i Vakaniiekrant LR a 5 Sloopvergunning markante stolp Klif PR BOB VROEGER UEEite DIT NOG EEN TRNDEM SPRONG,NRRR No peer oir êen düo sprong ,wrnt DON HÊB66N Ufc ER pSt-j l£Ts f)RH Greenside en Lindeboom kopen eerste asperges Yogaiessen tocenten spelen Twister bij examenstunt .TEXELSE VRIJDAG 29 APRIL 2005 COURANT" De gemeente heeft een sloop vergunning verleend voor de meer dan 160 jaar oude stolp Vigilant op Klif in Den Hoorn. Volgens eige naar Arie Lap moet het rieten dak opkorte termijn worden gerestau- j, 'Maar dat kost zo'n vermo gen, dat kan ik niet meer ophoes- Doordat de boerenschuur ns de gemeente niet in de ;e ftfcgeheten stolpenregeling valt en Sanc |per uitsluitend agrarisch gebruik van maken en er dus geen appar tementen in mag bouwen, staan er termijn geen inkomsten tegen- ndhu over.' 7331 )e sloop van de stolp, het oudste j jbouw op Klif, wordt in en buiten jen Hoorn betreurd. Een markant Quwsel. met als opmerkelijk detail atnaambordje Vigilant (Waakzaam- ooit op het strand werd wonden door Klaas Lap sr. en op de evel van de boerderij werd gespij sd Dat de boerderij tot enkele tien jaren geleden werd bewoond, 'nog te zien aan het woonhuis, de elder en de haard. 'De woonbe- emming is er al jaren af en als agra- planta sch gebouw heeft de stolp een ren- jment van nul komma nul. Pro- Jm 'sein is dat de noord- en de west- in! van het dak moeten worden ver- Turfa wwc1, Als dat niet sne' 9ebeurt-ban zon{ mk ik dat de gaten er snel in zullen v Hen. Maar alleen al die twee kan- ivan het dak vernieuwen kost een mogen. Het is in de landbouw nu si kwestie van overleven. De sloop- vgunning die ik heb aangevraagd, overigens geen impulsief besluit. Ik en al een jaar of tien bezig om een jede oplossing voor die stolp te vin- en. Toen de gemeente met de stol- enregeling kwam, dacht ik dat die ilossing er was. Maar daar wil de emeente dus niet aan meewerken, is er een ontwikkeling om vrijko- ende agrarische gebouwen een idere bestemming te geven. Ik ben daar nog over bezig. Maar de ge meente wilde ook nu de bestemming niet veranderen. De burgemeester en wethouder Eelman hebben onlangs een kijkje in de schuur genomen. Maar ze weigeren mij handvatten te geven om de stolp te behouden. Ik mag nog wel een principeverzoek indienen om te kijken of er wat mo gelijk is, maar daarvoor brengt de gemeente mij €50,- per uur in reke ning. Omdat de gemeente mij al drie keer schriftelijk heeft bevestigd dat er niets mogelijk is, bespaar ik me die Volgens de gemeente valt de stolp buiten de bestaande regelingen, valt deze niet onder het beschermd dorpsgezicht en kan het gebruik pas worden aangepast in het nieuwe be stemmingsplan. Pogingen van Lap om dit volgens hem verouderde be stemmingsplan te herzien, hadden geen resultaat. Wethouder Nel Eelman, die overigens zelf niets afwist van de sloop vergunning, laat weten dat Lap nooit met een concreet plan is gekomen, bijvoorbeeld voor een bedrijfs kosten maar. Ik bezit ook nog de langgerekte schuur aan de Rommel pot en een schapenboet in het Hoornder Nieuwland, beide zonder agrarische waarde. Maar ik houd ze voor de gemeenschap wel in stand, zonder daarvoor een vergoeding te krijgen.' Toen de gemeente vrijdag in deze krant de sloopvergunning publi ceerde, gaf dat de nodige opschud ding in het dorp. Lap heeft wel de plicht iets anders op de plek van de stolp te bouwen. Volgens hem wordt dit een schuur voor agrarisch ge bruik. n Den Hoorn staat op de nominatie te worden verplaatsing. 'Als er geen plan is, kan ik er niet mee aan de slag.' Volgens Eelman zou er door de bouw van woningen op de plek van het bollen- bedrijf geld beschikbaar komen voor zo'n verplaatsing. Dat er geen appartementen in de stolp mogen worden gevestigd, is volgens Eelman onder meer omdat het volgens de gemeente voor gas ten niet aantrekkelijk is om uit te kij ken op de bollenkisten achter de stolp. VERVOLG VAN PAGINA 1 Lintjesregen tefop het gebied van sport, plaat- te politiek, agrarisch natuurbe- eei en cultuurbehoud. Net als van iandere drie werd van hem gezegd (hij'zich geruime tijd ten bate van samenleving heeft ingespannen', ernaast heeft hij anderen 'gestimu- étT. fyèr, die zijn loopbaan als onderwij- c-tegon en later boer werd, was PI966 tot 1977 voetbaltrainer van W,zowel bij de jeugd als de senio- l In die periode was hij actief be ten bij de realisatie van de ver ging van het (trainings)veld, de uw van de kantine en het spelen I «competitie aan de overkant. Van I 78tot 1984 was hij bestuurslid van svereniging Texels