Ontwerper L&R 's avonds 'Kaleidescope King' Creatieve geest gaat op internet competitie aan \h 040} kantal kotters zal verder teruglopen Dure olie en vangstbeperking bedreigen Texelse visserij Lokale afzet lamsvlees kent hoopvolle stijging Wie wil de krant in De Koog bezorgen? re: - 'Echt Texels' beter gewaardeerd Bedrijvig/ie/V .TEXELSE ^7C0URANT- VRIJDAG 8 APRIL 2005 vant hom; vierch i, Die Creativiteit. Marlon Bruin, grafisch ontwerper van beroep, is er tem ijk mee gezegend en kan zich een leven zonder niet voorstel en. Overdag werkt hij in de afdeling prepress van uitgeverij/ sIrukkerij Langeveld de Rooy, 's avonds zit hij thuis achter de ckP; »mputer om via internet de competitie aan te gaan met crea- 3sh= feve geesten uit de hele wereld. En dan zijn er nog zijn teke- 'erfli mgen. de_ ei rie driedimensionale mozaïeken - al 3 Vrt oet die omschrijving zijn werk te kort akéa gn de muur van zijn woning aan het n hg fce'Witteplein zijn geen illustraties lijkt je je in het voorbijgaan even door- Eelrr cndt. Zijn kunstwerken kenmerken gen i di door grote patronen en een veel- vere edaan kleinere figuren, die met wis- Eeliï; undige precisie zijn aangebracht, de dc èn kleurig labyrinth, met diepte laarin je met een beetje fantasie al- die zo tekende dat het wél leek te kloppen, terwijl dat met het geval was. 'Ik begnjp die vergelijking wel, maar toch gaat het niet op', zegt de bedaarde Texelaar. 'Escher was veel meer wiskundig bezig dan ik. Het heeft wel te maken met perspectief. Als ik vroeger op school tekeningen maakte, dan zeiden de leraren dat het weliswaar klopte, maar dat het leek alsof het niet klopte. Het heeft wel Line- skunt zien. Duidelijk is dat ze met wat om op het randje te zitten.' arinl g| geduld en toewijding zijn ge- ïst ki naakt. Bruin: 'Eerst ontstaat het idee, adeë fen zet ik met potlood de patronen en met een rotnngpen zet ik daar- jcov ade lijnen aan. De figuren kleur ik e n et ecolme in. Soms wel drie keer hetzelfde vlak om het dekkend n p^maken. In uren gerekend zit ik wel i paar weken achter zo'n tekening, te kA:hoort nu eenmaal bij mijn stijl.' lie ti Op het randje rry t aschilderijen die hij maakt worden vergeleken met die van Escher, 'Figuurtjes tekenen deed ik als kind al. Mijn vader (Jan Jacob Bruin, de schilder, red.) zei eens dat ik op een groot vel moest gaan schilderen. De figuurtjes zijn langzamerhand wat groter geworden en zo heb ik me een eigen stijl aangeleerd. Want ik wil ori gineel zijn.' Ondanks het vele werk aan een tekening is de productie in drukwekkend. Thuis aan de muur hangen veel exemplaren en uit zijn map komen er nog veel meer tevoor schijn. onder andere een tekening die hij nog moet afmaken. De verkoop is inmiddels op gang gekomen. 'Bij edelsmid Peter Tromp hangt één van mijn werken. Een Duitse mevrouw vond de tekening zó mooi, dat ze er eentje bij me heeft kocht', zegt hij niet zonder trots. Werk aan de winkel dus. 'Ze komt van de zomer terug en hoopt dat er dan weer nieuwe zijn.' Fröbelen Bruin hoort tot de geboren Texelaars die na de middelbare school nog niet een duidelijk toekomstbeeld voor zichzelf hadden. Hij vertrok voor een half jaar naar Israel om in een kib boets te werken. Een indrukwek kende periode, waaraan hij de nodige vrienden heeft overgehouden met wie hij nog steeds contact onder houdt. Terug op Texel had hij diverse baantjes, tot hij het tijd vond om een vak te leren. 