Eiland I berichten Zuinig blijven op onze vrijheid Architect nieuw gemeentehuis bekend 0 5 i .TEXELSE COURANT" Vrijmarkt Lintjesregen Kansen voor zoveel mogelijk Texelse ondernemers Van de raad voor u Klankbordgroep adviseert Meer nieuws? Zie www.texel.nl Meierblis =Ri Programma herdenking en bevrijding 4 en 5 mei 2005 Werkgroep de-regelgeving VRIJDAG 29 APRIL 2005 Jury lovend over „Eilandberichten" De informatiepagina "Eiland- berichten" van de gemeente Texel scoort landelijk uitste kend. Dat bleek op 21 april in Steenwijk bij de uitreiking van de Gemeenteprijs voor over heidscommunicatie door de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP). De Texelse inzending behoorde tot een "kopgroep van vijf", maar viel op het laat ste nippertje buiten de boot. In haar rapport noemt de jury de infopagina echter nadrukkelijk; vooral de persoonlijke column van de burgemeester krijgt een positieve waardering. Feiten oorlog nu in één uitgave Ter gelegenheid van 60 jaar bevrij ding heeft het Comité 4/5 Mei Texel de uitgave 'Hun leven voor ons le ven' samengesteld. Enkele eerder verschenen uitgaven, waaronder "Het verhaal achter de grafsteen" over omgekomen oorlogsvliegers door Bram van Dijk, alsmede in formatie over slachtoffers en mo numenten zijn nu geactualiseerd en gebundeld tot êen geheel. Het eerste exemplaar van het boek zal op 5 mei op de Groeneplaats wor den overhandigd aan Harold Kious, een Amerikaanse vlieger die in de oorlog bij Texel neerstortte maar uit zee werd gered. Informatierubriek van de I gemeente Texel email@texel.nl www.texel.nl Vandaag heeft de jaarlijkse lintjesregen op Texel plaatsge vonden. Vier personen zijn ge decoreerd: het echtpaar Jan en Paula Brouwer-Terpstra (allebei een onderscheiding; als echt paar is dat zeer bijzonder);-oud- raadslid de heer Dick Drijver en de heer Theo Witte, stuwende kracht achter het Lucht-vaart- museum Texel. Het gemeente bestuur feliciteert deze perso nen met hun koninklijke onder scheiding en zegt hen dank voor het vele werk dat zij voor de gemeenschap van Texel hebben gedaan. De dagen van herdenken en feestvieren breken weer aan. Omdat precies 60 jaar een einde is gekomen aan de verschrikkin gen van de oorlog, zullen we er ditmaal extra bij stil staan. De jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei staat, mede door de aanwe zigheid van de Duitse oud-am bassadeur de heer Von der Gablenz, in het teken van ver zoening. Een dag later is er een uitgebreide viering van bevrij dingsdag op de Groeneplaats in Den Burg. Voor de programma's op beide dagen wil ik alle Texelaars en gasten van harte uitnodigen. We vieren niet alleen de bevrijding maar ook de vrijheid. Nu de nor maalste zaak van de wereld, in ons land, op ons eiland. Het blijft ech ter nodig om te beseffen dat het hier nooit weer oorlog mag zijn. Een belangrijke boodschap die we moeten blijven uitdragen, van ge neratie op generatie. De adoptie van oorlogsmonumenten door drie Texelse basisscholen is daarvan een waardevol voorbeeld. Over volgende generaties gespro ken: enkele grote toekomst gerichte projecten staan in de startblokken. Nieuwe woonwijken in Den Burg-oost en west en het nieuwe gemeentehuis zijn in aan tocht. Daar kan de centrale hulpverleningspost nog bijkomen, als de gemeenteraad op 10 mei het licht op groen zet. Vergelijk het maar met het bouwen van uw droomhuis. Tijdens het voorbe reidingsproces zou u er wel eens achter kunnen komen dat uw bud get z'n beperkingen heeft en dat u uw wensen moet aanpassen. Het is dan de kunst om de hoofd gedachte - in het geval van het hulpverleningsgebouw een sterke veiligheidsketen onder één dak - overeind te houden. Gelukkig is dat het geval. Tot slot wens ik u allen een fijn voorjaar op Texel, om te beginnen met koninginnedag en natuurlijk de meierblis. Mr. Joke Geldorp-Pantekoek. burgemeester van Texel. Architectenbureau Alberts Van Huut BV uit Amsterdam mag het ontwerp maken van het nieuwe gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg. Het