3Ê Fors uitgebreide Sligro heropent Uitvaartcentrum Texel over in andere handen Bij voortschrijdende temperatuur- en zeespiegelstijging: Verzilting, zandverplaatsing en exotische dieren en planten TEXELSE C0URANT Bedrijvig heid 3edrijvig/ï<?w/ Pharos nieuwe uitvoerder jeugd- en jongerenwerk Geslaagd Bedrijvig/zal VRIJDAG 27 MEI 2005 Uitvaartcentrum Texel aan de Bernhardlaan is overgegaan in an dere handen. Formeel per 1 januari jl. hebben Yolanda (33) en Mark Pijper (34) het bedrijf overgenomen van Arie Maat, vader van Yolanda. Het stel heeft vergaande reor ganisatieplannen en heeft inmid dels al een aantal nieuwe onderde len binnen het uitvaartbedrijf op poten gezet. Deze week werd de aanleg van een monumententuin afgerond. Hoewel de zaak boekhoudkundig al op de eerste dag van het nieuwe jaar werd overgedragen, zijn Yolanda en Mark Pijper- in het tweede kwartaal pas echt met de bedrijfsvoering be gonnen. Eerst werd het bijbehorende woonhuis betrokken en daarna werd een start gemaakt met de aanleg van de monumententuin. Een showtuin, waarin voorbeelden staan van ver schillende grafmonumenten. 'Tot nu toe moesten mensen hun grafsteen of monument uitzoeken vanaf mon sters of vanuit een boekje. Dat werkt niet. Je wilt toch zien hoe het wordt', vertelt Pijper. Hij heeft elf jaar gewerkt in het bedrijf van zijn schoonvader en heeft inmiddels menig uitvaart geleid. Daarnaast houdt Pijper zich bezig met het onderhoud van graven, het maken van grafmonumenten cn graf- delven. De aanleg van de monu mententuin was een langgekoesterde wens. 'Yolanda en ik wilden al veel langer bepaalde dingen anders doen, maar de visie van Arie (Maat, red.) week nogal af van de onze. Nu wil len we een aantal vernieuwingen doorvoeren.' In de showtuin staan tientallen grafmonumenten, variërend van zwerfkeien tot marmeren stenen en van urnmonumenten tot kinder grafstenen. 'Nu kunnen mensen een goed idee knjgen hoe een steen er uit komt te zien. We kunnen ook beter adviseren welke soorten natuursteen geschikt zijn voor de plek waar het graf komt te liggen.' Volgens Pijper is niet alleen de grotere keuze belang rijk, maar ook de mogelijkheid om voor ieder budget een geschikte steen te kunnen leveren. 'Niet ieder een kan evenveel besteden aan een grafmonument. Daarom ruilen wij ook in. Als iemand bijvoorbeeld een oude grafsteen wil vervangen, kan die wor den ingeruild als er een nieuwe steen wordt aangeschaft. De tekst wordt er uiteraard meteen afgeslepen en nie mand weet van wie die steen is ge weest.' Het bewuste monument wordt weer geschikt gemaakt voor verkoop. Een bezoek aan de tuin staat los van een eventuele uitvaart via Uitvaartcentrum Texel, 'ledereen op Texel is welkom. Het maakt niet uit of je de uitvaart door ons laat verzor gen of met. Dit is een aparte poot van het bedrijf.' Grafdelven Twee jaar geleden nam Pijper het grafdelven over van de gemeente. Buiten Oudeschild en Den Hoorn, waar het delven in eigen beheer ge beurt. is hij verantwoordelijk voor het grafdelven op heel Texel. Daarvoor is een speciale machine aangeschaft, die in staat is op de oude begraaf plaatsen, waar de paden dikwijls erg smal zijn, goed te manoeuvreren. In heel extreme gevallen kan er zelfs een wiel worden verwijderd, waardoor het apparaat nog kan worden gebruikt op paadjes van 30 centimeter. 'Er komt zo'n vier kuub zand uit een dubbel- graf. Anders moest dat altijd op een ander monument worden gegooid. Dat kon met anders, maar is natuur lijk heel vervelend voor de nabe staanden van die overledene. Boven dien raakten er soms monumenten beschadigd. Dat gebeurt nu bijna nooit meer.' Het zand wordt door de delfmachine in een speciale bak ge schept, die wordt afgedekt met een camouflagenet, zodat tijdens de uit vaart geen storende berg zand meer te zien is. Een andere, nieuwe bedrijfsactiviteit is de belettering van grafstenen. Het aanbrengen van inscripties en het bij graveren van namen op grafstenen kan nog niet op Texel. Tot nu toe worden de grafmonumenten dan eerst verwijderd, vervoerd naar de vastewal, gegraveerd en weer terug geplaatst. 