ïiUxM^. U f XI 03 I 1G hier kri Het mer; Bouw dubo-woning Den Burg West van de baan TEXELSE^COURANT BEZORGERS [Herdenking geëxecuteerde Texelaars Mok .TEXELSE 5 COURANT Assen in herinnering in dagboekfragmenten 'Jansen vertelt kinderen de Jozefschool over het boek dat hij voor hen schreef over de deportatie naar Assen Beoogde plek herbergt teveel risico De bouw van de dubo-woning in Den Burg West gaat niet door. Bouw van de voorbeeldwoning voor duurzaam bouwen op die plek is volgens de Stichting Duurzaam Texel en de Stichting Wonen Texel financieel een te groot risico. Zij hebben de gemeente verzocht de woning alsnog in Den Burg Oost te mogen bouwen. De kans daarop lijkt echter klein. De bestemming van de kavel die de gemeente in Den Burg-West heeft toegewezen, levert volgens Duur zaam Texel en de SWT teveel beper kingen op. Er is toestemming om een woning met een maatschappelijke voorziening te bouwen, maar de ver houding tussen woon- en kantoor ruimte is volgens coördinator Nienke Bloksma van Duurzaam Texel uit het lood. 'Het komt erop neer dat we een kantoor met een bovenwoning zou den mogen bouwen en dat is niet toereikend om duurzame en levens- loopbestendige toepassingen te la ten zien.' De hoge grondprijs van het kavel en het feit dat een relatief groot deel niet mag worden bebouwd, spe len eveneens een rol voor de organi satie om toch van de locatie af te zien. Bloksma: 'We zijn bang dat we anders over drie jaar met een onver koopbaar gebouw zitten.' Directeur Jan van de Andel van de SWT, dat eigenaar van de woning zou worden, bevestigt dat verkoop in de toekomst een moeilijk verhaal zou worden. 'Wij willen graag eigenaar van een voorbeeldwoning worden en zijn ook bereid het risico te nemen, maar markttechnisch wordt dit te ris kant.' De plannen zijn niet van de baan. De SWT en Duurzaam Texel hebben bij de gemeente gevraagd of er alsnog mogelijkheden in De Vol molen zijn. Volgens Van Andel kan worden gedacht aan een voorbeeld woning waarin de nadruk meer op wonen ligt. Voor de voorbeeldwoning in Den Burg West was een maat schappelijke voorziening aange vraagd. zodat Duurzaam Texel daar zijn kantoor zou kunnen vestigen. Volgens Van Andel zou een voor beeldwoning in Den Burg Oost meer op 'praktijk aan huis' en mensen met een beperking kunnen worden toege sneden. Volgens een woordvoerster van de gemeente is het echter met de bedoeling om een woonhuis tijdelijk aan de woningmarkt te onttrekken, vanwege de behoefte aan woningen. Het college liet eerder al weten geen voorstander van een voorbeeld woning in De Volmolen te zijn. Vol gens Bloksma wordt momenteel ook gedacht aan de realisatie van een demontabele voorbeeldwoning die telkens op een andere locatie kan geplaatst. 'Maar het is de vraag of we daarin voldoende kunnen laten zien.' Duurzaam Texel wil de voorbeeld woning laten bouwen om Texelaars met het oog op de aanstaande nieuwbouwprojecten in de praktijk te laten zien wat er zoal mogelijk is op het gebied van energiebesparende en onderhoudsarme maatregelen. Het huis zou door Texelse bedrijven gezamenlijk moeten worden ge bouwd en ingericht. Het Europees subsidieprogramma Leader Plus heeft daar een fikse subsidie voor in het vooruitzicht gesteld. Tijdens een officiële presentatie van de plannen een jaar geleden, werd nog gesteld dat de voorbeeldwoning tussen april 2005 en april 2006 zou moeten wor den gebouwd. Tot 2009 had het ge bouw dan als voorbeeld moeten die- Discussie over Groeneplaats na de zomer van start De brede maatschappelijke discussie over de toekomstige invulling van de Groeneplaats gaat na de zomer van start. Dit gebeurt, op voorspraak van de gemeenteraad, via een proces van 'interactieve beleidsvorming', waarbij verschillende groepen belangheb benden (maatschappelijk, politiek en ambtelijk) bij het proces worden be trokken. Bij monde van raadsgnffier Marit de Porto benadrukt de raad dat een 'gedegen trajact' wordt gestart, waarbij het de bedoeling is dat tijdens verschillende avonden iedereen zijn zegje kan doen. Overigens kan ieder- een met ideeën, gedachten (klein of groot) deze ook rechtstreeks doorge ven aan de raadsgriffier. Dat kan op papier, via e-mail (griffier@texel.nl) of mondeling, na een afspraak met de raadsgriffier. Bezwaar hostel In het geschil tussen Hans Eshuys, Cock Eschweiler en Jan Moens en de gemeente over de bouwvergunning voor het nieuwe hostel