'Ik maakte wel posters, onder meer voor rock'n'rollband Shakin' Legends, waarvan ik ook de naam heb bedacht. En ik was vaak met lettertypes bezig. Dat ik een op leiding ben gaan volgen aan de Gra fische School in Amsterdam, komt ook door mijn vader, die me daartoe heeft gestimuleerd. Het was twee jaar flink aanpoten en je kreeg er de gek ste opdrachten. Ik moest eens een bouwplaat met een beschrijving ma ken van een skischoen. Die had ik nog nooit gezien. Veel fröbelen. Ik 1 xnerken van foto's met Photoshop leidt bij Marlon Bruin tot bijzondere ontwerpen. Van ei een set balpennen een gezicht. paar schoenen maakte hij een stofzui- was niet zo snel tevreden en moest regelmatig naar de winkel om nieuw materiaal te kopen. Het heeft me heel wat gekost, maar het resultaat mocht er zijn.' De opleiding voltooide hij met goed gevolg. Art director Via school kwam hij aan een baan. 'Ik had een leraar die in Mijdrecht een reclamebureau was begonnen en daar kon ik aan de slag. Zo'n com puter waarmee we nu werken, had den we toen nog niet. Voor het ma ken van een lay out voor een krant maakten we eerst eens schets en we plakten de ontwerpen met de hand. De computer deed in die tijd wel zijn intrede en ik heb de overgang van begin af aan meegemaakt. Aanvan kelijk kostte het wel moeite en ik weet nog dat het een hele toer was om voor het eerst een kader (lijntjes, red.) om een advertentie te plaatsen. In Mijdrecht heb ik veel geleerd. We werkten met een art director, die de creatieve ideeën levert, maar ze za gen wel dat ik zelf ook creatief was en originaliteit nastreefde en gaven me de ruimte.' Kasteelbier Tijdens een vakantie op Kreta ont moette hij Clasien, met wie hij later zou trouwen. 'Zij woonde in Arnhem en Mijdrecht vond ik maar mets, dus ik wilde wel verhuizen. Ik kon aan de slag bij JPPrint, een bedrijf ongeveer zoals L&R. Ik ontwierp folders, logo's en deed er veel campagnes. Daar heb ik met Photoshop, het beeld bewerkingsprogramma, leren wer ken. We deden in die jaren steeds meer met de computer, maar die hadden toen meer beperkingen dan nu. Dan kwam de art director weer eens met iets aanzetten en vroeg of ik dat kon maken. Eigenlijk kon de computer dat helemaal niet aan, maar door creatief te zijn lukte het toch. Bij een ander bedrijf, AVCF (Added Value Campaign Factory, red.), hebben we hele campagnes gedaan, onder andere van Kasteel bier. Ze wilden naam maken als het zwaarste bier van Nederland. We hebben een billboard gemaakt met daarop een rij flessen waaruit er éentje naar beneden zakte. Die stond in heel Nederland langs de snelweg en was te zien op stations. Wel leuk als ik dan op reis m'n eigen ontwerp terugzag. Zelfs jaren nadat ik weg was uit Arnhem, kwam ik mijn ont werpen nog tegen.' Het eiland bleef trekken. 'Ik ben altijd een Texelaar gebleven. In Arnhem hadden ze met de humor die ze hier hebben en bovendien is het een cri minele stad. Als ik weer eens terug was, dan merkte ik dat ik me hier beter kon ontspannen. Ik bewaar goede herinneringen aan mijn jeugd hier en toen mijn zoon was geboren, wilde ik dat hij hier zou opgroeien.' Hij kon aan de slag bij ABC Design en nadat dit is opgegaan in Langeveld en de Rooij zit hij tot grote tevreden heid alweer bijna een jaar in de afde ling DTP (Desk Top Publishing) van de drukkerij en uitgeverij aan de Spin- baan. Langeveld en de Rooy 'Volgens mij weet de buitenwereld lang niet wat er bij Langeveld en de Rooy allemaal gebeurt', vertelt gra fisch ontwerper Marlon Bruin. 