'Dat kan zomaar twee tot drie maanden duren en is bovendien een kostbaar proces. We hebben nu zelf een beletter-inrichting besteld, waarmee we alle soorten belettering op de stenen zelf kunnen maken. Nu kan het met een week klaar zijn', al dus Yolanda, die zich hoofdzakelijk op de organisatorische taken binnen het bedrijf richt. Metamorfose Het uitvaartcentrum, dat samen met alle bedrijfsactiviteiten is overgeno men, zal komend najaar een ingrij pende verbouwing ondergaan. 'Het staat er nu vijftien jaar en al die tijd is er niks aan veranderd. De buitenkant is mooi, maar binnen vinden wij dat er het nodige moet veranderen', al dus Pijper. De drie opbaarruimtes worden omgebouwd tot twee grotere ruimtes, die een heel andere uitstra ling zullen krijgen. 'We willen een in tiemere sfeer creëren. Het moet een mooie plek worden waar mensen af scheid kunnen nemen We merken dat de behoefte aan een huiselijker sfeer is toegenomen', vult Yolanda Pijper aan. Er komen een landschap en een strandkamer. Een bevriende kunstenaar zal daarvoor geschikte wandschilderingen maken. Zowel Yolanda als Mark gaat uitvaarten ver zorgen. 'Mensen kunnen kiezen of ze een man of een vrouw willen. Daar naast is Arie voorlopig nog beschik baar voor mensen die graag willen dat hij de uitvaart leidt.' Het stel be nadrukt dat de samenwerking met collega/concurrente Liesbeth Roeper van uitvaartbedrijf De Vlinder goed is. 'Wat er in het verleden is gebeurd, is gebeurd. Daar hebben wij niks mee te maken. Wij maken een nieuwe start en hebben een uitstekende re latie met Liesbeth. Als het nodig is, helpen we elkaar.' Slikkers verder met zelfstandig Texeltours monumententuin, die naast het parkeerterrein Texeltours is terug als zelfstandig bedrijf. Jos en Marcel Slikker uit Oudeschild hebben het Texelse ge deelte van touringcarbedrijf Peere boom uit Winkel overgenomen. Ze beschikken over twee touringcars, een lijnbus en een nieuw luxe taxi busje. De naam Texeltours is al een begrip op het eiland. Het bedrijf werd in het verleden opgezet door de familie Van Boven en daarna een tijd door Sjors en Mieke Twijnstra gerund totdat Peereboom het bedrijf overnam. Jos Slikker, die destijds onder Twijnstra in dienst kwam bij Texeltours, ging als buschauffeur ook over naar Peere boom. maar de naam Texeltours bleef in zwang. Na overleg met het Winkelse bedrijf besloten Slikker en zijn zoon eerder dit jaar het 'Texelse gedeelte' van Peereboom over te nemen en zelf standig verder te gaan onder de naam Texeltours. 'Als mensen nu bellen, knjgen ze niet meer iemand in Winkel aan de lijn, maar één van ons twee', vertelt Marcel Slikker. Ook de administratie is overgegaan naar Jos en Marcel Slikker. De laatste heeft de afgelopen maanden de benodigde papieren voor het touringcarvervoer gehaald, waaronder het rijden met De naam Texeltours rijdt sinds kort weer over het eiland. Jos en Marcel Slikker hé het vervoer van Peereboom op het eiland overgenomen. gens Slikker bedoeld als aanvife als de groepen iets te groot zijnw de touringcars. Het busje wordtino denteel ook als taxi ingezet. 'Mj alleen als we er zelf zin en tijd va hebben. Er kan niet voor worden j 1** beid, we zijn geen taxicentrale. te we zijn er nu al een paar keer mee? een touringcar. Een oproepkracht heeft eveneens de overgang van Peereboom naar Texeltours gemaakt. Ook als twee zelfstandige bedrijven blijven de twee ondernemingen bij el kaar betrokken. Slikker: 'Dat zal vooral in drukke tijden in de zomer zijn. We kunnen bij elkaar bussen huren.' Het zelfstandige Texeltours zaterdagnacht naar de taxistanj blijft zich voornamelijk op het vervoer plaats in De Koog gegaan.' Daan op het eiland richten. De touringcars zijn voor het vervoer van groepen en met de lijnbus worden ook school klassen voor schoolzwemmen van en naar het zwembad gebracht. Afgelo- zen. Tijdens die reizen werden pen seizoen deed de lijnbus ook ger uitstapjes naar Valkenburg dienst als 'borrelbus' voor de route van De Koog naar Den Burg. Het achtpersoons taxibusje is vol- €7, met name tijdens het uitgaan vani cafés vaak een tekort aan taxi's De Slikkers denken erover defe reizen mogelijk nieuw leven inter Maastricht gemaakt. 