I Cjrocn TtmrLsJexeh 'in het hart Verbazing Teso over Kamervragen tarieven A 25 Ton vuil en €15.000,- na schoonmaakactie Schaatsenherg verlaat overleggroep raadhuis Woonkrant ^>FexeIse Media DUINKER Eerste steen nieuw huis Maartenhuis EOnder de pomp GEMEENTE TEXEL Minder regels, kan dat? OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11973 VRIJDAG 22 APRIL 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bij Teso is met enige verbazing ge reageerd op Kamervragen die de WD over de tarieven van de veer dienst heeft gesteld. De Tweede- Kamerfractie van de liberalen heeft de minister van Verkeer en Water staat gevraagd of er mogelijkhe den zijn om Texelaars korting op de overtocht te geven. Bevragen zijn gesteld door WD-Ka- merlid Janneke Snijder-Hazelhoff. Zij kwam in actie, nadat zij twee keer door Texelaars was benaderd met de ttacht dat zij de tarieven van de veer dienst aan de prijzige kant vonden. Het Kamerlid heeft minister Peijs ook levraagd of de bewoners van de Waddeneilanden zijn gebaat bij een Dpenbare aanbesteding van de veer- n. Teso en de rederijen Doek ten en Wagenborg hebben nu ieder len contract met Rijkswaterstaat en daarmee een monopoliepositie op de ivertochten. Onder druk van Euro- lese regelgeving moet de vervoers- ergunningen in de toekomst echter nogelijk openbaar worden aan- lesteed. let Kamerlid haakt ook in op de dis cussie of de veerdiensten in de toe- iomst moeten betalen voor het ge- xuik van walvoorzieningen als de imggen en de opstelterreinen. Teso staalt daarvoor nu aan Rijkswater een symbolisch bedrag van 11,34 per jaar. Snijder-Hazelhoff wil an de minister weten in hoeverre srkeer en Waterstaat financieel be- ckken is bij de instandhouding van iveerdiensten. Ze wil ook weten of iWaddenveren wel of niet onder de 2001 van kracht geworden Wet tersonenvervoer valt. Aan de hand die wet woedt de discussie over ie vraag of de veerdiensten als open- vervoer of als ontbrekende schakels in het wegennet moeten worden gezien. Het antwoord op die is weer van belang voor de vraag of de vervoersvergunningen in Ie toekomst wel of niet openbaar noeten worden aanbesteed. Snijder- lazelhoff wil met de vragen de ken 's van de Kamer over de veer- jensten verbeteren. 'Ik heb eens bij wat collega's gesondeerd, maar zij bleken eigenlijk niet veel over de veer diensten te weten. Als Kamer hebben we er geen greep op en ook geen zicht welke kant het opgaat, vandaar dat ik een aantal algemene vragen heb gesteld.' Directeur Rob Wortel van Teso is ver rast over de vraag over de tarieven. Hij wijst erop dat Teso vorig jaar juli nog de tarieven voor personen met een kwart verlaagde en voor voertui gen met negen procent. De veer dienst baarde daar het nodige opzien mee. 'Sinds 1993 hebben we de ta rieven ook niet meer verhoogd en dat is best uniek te noemen.' Snijder- Hazelhoff sluit niet uit dat een open bare aanbesteding in de toekomst de prijs van de overtocht mogelijk kan drukken. Wortel benadrukt zeer voor zichtig met een openbare aan besteding om te gaan. 'Het is niet altijd een verbetering zoals vaak wordt gedacht. Je moet heel goed de gewenste kwaliteit omschrijven. Het moet niet zo zijn dat iemand hier met een paar oude schuiten gaat rond varen, want dan boer je wel achter uit.' Wortel wijst erop dat een veer boot ook niet gelijk kan worden gesteld met een bus of een trein. 'Als die niet goed functioneren, kun je als alternatief altijd nog een taxi pakken. Voor een veerdienst heb je geen al ternatief, dus dat moet je zeker niet aan de vrije marktwerking overlaten. De trein en de bus zijn daar de afge lopen jaren ook niet beter van gewor den.' Snijder-Hazelhoff noemt het zeer belangrijk dat de veerdienst in de toekomst in ieder geval goed en vei lig blijft. In de discussie over het gebruik van de walvoorzieningen is Teso heel dui delijk. 