ZEGEL Europa doorkruist bouw raadhuis door Texelaars Politici in klankbordgroep geen onverdeeld succes HEMA Cjrocn ^wartr jexels tn het harL, Kotter TX36 vast in havenmond Nieuws van de provincie Criteria aanbesteding te hoog gegrepen Ook Standaart verlaat adviesgroep raadhuis texelseScourant Gratis ruit repareren? texelseScourant IwV OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11974 DINSDAG 26 APRIL 2005 TEXELSE^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg kans dat Texelse aannemers het nieuwe raadhuis mogen bou wen, lijkt vooralsnog klein. Zowel de aannemers als de gemeente willen het graag, maar de Euro pese wetgeving staat in de weg. De jouw moet vanwege de hoge kos ten (geraamd op dertien miljoen euro) Europees worden aan besteed en de voorwaarden die daaraan worden gesteld zijn voor Texelse bedrijven te hoog gegre- )e toekomstige bouwer van het lieuwe raadhuis moet ondermeer de ifgelopen vijfjaar vier soortgelijke ge- jouwen hebben neergezet. Daar- laast moet hij een jaaromzet van een tone veertig miljoen euro (drie keer ie besomming van de bouw) heb- len. 'Daar voldoen de Texelse bedrij en dus niet aan', aldus voorzitter ml Buijsman van de stichting luwgroep Texel, waarin veertien fexelse bouwbedrijven zich hebben irenigd. Door meer samen te wer- i, hopen zij ervoor te zorgen dat jrote bouwprojecten op het eiland bear in Texelse handen blijven en niet tas naar overkantse aannemers jaan. Met elkaar lukt het de bedrijven :hter ook niet om aan de hoge ei- in van een Europese aanbesteding i voldoen. [teaannemers hebben recent met de leente om tafel gezeten om bij- [gepraat te worden over de criteria. De lemers kregen het advies com ities te vormen met grote aanne- res aan de overkant, zodat zij op die ianler alsnog voor de bouw in aan merking kunnen komen. Voor lijsman is het vooralsnog de vraag ifdat veel zoden aan de dijk zet. 'Je kunt je afvragen wat voor belang zo'n oioot bedrijf erbij heeft om met een wel 0; iorvi>l Texels bedrijf samen te werken. Ons gewicht is daarin te gering.' De bouw van het raadhuis in verschillende losse delen aanbesteden bleek even min een optie. Voor de gemeente is het onmogelijk om de Europese aan- bestedingseisen naast zich neer te leggen. Mogelijkheid De aannemers willen de komende maanden bekijken welke mogelijkhe den er zijn om toch voor de nieuw bouw in aanmerking te komen. De gemeente onderzoekt eveneens hoe Texelse bedrijven zoveel mogelijk een kans kunnen krijgen. Ze wil gebruik maken van de mogelijkheid om twin tig procent van de bouwsom niet- Europees aan te besteden. Dat is toe gestaan volgens de spelregels van het Europese aanbestedingsbeleid. Op basis van de geraamde €13.000.000,- gaat het om een be drag van ongeveer €2.600.000,-. De voorbereidende stuurgroep en adviserende klankbordgroep denken eraan de aanleg van de infrastructuur (het grondwerk), het aanbrengen van de elektra, installatiewerk of de in richting van het nieuwe raadhuis on der die twintig procent te laten vallen. Beslissingen daarover zijn nog niet genomen. 'We moeten ons eerst goed op de markt oriënteren', aldus projectleider Henk Pennings. Streven van het gemeentebestuur is behalve de grote ook kleine Texelse onderne mers een kans te geven.' Als voor beelden noemt Pennings de moge lijkheid dat Texelse woninginrichters zich inschrijven voor het leggen van de vloerbedekking of dat Texelse keukenleveranciers zich inschrijven voor het leveren van de keuken blokken voor de service-corners in het nieuwe gebouw. Het besluit welke zogeheten percelen (delen) onder de twintig procent niet-Europees mogen vallen, wordt uiteindelijk door burge meester en wethouders genomen. De klankbordgroep met fractievoor zitters van de politieke partijen advi seert het college hierover. Beraden Volgens Buijsman gaan de Texelse aannemers ondertussen niet bij de pakken neerzitten. 'De procedure moet nog worden ingezet, dus we hebben nog de tijd om ons te bera den. We geven niet zomaar op, dat zou ook niet bij het ondernemer schap passen.' De aanbesteding vindt naar verwachting in februari 2006 plaats. Buijsman maakt het col lege geen verwijten. 