Discussie erfgoed verdeelt eilander !E 6 .TEXELSE COURANT" Vierde in top 10 lage lasten Texel ondanks stijging 12 procent gemeente met 'lage' woonlasten Tiffany Pub verder als Bilder T5 ecirij v i g/iciV/ voorstelling osg Door licht minder haa 3edrijyig/$Ê 'Meningen blijven uiteen lopen G tslaagd VRIJDAG 29 APRIL 2005 Op de lijst van gemeente met de laagste bruto woonlasten van het land is Texel opgeschoven van de achtste naar de vierde plaats. Vooral het naar verhouding lage tarief van de Onroerend Zaak Be lasting maakt dat Texel relatief een goedkope gemeente is. Meerpersoonshuishoudens betalen dit jaar gemiddeld €543,- (2004 €485,-) aan gemeentelijke woon lasten. een stijging van 12 procent. Landelijk bedraagt het gemiddelde €730,- (2004 €659,-), een stijging van 11 procent. Eenpersoonshuishou dens betalen gemiddeld €451,- (2004 €396,-) terwijl dit landelijk €669,- (2004 €598,-) bedraagt. Dit blijkt uit cijfers die zijn opgesteld door het COELO, het Centrum voor Onder zoek van de Economie van de Lagere Overheden. Het centrum is verbon den aan de Rijksuniversiteit Gronin gen en doet jaarlijks onderzoek naar de gemeentelijke woonlasten. Het betreft de onroerend zaakbelasting (eigenaar en gebruiker), afvalstoffen heffing en het rioolrecht. Een Texelse woningbezitter betaalt aan eigenaren- en gebruiksbelasting €1,66 per eenheid van €2.268,-. Ge middeld in Nederland geldt een be drag van €4,11 voor dezelfde een heid. In de goedkoopste gemeente is dat bedrag €1,40, in de duurste €8,54. Overigens betreft het gemid delden waarde, waarbij het COELO is uitgegaan van een gemiddelde WOZ-waarde van €215,87. De ge meente zelf hanteert een gemiddelde WOZ-waarde voor woningen van €197.644,-, maar daarbij zijn ook de vakantiewoningen meegerekend. Texelaars met een woning die boven dit bedrag is gewaardeerd, zijn dus duurder uit, maar als een woning la ger is getaxeerd, betaalt men minder OZB. Aan rioolrecht is een woningbezitter jaarlijks €144,37 kwijt, wat iets boven het gemiddelde van €125,- ligt. Het laagste tarief is €27,-, het hoogste €300,-. De stijging bij het rioolrecht is gemiddeld het hoogst, wat samen hangt met het aansluiten van perce len in het buitengebied, het saneren van, overstorten en het wegwerken van achterstallig onderhoud. Deze factoren zullen er aan bijdragen dat gemiddelde stijging van het rioolrecht voorlopig boven de inflatie blijven uit komen, De reinigingsheffing op Texel is voor meerpersoonshuishoudens €241,27, gemiddeld is dat €253.-. Eenpersoonshuishoudens betalen hier €150,-. Goedkoopste gemeente is al jaren Ameland, waar een meerpersoons- huishouden €483,- aan woonlasten betaalt. Duurste gemeente is Blari- cum, waar €1.424,- in rekening wordt gebracht, bijna €900,- meer dan op Texel. a Na een grondige verbouwing heeft Bilder, gevestigd in de voormalige Tiffany Pub in de Dorpsstraat in De Koog, gisteravond voor het eerst haar deuren geopend. Eet, drink, dans is het motto van deze nieuwe horeca-zaak, die eigendom is van Marcel Talsma. 