Strand vier keer vuiler dan elders Veenendaals twijfelen over vervolg K Weer samen na 8 Veel waardering voor singer/songfestival Woning mogelijk op locatie gesloopte schuren en stallen Geld gevraagd voo verbetering van N9 H .TEXELSE COURANT- Mijn idee... Nog geen dekking in begrotinf l DONDERDAG 19 MEI 2005 Mooie stemmen, gevoelig gitaar- werk en veel eigen liedjes. Het za terdag gehouden singer/song- writerfestival had veel te bieden aan zo'n 120 liefhebbers die de optredens in Question Plaza bij woonden. Veel complimenten ook voor organisatoren Jan en Riet Veenendaal, die er financieel net zijn uitgesprongen. Of er een ver volg komt, is nog onzeker. 'Een oude wens die in vervulling is gegaan', omschreef Jan Veenendaal, die glunderend rondstapte op zijn droomfestival en zelf wellicht het meest van de optredens genoot. Met zijn vrouw Riet had hij er voor ge zorgd dat er een grote variatie arties ten voor het voetlicht trad. Ook een muziekmiddag en -avond met een hoog Texelgehalte, al zaten de Veenendaals toen het optreden van Jug Bros om 15.00 uur begon en de zaal nog vrijwel leeg was even met kromme tenen. Zo niet Ewout Adriaans en zijn vrienden, die op menig festival de opening verzorgen. Maar de eerste liefhebbers druppel den al snel binnen en binnen tien minuten vierde gezelligheid hoogtij. Zo gaat dat op Texel. De vele optre dens die volgden, met singers/ songwriters uit binnen- en buitenland die de Veenendaals tijdens festivals of op een andere manier hadden ge hoord en gecontracteerd, vielen bij de liefhebbers in de smaak. Geen en kele wanklank, ook niet de weergave, waarbij kunst en vliegwerk werd ver richt door technicus Rikus Klooster huis, die er ondanks de vele wisse lingen, de korte tijd om het geluid af te stellen en de gecompliceerde akoestiek in slaagde de artiesten tot hun recht te laten komen. Persoonlijk voorkeuren waren er ze ker, maar de meeste bewondering ging uit naar B.J. Baartmans en de Amerikaanse zangeres Billy Joyce. Hij maakte indruk met zijn fenome nale gitaarspel, zij met haar stemge luid. Het publiek kon maar moeilijk afscheid nemen van het bevlogen duo. Toen de drie kwartier er op za ten, konden de Veenendaals niet an ders dan de strakke planning losla ten en het tweetal nog maar twintig minuten laten doorspelen, tot veler genoegen. Met belangstelling was uitgekeken naar oud-Texelaar Mark Fonds, cel list Emile Visser en Jack Plaat op percussie. In een zaal die moeilijk helemaal stil was te houden vero verde het drietal de harten met een mengeling van jazz, bossanova, flamengo, samba en soul en andere stijlen. Origineel en op geheel eigen wijze, waarbij solo's op cello voor een bijzonder effect zorgden. Alom be wondering, waarbij niet wordt getwij feld aan de toenemende populariteit en bekendheid van Fonds. Dat gold ook voor andere Texelaars. 'Een ca deautje', omschreef Riet Veenendaal het optreden van het nieuwe Texelse duo Adam Ricketts en Nel Bruin, die zich op het laatste moment hadden opgegeven. Bruin is bekend, maar de muzikale kwaliteiten van Ricketts waren voor velen nieuw. Heel anders, maar zeker bijzonder was het optreden van de Ier Freddie White, die met zijn diepe stem en gevoel voor understatement zong over verloren liefdes, katers, verbro ken huwelijken en andere inspiratie bronnen. Hij vertolkte eigen liedjes en gaf ook fraaie interpretaties van covers. Dat er veel interesse voor het fenomeen singer/songwriter is, bleek ook aan het eind van de avond toen René Wingelaars en zijn band, die eerder op de avond eigen werk had laten horen, ter afsluiting covers speelden. Hoewel goed gebracht, was het publiek, dat al urenlang aan- Mark Fonds, één van de artiesten die indruk maakten op het singer!songwritersfestival in Question Plaza. Folo Gerard Timmerman) dachtig had geluisterd, daar niet in Riet weet het nog niet. 