'Opgelegde beslissingen benader ik kritisch [exelaars ai 9 Kees Minnes verantwoordelijk voor vaarwegmarkering Wadden- en Noordzee .TEXELSE COURANT" HUN tegrip na gesprek Loodsmansduin Ander beeld gekregen van directeur van de RST' IÉ Bossiesdag Ezelvereniging Geknip%<f Wisseling van de wacht bij La Tiënda DONDERDAG 19 MEI 2005 Hij weet exact hoeveel lichtboeien, blinde objecten, kop- en steek- bakens en vuurtorens zich in zijn bevinden. Steekt de lof trompet over zijn mensen. En hoe welzijn huidige job vooral met be sprekingen en vergaderingen 'wordt ingevuld, doet er hij alles aan Om feeling te houden met de werk vloer. En niet met tegenzin, want Texelaar Kees Minnes (57) is een doener. Een man van de praktijk die een interessante carrière op bouwde, waarin de zee centraal "stond. Sinds 1997 is hij hoofd van de Regio Noord Rijkswaterstaat Noordzee, en in die functie onder meer verantwoordelijk voor de vaarwegmarkering. Een soort ANWB op zee. Zo om- hete schrijft Kees Minnes in het kort de ZIC^I werkzaamheden van zijn dienst. Da- evob «elijks houden zo'n zeventig mensen e bii sch bezig met het onderhoud van de rdeWonning, het markeren van vaar- ïdeno wegen, het inspecteren van de 'nic® (haven)lichtinstallaties en het verle- ',c|iien van assistentie aan offshore- bednjven. Daarvoor hebben zij de be schikking over vier schepen en twee werkplaatsen. De regio noord strekt zch uit van IJmuiden tot onderin de lard. Verder behoort ook het JUsselmeer tot dit werkgebied. Zijn ll ienst zorgt er onder andere voor dat de betonning wordt onderhouden, de ai tevenlichten blijven branden en U[pakken gemarkeerd worden. Ne! als het water is ook zijn job voort- f/end in beweging. Diverse malen maakte hij flinke reorganisaties mee en werd flink gesnoeid in budgetten. rssteJ |nl990 kwam het voortbestaan van ^ei j te dienst vaarwegmarkering in ge- )rtesj vaar Het landelijke budget werd bijna koiffi; gehalveerd tot 13 miljoen en van de 1 60 medewerkers bleven er slechts aas,)60 over. Ook het aantal schepen werd tot de helft teruggebracht. 'Het llegea Eren (0en spannende tijden. Als we Ssdienst wilden overleven, moest er le aa K.wat gebeuren. De enige manier e nprivatisering te pareren, was door reenter te gaan werken. En dat "7 snodig ook. In de jaren zeventig en tachtig groeiden de bomen tot in de hemel en kon alles. Er was weinig controle.' En dus moest er markt conform gewerkt gaan worden en moest er veel 'ballast' worden weg gesneden. De operatie slaagde. Met een beho'orlijk afgeslankte dienst werd dezelfde hoeveelheid werk ge daan. Twee jaar geleden werd op nieuw een bezuinigingsronde gehou den. Toen zou het budget voor vaarwegmarkering worden terugge bracht van 13 naar 10 miljoen. Daar hebben we tegen geageerd. Het zit ons al bijna in de genen om te kijken of er nog gesnoeid kan worden, maar toen ging het echt met meer. Het bud get werd toen toch aangevuld.' Twee vuren Op de vraag of hij zich tussen twee vuren bevindt, antwoordt Minnes: 'Dat zit je altijd in zo'n functie. Je hebt de wensen van het personeel ener zijds en het beleid van het manage ment anderzijds. Ik moet uitvoering geven aan de wensen van de minis ter. Soms is dat lastig, omdat beslis singen in de top met altijd zijn toege sneden op het werkveld. De afstand is groter en daardoor is de feeling met wat er op zee gebeurt minder. Ik kom van zee en ben verantwoordelijk voor wat daar gebeurt. Mijn taak is om te sturen. Maar in algemene zin stel ik me kritisch op naar opgelegde beslis singen. Als het echt met goed is, dan kun je dat met argumenten kenbaar maken, maar dingen die efficiënt zijn en kunnen, moet je vooral doen.' De 50 tot 60 uur die hij per week met zijn werk bezig is. besteedt Minnes vooral aan vergaderingen en overleg. 