'Het is altijd een droom geweest om een horecazaak te beginnen waar gasten naast drinken en dansen ook terecht kunnen om te eten', vertelt Talsma, die tevens eigenaar is van onder meer Feestcafé De Wijsneus. Nadat hij in maart vorig jaar Tiffany Pub had overgenomen, liep hij al met plannen voor een grote verbouwing rond. Na enkele kleine wijzigingen, heeft hij de verbouwing in januari van dit jaar grootschalig doorgezet. Om met 'een schone lei' te beginnen, is het hele interieur, dat er al 25 jaar stond, verwijderd en in nauwe sa menwerking met interieurbouwer Michel Wijnnobel van Interdeco op nieuw opgebouwd. Bij Bilder kunnen gasten terecht voor een drankje aan de hippe bar, relaxen op de comfortabele lange bank of lekker eten, aldus Talsma. Een DJ zorgt ervoor dat er ook gedanst kan worden. Nieuws over de verbouwing, foto's en andere wetenswaardighe den zijn binnenkort te vinden op de website van Bilder: www.dekoog.com. Veel kleuren in Tusse de Banke In Tusse de Banke zijn van 7 tcu met 18 mei schilderijen te zien»; Betty Nijenhuis uit Den Haag. Zr geen onbekende op het eiland, geeft al jarenlang workshops ms dala's tekenen en schilderen. In Ti® de Banke exposeert zij haar v werk'. In 1996 keerde Nijenhuis-; loopbaan als wetgevings-junstb" Ministerie van Onderwijs, Cultuu Wetenschappen de rug toe oma geheel op de kunst te kunnen nch Zij volgde cursussen aan lende academies om zich in alle technieken te bekwamen. Aanvanl lijk werkte zij met softpastelkrijt. ter kwamen daar acrylverf, enta stiek, gouache en olieverf bij. In haar werk laat zij zich vooral ire; reren door de natuur. Daarbij ont een heel nieuwe wereld in coi ties die warmte en levenslust len. De toepassing van gel was (encaustiek) opent daarbiji we mogelijkheden. De schik zijn herkenbaar door hun kleurt veelvormigheid. Dikwijls wordem schillende tinten rood, oranje, ge paars toegepast en heeft het een diepe warmte. In haar oeuvreiwn™ zowel figuratieve als abstracte w ken te vinden, en zowel werk op: pier als op doek. De expositie in Tusse de Bank; dagelijks van 14.00 tot 18.00uuj opend, met uitzondering van dinsj 10 en zondag 15 mei. Subsidie voor LMT afgewezen Het college wil geen investerings subsidie geven voor een nieuwe uitbreiding van het Luchtvaart Mu seum Texel. Argument is dat het museum van de gemeente al een groot bedrag (€84.000,-) heeft ge kregen voor de recentelijk tot stand gekomen nieuwbouw. Het moet mogelijk zijn om de collectie daarin goed tot zijn recht te laten komen, eventueel door niet alles tegelijk te laten zien. Over dat laatste denkt het museum bestuur anders: men heeft meer ruimte nodig voor de diverse exposi ties die de LMT binnen haar muren inricht en die door de bezoekers goed bekeken moeten kunnen worden. Het gaat vooral om ruimte voor het 'oor logsgedeelte' van de collectie: de geschiedenis van Texel en de Texelaars tussen 1940 en 1945. Vol gens het vier jaar geleden door de gemeenteraad vastgestelde mu seumbeleid moet het LMT niet wor den beschouwd als een 'echt' mu seum, maar als een slechtwerk- voorziening en een organisatie van vrijwilligers die wel in aanmerking kan komen voor een eenmalige inves teringssubsidie, maar geen recht heeft op een budgetsubsidie voor de exploitatie. Toch krijgt het LMT sinds 2002 jaarlijks €4.538,- als budget subsidie voor het beheer en tentoon stellen van de collectie die betrekking heeft op de Russenoorlog. Inloopworkshops over de natuur In het bezoekerscentrum Nationaal Park Duinen van Texel worden zon dag 8 mei en woensdag 29 juni work shops gehouden, die als thema heb ben 'de b(l)oeiende natuur'. Bij deze workshops komen allerlei wetens waardigheden over de natuur aan bod. Aanmelden is niet nodig, deel name is gratis. Over hetzelfde onder werp is van 1 mei tot eind juli een wandelroute beschikbaar, in het bezoekerscentrum