Belang, voor- raelijk als penningmeester, maar rtals waarnemend secretaris. Ver- ilgens was hij acht jaar lang raads- I en fractievoorzitter voor Texels 1 slang. In 2002 werd hij benoemd tot slid van de kiesvereniging. In 1998 fitte hij de vereniging voor agra- di natuur- en landschapsbeheer 1 slieuw op. Het doel van deze ver eng is het stimuleren van agra- di natuurbeheer, onder meer door 1 stopzetten van een vergoedingen- steem voor boeren. Drijver is niet sn voorzitter van De Lieuw, hij tergt ook de provinciale en lande- I contacten, fetis Geldorp is Drijver 'een zeer gedreven politicus, die altijd zijn za ken zorgvuldig voorbereid heeft en zich zeer heeft ingezet voor ver breding van de Texelse landbouw in combinatie met natuurbeheer'. Ze noemde hem de geestelijk vader van het begrip 'kleinschalig historisch medegebruik' dat bij de plaatselijke bevolking raakt 'aan gevoelens van vrijheid en verbondenheid met haar gebied'. 'Door het medegebruik ont staat een groot verantwoordelijk heidsbesef. Het vergroot ook het draagvlak voor beschermingsmaat regelen en zorgt voor de bereidheid., om vrijwilligerswerk uit te voeren Jen bate van de natuur. Historisch mede gebruik is daardoor van grote waarde voor behoud van de natuur, milieu en landschap', aldus Geldorp. Nadat Drijver zich er op lokaal niveau hard voor had gemaakt, wordt de term nu ook internationaal erkend. Dat ge beurde voor het eerst in oktober 2001, door de trilaterale ministers conferentie over het Waddengebied. Expositie brieven uit zee verlengd De expositie Berichten uit Zee in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild is met een jaar verlengd tot maart 2006. Op de tentoonstelling zijn ruim vierhonderd brieven te zien die jutter Cor Ellen in de loop der ja ren langs het strand heeft gevonden. De oudste flessenpost dateert uit 1950 en is afkomstig van een Malte zer zeeman. De brieven worden ten toongesteld op gejut hout. Tot nu toe centen en andere medewerkers van de school. Op gezag van leerlingen van 4 VMBO, 5 HAVO en 6 VWO moesten de leraren hun opwachting maken in de sporthal, waar ze onder het motto 'OSG in beweging' aan sport- en spelonderdelen werden onderworpen. Zichtbaar was dat voetballen met aan elkaar gebonden benen geen makkie is, dat hockeyen rnToon eo« 0 ^<3~ov -Zoor Samen naar beneden? Demonstratie grondbewerken Op een perceel achter hoeve Gronin gen aan de Zwinweg (voorbij de Schorrenweg) begint maandag om 13.30 uur een demonstratie met grondbewerkingswerktuigen. Doel is om te zien of de resultaten van snij- maïs verbeterd kunnen worden met andere werktuigen. Tevens wordt gekeken naar kostenbesparende werkmethoden. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting heeft drie mechanisatiebedrijven bereid gevon den om alternatieven te laten zien voor de vorenpakker. Loon- en mechanisatiebedrijf Fulps Duinker uit Oosterend demonstreert een spit- zaaicombinatie, waarmee het maïs- zaad in één gang kan worden ge zaaid. Frans Stolk Mechanisatie uit Den Burg toont een schijfcultivator en Bonne Mechanisatie uit Eierland een schijveneg. Ook deze machines ge ven in één gang een zaai bed waarin wordt gezaaid. zijn er volgens Maarten Roeper van het MJM geen bezoekers geweest die eigen werk tussen de vierhonderd brieven aantroffen. De mogelijkheid voor bezoekers om zelf flessenpost te versturen, heeft inmiddels reacties opgeleverd. 'We hebben van diverse bezoekers gehoord dat hun berichten zijn gevonden.' De meeste flessen post was in Denemarken aangeko men. De tentoonstelling, die de terug keer van Ellen bij het MJM inluidde, werd eind mei 2004 geopend. De opening van het aspergeseizoen bij Bert Keijser op Ongeren heeft de Stichting Stimulering Texelse Produc ten (SSTP) geen windeieren gelegd. Bouke Weber van de restaurants in De Lindeboom en Greenside bood voor de eerste kist met asperges €250,- bovenop de gewone prijs. Een cheque met dit bedrag overhandigde hij aan Wout Stam, voorzitter van de SSTP, die aangaf het bedrag goed te kunnen gebruiken voor de promotie van echt Texelse producten. Acte de precense gaf ook burgemeester Joke Geldorp, die de hotels complimen teerde voor het gebaar. 'Het is altijd goed om te stimuleren dat echt Texelse producten op tafel komen.' De consumptie daarvan kan wat be treft Bert Keijser wel een duwtje ge bruiken. 