TVL gaat zelf classificeren Open dag KNRM trok veel bekijks *H |Zee, strand en duinen J thema op hotelkamers Zorgen over mislopen boekingen TEXELSE J C0URANT Afronding 'Opduin nieuwe stijl' éÉÜRSVLÉjif Passagiers gaan aan boord van de Beursplein 5. 300 mensen maakten een tochtje. Kees den Ouden gerenoveerde suites van Grand Hotel Opduin. Het reddingswerk draait geheel op vrijwilligers. Over het algemeen is de belangstelling voor vrijwilligerwerk in Nederland tanende, maar de KNRM heeft hierover geen klagen. Het sta tion De Cocksdorp kan rekenen op dertien redders, wat ruimschoots voldoende is. Het wipperstation in De Koog kan zelfs een beroep doen op vijftien mensen, in leeftijd variërend van 18 (Gerard Witte) tot 47 (Jacob Bakker) jaar. Met trots werd in De Koog de nieuwe Atlantic 75 gepresenteerd, de 7,50 meter lange rubberboot met vaste bodem die de opvolger wordt van de 2,20 meter kortere De Zalm die in 1992 in gebruik werd genomen. Met behulp van een steigertje konden de bezoekers aan boord gaan en daar het nodige vernemen over techniek en uitrusting. In vergelijking met De Zalm heeft de nog naamloze boot een grotere actieradius, kan opereren onder moeilijker omstandigheden en daarbij meer mensen (10-15) ver voeren. De boot, die nog verder af gebouwd moet worden, heeft €180.000, - gekost. Dat geld werd in de vorm van een extra schenking door alle Nederlandse donateurs bij eengebracht. Deze actie leverde €300.000,- op, inclusief de opbrengst van de verkoop van bloembollen door de Texelse redders. Het overge bleven geld wordt gebruikt voor een nieuw reddingboothuis aan de Bad- weg. Het huidige gebouw is groot genoeg om er de nieuwe boot in te kunnen stallen, maar er blijft dan te weinig ruimte over voor de opslag van materialen, sanitair en andere zaken die tegenwoordig wenselijk zijn of wettelijk vereist. Het nieuwe ge bouw komt wat verder naar achteren. De benodigde grond is inmiddels van Staatsbosbeheer overgenomen, de planologische voorbereidingen zijn rond en de architect heeft het ont werp in de maak. Blauw is de overheersende kleur, aan de wand bijpassende foto's van groot formaat, gemaakt door Ruth de Ruwe. Strand is het thema van de kamers op de tweede verdieping, waarin zandkleur met terra de sfeer bepalen. De kamers op de bovenste etage zijn in de stijl van de duinen, met veel groene tinten. In het tapijt, een ontwerp van Henriëtte den Ouden, onder meer afbeeldingen van schelpen. Naast het nieuw interieur zijn ook delen'van de badkamers zijn vervangen. Bij de inrichting zijn veel duurzame materialen gebruikt. Om energie te besparen (Opduin beschikt over het Europese Ecolabel) zijn de kamers alleen toegankelijk via een zogeheten sleutelkaart. Als de kaart bij het verlaten uit de sleuf wordt ge- De zaterdag gehouden Nationale Reddingbootdag is ook voor de Texelse stations van de KNRM een groot succes geworden. Mede dankzij het fraaie weer wisten vele belangstellenden de weg te vinden naar het reddingboothuis bij de vuurtoren en het wipperstation aan deBadweg, waar ze alles mochten bekijken en op alle vragen over het reddingswerk antwoord kregen. Ook de gelegenheid om met De Zalm of de Beursplein 5 een tochtje te maken, werd door velen aange grepen. Het boothuis bij De Cocksdorp ont ving tussen de 1500 en 2000 bezoe- r-utoHarvdnGmef, kers. De gratis door de redders aan geboden gebakken vis (beschikbaar gesteld door de Texelse vissers) werd vlot afgenomen en in de reddings winkel werden goede zaken gedaan. Er meldden zich 27 nieuwe donateurs ('redders aan de wal'). Donateur Van der Schans die eerder in de bloeme tjes was gezet wegens zijn gouden jubileum als redder aan de wal, maakte nu het vaartochtje dat hem bij die gelegenheid in het vooruitzicht was gesteld. Hij was een van de 300 passagiers die in de loop van de dag