Ijsbaan in beeld als parkeerterrein Gemeente houdt rekening met verandering Vaargeul Ouderen maken ritje met huifkar 2004 een goed jaar voor Krim Cjroen ^warL-Jexels 'tn het hart texelseScourant Zorgen buurtbewoners niet verdwenen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11981 VRIJDAG 27 MEI 2005 TEXELSE™COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De kans is groot dat de ijsbaan in Den Burg 's zomers parkeerplaats wordt. Dat is af te leiden uit een zitting die de raadscommissie Grondgebied dinsdagavond hield over het parkeerbeleid. Instem ming was er ook met het plan om in woonstraten in de zogeheten binnenring vergunningparkeren in te voeren en om de verwijzing naar parkeerplaatsen buiten de ring te verbeteren. Een politieke meerderheid ziet wel wat in de suggestie van onderne mend Texel om de ijsbaan met gras keien te plaveien. Mede door deze extra parkeervoorziening wordt ver wacht dat de parkeerdruk in de woonbuurten zal afnemen. De onder nemers hadden al prijsopgaaf ge vraagd bij een aannemer, waaruit bleek dat met de aanleg van gras keien op de helft van de ijsbaan, die plaatsbiedt aan circa 200 auto's, een bedrag van €135.000.- is gemoeid. Toch is het laatste woord nog met ge zegd over de ijsbaan als parkeer plaats. GroenLinks sputterde tegen, omdat deze partij vindt dat er buiten de ring op loopafstand voldoende parkeerplaatsen zijn. In afwachting van onderzoek naar een financiële analyse, het gebruik van het grasveld door scholen en onderzoek van de ondergrond, wilde het CDA nog geen uitspraak doen. Namens de ouder commissie van de Thijsseschool gaf Anne van der Velde aan de omzetting van de ijsbaan in parkeerterrein te betreuren. Van apnl tot oktober ma ken leerlingen (met uitzondering van de schoolvakantie) dagelijks gebruik van het grasveld. Kees-Jaap van der Kooi, die sprak namens TVO, TVL, Ondernemers Vereniging Den Burg en De Koog Badplaats en die een diepgaande analyse van de parkeer problemen had gemaakt en ter op lossing meerdere suggesties deed, gaf aan dat de verderop gelegen sportterreinen een goed alternatief zijn. Maar volgens Van der Velde kun je vooral van de jongste leerlingen niet verwachten dat ze de drukke Emmalaan oversteken. De opmer king van Maria van der Spek (WD), dat ook graskeien een goede onder grond zijn voor sportieve activiteiten, werd dobr menig aanwezige met ver bazing aangehoord. Waar iedereen het wel over eens is dat het terrein aan Emmalaan in de winter beschik baar moet blijven als ijsbaan en dat er alleen in het hoogseizoen en op andere drukke dagen auto's worden geparkeerd. Onder de aanwezigen veel bewoners van woonstraten binnen de cirkel Bernhardlaan. Beatnxlaan en Emma laan, die al jaren met parkeeroverlast kampen. Die doet zich vooral in het seizoen voor, als gasten die in Den Burg willen winkelen of een markt bezoeken een plekje voor hun auto zoeken. Met als gevolg veel verkeer door de straten en bewoners die hun auto met kwijt kunnen. Vergunning- parkeren, waarbij alleen bewoners hun auto mogen neerzetten, had de voorkeur boven de invoenng van een blauwe zone. waarbij kosteloos een bepaalde periode mag worden ge parkeerd. D& vergunningen worden verleend op kenteken, wat het nadeel heeft dat vrienden en kennissen er niet mogen parkeren. Als mogelijk heid werd geopperd één kant van de straat te reserveren voor vergunning- parkeren en de andere zijde vrij te geven Algemeen werd gesteld dat veel problemen zijn te voorkomen als er een betere verwijzing komt naar de grote (gratis) parkeerterreinen. Frits Langeveld opperde het idee om bij de hennrichting van de Groene- plaats serieus na te denken over een parkeerkelder. Ter plaatse bood hij zich aan om een dergelijk project te ontwikkelen. Maar volgens wethou der Corry Heijne zaten ook andere ontwikkelaars op het vinkentouw. Arthur Oosterbaan (GL) vond zo'n parkeergarage een slecht idee, ge zien de grote verkeersstroom van en naar het centrum. Wel vond hij dat er onder het nieuwe gemeentehuis een parkeergarage moet komen. