1 5 Kanttekeningen bij woning buitengebied 'Bouw nieuwe stolp niet meer mogelijk Strepen op weg geven uitritten hulppost aan Uit pure noodzaak aan de weg timmeren .TEXELSE COURANT Talk of Town over reclame: CFHTftt/ry VRIJDAG 27 MEI 2005 *0e bouw van een nieuwe woning in it buitengebied als compensatie ior de sloop van minimaal dui zend vierkante meter aan voorma lige agrarische bebouwing blijft vooralsnog een discussiepunt. Het plan wordt in de agrarische sector niet met gejuich ontvangen. LTO Noord en de Stichting Dorps- nerstel zetten maandagavond tijdens een hoorzitting over het nieuwe be- le.d voor vrijkomende agrarische be- twuwing in het buitengebied hun kanttekeningen bij het bouwen van een nieuwe woning op de plek van gesloopte schuren en stallen. Voorzit ter Jaap Hm van de afdeling Texel van de NLTO pleitte ervoor toch eerst laar bouwruimte in of aan de rand van de dorpen te kijken. Hij kreeg bijval van secretaris Kees Hin van de Stichting Dorpsherstel, die het idee ongewenst vinden. De vrees bestaat dat de nieuwe woningen een belem mering kunnen worden voor de be staande agrarische bedrijven in het buitengebied. Ii'ieke Witte-Verboort, bewoonster van Concordia, vertelde de commis- seleden dat familieleden van haar door woningbouw op een voormalige naastgelegen varkenshouderij in beroepsprocedures verwikkeld zijn geraakt. Ze zei het goed te vinden dat stoppende agrariërs de mogelijkheid krijgen hun bedrijfsbeëindiging te fi nancieren, maar dat moet volgens haar niet over de rug van bestaande agrariërs gebeuren. Ze wees op het risico dat in zo'n woning op een ge geven moment iemand komt te wo nen die weinig op heeft met de agra rische praktijk om zich heen, waarna er problemen kunnen ontstaan. Om dezelfde reden pleitte Witte er ook voor de koppeling tussen de hoofd woning en de opstallen op een voor malige agrarisch blok niet los te laten. Volgens haar kan een bedrijf dat zich in een voormalige stal of schuur heeft gevestigd anders eveneens in de pro blemen komen als er een weinig begripvolle buurman in de hoofd woning neerstrijkt. De mogelijkheid om een hoofdwo ning en de opstallen op een agrarisch bouwblok van elkaar los te koppelen en de optie om nieuwe woningen toch op plaats van gesloopte opstal len te bouwen, waren twee wijzi gingsvoorstellen die het college had gedaan naar aanleiding van de inspraakreacties op de concept-nota voor vrijkomende agrarische bebou wing. Burgemeester en wethouders haalden ontkoppeling naar voren om te voorkomen dat startende onderne mers die zich in een schuur vestigen ook het hoofdgebouw zouden moe ten overnemen. De mogelijkheid bie den om in een dorp een compen satiewoning terug te bouwen, wordt volgens het college een dure grap, omdat er dan kavels in reserve moe ten worden gehouden. Als een ge stopte agrariër op zijn eigen land kan bouwen, hoeft hij ook geen bouw grond te kopen. Bouwen aan de rand van een dorp wil het college het liefst helemaal laten varen om geen 'nieuwbouwpukkels' te krijgen. De politieke partijen lieten er in de commissie Grondgebied nog geen duidelijke mening over beide wijzi gingsvoorstellen horen. De ontkop peling kwam niet aan de orde en over de woningen was alleen Jan Koolhof (CDA) uitgesproken. 