in groepjes door schipper Martin Betsema werden rondgevaren. Zee, strand en duinen. Het zijn de Ibema's in de honderd compleet gerenoveerde kamers van Grand Hotel Opduin die zondagmiddag werden gepresenteerd. Het betreft afronding van een totale ver nieuwing van het Koger vier- irrrenhotel, waar vorige winter benedenverdieping en de entre- jsdeen nieuwe uitstraling kregen. Mktijdig werd de expositie van Imstenaars Jits en Tibo Bakker geopend. Toen eigenaars Kees en Henriëtte den Ouden het hotel zes jaar geleden overnamen, deden ze dat niet met het idee om op de winkel te passen. Een totaal nieuwe invulling van het beproefde Opduin-concept', om schreef Den Ouden in zijn toespraak metamorfose die het hotel heeft ondergaan. Op organisatorisch ge bied, wat voor de buitenwereld - af gezien van de nieuwe uniformen die zondag werden gepresenteerd - wat minder zichtbaar is. Wat veranderde zijn ook de service en het gastheer schap in het hotel, waarbij de stijl wat lichtvoetiger is geworden en een per soonlijke benadering hoog in het vaandel staat. Het meest zichtbaar zijn de aanpassingen die aan het ge bouw zijn aangebracht. Overdreven ild zijn alleen de muren blijven i. Bij de verbouwing vorig jaar van de complete benedenverdieping, verrees onder meer een imposante serre, kreeg het hotel de beschikking drie restaurants, van brasserie tot a la carte en werden schoonheids- aciliteiten en andere voorzieningen vernieuwd en verbeterd. Bij de jong ste en laatste renovatie, die aansluit de eerdere verbouwing, zijn de honderd kamers in een volledig nieuw jasje gestoken. Natuur is daar bij de grote inspiratiebron. Voor de inrichting heeft Opduin hetzelfde ihleneurbureau (Square Vision) in de a™ genomen dat ook het interieur van veerboot Dokter Wagemaker Ontwerpt. De kamers op de eerste :®toge ademen de sfeer van de zee. haald, wordt de verlichting uitgescha keld. Verder hebben alle kamers een intelligente thermostaat, die er bij voorbeeld voor zorgt dat als kamers langer dan twee dagen niet worden gebruikt, de temperatuur naar 12 gra den Celsius gaat. Verder zijn tal van andere aanpassingen verricht die het verblijf in de kamers aangenamer maken. Volgens Kees den Ouden is de vernieuwing van het hotel één van de middelen is om zich te onder scheiden 'in onze welvarende sa menleving waar heel veel van het zelfde te krijgen is'. 'Investeren in minder economische tijden vergt lef. Het is een teken dat je als ondernemer gelooft in je eigen product', prees burgemeester Joke Geldorp het ondernemerschap van de familie Den Ouden. Ze greep de verbouwing aan om andere onderne mers op te roepen eveneens te inves teren in kwaliteit. 'Doet dat op eigen wijze, voor alle gasten, van vier- sterrenhotel tot de camping.' Burgemeester Joke Geldorp en beeldend kunstenaar Jits Bakker bij de onthulling van één van de werken die Bakker en zijn zoon Timo exposeren in Grand Hotel Opduin. De expo sitie en een film over Jits Bakker zijn voor iedereen te bezichtigen. ihoio oerara DINSDAG 26 APRIL 2005 Onbemand loket Teso in gebruik Op de veerhaven in Den Helder worden vrijdag drie automatische loketten in gebruik genomen. Sa men met de vier bemande loket ten, die onlangs werden ver nieuwd, beschikt Teso nu over zeven verkooppunten. De automatische loketten zijn be doeld voor alle personenauto's kor ter dan 5,5 meter, die verreweg het grootste deel van het vervoersaan bod vormen. De automaten zijn uit gerust met automatische lengteme ting en kentekenherkenning. Auto mobilisten kunnen bij deze loketten gebruik maken "van een Teso-knip- kaart, maar ook verkopen de auto maten losse retouren. Deze kunnen dan met PIN-pas of creditcard wor den afgerekend. Boven de aanrijd- stroken in Den Helder zijn verwijzin gen opgenomen naar de automa tische loketten. Bij drukte blijft Teso