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: I Dierenartsenpraktijk I Texel I Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Maartenhuis 'Statistisch gezien moeten er nog een aantal verstandelijk gehandicapte mensen op het eiland zijn die in aan merking kunnen komen', zegt direc teur Peer Elstgeest van leefgemeen schap het Maartenhuis. Pagina 2 m Buitengebied Francine Kroesen opnieuw in actie Reddingboot Francine Kroesen van station De Koog is gistermiddag tus sen 15.00 en 15.30 uur uitgevaren om assistentie te verlenen aan twee zeil jachten. Onderweg naar Oudeschild was de Yes met vijf personen aan boord vanuit Makkum onderweg vastgelopen. Nadat de KNRM het scheepje had losgetrokken, kon het de toch naar Oudeschild op eigen gelegenheid vervolgen. Een ander zeilschip, de Retemeteng uit Duits land die van Medemblik onderweg was naar Texel, kreeg voor de haven van Oudeschild motorstoring. De reddingboot heeft het jacht, met twee volwassenen en twee kinderen aan boord, naar binnen gesleept. Texels Belang Als onderdeel van de dorpentocht houdt Texels Belang dinsdag 31 mei vanaf 20.00 uur zitting in De Wiele waal. Wie een afspraak wil maken, kan contact opnemen met fractie voorzitter Piet Standaart, tel. 314761 De gemeente gaat rekening hou den met het veranderend karakter in de Vaargeul in Den Burg door komst van het gezamenlijke leningsgebouw op het ach- liggende terrein van de Eijer- aan de Pontweg. Die toe- iging deed burgemeester Joke Idorp tijdens een bijeenkomst de gemeente en de brandweer iet een omwonenden van het toe- lomstige gebouw. |dens de bijeenkomst kregen de 'oners te zien dat er in de huidige inen rekening wordt gehouden dne doorgangen van de Vaargeul het achterliggende gebouw. De langen zijn bestemd voor men- die naar het medische gedeelte huisartsen) gaan en één moet er Bschikt zijn om in noodgevallen Ipverleningsvoertuigen door te la- enals erin de achterliggende de wijk ilfeen calamiteit is. Bedoeling is dat verder geen gemotoriseerd vervoer de doorgangen komt. De voor Üpverleningsvoertuigen geschikte jegang wordt vermoedelijk met een ealtje afgesloten. illigers van de brandweer mo- sn, als ze zijn gealarmeerd, straks ttmetde auto via de woonwijk naar kazerne rijden. Brandweerlieden op de fiets of op de brommer nen, mogen dat wel. Die medede- I zorgde dinsdagmiddag voor ae ophef, omdat de bewoners niet fcr wisten dan dat er helemaal ai brandweerverkeer door de derrijke woonwijk zou plaatsvin- li. Brandweercommandant Dick figeneel zegde toe na te gaan hoe- el van zijn manschappen op de tsof met de brommer komen. Een sdewerker van de gemeente be lde dat er ook nog naar de door togen wordt gekeken. Een voorstel uit de zaal om voor brandweerwagens per definitie geen doorgang tussen de post en de Vaar geul mogelijk te maken ('als er brand is in Den Hoorn moeten ze toch ook even wachten voor de brandweer er is') werd door Geldorp en brandweer commandant Jongeneel resoluut van de hand gewezen. Geldorp: 'Ik zou een slechte burgemeester zijn als ik die optie serieus zou nemen.' Op basis van het postcodegebied wordt straks bepaald of een brandweer wagen binnendoor rijdt of buitenom via bijvoorbeeld de Gasthuisstraat of de Kogerstraat naar een brand gaat. Een punt van zorg dat tijdens de bij eenkomst opdoemde, was dat men sen die naar de huisarts gaan straks hun auto in de Vaargeul parkeren en via de doorgangen naar het medisch gedeelte lopen. Geldorp kon zich die zorg voorstellen. Ze vond dat moet worden bekeken hoe het aantrekke lijk kan worden gemaakt dat mensen de auto meteen op het geplande par keerterrein achter de hulppost neer zetten en niet naar de Vaargeul rijden. 'We moeten sluipverkeer voorko men.' Het parkeerterrein, dat bereik baar wordt via de Pontweg, mondt uit op de stoep van de nieuwe huisartsenpraktijken. Onrust De bijeenkomst was niet toereikend om de onrust weg te nemen. Groot ste punt van zorg voor bewoners van de Vaargeul, de Schoorwal en de Golfslag blijft het gegeven dat de hulppost aan de Pontweg is gepland. Ze zien hem liever elders verrijzen. Geldorp liet weten dat bouw van het project aan de Georgiëweg tegen over de Sligro echter niet mogelijk is, omdat de provincie bouwen in het landschap niet toestaat. Als alterna tief opperde Jos de Wolf, woordvoer- te' vergde wat gesleep met de in- tedel. maar de eerste