'Dat moeten we met doen, dat gaat mij veel te ver.' De CDA'er deelde de zorg dat ze een belemmering kunnen worden en hij vond ook dat de openheid van het Texels landschap behouden moet blijven. Alfred Schaatsenberg (PvdA) stelde dat het helemaal moet worden afgedekt dat agrarische bedrijven niet worden beperkt. Arthur Ooster- baan (GroènLinks) vond dat er nieuwe bewoners in het buitengebied moeten kunnen komen om de boel levendig te houden en Joop Groes- kamp (Texels Belang) hield een slag om de arnr. Aan de ene kant zouden het volgens hem met veel woningen worden die worden gebouwd, maar aan de andere kant pleitte hij ervoor bouw in de dorpen te stimuleren. Wethouder Nel Eelman liet weten dat de agransche sector 'leading' is in het buitengebied, maar dat het aan de raad is om een besluit over de voor stellen te nemen. De commissie stemde ermee in dat het nieuwe be leid in de raadsvergadering van dins dag 21 juni kan worden behandeld. Een collegiale taakverdeling Tj^lasthouden aan een maximum in- iuö van 450 kubieke meter voor ibouw van een nieuwe woning ipeen voormalig agrarisch bedrijf «tekent dat er geen nieuwe stol- eer kunnen worden ge- louwd. Dat liet makelaar Paul van (eerwaarden weten tijdens de oorzitting over het nieuwe beleid vrijkomende agrarische be aming in het buitengebied. afmeting worden gekeken. In provin ciale plannen voor vrijkomende agra rische bebouwing wordt uitgegaan van een maximum van 650 vierkante meter, maar zover wil het college in het buitengebied vanwege de 'Texel se maat' niet gaan. Frans Visman (D66) pleitte er als enige commissielid voor toch voor 650 kuub te kiezen. Hij wees erop dat stoppende agrariërs niet per definitie de opstallen moeten slopen, maar er iHeerwaarden vroeg zich af of de ook voor kunnen kiezen er (ambach- kuub alleen voor de hoofd- Isouwing geldt of dat dat ook inclu- (kelder of bijgebouwen als een ga- age of keuken is. Volgens de nakelaar komt alleen al een bijge- «uw van een stolp snel in de buurt de 450 kuub. Als voorbeeld van loipen die onder het nieuwe regime let meer mogelijk zouden zijn, temde hij de nieuwgebouwde stolp an wethouder Corry Heijne aan de ;"uveg. oncrete antwoorden kreeg Van W ^- '.aarden niet tijdens de zitting. tethouder Nel Eelman verduidelijkte fede inhoudsmaat van de woning, fe'er compensatie van de sloop van fnimaal duizend vierkante meter voormalige agrarische gebou wen mag worden gebouw, niet per se naximaal 450 kuub hoeft te zijn. De leximumgrootte is afhankelijk van at bestemmingsplan dat geldt op de lek van nieuwbouw. In het buiten lied komt dat neer op 450 kuub. Is het nieuwe bestemmingsplan btengebied wordt vastgesteld, kan tfgens Eelman nog eens naar die telijke) bedrijven in te laten komen. Volgens hem dreigde die mogelijk heid onder te sneeuwen in de discus sie over de woning. Als een stop pende agrariër overgaat tot sloop, is het de bedoeling dat alle overbodig geworden opstallen tegen de vlakte gaan en niet dat de slopershamer meteen wordt opgeborgen, zodra de benodigde duizend vierkante meter is bereikt. 'Er moet een totaalplan wor den ingediend en het moet ook sa menhangen met het beeldkwaliteits plan', aldus wethouder Nel Eelman. Het college heeft voorgesteld dat de zogeheten 'ruimte voor ruimte-rege ling' waaronder de sloop valt alleen per bedrijf van toepassing kan zijn. De Stichting Dorpsherstel pleit ervoor dat voormalige agrarische bedrijven hun te slopen opstallen mogen clusteren, omdat lang met alle voor malige boerderijen voldoende sloop- goed hebben om alleen aan minimaal duizend vierkante meter te komen. Burgemeester en wethouders willen 'handel in vierkante meters' echter voorkomen. College ziet af van handhaving togemeester en wethouders zien 'van de handhavingsactie die zij egen de appartementen van Jur •chuiringa en Jacomien Bas in hun "nplex aan het Wezenland in Den tog hadden gestart. k et een woordvoerder van het fc'ege gisteren weten tijdens een Kl"g van de Bezwarencommissie, jaar bezwaren van Schuiringa en »stegen het college werden behan- fcc Volgens de woordvoerder laat - Bn uitspraak die de voorzieningen- Alkmaar begin deze maand "^weinig ruimte voor de handha- 'n9 De rechter schorste, in afwach- bgvande Bezwarencommissie, het ^streden besluit met het argument 1 ?Termet de komst van het nieuwe -r ^'emmingsplan Den Burg zicht is - P^lisatie van de woningen. •-kzwarencommissie had het er "~fït pklilk mee. Formeel moet zij nog j®1 iet college horen dat de hand ing vervalt, maar een inhoudelijke behandeling van de zaak was giste ren niet meer nodig. De woordvoer der kondigde aan dat Schuiringa en Bas wel een nieuwe handhaving kun nen verwachten op het gebruik van één van de appartementen. Volgens het college past die niet in de voor schriften voor huisvesting van seizoenpersoneel. Er werd aan ge twijfeld of de bewoners wel seizoen arbeiders waren, omdat ze zich bij de gemeente hadden ingeschreven. Dat laatste schoot Bas even in het verkeerde keelgat. Volgens haar werd gesuggereerd dat zij stiekem mensen in dat appartement hadden laten wo nen. 'Daar hebben afgelopen winter een paar weken mensen gewoond en die hebben zich ook ingeschreven. Maar dat was in de heilige overtuiging dat het mocht, anders zouden we ze toch ook niet laten inschrijven.' Beide partijen kregen van voorzitter Hans Roeper van de Bezwarencommissie het advies eens met elkaar om tafel te gaan zitten om te overleggen. De bewoning van het Wezenland is al meerdere malen bij de commissie aan de orde geweest. Aan beide zijden van de toekom stige gezamenlijk hulpverlening- post aan de Pontweg worden bor den geplaatst om verkeer aan te geven dat zij een gebied naderen met een 'uitrit van brandweer en ambulance'. Op de weg worden strepen aangebracht om verkeer duidelijk te maken waar het uit- rijgebied zich bevindt. Dat maakte de gemeente bekend tij dens de informatiebijeenkomst voor omwonenden in de brandweerkazer ne aan de Bernhardlaan. De bijeen komst werd door ongeveer vijftig buurtbewoners bezocht. Het aan brengen van de borden en de strepen moet ervoor zorgen dat de hulp- verleningsvoertuigen altijd op pad kunnen, ook als het druk is op de Pontweg. Een stoplicht komt er vol gens een woordvoerder van de ge meente niet te staan. Bedoeling is dat er drie ontsluitingen aan de Pontweg zijde komen. Een grote waarover de brandweerwagens en de ambulances kunnen wegrijden en een kleinere ontsluiting aan de zuidkant waarover vrijwilligers van de brandweer naar de post toe kunnen rijden. De derde ont sluiting komt aan de noordkant en is bestemd voor de politie en het ach terliggende parkeerterrein. Bedoeling is dat aan de Vaargeulzijde drie door gangen komen, waarin geen gemo toriseerd verkeer is toegestaan. Volgens de woordvoerder moet nog nader worden gekeken naar de verkeerssituatie die ontstaan als het fietspad tussen Gasthuisstraat en de nieuwe post ook als ventweg mag worden gebruikt. 'Het moet zowel voor fietsers als voor brandweerlie den veilig zijn.' Bedoeling is dat de vrijwilligers van de brandweer het fietspad als ventweg gebruiken als het te druk is om gewoon via de Pont weg snel bij de kazerne te komen. Mogelijk moeten voor het geschikt maken van het fietspad als ventweg stukjes grond worden aangekocht. Burgemeester Joke Geldorp liet één van de grondbezitters weten waar schijnlijk 'een keer op de koffie te komen'. Ze liet ook weten dat het resterende gebied tussen de hulppost en de Vaargeul in beeld is voor de bouw van zes tot acht koopwoningen in de vrije sector. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het project. Het over gebleven terrein moet ook plaats bie den aan een wadi om de water overlast in het gebied te verminderen. Het land staat in de buurt als 'het moeras' bekend. Geldorp gaf de bewoners van de Vaargeul, die in het verleden al heb ben aangegeven graag een stukje van 'het moeras' bij hun achtertuinen te trekken, met elkaar in overleg te gaan om daarover onderling afstem ming te vinden. 