houders van voorrangskaarten en vrachtverkeer uitsplitsen. Voertuigen langer dan 5,5 meter en motoren dienen gebruik te maken van de bemande loketten, waarvan er altijd minimaal twee in gebruik zijn. Dit geldt ook voor men- sen die met contact geld willen be talen en aandeelhouders, in verband met identificatie. Mensen die per on geluk voor een onbemand loket te recht komen, kunnen naar een be mand loket worden omgeleid. VERVOLG VAN PAGINA 1 Klankbordgroep van het college en daar moeten wij ons niet mee bemoeien. Als je dat voor de voeten gaat lopen, is het vra gen om moeilijkheden. Als raadsle den moeten we ons kaderstellend opstellen en niet als bestuurders.' Volgens Oosterbaan was het verstan diger geweest als er één voor ieder een acceptabel raadslid in de klankbordgroep had gezeten. De overige leden hadden dan bouw- deskundigen kunnen zijn. Van der Spek zegt namens de ove rige leden van de klankbordgroep jammer te vinden wat er allemaal gebeurt. Volgens haar heeft de groep veel werk verzet om de stuurgroep te adviseren en is er veel aandacht be steed aan de vraag hoe Texelse be drijven toch zoveel mogelijk voor de bouw en inrichting van het nieuwe raadhuis in aanmerking kunnen ko men. Dat leidde tot advisering over de invulling van het deel dat niet Eu ropees hoeft te worden aanbesteed. Van der Spek wijst erop dat het be sluit om één architect te kiezen al lag besloten in het plan van aanpak, waarmee alle partijen akkoord zijn gegaan. Volgens haar had de PvdA zich aan dat plan moeten conforme ren en niet in het eindstadium van de selectie opeens met alternatieve voorstellen moeten komen. De PvdA presenteerde tijdens de laatste commissievergadering tevergeefs het voorstel om niet één, maar drie architecten een voorlopig ontwerp te laten maken, zodat de bevolking daaruit zou kunnen kiezen. De andere partijen zagen daar weinig in. Voor Schaatsenberg was het de directe aanleiding zich uit de klankbordgroep terug te trekken. Volgens Oosterbaan zijn de misverstanden terug te herlei den naar de vraag wie waarvoor ver antwoordelijk is in alle voorbereidin gen op het nieuwe raadhuis. 'Daar is verwarring over en dat is niet nodig. Ik zie dit allemaal als een storm in een glas water. Er heeft ook niemand iets stouts gedaan.' Jeugdbrandweer in actie in Almere Jeugdbrandweer Texel heeft met een aspiranten- en een junioren- ploeg in Almere deelgenomen aan de eerste provinciale wedstrijd van dit seizoen. In deze wedstrijd moesten de ploegen een nage bootste brand blussen. De aspi ranten behaalden een uitstekende derde plaats, de junioren werden achtste. De aspfrantenploeg kreeg opdracht een garagebrand te blussen aan het Brandplein nummer 8 te Almere. Ter plaatse stuurde bevelvoerder Pieter- Pepijn Kooiman zijn aanvalsploeg op een binnenverkenning, terwijl hij zelf de buitenkant van het pand ver kende. De aanvalsploeg moest de verkenning volledig in het duister uit voeren. Tijdens de verkenning bleek dat in de technische ruimte op de begane grond een hogedrukreiniger door kortsluiting had vlamgevat. Om te voorkomen dat de brand zich naar boven zou uitbreiden, werd zowel gespoten op de begane grond, als op de etage. Na de brand te hebben afgeblust, werd er naverkend en ge ventileerd. De jumorenploeg van bevelvoerder Joël Veldhuizen moest een gesimu leerde brand in een oefencontainer blussen. Onderweg naar deze brand moesten drie hindernissen worden genomen. De ploeg bleek de brand niet volledig verkend te hebben, al werden de stralen wel goed ingezet. Door een lage druk op de waterlei ding was het blussen lastig. Van de elf juniorenploegen die in Almere meededen, gaan er drie door naar de gewestelijke wedstrijden. Het Texelse team behaalde de achtste plaats. In totaal zijn er negen provinciale wedstrijden voor de aspiranten in Nederland. Van