'Het is niet alleen drukwerk en de krant wat hier de klok slaat. Ik doe nog veel werk voor klanten van ABC Design, zoals het boekje van Ronde om Texel, De Koog Info, posters voor diverse festivals, Tesselhuus en etiketten, Blueskrant. Daarbij komen alle soor ten drukwerk voor de drukkerij en uitgeverij, zoals folders, huisstijlen, boeken, logo's ontwerpen, posters, verpakkingen, advertenties, enz. Maar ook new business, zoals voor SnelStart het restylen van adverten ties voor diverse bladen. Ontwerpen, dtp, productie, films uitdraaien en zo. Daarnaast het opmaken van de Texelse Courant, waarmee we nu in een overgangsfase zitten naar een volledig digitale opmaak. Veelzijdig werk dus. Bij L&R heb ik al heel wat geleerd over allerlei apparatuur en nieuwe programma's zoals Apogee X (compleet programma om films uit te draaien, red.), Indesign in combina tie met Mediasystemen voor het digitaal opmaken van de krant. Dit blijft overigens altijd in beweging met constant updates van diverse pro gramma's. Verder is het fijn dat ik weer collega's heb, bij ABC zat ik vaak alleen.' Verslaving Mocht hij desondanks overdag zijn creatieve ei niet helemaal kwijt kun nen, dan lukt dat 's avonds wel ach terzijn eigen computer. 'Ik doe al een tijdje mee aan een ontwerpwedstrijd op internet. Het is zó leuk, dat het een soort verslaving is geworden. Op een Amerikaanse website plaatsen ze elke dag een nieuwe foto. Opdracht ui' i, s W. e%, is om deze met Photoshop te bewer ken tot een ontwerp, met als enige voorwaarde dat het herkenbaar moet blijven. Soms zie ik er meteen wat in en maak een ontwerp. Of ik knutsel wat. Zoals laatst bij een foto van een schoen. Daarvan heb ik toen de pun ten tegen elkaar gezet. Het leek wel een beetje op de zuigmond van een stofzuiger. Van internet heb ik toen een plaatje van een stofzuiger ge haald en dat aan elkaar gekoppeld. Een grapje, het was in vijf minuten gepiept. Maar soms ben ik veel lan ger met een ontwerp in de weer.' Hij toont digitale ontwerpen die wel wat weg hebben van zijn schilderijen. 'Ik heb uit een foto allemaal kleine stuk jes gehaald en die laat ik terugkeren in het ontwerp.' Het resulteert in de meest fantastische vormen, die wat kaleidoscopisch aandoen. 'Ze noe men me daarom wel de Kaleide scope King.' Die bijnaam is hem ge- soort driedimensionale mozaiken, die met geven voor andere deelnemers aan de ontwerpwedstrijd, waarvoor da gelijks zo'n honderd ontwerpen wor den ingestuurd. 'Ze komen uit de hele wereld, maar vooral uit Amerika. Er zitten hele goede ontwerpers tussen en iedereen die meedoet mag stem men over wie er wint. De kritiek is soms niet mals, maar ik leer er veel van en het stimuleert de creativiteit.' De ontwerpen die Marlon Bruin in wedstrijdverband heeft gemaakt zijn te bewonderen op de website http:// photoshopcontest.com/portfolio/ 10045/browse.html. Wie een plaatje aanklikt kan de orginele foto bekijken door het knopje original aan te klik ken. Zijn eigen website is te vinden onder www.mpbruin.texel.com. Tekst en foto Gerard Timmerman ig Te» nint idals nst. ;rdgs houden van een jaarrede lereifBtte voorzitter Ben Daalder van DETV zaterdag meer moeite r fci andere jaren. Het had alles te lotop aten met de ontwikkelingen es:' aarmee de visserijsector is en isr. igwordt geconfronteerd: opoffe- ;tiew >9 van de mechanische kokkel- ed? iserij, de mosselsector die onder lend uur ligt, de garnalenvisserij die dit sat te wachten en verdere beper ken voor de visserij op tong en jchol. Geen rooskleurig beeld en f; faalder draaide er niet omheen dat 'Texelse vloot binnen vijfjaar een ntal schepen zal kwijtraken. slrustratie onder de vissers is hoog •gelopen. Onder meer over de door Europese Commissie (EC) opge- gderegelgeving, die volgens de vis- rsvervan de praktijk afstaat. Daal- r 'Zou de EC de moed hebben om meer af te stemmen op de dag (schillende vormen van vissenj, gtw hzou zij daarmee een flinke stap ops ontmaken.' Als voorbeeld noem- hl dat de platvissector die geen ag r (rauwelijks kabeljauw als bijvangst toch een bijdrage moet leveren "het kabeljauwherstelplan en één per maand moet inleveren, al is absoluut absurd. Dat moet jen f utgaan. Daar verdwijnt