Tweede leven voor landingsvaartuig Mok Kogers succesvol in finale playbackshow Bedrijvig/i«£? TEXELSE Q COURANT' Sjonge deelnemers de duid gekropen van de leden De Texelse finale van de playback- show, die zaterdagavond in het Eierlandsche Huis werd gehouden, been groot succes geworden voor de deelnemers uit De Koog. In drie de vier categorieën gingen de vertegenwoordigers uit de bad- met de overwinning naar huis. Meer dan driehonderd toeschouwers «zochten de finale, waarin alle win- van de voorrondes in Oude- child, De Koog, De Cocksdorp, Den toorn en Oosterend voor het voet- cht traden. Verdeeld over vier cate- lorieën (onder- en bovenbouw van Ie basisscholen, OSG-jeugd en vol ossenen) verzorgden ze twintig zeer liteenlopende optredens. Daarbij rapen de artiesten in de huid van heenlopende grootheden als Britney Jpears, Dorus. Madonna, The Dolly lots, Anouk en de paters uit André anDuins carnavalslied Bimbam. Het iveau was hoog, constateerde ook ejury, die werd gevormd door afge- uit de deelnemende dor en: Dick Tijms (De Koog), Ron van Ier Slikke (Oudeschild), Manon lengte (De Cocksdorp), Eveline lerbée (Den Hoorn) en Deborah Vla- ing (Oosterend). Een paar keer zelfs verd door de juryleden geopperd dat als de 'echte' artiest ziek was, hun Texelse imitator zo als vervanger kon optreden. De Koog was met drie overwinningen de grote winnaar van het festijn, dat werd gepresenteerd door Ivonne Boom. Bij de oudere leerlingen van de basisscholen waren de meeste jurypunten voor Lisanne Schuijl, die Christina Aguilera nadeed. Ze begon ingetogen, zittend op een barkruk, maar eindigde met een wervelende show. Ook spetterend en zeer swin gend was het optreden van Elsemieke Meuleman alias Britney Spears, de winnares bij de OSG- jeugd. Jacolien van Kooten liet de jaren vijftig herleven met een sfeer volle vertolking van De twee motten van de Nederlandse cabaretier Tom Manders in diens creatie van Dorus. Alleen bij de jongste jeugd ging de overwinning niet naar een vertegen woordiger uit De Koog. De beker was in deze categorie voor Myrthe Rump uit Den Hoorn, die de hele zaal ver tederde als Snappie de kleine kroko dil. Toch had het niet veel gescheeld of de 'wedstrijd' was geëindigd in een gelijkspel tussen De Koog en Den Hoorn. De juryleden had het vooral bij de volwassenen erg moeilijk een oor deel te vellen, verrast als ze werden Prijswinnaar zet zeehonden uit Thamayka Barhorst, die op de open dag van EcoMare in januari drie oude mobiele telefoons inle verde, mocht donderdag samen met haar moeder mee de Wadden zee op, waar in het zeehonden reservaat Amsteldiep vier zeehon den werden vrijgelaten. Thamayka Barhorst, die in groep 7 van de Jac.P.Thijsseschool zit, had voor de gelegenheid een dag vrij ge kregen van school. Zij zag hoe de zeehonden in kisten werden gedaan en naar Oudeschild werden vervoerd. Daar gingen de dieren aan boord van de Stormvogel, een schip van het ministerie van LNV. Bij het Amsteldiep aangekomen, werden de kisten met zeehonden met een kraan aan boord van een rubberboot gehesen en naar de zandplaat gebracht. Barhorst mocht zelf één van de kisten openen. Zij had verwacht dat de dieren met een het water in zouden plonsen, maar ze bobberden heel rustig naar het water en zwommen steeds terug om naar de mensen te kijken. Na het uitzetten werd voor elke zee hond een briefje in een fles in zee gegooid. De vinder hiervan krijgt gra tis toegang tot EcoMare en een rond leiding achter de schermen. EcoMare heeft dit jaar al twaalf zeehonden uit gezet. Er zitten nu nog elf dieren in de opvang. In mei zal de volgende groep worden losgelaten. de meidengroep Luv'. door de act van het achttal uit Den Hoorn, dat