college van B&W heeft hiertoe deze week besloten. Tijdens de "visie- Volgens de Europese wetgeving dient het gemeentehuis Europees te worden aanbesteed. Hetgeen betekent dat hiervoor Europese richtlijnen gelden. Daarnaast zijn er door het college regels gesteld om te voorkomen dat de gemeente risico loopt tijdens het werk. Dit zijn gebruikelijke regels die gelden voor gelijksoortige werken. Voor het gemeentehuis zijn deze regels, mede ook op advies van de klankbordgroep, naar beneden bij gesteld. Om Texelse ondernemers zoveel mogelijk kansen te bieden en zo goed mogelijk te betrekken bij de realisatie van het nieuwe gemeen tehuis zijn er twee informatie avonden gehouden. Hierna wordt ieder geacht zijn eigen plan te trek ken en maatregelen te nemen. Het is toegestaan om 20% van de investering buiten de Europese aanbesteding te houden. Dat be drag mag per onderdeel niet ho ger zijn dan 1 miljoen euro. Voor deze 20% gelden wel de normale regels van het gemeentelijk in koop- en aanbestedingsbeleid. Op deze wijze kunnen B&W toch zo veel mogelijk Texelse ondernemers bij het werk betrekken. Zij moeten dan wel concurrerend inschrijven. Uitgangspunt van de gemeente is namelijk ook dat belastinggelden goed worden besteed. De ge noemde 20% zal verdeeld worden in verschillende "percelen". Hoe deze er uit zullen zien is op dit moment nog niet bekend. Voor beelden zijn infrastructurele wer ken, vloerbedekking, keuken blokken, delen van elektra en werktuigbouw. Planning nieuwbouw presentatie" op 21 april voor de gemeentelijke selectiegroep maakte dit bureau een uitste kende indruk. Nadat ook de fi nanciële offerte in orde bleek, kon een positief besluit worden genomen. Alberts Van Huut is een gere nommeerd bureau, dat diverse grote gebouwen heeft ontworpen, waaronder de gemeentehuizen van o.a. Borculo, Gennep, Ooster- wolde en Waterland. Het bureau heeft faam verworven met zogehe ten "organische" ontwerpen. Voor beelden zijn te zien op de website www.albertsenvanhuut.nl Nog uit te voeren Gerealiseerd Start Activiteit jan 08 Opening sept 06 Bouw juli 06 Grondwerk zaamheden febr 06 Aanbesteding dec 05 Bestek sept 05 Definitief ontwerp mei 05 Voorlopig ontwerp april 05 Architectenkeuze dec 04 Programma van eisen okt 03 Kadernota Twee openbare bijeenkomsten Als inwoner van Texel bent u van harte welkom om mee te praten over het nieuwe ge meentehuis. De bedoeling is om de komende maanden twee openbare bijeenkomsten te houden. Voor de omwonen den komen er afzonderlijke sessies. Verder zijn alle stuk ken openbaar en verkrijgbaar voor iedereen. Zodra de eerste schets gereed is, willen wij deze aan-de inwo ners presenteren. U kunt op deze avond uw mening en ideeën geven. Belangrijk is te weten welke ideeën verwerkt kunnen worden in het vervolg. De uitwerking wordt weer naar u teruggekoppeld. Op de inhoud van de avond, de te hanteren spelregels, de datum en de plaats van bijeenkomst zullen we nog nader terugkomen. Na de eerste bijeenkomst zullen we - en daarna nog zo vaak als noodzakelijk is - in overleg tre den met de buurtbewoners van het nieuwe gemeentehuis. Wijze van selectie In totaal mochten vijf bureaus een presentatie geven, nadat oor spronkelijk 44 architecten hadden gereageerd op de Europese aan besteding. De vijf architecten heb ben aan de hand van schetsen (geen uitgewerkte tekeningen) hun ideeën gegeven over hoe zij den ken een nieuw gemeentehuis te gaan oritwikkelen. Het ontwerp proces moet dus nog beginnen! Discussie Recent is een discussie ontstaan over de wijze waarop de architect moest worden gekozen. Deze dis cussie startte in de vergadering van de raadscommissie Middelen (14 april) bij de behandeling van het Programma van Eisen. Op dat moment was de architectenkeuze echter al bijna rond. Anderzijds hebben raadsleden natuurlijk te allen tijde het recht om voorstellen te doen en hiervoor een meerder heid te verkrijgen. De selectie procedure was bij de architecten bekend. Voor een wijziging van de procedure zouden zij ook hun