Geen dienstwoningen voor bedrijf in schuur IK ZRTTOCH U£ü£fi V IETWËRKTWEI HE! ZQ'N ROOKZUlLr Teso alternatief Zorgen buurt over PHH-gebouw 'Hulppost kan beter aan de Georgiëweg komen' 1 ra n I tl rt P 1H Spinbaandagen in aantocht .TEXELSE J COURANT Bedrijven die zich in vrijgekomen agrarische bebouwing in het - «buitengebied vestigen, mogen daar geen nieuwe dienstwoningen 'bouwen. Als die voorwaarde in het Inieuwe concept-beleidsplan voor ivrijkomende agrarische bebou wing wordt opgenomen, kan vol gens het college een verplichte koppeling tussen een nieuw bedrijf en de al bestaande bedrijfswoning ^7» (boerderij) op een voormalig agra- - 'rische bedrijf worden losgelaten. €14,5 Het college wil op die manier voorko- men dat bedrijven niet meteen tegen eenonoverkomelijk probleem aanlo- 'o ET/ pen als ze zich in een voormalige schuur of stal willen vestigen. Dat bbkt uit antwoorden op tien inspraak- reacties die op het concept-beleids- önzijn ingediend. De huidige plan ten staat de vestiging van bedrijven met een vloeroppervlak van maxi- vierkante meter en maxi maal tien werkplekken toe, maar wel if met ontkoppelen was daarin tot nu oenog niet nader gespecificeerd. De iraag blijkt een wereld van verschil uit i maken, Als er sprake is van kop- sling, zou een nieuw gevestigd be- ijjf ook de voormalige agrarische edrijfswoning (de boerderij) moeten ivernemen en dat zou volgens het met name voor startende «drijven een te grote investering i lorden. Niet koppelen opent voor Dl(i bedrijven echter de mogelijkheid om i rider al te veel moeite aanspraak ELH op ce bouw van een bedrijfswoning ekunnen maken en dat is in de ogen an de gemeente in het buitengebied ie: gewenst. Icor specifiek in het nieuwe beleid ip te nemen dat er 'nooit sprake kan jn van nieuwbouw voor een nieuw ■stigen functie' kan het probleem olgens het college worden onder- angen en een verplichte koppeling ussen een voormalige boerderij en ie rest van de bebouwing achter- «ge blijven. Ruimtelijk gezien blijft el geheel een eenheid, maar in de raktijk hoeft de nieuwe gebruiker ran een schuur of een stal niet de al «staande bedrijfswoning over te enen. De bewoner daarvan hoeft srder niets met een nieuw bedrijf te aken te hebben. Het college hoopt op die manier de vestiging van bedrij ven in voormalige agrarische bebou wing soepeler te laten verlopen, zo dat tegemoet wordt gekomen aan de ruimtebehoefte van het Texels be drijfsleven. Bedoeling is dat eigena ren van voormalige boerderijen zelf kunnen bepalen of ze wel of geen koppeling willen. Ze kunnen ook voor sloop van vrijgekomen bebouwing kiezen, met als tegenprestatie de bouw van een nieuwe woning als er minimaal duizend vierkante meter tegen de vlakte gaat. Burgemeester en wethouders bena drukken dat nieuwe functies op een voormalig agransch bedrijf nooit tot beperking van de ontwikkeling smogelijkheden van omliggende agrarische bedrijven mogen leiden. Anders wordt er 'geen medewerking verleend'. Het college belooft dat de gemeente contact met de buren op neemt als er een verzoek voor een nieuwe functie in een vrijgekomen agrarisch gebouw wordt ingediend. De gemeente neemt die verzoeken ook pas in behandeling als alle bedrijfsmatige activiteiten van het voormalig agrarisch bedrijf zijn ge staakt. Aan de vestiging van bedrij ven in voormalige schuren en stallen zijn daarnaast diverse voorwaarden verbonden. Buitenopslag is verbo den, het bedrijf moet hoogwaardig in het landschap worden ingepast en er mogen geen