'Er moet daar straks geen kartelrand ontstaan.' Bedoeling is dat de toekomstige woningen, waarvoor eerst de bestemming van de grond moet worden veranderd, via de noordelijke ontsluiting van de hulppost bereikbaar zijn. Geldorp wees erop dat het hele project in eer ste instantie vooralsnog afhankelijk is van de uitspraak van de Raad van State in de kwestie Stayokay. Het is volgens haar ook belangrijk dat het dit jaar nog wordt aanbesteed, om dat het anders financieel weer een moeilijk verhaal wordt. Nieuwe huizen SWT opgeleverd Na de woningen aan de Schoon oordsingel, de Kikkertstraat, de Oranjestraat en de Burgerhout straat zijn ook de nieuwbouwhui zen aan de Trompstraat/De Witt- straat opgeleverd. De woningen hebben de plaats ingenomen van de oude duplexwoningen. Van de vier oude bewoners keert er één terug, de anderen hebben vervan gende woonruimte gekregen en besloten daar te blijven. De huizen zijn ruim opgezet. De twee tussenwoningen zijn 'levensloop- bestendig'. Drie woningen zijn toege wezen aan huurders met een maat schappelijke binding met Oude- schild. Het slopen, herhuisvesten van bewoners en de keuze om al dan niet terug te keren, vaak een ingewikkeld en moeilijk proces, is volgens de Stichting Wonen Texel (SWT) in alle vier dorpen goed verlopen. Op dit moment brengt de SWT het hele woningbezit in kaart. In het najaar worden voorstellen gedaan aan de bewonersvereniging en de huurders. Er moeten keuzes gemaakt worden tussen renovatie, klein of groot on derhoud. verkoop en nieuwbouw. Waar mogelijk zullen projecten per blok, straat of zelfs wijk worden aan gepakt, waarbij steeds overleg is met betrokkenen. Milieubarometers voor recreatiebedrijven RST-kampeerterrein De Shelter en EcoMare hebben woensdag in strandpaviljoen De Zeester een Gou den Milieubarometer in ontvangst genomen. Groepsverblijf De Merel ontving een Zilveren Milieubarometer. De Milieubarometer is een keurmerk voor milieu- en natuurvriendelijke recreatiebedrijven. Ze voldoen aan eisen op het gebied van water- en energiebesparing, afvalscheiding en hebben maatregelen genomen om het (rrnlieu)gedrag van de gasten in positieve zin te beïnvloeden. Voor waarde is ook dat een deel van de maatregelen goed zichtbaar is. De Milieubarometers werden uitgereikt door Derk-Jan Verstand, secretaris van de Stichting KMVK en adjunct directeur van de Recron, de organi satie voor recreatiebedrijven In totaal beschikken nu negen Texelse bedrij ven over een Gouden of Zilveren Milieubarometer. Kampeerterrein De Shelter had vol gens de RST natuur en milieu altijd al hoog in het vaandel en doorliep daarom het traject. Corina Röpke van De Merel: 'Wij voldeden voor een groot deel al aan de criteria. We de den al aan waterbesparing, afval scheiding. energiebespanng en voor zien voor honderd procent in de eigen energiebehoefte. We moesten alleen nog een paar kleinere aanpassingen verrichten.' Op de foto Mark Roeper van EcoMare, Corina Röpke van groepsverblijf De Merel en Robert Saai, beheerder van camping De Shelter. ifoto Nienie aioiom» reien Geen reclame maar een 'palet van emotie', zo omschreef Robert Nou- wen de uitbeeldingen boven op 'The Talk of the Town', die hij van de gemeente weg moet halen. 'Waarom hij wél en worden andere bedrijven die ook reclame hebben die niet aan de regels voldoet met rust gelaten', overhandigde pand- eigenaar Frits Langeveld de Be zwaarschriftencommissie gisteren een album met daarin foto's van 75 bedrijven met reclame die volgens hem ook niet aan de regels vol doet. Nouwen: 'Vanaf 1994 is het aantal horecabedrijven in de Dorpsstraat verdubbeld, terwijl het aantal slaap plaatsen is bevroren. De concurren tie is moordend. Het is daardoor ver klaarbaar dat ieder uit pure noodzaak aan de weg moet timmeren om te overleven.' De voorstelling op 'The Talk' is veel groter dan de maximale afmetingen die de gemeente heeft