L WitllffMD I 1SSEN SCHAPEN HEMA Toename diefstal uit bedrijven op Texel Cjroen Twartsjexels in het hartL. Plan voor verplaatsing boskiosk Turfveld naar de Fonteinsnol Texel kijkt terug op 'complete' herdenking Frits Langeveld wil nieuw pand bouwen op plek Karseboom <S> Afname aangiften van geweld NP presenteert 'Verbeterplan' texelseÜcourant texelse'^courant 5/ioptiek OO WAARDEBON: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11977 DINSDAG 10 MEI 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Herplaatsing van de boskiosk van iet Turfveld naar een te vormen peelveld/parkeerterrein aan de and van het bos, nabij uitkijkpunt Fonteinsnol. Dat is één van de foorstellen in het 'Verbeterplan 2005-2010' voor Nationaal Park Duinen van Texel dat komende /oensdagavond wordt gepresen teerd in EcoMare. let verbeterplan is een vervolg op de rond die in 2003 werd gehouden het verkeersplan in het nationaal ark. Tijdens die avond werden veel imerkingen gemaakt, met name ier het voorstel tot afsluiting van de andweg en Nattevlakweg voor toverkeer. Dit plan is van de baan. et gemotoriseerde verkeer blijft elkom in het nationaal park', staat lezen in de brochure die in op- racht van het nationaal park is sa- engesteld door adviseurs-, inge- eurs en managersbureau Pro- ensus, het bureau dat ook het Kbeterplan heeft gemaakt. Deze ochure is op te halen bij EcoMare kan via internet worden download (www.npduinenvan xel.nl). nders dan in 2003 hoeft woensdag el meer te worden gekozen uit ver lende modellen, maar is nu "2<e van één plan met voorge- W aanpassingen voor de ver- itende gebruikers van het NP (au- wandelaars, fietsers en ruiters) Dorzienmgen in de Dennen en in jMpkrimbos. 'Na die bijeenkomst zijn met een aantal werkgroepleden de tafel gegaan en hebben we [•keken waarover we overeenstem- ing kunnen verwachten. Met de wrstellen die we nu doen, denken edat dat het geval is.' 8t NP benadrukt in de Dennen niet rede gaan tot het weren van auto's het instellen van nieuwe een- Witingswegen. Wel moet het lang- jme verkeer 'een duidelijkere plek' feen. Voorstel is om in het gebied ssen Jan Ayeslag en De Koog de nelheid te verlagen naar maximaal km/uur (met uitzondering van et aantal diefstallen uit bedrijven pTexel is in 2004 toegenomen. Uit egevens van de politie blijkt dat nng jaar 53 keer aangifte van •ednjfsdiefstal werd gedaan. Dat '29 keer meer dan in 2003. Het antal aangiften van woning daken daalde met 6 van 24 in naar 18 in 2004. feolijkt uit politiecijfers in de nieuwe jKdaadmeter van het Algemeen ®9b!ad. Texel komt wisselend naar Ksn- Op het gebied van vernielin- 8". geweld en zedenmisdrijven is w afname te zien. Fraude- en Wchtingszaken, handel in hard den joyriding namen toe. Van de 3 gemelde bedrijfsdiefstallen deed dan de helft (29 aangiftes) zich din Den Burg, gevolgd door De (13 keer), De Cocksdorp (6 m je je pijn Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg wegen waarover busroutes lopen). Op enkele plaatsen komen verkeersremmers Voor een betere veiligheid van de fietsers worden op wegen zonder een vrijliggend fiets pad fietsstroken aangebracht. Waar mogelijk worden smalle fietspaden verbreed tot drie meter. Op het stuk tussen de Fonteinsweg en Jan Ayeslag is dit niet mogelijk. Ter com pensatie van natuur die moet wijken voor fietspaden of parkeerplaatsen worden enkele paden die nauwelijks worden gebruikt opgeheven. Daarentegen moeten gemarkeerde rondwandelingen het hele jaar met goede wandelschoenen beloopbaar zijn. Voor de overige wandelpaden kunnen in natte perioden tijdelijk laar zen nodig zijn. Wandelpaden die met aan deze voorwaarden voldoen wor den opgehoogd of verlegd. Verder wordt de verbetering van de ruiter paden ter hand genomen. Voor een goede aansluiting tussen paden in het NP en daarbuiten krijgt de ge meente het' advies om een ruiter padenplan te ontwikkelen. Boskiosk Gekozen is voor een grotere clustering van voorzieningen. Als voordelen hiervan worden genoemd een betere sociale controle, minder verkeersbewegingen en meer aan eengesloten natuur. In het Beheer- en inrichtingsplan van het NP werd al gesproken over een Speelbos. De beoogde locatie hiervoor is het terrein rond de Fonteinsnol, dat ook als startpunt voor een nieuwe rond wandeling kan dienen. Er komen een parkeerplaats en een toiletvoor ziening. Of en hoeveel bos hiervoor moet worden gekapt was gisteren nog niet duidelijk. Gekoppeld hieraan stelt het NP een verplaatsing van de boskiosk. Evert Vermeer, voorzitter van het NP: 'Praktisch denkend is het logisch om zo'n