bewoner van et nieuwe wooncomplex aan de sluisstraat heeft zich deze week *ei swaar wat schichtig en stiekem Kn toch geïnstalleerd. De Stichting wen Texel stelt zich coulant op en Eerste bewoner complex Gasthuisstraat maakt er vooralsnog geen probleem van dat deze huurder niet op de wachtlijst staat, niet tot de doelgroep (senioren) behoort, geen huur betaalt en zelfs plannen heeft voor gezins uitbreiding. tf&o socftftng Wonen Te,*) Korte parkeertijd erlengd naar uur 'ziet er naar uit dat het winke- !nd publiek dat de auto heeft ge beerd minder gehaast hoeft te "nkelen. Teneur van de bijeen- ?mst over het parkeerbeleid van jjsdag was om de parkeertijd te "gen. Voor gratis parkeren is Politieke meerderheid. irritatie bestaat er over de maxi- parkeertijd van een half uur bij ^'-supermarkt in De Koog. 'De herders zijn te goeder trouw, "net lukt meestal met om binnen "iinuten boodschappen te doen', /dateerde Kees-Jaap van der namens de Texelse onderne- ondernemer constateerde de korte parkeertijd in de '•jenring van Den Burg onrust ver- a- onder het winkelend pu- - wat de sfeer en daardoor de /"J^e negatief beïnvloedt. Zijn e' om de parkeertijd in De l evenals in het centrum van aJ|rg te verlengen naar een uur, door de meeste aanwezigen met instemming ontvangen. Maar aan zijn verzoek om dat dan maar meteen te regelen, kon wethouder Heijne niet a la minute gehoor geven. Ze beloofde wel er snel mee aan de slag te gaan. Een andere wens van de onderne mers, om het parkeren gratis te ma ken. stuitte op weerstand. De inkom sten van parkeren, uit automaten, parkeerbonnen en vergunningen, bedroeg in 2004 circa €547.000,-, waaraan de gemeente netto €212.000,- overhoudt. 'Het maken van winst is niet de doelstelling, wel het reguleren van het verkeer', aldus Van der Kooi, wiens pleidooi voor het gratis parkeren alleen steun kreeg van Texels Belang. Een meerderheid vond dat, ook gezien de kosten die moeten worden gemaakt voor bij voorbeeld het geschikt maken van de ijsbaan voor parkeren, de gebruikers de kosten moeten betalen. Ander probleem dat Van der Kooi aanstipte waren de touringcars, waarvoor in de dorpen geen speciale voorzieningen bestaan. Dat geldt ook voor campers, die in de kernen slecht Uit de voeten kunnen, wat voor de Er wordt druk gebouwd in vakantiepark De Krim, waar de centrale voorzieningen een volledig nieuwe uitstraling krijgen. nodige ergernis zorgt. F<mc, De bouw van een nieuwe woning in het buitengebied als compensatie voor de sloop van minimaal duizend vierkante meter aan voormalige agra- nsche bebouwing blijft vooralsnog een discussiepunt. Pagina 5 m Zeespiegelstijging Wil Texel de huidige kustlijn ook in de verre toekomst in stand houden, dan blijft aanvoer van zand gezien de ver wachte zeespiegelstijging hard no dig. De Prins Hendrikpolder, Het Noorden en Eierland (in mindere mate) krijgen te maken met toene mende verzilting. Pagina 6 Het was een ideetje van één van de bewoners van De Gollards. Het zou leuk zijn voor de andere bewoners als zij nog eens een ritje in een huifkar zouden kunnen maken. Zo gezegd, zo gedaan. Dinsdagmiddag stonden Piet Daalder en kleinzoon Florian met een huifkar op de stoep van het zorg centrum in Den Burg om een groep bewoners meer te nemen. De man die het had aangekaart, kon er zelf niet bij zijn, maar negen andere be woners van De Gollards namen wel deel. Met een kleed op schoot om warm te blijven en onder begeleiding van een aantal zorgverleners maak- ten de ouderen een ritje door het Hogeberggebied. wo mHanum Kledinginzameling Jan en Paula Brouwer reizen binnen kort af naar Israël en dat betekent dat er vanaf heden tot 20 juni geen ge bruikte kleren kunnen worden inge leverd aan de Haffelderweg. Daarna is de kleding als vanouds welkom, met daarbij het verzoek om vuile en kapotte kleding bij het afval te doen. 'Dat maakt het sorteren voor ons wel zo prettig.' der van de buurt, ter plekke ook eens naar de Akenbuurt als mogelijke locatie te kijken. Jongeneel liet weten dat De Waal eigenlijk nog de beste plek zou zijn. 