Ambitieuze toekomstplannen voor een honderdjarige DVD voor mantelzorgers SAIL voor Noord-Holland al van start Verkeersafwikkeling ring Alkmaar: het beste idee wint! Provinciale Staten April 2005 www.noord-holland.nl oord -fltolland Win een prachtig boek over de Stelling! Provincie steunt Bevrijdingspop www.noord-holland.nl beste provinciale website Noord-Holland NU Op diverse plekken in het Noord-Hollandse landschap, zoals hier bij het Fort bij Spijkerboor, liggen onderdelen van de Stelling van Amsterdam verscholen. De Stelling van Amsterdam is ruim honderd jaar oud. Destijds is er 33 jaar aan gebouwd, voor een bedrag van ongeveer AO miljoen gulden. Omgerekend naar het huidige prijspeil zou dit 408 miljoen euro zijn! Nu, in 2005, is er weer 30 miljoen nodig. Dat is veel geld voor een opknapbeurt, maar de Stelling heeft dan ook nog steeds veel waarde! De Stelling van Amsterdam is van historische betekenis - en niet alleen voor de provincie Noord- Holland. Door de Unesco tot werelderfgoed verklaard, dient zij een belang dat tot ver over onze grenzen reikt. Als krijgskundig en landschappelijk monument herinnert de Stelling aan een periode waarin omvangrijke verdedigingslinies op 'natuurlijke' wijze werden ingepast. Maar als ecologisch ver bindingssysteem en als mogelijkheid voor water berging, toerisme en recreatie dient zij ook eigen tijdse belangen. Met haar 42 forten en talloze dammen, dijkjes, sluisjes, sloten, weilanden en bomenrijen slingert zij zich als een groene gordel rond de hoofdstad. En precies hierin ligt haar grote kracht. Het Ontwerp-Gebiedsprogramma Stelling van Amsterdam voorziet dan ook, voor de periode tot en met 2008, in een veelheid aan initiatieven die haar aantrekkelijkheid voor een breed publiek kunnen verhogen. Gedacht wordt aan de opzet van een toeristisch bezoekerscentrum, aan de aanleg van fiets- en wandelroutes, aan restauratie en her bestemming van minimaal vijf forten en aan het herstel van sluizen en dijken. Economisch gebruik van de forten en'de omliggende terreinen zal op allerlei manieren worden bevorderd. Het zijn ambitieuze plannen en ze kosten veel geld. Mogelijke geldschieters, zoals het Rijk, gemeenten en markt partijen worden dan ook actief benaderd. Op 10 mei nemen Gedeputeerde Staten, mede aan de hand van binnengekomen reacties, een definitief besluit over dit gebiedsprogramma. Al sinds jaar en dag heeft de ring rond Alkmaar met hinderlijke opstoppingen te kampen. Wie dagelijks deze route rijdt, moet over een ijzeren geduld beschikken. Maar aan een oplossing wordt hard gewerkt! Vanaf eind maart 2006 gaat een centrale de verkeersstroom regelen. Het verkeer op de ring zal dan voorrang krijgen. Voor de technische uit werking van deze maatregel heeft de provincie nu een Europese prijsvraag uitgeschreven. Aan deze - voor de provincie ongebruikelijke - prijs vraag ligt een simpele, resultaatgerichte gedachte ten grondslag. Het belang van de weggebruiker, daar komt het op neer, is het beste gediend door het bedrijfsleven te prikkelen en vernieuwende ideeën uit te lokken. Op de ring rond Alkmaar rijden dagelijks ruim 100.000 voertuigen en dit aantal zal naar ver wachting nog toenemen. Hier staat tegenover dat de gezamenlijke wegbeheerders van de ring - de provincie Noord-Holland, Rijkswaterstaat en de gemeente Alkmaar - de regio Alkmaar met vereende krachten bereikbaar proberen te houden. Drie maat regelen zijn al getroffen. Boven de weg hangen panelen met dynamische route-informatie, er is een elektronische parkeerverwijzing en tijdens de spits is het aantal brugopeningen sterk teruggebracht. En dan is er ook meer gericht gebruik van verkeers lichten - het onderwerp van de prijsvraag. Afhankelijk van de drukte moet een uitgekiend systeem er straks voor zorgen dat het verkeer op de ring een groene golf krijgt of gedoseerd tot de ring wordt toegelaten. Tot 27 mei kunnen bedrijven hun ideeën indienen. Vervolgens mogen vier ideeën worden uitgewerkt, waarna op 23 september de winnaar bekend wordt gemaakt. Op 31 maart 2006 moet de opdracht zijn uitgevoerd. In maart ging onze prijsvraag over de museumstoom tram tussen Hoorn en