TEXELSE /couRANT' Belangstelling historie in kerkenboek Hoogste punt nieuwe huizen Den Burg west Controle op veiligheid op bermen en uitritten VRIJDAG 29 APRIL 2005 Winnaar E-poule: Strijbosschool. Winnaar C1 -poule: Bruinvis 2. UVrei Winnaar C2-poule: Jozefschool 4. Gaat het wel of niet door? Dat was °PP woensdagochtend dé grote vraag in menig Texelse schoolklas. Een week geleden was het school frik: voetbaltoernooi vanwege de regen 1 u"'ï ai een keer uitgesteld en woens- dinso: dagochtend regende het opnieuw. Inde loop van de ochtend kwam liet verlossende antwoord: voet- |0| ballen. Toen de leraar gymnastiek kwam •i lertellen dat het toch doorging, was Ie spanning uit de klas', vertelt leer- vacht Albert Scholl van de Jozef- school in Den Burg. 'Maar daarvoor P''1® varen ze erg gespannen.' Voor de 'n leerlingen van de Jozefschool stond 1 er dan ook wat op het spel. Al ge- <e'.e ruime tijd hadden jongens uit de °p e" groepen 8a en 8b zich ondpr leiding ,er 1 van Kees Bakker op het toernooi voorbereid. ro° Eén ding stond van tevoren al vast: Winnaar A-poule: De Jozefschool. het in de finale 4-0 tegen De Fontein. 'We zijn de kleinste school, maar ook de beste', aldus een trotse leraar Jan- Hein Vet. Er deden in totaal 40 teams met leerlingen uit de groepen 6.7 en 8 van de Texelse basisscholen mee. Het toernooi werd georganiseerd door Annemarie Nijkoops, Mathijs van der Beek, Christie Albers en Martin Land, de vakleerkrachten li chamelijke opvoeding. Het toernooi verliep verder zonder wanklanken. De regen bleef achterwege. Winnaar B-poule: De Bruinvis. nen. Luid aangemoedigd door zijn teamgenoten scoorde keeper Wim Zuidewind de winnende treffer. Straf schoppen moesten ook de doorslag geven in de finale van de D-poule. De meiden van De Bruinvis en de Thijsseschool in Den Burg gingen lange tijd gelijk tegen elkaar op, tot dat Carla Kalverboer de beslissende goal maakte. Het eerste mini-team van de Bruinvis werd Texels kam pioen, nadat Marlies Roos in de finale tegen de Fontein het enige doelpunt Uitslagen: A-poule: 1 Jozefschool, 2.De Fontein; B-poule: 1 Bruinvis, 2.De Fontein, 3.Jozefschool 1, 4.Thijsseschool 1; C1-poule' 1 Bruinvis 2. 2.Drijverschool, 3.De Fontein 1, C2-poule: 1 .Jozefschool 4, 2.Thijsseschool 3. 3„De Fon tein 3; D-poule: 1 .Bruinvis 2.2 Thijsseschool 2. 3.De Fontein 2, E-poule: 1 .Strijbosschool, 2.De Fontein. 3.Vri|e School. had gemaakt. De Oudeschilder meis jes mogen eveneens deelnemen aan het Noord-Hollands kampioenschap in Castricum. De C2-poule werd gewonnen door het vierde team van de Jozefschool door een overwinning op het derde team van de Thijsseschool. De Strijbosschool uit Midden-Eierland streek met de eer in de E-poule voor gemengde teams. Dankzij doelpun ten van Jamie Wijtten en Geert-Jan van der Star (beiden twee keer) werd Van Rijsselberghe succesvol op NK Dorian van Rijsselberghe is zaterdag in Almere in de eerste wedstrijd om het open Nederlands kampioen schap Formula Windsurfing op de tweede plaats geëindigd in het jeugd- klassement. In het algemeen klasse ment (jeugd én volwassenen) werd hij tiende, één plaats achter zijn oudere broer Adriaan. Het deelnemersveld was sterk en telde flink wat professio nals. In totaal kwamen vierendertiger surfers in actie. Door de wisselende omstandigheden konden slechts twee manches worden gevaren. Het Nederlands kampioenschap bestaat uit zes wedstrijden. Winnaar D-poule: Bruinvis 2. werden tweede (318.88), Hans de Brok en Dirk Kuiper derde (315.75). Piet en Irene Schuijl speelden in de B-lijn nadat zij na de vorige periode