is een gratis boekje af te halen waarmee wande laars zelf actief op pad kunnen. In dit boekje staan ook activiteiten voor jong en oud, achtergrondinformatie over kruiden, planten en insecten, wetenswaardigheden en een speur tocht. Deelnemers aan de speurtocht ontvangen een kleine attentie. De wandeltocht is ongeveer vijf kilome ter lang. Cees Weel kampioen Cees Weel heeft beslag weten te leg gen op het clubkampioenschap van biljartvereniging De. Doorstoot uit De Cocksdorp. Weel, die dit jaar voor het eerst meespeelde, verkeerde het hele seizoen in goede vorm. Met een ge middelde van ruim twee bleef hij Martijn Former de baas. Raymond Steenhuizen werd derde. Op de slot- avond werd nog een onderlinge wed strijd gespeeld. Ook hier wist Weel de eerste prijs te pakken. Martijn Former werd tweede. Wil Homan derde. In september begint De Doorstoot aan een nieuwe competitie. Eindstand: 1.C. Weel 2.31. 2.M. Former 2.22, 3.R. Steen huizen 2.114 F. Klok 2.08,5.J. Smit 2.05.6.M. Boon 2.05, 7.W Homan 2.02, 8.P. Zi|m 1.97, 9.H. Laan 1.75. Woonbestemming voor twee panden Hoofdweg 75 in Eierland en Stuif weg 5 in Het Noorden, die nu nog een agrarische bestemming heb ben, krijgen een woonbestem ming. Daardoor kunnen de eige naars er wonen zonder boer te zijn en krijgen zij bouwrechten zoals die geiden voor gewone woningen. Het college loopt daarmee vooruit op de in de maak zijnde regeling voor het gebruik van vrijkomende agrarische bebouwing. In deze gevallen levert dat geen ongewenste consequenties op, in tegendeel. Hoofdweg 75 staat op een stuk grond van 3700 vierkante meter zonder verdere bedrijfs gebouwen. Het is niet mogelijk hier een volwaardig agrarisch bedrijf uit te oefenen. Door de woonbestemming is slechts het woonhuis met maxi maal 50 vierkante meter aan bijge bouwen mogelijk, terwijl bij een agra rische bestemming op het hele A-blok gebouwen van veel meer omvang mogelijk zouden zijn. Ook op Stuifweg 5 is geen sprake meer van een agrarisch bedrijf en het grootste deel van de grond is ver kocht aan Natuurmonumenten. De toekomstige eigenaar van het ge bouw wil hier een zorgboerderij be ginnen, een groepsverblijf met maat schappelijke bestemming voor mensen met een functiebeperking. Inzake het laatste spreekt het college zich nog niet uit. Het gaat nu alleen om de woonbestemming. De toe komstige eigenaar wil zich hier met twee gezinnen vestigen. Dat is geen probleem, als dat maar in één woning gebeurt, met het daaraan verbonden recht voor bijgebouwen tot maximaal 50 vierkante meter. De Stichting Agrarisch Texel gaat akkoord met de toegekende woonbestemmingen, die overigens nog geregeld moeten wor den met een artikel 19-procedure. Aardappelschuur wordt te hoog Het plan van Thijs en Christa Witte om op hun bedrijf Otterstaat 1 bij Oudeschild een aardappelschuur te bouwen, is door b en w van de hand gewezen. Volgens het bouw plan krijgt de schuur een goot- hoogte van 5 meter terwijl het be stemmingsplan niet meer dan 3 meter toestaat, wat door middel van vrijstelling tot 4,5 meter kan worden opgetrokken. Voor de rest voldoet het plan aan alle eisen, zodat de bouw kan doorgaan als de goothoogte (dus de hoogte van de gevels) een halve meter min der wordt. Thijs Witte had om meer hoogte ge vraagd, omdat het gebouw dan veel efficiënter kan worden benut. Hij zegt dat alleen dan vier kuubskisten op elkaar kunnen worden gezet, omdat deze kisten iets hoger zijn