'Ik zit één dag op kantoor en vier dagen per week ben ik weg. Voor intern overleg, besprekingen met opdrachtgevers en vergaderingen. In de rustige periode, als het overlegcircuit een beetje stil ligt, probeer ik een paar dagen met de schepen mee te gaan. Verder ben ik vaak 's morgens vroeg op de werk vloer te vinden.' Olierampen Als jochie van tien wist Minnes, die opgroeide in De Koog, al dat hij naar zee wilde. 'Ik was altijd op het strand, een beetje jutten en met boten mee. Ik wilde varen, het liefst een functie op de brug.' Na de MULO volgde hij de zeevaartschool en kwam hij te recht op de grote vaart. Bijna tien jaar lang reisde hij de hele wereld over, op lijndiensten naar onder meer Oost- Azië, West-Afrika en Perzië. Inmid dels getrouwd en met kinderen op komst, zocht Minnes een baan dich ter bij huis. Hij kwam terecht bij Rijk waterstaat, dat bezig was met de oprichting van een nieuwe dienst. Directie Noordzee. 'Tot de jaren ze ventig deed Rijkswaterstaat niks op de Noordzee. Er was weinig bekend over het aantal schepen dat er voer, waar die naar toe gingen en hoe groot ze waren. De bouw van de Maasgeul en de IJ-geul speelde in die tijd. De groeiende economie wilde graag de supertankers naar Rotterdam halen en dus was er meer praktijk onderzoek nodig.' De nieuwe dienst richtte zich vooral op zeeverkeers- onderzoek. Door middel van veld metingen werd informatie verzameld. Dat was in die tijd vooral pionieren. 'Een gerichte opleiding voor het werk was er niet. Veel nautische ervaring kwam van pas. En boerenverstand.' Daarnaast hield de nieuwe afdeling zich bezig met het opsporen en be strijden van olieverontreiniging op zee. 'Ik heb alle grote olierampen in die tijd meegemaakt, zoals met de Amoco Cadiz.' In maart 1978 zonk de Liberiaanse supertanker Amoco Cadiz voor de kust van Bretagne. Daarbij kwam 230 ton aardolie vrij en werd 320 kilometer Franse kust be smeurd. Vier muren In 1981 besluit Rijkswaterstaat milieu en scheepvaartverkeer te splitsen. Er komt een apart directoraat-generaal voor scheepvaartverkeer en Minnes verhuist mee. Zijn carrière verloopt voorspoedig. Omdat zijn twee directe bazen in korte tijd bij de dienst weg raken. wordt de Texelaar op zijn 34ste hoofd van de afdeling die het zeeverkeersonderzoek verricht en de informatie verwerkt. 'Dat was toen nog niks voor mij. Ik zag het niet zit ten om de rest van m'n leven tussen vier muren te zitten.' Als op het kust- schip de Bree 14 de functie van stuur man vnjkomt, aarzelt hij dan ook geen moment. In 1986 wordt hij kapitein van dat schip. In die hoedanigheid 'schuimt' hij de hele Noordzee af om de verlangde werkzaamheden aan de vaarwegmarkering te vernchten. Ja renlang is Minnes met 'zijn' schip ook betrokken bij de Ronde om Texel, waarbij de Bree 14 als startschip fun geert en op het wad vastgelopen catamarans oppikt. Als zijn schip wordt verkocht en opgevolgd door De Terschelling, wordt Minnes be noemd in zijn huidige functie. Stormen De werkzaamheden binnen de dienst vaarwegmarkering worden sterk beïnvloed door de seizoenen. In het voorjaar wordt in de natuurbe- schermingsgebieden de natuur- en recreatiemarkering aangebracht, zo dat met name de recreatievaart zijn weg kan vinden en een duidelijke scheiding ontstaat met de beroeps vaart, wat de veiligheid ten goede komt. In het najaar wordt die extra betonning weer verwijderd. Dan ont staat er een andere piek: stormen. 'Bij extreme stormen gaan de boeien wandelen', vertelt Minnes. 'De totale verankering is zo sterk als de zwak ste schakel en in het Molengat komen nog wei eens boeien op het strand.' De lichtboeien ter plaatse liggen aan een ketting die acht keer de lengte heeft van de waterdiepte, maar on der extreme omstandigheden kan dat toch te kort zijn en barst de ketting. 