'Zij hebben ons keurig geïnformeerd. De Europese regels zijn nu eenmaal zoals ze zijn en noch de gemeente noch de bouwers kunnen daar veel aan veranderen. Ze zijn ons opgelegd.' Het nieuwe raadhuis bevindt zich momenteel in de fase van de architectenkeuze. Het college heeft, als het goed is, vandaag in haar we kelijkse overleg besloten welke archi tect het nieuwe gebouw mag ontwer pen. De keuze wordt gemaakt uit de vijf architectenbureaus die donder dag hun visie op de nieuwbouw heb ben gepresenteerd. Die bureaus wa ren via een Europese aanbesteding geworven. Ze komen alle vijf uit Ne derland. De volgende stappen zijn het maken van een voorlopig ont werp, een definitief ontwerp en het bestek. Daarna volgt de aan besteding. Bedoeling is dat in sep tember 2006 de bouw begint en dat het nieuwe raadhuis uiterlijk 30 ja nuari 2008 in gebruik wordt geno men. Faillissement slecht voor skatepark Een ongeluk op het skatepark aan de Elemert in Den Burg kan mo menteel verzekeringstechnisch tot "are consequenties leiden. Door dat de Welzijnsstichting failliet is, fehet voor mogelijke slachtoffers formeel-juridisch zeer lastig ver bal te halen. Wemaken ons er zorgen over', aldus «nwoordvoerster van de gemeente. IsWelzijnsstichting (WST) was eige naren beheerder van het skatepark. Ie woordvoerster sluit niet uit dat het verstandiger zou zijn het skatepark ïdelijkte sluiten, zolang er een on- Juidelijke situatie is. Curator Arthur >weens van Knuwer en Creutzberg kivocaten in Den Helder, die sinds iet faillissement de bewindvoerder Hn de WST is, erkent dat er etekeringstechmsch een ingewik- we situatie kan ontstaan als er nu etsgebeurt. Hij kon gisteren niet zeg- of het zinvol zou zijn het ftatePark tijdelijk te sluiten. 'Het is hopenbaar terrein.' k curator heeft afgelopen vrijdag ^gesprek met de gemeente over Bt faillissement gehad. Donderdag ®eft hij een gesprek met een moge- P® koper voor de inboedel van de itelzijnsstichting. 'De gemeente heeft gegeven geen spullen uit de in- ^delte willen kopen. Zij laat dat lie- M MOETEN KIJKEN NAAR SUCCESVERHALEN ZOALS DE WBESTEDING VAN SPOORLIJNEN DN BUSLIJNEN os' R6tt)/uw Kirxar ver aan de marktpartijen over.' De curator heeft €35.000,- nodig om de schulden van de WST te kunnen af lossen. In totaal zijn er 25 schuld eisers. De meesten hebben kleine vorderingen uitstaan. De gemeente is ook één van de schuldeisers. Sweens houdt de vleugel van Ed voorlopig buiten de verkoop van de inboedel. 'Die heb ik figuurlijk apart gezet, zo dat hij nog niet tussen de tafels en de stoelen terecht komt.' De ramps op het skatepark komen in principe wel voorverkoop in aanmerking. Sweens voegt daar wel meteen aan toe dat het niet de meest makkelijk te verko pen voorwerpen zijn. Medische post terug in De Koog? Mogelijk zal in juli en augustus weer een medische post in De Koog functioneren, zij het met be perkter faciliteiten dan tot en met het seizoen 2003 werden geboden. In overleg met de Regionale Am bulancedienst, de horeca, de Koog Badplaats en een bureau dat zich bezig houdt met eerste hulpdien sten wordt bekeken of een EHBO- post met extra mogelijkheden haalbaar is. De bedoeling is aan de zogeheten EHBO-pluspost een verpleegkundige te verbinden met kennis en facilitei ten om te bepalen of een patiënt ter plekke geholpen kan worden, dan wel moet worden doorverwezen naar huisarts of ziekenhuis. Burgemeester Joke Geldorp zei in de TVL-vergade- ring van donderdag goede hoop te hebben dat de post inderdaad van de grond komt. Verkoop restaurant vliegveld rond De verkoop van het vliegveld restaurant is rond. Afgelopen donder dag werden op een notariskantoor in Amsterdam de handtekeningen ge zet. Alexander Beetz, mede-eigenaar van het parabedrijf Skydive Texel, dat eind van deze week een tweede paracentrum op het luchtvaartterrein begint, heeft'het restaurant aange kocht van exploitant Rob de Granje en direct doorverkocht aan een investeerder. Beetz pacht het restau rant voor een periode van vijftien jaar. Over de aankoopsom willen de par tijen geen nadere mededeling doen. Kennismaking