dan een meter en er ook nog wat ruimte moet overblijven voor ventilatie. Als een goothoogte van vijf meter in agrari sche kringen algemeen wenselijk wordt gevonden, zou deze met kans op succes aan de orde kunnen wor den gesteld bij de voorbereidingen van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. Leerlingen van de derde klassen havo en vwo van de OSG zijn op zoek naar vrijwilligers en sponsors voor een voorstelling die zij in juni op de Groeneplaats, de Elemert en bij de eendenvijver in Den Burg geven. De voorstelling bestaat uit theater, dans en muziek en speelt zich af rond het thema 'goed en kwaad'. De leerlin gen, die inmiddels bezig zijn met het project, zijn op zoek naar vrijwilligers die onder meer helpen bij het naaien vari kleding en decorbouw. De leer lingen hebben ook behoefte aan materialen als hout, hardboard, spij kers, schroeven en stof. Bedrijven en Texelaars die willen meehelpen of sponsoren, kunnen zich aanmelden bij Pieternel Geurtz, tel. 312180 of theaterosg@yahoo.com. De voorstel ling, die staat gepland voor vrijdag 17 juni, is onderdeel van het project 'derde klas anders' waarvoorde leer lingen afgelopen schooljaar inmid dels aan diverse projecten hebben meegedaan. Garage mag 60 m2 worden Eigenaar J. Schoonbeek van Mok- weg 21 in Den Hoorn krijgt de moge lijkheid om een garage/berging te bouwen van 59,20 vierkante meter. Het geldende bestemmingsplan laat niet meer dan 40 vierkante meter toe, maar volgens het in voorbereiding zijnde nieuwe bestemmingsplan Den Hoorn is het mogelijk te gaan tot 60 vierkante meter. Het college wil daarop met een artikel 19-procedure vooruitlopen, maar stelt als voor waarde dat dan wel de bestaande bijgebouwen gesloopt moeten wor den, omdat 60 vierkante meter het absolute totale maximum is. Als de aanvrager met bouwen wacht totdat het nieuwe bestemmingsplan in wer king is getreden, is een artikel 19-pro cedure niet nodig en kan worden vol staan met een zogeheten binnen landse vrijstelling, zoals geregeld in artikel 15 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Meidenteam wint in Twisk Ondanks de afwezigheid van en kele speelsters heeft Texel'94 MA1 zondag vrij eenvoudig gewonnen van Twisk. In het monumentale Friese dorp wonnen de Texelse meiden met 0-2. Volgens correspondenten Liske Slaats en Margot Schagen had de zege nog groter kunnen uitvallen, maar werd Twisk geholpen door de scheidsrechter ('een thuisfluiter'), ter wijl de grensrechter van Twisk 'dacht dat het vlaggetjesdag was' en voort durend ten onrechte voor buitenspel vlagde. De Texelse meiden startten moei zaam, wat ze zelf weten aan het warme weer en het vroege tijdstip (ze begonnen om 10.00 uur. na te zijn afgereisd met de boot van 8.00 uur). De eerste kansen waren voor Twisk, maar keepster Marit Tuitman greep steeds goed in. Texel'94 kon aanval lend nauwelijks potten breken. Toch zorgde Tessa Betsema nog voor de rust voor een voorsprong. In de tweede helft heersten de Texelse meiden. De verdediging zat goed in elkaar. Vooral Sanne Plaats man was op dreef Mede door haar goede ingrepen wisten de meiden uit Twisk met te scoren. Tessa Betsema besliste de wedstrijd door een prach tige tweede goal te scoren. Met een nieuw ontharingssysteem heeft José Walbeek van de Body studio in De Cocksdorp een nieu we poot aan haar bedrijf toege voegd. 