'Dat komt vooral voor in het zeege bied rond de Waddeneilanden. Het meest veranderlijke gebiedje is het Eierlandse gat. Dat is niet gemar keerd, want daar willen we geen ver keer hebben. Er is geen gebied in Nederland waar de geulen zo snel veranderen als daar. Betonning zou schijnveiligheid geven. Bovendien zou je iedere week de betonning moeten aanpassen.' IJsvorming in de Waddenzee vormt tevens een extra drukte voorde dienst van Minnes. Hoewel strenge vorst perioden de laatste jaren uitblijven, is vooral het Waddengebied gevoelig voor ijsgang en kunnen de lichtboeien in het gebied forse schade oplopen. 'Preventief vervangen we de licht boeien dan door blinde bakens. Dat gebeurt in het najaar. De echte Kees Minnes Hornt/e. Ook die vallen onder zijn verantwoordelijkheid. ijsbetonning brengen we aan als het ijs zich aandient, dan vervangen we lichtboeien door sparren.' De beslis sing wanneer dat moet gebeuren, is volgens Minnes een kwestie van er varing en het weerbericht. 'Binnen twee dagen kan de Waddenzee plot seling dicht liggen. In de winter van 2002 hadden we een kostenpost van zeshonderdduizend euro door schade en extra inzet door strenge vorst. Als het een nacht flink vriest, moeten we al alert zijn.' Vuurtorens De uitgaven voor het onderhoud van de vuurtorens worden bekostigd uit het budget van 12 miljoen euro, dat landelijk beschikbaar is voor vaarwegmarkering. Ook het schilde ren van de Texelse vuurtoren valt daaronder. Het reguliere onderhoud wordt door de dienst van Minnes ge regeld, maar groot onderhoud wordt door de bouwkundige dienst ver richt. Bij de beslissing over het afsto ten van de Texelse vuurtoren, was hij zijdelings betrokken. Door de hui- dige plaatsbepalingsystemen via sa telliet is sprake van afnemend belang van vuurtorens voor de scheepvaart. Daarnaast wordt het recreatieve be lang van de torens steeds belangnjker. 'Om die reden is het overheidsbeleid erop gericht vuurtorens over te heve len naar lokale autoriteiten, zoals ge meenten', vertelt Minnes. 'Die verkoopactiviteiten zijn grotendeels ondergebracht bij de Dienst Domei nen. Als je alle diensten van Rijkswa terstaat erbij moet betrekken die op de een of andere manier verantwoor delijk zijn voor de vuurtoren, zou dat een veel te zware delegatie opleveren. Dat is niet werkbaar.' Geld verdienen Er wordt met alleen geld uitgegeven bij de dienst vaarwegmarkering. Dienst verlening aan derden levert het nodige op. 'Wij zijn met name actief voor de offshore en daarnaast werken wij in opdracht van particulieren. 'De offshore is verplicht gevaarlijke ob structies te laten markeren. Wij zijn de enige dienst die dat mag doen. Ze zijn dus op ons aangewezen, maar we proberen wel erg mee te denken en zaken te combineren met overheids- werk, zodat de kosten gedeeld kun nen worden. Dat wordt zeer gewaar deerd.' Ook kleinere klussen, zoals het markeren van gas- of waterleidin gen voor semi-overheidsbedrijven of het aanbrengen van een ankerton voor Sil Boon worden tegen betaling verricht. Hoewel hij zijn tijd vooral vergaderend en regelend doorbrengt, heeft Min nes er nog geen genoeg van. 'Ik ga er voorlopig van uit dat ik tot mijn vijfenzestigste doorga.' Tekst en foto Louise van der Sluis lecreatiestichting Texel (RST) en fampeerdersvereniging Loods- [lüansduin gaan op termijn met el- jkaaraan tafel, om de invulling te «spreken van een aantal omstre- tenvoorschriften. Het was één van te uitkomsten van de zaterdag lehouden ledenvergadering van |tekampeerdersvereniging, waar bij ook RST-voorzitter Bart Bos en ecteur Harry Mathijsen hun sgje hebben gedaan. ir de communicatie tussen de «rders en de RST tot dusver pboeven en de media verliep, kon- f de stacaravanhouders directie bestuur nu zelf een toelichting jwen geven op de besluiten en ont- Tkkelingen in de achterliggende pe- Me. Hoewel niet alle kampeerders Kt eens waren met de visie van de 1ST, de toelichting is volgens pen- Tpeester Wil Schouten van de Ppeerdersvereniging wel goed jfgekomen en heeft bijgedragen P een betere verstandhouding, pl mensen