het draag- dsret jak.' Wat Daalder betreft moet de napi serzelf kunnen bepalen hoe hij zijn annel ngstrechten opvist, of anders ge- apun gd: quotum boven zeedagen, edsl elder sprak zijn teleurstelling uit in houding van de Nederlandse over- jeov heid, die in de ogen van de vissers niet voldoende voor hun belangen opkomt. Daalder noemde meerdere 'dossiers', waarbij de wet- en regel geving niet zijn afgestemd op de vis serij. Gebrek aan goede communica tie is volgens Daalder een belangrijke oorzaak. Als voorbeeld noemde hij de samenwerking tussen biologen en vissers. 'De biologen hanteren hun rekenmodellen, aangevuld met gege vens van bestandsopname. Zij stop pen dit in hun computer, die vervol gens op een hoog abstractieniveau aan het rekenen slaat. Druk je daarna op enter, dan spuugt die computer een hoeveelheid cijfers uit die het bio logisch wetenschappelijk advies gaan heten. Deze uitkomst komt in veel gevallen niet overeen met wat de schipper als deskundigen waarneemt eo ervaart.' Daalder signaleerde een groter wordende groep vissers die vinden dat zij via hun deskundigheid een bijdrage kunnen leveren aan een meer realistische beoordeling van de platvisbestanden. 'Daarnaast komen er ook steeds meer visserijbiologen die het van groot belang vinden dat hun gegevens worden aangevuld met realistische vangstgegevens. Als par tijen de bereidheid hebben om zorg vuldig te communiceren, dan is dat een hoopvolle ontwikkeling.' Daar voor is volgens Daalder wel vertrou wen in elkaar nodig en het geduld om naar elkaar te luisteren. Daalder vond dat de visserij ook de dialoog moet aangaan met milieuorganisaties. 'Maar dan moeten partijen elkaar wel respecteren en mag de een de ander niet zijn mening opleggen op straffe van bijvoorbeeld het uitgeven van een visboek waann consumptie van voor ons belangnjke vissoorten wordt ontraden, omdat deze bijvoorbeeld met de boomkor zijn gevangen.' Sanering Zorgelijk is ook de voortschrijdende stijging van de brandstofprijzen, waardoor kottervissers in betalings problemen komen. Hoopvol alterna tief voor de kostbare boomkorvisserij is de pulskorvisserij, waarmee de vis met elektronische impulsen wordt 'gewekt'. Een proef met de UK 153 laat goede resultaten zien. Maar ook op andere wijze moeten de vissers snijden in de kosten, om te kunnen overleven en de bemanningen uit zicht te bieden op een realistisch in komen. Daalder sprak zich niet uit over het aantal kotters dat de ko mende jaren zal verdwijnen, maar uitte wel zijn zorgen over de gevolgen die dit zal hebben voor visafslagen, verwerkings- en reparatiebedrijven en scheepswerven. 'Zij allen moeten zich aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Als bedreigend wordt de import van met name scholfilet ervaren, die om gerekend naar kiloprijs in de afslag €1,15 oplevert. 'Dat kan niet.' Promo tie en onderzoek zijn volgens Daalder een belangrijk instrument om de vraag te verhogen. °e ouiot Plattegrond van het bezorgingsgebied van de Texelse Courant in De Koog en omstreken. De wijk kan desgewenst ook in delen worden opgesplitst. me! ;ksö 1 «j belastingadviseur Gerard Veeger 'Start eigen kantoor erard Veeger uit Den Burg heeft Rh met, ingang van april gevestigd |Zelfstand'9 belastingadviseur. Ge» Met goed advies kan veel narig- ;en> tidworden voorkomen', luidt één an 2|jn stelregels. kQer (47), geboren en getogen op is voor velen geen onbekend Al sinds 1981 is hij werkzaam ;h«P öe eilandelijke belasting- en ad- Sxanche. Na zijn opleiding aan de ^0 specialiseerde hij zich door middel van avondstudie verder, wat resulteerde in de titel College Belas tingadviseur. Bij het geven van belastingadviezen en het verzorgen van belasting