elke wedstrijd gaan de beste twee aspirantenploegen door naar de gewestelijke wedstrij den. Daarnaast ook de zes beste ploegen die als derde zijn geëindigd. De Texelse ploeg kwam in Almere slechts twaalf punten te kort voor de tweede plaats en eindigde met 740 punten als derde. Omdat er nog vijf selectiewedstrijden op het pro gramma staan, wordt het afwachten of zij zich hebben geplaatst voor de gewestelijke wedstrijd. Deze wordt op 11 juni gehouden in Hagestein. De Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers neemt de classificatie van recreatiebungalows en mogelijk ook cha lets in eigen hand. Het bestuur heeft dat besloten nadat was gebleken dat het uitbesteden van de kwaliteitskeuringen aan de ANWB onaanvaardbare kosten met zich meebrengt. Zolang de bungalowclassificatie op Texel bestaat, werd deze uitge voerd door de Stichting Classifica tie Kampeer- en Bungalowbe-drij- ven waarin onder meer de ANWB was vertegenwoordig. Deze stich ting raakte in financiële en andere problemen wat ertoe leidde dat al leen de ANWB zich met de classi ficatie zou bezig houden volgens een gewijzigd systeem, waarbij elke bungalow eens per twee jaar zou worden gekeurd. Recentelijk bleek dat de kosten daarvan per object 300 tot 400 euro per jaar (dus 600 tot 800 euro per keuring) zouden bedragen, een veelvoud van het bedrag dat de vroegere stichting in rekening bracht. Het TVL-bestuur wist bij voorbaat dat dit op een muur van verzet zou stui ten en besloot niet met de ANWB in zee te gaan. Toch wordt een regelma tige keuring van de bij de vereniging aangesloten accommodaties van groot belang geacht voor de instand houding- en verdere verbetering van de kwaliteit. Zodat het besluit viel zelf een systeem op poten te zetten voor objectieve kwaliteitsmeting op grond waarvan een accommodatie één tot vijf sterren krijgt. Een werkgroep komt binnenkort met voorstellen. Boekingsgedrag Het besluit om de classificatie in ei gen hand te nemen was een der me dedelingen die TVL-voorzitter Harry Wuis deed op de donderdag in hotel Den Burg gehouden ledenvergade ring van de TVL. Op die bijeenkomst kreeg ook een heel ander punt van zorg de aandacht: het veranderende boekingsgedrag van het publiek. Mensen boeken hun accommodatie steeds meer via concurrerende sites of rechtstreeks bij de exploitant, waardoor het aantal boekingen via de VW reserveringscentrale in het eer ste kwartaal met 36 procent is terug gelopen en daarmee de inkomsten aan provisie. Daardoor is er minder geld voor promotie terwijl juist nu die promotie hard nodig is. VW-directeur Veronica Bos liet we ten dat de inkomsten op een of an dere manier omhoog moeten, waar bij ze onder meer aangaf dat de bijdragen van de bij de VW betrok ken partners wellicht meer dan trend matig aangepast moeten worden als volgend jaar de nieuwe contract periode ingaat. Onrust Wuis reageerde ook op de onrust die vooral in kringen van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO) heerst over 'zichtbaar' teruglopende toeris tische omzetten en de stemmen die binnen hetzelfde TVO opgaan om het maximumaantal slaapplaatsen op Texel op te voeren omdat accommo daties steeds vaker door minder mensen worden gebruikt dan het aantal waarvoor ze bestemd zijn. Wuis zag in het oprekken van het aantal slaapplaats echter geen enkel heil. Buiten de top zal het tot leeg stand leiden en in het seizoen worden rust en ruimte opgeofferd, zo ver wachtte hij. Wuis kreeg later steun van Menno Stam die voorrekende dat 5000 extra slaapplaatsen ook 2000 extra auto's betekent. 