in stemming moeten geven. Selectiegroep De selectiegroep die de architect heeft gekozen, bestond uit de bur gemeester, de gemeentesecreta ris, de griffier, zes fractievoorzitters als vertegenwoordigers van de Texelse bevolking, een vertegen woordiger van de ondernemings raad en drie voorzitters van de werkgroepen. Twee fractievoorzit ters waren bij de tweede selectie ronde niet aanwezig. In de afgelopen periode is de positie van de klankbordgroep (bestaande uit de voorzitters van de zes raadsfracties) in het nieuws geweest. Deze klank bordgroep is met name inge steld om de gemeenteraad te betrekken bij belangrijke keuzes inzake het nieuwe gebouw. Be langrijke momenten zijn daar bij o.a. de architectenkeuze, het voorlopig ontwerp en definitief ontwerp. De klankbordgroep adviseert aan de stuurgroep op basis van voorstellen die door de projectgroep worden inge bracht. Daarnaast kunnen zij ook op eigen initiatief met voor stellen komen. In opdracht van de gemeente raad wordt de realisatie van de nieuwbouw uitgevoerd door het college van Burgemeester en Wethouders. Het college is dan ook verantwoordelijk voor de uitvoering. B&W hebben hier voor een projectorgani-satie geïnstalleerd. Werkgroep Werkgroep Dienstverlening en Facilitaire zaken er Organisatie automatisennq De gemeenteraad heeft het programma van eisen vastgesteld en neemt een besluit over de aanbesteding en gunning van de bouw. (Aan deze publicatie kumw.j,, rechten worden ontleet Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00-16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 36 2121 Servicebalie: (0222) 36 2111 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.nl Ook dit jaar zal op koninginnedag (30 april) een vrijmarkt worden ge houden in het centrum van Den Burg. Op deze vrijmarkt mogen uitsluitend particulieren een standplaats innemen. Bedrijfs matige verkoop van goederen of producten is niet toegestaan. Zie verder de officiële publicatie in de krant van 22 april. Referendum Op 1 juni gaan op Texel de stem bureaus open. Via een referendum kunt u als inwoner van Europa ja of nee zeggen tegen de nieuwe Europese Grondwet. Zie hiervoor ook de huis-aan-huis bezorgde brochure en volg onze bekend makingen in de Texelse Courant. Zaterdagavond 30 april wordt heel Texel weer meierblissen stoken. Bij de gemeente zijn 106 blissen door particulierenj meld. Daarnaast zijn er bij allei pen gemeenschappelijke blissen. Deze oeroude Texelseft ditie blijkt dus nog springlewn Om dit zo te houden, zijn er spe regels opgesteld. Uitsluitend h storten en verbranden van schop afvalhout, snoeiafval en slootrum is toegestaan. Hou het dus schoei en veilig. De gemeente wenst der veel plezier! Raadsvergadering De gemeenteraad houdt dinsd» nge 10 mei weer een raadsvergt B dering, aanvang 19.30 uurinlï Kp« gemeentehuis. Publiek is harte welkom. Radio Texel zorgt een rechtstreekse ultze ding via 98.5 FM of 106.1 kat De agenda luidt als volgt: 1Opening en mededeling? Vaststelling volgorde stemming Vaststelling agenda Vaststelling besluitenlijst van 29 maart 2005 5. Fasering kanjerprojecten g 6. Realisatie Project Huisvs ting Hulpverleningscenti 7. Investeringsprogramma Stedelijke Vernieuwing (lill Je|| 2-notltie 8. Nominatie Werelderfgoed Waddenzee 9. Stichting Stimulering Te*a Product 10. Subsidieverzoek ganzen- onderzoek 11Programma van Eisen nieuw gemeentehuis 12. Uitbreiding trouwlocaties! idee ren e Ra Rker iyol evaluatie contracten alter natieve trouwlocaties 13. Openbare basisschool Durperhonk, 1° inrichting onderwijsleerpakket en meubilair voor de 5' gros 14. Inzet financiële middeler F"' akt ibe; onderwijskundige veme.- wingen 15. 