begon met een zelf- gespeelde versie van Fiesta van The Pogues en dat de muziek na de en tree van de dronken zanger liet over gaan in muziek van een CD. De imi tatie van de ruige Ierse folkpunks was natuurgetrouw, terwijl ook het playbacken van de deels in het Iers- Engels en deels in het Spaans gezon gen tekst goed uit de verf kwam. Pro bleem was dat de jury nog nooit van The Pogues had gehoord. Toen ze toch een oordeel moest vellen, viel die met een half punt verschil uit in het voordeel van Jacolien van n bij de bovenbouwleerlingen van de basis- fFoto's Joop Rommotal Kootens Dorus. De lichtelijk teleurge stelde 'verliezers' en ook nogal wat toeschouwers lieten weten het de winnares van harte te gunnen, maar zich af te vragen waarom de jury zich niet - net als de deelnemers - had voorbereid, omdat per slot van reke ning al weken van te voren duidelijk was welke acts te verwachten waren. Sommige juryleden mochten het ex cuus aanvoeren dat ze pas kort voor de playbackshow waren gevraagd. Ter gelegenheid van de officiële opening van Dijk een prijsvraag uitgeschreven. Wie wint een chopper. De actie loopt t ïeneraal-majoor Richard Zuider- fijkvan het Korps Mariniers heeft lijdagochtend op de Joost Dour- snkazerne één van de Nederlands landingsvaartuigen offici- 8l herindienstgesteld. Het vaar- uig, de uit 1963 daterende L13, rerd de afgelopen jaren door ma te en oud-mariniers grondig |«renoveerd. o'n vier jaar lang is de Stichting >pthem landing, waarin de mari- Rrs zich op 27 augustus 2001 ver- i, bezig geweest met het her- lellen en opknappen van het oude fidingsvaartuig.-De zogeheten Lan- n9 Craft Assault (type Mark I) was oor verwaarlozing in een belab- erde toestand geraakt en dat had hij 'de ogen van de mariniers niet ver diend. Het vaartuig lag onder meer ja renlang op het droge naast de trim baan van de Mok en hij werd door aankomende mariniers als oefen object gebruikt. Nadat de Mok hem officieel aan de stichting had ge schonken, konden de vrijwilligers beginnen aan de renovatie. Zuiderwijk, de hoogste baas van het Korps Mariniers, uitte vrijdagochtend zijn lof over hun inzet. Hij noemde het goed dat de L13 als maritiem erfgoed is behouden. 'Op die manier weet je waar je vandaan komt.' De grotendeels op de Mok opge knapte L13 was er één in een serie van tien landingsvaartuigen die het Korps Mariniers in 1963 in de vaart namen. De L13 werd op 26 juni 1963 officieel in dienst gesteld. De bouw was begonnen op 10 december 1962 'Gezonde' Vlaamse friet bij L'avenir Snacken en verantwoord eten is een combinatie die volgens velen niet samen gaat. Maar wei volgens Frank van Dijk, uitbater van snack bar en cafetaria L'avenir in De Koog, dat maandag 2 mei officieel de deuren opent. Hij bakt zijn pa tat in vloeibaar plantaardig frituur vet, dat rijk is aan onverzadigde vetten en niet cholesterol verho gend werkt. Eigenijk runt Van Dijk de snackbar naast de discotheek van zijn broer Paul al sinds 2003. 'Ik ben hier be gonnen met de verkoop van koffie, broodjes en ijs en heb dat eerst eens een tijdje aangekeken. Vorig jaar heb ik dat uitgebreid met de verkoop van drankjes, patat en andere warme snacks en dit jaar heb ik snackbar The Future bij De Toekomst overge nomen en omgebouwd tot L'avenir snackbar L'avenir in De Koog heeft Frank raadt hoeveel aardappels er in de zak zitten, Foto Gerard Timmetmgr} Vlaamse friet. Het leuke is dat ik de aardappelen koop bij akkerbouwer Henk Broekman, ze zelf schrap, snijd, voorbak en daarna bak in vloeibaar plantaardig frituurvet. Verse patat dus en veel gezonder dan wanneer het wordt gebakken in ouderwets vet.' Dat Van Dijk een man van opmerke lijke ideeën is, blijkt ook uit de prijs van een patatje. 