hebben een ander pd van de RST-directeur gekre- Er is begrip voor de maatregel ijeen eind te maken aan de wild ij aan schuttingen, schuurtjes, """in en andere zaken, waardoor Jcamping meer oogt als een volks- ~~:omplex. Maar duidelijk was Pa' veel kampeerders moeite houden met een aantal voorschriften die de RST aan de kampeerders stelt. Bijvoorbeeld dat de stacaravan houders vanaf 2006 de keus hebben tussen uit een schuurtje of een bijzet- tentje en dat beiden met meer moge lijk is. Gevoelig ligt ook het moeten verwijderen van vlonders en schuttin gen en het alleen mogen gebruiken van standaard materialen, die vol gens kampeerders met bestand zou den zijn tegen stormachtig weer. Wel is er de bereidheid om meer unifor miteit na te streven. Afgesproken is dat de verenigingsleden op- en aan merkingen en ideeën schriftelijk ken baar maken aan de vereniging, die deze meeneemt in het gesprek met de RST. De vereniging heeft voor augustus een nieuwe leden vergadering uitgeschreven. Namens de RST laat ook Bart Bos weten een goed gevoel aan de bij eenkomst te hebben overhouden. Na afloop van de vergadering werd be kend dat Joop Quint is afgetreden als voorzitter van de kampeerders- vereniging, waarover de leden nog schriftelijk worden geïnformeerd. Naar verluidt kan hij niet genoeg tijd meer vrijmaken voor het voorzitter- werk. maar ook zou hij tot het inzicht zijn gekomen dat zijn wat moeizame verstandhouding met Mathijsen een goede afwikkeling van het proces in de weg zou staan. Jacques Vriens houdt lezing Onder de titel (Voor)lezen is televi sie in je eigen hoofd geeft Jacques Vriens maandag 23 mei een lezing in de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. Hij ver telt over zijn schrijverschap en over hoe het hotel van zijn ouders daarin een grote rol heeft ge speeld. Verder leest hij voor en ver telt hij over de achtergrond van zijn boeken. Ook gaat hij in op het be lang van lezen en voorlezen. Vriens ('s Hertogenbosch, 1946) was bijna vijfentwintig jaar werkzaam in het basisonderwijs, waarvan negen tien jaar als directeur van twee ver schillende scholen. Hij was (en is) zeer actief op het gebied van lees bevordering. Sinds 1993 is hij fulltime schrijver. Zijn boeken werden vele malen bekroond. Zo ontving hij twee zilveren griffels en won hij vijf keer de prijs van de Nederlandse Kinderjury. Vriens slaagt erin om serieuze en soms 'zware' onderwerpen op een lichtvoetige manier aan de orde te stellen. Hij werd bekend met boeken als Meester Jaap, Die Rotschoot met die fijne klas, Achtste-groepers hui len niet en De school is weg. Ook schreef hij twee historische kinder boeken: Weg uit de Peel (over de veenkoloniën) en Tien torens diep (over de Limburgse mijnen). Binnen kort verschijnt Groep zeven slaat te rug!, dat handelt over kindermishan deling. De lezing begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt €2,-. Kaarten zijn verkrijgbaar in de bibliotheek. Iat ik zeggen wou... vaS Vf hÜf °P P'Hksterdrie een drukte vereniging Texel, werd het groot 4,2# belang op de Hogeberg. waar feest. De kinderen overhandigden te- a' ET 2estl9 hinderen uit Oude- keningen van ezels aan voorzitter van3" 'P fen vele ouders) zich op de Theun de Winter. Omdat zowel de term nenkoeken en de ezelbank ezels als de kinderen zich prima ver- ifoW® e*ten met de ezels Loeloe, maakten, wil de Ezelvereniging ook olpler .v'eenCris. Mede dankzij de vele volgend jaar de traditie van eJflu 6n' frisdrank en ijsjes, Bossiesdag voortzetten. 