'Het lijkt hier wel een vuilnisbelt Vakantiekrant w Scholieren maken strand schoon .TEXELSE J COURANT •v-m r Telekomtaxi alleen nog van en naar veerhaven VRIJDAG 22 APRIL 2005 T OntiDEK-UETEK qbU Looi! IR DRS VERSTOMD ICHS OBe W0R6 isr MEirte LOGL.riEfNE kuulU W!) NAKEN UETSTRRnp/ SCHOoM.VOü NO! RHTOON G,Oli Q 21-ö^-lOQT Toeristenleed eerder is zo'n omvangrijke, maar door het wetenschappe- doel ook gecompliceerde schoonmaakactie op het Texelse strand gehouden. Groepjes scholieren van de OSG kamden Üaarbij het hele strand uit, van het puntje van de Hors tot de irtoren, op zoek naar zwerfvuil. Het resulteerde in wagens rommel. Een enorme klus, waarbij ook veel begeleiders en 'illigers op de been waren. 'We hebben veel doelen gehaald', telt Jan Andries van Franeker van Alterra. door Rotary Texel, in samen- rking met OSG De Hogeberg, 'atch, de Stichting Noordzee snAlterra georganiseerde actie bleek wjsnel dat de aanspoelsels erg on- over het strand waren verdeeld. jQpde ene plek lag vrijwel niets, el- fcs juist heel veel. Leerlingen die de geheten getijdezone afzochten, •adden een makkie. De meeste troep sfcek tijdens hoge vloed enkele we ten geleden van dit lagere deel van 'et strand te zijn weggespoeld. Een ?oepje dat het strand tussen paal 20 ffi paal 17 afzocht, kreeg niet eens de boderrïvan de grote bollenkist op de van trekkerchauffeur Kees Glasscherven vormden een vondst waar na* omzichtig moest worden omgegaan. Bakker bedekt. Hij was één van de 28 chauffeurs, voornamelijk landbou wers, die hun drukke werkzaamhe den op de boerderij lieten voor wat ze waren en op vrijwillige basis het 'ransport van de gevonden rommel verzorgden. Waar Bakker met één rit kon volstaan, moesten andere chauf feurs meerdere keren rijden om alle ^oep van het strand te krijgen. Zoals ftaas Uitgeest, één van de chauf- eurs die de afvoer verzorgden ten gorden van De Koog. Vooral bij de "jfter bleek enorm veel te zijn aan- jjospoeld. De scholieren die de zoge- teten spatzone tegen de duinen op binden, hadden nog maar 800 ^'er afgelegd, toen de eerste kiep ten al vol zat. Tegen 11.00 uur ^veerde deze op het parkeerterrein 05 de RST in De Koog, waar een vefzamelpunt was ingericht. Soortge- lijke depots bevonden zich bij paal 9 en bij paal 28. Dat er bij de Slufter, maar ook op de Hors veel troep lag, was de organisatie tijdens een eer dere verkenning niet ontgaan. Maar dat het opruimen daardoor veel lan ger zou duren dan vooraf was inge schat, viel toch wat tegen. Het gevolg was dat, ondanks de enorme hoop bij elkaar gezochte troep, er op een paar plekken een en ander is blijven liggen. Nadeel was ook dat met name op de Hors, maar ook bij de Slufter veel troep diep onder het zand zat. Het gebeurde bijvoorbeeld dat er een touwtje boven het zand uitstak, er een heel net moest worden uitgegra ven. Bij de Slufter is daardoor zo'n anderhalve kilometer niet gedaan en ook op de Hors is wat blijven liggen. Maar de overige delen van het strand zijn schoner dan ooit tevoren. Rookworst Leerlingen vermaakten zich uitste kend op het strand en ook het rede lijk aangename weer werkte een handje mee. Een groepje dat bij paal 15 het strand op was gegaan, werkte dapper door naar paal 17. 'Wat we zoal gevonden hebben? Een rook worst. gel, flessen, veel snoeppapier en vooral heel veel draad', vertellen Esther van der Meer en Melanie Krab uit klas 2i. Op de vraag of ze het leuk vinden, antwoordden ze: 'Het is in ieder geval niet saai.' Ijverig sjouw den ze de gevonden spullen naar de wagen achter de trekker van Harry Smit, waar andere leerlingen de spul len sorteerden en in de betreffende kist gooiden. Scholieren kwamen aansjouwen met grote balken, balen stro, die met gemeenschappelijke inspanning hoog de wagen op wer den getorst. Met drie trekkers naast elkaar, die van Simon Ran en van Mark Röpke, en een kluwen leerlin gen eromheen vormde de schoon maakactie een indrukwekkend ge zicht. Een groepje dat een touwtje boven het zand zag uitsteken, had een diep gat gegraven, waarbij bleek dat het touwtje aan een groot stuk hout vastzat. Het werd naar boven getrokken en op de wagen gewerkt. Aan balorigheid geen gebrek, maar als het te gek werd greep er wel een leerkracht in. Vrijwilliger Leo Timmers zag het glunderend aan en vermaakte zich opperbest. 