'Het verwijderen van overtollig haar is voor velen een lastige, pijnlijke en te rugkerende bezigheid. Ik had al ge hoord over de nieuw ontharingsme- thode, waarvoor Texelse vrouwen zelfs al naar de overkant gaan. Toen ik er op een schoonheidsbeurs te genaan liep, ben ik me er in gaan verdiepen.' Het resulteerde in de aan koop van een apparaat waarbij met behulp van lichtimpulsen de zakjes afsterven. 'Een vrijwel pifidj^ methode, waarbij na een aantal^T' handelingen het haar met meer. groeit. Het is voor mij een flinkeiw tering, maar ik denk dat er op Tg veel vraag naar is. Je kunt erf? plaatselijk mee behandelen, bijvoa beeld boven bovenlip, maar ook; men en benen. Het is ook voor mannen. Want veel haaropb voorbeeld rug en nek is uit.' n:mi c'oei van voorl Eén De mogelijke nominatie van de Waddenzee tot Werelderfgoed leidt momenteel tot verdeelde me ningen op de Waddeneilanden. Na dat de gemeenteraden van Vlie land en Schiermonnikoog zich recent vóór de nominatie hadden uitgesproken, heeft de gemeente raad van Ameland dinsdagavond tegen gestemd. Ook de Terschellinger raad houdt, net als de Texelse gemeenteraad, zijn twijfels. In de gemeenteraadsver gadering die deze week op Ter schelling werd gehouden, staakten de stemmen, waardoor de raadsle den daar zich net als op Texel vol gende maand nogmaals over de no minatie moeten uitlaten. Terschelling heeft er moeite mee dat het oostelijk en westelijk deel van dat eiland toch onder de Werelderfgoedstatus ko men te vallen, terwijl het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) had toegezegd dat alleen de Waddenzee wordt aange meld. Dat de eilanddelen toch wor den meegerekend, komt doordat ze onder het regime van de PKB Wad denzee vallen. De kans dat de Waddeneilanden als nog met een eensgezind oordeel ko men, lijkt op het moment niet groot. De meeste partijen op Texel staan niet om de statusverlening te trappe len. Tijdens de commissiever-gade- ring Grondgebied begin deze maand sprak het merendeel de vrees uit dat de status toch tot beperkingen leidt. De partijen hadden er moeite mee dat een door minister Veerman (LNV) toe gezegd convenant nog niet klaar was. Dat convenant moet waarbor gen dat de Werelderfgoedstatus niet tot beperkingen leidt. Burgemeester Geldorp liet weten dat de minister dat convenant pas definitief opstelt, als hij de meningen uit het Wadd? gebied heeft gehoord. Ze verw» dat dat voor de zomer alsnog g beurt. Voor de gemeenteraad van Amw was de toezegging dat er 9 convenant komt met voldoendei hun goedkeuring aan de nomina* geven. De Texelse politici zeiden gin deze maand tijdens de raa vergadering van dinsdag 10 mei» der over de Werelderfgoedstatus willen overleggen. Eind mei wordt) onderwerp verder besproken p de Internationale Gemeentewei* Waddenconferentie op Ameland- die bijeenkomst zijn ook vertegs woordigers van Duitse en O#3 eilandgemeenten aanwezig. vember hakken uiteindelijk de# windslieden van Nederland. O-1 land en Denemarken de knoop tijdens de trilaterale minister» ferentie op Schiermonnikoog. De Kamer van Koophandel Noo< west-Holland, een verklaard W stander van de WerelderfgoedsiS zet vraagtekens bij de juridische! rantie van het convenant. Volg®* KvK blijft er, ondanks het convert toch het risico van een beperk werking bestaan. De delay behartiger van het bedrijfsleven* erop dat minister Dekker vanW huisvesting, Ruimtelijke Orde^, Milieu in september heeft gezegd 'instandhouding en bescherming de': r het werelderfgoed in bestemiw Weit en streekplannen