'Maardatiste komstmuziek.' Ge Yolanda en Mark Pijper in de het uitvaartcentrum werd ingericht. Het Jeugd- en Jongerenwerk wordt vanaf juni uitgevoerd door de nieuwe brede welzijnsstichting Pharos. Jongerencentrum Time Out in Den Burg is vanaf volgende week woensdag weer geopend. De coördinatie is voorlopig in handen van Fia Joustra die voor Pharos ook al het project de vitale kerk in Oosterend en de peuterspeelzalen coördineert. Pharos neemt vooralsnog geen men sen in dienst voor de uitvoering van het jeugd- en jongerenwerk. Justin Segennk, medewerker van het Jeugd- en Jongerenwerk onder de Welzijnsstichting, neemt volgens Joustra voorlopig als vrijwilliger het beheer van Time Out en de skate- baan op zich. Jongerenwerkster Carla Schrama gaat niet als vrijwillig ster aan de slag. Directeur Mart Spreeuw is met beiden over een arbeidscontract in gesprek, maar volgens Joustra zijn er op het mo ment nog geen financiën om mensen in dienst te kunnen nemen. Daar naast willen zowel Pharos als de ge meente eerst bekijken op welke ma nier het jeugd- en jongerenwerk bij de nieuwe uitvoerder zou moeten wor den vormgegeven. 'We moeten bekij ken wat we ermee willen en wat het doel is', aldus een woordvoerster van de gemeente. Pharos heeft van de gemeente opdracht gekregen het jeugd- en jongerenwerk voortaan uit te voeren. Volgens de woordvoerster is het niet zo dat Pharos het oude Jeugd- en Jongerenwerk van de fail liet gegane Welzijnsstichting (WST) heeft overgenomen. Het jongerencentrum aan de Wilhel- minalaan is vanaf volgende week op woensdag- en vrijdagavond van 20.00 tot 23.00 uur geopend. Op za terdagavonden is de ruimte beschik baar voor jongeren die een feest wil len geven. Voorheen zat Rock Solid, het christelijk jongerenwerk, op zater dagavond in Time Out, maar volgens Joustra is het met meer de bedoeling de ruimte vast aan één instelling te verhuren. 'We willen het voortaan openbaar houden, maar ze kunnen er nog steeds gebruik van maken als ze willen.' Komende woensdag wordt er vanaf 20.00 uur een inloopavond ge houden voor jongeren, waarbij ze kunnen kennismaken met Spreeuw en Segennk. De laatste gaat met de zelfde ploeg vrijwilligers de bar draaien als waarmee hij ook bij het oude Jeugd en Jongerenwerk actief was. Het lunchuurtje tijdens de pauze van de OSG is voorlopig van de baan. Volgens Joustra is het wel de bedoe ling om Time Out voortaan ook in de zomermaanden op vrijdagavond ge opend te laten zijn. De brede wel zijnsstichting, die eerder dit jaar ver sneld werd opgericht om voor 1 april de peuterspeelzalen van Catalpa over te kunnen nemen, heeft gisteren zijn intrek genomen in het vroegere kantoor van Jan Koorn aan Wilhel- minalaan 56 in Den Burg. Curator Arhur Sweens van Knuwer en Creutzberg Advocaten in Den Helder is ondertussen nog steeds bezig met de afhandeling van het faillissement van de WST. Het jongerencentrum maakt daar geen deel meer van uit, evenmin als het skatepark dat Sweens aan Pharos heeft verkocht. Over de 'vleugel van Ed' worden bin nenkort gesprekken gevoerd. Golftoernooi jeugdspelers Golfclub De Texelse houdt zondag een clubkampioenschap voor jeugd tot 23 jaar, met een handicap van 0- 36. Het kampioenschap begint om 8.30 uur. Het kampioenschap beoogt dit jaar extra spannend te worden doordat mëervoudig winnaar Jan van Wijk door zijn status als semi-prof is uitgesloten van deelname. Clubleden mogen leeftijdgenoten meenemen. Leerlingen doen veldwerk op Texel Leerlingen van de