gesteld en is door de gemeente, net als drie andere reclames, als 'voor beeld van de lelijkheid' in de Dorps straat op de lijst van te handhaven objecten gezet. Met als gevolg dat pachter Nouwen is aangeschreven om de reclame weg te halen. Pro bleem is dat hij geen eigenaar is en Langeveld hem geen toestemming geeft om het spul weg te halen. Langeveld voerde aan dat de versie ring al meer dan tien jaar geleden is aangebracht door een vorige eige naar. Net zoals voor de meeste an dere reclame in De Koog was er geen aanvraag gedaan en is het door de gemeente al die tijd gedoogd. Toen de gemeente eind vong jaar tot hand having overging, diende de uitbater alsnog een aanvraag in. Maar die was in één zin opgenomen in een ver weerschrift. De aanvraag werd door de gemeente niet als deugdelijk be schouwd en met als aanvraag geac cepteerd. Bovendien had de Wel standscommissie al een negatief advies aan het college uitgebracht over een eventuele aanvraag. 'Ik zit met te wachten op onzinnige proce dures', verweerde de desbetreffende ambtenaar zich toen commissielid Gerard Weijers (CDA) vroeg waarom de aanvraag niet in behandeling was genomen. Op de vraag of de ge meente na de reclame al die jaren te hebben toegestaan, nu alsnog het recht heeft om te handhaven, kwam het antwoord dat uit jurisprudentie blijkt dat er tot twintig jaar na dato nog kan worden gehandhaafd. Omdat de burgemeester had toege zegd de voorstelling weg te halen al vorens de Bezwaarschriftencom missie advies heeft uitgebracht over de kwestie, zal de commissie dit zo snel mogelijk doen. Verhalen en foto's van watersnood ^'ersnoodmuseum in Ou- vertT6rk 'S op zoek naar f°to's en Z?alen die het Koninklijk Huis - '"den met de watersnood- J«P in 1953. Dit voor de exposi- Wat Konink,'jk Huis en de ersnoodramp die ter gelegen- iuhi V3n 25-jarig regerings- 'eum van koningin Beatrix "«"gehouden in Zeelandmaand "Member. Het museum beschikt over een col lectie van ongeveer achtduizend fo to's, maar is op zoek naar extra ma teriaal. Niet alleen foto's, maar ook verhalen over ontmoetingen zijn wel kom. Uit de periode van de ramp, maar ook uit de periode van weder opbouw en herdenkingen. Het mate riaal kan worden gescand en bewerkt of na afloop van de tentoonstelling worden terugbezorgd. Contactper soon van het museum is Jaap Schoof, tel 0111-641293 of e-mail info@watersnoodmuseum.nl. KPN repareert 'zingende' mast Medewerkers van KPN bogen zich deze week over de 'zingende' mast in Den Burg. Bij de gemeente kwa men diverse klachten binnen van om wonenden, die last hadden van het 'zingen' van de KPN-mast aan de Waalderstraat. Medewerkers van de afdeling Torens en Masten van het telefoniebedrijf onderzochten de klachten en kwamen tot de conclu sie dat parabolen die vorig jaar zijn bijgeplaatst, het hinderlijke geluid produceerden. 'De nchtstangen had den open einden, die bij een be paalde windsterkte als orgelpijpen functioneerden', aldus de toelichting van KPN. De pijpen zijn afgedicht, maar het probleem bleek woensdag nog niet verholpen, zodat het bedrijf zich op een andere oplossing richt. Jan van Wijk beste golfer Jan van Wijk is op golfbaan De Texelse vrijdag winnaar geworden van een wedstrijd waaraan 22 stu denten van de Sport Hogeschool het Van Swinderen College meededen. Het betrof de vierde in een reeks van 35 wedstnjden. waaraan nog twee Texelaars - Andy Balsing en Roland Schippers - meededen. In deze thuis- wedstnjd zegevierde Van Wijk met 72 slagen, tweede werd Jeroen den Boer rhet 76 slagen en derde Andy Balsing met 77 slagen. BELOOF IK,T>F?T U0£ 2ÜLIEN HWOHRI/ÊH WOORDVOERDER pBRDf RDZIE VJ OOVDUlltRDEC RNTÖON GOES Q 2?-or-2.üur PPyRP>. De reclameuitingen boven The Talk of the Town.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5