afdoende mo® geregeld'. Volgens de KvK status daardoor tot beperkt"! nieuwe bestemmingsplannen, door planologische procedures tiger worden. De organisatie^ ook dat de status word' gewogen in de nieuwe PKBW» zee. *W| rond i Oranjelikeur 't Kroontje Het Kerkebier dat al enige tijd in café De Kroonprins wordt getapt, vindt goed zijn weg onder de klanten. Dus waarom ook niet een lekkere oranje likeur, dacht uitbater Arjen Trap, die dat mooi vond passen bij de naam. Met zijn plan stapte hij naar Mary Smidt van slijterij Smidt-Witte, die ervaring heeft met nieuwe drankjes. Er werd contact gezocht met destil- leerderij B. Schermer Zn. uit Hoorn, die aan het bereiden sloeg. 'Het proe ven van al die drankjes was wel wat bijzonders', glundert Trap. Na een aantal glaasjes zat de stemming er goed in. De voorkeur ging uit naar een heldere lichtoranje likeur met perensmaak en een alcoholpercen tage van 28 procent alcohol, die de naam 't Kroontje kreeg en is gebot teld in een sierlijke glazen fles van een liter en een stenen kruik van een halve liter. Maar het liefst schenkt Trap het zoete drankje in het eigen café, waar mee hij op Koninginnedag een begin maakt. En wie in zijn restaurant een nagerecht besteld, heeft ook kans dat de likeur er in is verwerkt. JJedrijvig/iefV Tweedehands artikelen in 'Fase 2' Op Koninginnedag gaat in Den Burg een nieuw bedrijf van start. Het is een zaak in kleine tweede hands artikelen die is gehuisvest aan de Kogerstraat, direct naast groente- en fruithandel Van Etten. Deze verkoopruimte ontstond toen Van Etten zijn winkel kleiner maak te door er een deel van af te schut ten en voor verhuur beschikbaar te stellen. De zaak is een initiatief van de uit Raamdonksveer afkomstige Yvon van de Voorde (52), die nauwe ban den heeft met Texel doordat haar moeder en andere familieleden er yvonen en al lang met het plan rond liep hier 'iets' te beginnen. Aanvan kelijk zou dat gebeuren in de voorma lige garage van Dirk Kievit aan de Jonkerstraat en van gemeentewege Was de daarvoor benodigde mede werking al toegezegd, maar er kwam een kink in de kabel. Van de Voorde ging naar iets anders ging uitkijken en bleek terecht te kunnen in de winkel In de Kogerstraat. Hoewel deze j-uimte kleiner is dan de aanvankelijk beoogde locatie, kan hier toch een behoorlijke collectie artikelen worden pitgestald. De afgelopen weken is de yvinkel in eigen beheer aangepast en ingericht. De handel in tweedehands artikelen is voortgekomen uit hobby. Yvon van de Voorde verzamelde uit pure liefhebberij alle mogelijke curio siteiten en merkte al spoedig dat an deren er ook belangstelling voor had den. Het is moeilijk een complete beschrij ving van de branche te geven, maar men moet denken aan boeken, pla ten. zilveren sieraden, vingerhoedjes, sigarendoosjes, decoraties, kleine meubelen, oude koffiemolens, eier- wekkertjes, speldjes, boekenweek geschenken en alle mogelijke ge bruiksvoorwerpen, al dan niet van nostalgische betekenis. De bedoeling is een deel van de collectie regelma tig te wisselen, zodat telkens wat anders is te zien, vaak in samenhang met actualiteit. Zo zijn er morgen veel ërtikelen te zien die te maken hebben met het koninklijk huis. De initiatief neemster houdt zich bezig met zowel verkoop als inkoop en als ze vraag krijgt naar iets dat ze niet heeft, gaat ze ernaar op zoek. De zaak heeft de naam Fase 2 gekregen en voert als slagzin 'waar al het