'Het gaat uitstekend zo.' Docent Jaap Dros: 'Het beste van deze actie vind ik dat leerlingen nu zelf mee worden geconfronteerd met wat er allemaal wordt wegge gooid. Door dit besef hoopt ik dat ze zelf hun troep niet zomaar op het strand achterlaten.' Na afloop wachtte in het strandpaviljoen van Mark Röpke de beloning, in de vorm van een kop warme chocolade. Granaten Dat de schoonmaakactie ook risico's met zich meebracht, bleek op de Hors, waar een paar granaten werden gevonden. 'We wisten dat die kans zat er in zat', vertelde pr-chef Harry de Graaf aan een overkantse verslag gever, die zich erover verbaasde dat leerlingen aan dit risico werden bloot gesteld. De Graaf legde uit dat de scholieren bij de briefing voor explo sieven zijn gewaarschuwd, net als voor hout met spijkers of andere scherpe delen en voor glas. Daarbij zijn instructies gegeven hoe hiermee moet worden omgegaan. Met alleen het oprapen van de rom mel was het karwei voor de scholie ren nog niet gedaan. Op de verzamel punten werden de kisten omgekeerd en de verschillende soorten rommel gesorteerd. Achtergrond hiervan was dat de schoonmaakactie als neven doel had te voorkomen dat er in de toekomst zwerfvuil op het strand be landt. Hiervoor bestaat het educa tieve onderzoeksproject Coastwatch, waarbij wordt bijgehouden wat voor soorten vuil er aanspoelen, hoeveel, waar dat terechtkomt en waar het vandaan komt. Mede op basis van de uitkomsten van dit onderzoek kan (in ternationaal) milieubeleid worden ontwikkeld. Het sorteren van het vuil bleek een hele klus. Zo moest plastic worden onderverdeeld in piepschuim, plastic flessen, kratten, jerrycans, andere verpakkingen, handschoenen en overige plastic materialen. Bij verpak kingen werd zelfs de streepjescode genoteerd. Daaruit viel af te leiden uit welk land de verpakking afkomst is. 'Douchegel uit Spanje, smeerkaas uit Rusland, Fanta uit België en ijs uit Duitsland', noteerde een scholiere in De Koog, waar haar groep het gevon den zwerfvuil sorteerde. Er waren aparte hoopjes voor papier, touw, metaal, glas, hout, rubber en overi gen, wat allemaal werd genoteerd en gewogen. Een heidens karwei. 'Las tig allemaal hoor', verzuchtte een begeleidster, die aan het eind van de ochtend steeds meer moeite moest doen om haar pupillen bij de les te houden. Dat de motivatie onder de scholieren na vier uur zoeken en sor teren daalde, was begrijpelijk. Maar Om sommig zwervuil te pakken te krijgen, moest een diepe kuil worden gegraven desondanks deden velen hun best om de klus zo goed mogelijk te kla ren. Wetenschap In hoeverre de actie van wetenschap pelijk nut zal zijn, is nog niet bekend. Jan Andries van Franeker van Alterra: 'Er lag teveel afval om het goed te kunnen verwerken. Veel wagens kwamen na 13.00 uur op de sorteer- en weegpunten, waardoor het invul len van de formulieren niet overal even zorgvuldig is afgehandeld. Er zijn minder details geregistreerd en er zijn per secties (strandgedeelten, red.) verschillen. Bovendien heb ik nog niet alle formulieren terug. Maar enige wetenschappelijke waarde heeft de actie in ieder geval. Ik sta nu in de tuin met alle schoenen die zijn gevonden. Er zitten veel slippers en sandalen bij. In eerste instantie ben je geneigd te denken dat die dus door badgasten op het strand zijn achter gelaten. Maar opvallend is dat er maar een paar kindermaatjes en damesschoenen tussen zitten en de rest is allemaal voor heren. Dat be strijdt dat ze allemaal van het strand komen, maar dat ze wellicht ook af komstig zijn van mensen die hun brood op zee verdienen.' Dat er zo veel zwerfvuil is gevonden, is volgens Van Franeker ook een signaal dat te veel troep in zee belandt. 'De 600 scholieren die hebben geholpen zijn zich daar nu bewust van, maar ook kijkers van het Jeugdjournaal en an dere programma's die aandacht aan de actie hebben besteed. In dat op zicht hebben wc woensdag veel doe len gehaald.' Zodra Van Franeker enige wetenschappelijk conclusies heeft kunnen trekken uit het resultaat van de actie, zal hij daarover rappor teren. Tekst en foto's Gerard Timmerman VERVOLG VAN PAGINA 1 Schaatsenberg een ontwerp mag maken. De vijf bu reaus presenteerden gisteren hun vi sies op het nieuw te bouwen raad huis. Volgens Schaatsenberg is het ach teraf bekeken geen goed idee ge weest om als raadslid in de klankbordgroep plaats te nemen. 