'Als we het geïnteresseerd en droop af. doen, dan starten we in ieder geval De sluitende begroting gaf de niet meer om 15.00 uur. maar een Veenendaals voldoening, hoewel ze stuk later, met een stuk of vijf kanjers, liever wat hadden overgehouden Het was perfect zo, maar bij een ver voor een volgend festival. Of dat er volg moet je de lat toch hoger leg- ook komt zonder die reserve, is nog gen.' onzeker. Wat Jan betreft wel, maar De rommel die door de OSG-scholieren op 20 april van het strand werd gehaald had een totaal gewicht van 19 ton, wat neerkomt gemiddeld 683 kg per strekkende kilometer. Dat is drie tot vier keer zoveel als de hoeveelheid die wordt aangetroffen op de stranden van andere kustgemeenten. Dat hoeft niet te betekenen dat op Texel veel meer rommel aanspoelt dan elders. Het verschil wordt vrij wel zeker veroorzaakt door het feit dat grote stukken van het Texelse strand nooit worden schoonge maakt omdat dit praktisch on doenlijk dan wel kostbaar is. Het vuil wordt daar jaren lang 'opge spaard'. Badplaatsen op het vaste land beschikken doorgaans over niet meer dan enkele kilometers badstrand die aan het begin van elk seizoen onder handen worden genomen. Een tweede verklaring voor de over vloedige 'oogst' is dat bij de actie op Texel gebruik werd gemaakt van trek kers waarmee bijvoorbeeld stukken visnet die half lagen begraven, kon den worden losgetrokken en gebor gen. Veel rommel moet jaren geleden zijn aangespoeld en is bedolven ge raakt, waarna het als gevolg van re cente kustafslag weer tevoorschijn is gekomen. Bij de opruimacties die in het kader van het Coastwatch-pro- ject op overkantse stranden werden gehouden werkten de scholieren uit sluitend met handkracht waarbij zware spullen bleven liggen. Op Texel werd door elke leerling gemiddeld 50 kg rommel geraapt. De organisatoren van de opruimactie hadden zich dit niet van tevoren ge realiseerd zodat de enorme hoeveel heid een verrassing was. Het oprui men en vooral het wegen en sorteren op de drie verzamelplaatsen duurde daardoor uren langer dan gepland en was niet erg gunstig voor de motiva tie van de ingeschakelde leerlingen. Een deel van het aangevoerde vuil kon niet worden bestudeerd volgens de regels van het wetenschappelijke Coastwatch-onderzoek, maar Jan Andries van Franeker van Alterra heeft toch genoeg gegevens verza meld om een representatief beeld te kunnen geven van hoeveelheden, herkomst en aard van het vuil. Zoals werd verwacht werd het meeste vuil (83 procent) geraapt op het hoogste deel van het strand, tegen de duin rand, de zogeheten spatzone Het aangespoelde afval bestond voor het grootste deel uit 'plastic, touwen en netten en hout. Daarvan werden per kilometer respectievelijk 170,229 en 493 kilo geborgen. Voorzover kon Luilak 'Luilak, beddezak, lig je nog te ron ken, kijk uit dat ik je pak.Zomaar een oud rijmpje. Ondanks het drei gement met verontrustend genoeg om er zaterdagmorgen vroeg voor uit mijn bed te komen. Veeleer moest ik goed uitgerust aan de start verschijnen, want de ramen gilden natuurlijk om een wasbeurt als de buurtkinderen langs zouden zijn geweest. Het zeep smeren kwam me op dat moment eigen lijk wel goed uit. Op mijn ramen stonden diverse zwart/witte ver rassingen van onder mijn dakpan nen nestelende vogels. Laat de kinderen maar vast het sopje voor bereiden dat ik nodig heb om ze te verwijderen, dacht ik niet al te ijve rig van onder mijn wollen dekbed. Het ging gesmeerd en de ramen van luilak-beddezakzagen erdoor dit gedegen teamwork zaterdag tegen de middag weer blinkend uit. Tot om half drie weer een vo gel zijn handtekening zette. 