oude een nieuw leven krijgt'. Weer handhaving op De Krim Opnieuw zijn b en w opgetreden te gen illegale bouw op vakantie centrum De Krim. De uitbreiding en gedeeltelijke verandering van een bungalow is er zonder vergunning uitgevoerd. De uit Essen afkomstige eigenaar heeft de vergunning zes jaar geleden wel aangevraagd, maar deze is geweigerd en het bezwaar dat de man tegen de weigering maakte is ongegrond verklaard. De bouw is strijdig met de regels en legalisering achteraf is niet mogelijk. Als de eige naar de illegale bouw niet voor 15 mei ongedaan heeft gemaakt, moet hij een dwangsom van €500,- per dag betalen, wat kan oplopen tot maxi maal €15.000,-. Een ander geval op De Krim betreft een overkapping van 1,5 bij 6,5 me ter, waardoor de totale oppervlakte van het gebouw 75,3 vierkante me ter is geworden, terwijl 70 vierkante meter het maximum is. Zonder als nog een bouwvergunning aan te vra gen heeft de eigenaar zich beroepen op de overgangsbepalingen. Dat heeft niet gebaat en het college heeft de conclusie getrokken dat de illegale bouw niet valt te legaliseren. De ille gale bouw moet op 15 mei ongedaan Zijn gemaakt, anders is een dwang som van €100,- per dag verschul digd, wat kan oplopen tot maximaal €3.000,-. Het derde geval waarin het college Marco Tuntelder uit Den Burg slaag de aan de school voor voetreflex- ologie voor de opleiding tot voet reflextherapeut. Als vervolg hier-op volgt hij een opleiding medische vak ken voor alternatieve therapeuten op HBO-mveau. met een dwangsom illegale bouw ongedaan maakt, betreft de bunga low van een man uit Diisseldorf waarop zonder vergunning een dak kapel is gezet. De eigenaar maakte geen gebruik van de gelegenheid om de vergunning alsnog aan te vragen, hoewel niet was uitgesloten dat hij deze (lichte) bouwvergunning zou hebben gekregen. Omdat de termijn inmiddels is verstreken en de dak kapel met is verwijderd, is inmiddels een dwangsombeschikking uitge vaardigd die erop neerkomt dat de man €250, - per dag moet betalen, wat kan oplopen tot maximaal €7.500, - Kerken en minima In alle kerken op het eiland wordt zondag de halfjaarlijkse collecte ge houden voor de Stichting Kerken en Minima. Deze stichting stelt zich ten doel het geven van ondersteuning in gevallen waarin hulp uit andere bron nen niet mogelijk of niet toereikend is. In 2004 schonk de stichting €7.136,- aan Texelaars in nood en werd voor €13.015,- aan renteloze leningen ver strekt. Als aflossing op deze en eer der verstrekte leningen werd €6.169,- ontvangen. De stichting ontving ver der €7.857,- aan bijdragen en collec ten van de deelnemende kerken en €5.560,- aan giften van particulieren. Mensen die de stichting, en daarmee hun mede-Texelaars willen steunen, kunnen een gift overmaken op reke ning 362599343 ten name van Stich ting Kerken en Minima, De Waal. Boekje open over duinen Bij EcoMare is een boekje versche nen over de Texelse duinen. Het heet kortweg Duinen en geeft beknopt in formatie over duinvorming, planten groei in de opeenvolgende stadia van de ouder wordende duinen en de die ren die erin leven. De zeer toeganke lijke tekst is geschreven door bioloog en conservator Arthur Oosterbaan. Het boekje telt achttien pagina's en is njk geïllustreerd met foto's van bij EcoMare werkzame fotografen ge maakt. Duinen is verkrijgbaar bij EcoMare en in de boekhandel. Het boekje kost €2,50.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6