'Tij dens die bijeenkomsten voel je je toch gedwongen uitspraken te doen. Als je dan later met een ander idee komt, ben je aan die uitspraken ge bonden en kun je met meer terug.' In de klankbordgroep zitten raadsleden en medewerkers van de gemeente. Volgens Schaatsenberg is het een gemiste kans als de bevolking geen keus uit meerdere ontwerpen en daarmee het uiterlijk van het nieuwe raadhuis kan maken. Volgens de PvdA'er moet een herhaling van de mislukte meningspeiling over de locatiekeuze worden voorkomen. Het referendum over de Europese Grond wet dat op woensdag 1 juni wordt gehouden, zou volgens de PvdA een geschikt moment zijn om de bevol king ontwerpen van drie architecten voor te leggen. 'Het is een gebouw waar we het wel veertig jaar mee moeten doen. Het is een goede zaak om daar de burger bij te betrekken.' Zoals de vlag er nu bij hangt, houdt de gemeente in mei een informatie avond waarop de architect inzicht in zijn plannen geeft. Burgemeester Geldorp beloofde tijdens de commissievergadering te bekijken of de uitgekozen architect mogelijk drie ontwerpen kan maken, waarover de bevolking zijn mening kan geven. Of dat is gelukt, is nog met bekend. Hans Gieles raapt ten noorden Ter compensatie korting 20 procent I sjouwen een gevonden balk in de wagen. Vanaf 1 mei rijdt de Telekomtaxi al leen nog passagiers van de veer boot naar alle adressen op Texel en vanaf alle adressen op het eiland naar de veerhaven. Hiermee komt het vervoer van huisadres naar huisadres te vervallen. Ter com pensatie verleent Taxicentrale Texel vaste passagiers van de ge wone taxi een korting van 20 pro cent. Toenemende drukte op de Texelse wegen is volgens exploitant Gerrie Grootjen de reden dat de Telekomtaxi op de huidige manier niet meer effi ciënt kan worden ingezet. 'Nadat we in 1993 begonnen, ging het de eer ste jaren eigenlijk fantastisch. Maar door de toegenomen drukte, zeker als straks de Dokter Wagemaker in de vaart komt, neemt een ritje van en naar de boot teveel tijd in beslag. Om de boot toch te halen, zouden de chauffeurs moeten gaan jakkeren. Dat kan niet en bovendien krijg je er een slechte naam van. We willen ook bij een normale snelheid de boot kun nen halen. Gevolg is dat we het ver voer van en naar de boot niet meer kunnen combineren met eilandritten. Als we dan bijvoorbeeld een passa gier in Oosterend moeten oppikken, die naar De Cocksdorp wil, en er dus van de vaste route moet worden af geweken. dan moeten we daarvoor een extra taxi inzetten. Het gevolg is dat we meer kilometers moeten ma ken voor hetzelfde aantal passagiers. Rijden met een halve bus is met ren dabel. Als we meer Telekomtaxi-bus- jes inzetten, dan is ons tarief van €4.- per persoon met meer te handhaven. Maar meer kunnen we echt met vra gen. Er speelt volgens Grootjen nog wat anders. 'De Telekomtaxi wordt nog steeds lastig gevallen met de in 2000 veranderde regelgeving voor het taxi vervoer.' Sinds die tijd is het zitplaats- vervoer zonder subsidie formeel niet meer toegestaan. Dat de - ongesub sidieerde - Telekomtaxi toch nog mag rijden, komt doordat Taxicentrale Texel dit verbod met succes bij de rechter heeft aangevochten. Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat is al vanaf 2000 bezig hiervoor een nieuwe regeling te ontwerpen, maar die is er nog steeds niet. Door alleen van en naar de boot te njden, tracht de Telekomtaxi tegemoet te komen aan de voorlopige richtlijnen die het ministerie wil invoeren voor zitplaat- senvervoer. Vaste klanten die bij Grootjen een gewone taxi bestellen voor een rit over het eiland, krijgen van de chauf feur een gratis kortingskaart. Als ze deze kaart in het vervolg voorafgaand aan een rit laten zien, dan hebben ze recht op 20 procent korting. Bedrijf aan huis Het college gaat akkoord met de vestiging van een zogeheten be drijf aan huis in de woning Naalrand 19 in Den Hoorn. Het be treft een praktijk voor het behan delen van chronische pijnklachten, stress, slapeloosheid en angst. Het verzoek voldoet aan de voorwaar den zoals die zijn genoemd in de noti tie Beroeps- en bedrijfsmatige activi teiten vanuit de woning. Dat betekent dat de woonfunctie niet in bijzondere mate wordt aangetast, dat het uiterlijk van de woning niet verandert, dat re clame-uitingen beperkt blijven, dat het bednjf niet valt onder de Wet Milieube heer en dat parkeren op eigen erf plaatsvindt. Het college meent daarom dat kan worden meegewerkt aan de benodigde artikel 19-vergunning. ut deutsehem Text VH ki/13t2/yUl'.lU!ti2k/WJr ye/jc/iij/it lij mui lu. Advertenties voor deze Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m maandag 2 mei 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5