christelijke scholengemeenschap Heemgaard uit Apeldoorn en het biotechnisch instituut Oedelem zijn de afgelo pen weken op het eiland geweest voor een velddriedaagse, waarbij zij onderzoek deden in het kader van de waddenconferentie. Scho len uit Enschede en Leeuwarden deden hetzelfde op Ameland. De velddriedaagse maakt deel uit van een project voor leerlingen uit de tweede fase van het voortgezet on derwijs. De leerlingen doen onder zoek naar kwesties die op de eilan den spelen en verwerken dit tot een advies dat tijdens de wadden conferentie in november wordt aan geboden. Op deze conferentie bepa len ministers uit Nederland, Duitsland en Denemarken het beleid voor de komende vier jaar. Op Texel werd onderzoek gedaan naar de noodzaak van de zee hondenopvang, de verspreiding van de Japanse oester en het probleem van zwerfvuil. Daarnaast werd ge sproken met landbouwers en vissers over hun situatie en problemen. Er werd een discussieforum gehouden en de mogelijkheid voor een (fictief) dancefestival werd onderzocht. De leerlingen zullen hun bevindingen uitwerken tot een rapport en een ad vies. De school die met het beste advies komt, mag dit zelf tijdens de waddenconferentie aan de ministers presenteren. Inschrijven voor triatlon Het is enige tijd onzeker geweest, maar zaterdag 16 juli wordt de Texelse kwarttriatlon gehouden. Om 14.15 uur klinkt bij het surf- strandje bij Dijkmanshuizen het startschot. Ook de finish vindt daar plaats. Individuele deelnemers en trio's (teams van één zwemmer, één fietser en één loper) kunnen zich opgeven via e-mailadres maaikegoenga@wanadoo.nl. In verband met de havenfeesten, die hetzelfde weekend worden gehou den, volgt de triatlon dit jaar een an der parcours. Daardoor is de wed strijd compacter en beter te volgen voor het publiek. Het zwemonderdeel (één kilometer) vindt traditioneel plaats in de Waddenzee bij Dijkmaa huizen. Het Texelse 'kwartje' iss van de weinige tnatlons waarbij na wordt gezwommen. Het fietsonde deel (over een afstand van veen kilometer) is geheel vernieuwd' bestaat nu uit twee lussen vani twintig kilometer in de omgeving» Oosterend. Het looponderdeel (3 kilometer) voert over de dijk tuss Dijkmanshuizen en de Krassekea De Texelse triatlon wordt georga seerd door een comité van Wie vereniging Texel, afdeling triatlon.it is een clubwedstrijd waarvoor k J licentie van de Nederlandse TriaS Bond nodig is. De voorinschrj» loopt tot en met 10 juli. Als da-: limiet van het aantal deelnemers» y niet is bereikt, is inschrijving opl wedstrijddag ook nog mogelijk.lrl viduele deelname kost €22,50,t betalen €52,50 (17,50 per perso Coen Schoonheden (37) uit Den Burg is aan de Hogeschool Zeeland afgestudeerd voor de HBO-opleiding Algemeen Operationele Technieken. Hij volgde de richting Energietech nologie. Wil Texel de huidige kustlijn ook in de verre toekomst in stand hou den, dan blijft aanvoer van zand gezien de verwachte zeespiegels tijging hard nodig. De Prins Hen drikpolder, Het Noorden en Eier- land (in mindere mate) krijgen te maken met toenemende verzilting en als het scenario van verdere temperatuurstijging uitkomt, zul len bepaalde vis-, vogel-, insecten en plantensoorten verdwijnen. Maar warmteminnende soorten komen juist deze kant op, waar door de biodiversiteit zal toene men. Bovenstaand scenario is volgens deskundigen van toepassing bij een voortgaande en wereldwijde tempe ratuurstijging. Maar over de vraag of dat werkelijk gaat gebeuren, zijn de geleerden het nog met eens. 