'Brand is erger,' is een gevleugeld ge- zegde in onze familie en daar heb ik het gemakshalve maar op ge houden en ben op de fiets gestapt. Wat is Texel mooi om deze tijd van het jaar. Al dat spetterende gele koolzaad tussen Den Hoorn en 't Horntje. Overal fluitekruid als kan ten omlijsting van fietspaden en sloten. Boterbloemen, pinkster bloemen en de geur van pas ge maaid gras. Eerste pinksterdag woei de Pinkstergeest door de kerken en scheen de zon over alle geplande evenementen. De tweede gaf de planten nog wat water en ik hoop dat de boeren er blij mee zijn. Voorlopig is er nu wel water genoeg en het wachten is op een warmer, groeizaam weertje. Wat moet er anders terecht komen van die vierhonderdduizend glazen bier die langs de Pontweg staan te groeien? Pien Verberg. worden nagegaan (vooral aan de hand van barcodes) is de rommel uit vijftien verschillende landen afkom stig. Zo'n 42 procent kwam uit Neder land zelf, 14 procent uit Engeland. 12 procent uit Duitsland en 8 procent uit Frankrijk. Dit bevestigt het vermoe den dat de oorzaak van het kwaad niet ver hoeft te worden gezocht en dat het vuil dat bijvoorbeeld met de golfstroom uit andere zeeën deze kant opkomt, niet massaal is. De actie heeft veel publiciteit opge leverd, hoewel de media-aandacht vooral uitging naar de granaten die bij Den Hoorn werden gevonden en naar de vraag of op het strand meer linker- dan rechterschoenen aanspoelen. Wat dit laatste betreft heeft de actie geen duidelijkheid gebracht. Op het noordelijke strand werden meer lin ker- dan rechterschoenen gevonden maar in het zuiden was het an dersom, zodat het in totaal niet zo veel verschilde. Wel werd duidelijk dat het overgrote deel van het gevon den schoeisel (94 procent) uit heren schoenen bestond en daarvan had 68 procent stalen neuzen, wat erop wijst dat ze zijn gedumpt door man nelijke, op zee werkende mensen. Het aangespoelde hout bleek groten deels te bestaan uit pallets die mo gelijk door vrachtschepen overboord zijn gezet. Bij de evaluatie van de actie werd er door een strand- exploitant op gewezen dat pallets ook worden gebruikt bij de opbouw van paviljoens en huisjes en dat deze na afloop van het seizoen met altijd worden opgeruimd. De financiële resultaten van de reinigingsactie blijken nog wat hoger te zijn dan aanvankelijk was gemeld. Als alle toezeggingen worden nage komen, bedraagt de opbrengst €17.339,-. Graafwerk mag natuur verstoren Het ministerie van LNV heeft de ge meente ontheffing verleend om bij het bouwrijp maken van de nieuwe wijk Volmolen toezicht te houden op naleving van de Flora- en Faunawet. De machtiging geeft het recht om bij de aanleg van de twee nieuwbouwwijken rond Den Burg werkzaamheden te verrichten die verstorend kunnen zijn voor be schermde plant- en diersoorten. De machtiging, die is verleend aan het hoofd van de afdeling Infra en Bouw van de gemeente, betekent niet dat er lukraak mag worden ge graven. maar dat werkzaamheden die 'redelijkerwijs niet vermijdbaar Bouw van een nieuwe woning als tegenprestatie voor de sloop van minimaal duizend vierkante meter aan vrijgekomen agrarische be bouwing, mag plaatsvinden op de plek van de gesloopte bebouwing. Dat is één van de wijzigingen die burgemeester en wethouders voorstellen voor het toekomstige nieuwe beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing in het buitengebied. De raadscommissie Grondgebied houdt maandag avond een hoorzitting over het on derwerp. Het college had bedacht de nieuwe woning óf aan de rand van een dorpskern óf binnen een dorp te la ten bouwen, maar dat stuit op teveel problemen. Burgemeester en wet houders stellen de politieke partijen voor degene die in aanmerking komt zelf te laten bepalen of hij op het boe renerf of in een dorp een nieuw huis wil bouwen. Bouw van de tegenprestatiewoning aan de rand van een dorpskern is van de baan. 