onacceptabele verkeerssituaties ontstaan. Als een bedrijf meer dan 650 vierkante meter bedrijfsvloeroppervlak nodig heeft, moet het naar een bedrijventerrein verhuizen. In het buitengebied is geen uitbreiding mogelijk. Agrarische bebouwing van nog functionerende boerenbedrijven komt niet in aanmer king voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Boeren mogen die gebou wen wel gebruiken voor neven activiteiten (bijvoorbeeld huis verkoop, proeverijen en verwerking van agrarische producten) als de agrarische hoofdactiviteit voor mini maal vijf jaar is verzekerd. Het nieuwe beleid geldt alleen voor het buiten gebied. Vrijkomende agrarisch be bouwing in de dorpen moet volgens de gemeente specifiek worden beke ken. Vuurtoren in wei Het ontwikkelen van nieuw beleid op basis van ingrediënten uit bestaand beleid kan soms tot opmerkelijke mogelijkheden lei den. Volgens het concept-be leidsplan voor vrijkomende agra rische bebouwing mogen m vrijgekomen schuren of stallen straks onder meer maatschappe lijke voorzieningen komen. Tij dens een vorige raadscommissie Grondgebied werd opgemerkt dat dat wel erg ruim van begrip was en tot vreemde situaties zou kunnen leiden. Een rondje gras duinen van de gemeente door verschillende nota's leerde dat dat wel eens kon kloppen. In het huidige bestemmingsplan Bui tengebied worden onder meer de vuurtoren, het reddingboothuis van de KNRM, scholen, kerken en begraafplaatsen als maat schappelijke voorziening gezien. Het college heeft de raad voorge steld om de beschrijving van maatschappelijke voorzieningen in het nieuwe beleid toch maar iets aan te passen. Het wordt nu 'educatieve, sociaal-medische, sociaal-culturele en levens- beschouwlijke voorzieningen en voorzieningen ten behoeve van openbare dienstverlening.' Plaatsgebonden objecten als vuurtoren of reddingboothuis worden op die manier omzeild. iemeente sponsort tieater Hogeberg De Hogeberg krijgt van de ge- eente €750,- voor de uitvoering van M st locatietheater dat op vrijdag 17 niwordt gehouden. Het betreft een stelling met dans, muziek en aarbij wordt geacteerd, met als jsma goed en kwaad. Bij het project fi70 leerlingen uit de 3 Havo-klas sen betrokken. Verdeeld in groepen zijn ze verantwoordelijk voor het de cor, de kleding, het acteerwerk, de techniek, dans, PR, muziek, productie en regie. De voorstelling wordt uitgevoerd op de Groene- plaats, aan de Elemert en bij de eendenvijver, waarbij van decor en lichten gebruik wordt gemaakt. De subsidie is conform het advies van de commissie voor kunst en cultuur beleid. Hoorzitting over agrarische panden Tijdens de vergadering van de raads commissie Grondgebied wordt maandag een hoorzitting gehouden over de vrijkomende agrarische be bouwing. De mensen die hebben gereageerd op het conceptbeleid krij gen daarbij de mogelijkheid hun op merkingen mondeling toe te lichten. De vergadering van de raads commissie wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. De raadscommissies Welzijn en Middelen vergaderen woensdag en donderdag. Alle vergaderingen zijn openbaar en worden rechtstrees uit gezonden via Radio Texel. Excursie naar Razende Bol Er zijn nog plaatsen vrij voor de gra tis excursie naar de Razende Bol die EcoMare zaterdag uitsluitend voor Texelaars verzorgt. Met landings vaartuigen van de Joost Dourlein-ka- zerne worden de deelnemers overge varen. Op de zandplaat wordt uitleg gegeven door excursieleiders van EcoMare en het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Opgave