'kbaar gesteld door Ezel- Werelderfgoed CDA, Texels Belang en WD zijn te gen plaatsing van de Waddenzee op de Werelderfgoedlijst. Krijgen we een onderscheiding op het gebied van natuur en cultuur en dan wordt die geweigerd. Ze denken dat je er niet van kunt eten of dat het geld kost. Ze zijn bang voor verdere beperkingen. Mensen en zeker politici die 'tegen' zijn vanuit angst of achterdocht, zijn onzes inziens dom en kortzichtig. Ze kijken met verder dan hun neus lang is, hebben geen langetermijnvisie en leven eigenlijk al in het verleden. Zie lig- Je hoeft het met altijd met elkaar eens te zijn, maar zulk negativisme met betrekking tot cultuur, natuur en mi lieu is fnuikend voor de toekomst van Texel. Met zo'n bestuur: arm, arm Texel. Adriaan en Sytske Dijksen, Den Hoorn. 'Opclassificatie' wordt verlengd Als gevolg van de eilandpositie, het toerisme en het voorzieningen niveau dat daarmee samenhangt, heeft het gemeentebestuur van Texel een zwaardere taak dan de meeste andere gemeenten met hetzelfde aantal inwoners. Burg meester, wethouders, raads- en commissieleden krijgen daarom een vergoeding die gebruikelijk is in een gemeente van meer dan 14.000 inwoners. Deze 'opclas sificatie' loopt volgend jaar af en zal daarom (opnieuw) met zes jaar worden verlengd. De raad wordt gevraagd in te stemmen met een desbetreffend verzoek aan Gede puteerde Staten. Als dat niet gebeurt, zullen de vergoe dingen per 1 januan verminderen. Het is met ondenkbaar dat het inwoner tal van de gemeente in de nieuwe periode tot boven de 14.000 stijgt. De opclassificatie vervalt dan, maar omdat de gemeente dan feitelijk in de inwonerklasse zit waarin zij al was geclassificeerd, blijven de vergoedin gen hetzelfde. Het zou mogelijk zijn een verzoek tot verdere opclassi ficatie in te dienen, maar het heeft volgens het college geen zin om daar nu op vooruit te lopen. En het al di rect indienen van een verzoek om met twee inwonerklassen opgewaar deerd te worden, zal niet worden in gewilligd, zo wordt verwacht. De met de opclassificatie samenhan gende hogere vergoedingen moet de gemeente uit eigen middelen betalen. Cabaret-café sluit seizoen af In het laatste Cabaret-café van het seizoen wordt vrijdag aandacht be steed aan het verstrijken van de tijd, het bevrijdingsvuur en het rook verbod aan boord van de TESO- schepen. Verder wordt vooruit geblikt naar het nieuwe seizoen, waarbij de vraag wordt gesteld of alles moet blij ven zoals het is of dat veranderingen onvermijdelijk zijn. Ook passeren de nieuwe woningen in Den Burg west en oost de revue, alsmede de driedimensionale reclameuitingen in De Koog en de Texelse lamsvlees- dag. De gast is nog niet bekend, zo min als de onderwerpen die in het filmpje behandeld worden. Wel bevat het programma veel muziek, be kende en onbekende nummers van (plaatselijke) singer/songwriters en op teksten van Huib (de Rijmelaar) Femjn. Cabaret-café vindt plaats op vrijdag 20 mei, aanvang 20.30 uur in café-brasserie De Lindeboom. De toegang is gratis, een bijdrage in de kosten wordt op prijs gesteld. Saakasjvili ging mei naar Rusland wegens een conflict over de snelheid waarmee de Russi sche bases in de Kaukasische republiek moeten worden ontmanteld.Georgiê wil de militairen in tweeënhalf jaar weg hebben, Moskou wil daarover vier jaar doen. Over de opstand van op Texel geïnterneerde Georgische soldaten uit de Wchrmacht, vlak voorde bevrijding van Neder land, had Saakasjvili vorige weck veel minder opvattingen. En het minïmausoleum voor de oorlogslcidcr «vorjd») staat een jaar na de rozenrevolutie nog overeind in-Stalins geboor tedorp Gon in Georgié. Daaraan heeft Saakasj vili zijn vingers niet gebrand, net als al die Rus sische leiders het sinds 1991 niet hebben aange durfd het mausoleum in Moskou te sluiten of de Lenin-standbeelden op de centrale pleinen van nagenoeg alle grote steden te slopen. In de Toronto Globe and Mail van 6 mei 2005 aandacht voor de herden king van de Georgische opstand op Texel, gezien door de ogen veteraan Joe Bernier. Het steekt hem dat er zo weinig bekend is van deze 'sensa tional battle, a fight that marked the last mission by Canadian soldiers in the Second World War.' Bernier ver klaart boos te zijn op het Canadese parlement