'Een nieuwbouwpukkel aan de rand kan verstorend werken, zeker nu we met beeldkwaliteitsplannen bezig zijn', aldus het college. Het is aan de gemeenteraad om dit voorstel in te stemmen of iets anders te bedenken. Voorwaarde voor bouw op het erf is, dat omliggende agrarische bedrijven niet in hun mogelijkheden worden beperkt. Er kan ook voor worden ge kozen om onder voorwaarden bedrij ven in de vrijgekomen gebouwen te huisvesten. Het college wil de eis dat de nieuwe woning maximaal 450 kubieke meter of 100 vierkante meter groot wordt, laten vervallen. Bedoeling is dat de woning voldoet aan het bestem mingsplan van de plek waar hij wordt gebouwd. Voor bouw in het buiten gebied maakt dat in de praktijk niet uit, omdat de huizen dan volgens het huidige bestemmingsplan Buiten gebied ook niet groter dan 450 kuub mogen worden. De grootte is onder werp van discussie, omdat de provin cie een maximum van 650 kuub han teert. Het college wil liever 450 kuub of 100 vierkante meter, omdat dat volgens haar meer bij de 'Texelse maat' past. Voorgesteld wordt bij de herziening van het bestemmingsplan Buitengebied (uiterlijk in 2008) te kij ken of de maat nog steeds actueel is. Het nieuwe beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing wordt dan een onderdeel van een nieuw op te stel len bestemmingsplan Buitengebied. Volgens de Stichting Agrarisch Texel is het minimum van duizend vierkante meter voor Texelse begrippen aan de hoge kant. Uit een globale inventari satie die de SAT vorig jaar maakte, blijkt dat 20 tot 25 van de 90 niet meer agrarisch in gebruik zijnde boerde rijen in aanmerking kunnen komen. Stolpen en schapenboeten mco> niet worden aangesproken om g de duizend vierkante meter te koir- omdat de gemeente die juist wil houden. Andere voorwaarde is het sloopgoed onderdeel is vans bedrijf. Burgemeester en wethou* willen er niet aan bebouwing meerdere locaties bij elkaar op tei len, omdat er dan handel in vietfe meters kan ontstaan. 'Als je mimirj duizend vierkante meter op locatie sloopt, saneer je echt locaties waar veel staat. Het gaat: om minimaal duizend vierkanten ter. Uitgangspunt bij toepassing* de regeling is dat alle voorma bedrijfsbebouwing wordt gesloog Tien organisaties en personen la ben een inspraakreactie op hetoj cept-beleid ingediend. Die reao worden maandagavond door raadscommissie Grondgebied handeld. Daarna is het ook aar: politieke partijen om hun visie op nieuwe beleid te geven. Zij hei» hun mening tot nu toe voor zichj houden, omdat eerst de bevolk aan zet was om het nieuwe vorm te geven. Dat gebeurde enkele algemene inloopavonden: der leiding van een commumail^ bureau. Bij de politieke partijens: manier van werken goed bevae omdat volgens hen zo beter mei bevolking is gecommuniceerd. werk| zchi de f werk gelijk t 1 tetor »eoe Wat ik zeggen wou... Luilak De Koog was groot feest Mede dankzij de vele activiteiten is de luilaknacht in De Koog een groot feest geworden. 58 kinderen (en veel ouders) verzamelden zich om vier uur bij het dorpshuis aan de Nifcadel, wa^zij muziekinstru menten, toeters en fluitjes kregen uitgereikt, alsmede consumptie bonnen voor het feest in De Toe komst. De speciale Luilaksecurity hoefde maar een enkele .keer in actie te ko men. Op tandems werd van tot acht uur 's morgens door de straten van het dorp gepatrouilleerd, terwijl tus sendoor tijd was voor een barbecue op het Toekomstplein. Ook de dames van de schoonglasverzekering waren paraat. Met spons en zemen lap werd elk vies raam schoongemaakt, zodat de ondernemers die een 'verzeke ring' hadden