'Hope loos ingewikkeld', kwalificeerde NlOZ-wetenschapper Herman Ridderinkhof het vraagstuk over het toekomstige klimaat en zeespiegels tijging. Voorspellingen voor de tem peratuurstijging in de komende eeuw lopen uiteen van 1,4 tot 5,8 graden Celsius en voor de zeespiegelstijging ligt het scenario tussen 10 en 80 a 90 centimeter. Han Lindeboom van Al tarra hiolri hot nn oon 7POttniPflPls- tijging van 60 centimeter, wat voor Texel de nodige gevolgen heeft. Ridderinkhof en Lindeboom waren sprekers tijdens de informatieavond 'Geen zee te hoog voor Texel?' in Hotel Den Burg. Een onderwerp dat leeft, getuige de grote belangstelling die zelfs organisator Duurzaam Texel (met hulp van de Rotary Texel en de Lions) overviel. Over klimaatsver anderingen, met name in de toe komst, lopen de meningen uiteen. Ronduit zorgelijk is het rapport van een gezaghebbend internationaal panel (IPCC) dat in 2001 is uitge bracht en waarin weinig rooskleurige temperatuur- en zeespiegelstijgingen worden voorgespiegeld. 'Hopelijk ziet de rapportage van 2006 er wat gun stiger uit.' Ridderinkhof gaf aan dat verschillende klimaatsmodellen el kaar tegenspreken en waagde zich niet aan een exact toekomstscenario. Veel voorspellingen zijn gebaseerd op onderzoek naar ontwikkelingen in het verleden. Daaruit blijkt dat de hoeveelheid C02 in de atmosfeer gelijke tred houdt met de tem peratuurstijging of -daling Gezien de verwachte economische groei in met name Aziatische landen, is het waar schijnlijk dat de uitstoot van C02 verder zal toenemen en de tempera tuur nn aarde aemiddeld zal stiiaen. 'We zijn bezig met een grootschalig experiment met de aardbol.' Tong en schol Een mondiale temperatuurstijging hoeft volgens Ridderinkhof niet te betekenen dat het ook op Texel war mer zal worden. De oceaanstromin gen die er nu voor zorgen dat het hier veel warmer is dan bijvoorbeeld in New Foundland, dat op dezelfde breedtegraad ligt, kunnen verande ren, zelfs vrij plotseling, met alle ge volgen van dien. 'En misschien wor den wij dan ook wel eskimo's.' Om meer zekerheid te krijgen is onder zoek nodig, onder meer naar de oceaanstroming, waarin Koninklijk NlOZzich verdiept. Ridderinkhof ver wacht dat de voorspellingen over enkele tientallen jaren een stuk pre ciezer worden. Opmerkelijk feno meen heeft zich eind jaren tachtig voorgedaan, toen de temperatuur van de atmosfeer door onverklaar bare reden met een sprongetje om hoog is gegaan. Lindeboom sprak over een stijging van 1.5 graden Cel sius. Hij legde een verband met de afname van bepaalde soorten vis in de Noordzee, waarbij hij als opmer kelijk feit noemde dat zich bij Canada en Alaska gelijktijdig een opmerke lijke afname van de kabeljauwstand voordeed. Stijging van de tempera tuur van de Waddenzee heeft bijvoor beeld gevolgen voor bepaalde schelpdiertjes, die zich daardoor min der goed kunnen ontwikkelen. Dat heeft weer gevolgen voor dieren die van schelpdieren leven. Over vogels, planten, vissen en insecten: 'Noorde lijke soorten verdwijnen, zuidelijke komen.' Door temperatuurstijging komen er bijvoorbeeld meer libellen en minder bi|en. En de diversiteit neemt toe.' Een hogere temperatuur is bijvoorbeeld gunstig voor de ge hakkelde aurelia, kleine zilverreiger, ijsvogel en nijlgans. Maar de veen bes, korhoen en het veenhooibeestje zullen in aantal afnemen. Weer Wat betreft het weer is er een tendens dat de windrichting meer van west naar zuidwest is gedraaid, waardoor warmere lucht wordt aangevoerd. Verwachting is dat het aantal stormen zat toenemen, evenals de kans op extreme neerslag. Bij de zeespiegels tijging tekende Lindeboom aan dat een deel daarvan is gecompenseerd door de wereldwijde aanleg van stuwdammen, waardoor minder wa ter in zee stroomt. 'Elke dag wordt ergens in de wereld wel een darn gebouwd.' De hoeveelheid water die hiermee gemoeid is. is van dezelfde orde van grootte als de uitzetting van het oceaanwater door temperatuur stijging of het smelten van de ijskap pen. Dat de natuur ook zelf compensatie zoekt, bleek uit een rekenvoorbeeld. Lindeboom becijferde dat door zeespiegelstijging en bodemdaling door gaswinning de Waddenzee ge durende de laatste 15 jaar eigenlijk 50 millimeter dieper zou moeten zijn. Maar in werkelijkheid is de Wadden zee ondieper geworden, doordat zich zand uit de Noordzee op de bodem van het wad heeft afgezet. Via het Marsdiep en de andere stroomgaten, zuigt de Waddenzee voortdurend zand aan, een proces dat zich voort zal zetten. Gevolg is wel dat zand aan de westkant van het eiland verdwijnt, waardoor het meer moeite zal kosten om de kustlijn te handhaven. Dat kan alleen door zand te blijven aanvoeren. Of de Razende Bol aan Texel te laten aangroeien, wat een omstreden in greep is. Geruststellend voor velen is de verwachting van de sprekers dat Texel de komende honderd jaar wel op zijn plek zal blijven liggen. 