voorziening te ver plaatsen naar de plek waar de meeste mensen bij elkaar komen. Dat lijkt me commercieel ook interessan- Lees verder pagina 5 Tot het president Saakashvili behoorden ook diverse geestelijken het midden patnarch llja II. Links het staatshoofd zijn zoontje en zijn Nederlandse echt genote Meer 'compleet' dan ooit was dit jaar de herdenking van de geval lenen van de Tweede Wereldoor log. Voor het eerst waren vertegen woordigers van alle voormalige strijdende partijen bij de ceremo nie betrokken waardoor het nage streefde brede Europese karakter gestalte kreeg. De herdenking kreeg ook meer publiciteit dan ooit, maar dat was het gevolg van de aanwezigheid van de Georgische president Mikhail Saakashvili en zijn Zeeuwse vrouw Sandra Roelofs. Het Georgische bezoek braóht met zich mee dat de op zichzelf stijlvolle herdenking gepaard ging met bedrij vig rondrennende en filmende repor ters die voor een groot deel afkom stig waren uit het massale gevolg waarmee Saakishvili naar Nederland was gekomen. Velen vonden dat dit mediacircus afbreuk deed aan de sfeer van ingetogenheid die tot dus ver kenmerkend was voor de herden kingen op Texel. Burgemeester Joke Geldorp van het organiserende 4/5 Mei Comité moti veerde in haar openingstoespraak het besluit om de herdenking te hou den samen met alle partijen die elkaar destijds naar het leven stonden. 'Al deze parijen willen nu maar één ding en dat is vreedzaam naast elkaar le ven en een goede toekomst voor onze en bun kinderen'. De mensen die de herdenking in de stampvolle hervormde kerk bijwoonden vonden over het algemeen dat het uitnodigen van de voormalige Duitse ambassa deur Otto von der Gablentz een goede greep is geweest waarvoor de tijd rijp was, hoewel de man zelf zijn respect betuigde tegenover degenen keer), Den Hoorn (3 keer) en Oude- schild (2 keer). Een jaar geleden wer den vanuit Den Burg nog maar 10 bedrijfsdiefstallen gemeld. Het eiland staat landelijk elfde op een ranglijst van gemeenten waar diefstallen uit bedrijven relatief gezien het sterkst zijn gestegen in 2004 ten opzichte van 2003. In de categoriën oplichting en verduistering scoort Texel ook hoger dan in 2003. Er werd in 2004 10 keer aangifte van verduistering gedaan tegen 3 keer een jaar eerder. Het aantal meldingen van verduiste ring steeg naar 9 (was 3). De talrijke ranglijsten in de Misdaadmeter zijn overigens enigszins vertekend, door dat het aantal delicten tegen het aan tal inwoners wordt gewogen. Zo staan bijvoorbeeld Ameland en Vlieland bovenaan de lijst van ge meenten waar zich relatief gezien het vaakst branden en ontploffingen heb ben gedaan, terwijl het absoluut om 4 en 9 keer brand gaat. Door de lage inwoneraantallen is het relatief gezien toch veel. De meest opmerkelijke daling doet zich voor bij vernielingen aan auto's. Daarvan werd in 2004 80 keer aan gifte gedaan, tegen 119 in 2003. In dat jaar werden er volgens de politie ook zeer veel vernielingen aangericht. Den Burg zag de aangiftes het sterkst teruglopen van 83 naar 48. In De Koog nam het aantal auto- vernielingen iets toe, in Oudeschild en De Cocksdorp namen ze af. Het aantal aangiftes van auto-inbraken nam met 17 toe van 31 naar 48 stuks. De Koog was koploper met 27 mel dingen. Het aantal auto's dat als ge stolen werd opgegeven, daalde van 6 naar 1 (Den Burg). Op gebied van zedenmisdrijven doet zich een lichte afname voor. Een ver- Lees verder pagina 5 Werner Dros koopt bedrijf Hoogenbosch Werner Dros uit Oosterend heeft bedrijfsgebouwen, landerijen en wo ning van de familie Hoogenbosch aan de Rozendijk gekocht. Het bedrijf kwam onder hamer tijdens de open bare verkoop die vorige week in op dracht van de bank in Lands End in Den Helder werd gehouden. Dros zegt nog geen strakomlijnd plan met het bedrijf te hebben, maar is met name geïnteresseerd in het grondde- pot op het terrein van bijna zeven hectare. Volgens Dros blijft zijn loon bedrijf gevestigd op Harkenbuurt. Met de bestemming opslag en agra rische hulp en toelevering aan de Rozendijk zegt hij wel uit de voeten te kunnen. De familie Hoogenbosch kan het woonhuis blijven bewonen. Benzine gestolen Een inwoner van Steenwijk ontdekte zaterdag dat zo'n 230 liter benzine uit zijn speedboot was gestolen. De boot stond gestald op een camping bij De Cocksdorp. Onbekenden had den een slang doorgesneden en de brandstof afgetapt. De diefstal moet hebben plaatsgevonden tussen 3 en 6 mei. Man zwaar mishandeld Een 45-jarige man uit Den Burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar mishandeld door een groep van ongeveer zeven onbekenden. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn gezicht en moest zich laten be handelen door een arts. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de identiteit van de daders. Het incident ontstond rond 1.10 uur, even nadat het slachtoffer uit een café in Den Burg was gekomen en hij de zeven mannen was tegengeko men. Hij kreeg direct een harde stomp in het gezicht en werd be dreigd met allerlei doodsverwen singen. De man wist te ontkomen en rende richting de Kogerstraat. Hier kreeg de groep hem opnieuw te pak ken. De Texelaar werd net zolang geschopt en geslagen totdat hij bui ten bewustzijn raakte. Toen hij bij kwam, was de groep verdwenen. Frits Langeveld onderzoekt of het haalbaar is de leegstaande Karseboom aan de Groeneplaats te slopen en een nieuw pand te bouwen. In dat pand wil Langeveld een horecagelegenheid laten ko men, die voor iedereen aanspre kend is. Met de bouw van een nieuw pand wil de oud-horecaondernemer een bij drage leveren aan het hart van Den Burg. Hij heeft geen plannen om de toekomstige horecagelegenheid zelf te exploiteren. 'Dat mag een ander doen en ik wil het ook laten vastleg gen dat de gelegenheid op mijn ma nier geëxploiteerd blijft worden als ik er niet meer ben. Het moet geen feestcafé met boem-boem-muziek worden, maar een café dat iedereen van 8 tot 80 kan bezoeken.' Lange veld heeft architect Louis Uriot teke ningen van het toekomstige gebouw laten maken. Momenteel onderzoekt hij de financiële haalbaarheid van het plan. Het beoogde nieuwe pand van Frits Langeveld op de locatie van de Karseboom De Russenoorlog Een staande ovatie wachtte de me dewerkers aan de presentatie van de opera De Russenoorlog na afloop. Het stuk van de hand van componist Ed de Boer en gebaseerd op een libretto van W. (Pip) Barnard werd op bevrijdingsdag in de grote kerk van Den Burg uitstekend vertolkt door de vier solisten, het Weidler Strijkkwartet en een Texels koor, dat speciaal voor deze kameropera werd samenge steld. De toehoorders genoten van het stuk, dat beslist niet voor de se lecte groep operaliefhebbers alleen geschikt bleek. Pagina 2 m Akkoord over Potvis De actiegroep die het leeuwendeel van de bewoners van 't Horntje ver tegenwoordigt en de Stichting Wo nen Texel (SWT) hebben een akkoord bereikt over een herzien bouwplan voor De Potvis. Vrijdag onderteken den beide partijen op het kantoor van de SWT een symbolische overeen komst. Daarmee zien de actie voerders af van nieuwe stappen te gen de campus. Pagina 5 die het daar moeilijk mee hebben. Von der Gablentz hield een uitvoerige toespraak waarin hij de klemtoon legde op de noodzaak van Europese samenwerking, die het resultaat is van de moed en vastberadenheid van politieke leiders uit de oorlogs generatie, die hun dode landgenoten met daden eerden en met alleen met woorden. 'Deze generatie had erva ren dat oorlog de aartsvijand is van iedere beschaving en menselijkheid. Lees verder pagina 9 Gecombineerde krant met Pinksteren In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 16 mei, 2' Pinksterdag, zal er op donderdag 19 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 17 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy De huidige Karseboom. Het beoogde pand lijkt op de huidige Karseboom. Bedoeling is dat het nieuwe pand een trapgevel krijgt en dat er een overdekte veranda aan de voorkant komt. Het pand moet vol gens Langeveld een nostalgische uit straling knjgen. Volgens de concept- tekeningen komt op de begane grond de nostalgische kroeg, beneden een kelder met toiletten en koeling en op de eerste verdieping een kleine keu ken. Daarboven is een dienstwoning voor de toekomstige uitbater ingetekend. Langeveld wil de exploi- tatie-opzet verder uitwerken als hij duidelijkheid over de financiële haalbaarheid. 'Het is belangrijk dat er geen tegenvallers bij de planning en de opzet ontstaan, want het investeringsniveau is hoog. Ik hoop dat de gemeente ook optimaal mee werkt en dat de buren begrip tonen. Ik wil op deze manier graag iets aan Den Burg geven.' Automobilist weigert blaastest Een 59-jarige man uit Middenmeer weigerde woensdag rond 3.10 uur op de Pontweg nabij Den Burg mee te werken aan de blaastest, om na te gaan hoeveel alcohol hij had gedron ken. Hij kreeg voor zijn weigering een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. BIJ INLEVERING VAN DEZE BON €.20,= KORTING BIJ AANKOOP VAN EEN PAAR schoenen v.a. maat 36 aktie geldig op 13 EN 14 MEI 1 BON PER PAAR!

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1