel van de natuurlijke vegeta tie van de brakke graslanden zijn het doel van de werkzaamheden in polder Het Noorden. Hoogheem raadschap Hollands Noorder kwartier is gestart met het terug brengen van de waterhuishouding in de staat van voor de ruilverka veling. De maatregelen zijn onder deel van het Masterplan Water voor Texel en gebeuren in samen werking met Natuurmonumenten. Verlaging van het slootwaterpeil en verhoging van de Waddendijk had den tot gevolg dat er minder zoute kwel optrad, waardoor het brakke milieu fors achteruit ging. Juist dit brakwatersysteem leverde na de inpoldering een bijzondere flora en fauna op, zoals orchideeën en Harlekijnorchis op De Bol. Ook de landerijen van Utopia, inmiddels ei gendom van Natuurmonumenten, hebben een bijzonder zoutminnende vegetatie. Plan is om het waterpeil te verf: 'l* In eerste instantie gebeurt dati eft'{ noordelijk deel van het Noordis Dat wordt met twee duikers ve1 den met het zuidelijk deel. waai (S00 waterpeil 40 centimeter hogers De peilverhoging past in de pö ';en voor natuurontwikkeling op Ut 540 waar onder meer plasdrasgebi w worden aangelegd. Het effectKia maatregel is dat het grondwati W' in de verdroogde graslanden! m met als neveneffect dat minde ,vo hoeft te worden gegraven. Dank i| duikers kan het Noordkanaal o)lustr' winters) worden doorgespoeld, :li'e de kwaliteit van het tot dusva 'i® staande water, en daarmee de to en visfauna, ten goede komt. ™ol Omdat toch werd gegraven ond f™£ Stuifweg, kostte het niet veel "wi om ook een faunapassage kleine zoogdieren, zoals de Noo n®' woelmuis, aan te leggen. Een? tooi tuele peilverhoging bij De Bolza "di enige jaren op zich laten wach Pnk Op de foto meest links de hoger gelegen duiker waarmee woelmuizen en andere kleine dieren onder de Stuifweg door kunnen, machine verderop is van de firma KWW uit Schagen. VRIJDAG 8 APRIL 2005 ABN AMRO opent morgen (zater dag) niet alleen haar nieuwe vesti ging aan de Parkstraat in Den Burg, maar neemt tevens afscheid van Jacob van Heerwaarden, die na drie jaar vestigingsmanager te zijn geweest heeft gekozen voor een nieuwe functie bij dezelfde werkgever. Hij wordt opgevolgd door de 35-jarige Nils de Goede uit Anna Paulowna. Jacob van Heerwaarden heeft de laatste jaren het directe contact met de klanten een beetje gemist en greep de kans aan om te gaan wer ken in de preferred banking. In dat werk adviseert hij op een breed ge bied een vaste klantengroep. 'Als ie mand bijvoorbeeld iets wil schenken of vragen heeft over beleggen of tes tamenten, dan kan hij direct contact opnemen met mij, in plaats van de bank te bellen en te moeten afwach ten door wie hij wordt geholpen. Ik word een vast aanspreekpunt voor die mensen. Niet dat ik op alles het antwoord zal weten, maar het is aan mij om dan advies in te winnen en hen verder te helpen. Die werkwijze past èrg binnen de nieuwe visie bij de bank dat klanten persoonlijk worden ge holpen en zich geen nummer hoeven voelen.' De standplaats van de 36-jarige Van Heerwaarden, die op Texel is gebo ren en getogen, wordt Den Helder. 'Maar ik zal veel op pad zijn en ook de klanten thuis bezoeken. Ik doe dat in een gebied dat van Schagen tot Texel loopt, dus ik zal geregeld op eigen eiland te vinden zijn.' Dat hij niet hoeft te verhuizen, is voor Van Heer waarden geen prettige bijkomstig heid, maar een voorwaarde geweest. 