9* wijziging Huisvestings verordening 1994 16. Controleverordening ac countant artikel 213 en controle protocol 17. Samenwerking Hoogheemraadschap off aanleg IBA's (Individuele Behandeling Afvalwater) 18. Dubbele von Sion (subsd 19. Dorpshuis De Wielewaal (investeringssubsidie) 20. Ingekomen stukken 21. Rondvraag 22. Sluiting Woensdag 4 mei Rubriek van de gemeenteraad Heeft u vragen of opmerkingen over het raadswerk, dan kunt tact opnemen met raadsgriffler Marit de Porto, tel. (0222) 36 2 of mde porto@texel.nl Is het mogelijk om de hoeveel heid regels op Texel te vermin deren? De gemeenteraad is be zig dat te onderzoeken en hoopt daarbij op ieders medewerking. Een werkgroep onder voorzitter schap van raadslid Marian Merkelbach buigt zich over de plaatselijke regelgeving. Woensdag 27 apnl was er een openbare vergadering in de raadzaal, waarbij iedere belang stellende opmerkingen naar vo ren kon brengen. Voor de bij eenkomst waren ook mensen uit beroepsgroepen die veel met regelgeving te maken hebben, zoals architecten, uitgenodigd om mee te discussiëren. Meldpunt Als u ervaringen hebt met over bodige of tegenstrijdige regel geving, contact dan het spe ciale meldpunt: per telefoon 36 21 45, of per e-mail: minder regels@texel.nl. Schriftelijk kan ook: Gemeente Texel, t.a.v. raadsgriffier mevrouw M. de Porto, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Werk aan de weg De gemeente laat dit voorjaar weer veel werk doen aan de Texelse wegen. Een greep: 9 mei - eind juli: herstraten Peperstraat, Bijenkorf- weg, Mulderstraat vanaf 9 mei: asfalteringswerk aan 15 wegen huidige periode: regenwater riolering Oudeschild t/m 1* helft mei: herinrichting Wilsterstraat voor 1 juni: aanleg rotonde Pontweg- Rozendijk start 25 april: aanleg fietspad Aurora mei: grondwerk Den Burg oost (start) en west, Oudeschild bedrijventerrein In de Ned. Hervormde kerk van Den Burg is vanaf 18.30 uur een her denkingsbijeenkomst. Aansluitend volgt een stille tocht naar de Alge mene Begraafplaats, waar kransen worden gelegd en om 20.00 uur twee minuten stilte wordt gehouden. Het thema is verzoening: "Van een nationale naar een Europese gemeenschappelijke herdenking". 1Vanaf 18.15 uur kerk open; orgelspel verzorgd door de heer D. Wassink. 2. Aankondiging door de heer J.G.J.C. van Schaik. 3. Opening door burgemeester mevrouw mr. C.J. Geldorp-Pantekoek. 4. Muzikaal intermezzo verzorgd door a' Capabel. 5. Voordracht door leerlingen van basisschool De Fontein. 6. Marianne Langeveld, leerling van scholengemeenschap De Hoge- berg, draagt een gedicht voor. 7. Muzikaal intermezzo verzorgd door a' Capabel. 8. Toespraak door de heer O. von der Gablenz, voormalig Duits ambassadeur. 9. Afsluitend muzikaal intermezzo verzorgd door a' Capabel. 10. Slotoverweging door pastor E. Molzer. 11Afkondiging. Hierna wordt de kerk verlaten. 12. 19.30 uur: begin van de stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat. met omfloerste trom door het Koninklijk Texels Fanfarekorps. 13. Rondgang over de Algemene Begraafplaats met: - kranslegging bij het kunstwerk "De Levensboom", geschonken door Georgië aan Texel; - kranslegging bij het monument voor de geallieerden "Cross of Sacrifice"; - verzamelen bij het voorgedeelte van de begraafplaats. 14. Enkele koralen gespeeld door het Koninklijk Texels Fanfarekorps (KTF); - „Last Post"; - 20.00 uur: twee minuten stilte; - reveille door het KTF; - kranslegging bij het monument "De Goede Herder" door de burgemeester en oud-verzetsmensen; - mogelijkheid tot het leggen van bloemstukken door de overige aanwezigen. 15. Afsluiting herdenkingsbijeenkomst door de burgemeester. 16. Gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, onder begeleiding van KTF. Donderdag 5 mei Bevrijdingsfeest voor heel Texel in Den Burg, gratis toegankelijk 10.30 uur Paradropping bij Akenbuurt 13.00 uur Opening festiviteiten Groeneplaats, Den Burg 14.00 uur Preview opera "De Russenoorlog" (NH kerk Binnenbuigl 15.00 uur Groeneplaats: - bevrijdingsproeverij - roadshow Korps Mariniers - kinderactiviteiten - optreden Koninklijk Texels Fanfarecorps en Excelsior 16.00 uur Oudeschilder Visserskoor 17.30 uur Modeshow 18.30 uur Big Band Texel 21.00 uur Make Me Smile 22.30 uur The Robbie Williams Show door Escapology ogh rwac Ion- dat h\. gw

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 12