dat hem de toelagen van duizend (Canadese) dollar ontzegt die wel wordt toegekend aan vetera nen die de officiële herdenkingen rond Apeldoorn bezoeken. Maar, be sluit Bernier:In the back of my mind, I said, well, they can shove their subsidy. I'm going to go back to Texel anyway.En inderdaad. Bernier was aanwezig bij de herdenking op Texel. Excursie water Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier houdt zaterdag 11 juni speciaal voor Texelaars een ex cursie over het eiland om tekst en uitleg te geven over projecten die uit het Masterplan Water zijn voortgeko men. De tocht, die met een bus wordt afgelegd, begint om 9.30 uur en duurt tot 12.30 uur. Onder leiding van Kas- per van Zuilekom wordt onder meer een kijkje genomen bij Everstekoog en de Krassekeet. De rondtocht ein digt met een lunph in het restaurant van EcoMare. Opgeven is mogelijk tot vrijdag 3 juni op 072-5414705 of via Bedrijfsbureau-Heerhugowaard- West@hhnk.nl. De deelname is gra tis. Er kunnen maximaal vijftig Texelaars mee. Wisseling van de wacht bij restau rant La Tiënda in De Koog, waar Jan Wolter Timmerman plaats maakt voor zoon Joram. Hij gaat de zaak samen met partner Renske Kossen runnen. Tweede verandering is dat het restaurant dat vijf jaar midden in gebouw De Korf zat, naar de straatzijde is ver huisd. Zondag, van 14.00 tot 17.00 uur houdt het restaurant open huis. Timmerman sr. vertrekt dezelfde dag naar Frankrijk, om een oud fort te gaan restaureren. Toen Jan Wolter Timmerman, voor malig chef-kok bij Hotel Opdum, vijf jaar geleden La Tienda opende, deed hij dat vooral om zijn zoon een dienst te bewijzen. Niet zo vreemd, omdat junior als kind al hielp met koekjes bakken en na een opleiding via het leerlingstelsel in de voetsporen van zijn vader trad. Hij werkte als leerling in Bij Jefen deed elders ervaring op. Maar toen senior hem vijf jaar gele den vroeg in het tapasrestaurant te gaan werken, weigerde hij beleefd. 'Ik wilde eerst een tijdje ergens anders kijken.' Hij werkte als kok onder meer in Amsterdam, maar keerde terug naar het eiland om in Hotel Greenside aan de slag te gaan. Het bloed kruipt waar het met kan gaan en zo be landde hij begin dit jaar toch bij va der in de zaak. 'Want hij heeft veel ervaring en me veel geleerd. Maar ik wil wel mijn eigen ding kunnen doen.' Onder eigen verantwoordelijkheid, maar geholpen door zijn vader, ont wikkelde hij een nieuw bedrijfsplan, waarbij restaurant werd verplaatst en uitgebreid met een serre. Het tapasrestaurant blijft op Spaanse leest geschoeid, maar de ingrediën ten zijn zoveel mogelijk echt Texels. variërend van oesters van het wad tot lamsvlees van het Ouwe Land. bon bons van Looyer en pasta gemaakt door De Keuken in Oudeschild. Bij komende verandering is de verplaat sing van cadeaushop La Tiënda naar de plek waar het restaurant was ge vestigd. De winkel wordt gerund door Nicole Visser. Jan Wolter Timmerman: 'Ik ben nu vijftig, zit al zo lang in de horeca en wil wel eens wat anders.' Via een kennis hoorde hij over een oud fort ergens midden in Frankrijk, met ver van de Route du Soleil. 'Het is ge bouwd in 1880. Het maakt deel uit van de tweede verdedigingslinie en daardoor is er nooit gevochten. Tot 1960 was de zes hectare grote ves ting een Amerikaanse legerbasis, daarna heeft het verschillende func ties gehad, het laatst als veehoude rij. De laatste tien tot vijftien jaar werd het met meer gebruikt. We willen het restaureren in oude stijl en het ge schikt maken voor bewoning en er een toeristische functie aan geven. Een tienjarenplan voor vijftigers die zich vrij kunnen maken en geen an dere verplichtingen hebben. We zijn nu met drie tot vier mensen, de be doeling is dat de groep groeit tot vijf tot zes personen.' Jan Wolter Timmerman en zoon Joram het vernieuwde n if La Tiënda in De

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9