aan de Haffelderweg in Den Burg is ook de vorig jaar opgerichte buurtvereniging Den Burg-Zuid betrokken. De zaak komt, zoals vermeld in het verhaal over de nieuwe hulpverleningspost, eind april voor bij de Raad van State. Een deel van de ongeveer honderd leden heeft zich uit onvrede over de vergunning bij de buurtvereniging aangesloten. Cjroen 'ZwarL-Jexeli in het hart, Naam Peter van Heerwaarden John van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Simon Kramer Jakolien van der Meer Petra van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Fam. Betsema Joost Bakker T. Siersma Sacha van der Velden 1 Marian Krotje Danny Plaatsman Jelle Lap Jan Wouda Werelderfgoed en nieuwe raadhuis in raadscommissie De komende week worden niet vier, maar twee vergaderingen van raadscommissies gehouden. Maandag staat de nominatie van de Waddenzee als werelderfgoed op de agenda, donderdag wordt gesproken over het programma van eisen voor het nieuwe raad huis. Beide vergaderingen zijn openbaar. Maandag vanaf 20.00 uur vergadert de raadscommissie Grondgebied en donderdag wordt een gecombi neerde vergadering van de commis sies Welzijn en Middelen gehouden. Deze begint om 19.00 uur. Aan het begin van beide vergaderingen krijgt het publiek gelegenheid voor in spraak. Maandag wordt onder andere het beeldkwaliteitplan voor Den Burg west en Den Burg-Volmolen gepre senteerd en verder wordt gesproken over de toekomst van de Stichting Stimulering Texels Product en de nominatie van de Waddenzee als werelderfgoed. De agenda van donderdag vermeldt onder andere de investeringssubsidie voor stedelijke vernieuwing, het uit trekken van geld voor onderwijskun dige vernieuwingen, aanwijzing van de boet in De Nederlanden als alter natieve trouwlocatie, het programma van eisen voor het nieuwe raadhuis. de gezamenlijke huisvesting van hulpverleningsdiensten aan de Pont- Joneke Meijer weg en de voorstellen van Groen- Links om een eind te maken aan hondenpoep op straat. Dwangsom voor pierenwinners Nu de gemeente en pierenwinner Flip Duinker door de Raad van State in het gelijk zijn gesteld wat betreft hun bezwaren tegen drie mechanische pierenwinners van Wieringen, hebben b en w besloten om met dwangsombeschikkingen een eind te maken aan de activitei ten van de Wieringers. Mechanische winning van zeepieren in de Waddenzee is strijdig met het bestemmingsplan en de Habitat- en Vogelrichtlijn. Duinkers zeeaashandel Aremcola mag er echter mee door- gaan omdat dit bedrijf ai bestond voordat de huidige voorschnften van j kracht werden zodat het overgangs- recht geldt. Toen de minister van LNV de Wieringer bedrijven toch vergun- ning gaf voor mechanisch winnen, j kwamen de gemeente en Duinker daartegen met succes in het geweer. D,e Wieringer pierenwinners hebben inmiddels echter al een verlengde vergunning en zijn dus eigenlijk met illegaal bezig. De gemeente zal daar- om met alleen dwangsombeschik- kingen uitvaardigen, maar tevens de j minister vragen de verleende vergun- ningen zo snel mogelijk in te trekken, l. Remco Boon D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit i Sjoerd-Hessel Stapersma Ivo Leyen Kees Winter Eveline Veeger Danny Goënga Dave Witte Guus Bakker i Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg Al. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild - dorp Oudeschild - Noord Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227, Pijpersdijk, Pontweg 234 en 236, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel. Waterw., Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. Vu u rtc ren weg/Kri mweg/Rog gcslootwcg Het Noorden Oost Spangerw.. Marsw., Kadijksw., Hatterweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82.., Gerritstanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californieweg, Pontweg 123-224, Bosrandw. v.a. 516, Pelikaanweg Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw., Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk Oen Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel. Beatnxlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg. BurgwaL P. v Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat Groeneplaats. Hogerstraat. Ada van Holland straat. Hollewal. Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molendwarsstraat, Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang. Warmoesstraat. Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein. Zwaanstraat Oen Burg Al: Beatnxlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, SchoorwaL Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebnes. Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-...even en 63-121 oneven. Bmsbergenstraat. Brouwerstraat Orijverstraat, Marelstraat Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstraat 45-86, Wilhelmmalaan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat. Den Burg C: Beatnxlaan 145-...oneven en 60-, even; W. van Beierenstraat Boogerd. Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 44-76 even. Jonkerstraat, Kogerstraat 59-.. oneven en 76- even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat. Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr.lieuwstr., Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123 oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Oen Burg F: Emmataan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Oudeschild-Noord: Commandeurssingel. De Wittstraat. Heemskerckstraat. Schilderweg 249-296, Indu strieterrein, Haven, Barendszstraat. Laagwaalderweg en Mieland. Geen krant gekregen? Bel uw bezorger gNfooN gobs Q as-ok -2.u"? VRIJDAG 8 APRIL 2005 NOU W6 510PEN DIE scKuttihs I ER Rp. SIQRN D'R EEN PREkL WIELEN ONDER EN PLOPTSEnJ (HETOP LOOPStlQNSOOiN jestaanden van de tien Texe- laars die zestig jaar geleden op de Mok werden geëxecuteerd, heb- ien woensdag gezamenlijk de tra gedie herdacht. Dat gebeurde tij dens een ceremonie bij het lussisch-orthodoxe kruis dat vo- 9 jgjaar bij de ingang van de Joost I jourleinkazerne werd geplaatst. tarimers, vertegenwoordigers van et 4/5 meicomité en nabestaanden an de tien Texelaars legden kransen het kruis, er werd twee minuten lilte in acht genomen en The Last __osl werd geblazen. Het was de eer- ie keer dat er een nabestaandendag de Mok werd gehouden. Com- idant Aad van Gils had daarvoor initiatief genomen, nadat vorig mei het herdenkingskruis op de ieiv/e plek bij de ingang officieel Co as onthuld. Daarvoor had het sinds et einde van de Tweede Wereldoor- gop het kazerneterrein gestaan, entallen mensen woonden de cere- lonie bij. Van Gils concludeerde jcco laaruit in zijn toespraak dat de tra- jedie na zestig jaar nog steeds bij- ïn.di onder levend is. Hij riep in herinne- ing dat de tien destijds op het iterav Keerde tijdstip op de verkeerde waren geweest. De Duitsers lakten op 6 april 1945 veertien wil- ;urige Texelaars op als straf voor seise steun aan het 822e Geor ge Infanterie Bataljon dat in de nacht van van 5 op 6 april in opstand was gekomen. Vier wisten onderweg naar de Mok te ontsnappen, de an dere tien werden in koele bloede doodgeschoten en opzettelijk aan de laagwaterlijn begraven. Dankzij een oplettend bemanningslid van Teso werden hun lichamen op 22 mei te ruggevonden. Op de Mok werden ook zeventig Georgiërs geëxecu teerd. Willem Bakker, die namens het 4/5 meicomité sprak, zei blij te zijn met het initiatief van de Mok om voortaan elk jaar op 6 april de slachtoffers te herdenken. 'We staan stil bij het ver driet van toen, maar we staan ook stil bij de gedachte dat zoiets nooit meer mag gebeuren.' Bakker pleitte ervoor de gebeurtenissen uit de oorlog te blijven herdenken, ook met genera ties die de Tweede Wereldoorlog met hebben meegemaakt. 'We moeten blijven herdenken en beseffen dat het voeren van oorlog een verkeerde manier is om conflicten op te lossen.' Om jongeren concreet bij de tragedie op de Mok te betrekken, pleite hij ervoor dat de Drijverschool uit Den Hoorn het Russisch-orthodox kruis als monument adopteert. 'Zo wordt het verhaal doorgegeven van gene ratie op generatie, opdat we nooit mogen vergeten.' Van Gils greep de ceremonie aan om zijn manschappen te wijzen op de verstrekkende gevolgen die zij te weeg kunnen brengen, als ze zich in een oorlogssituatie bevinden. 'U kunt onverwacht met beslissingen over leven en dood worden geconfron teerd. Bedenk altijd dat een beslis sing in zeer korte tijd kan zijn geno men, maar dat de gevolgen ervan jarenlange ellende en verdriet bij de achterblijvers kunnen veroorzaken.' Vlootaalmoezenier G. Jorissen noemde de tragedie één van de zeer vele persoonlijke gebeurtenissen die mensen tijdens de oorlog hebben meegemaakt. 'Verhalen zeggen meer dan de feiten. En die verhalen moe ten we blijven vertellen.' De bijna ze ven weken durende Russenoorlog kostte in totaal ruim tweeduizend mensen het leven. De aanwezigen stelden het zeer op prijs dat er voor het eerst een nabestaandendag werd gehouden. 