'Dat is inclusief de mayonaise, curry en andere sauzen, die overigens op traditionele wijze zijn bereid.' Bijzonder zijn ook de openingstijden. 'Ik ben open van zeven uur 's mor gens tot half vier 's nachts. Ik begin in het petit restaurant met een ontbijt buffet, waarbij mensen voor een vast bedrag zoveel kunnen eten en drin ken als ze willen. Vanaf 10.00 uur hebben we een uitgebreide lunch- kaart, onder andere broodjes met 42 soorten beleg, onder meer met kaas van Wezenspyk.' De hele dag door staan er menukaarten met allerlei bij zonderheden, zoals veel soorten kof fie en trendy producten, 's Avonds laat bedient hij het uitgaanspubliek vanuit een automatiek, die open is tot half vier 's nachts. op de marinewerf in Den Helder. De tien Landing Craft Assaults waren destijds de eerste schepen van het Korps Mariniers. Voor die tijd oefen den de Nederlandse mariniers met landingsvaartuigen uit het buitenland. Van die tien ligt een ander gereno veerd exemplaar bij het Marine museum in Den Helder en een paar andere worden elders in den lande door onder meer de marine- brandweer, de genietroepen en een rondvaartdienst gebruikt. Eén ligt er op de bodem van het Hollands Diep. De renovatie vond voor een deel plaats op Texel. Het vaartuig ging voor werkzaamheden ook naar vlieg kamp Valkenburg (Zuid-Holland), het marinemuseum in Den Helder en een werf in Harlingen. Op Valkenburg werkten tien mensen met een taak straf een tijdje mee aan schoon- krabben van de polyester romp. Dat had één van de oud-mariniers, die tegenwoordig bij de reclassering werkt, geregeld. Vorig jaar augustus werd voor het eerst een grote proef vaart gehouden. Vrijwilligers van Keep them landing maakten met suc ces een tocht tussen de Mok en de haven van Oudeschild. Na die proef vaart werd de laatste hand aan het uiterlijk van de L13 gelegd 'Hij is nu weer voor 100 procent zoals hij vroe ger was', aldus commandant Aad van Gils van de Joost Dourlein- kazerne die als vrijwilliger aan de re novatie meewerkte. 'Het heeft alle maal iets langer geduurd dan we had den ingeschat, op een gegeven moment begon ook de kas te slinken, maar we hebben het voor elkaar ge kregen. En zeer belangrijk was dat iedereen die eraan meewerkte zich volledig heeft ingezet om de L13 te herstellen.' Er konden vroeger onge veer dertig mariniers tegelijk aan boord zijn. De L13 werd onder meer gebruikt voor oefeningen in Engeland en Noorwegen. Aan vredesmissies heeft hij nooit deelgenomen. Het vaartuig beschikt over een originele Rolls-Royce-motor met een vermo gen van 200PK. Hij wordt voort gestuwd door een shottel (schroef die 360 graden om zijn eigen as kan draaien) die eveneens origineel is. Ook al het mechaniek is in oude luis ter teruggebracht. De herindienststelling betekent niet dat het vaartuig weer deel uitmaakt van de vloot van het Korps Mariniers. Keep them landing wil de L13 inzet ten bij evenementen. Van Gils: 'Hij wordt van de zomer betrokken bij de viering van het 225-jarig bestaan van de haven van Oudeschild en hij gaat naar de Wereldhaven in Rotterdam, de Nationale Vlootdagen en Sail 2005 in Amsterdam.' De L13 ligt voorlopig in de haven van de Mok, maar de bedoeling is dat hij Amsterdam als thuishaven krijgt. De stichting is van plan meer oude landingsvaartuigen te renoveren. Het oog is inmiddels gevallen op een landingsvaartuig dat in 1953 bij een werf in Zuid-Laren voor Nieuw-Guinea werd gebouwd. Ook enkele landingsvaartuigen die binnenkort uit de vaart gaan, zijn bij de stichting in beeld. Meierblis in De Waal Verzamelaar Maarten Stoepker plaat ste vorig jaar rond meierblistijd deze oude foto van kinderen in De Waal, met het verzoek of