is mogelijk bij EcoMare, tel. 317741Deelnemers moeten tenmin ste 13 jaar oud zijn. OP DE CCHiFÈOÖT PmTooin Goes Q i'ï-ciT-loófr ijk, waar je heen wil.' Instructeur fjen de Groot van verkeersschool brt uit Alkmaar kan het niet vaak enoeg roepen. Vrijdag gaf de trkeersschool op het parkeerter- dnaande Emmalaan in Den Burg rommerrijlessen aan tweeën- "intig bijna 16 jaar oude leerlin- M van de OSG. lessen, waan/oor de leerlingen zich op school konden opgeven, is sim pel: minder ongelukken. De Groot: 'Uit de statistieken blijkt dat 45 pro cent van de jongeren die brommer gaat rijden binnen de eerste dne maanden een ongeluk krijgt De provincie heeft daarom een project opgezet om dat percentage omlaag te krijgen.' Met behulp van de plaat selijke afdeling van 3VO kon dat project ook naar Texel worden ge haald. De politie zette er speciaal een stukje parkeerterrein voor af, omdat de jongeren formeel nog niet op een brommer mogen rijden. De leerlingen kregen zowel praktijk als theorielessen. De theorielessen werden op onorthodoxe wijze aan gepakt. De Groot: 'We kunnen wel zeggen dat ze een brommer niet mogen opvoeren en dat ze met te hard mogen rijden, maar dat doen ze toch. Dan kunnen we er beter gewoon aandacht aan besteden. Wat mij betreft, mogen ze gerust dan het opentrekken van de eens tachtig rijden op bijvoorbeeld tondel. Vooral het maken van de Pontweg als er niemand anders is. maar ze moeten dat niet in Den Burg doen. We hebben de leerlingen rend en wijzend loopt instruc- i Groot tussen de oranje onen op het wegdek door om aan gingen te geven. Wat voor boch- n de leerlingen op de oefen- pmmers van de verkeersschool I Mk maken, de boodschap van De I *oot is en blijft hetzelfde: ze moe- fc"1 kijken waar ze heen willen. Hij ^Ot het met voor niets. Enkele leer ton zitten voor het eerst op een pmmer en één klapt er in een van If eerste bochten meteen al tegen Kastalt. is snel duidelijk dat bij het bestu- pvan het voertuig iets meer komt om de pylonen is ingewikkel- pdan het lijkt. Het doel van de rij- vooral laten zien wat de gevolgen zijn van de dingen die ze doen. Je kunt gerust zonder helm njden, maar het gevolg is wel dat je hoofd kapot is als je valt. Een gebroken been is na een paar maanden wel hersteld, maar hersenletsel kan voor de rest van je leven zijn.' De lessen maken indruk op de leer lingen, met name omdat de gevolgen van ongelukken met weinig verhul lende foto's worden duidelijk ge maakt. 'Het was dood en verderf wat ze lieten zien', aldus Martijn de Wijn en Doran Pauka. De twee zijn er over te spreken dat ze via school rijles krij gen. De Wijn: 'Het is goed dat we op deze manier ervaring mogen op doen.' Volgens Pauka kunnen lessen later helpen bij het halen van het brommercertificaat. De lessen die vrijdag werden gegeven, stonden daar los van. Vivian Ellen komt erach ter dat brommerrijden ook kan mee vallen als je een beetje weet hoe het voertuig werkt. 'Ik had wel verwacht onderuit te gaan. maar dat is toch niet gebeurd.' Aanwonenden van het toekomstige hulpverleningsgebouw aan de Pontweg in Den Burg maken zich zorgen over de vraag hoe straks het verkeer rond de hulppost wordt geregeld. Ze hebben tot nu toe op papier geen verkeerscirculatieplan gezien en de informatievoorziening vanuit de gemeente valt volgens hen ook tegen. Volgens woordvoerder Jos de Wolf van de aanwonenden (Vaargeul, Golf slag, Pontweg en de Schoorwal) be gint steeds meer de mening te rijzen dat het gebouw op een andere plek zou moeten worden gebouwd. 