met dominee Dominee Klaassen uit Nieuwdorp in Zeeland komt vrijdagavond naar Texel om tijdens een gesprek kennis te maken met de hervormde ge meente Waal Koog Den Hoorn. Het gesprek vindt plaats in Ons Huis in Den Hoorn en begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. Organisatie politie onderwerp overleg De korpsleiding neemt momenteel de organisatie en bedrijfsvoering van de politie op Texel onder de loep, om te kijken of er verbeteringen mogelijk zijn. Woordvoerder Kees Takken be nadrukt dat niet de ophef over de tij delijke sluiting van het politiebureau, die op het laatste moment werd af geblazen, de oorzaak is. Ook het functioneren van het team staat vol gens Takken niet ter discussie. Aan leiding is wel dat het Texelse politie team aan vergrijzing onderhevig is, wat gevolgen kan hebben voor de toekomst. Daarbij wordt ook gekeken naar de uitwisseling van politieagen ten van Texel en Den Helder. Volgens Na fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg (PvdA) blijkt ook fractievoorzitter Piet Standaart (Texels Belang) zich te hebben te ruggetrokken uit de klankbord groep die het college adviseert over het nieuwe raadhuis. Standaart ver trok al vóór Schaatsenberg uit on vrede over de gang van zaken. Beide fractievoorzitters ontbraken donderdag op het gemeentehuis, toen vijf architectenbureaus daar hun visie op het toekomstige nieuwe raadhuis presenteerden. Standaart vindt dat hij als raadslid in een 'spa gaat' terecht was gekomen door in de klankbordgroep te zitten. Formeel geeft de klankbordgroep alleen ad vies over het nieuwe raadhuis, maar volgens Standaart begon het soms meer een politiek verhaal te worden, waardoor het erop begon te lijken alsof er besluiten werden genomen. Volgens Standaart was dat niet te verenigen met zijn rol als raadslid. Schaatsenberg liet vorige week al weten dat hij zich als raadslid ach teraf teveel gebonden voelde aan uit spraken die hij in de klankbordgroep had gedaan. Takken is vooralsnog geen sprake van gedwongen overplaatsingen en vindt het overleg plaats in goede har monie met het team op Texel. Auto ramt bermbord Een aanval van epilepsie leidde er vrijdagavond toe dat een automobi list uit Oosterend rond 21.00 uur ter hoogte van de rotonde Emmalaan- Pontweg in de berm belandde en een wegwijzerbord ramde. Zijn auto raakte zwaar beschadigd, het voer tuig van een andere bestuurder die in botsing kwam met een rondvliegend verkeersbord liep eveneens schade op. Ambulancemedewerkers ont fermden zich over de Oosterender, die naar een huisarts is gebracht. De man heeft te verstaan gekregen dat hij moet laten onderzoeken of zijn gezondheid het besturen van een auto wel toelaat. imo wphowno Voorzitter Maria van der Spek (WD) van de klankbordgroep benadrukt met klem dat er in de adviesgroep nooit besluitvorming heeft plaatsge vonden. Wettelijk zou dat ook verbo den zijn, omdat raadsleden alleen in de openbaarheid besluiten mogen nemen. De groep heeft geadviseerd over het recent door de raads commissie Middelen behandelde programma van eisen op basis waar van de architect een voorlopig ont werp gaat maken. De klankbord groep geeft advies aan de stuurgroep die de voorbereidingen begeleidt en drie onder de stuurgroep hangende subwerkgroepen van ambtenaren. De groep werd in het leven geroepen, nadat in een commissievergadering het plan van aanpak was goedge keurd. Dat plan van aanpak, dat mede was opgesteld door een pro jectgroep met alle fractievoorzitters, vormde de basis voor het programma van eisen. In de praktijk kwam het erop neer dat de projectgroep na het opstellen van het plan van aanpak verder door het leven ging als klankbordgroep. Aannemers Volgens Standaart waren er naast de spagaathouding meer zaken die voor hem aanleiding waren de advies groep te verlaten. Hij heeft er veel moeite mee dat Texelse aannemers door de Europese aanbesteding bui ten de boot dreigen te vallen en zijn Kop en Munt geeft €27.500,- aan lamsvleesproject Kop en Munt, het regionaal stimu leringsprogramma voor de Kop van Noord-Holland, verleent een subsidie van €27.500,- voor het