'Bewaar Texel voor zo'n debacle!' Hij schreef het gebrek aan omzet toe aan een teveel aan winkels en horeca. Wuis uitte lof voor de strandreiniging die vorige week door de OSG-jeugd is uitgevoerd en die €16.500,- op bracht voor goede doelen. Mede door de publiciteit die de actie ople verde is het 'schone' imago van Texel versterkt, zodat de bijdrage van €3.000,- waarmee de TVL de actie heeft gesteund, goed is besteed. De TVL-voorzitter vond ook dat aan het in de vaart komen van de nieuwe veerboot een spraakmakende pro motionele actie moet wordei i verbon den. 'Wij doen graag mee.' Boeren In de najaarsvergadering van de TVL was door oud president-commissa ris van Teso Bob Bakker een visie gegeven op de economie van Texel. Hij had daarbij onder meer opge merkt dat de landbouw van Texel zal verdwijnen omdat de subsidies door Brussel worden afgeschaft en omdat de kleinschalige landbouw zich niet meer kan handhaven, zodat het toe risme de enige bestaansbron van betekenis blijft. In landbouwkringen zijn deze woorden niet in dank afge nomen. Donderdag werd een brief voorgelezen van Jan Koolhof die Bakker verweet dat hij niet weet hoe de vork in de steel zit en dat op Texel wel degelijk goede mogelijkheden voor de agrarische sector blijven. Waakhond De TVL blijft graag actief als 'waak hond' als het gaat om toeristische belangen. Zo is er actie gevoerd bij Rijkswaterstaat voor behoud van het strand en werd Connexxion verzocht de busdagkaart het hele jaar geldig te laten zijn en niet alleen in de zomer. Verder is EcoMare gevraagd in het historische lespakket voor de scho len ook aandacht te geven aan het toerisme en is bij de gemeente dui delijk gemaakt dat bij het toekom stige toeristisch gebruik van stolpen mogelijkheden moeten worden ge boden voor het onderbrengen van groepen van 10-15 personen omdat daar veel vraag naar is. Ondanks een negatief saldo van €8.972,- (veroorzaakt door extra pro motie) staat de 505 leden tellende TVO er financieel met slecht voor. Het tekort kan probleemloos uit de re serve worden gedekt. Menno Stam was afkeurend over het feit dat de TVL de Texel Academie eenmalig met €2.500, - heeft gesteund. 'Wat heeft dat met toerisme te maken?' Hij kreeg te horen dat vooral de mari tieme tak van de academie zich be zig houdt met cursussen voor visse rij- en zeevaartscholen. De groepen studenten worden op Texel onderge bracht. Daarnaast worden de cursus sen over omgaan met afval op zee positief voor het toerisme gevonden. Bestemmingsplan Rob Teisman (Texelse hotelvere niging) en Anne van der Velden (Groepsaccommodaties) werden bij acclamatie in het TVL-bestuur her kozen. De plaats van de niet herkies bare Siebrand Lups (Kleine Logies verstrekkers) werd ingenomen door Jannie Rozendaal van waddenpark 'Avanti'. Zij kreeg 401 van de 448 stemmen. Lups heeft tien jaar in het bestuur gezeten en maakte zich vooral nuttig door zijn inspanningen op het gebied van bestemmingsplan nen. Hij herinnerde de leden eraan dat de voorbereidingen voor een nieuw plan buitengebied al zijn be gonnen en riep op tot kritische be trokkenheid. 'Er hangt veel van af'. Het laatste werd onderstreept door burgemeester Joke Geldorp. 'Denk allen na over de rol die u kunt spelen bij het behoud en de versterking van het unieke van Texel. We hebben een breed draagvlak nodig en die oproep is ook naar de WLTO gegaan.' Kritiek De vergadering werd verder geken merkt door discussie met kritische noten, vooral wat betreft strategie en middelen bij de boeken van toeristen. Een kwalitatief goede website is van steeds groter belang. De VW-site wordt door de gebruikers hoog ge waardeerd, toch wordt voortdurend gewerkt aan verbeteringen. Maar volgens Maria van der Spek gebeurt er veel te weinig en concurrerende sites profiteren daarvan. 'De VW laat de vogels over het net vliegen.' Kees Dros vertelde over de software die zijn bedrijf in ontwikkeling heeft voor accommodatieverhuur en die moge lijk ook aan de VW-site dienstbaar kan worden gemaakt. Overleg hier over is gaande.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5