'We moeten voorkomen dat die kosten in een bootkaartje moeten worden doorberekend. Dan gaan de tarieven zo met vijftig procent om hoog en dat gaat ten koste van de eilandeconomie en het toerisme. Daar moet je niet aan denken.' De Kamervragen worden naar verwach ting binnen een paar weken beant woord. Hotelvereniging Harry Wuis heeft afscheid genomen als voorzitter van Hotelvereniging Texel. Na bijna vijfentwintig jaar droeg hij dinsdagmiddag de voorzitters hamer over aan hotelier Rob Teisman van ~hotel Molenbos. Een van zijn eerste taken was Wuis voor zijn ver diensten tot erevoorzitter benoemen. Pagina 6 m Piet Schneider Hij heeft het nog lang aangezien, de ernst van de blessure die hij afgelo pen najaar opliep tijdens een vriend schappelijk toernooitje. Maar nu een half jaar later volledig herstel nog steeds op zich laat wachten, heeft hij de knoop doorgehakt. Piet Schnei der, de oudste speler in de Texelse zaalvoetbalcompetitie, stopt op 63- jarige leeftijd met zijn geliefde sport. Pagina 7 Leerlingen van OSG De Hogeberg rapen zwerfvuil op. Op de achtergrond de trekkers de rommel van het strand brengen. Een berg van ruim 25.000 kilogram netten, touwen, verpakking, hout en andere rommel resulteerde na afloop van de strandschoonmaakactie waar bij 600 leerlingen van OSG De Hoge berg de hele Noordzeekust van het eiland schoonmaakten. De actie van woensdag leverde een sponsor bedrag op van €15.000,-, veel publi citeit en bewustwording. Enige kant tekening is dat het gestelde onder zoeksdoel niet helemaal wordt ge haald, doordat de gevonden berg zwerfvuil dermate groot was dat het zorgvuldig sorteren en wegen van alle rommel een ondoenlijke zaak bleek. Meer over de actie verderop in deze krant. 'Teveel gebonden aan uitspraken' Rechter: Reinair mag kiosk bouwen De rechtbank in Alkmaar gaat niet over tot schorsing van de bouwver- lunning voor de kiosk van zweef- liegbedrijf Reinair. Een verzoek liertoe was afkomstig van Para- lentrum Texel en Tessel Air, die «erover een kort geding hebben aangespannen. tevoorziemngenrechter constateert «el dat de gemeente bij het verlenen an de vergunning fouten heeft ge laakt, maar hij laat het belang van lené Hovestad, exploitant van het weefvliegbedrijf, zwaarder wegen. "J"" tekent de rechter aan dat de zonodig - weer kan worden Ebroken, zodat geen sprake is van *n onomkeerbare situatie. Minder ftaar tilt de rechter aan de bezwa- *n van de familie Rienks, die onder feer vreest voor beperking van het ht. Volgens de rechter valt dat ien de beperkte afmetingen van kiosk mee, waarbij wordt aange ven dat er op dezelfde plek vele een Starfighter heeft gestaan, anks dat Rienks moeite heeft de locatie van de kiosk, geeft hij te kunnen leven met de uitspraak de rechter. Rienks wil Hovestad niet persoonlijk treffen en overweegt - gezien de belangen voor het zweef- vliegbedrijf - het bezwaar dat hij bij de gemeente tegen de vergunning heeft ingediend, in te trekken. Waar het Rienks volgens zijn raadsman Mau rice Frantzen om gaat, is het aan de kaak stellen van de onzorgvuldige besluitvorming door b en w. Fractievoorzitter Alfred Schaat- senberg van de PvdA is uit de klankbordgroep voor het nieuwe gemeentehuis gestapt. Volgens Schaatsenberg worden de raads leden achteraf teveel vastgepind op uitspraken die zij in de klank bordgroep hebben gedaan. Directe aanleiding voor het vertrek is de onmogelijkheid van een voorstel dat de PvdA vorige week donderdag in de raadscommissie Middelen deed. PvdA'er Ene Hercules presen teerde een plan om niet één, maar drie architecten een ontwerp voor het nieuwe raadhuis te laten maken. De bevolking zou vervolgens moeten kiezen welke ontwerp zij de mooiste vinden. Burgemeester Joke Geldorp en projectleider Henk Pennmgs lieten meteen weten dat dat niet kon, om dat in de klankbordgroep al was af gesproken dat slechts één van de vijf geselecteerde architectenbureaus Lees verder pagina 5 Justitie ziet af van vervolging leraar Luberti Justitie ziet geen reden om de le raar die vorig jaar op de Luber- tischool in De Koog werd ge schorst strafrechtelijk te vervol gen. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat de officier van justitie in Alkmaar de zaak heeft geseponeerd. De Lubertischool schorste in decem ber de leraar van groep 7 en 8. Aan leiding was dat hij sinds zijn indienstreding in mei nog steeds geen verklanng van goed gedrag had ingeleverd en dat er pornografische afbeeldingen op zijn schoolcomputer waren aangetroffen. Het schoolbe stuur schorste de man daarop in het belang van de school'. Onder ouders en kinderen leidde dat tot veel ophef. De politie deed onderzoek naar de zaak, maar dat leverde geen feiten op die aanleiding gaven voor vervolging. De woordvoerder benadrukt dat bij de man geen kinderporno is aange troffen. Ouders van groep 7/8 hebben van de schoolcommissie van de Luberti te horen gekregen dat afgevaardigden van de commissie, de leraar en ad vocaten begin deze maand met el kaar om tafel hebben gezeten. De schoolcommissie heeft de man een concept-overeenkomst voorgelegd. Over de inhoud daarvan mogen beide partijen in verband met een geheimhoudingsplicht geen mede delingen doen. Een woordvoerster van de schoolcommisie ging gisteren degevraagd met op de kwestie in. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: iQordeelIand S'NDS I9a?> motorservice Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bewoners en medewerkers van het Maartenhuis hebben gisteren officieel de eerste steen van het vierde woonhuis gelegd. Dat ge beurde tijdens een feestelijke bij eenkomst op de bouwplaats aan de Ruijslaan. Hanneke de Leeuw metselde als eer ste toekomstige bewoner een steen in de muur. Daarna was het de beurt aan Nadja Poolstra, Joke Daamen, Peter Breuer en Marleen van Bostelen. Maartenhuis-medewerkers Mechteld Smits, Jos van Schie en Gerrit Verhoeven metselden even eens een steen in de muur naast de toekomstige hoofdingang. De fundering en de eerste binnen muren zijn inmiddels aangebracht. Smits, die samen met Van Schie als begeleider in het huis gaat wonen, liet de aanwezigen weten dat dat eerst klaar moest zijn, voordat ze officieel de eerste stenen zouden kunnen leg gen. 'Je hebt eerst fundamenten no dig, zodat het gebouw stevig op de grond kan staan. Het is net als met bomen en planten.' Smits bracht in herinnering hoe de bewoners van de leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten reikhalzend naar de start hadden uitgekeken. 'Toen ein delijk het busje met de bouwers er voor het eerst was, hadden we kof fie en cake voor twintig personen klaar staan. Er kwamen echter maar drie mensen uit het busje.' Het vierde huis. dat in het najaar klaar moet zijn, komt er aan de buitenkant nagenoeg hetzelfde uit te zien als de woonhuizen Brendaan en Aveion. De bewoners van het nieuwe huis gaan er vrijwel zelfstandig leven. Ze krijgen kamervragen over Teso? aar krijg je het heen en weer van. (redactie@texelsecourant.nl) Peter van der Voort van metselbedrijf VooRuyt geeft aanwijzingen aan Hanneke de Leeuw bij het metselen van de eerste steenToe komstige bewoners Peter Breuer en Marleen van Bostelen kijken toe. elk een eigen voordeur en een eigen keuken in hun appartement. Het huis is ontworpen door Marcel Uriot en Jan Pelgrim en wordt net als Aveion en Brendaan organisch gebouwd. Hoofdaannemer is Bouwgroep Dijks tra Draisma uit Bolsward. Metsel bedrijf VooRuyt uit Den Hoorn ver zorgt het metselwerk. Het kantoor van het Maartenhuis wordt eveneens in het nieuwe woonhuis onderge bracht. Diefstal raadhuis Uit het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg zijn vorige week vrijdag twee draagbare computers ont vreemd. De diefstal heeft waarschijn lijk vrijdagmiddag plaatsgevonden, omdat toen het alarm afging. Toen de gealarmeerde bode arriveerde, was er niemand meer te bekennen. Gedetineerden op Vlijt De redactie van deze krant is op zoek naar mensen die uit de eerste hand kunnen vertellen over het gedeti neerdenkamp dat tussen mei 1945 en juni 1947 was gevestigd rond vliegveld Vlijt. Indien gewenst wordt de verstrekte informatie vertrouwelijk behandeld. Wie hierover wil vertellen, kan contact opnemen met de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, tel. 362620 of e-mailadres redactie® texelsecourant.nl. (Advertentie) www.getijdeklok.nl eb of vloed in één oogopslag getijdehorloges vanaf €69,50 getijdeklokken vanaf €49,50 voor thuis, horeca, sport of haven Airport Hotel Texel zoekt op korte termijn een receptionist l/v Taakomschrijving: De receptionist zal zorgdragen dat de 10 hotelsuites optimaal geëxploiteerd worden door middel van verhuur via o.a. het internet en het plaatsen van advertenties in dag- en maandbladen. Functie-eisen: Wij zijn op zoek naar een representatief persoon, woonachtig op Texel met een goede beheersing van de Nederlandse, Engelse en Duitse taal. Verder bezit deze receptionist optimale accuratesse, goede contactuele eigenschap pen en is bekend met de moderne computerprogramma's. Schriftelijke sollicitaties incl. pasfoto kunt u sturen naar: Aannemingsbedrijf K. Dekker B.V. T.a.v. de heer K.J. Dekker Postbus 17 1749 ZG Warmenhuizen Bepaalde regels overbodig, onlogisch of onwerkbaar? Dan heeft u nu kans er wat aan te doen! Kom woensdag 27 april naar: openbare vergadering werkgroep De-regelgeving 20.00 uur, gemeentehuis. Tips? Bel 36 21 45 of mail minderregels@texel.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1