Medemblik. In welke plaats heeft deze tram geen halte, vroegen wij. Abbekerk is het juiste antwoord. De winnaars van een gratis ritje kunnen dit inmiddels ook uit eigen ervaring bevestigen. Een andere Noord-Hollandse bezienswaardigheid is de Stelling van Amsterdam. Dit in de wereld unieke bouwwerk was in opzet een brede kring van onder waterzettingen, maar tevens een logistiek systeem; doel was het behoud van de hoofdstad, het hart van het Koninkrijk der Nederlanden. Maar met het oog op welke vijand is deze Stelling eigenlijk gebouwd? Waren het de Engelsen, de Duitsers of de Fransen die bij de aanvang van de bouw, rond 1880, de grootste bedreiging vormden? Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij tien geïllustreerde boeken over de historie van de Stelling én tien boekjes met fietsroutes. Stuur uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem; of e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. Op vrijdag 15 april is het officiële startsein gegeven voor de activiteiten die de provincie Noord-Holland onderneemt in het kader van SAIL 2005. Dat gebeurde op het Maritiem College Velsen in IJmuiden. De gedeputeerden Hans Schipper en Patrick Poelmann (zie foto) inspecteerden daar de stand van zaken bij de bouw van een zeilboot. Het Maritiem College Velsen is een van de elf vmbo-scholen die meedoen aan een bouw- en zeil wedstrijd die zijn ontknoping kent op zaterdag 20 augustus tijdens SAIL. Dit project brengt de leerlingen in contact met het maritieme bedrijfsleven, en wie weet ook met een baan in de maritieme sector! Win een VIP-arrangement! Kijk op www.noord-holland.nl en win een VIP- arrangement voor twee personen op de Prins Willem, het vlaggenschip van de provincie Noord-Holland tijdens het SAIL-festijn in Amsterdam! Race2saiL Voor jongeren tussen 15 en 25 jaar is er bovendien de unieke mogelijkheid om mee te doen aan de Race2saiL, een zeilrace tussen het Noorse Frederikstad en Amsterdam. Uit elke Noord-Hollandse gemeente wordt één deelnemer geselecteerd. Alle bijzonder heden staan op www.noord-holland.nl. Houd voor meer informatie ook de Noord-Hollandse dagbladen in de gaten. De Race2saiL is mogelijk gemaakt door PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en NUON. De pagina Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisverspreide nieuwsbladen in de provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. Eindredactie: Arne Padt, tel: (023) 514 39 04. fax (023) 514 41 55, e-mail: nhnu@noord-holland.nl De provincie Noord-Holland zal Bevrijdingspop Haarlem, hetoudste bevrijdingsfestival van Nederland, voor de periode van 2005 tot en met 2007 steunen met een bijdrage van achttienduizend euro per jaar. Bevrijdingspop Haarlem wordt dit jaar alweer voor de 25ste keer georganiseerd in de Haarlemmerhout en trekt jaarlijks tussen de 120.000 en 150.000 bezoekers. Het is daarmee het langstbestaande én het best- bezochte bevrijdingsfestival van heel Nederland! In navolging van Noord-Holland zijn er ook in andere provincies popfestivals ontstaan, die allemaal financiële steun krijgen van het Nationaal Comité 4 en 5 mei en de provincies. Voorwaarde voor de financiële bijdrage van de provincie Noord-Holland is dat de doelstellingen van het festival gehandhaafd blijven en dat het festival ondersteund wordt door het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Meer weten over Bevrijdingspop? Ga dan eens naar www.bevrijdingspop.nl! Dat de website van de provincie Noord-Holland ver beterd is, is niet onopgemerkt gebleven. Onlang werd www.noord-holland.nl verkozen tot de provinciale website van Nederland! De website van Noord-Holland scoort met namegoe: door de indeling op basis van hoofdthema's. Ook he goede en heldere e-mailprotocol dat op de websites vinden is, droeg bij aan de positieve beoordeling. Overheid.nl monitor meet jaarlijks de prestaties de elektronische overheid. Meer informatie over ce| monitor is te vinden op www.burger.overheid.nl. Tegelijk met de presentatie van de Overheid.nl Monitor] werd ook de jaarlijkse Webwijzer Award uitgereikt.Del website van de provincie Noord-Holland was een van| de vijftien