aangiften richt hij zich op particulie ren en bedrijven. Daarnaast verzorgt hij, in samenwerking met een ac countant, de administratie en stelt jaarrekeningen op voor het midden- en kleinbedrijf op Texel. Vooralsnog houdt hij kantoor aan huis. Voor men sen met een smalle beurs bestaat bij hem de mogelijkheid voor een con sult tegen gereduceerd tarief. Hij ad viseert ook over zaken als pensioen opbouw, oudedagsvoorzieningen en testamenten. Texelse Petra Pop begint echobureau Petra Pop uit De Cocksdorp opent morgen de deuren van haar nieuwe echobureau Ziezo in Anna PauJowna. Pop is verloskundige en gediplo meerd echografiste. Zij is sinds 1997 als verloskundige werkzaam in Den Helder en heeft sindsdien al vele be vallingen begeleid. Echoburo Ziezo gebruikt de modernste apparatuur voor het maken van (voornamelijk) zwangerschapsecho's. Daarmee be horen zowel twee- als driedimen sionale echo's tot de mogelijkheden. Het echobureau is gevestigd aan de Nieuweweg 2 in Anna Paulowna. Ter gelegenheid van de opening wordt zaterdag (morgen) van 14.00 tot 16.00 uur open dag gehouden. De Texelse Courant is op zoek naar één of meerdere personen die de bezorging in De Koog en omstre ken op zich willen nemen. De hui dige bezorger heeft aangegeven er met ingang van 1 mei mee te stop pen. Afgezien van een enkel dunbevolkt gebied, kost het doorgaans weinig moeite om een bezorger te vinden, zeker als het een dorp betreft waar de kranten vrijwel huis-aan-huis kunnen worden bezorgd. Maar ondanks her haalde oproepen en zelfs een in De Koog bezorgde brief aan alle abon nees is er tot dusver geen enkele reactie binnengekomen. Opmerkelijk, omdat De Koog met 300 abonnees in het dorp en 40 adressen in de streek tussen de Pijpersdijk, de Ruigendijk en de Nieuwlanderweg een aantrek kelijk gebied is om te bezorgen. Bo vendien zijn de verdiensten goed. De bezorging op dinsdag- en vrijdag middag kan zelf worden gedaan of in samenwerking met (buurt)kinderen, een vriendje of vriendinnetje. Met drie personen vergt de bezorging onge veer een uur per persoon. De kran ten kunnen dinsdag vanaf 15.15 uur bij de drukkerij in Den Burg worden opgehaald, maar als dat niet lukt kun nen ze ook worden thuisbezorgd. Als de voorkeur uitgaat naar bezorging in een deel van de wijk, van bijvoor beeld 50 tot 100 abonnees, is dat ook bespreekbaar. Het is het handigst wanneer een bezorger in De Koog of omgeving woont, maar iemand die elders op het eiland woont komt ook in aanmerking. Wie interesse heeft kan contact opnemen met Ed Witte van de Advertentie- en abonnemen tenafdeling van Langeveld en de Rooy. tel. 362600 of mailen naar info@lenr.nl. Het kwaliteitskeurmerk voor Tex els lamsvlees, de lamsvleeskro- ket, de lamsvleesdag en andere initiatieven hebben ertoe geleid dat de lokale afzet van lamsvlees met 15 tot 25 procent is toegenomen en dat er zeven restaurants zijn bijge komen die Echt Texels Lamsvlees op het menu hebben staan. De raadscommissie Grondgebied buigt zich komende maandag over een subsidieaanvraag van €27.500,- voor het project Texels Lamsvlees. Mede doordat instanties en bedrijven de afgelopen tien jaar met in staat zijn geweest gezamenlijk een traject in te zetten om de afzet van lamsvlees te bevorderen, is de toegenomen vraag naar lamsvlees grotendeels ingevuld door geïmporteerd vlees, dat vaak wel wordt verkocht als Texels lams vlees. In 2003 kwam er een door braak. In het voorjaar, met de opening van het lamsvleesseizoen op Texel, waarvoor onder meer de culinaire pers naar het eiland kwam. De lijn werd in 2004 voortgezet met een kwaliteitskeurmerk voor echt Texels lamsvlees (Waddengoud), waarbij met negen schapenhouders en drie verwerkers contracten zijn