'Eén procent van de Texe laars koopt hier z'n asperges. Dat zou voor het mooie een paar procent omhoog moeten.' Overigens zijn de asperges door de kou in maart een weekje later dan voorgaande jaren. In samenwerking met yogacentrum Matsyendra in Den Burg biedt het servicepakket van Corbis Plus met ingang van mei ook yogaiessen. Monique Dubois van het yoga centrum verzorgt cursussen Hatha- yoga, yoga voor beginners en gevorderden, zwangerschapsyoga, yoga voor vrouwen in de overgang, kinderyoga en yoga voor mensen met een lichamelijke beperking en/of psy chische problemen. In wekelijkse bij eenkomsten wordt aandacht besteed aan de ademhaling, aan gewrichten en spieren, houding, ontspanning en meditatie. Daarbij krijgen de persoon lijke grenzen veel aandacht. De cur sussen worden het hele jaar door op diverse dagen en tijdstippen gege ven. Abonnees van het Service pakket van Corbis Plus kunnen een gratis proefles volgen. Na deze proefles bedragen de kos ten voor deelname aan de wekelijkse lessen €6,- per les. Als gekozen wordt voor het volgen van individuele lessen zijn de kosten €12.- per les. Meer informatie is te verkrijgen bij de Gezondheidswijzen tel. 0223-650 135, of via e-mailadres gezondheids wijzer@corbisplus.nl. Winkels open in De Koog De winkels in De Koog zijn zaterdag (Koninginnedag) de hele dag geo pend. Ook op zondag 1 mei en Hemelvaartsdag 5 mei zijn bijna alle winkels de hele dag open. Terwijl koks Remco Koopman van Greenside en Pieter Krugers van De Lindeboom en Het Schoutenhuys asperges steken, overhandigt burgemeester Joke Geldorp het eerste kistje asperges aan Wout Stam van de Stichting Stimulering Texelse Producten. (Advertentie) ten die verstrengeld met elkaar t 'terspelen, met twee benen aan to een spelletje voetballen en koffiebekers kijken tijdens het I teyen of die volleybal spelen met fdicap. Geen alledaags gezicht in W wthal Ons Genoegen, waar de (pte klassen van OSG De Hoge- *9 woensdagmorgen tijdens een I teenstunt 'wraak namen' op do- door een bril van doorboorde koffie bekers niet meevalt, dat voor Twister de nodige lenigheid vereist is en dat volleyballen spelen terwijl het net met een zeil ondoorzichtig is gemaakt geen eenvoudige sport is. De leerlin gen werden tijdens de voorbereidin gen geholpen door meerdere Texelse Ondernemers. (Foto Getart Vmmemwn) Expositie over Natuurmonumenten Vereniging Natuurmonumenten be staat honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan houdt het beheerteam op Texel van 2 tot en met 15 mei een foto-expositie in de bibliotheek van Den Burg. Deze wordt maandag om 14.30 uur geopend door W. Holt- huizen, oud-burgemeester van Bus- sum en sinds 1966 als lid van de verenigingsraad en bestuurslid bij Natuurmonumenten betrokken. Hij kwam als jongen al op Texel en heeft de mensen van het eerste uur nog gekend, onder wie oprichter Jac. P. Thijsse en Texelaar Jan Drijver, de eerste directeur van de vereniging. Momenteel is Holthuizen voorzitter van Stichting Thijsse's Hof in Bloe- mendaal. In zijn lezing, die aan de opening van de expositie voorafgaat, zal hij putten uit eigen kennis en er varing over honderd jaar geschiede nis van Natuurmonumenten en de natuurbescherming in Nederland. De lezing begint om 14.30 uur. ledereen is welkom. Te dicht bij grens De zomerwoning Koningsweg 42 in Oosterend mag van 48 tot 70 vier kante meter worden uitgebreid, maar dan moet tenminste vijf meter af stand van de erfgrens in acht worden genomen. Volgens het bouwplan dat de eigenaar indiende, zal de aan de straatkant gewenste uitbreiding ech ter belangrijk dichter bij de grens ko men en is daarom afgewezen. Uit breiding aan de andere kant van het gebouw is wél toegestaan, want daar is ruimte genoeg. texelse'Scourant Ons bedrijf is vrijdag 6 mei gesloten UlrtïVERIJ I Spinbaan 6, Den Burg Para's springen voor weddenschap op rijdende truck Springen op een rijdende truck, was Parachutespringers houden wel van een stuntje en toen Iwan Spilker, Martin van de Brakel, Hans van Marrewijk, R. Platenburg en H. Post werden gevraagd of ze voor het pro gramma 'Wedden dat' op een rij dende truck wilden springen, namen ze die uitdaging snel aan. Het pro gramma, dat werd gepresenteerd door Sandra Remer, werd voor het Lilianefonds nog maar eens een keer opgenomen. Of het gelukt is, is te zien op 7 mei, als het programma wordt uitgezonden. ,f0,0 mmmBnmi Stenen schilderen Lucie Zijm verzorgt dinsdag 3 mei vanaf 11.00 uur een demonstratie stenen beschilderen bij Marie's Hobby- en Decoshop in de Wever straat in Den Burg. Auch mit deutschem T< 'Jü/JChljitt TJ im\iu. Advertenties voor deze Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m maandag 2 mei 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5