waren gedegradeerd. In de C-lijn werden Margret Drost en Renske van IJsseldijk eerste (317 57). Tweede werden Mirjam Switzer en Piet Daal der (315.21), derde Henk en Liny Veenema (313.14). Maandag 9 mei wordt op de jaarvergadering de eind uitslag van de competitie bekendge maakt. Bridge zeggen wou. Marry Bakker en Frits Hogewind heb ben de vierde en laatste periode van de wintercompetitie van bridgeclub Groot Slem gewonnen. Met 329.59 punten werden zij eerste in de A-lijn. Tweede werden Frits Bakker en Derk Heiligers (329.05), derde Margret Elzinga en Dick de Chavonnes (317.15). In de B lijn zijn Piet en Irene Schuijl eerste geworden met 335.51 punten. Nel Brans en Jo van Beek Netbelangstelling bekijken leerlin gen het kerkenboek uit 1947 van me katholieke kerk aan de Molen graaf in Den Burg. Kinderen van leThijsschool, de Jozefschool en Rk Fontein brachten gisteren een Rtzoek aan de kerk in het kader 1 a de twintigste Adopteer een Monument. te werk waren gesteld. Assen was dit jaar het thema van het jaarlijkse schoolprogramma van het 4/5 Mei Comité. In het kerkenboek, een soort dagboek van de kerk, konden de leer lingen lezen over het raam en Assen. Op het raadhuis vertelden oud- Assengangers Teun Dekker en Arie Bakker over hun ervaringen van zes tig jaar geleden. De Assense wethou der Theo Verdegem, die speciaal voor de gelegenheid was uitgeno digd, was verrast door de wijze waarop de herinnering aan Assen op Texel levend wordt gehouden. In de Drentse hoofdstad zelf wordt niet veel meer stilgestaan bij de aanleg van een verdedigingslinie op de hei (de Westwall bau) waarvoor duizen den Nederlanders naar Assen wer den vervoerd om dwangarbeid te verrichten. Loco-burgemeester Nel Eelman riep de leerlingen op de verhalen die ze hoorden ook door te blijven vertellen. 'We moeten beseffen dat er nooit meer oorlog'mag komen.' Na afloop legden de kinderen bloemen bij de oorlogsgraven op de begraafplaats aan de Kogerstraat. Kinderwagen Het is iedere keer een hele toer om met je kinderwagen door een winkel te komen. Dit was ook mijn ervaring afgelopen woensdag, 's Morgens kon ik met geen mogelijkheid de Trekpleister in enTnoest ik mijn wa gen bij de ingang laten staan. Ik begrijp best dat de winkeliers hun schappen (en de paden, die worden ook voor de helft gebruikt) bij moe ten vullen, maar toch niet op deze manier. Hetzelfde bij de Hema en de Action, 's Middags kon ik alleen op de hoofdpaden terecht en toen ik moest keren, stootte ik artikelen om die half op het pad stonden. Zo hoort het toch niet. Hoe moet iemand in een rolstoel dit dan doen? En wat denk je van de veiligheid als er brand of iets dergelijks uitbreekt? Moet je dan overal overheen springen? festor Ed Moltzer vertelde ze over ffit glas-in-loodraam uit 1947 dat Srinnert aan de behouden terugkeer tónde achthonderd Texelaars die in f944 en 1945 gedwongen in Assen De bouw van de 22 nieuwe se- ouderen om te wonen. Ze zitten er honderd wachtenden gegroeid. De niorenwoningen aan de Gasthuis- dicht bij de Buureton (met daarin de toekomstige bewoners van de straat in Den Burg heeft woens- Stichting Welzijn Ouderen), De Gol- Gasthuisstraat laten twaalf huurhui- dagmiddag het hoogste punt lards en het Verpleeghuis. Ook het zen en twaalf koophuizen achter. Van bereikt. Wethouder Nel Eelman toekomstige gezondheidscentrum Andel en Eelman zeiden goed in de (grondgebied) gaf feestelijk het Eijercoogh (het medische gedeelte gaten te houden dat de straks vrijko- startsein voor het plaatsen van de van de centrale hulpverleningspost) is mende huizen op de juiste plaats te- laatste dakplaat. er in de buurt gepland. Van Andel recht komen. De vijftien koophuizen bestempelde Den Burg west daarmee die na de oplevering van St. Jan aan De 22 seniorenwoningen zijn de eer- als een 'woonservicezone'. de Beatrixlaan vrijkwamen, gingen ste van de ruim 600 nieuwe huizen Hij sprak de hoop uit dat er de ko- vrijwel allemaal naar mensen van de die Texel tot 2014 van de provincie mende jaren meer seniorenwoningen overkant. 