iemand de afge beelde kinderen herkende. Het heeft lang geduurd, maar vrijwel alle na men zijn boven water gekomen, De foto is gemaakt op het Hogereind in 1946. Het huis rechts, met de houten topgevel, stond op de plek waar nu het pleintje van het Agrarisch en Wagenmuseum is. Het groepje kin deren rechts bestaat uit Rietje Hop man, Kees Schoenmaker, Janny Schoenmaker, Nel van Heenwaarden, Cor de Wolf en Jo Hopman. Voor de wagen staan Aad Koger (links) en Netty Keyser. Het is niet te zien wie in het midden staat. Datzelfde geldt voor de jongen dié op de wagen zit. Op de wagen staan Dolf Keyser en Piet Hopman. Van de groep kinderen links zijn bijna geen namen achter haald. Uiterst rechts staat Kees Boot, met achter zich Annie van Heer waarden. Links naast de boom staat Piet Keyser. Mensen die meer personen menen te herkennen, kunnen contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. Oud-Texelse promoveert op studie over preek Ciska Stark: ...veelkleurig beeld over predi king... Als kerkganger hoort oud-Texelse Ciska Stark regelmatig een preek, als (deeltijd)predikant preekt ze zelf en als theologiedocent analy seert ze preken. 'Als praktisch- theoloog vraag ik me af: wat brengt dit Woord eigenlijk teweeg en wat maakt een preek zo uniek en on misbaar?' Met die vraag begon ze in 1995 aan het onderzoek waarop ze vorige week aan de Theologi sche Faculteit van de Vrije Univer siteit in Amsterdam promoveerde tot hoogleraar. Stark (1963) groeide als dochter van een duinboer op onder aan de Eierlandse duinen. 'Onder de heldere hemel van het eiland Texel heb ik van jongs af aan veel vrijheid ingeademd', zegt ze zelf. Op haar 18e vertrok ze naar Amsterdam om theologie te stu deren, waarna ze de praktijk van het preken leerde in Lexmond, waar ze dominee werd. In 1992 maakte ze de overstap naar de Vrije Universiteit, waar ze sinds die tijd predikanten opleidt. Ze gaat nog wel voor in kerk diensten, maar zonder de pastorale zorg voor een gemeente. 'Als je do minees opleidt, dat moet je ook we ten hoe de werkelijkheid er uitziet. En dat geldt ook voor mijn onderzoek.' In haar 500 pagina's tellende proef schrift 'Proeven van de preek', met als ondertitel 'Een praktisch-theolo- gisch onderzoek naar de preek als Woord van God' gaat ze diep in op de preek zoals die volgens de protes tantse traditie wordt gehouden. Ze belicht de geschiedenis, de ontwik keling van de preek en hoe die zich verhoudt tot de symboliek, de manier waarop de kerkdienst wordt gehou den en de beleving van het geloof (li turgie). In historisch opzicht schetst het proefschrift een veelkleurig beeld over de vele vormen en mogelijkhe den van de prediking. Stark: 'Dat zijn we een beetje kwijtgeraakt. Prediking is steeds meer interkerkelijk gewor den. Veel predikanten hebben een bepaalde stijl en daar veranderen ze niet zoveel aan. Maar de preek biedt veel meer mogelijkheden en vrijhe den. Kerkgangers geven aan dat ze daadwerkelijk iets verwachten van de preek. Het schokkende is dat de pre dikanten daar weinig zicht op heb ben. Predikanten hebben veel aan dacht voor het prediken, maar beseffen te weinig hoe het overkomt op de kerkgangers. Ze doen er te weinig moeite voor om daar achter te komen. Hun preek schrijven ze vaak meer op basis van de letterlijke tekst van de Schrift dan op de werkelijk heid van vandaag. Ze proberen de werkelijkheid in de Schrift te vinden en zitten teveel gevangen in de tekst. Dat is wel eens jammer. Als je het woord van God levend wilt houden, dan moet er een goede communica tie zijn tussen predikant en kerkganger.' Haar promotie onderzoek heeft landelijke aandacht getrokken.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9