'Maar dan zou wel de onroerend zaakbelasting dertig keer omhoog moeten.' De locatie Eijercoogh is volgens Jongeneel ook een goede plek. omdat de meeste brandmeldingen uit De Koog of Den Burg komen. De Eijercoogh kwam in 2002 in beeld als locatie toen de ge meente met Stayokay de deal sloot om de grond aan de Pontweg en het voormalige voetbalveld van SV Texel aan de Haffelderweg met elkaar te ruilen. De komst van de post past binnen de maatschappelijke bestem ming die al op het terrein rustte. Jongeneel gaf de bewoners inzicht in hoe vaak de brandweer uitrukt (in 2004 218 keer) en wanneer ze wel of niet met zwaailicht en sirenes rijden. Formeel moet de brandweer bij mel dingen met de hoogste prioriteit de sirene en het zwaailicht aanzetten, maar Jongeneel kon zich goed voor stellen dat de brandweermensen daarbij wel rekening houden met de omwonenden. Over het uitrukken van de ambulance of de politie werd in de marge gesproken. Het ambulance gedeelte is straks 24 uur per dag bemand, waardoor ambulance personeel niet eerst naar de post hoeft te rijden en de politie is volgens Geldorp al vaak elders op het eiland aan het surveilleren als ze worden opgeroepen. Hoe vaak dat gemid deld bij de politie gebeurt, was dins dag niet bekend. De ambulance gaat zo'n 750 keer per jaar op pad. Gel dorp zegde de bewoners dat er in het najaar opnieuw een informatie bijeenkomst wordt gehouden, als het definitieve ontwerp voor de hulppost klaar is. Ondanks dat 2004 economisch een moeizaam verliep, heeft vakantie park De Krim een goed jaar achter de rug. De omzet steeg met 4 pro cent tot €7.826.986,- en het be drijfsresultaat (voor belasting) groeide met 29,1 procent tot €435.679,- in 2004. De golfbaan heeft het goed gedaan en ook de verhuur van de 40 nieuwe chalets hadden een positieve invloed op het resultaat. De Krim investeerde vorig jaar €3 miljoen in hét park. Dat De Krim volop in ontwikkeling is, blijkt al bij aankomst. Er wordt volop gebouwd aan de voorgevels van de centrale voorzieningen, die een com pleet andere uitstraling krijgen. De receptie is veranderd, het restaurant - waarvan de omzet in de mei vakantie is verdubbeld ten opzichte van 2003 - is compleet op z'n kop gezet, evenals de snackbar. Voor de supermarkt wordt een galerij ge bouwd en in de galerij voor de recep tie komt een winkel met een wat luxer assortiment. Ook de binnenplaats is al gedeeltelijk onder handen geno men en zal na het seizoen volledig veranderen. Nieuw zijn ook 20 cha lets, waarmee het totaal op 60 komt. Voorzien van onder meer een sauna en andere luxe zijn ze volgens direc teur Iwan Groothuis vooral geliefd bij tweetallen, die een chalet verkiezen boven een hotelkamer. Ingrijpend zijn ook de aanpassingen op het terrein waar De Krim 230 seizoenplaatsen verhuurt aan caravanhouders. Om de privacy te verhogen en het aange zicht te verfraaien, zijn rond alle standplaatsen bosschages aange plant. En elke plek is aangesloten op riolering, elektriciteit, water, gas en kabeltelevisie. Daar zal het wat be treft Groothuis niet bij blijven. Om de uitstraling van dit deel van de cam ping te verbeteren, wil hij - in overleg met de standplaatshouders - kijken of er meer uniformiteit kan worden aangebracht. En hij zou graag zien dat de gemeente nog eens kritisch kijkt naar hoe moet worden omge gaan met het fenomeen seizoen plaatsen. omdat de praktijk is dat de caravans ook in de winter blijven staan. 'Dan kun je maar beter je beleid daar op afstemmen.' Vernieuwd is ook het kinderspeelparadijs in de voormalige tennishal, waar de populariteit van de nieuwe glijbaan en ander speel materiaal grote vormen heeft aange nomen. Teleurgesteld is Groothuis in de vol gens hem 'agressieve wijze' van de raad in de handhavingskwestie in het park. 'Het betreft hier echt schrij nende gevallen, waarvoor het toch echt tijd is voor een goed gesprek met elkaar. Mensen die zich van geen kwaad bewust zijn, moeten de boel nu slopen. Zij hebben hun huis te koop staan. Doordat er nü wordt ge handhaafd, worden ze niets wijzer van het aanbod van de burgemees ter om - vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan buitengebied - met voorstellen te komen waarmee hun aanbouw alsnog kan worden gelegaliseerd Want daar heb je niets aan als het is gesloopt.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1