afgeslo ten. Ander wapenfeit is de Texelse lamsvleeskroket, die door Kwekke- boom op de markt is gebracht, waar bij ovengens nog wel afnemers moe ten worden gevonden voor duurdere delen van het lam. omdat de kroket anders te duur wordt. Succes was ook de Texelse lamsvleesdag op 27 juni 2004, waarbij belangrijke finan ciers al hebben laten weten dat voor een volgende editie een andere spon sor moet worden gezocht. Naast genoemde initiatieven zijn er tal van andere plannen om de afzet van het Texelse lamsvlees te verbe teren en daarmee de schapenhou derij op het eiland te versterken, waarbij met name promotie veel aan dacht krijgt. De hiervoor genoemde initiatieven maken onderdeel uit van het project Texels Lamsvlees. Met de subsidie van de gemeente kan de Stichting Stimulering Texels Product, in sa menwerking met de Waddengroep verdere uitvoering geven aan het plan om de kansen voor de schapen- houdenj te verbeteren Als de raad met de subsidie instemt, betaalt de gemeente ruim tien procent van de totale kosten van het Texelse lamsvleesproject, dat is begroot op €220.000,-. Martien Boon komt sterk terug Na een paar mindere weken kwam Martien Boon tijdens de clubavond van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp donderdag sterk terug. Was hij in het begin van het seizoen nog soeverein eerste, inmiddels is hij naar de vierde plaats gezakt. In zijn partijen tegen Wil Homan en Cees Weel, de huidige nummer één, wist hij zijn oude vorm weer terug te pakken en speelde hij een gemiddelde van twee. Met tien caramboles was dehoogste serie echter voor Weel, die met nog twee speeldagen te gaan aan kop staat, voor Martijn Former en Martien Boon. Uitslagen: C. Weel-M. Boon 0-2, W. Homan-J. Smit 0-2, F Klok-P. Zijm 2-0, W. Homan-M. Boon 0-2. P Zijm-C. Weel 0-2. F Klok-J. Smit 2-0, W Homan-H Laan 2-0, J Smit-P Zijm 0-2. F Klok-H. Laan 0-2. Executieveiling afgeblazen Door het betalen van zo'n €240.000,- aan premies en belas tingen heeft Schoonmaakbedrijf Van Berkel BV de voor donderdag geplande executieverkoop bij Vinke Schone Diensten voorko men. De vordering van de belastingdienst had volgens directeur Theo van Berkel mets te maken met het Texelse schoonmaakbedrijf zelf, maar vloeide voort uit een faillissement van een uitzendbureau dat voor Vinke werk zaamheden had verrricht en dat ver zuimd had premies en belastingen af te dragen. Omdat Van Berkel zich niet verantwoordelijk voelde, weigerde hij aanvankelijk de schuld te voldoen. 'Maar als hoofdaannemer stelde de belastingdienst ons aansprakelijk, met als dwangmiddel de executie- veiling. Het is balen, maar ze lieten me geen andere keus dan te betalen.' De directeur-eigenaar is niet van plan zich erbij neer te leggen. 'We probe ren het geld terug te krijgen en span nen daarvoor een procedure aan.' Volgens Van Berkel wordt het schoonmaakbedrijf onder de huidige naam op Texel voortgezet. Provincie voor werelderfgoed Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben zich afgelopen week ook uitgesproken vóór nominatie van de Waddenzee tot Werelderfgoed. Friesland en Groningen steunen eveneens een eventuele plaatsing op de erfgoedlijst. Ook zij stellen, in na volging tot diverse andere organisa ties die de afgelopen tijd een steun uitspraken, dat plaatsing niet tot strengere regelgeving leidt. 'Provin cies, gemeenten en het rijk houden hun bevoegdheid om de regels voor de Waddenzee te bepalen.' De pro vincies erkennen dat steun onder de bevolking van het waddengebied belangrijk is om de nominatie door te laten gaan De raadscommissie Grondgebied is maandag aan de beurt om te laten horen hoe Texel over de nominatie denkt

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7