'Ik heb nu al van diverse kanten gehoord dat het beter tegenover de Sligro aan de andere kant van de Georgiëweg zou kunnen komen. Daar ligt het ook tegenover een bedrijventerrein en niet tegenover een woonwijk. Het is goed als dat PHH-gebouw er komt, maar de locatie baart ons zorgen.' De buurt loopt vooral te hoop tegen de toekomstige verkeersbewe gingen. Bekend is dat een deel van het fietspad langs de Pontweg waar schijnlijk als ventweg wordt ingericht, zodat hulpverleners op die manier bij de post kunnen komen. Op papier heeft de buurt volgens De Wolf van die plannen echter nog mets gezien. De aanwonenden zitten er met op te wachten dat hulpverleners op volle vaart door de woonwijk rijden. Ove rigens is dat waarschijnlijk ook met de bedoeling. De Wolf zet zijn vraagte kens bij een toekomstige situatie als hulpverleners straks vanaf de Georgiëweg de Pontweg oprijden. 'Dan moet je driekwart de rotonde rond en dat is veel als je in een nood situatie zit.Vragen zijn er ook over de wijze waarop het fietspad een vent weg zou moeten worden. 'Is het pad daar wel breed genoeg voor? Als dat niet zo is, kan het dan aan de kant van de Pontweg worden verbreed of moet dat aan de zijde van Den Burg gebeuren? Als dat zo is, wat gebeurt er dan met de diepe sloot die daar ligt? Moet die dan worden verlegd en moet er ook land worden aange kocht?', somt De Wolf een aantal vra gen op. 'Het was beter geweest als dat al bij het plan voor de krediet verstrekking bekend was geweest.' De buurt heeft zijn zorgen kenbaar gemaakt in een brief aan de raadsle den en burgemeester en wethouders. Ze kaarten ook de hoogte van het toekomstige gebouw aan. Gevreesd wordt voor een belemmering van het uitzicht. De Wolf: 'Het nieuwe ge bouw wordt negen meter hoog, ter wijl de Eijercoogh zo'n drie meter is.' Volgens De Wolf leeft ook de vraag of er wel of geen nieuwe woningen tus sen de Vaargeul en de hulpverle- ningspost worden gebouwd. 'Er is over gesproken dat die er zouden komen, maar daar hebben we ook al een tijd mets meer over gehoord.' De gemeente houdt komende dinsdag in de brandweerkazerne aan de Bern- hardlaan een informatieavond over het nieuwe gebouw. De buurt hoopt dan goed te worden geïnformeerd. De Wolf: 'We hebben nu twee keer een bijeenkomst met burgemeester Geldorp en brandweercommandant Jongeneel gehad, maar dingen die daar zijn toegezegd, zijn niet nageko men. De buurt zou in de plannen worden gekend, voordat er besluiten zouden worden genomen, maar dat is niet gebeurd toen het voorbe reidingskrediet en laatst het krediet zijn vastgesteld.' VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 lfoof van verkeersschool Bart geeft aanwijzing a. Kerkelijk centrum is gewerkt. Door medewerkers van de bedrijven die zijn ingeschakeld bij de bouw, maar ook door de vele vnj- willigers die er veel van hun vrije tijd in hebben gestoken om er iets moois van te maken. Werk dat de verbon denheid binnen de nog jonge kerk gemeenschap een positieve impuls heeft gegeven. Festiviteiten Ter afsluiting van het Jeugdhuis aan de Oranjestraat staan er zaterdag verschillende activiteiten op het pro gramma in en rond Het Gebouw. Zaterdagmorgen om 10.00 uur wordt een tentoonstelling geopend over wat zich in de loop van de jaren in het gebouw heeft afgespeeld. Over de school die er ooit was gevestigd, bruiloften, afscheid dokter Renout, veel foto's van het verenigingsleven, zoals Excelsior, de koersbal- en vrouwenvereniging en de