afgesloten zonder enig probleem de volgende morgen open konden. Na twee uur kabaal maken, arriveerden de kinderen om zes uur bij De Toekomst, voor de afterparty met DJ Paul. Er werd door zowel kin deren als vaders en moeders tot in de vroege ochtend gedanst. Al met al was het een geslaagd feest zonder incidenten. Na aftrek van de kosten bleef er 500 euro over, die binnenkort door de deelnemende kinderen aan de zeehondenopvang in EcoMare zal worden overhandigd. Discussieavond over parkeerbeleid In de kantine van Gemeente werken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg wordt dinsdag een discussieavond gehouden over het toekomstig parkeerbeleid in Den Burg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, alle belangstellenden zijn welkom. De discussieavond heeft te maken met de herziening van het uit 1993 daterende parkeerbeleid. Vorig jaar werden al de parkeerplaatsen geïn ventariseerd en werd een enquête gehouden onder Texelaars en toeris ten. De resultaten van deze onder zoeken zijn weergegeven in het Parkeerbeleidsplan. dat ook voorziet in mogelijke oplossingen. Gedacht wordt aan het herzien van het betaald parkeren, invoeren van parkeren met vergunning en een blauwe zone en het aanleggen van extra parkeer ruimte. Om tot een goede afweging te komen, wil het gemeentebestuur in gesprek met personen en maat schappelijke organisaties. zijn' mogen worden verricht, die tot gevolg hebben dat vernielingen wor den verricht aan beschermde planten en dieren. Op deze lijst staan overi gens planten en dieren die op Texel vrij algemeen voorkomen. Het betreft onder meer vogelmelk en de Noordse woelmuis. Luilak Vorig jaar kwam ik er niet aan toe, maar dit jaar wil ik de tijd nemen de jeugd van De Cocksdorp te compli menteren met hun gedrag tijdens de luilaknacht. Luilak 2004 werd gevierd met veel lawaai en lol, maar er werd totaal geen rottigheid uitgehaald. In mijn ogen een luilak zoals vroeger bedoeld. Dit jaar werden wij op maandag 9 mei geconfronteerd met het plotse overlijden van Herm van der Beek. De begrafenis van Herm zou in de ochtend na de luilaknacht plaatsvinden. Familie en vrienden van Herm hebben via de school en an dere kanalen de jeugd gevraagd lui lak over te slaan uit piëteit jegens de nabestaanden. Vrijdag stond ik nog te praten met een andere onderne mer, die altijd de luilaknacht in zijn pand doorbrengt. Hij vroeg mij wat te doen. Ik heb hem gezegd dat ik op basis van vorig jaar bijna zeker wist dat dit nu niet nodig zou zijn. Het is de hele nacht rustig gebleven en erg stil geweest in het dorp. Wat ben ik blij dat ik in De Cocksdorp woon waar normen en waarden nog blijken te bestaan. Mijn respect en waardering gaat uit naar de Durper jeugd en zij mogen wat mij aangaat de komende jaren een voorbeeld zijn voor de rest van het eiland. Piet Harman, De Cocksdorp. Kop en Munt, het economisch stimuleringsprogramma voor de Kop van Noord-Holland, heeft Texel gevraagd €150.000,- mee te betalen aan het verbeteren van de N9 tussen Koedijk en De Stolpen. Bedoeling is dat de verkeers knelpunten bij Schoorldam en De Stolpen door ongelijkvloerse krui singen worden vervangen. De raadscommissie Grondgebied buigt zich maandagavond over het verzoek van Kop en Munt. In totaal is met het verbeteren van de verkeers- doorstroming tussen Koedijk en De Stolpen een bedrag van ruim tweeën twintig miljoen euro gemoeid. Vol gens bestuurlijke afspraken wordt tien procent daarvan (€2.269.000,-) door gemeenten in de gewesten Kop van Noord-Holland en Kennemerland voor hun rekening genomen. De €150.000,- die van Texel wordt ge vraagd, is zeven procent van dat be drag. De gemeenten Zijpe en Haren karspel is eenzelfde percentage gevraagd. De gemeenten