'Dat was teleurstellend', mag bouwen. Met behulp van een in Den Burg west mogen worden ge- aldus Eelman die voor een verant- artikei 19-procedure maakte de ge- bouwd. Het ontwikkeiingsbeeld staat woorde doorstroming pleite. 'We zul- meente het mogelijk dat ze vooruit- toe dat in Den Burg west tot 2014 in len ervoor zorgen dat we de huizen lopend op het nieuwe ontwikkelings- totaal 52 nieuwe woningen mogen nu niet kwijtraken aan mensen die beeld Noord-Holland Noord konden komen. Vorige week maandag zijn in niet op de wachtlijst staan.' De SWT worden gebouwd. De gemeente het gebied de eerste voorbereidende en de gemeente brengen de ko- greep naar die procedure toen het er werkzaamheden voor andere nieuw- mende maanden de effecten van de in eerste instantie naar uit zag dat het bouw begonnen. Wethouder Eelman verhuizingen in kaart. 'Daar zullen we nieuwe ontwikkelingsbeeld de ont- gaf aan het liefst zo snel mogelijk wil lering uit trekken', aldus Van Andel. wikkelingen op het eiland en ook in starten. Wat haar betreft hoeft de De 22 nieuwe woningen zijn specifiek Den Burg west op slot zou zetten. bouw van de ruim zeshonderd huizen op ouderen toegespitst. Ze zijn be- Aannemer Tauber uit Oudkarspel niet over de hele periode van tien jaar reikbaar via een lift en rolstoel- startte in het najaar met de bouw van te worden verspreid. Ze wees erop toegankelijk. Ook zijn ze allemaal de door Architektenburo Texel (Jan dat Den Burg west vooral op ouderen voorzien van een logeerkamer. Visser) ontworpen huizen. Volgens wordt gericht en dat De Volmolen Eelman wees erop dat dat bij de planning worden de 22 woningen, (Den Burg oost) meer een plek wordt seniorenwoningen van Starkenburg, die in de vorm van een hof zijn ge- om nieuwe huizen voor jongeren en Jan Dirkszoord en de Bakker Stich- bouwd, in september opgeleverd. Ze starters te bouwen. ting met zo is, terwijl daar wel een worden daarna betrokken door groeiende vraag naar is. 'Tijdens een Texelse senioren. Directeur Jan van Doorstroming overleg met de ANBO kregen we te Andel van de Stichting Wonen Texel, Van Andel verwacht dat de nieuw- horen dat er te weinig senioren eigenaar van de huizen, noemde Den bouw doorstromingen op de wacht- woningen nieuwe stijl zijn, wel: hier Burg west tijdens de viering van het lijst van de SWT op gang brengt. De staan ze.' hoogste punt een ideale plek voor lijst is inmiddels tot zo'n zeven- Truus Maas, Den Burg. Dronken op bromfiets Een 25-jarige inwoner van Oude- schild is maandagavond in de Julia- nastraat in Den Burg aangehouden toen hij ondanks het gebruik van al cohol toch op zijn brommer was ge stapt. Bij de blaascontrole blies hij 580 ug/l, ruim tweeëneenhalve maal de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. Hoogtepunt Het bereiken van het hoogste punt van de nieuwe woningen in Den Burg-West was voor de ge meente en de Stichting Wonen Texel letterlijk een hoogtepunt. 