zusterkring. Buiten het gebouw speelt de rommel- kapel en staat Rinus Kuiper met het draaiorgel en zijn er andere activitei ten. Vanaf 15.00 uur worden op een platte wagen ouderwetse samen spraken gehouden waarmee vroeger bruiloften, partijen en vergaderingen werden opgeluisterd. Er is ook een rad van avontuur. Om 17.00 uur neemt de dominee ceremonieel af scheid van'het gebouw. Wezenland nieuwe bestemmingsplan Den Burg op dat punt nog met wil goedkeuren. Volgens de provincie heeft de ge meente te ruime voorschriften voor personeelsverblijven in het plan op genomen. De bestuursrechter besloot het handhavingsbesluit op te schorten tot in ieder geval zes weken nadat de gemeentelijke bezwarencommissie het bezwaarschrift van Schuiringa tegen het handhavingsbesluit van het college heeft behandeld. Dat gebeurt volgende week donderdag. Volgens de bestuursrechter is er voldoende zicht op legalisatie. Meiden SVO winnen toernooi Het meidenteam van SVO heeft het seizoen afgesloten met een toernooi- overwinnmg. In Wormerveer wisten de Oosterender voetbalsters zich na dne spannende wedstrijden te plaat sen voor de finale. Daann waren ze net even te sterk (1-0) voor de thuis ploeg, zodat SVO met de beker naar huis ging. Het was het laatste optreden van het elftal in deze opstelling. Enkele mei den stoppen ermee, zodat het team nog wel wat versterking kan gebrui ken. Bij diverse bedrijven aan de Spin- baan in Den Burg stond de afgelo pen dagen de schilder op de stoep om de gebouwen nog eens goed in de verf te zetten. Vrijdag en zater dag worden voor de zesde keer de Spinbaandagen gehouden en dat was voor de bedrijven een goede reden er spie en span uit te zien. Tijdens de Spinbaandagen. die om de vijf jaar worden gehouden, houden de bedrijven gezamenlijk open huis. Alle veertien op het terrein gevestigde bednjven doen eraan mee. Er kan een kijkje achter de schermen worden genomen en op diverse plekken wor den demonstraties gegeven. Bij Govers groothandel is te zien hoe spijkers worden gemaakt en er wordt getoond hoe met een kettingzaag in een muur kan worden gezaagd. Chocolaterie Looyer laat de bezoeker het proces van 'cacaoboon tot eindproduct' zien en bij Betsema wordt een scheepsdiesel getest aan de hand van een waterrem. Bij Langeveld en De Rooij wordt de ver werking van Texelaartjes voor de Texelse Courant gedemonstreerd, bezoekers kunnen een persoonlijk exemplaar van de Texelse Courant laten maken en kinderen kunnen een zeefdruk maken. Het nieuwe gebouw van Duin Bouwbedrijf, dat bijna klaar is, is eveneens van binnen te bezich tigen. Cor Dros demonstreert zijn oltimerverzameling en voor kinderen is er een springkussen. Op vrijdag houden de bedrijven van 14.00 tot 21.00 open huis en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Eerste vondst van meikevers Toeristen vonden maandag in de Dennen zeven meikevers, waarvan er twee nog leefden, en brachten die naar EcoMare. Niet eerder werd dit dier op Texel of één van de andere Waddeneilanden aange troffen. In mei 1948 spoelde het dekschildje van een meikever aan. Vroeger waren meikevers in grote delen van Nederland heel gewoon, maar in de tweede helft van de vonge eeuw werden ze steeds zeldzamer. Tegenwoordig nemen ze weer in aan tal toe. Bij langdurige oostenwind kan het voorkomen dat kevers op drift raken en terechtkomen op plaatsen waar ze anders nooit zijn, Dat moet ook gebeurd zijn met de 'Texelse' meikevers. DONDERDAG 19 MEI 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5