genomineerden voor zowel de publieks-a!s de vakjuryprijs. Benieuwd naar de beste provinciale website h»| Nederland? Ga dan naar www.noord-holland.nl. M is nu ook de integrale tekst van de eerste Wfc Arondéuslezing te downloaden! Wie als vrijwilliger, zonder professionele kennis, voor een ander zorgt, kan zelf ook wel wat hulp gebruiken. Daarom vond de provincie het de hoogste tijd voor hulp in de vorm van tips en instructies: hoe je iemand die in bed ligt het beste kunt vertillen of wassen. Of hoe je iemand vanuit een rolstoel in een stoel of op het toilet kunt helpen. En zo komt het dat mantelzorgers nu recht hebben op een doorTeleac ontwikkelde DVD met praktische ondersteuning bij de zorg voor zieken, gehandicapten of thuiswonende ouderen. Aan de hand van twintig filmpjes leer je als onervaren hulpverlener hoe je iemand kunt helpen zonder brokken te maken of er zelf aan onderdoor te gaan. Ook geeft de DVD een overzicht van hulpmiddelen die het zorgen kunne vergemakkelijken. Bijgesloten is bovendien eer| boekje met tips en informatie over emotione aspecten. De verspreiding van deze instructieve - onder maar liefst 332.000 mantelzorgers - is de provincie aan de Noord-Hollandse steunpunt voor mantelzorg toevertrouwd. Voor het adres het dichtstbijzijnde steunpunt kunt u terecht www.mantelzorg.nl. of bij het landelijke telefoot nummer 0900-202 04 96, op werkdagen tusser 09.00 en 16.00 uur 0.10 per minuut). Met deze actie wil de provincie ook benadrukken dat mantel zorg een zaak is van ons allemaal. De DVD is een ondersteuning van het waardevolle werk van al die vrijwilligers die tezamen garant staan voor zo'n van de totale zorg in Noord-Holland! loop Post (links) en Peter Prins voor het provincieh* De 83 leden van Provinciale Staten zijn de.gekozen volksvertegenwoordigers van de provinae Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer Joop Post (CDA) en Peter Prins (Fractie Prins) over de Stelling van £3' Amsterdam. De Stelling van Amsterdam (zie ook het grote artikel over de plannen van de provincie op deze pagina) is een historisch verdedigingsnetwerk rond om Amsterdam. Dat de Stelling voor de toekomst behouden moet blijven, daarover is eigenlijk iedereen het wel eens. Maar wat moet dan de voor naamste functie van de Stelling zijn? Joop Post ziet in de Stelling vooral een duidelijke toeristische trekpleister Post: "Ik ben zelf ondernemer in het toerisme, dus ik weet uit ervaring dat je je als regio moet afvragen- waar je uniek in bent. Als je dan naar de Stelling kijkt, zie je dat je je daarmee écht kunt onderscheidan Dat moeten de Provinciale Staten als onderdeel van een toeristisch pakket verder uitbuiten. Peter Prins ziet naast toeristische ook nog andere mogelijkheden voor de Stelling. Prins: "In één van de forten zijn bijvoorbeeld kunstenaarswoningen gerealiseerd, maar er zijn ook forten met daarin een wijnhandel of een restaurant." Het fort bij Diemerdam (bij de Maxis) staat nu leeg. "Terwijl dat weer erg goed geschikt zou zijn als bezoekerscentrum." Prins vindt dat de diverse forten niet zouden moetffl worden opgenomen in bouwplannen. Prins: "Het fort in de Wijkermeerpolder wordt momenteel, bijvoorbeeld bedreigd door een bedrijventerrein." Post sluit zich daarbij aan, maar maakt wel de kanttekening dat het soms niet anders kan. "Ja, het ruimtebeding in Noord-Holland is nu eenmaal; enorm. Maar je moet bij de landschappelijke indeling wél zoveel mogelijk rekening houden met de Stelling." Prins, die al vele jaren bij de Stelling betrokken is, ziet wel een toenemende waardering voorde Stelling vanuit de politiek. "Naarmate de tijd voortschrijdt neemt bij de politiek het besef van het belang van de Selling gelukkig sterk toe. De plannen die er nu liggen zijn daar een goed voorbeeld van." i Wilt u meer weten over de Stelling van Amsterdam? Kijk dan op V7WW.stelling-amsterdoiÈ Op www.noord-holland.nl vindt u meer informatie over de plannen van de provincie. Joop Post (CDA), tel. (0255) 51 66 86, e-mail: post.joop@planet.nl Peter Prins (Fractie Prins), tel. (020) 698 18 04, e-mail: paprins@hetnet.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8