'Dit is geweldig', aldus Gerrit Gerrits. 'Vorig jaar zijn we al met de hele familie geweest en nu zijn we er ook weer.' Martha Bekker-Smit en Theodora Smit, nichten van res pectievelijk de omgekomen C. Witte en J. Oremus, vonden het goed om stil te staan bij zestig jaar geleden. De ceremonie werd ook bijgewoond door Cor Dros, de laatste overgeble ven Texelse Engelandvaarder, en oud-verzetsman Huug Snoek sr. 'We mogen nooit vergeten wat de Duit sers hebben gedaan', aldus Snoek. GLOEIENDE GLl MET DIE MODEL HET NIET, DRRl ~~l EN NOU Een duurzaam demontabele woning? éstig jaar geleden maakten di- ise Texelaars tijdens hun ge- rongen verblijf in Assen aanteke- I - igen van het dagelijks leven. De C Mende weken maken die aante- ningen voor leerlingen van de Q' Kefschool, De Fontein en de ijsseschool in Den Burg inzich- veri-; lijk wat de bijna 800 gedepor- dat? Texelaars destijds mee- ,rc-i aton- sve «aai gboekfragmenten van zeven in- igers edels overleden Texelaars zijn er e pi? genomen in het nieuwe boekje ,p us sen 1944, Texelaars te werk ge- igeöi 'd '1 Drenthe dat Gelein Jansen 3ctv? eciaal voor de herdenkingsactie iwa'i Meer een Monument' heeft ge- jen; teven. De persoonlijke belevenis- ndei nvormen de rode draad door het Dank Rom van Schaik en Jan 33l o: ustra van het 4/5 meicomité be- ioeki teen gisteren De Fontein, de jsvs eseschool en de Jozefschool om e de !i)°ek uit te delen. Bij de laatste ut tol was Jansen aanwezig om te i ons teilen over zijn boek. Dat wordt de jeé' r^de weken behandeld in de age Koen 7 van de Jozefschool en De Na en groep 8 van de Thijsse- leni tol. Op donderdag 28 april heb- lola n de groepen een gezamenlijke 'actë inkomst op het "raadhuis, waar Arie Bakkeren Teun Dekker vertellen wat zij destijds in Assen meemaak ten. Uit de dagboekfragmenten komt on der meer naar voren dat het in Dren the bijna elke dag regende en dat de Texelaars daardoor telkens met natte kleding kampten. Ziektes als difterie heersten en het eten was vaak slecht en karig. 'We kregen vijf broden per week, een half pond boter, een stuk kaas en een worst.' Anderen beschnj- ven een maaltijd van gestampte aard appelen, rode kool en vlees en het eten van herfstrapen. Bij gebrek aan borden werd het eten soms opge schept op de spa waarmee de Texelaars eerder die dag in de grond hadden staan spitten. De Texelaars moesten onder meer tankvallen aan leggen. 'Op de hei zijn 1500 man aan het werk, we moeten 200 meter op één dag doen en de tankval moet 3 meter diep worden uitgegraven.' Een ander meldt met een groep van ze ven mun de hele dag 'geprobeerd te hebben niets te doen'. Ondanks de omstandigheden is er toch ook tijd voor gezelligheid. Er wordt aan caba ret en muziek gedaan en op 12 de cember 1944 wordt met 'zang en harmonica bij kaarslicht' Ouwe Sun- derklaas gevierd. De dagboekfragmenten zijn afkom stig van een dubbeltentoonstelling die Jansen en Dick Lemstra in 1990 tegelijkertijd op de gemeentehuizen van Texel en Assen hielden. Lemstra begon in 1980 met het verzamelen van de dagboekfragmenten. Jansen: 'Die hebben we overgetypt en met toestemming van ze gepubliceerd.' Bij de fragmenten in het nieuwe boek zijn om privacyredenen alleen de voornamen van de zeven Texelaars opgenomen Het boek bevat ook meerdere liederen die in die tijd wer den gezongen. De andere basisscho len. de vrije school en de OSG heb ben Assen 1944 eveneens gekregen. Joustra en Van Schaik deelden ook het boek De Polder brandde uit rond, waarin de in Engeland wonende Hans Verhoeven zijn jeugdherinne ringen aan de Russenoorlog be schrijft. Verhoeven zat in 1945 als 12- jang jongetje ondergedoken bij de naast vliegveld De Vlijt wonende meester Jan de Vries. De eerder voor 'Adopteer een Monument' gepubli ceerde boeken Een hennnering aan Beerdman, Amsterdammertjes in oorlogstijd en Texelse Engelandvaar ders van Jansen werden eveneens verspreid. Het werk over Assen is bin- nerikort ook verkrijgbaar bij het Luchtvaartmuseum en de boekhan dels. dsn mensen bezochten woensdagochtend de nabestaandendag bij het Russisch-orthodoxe kruis bij j gedachtenis aan de tien Texelaars die op 6 april 1945 werden geëxecuteerd. ok de Joost Dourleinkazeme, (Foto Jeroen van Helium)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5