Projectplan Texels Lamsvlees. Daarmee is onder meer het door gaan van de Texelse Lamsvlees- dag komende zomer een stuk dichterbij gekomen. Het Lamsvleesproject beoogt een betere benutting van de kansen voor het Texels lamsvlees en daarmee het bevorderen van de productie, verwer king en afzet van dit streekeigen product. Dat gebeurt onder meer door certificering van het Texels lamsvlees, een betere distributie en promotie, een aanpak die door Kop en Munt 'met volle kracht wordt on dersteund'. vertelt projectleider Mare van Rijsselberghe. Hij heeft goede hoop dat de €220.000,- die in totaal nodig is voor het project, binnen zal komen. Door de instanties die zeg genschap hebben over de Subsidie regeling Gebiedgericht Beleid is vol gens Van Rijsselberghe positief gereageerd op een aanvraag van een bijdrage van €110.000,-. 'Het ziet er goed uit.' Het bedrijfsleven heeft toe gezegd €55.000,- te storten. Leden van de gemeenteraad reageerden op maandag 11 april verdeeld op een aanvraag voor €27.500,-. Van Rijsselberghe hoopt dat de raad toch akkoord gaat. 'Want daarmee geeft de gemeente een positief signaal af. i Shakespeare Na de dood van William Shake speare in 1616 schreef zijn vnend Ben Jonson: 'He was not of an age, but was for all time'. Dat deze eveneens beroemde dichter de kwaliteit van zijn collega goed had ingeschat, bleek zaterdag in De Koninghal bij de op voering van Shakespeare's 'Een Midzomernachtsdroom' door het Jongerentheater van de Muziek- en Dansschool. Pagina 2 m Texel'94 degradeert Texel'94 is met nog vier ronden te spelen gedegradeerd naar de vijfde klasse. De spelers van trainer John Rep deden zondag tegen Den Helder hun uiterste best, maar de overwin ning ging naar de gasten: 1 -3. Pagina 7 (Advertentie) De TX36 Jan van Toon van de famiiie voor de kotter weer voldoende water praatje met de mensen op de steiger Van de Vis uit Oosterend liep vrijdag- onder de kiel had om op eigen kracht te maken. Pas komend najaar zal middag vast in de havenmond. Door binnen te varen. De bemanning Rijkswaterstaat de toegangsgeul afgaand tij en de smalle toegangs- doodde de tijd in de warme weer op diepte brengen. geul duurde het uiteindelijk drie uur voorjaarszon door vanaf de bak een (FoioBe-iKonmg) partij hikt tegen de miljoenenkosten aan die met de kanjerprojecten zijn gemoeid. Voorde bouw van het raad huis wordt rekening gehouden met een bedrag van dertien miljoen euro. Dat Texelse aannemers waarschijnlijk niet aanmerking komen, kan volgens Standaart de nodige gevolgen voor de eilandeconomie hebben. Hij wijst op de vorig jaar van kracht geworden Wet Werk en Bijstand die bepaalt dat gemeenten financieel opdraaien voor de uitkering aan werklozen. Als het nieuwe raadhuis daadwerkelijk aan de Texelse aannemers voorbij zou gaan, zou dat mogelijk tot werkloos heid kunnen leiden. 'Je moet het dus wat ruimer zien en daar kan ik geen vrede mee hebben.' De miljoenen investeringen kunnen volgens Standaart ook gevolgen hebben voor de lasten die de gemeente aan de bevolking doorberekend. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) had als enige fractievoorzitter van tevoren al laten weten alleen in beperkte mate aan de klankbordgroep deel te ne men. De problemen die er nu zijn gerezen, waren volgens hem te voor zien. 'Wij hebben bij het plan van aanpak gezegd dat een klankbord groep van ons niet hoefde. Wij wilden ons wel bemoeien met de archi tectenkeuze, omdat dat bepaalt hoe het raadhuis eruit komt te zien, maar voor de rest is de uitvoering een taak Lees verder pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer des lil" Keukencentrum Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Zie pagina 4 Gecombineerde krant met Hemelvaart In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 5 mei, Hemelvaartsdag, zal er op woensdag 4 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 2 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy ei »,VeS „ode Gratis DVD voor mantelzorgers 1 Win een prachtig boek over de Stelling van Amsterdam! Kijk in deze krant! N„orJb

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1