'Dit is voor ons een hoogtepunt in de woningbouw op Texel', al dus directeur Jan van Andel. Beide organisaties trokken de af gelopen jaren gezamenlijk op om bij de provincie voldoende nieuwe woningen voor Texel te krijgen. Ander hoogtepunt in dat gezamenlijk optrekken was het rapport Companen (september 2001), waarin werd onderbouwd dat op Texel tot 2010 600 wonin gen nodig zouden zijn om aan de Texelse vraag te voldoen. Dat rapport, dat onder aanvoering van de gemeente en de SWT werd opgesteld, gaf ook aan dat met name voor senioren en jon geren nieuwe huizen nodig wa ren. Beide groepen vormen elk ongeveer eenderde van de wachtlijst van de SWT. Het rap port werd gebruikt om de provin cie van de noodzaak van extra woningen te overtuigen. Van Andel en Eelman lieten weten soms stevige discussies te voe ren, het ook met altijd met elkaar eens te zijn, maar over het alge meen wel op één lijn te zitten. eente fotorEri Moltzer laat leerlingen het kerkenboek uit 1947 Geen vierde dienstwoning voor Schuiringa De gemeente hoeft geen vrijstel ling en bouwvergunning aan Jur Schuiringa af te geven voor het realiseren van een vierde dienst woning in een bedrijvencomplex met drie dienstwoningen op het Wezenland in Den Burg. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar besloten. De bestuursrechter is van mening dat de activiteiten van Schuiringa met zijn te kenmerken als industrieel of am bachtelijk, wat volgens het bestem mingsplan wél nodig is. Zo wordt een deel van de loods buiten het seizoen gebruikt als opslag van spullen van het strandpaviljoen van Schuiringa. Ook het verrichten van onderhouds werkzaamheden aan strandmateriaal heeft te weinig van doen met indus triële of ambachtelijke activiteiten, terwijl Schuiringa met het verhande len van onder meer terrasvlonders evenmin voldoende heeft bewezen dat sprake is van een ambachtelijk bedrijf. Een (vierde) dienstwoning is daarom volgens de rechtbank met noodzakelijk. /Wórdt géén heksenjacht. Het 9/alleen om de veiligheid en we t. n erop dat de mensen er be- 9"P voor hebben dat we daarop a letten'. Aldus het college bij ^aankondiging dat de gemeente e Komende tijd speciaal gaat let- n op objecten in bermen, het acht bij uitritten en op verkeers- Vei'igheid. niet hoger mogen zijn dan een meter. Ook tegen borden of andere voorwer pen die 'oneigenlijk' in de berm zijn gezet zal worden opgetreden, omdat ze het uitzicht kunnen belemmeren dan wel bij het uitwijken van het ver keer gevaar kunnen opleveren. Hoewel de ene strijdige situatie veel meer gevaar oplevert dan de andere, afhankelijk van locatie en andere omstandigheden, zal bij de controle toch één lijn worden getrokken en zullen de regels van Algemene Plaat selijke Verordening (APV) strikt wor den .toegepast. Het college wil dat verbeteringen worden doorgevoerd in goed overleg met de eigenaar. Pas als dat is mislukt, wordt overgegaan tot handhaving, eventueel door het opmaken van proces-verbaal. De WLTO en de Vereniging van Kam- peerboeren zijn op de hoogte gesteld en staan achter de actie, voor zover deze is gericht op verkeersveiligheid. naar aanleiding van een fataal geluk bij een uitrit in Eierland is be- /deze controle te maken tot een jSpeerpunten van het handhaving- van dit jaar. In het bijzonder gekeken naar de beplanting Jduitritten. Als deze het uitzicht op verkeer op de weg belemmert, zal ar vat aan gedaan moeten wor- n, zoveel mogelijk in overleg met ,e'9enaar. Verder wordt gelet op /opstalletjes die niet buiten de geplaatst, mogen worden, het W niet mogen belemmeren en Wethouder Nel Eelman (inzet) geeft met een toeter het officiële woningen in Den Burg-West. ■het plaatsen van het laatste dakdeel van de 221

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7