'Bij de zandsuppleties gaat elk jaar nog steeds het meeste geld naar Texel.' Of de landbouw op het eiland er over 100 jaar nog hetzelfde uit zal zien, is onwaarschijnlijk. Gevolg van de zeespiegelstijging is de verzilting van het land. Lindeboom toonde een kaartje van Texel in de toekomst, waarop dat de jonge polders, met name de Prins Hendrikpolder en Het Noorden, een dieprode kleur hebben, wat duidt op een flinke verzilting. Er is volop onderzoek gaande naar landbouwgewassen die ook groeien in een zilte omgeving. Maandag opent de flink uitge breide groothandel Sligro aan de Maricoweg de deuren. Met een oppervlakte van maar liefst 3300 vierkante meter, een verdriedub beling van het vloeroppervlak, doet de groothandel on-Texels groot aan. De Sligro Food Group Nederland, de grootste totaalgroothandel van ons land, nam vorig jaar groothandel Hordifood over van vader en zoon Frans Hopman. Naast de bestaande loods, werd een nieuwe bedrijfs ruimte neergezet, zodat de totale oppervlakte kon uitgroeien tot 3300m2. Volgens Frans Hopman jr., vestigingsdirecteur van Sligro Texel, is het assortiment op alle fronten uit gebreid. 'Vroeger hadden we bijvoor beeld vijf soorten koekjes, nu twintig. Daarnaast is er een uitgebreide vers afdeling bijgekomen. Eerder moesten mensen meelopen naar de koelcel en daar hun producten uitzoeken, nu kan het allemaal mooi gepresenteerd worden', vertelt Hopman. Op de eer ste verdieping is er 800 vierkante meter aan non-foodproducten bijge komen, variërend van make-uppro- ducten tot professionele horeca-ap- paratuur. 'We kunnen nu de horeca op het eiland volledig bedienen. Alle basisproducten hebben we hier. Er is voor ondernemers geen noodzaak meer om naar groothandels in Alk maar of Amsterdam te gaan.' De Texelse vestiging heeft hetzelfde as sortiment als de Sligro-groothandels aan de overkant. Het grootste ver schil ten opzichte van de groothan del Hordifood is de zelfbediening. 'Hordifood was eigenlijk alleen een bezorggroothandel. Bezorgend» we nu ook nog wel, maar we wil onze klanten stimuleren hier men. Dan kunnen ze zelf uitzoeh K En zien is kopen", grinnikt de38 9*v' rige Texelaar. Hopman heeft geen seconde gehad van de beslissing zijn be: over te doen aan Sligro. 'Het 6' een cultuurschok, maar ik wnd- geweldig. Nu trek ik de deur atf me dicht en hoef ik met veel me? doen. Vroeger was ik dag en ia bezig.' Volgens Hopman zijnzelS dige groothandels op Texel een stervend ras. 'Het is heel andersj worden en de concurrentie is1 veranderd. Je ziet het ook aaflj andere Texelse groothandels. M ook overgenomen of zijn same* kingsverbanden aangegaan.'HM wachting dat de schaalvergn# rendabel blijkt. 'Als de ondernetó op Texel blijven kopen, dan kan' zeker uit.' De groothandel rich':' op ondernemers die staan ingest ven bij de Kamer van Koopbar maar ook boerenbedrijven eo commerciële instellingen kunnen» pasje krijgen, waarmee inkopen! daan kunnen worden. 'We twee pasjes per inschrijving uit' doen we om te voorkomen dal detailhandel lijdt onder onzeW We willen vermijden dat het P# neel zijn inkopen hier misschim- gaat doen.' De nieuwe grootte biedt werkgelegenheid aan W mensen en is zes dagen Perï6 geopend. to Ecc i»: Om Eco «anc to Vestigingsdirecteur Frans Hopman op de eerste verdieping, waar zon ter aan non-foodproducten staat uitgestald.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6