Den Helder en Alkmaar nemen met elk 20 pro cent (€450.000,-) het grootste deel voor hun rekening. Kop en Munt heeft de verdeling vorig jaar vastgesteld. ipri Zandpaspoort Bij EcoMare is gedurende de Week van de Zee en het hele verdere zo merseizoen een gratis zandpaspoort te verknjgen. Aan de hand van vragen en opdrachten in dit boekje krijgen kinderen van zeven tot twaalf jaar op een speelse manier inzicht in oor sprong en belang van het zand op het strand. Het zandpaspoort is een initiatief van Stichting Duinbehoud en wordt mede mogelijk gemaakt door het VSB- fonds, het Prins Bernhard Cultuur fonds en 'Nederland leeft met water'. Op de website van Stichting Duin behoud (www.duinbehoud.nl) is een speciale pagina aan het zand- paspoortpagina gewijd. Burgemeester en wethouders stei M" de politieke partijen voor het j dl' vraagde bedrag beschikbaartec len. Verbetering van de N9 konï:F? economie van de Kop van Non Holland ten goede en daarnaast? •d!5jc Jr'O fiteert Texel volgens het college: ren van een betere bereikbaarheid. 5d;6 het eiland. In tijd scheelt de a Ki van de twee ongelijkvloerse krus gen waarschijnlijk slechts een 5 minuten, maar volgens het colles as' de verbeterde bereikbaarheids goed voor het imago. Hoewe verzoek van Kop en Munt al oa van juli 2004 moet de gemeentel puzzelen op de vraag waar €150.000,- vandaan moet kome'. is noch in de meerjarenbegralr noch in de begroting voor dit ja kening rekening mee gehouden.' college heeft de politieke par Kre voorgesteld in de begroting vanZ 8ni|> een gaatje te vinden. Verbetering van de N9 is al jaren) vast gespreksonderwerp van dep espr' vincie, het rijk en betrokken gems |™nuf ten. In 1996 trok de Texelse gems teraad al eens ƒ131.250 (€59.55 eh0L uit voor verbetering van de pre a' ciale weg. Met dat geld zijn 1 *J001 vakken tussen verschillende der ïect' langs het Noord-Hollands Kr ^|e aangelegd en de tunnel onderr spoor gebouwd. In 1999 reze1 plannen om tussen Koedijk en Stolpen aan de slag te gaan, wat in 2000 het bestuurlijk overlegs over startte. In 2002 tekenden he en de provincie een overeenkcr j*1' waarin de verwachting werd 1/ e' sproken dat de regio tien procent' de kosten zou bijdragen. Ooila' roe "a «bri< Sommigen hadden elkaar meer dan veertig jaar niet gezien. Er was dus veel bij te praten op de zaterdag ge houden reünie van oud-leerlingen die in 1962 de Sint Jozefschool verlieten. Het initiatief om de mensen, die nu allemaal dik in de vijftig zijn, weer bij een te brengen, werd genomen door Theo Bakker (van Sunrise) die spoe dig enthousiaste assistentie kreeg van Hans Witte. Tineke Bakker en Joke van Beek. Bij het opsporen van de oud-leerlingen werd gebruik ge maakt van een klassenlijst van toen met adressen als K 45 en W 60. Die zeggen nu niet veel meer, zodat nogal wat navraag moest worden gedaan. Dat gold natuurlijk ook ten aanzien van de leerlingen die in de loop der jaren naar het vasteland zijn verhuisd. Bij het herkennen en opsporen van leerlingen kwam een groepsfoto die tijdens een schoolreisje op Schiphol was gemaakt, goed van pas. Slechts twee leerlingen bleken onvindbaar, ondanks oproepen via radioprogram ma's als Adres onbekend. Verreweg de meeste genodigden reageerden positief, zodat zich zaterdag 36 reünisten (waarvan 15 van het vaste land) in de school meldden. welkomstwoord verzuimde 0* niet de leerlingen te herdenk zijn overleden: Marjan Bi#! j Tineke Smit, Hein Smit, SjotsW p Jos van Heerwaarden en L. Schrama. Voor de dag was v geen programma gemaakt, zo» alle gelegenheid was om alp® vast te stellen wat ieder van - ven had gemaakt en voor he' len van herinnenngen. De fa de reünisten op het schoolpa

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8