'Voor mij stond als een paal boven water dat ik op Texel wilde blijven wonen. Maar het probleem was dat ik hier wat uitgegroeid was. Nu ben ik niet zo ambitieus, maar het is leuk dat ik zo toch aan mijn carrière kan werken en daar met voor van het ei land hoef.' Ervaring Nils de Goede is ondanks zijn relatief jeugdige leeftijd een man met erva ring. Hij werkt al vijftien jaar bij ABN AMRO. De afgelopen zes jaar was hij vestigingsmanager op drie kantoren, waarvan de laatste in Heemskerk, dat een ongeveer even groot klanten bestand heeft als de bank op Texel. Toen bleek dat Van Heerwaarden andere ambities had, ging het bedrijf in eigen gelederen op zoek naar een geschikte opvolger en werd De Goede bereid gevonden op Texel aan de slag te gaan. Dat Texelaars be kend staan als gemoedelijk, speelde een belangrijke rol bij zijn afweging. 'Ik ben geboren in Heerhugowaard, maar woon al bijna mijn hele leven in Anna Paulowna. Ik verwacht op Texel ongeveer dezelfde mensen tegen te komen.' De Goede is niet onbekend met Texel. Zijn vader is Cor de Goede, die als accountant bij LTB veel klanten op het eiland heeft en eens in de twee weken zitting houdt in De Linde boom. Zelf is Nils de Goede ge trouwd en vader van drie kinderen. Hij blijft in Anna Paulowna wonen. 'Ik zit zo bij de boot. Bovendien woont bijna mijn hele familie in Anna Paulowna en omgeving. Mijn schoonvader is er bloembollenkweker.' Gloednieuw De nieuwe vestigingsmanager treft in Den Burg een gloednieuw gebouw, dat morgen officieel wordt geopend. Het door aannemers Klaas Veenbaas en Elko Vermeulen gebouwde pand is geheel ontworpen naar de eisen van de tijd. Dat geldt natuurlijk voor de brede entree en de ontvangst ruimte, die uitnodigend zijn. 'Heel wat anders dan ons oude kantoor met die hoge trap in de Binnenburg. Mensen die slecht ter been waren, moesten langs de achterkant naar binnen. We willen laagdrempelig zijn', vertelt Van Heerwaarden. Een overdreven vorm van gastvrijheid hoort daar met bij, volgens hem. 'Officieel moeten we iedereen die binnenkomt altijd wel kom heten met de zin: goedemorgen, waar kan ik u mee helpen? Ook als iemand elke week om dezelfde reden komt. Dat werkt niet op Texel, dat vinden ze raar hier. Je kunt daarom beter beginnen met een praatje er gens over. Het gaat erom dat mensen zich op hun gemak voelen.' Nieuw is de geldautomaat waar klan ten niet alleen geld kunnen pinnen, maar ook storten. Binnen is nog een 'bemande' kas. Wat ook opvalt, is het grote aantal spreekkamers, waar medewerkers in alle rust hun klanten kunnen ontvangen en adviseren. Er zijn vier van dergelijke ruimtes, terwijl ABN AMRO op Texel 'slechts' vijf personeelsleden heeft, één parttimer minder dan tot voor kort. 'Maar er zullen hier regelmatig méér mensen zijn. Het is de bedoeling dat advi seurs van elders worden ingevlogen als daar behoefte aan is. Dat is de nieuwe trend. Vroeger had elke bank alle specialisten in eigen huis. Toen werkten hier wel zestien mensen. Maar dit werkt veel flexibeler. Je ziet het nu ook bij andere banken gebeu- Nils de Goede (links) volgt Jacob van Heerwaarden op als vestigingsmanager in het ni in Den Burg. e gebouw van ABN AMRO aan de Paii non; ren. Wij hebben die omslag achter de 11.00 uur verricht door burgemees- rama van Blok van rug.' ter Joke Geldorp. Direct aansluitend bank veilt voor een goed doe! ABN AMRO houdt zaterdag open begint onder leiding van Martin Trap hoogste bod was dag van 10.30 tot 16.00 uur. De offi- een veiling en bestaat de laatste kans €17.500,-. ciële openingshandeling wordt om een bod uit te brengen op het pano-

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 4