HGENDFMAST Landingsvaartuig mariniers voor Flora HEMA Vandaag besluit over opening Medische Post Cjrocn "Zwarts jexeh tn het harL, Opnieuw blauwe vlag voor alle strandslagen Schoonmaakactie tegen graffiti lokt reactie uit Aanpak van deel N9 roept weerstand op 3 Cgwuw ap.ns OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR. 11982 DINSDAG 31 MEI 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het college van b en w neemt van een besluit over een even tuele heropening van de Medische Post (MP) in De Koog. Plan is om de post tijdens de zomervakantie van 17.00 tot 23.00 uur te beman nen met de verpleegkundige van de tweede ambulance. Hierover worden al enige tijd gesprekken levoerd tussen de regionale «nbulancedienst, de gemeente en leKoog Badplaats. lovenstaande optie, een soort HBO-post, lijkt de enig overgeble- enmogelijkheid om de hulppost aan Nikadel op korte termijn weer in «drijf te krijgen. Vorig jaar bleef de IP dicht, nadat Univé niet meer ga- ant wilde staan voor een eventueel «ploitatiekort en aangaf dat Texel boende artsen heeft om ook de oord pensten zorg te bieden. Ook de huis- rtsen. de gemeente en de toeris- a she sector willen niet voor het te- I «opdraaien. Rein Stam, voorzitter «ondermeer De Koog Badplaats tusa nKogerHorecabelang: 'We hebben :3 schillende mogelijkheden onder- scht, maar een volledige bezetting |kt niet mogelijk.' irte Ie Texelse huisartsen zien de MP jg steeds als een 'meer dan wen- tuss» rijke' voorziening. 'Zeker als die in «hoogseizoen zeven dagen in de eek 24 uur per dag open is en er een te ts aanwezig is. Het vermindert de onze praktijk en is een ser ie aan onze gasten. Dat heeft het leden wel geleerd', vertelt dokter aBel 'Hattem. Minder enthousiast is hij v de nu voorgestelde beperkte ingstijden. Stam: 'Uit de statis- i blijkt dat er tussen 17.00 en 23.00 uur, als de mensen van het strand komen, de grootste vraag is naar medische hulp. Een kwallenbeet en dat soort dingen. Een continue bezetting is financieel niet haalbaar. De gemeente is bereid de huur te betalen aan de dorpscommissie en extra onkosten, zoals de inrichting en telefoonverbindingen. Horeca en logiesverstrekkers willen een meer symbolische bijdrage leveren, zoals het schenken van koffie en invullen van kleinere zaken. Maar voor een bijdrage die veel verder gaat, bestaat geen draagvlak.' De artsen vinden het jammer dat de toeristische sec tor geen substantiële bedrag over heeft voor de artsenpost. Stam: 'Je praat over veel geld. Twaalf weken lang drie artsen op de loonlijst, het gaat om tienduizenden euro's.' Van Hattem geeft aan het aanbod te heb ben gedaan ondersteuning te willen verlenen, onder meer in de vorm van expertise. 'Maar we gaan de kar niet meer trekken.' De artsen zijn bang dat toch veel badgasten zich tot hun praktijken zullen wenden. 'Bijvoorbeeld als een verpleegkundige wordt weggeroe pen. Is de post dan nog bezet? Als er er niemand is, dan komen ze als nog bij ons.' Punt is volgens de art sen ook dat een verpleegkundige maar een beperkt aantal medische handelingen kan en mag verrichten en in andere gevallen moet door verwijzen naar de huisarts. 'Het is wel een verbetering van de service, maar ik vraag me af of daarmee de druk op onze praktijken vermindert.' Liever zou hij een bezetting met artsen zien. Maar volgens Stam is een EHBO- post het maximaal haalbare. tusa k Texelse strandslagen ,p3p «denhaven Texel zijn dit jaar pnieuw met een blauwe vlag on- ïscheiden. De internationale 5. dw feuonderscheiding garandeert t rros 'bezoeker dat de stranden en de ssantenhaven schoon en veilig I mi aatssecretaris Melanie Schulz van Hand» ®9en (verkeer en waterstaat) en iatsvervangend directeur René shuizf «toeten van de ANWB hebben allen »r2005 in totaal 84 blauwe vlag- t uitgedeeld aan 46 Nederlandse tusa fithavens en 40 stranden. Van de t 'vlaggen voor de stranden gingen Snaar Texel. Wethouder Annie Hin '2ndbeheer) heeft ze namens de :u$s meente in ontvangst genomen, a e östrand Huisduinen in Den Helder bet strand bij Julianadorp zijn de •9® andere stranden in Noord-Hol- oms® jd die de milieuonderscheiding elijki oben gekregen. Ie val) flauwe vlag staat garant voor •r meer een uitstekende zwem- Kleindochter van Dr. Wagemaker KJ»* feopt nieuwe boot ^kleindochter van Dokter 0 U*maker, mevrouw L.G. Fed- 1 'possen uit Zeist, zal op vrij- 91 juli in de haven van 't Horntje 'doop verrichten van de nieuwe wboot van Teso. 'schip meert op donderdag 28 juni 'het eerst af in de haven van 't Üjte waarbij de boot wordt afgemeerd in de fuik. Op die dag zal ook de officiële overdracht plaatsvin den. Gisteren hield de Dokter Wagemaker een proefvaart voor de Belgische kust, waarbij onder meer de remafstand werd getest. Volgens de daarbij aanwezige directeur Rob Wortel is de technische ontwikkeling van de nieuwe boot een eind op streek. 'De accommodatie moet nog worden betimmerd, het laatste verf- werk moet nog verricht en het schip moet nog worden schoongemaakt.' De doopplechtigheid op 1 juli zal worden bijgewoond door genodig den, zaterdagmorgen 2 juli heeft Teso een programma samengesteld voor de aandeelhouders. Overige Texelaars zijn zaterdagmiddag en zondag van harte welkom om een kijkje te nemen op en rond het schip. Het is de bedoeling dat de week erna wordt proefgevaren en dat de Wagemaker vrijdag 8 juli voor de tussenvaarten wordt ingezet. Zodra alle vaarploegen voldoende ervaring hebben opgedaan, wordt de nieuwe boot tijdens de reguliere afvaarten ingezet. Campagne De Koog De Brijderstichtmg houdt zaterdaga vond in het centrum van De Koog een voorlichtingscampagne over het ge bruik van alchol. Door de Brijder opgeleidde jongeren gaan vanaf 20.00 uur het uitgaansgebied in om tekst en uitleg te geven over de ge volgen van overmatig alcoholgebruik. ffPV l< !K OrlMRUésB bl( b4!L!>Ci',b Setaffift Mewek VWi» IK OMPEfiWOL'li &H, St-KILBEIfe 3EPMF MENEEü laag witte verf. De graffiti op het voormalige tankstation langs de Pontweg is verdwenen onder kwaliteit van het water, goede sani taire voorzieningen, voorzieningen voor gehandicapten en een hoge mate van veiligheid. Voor de jachtha vens geldt ook dat het afval geschei den wordt ingezameld en dat het water en de kades schoon zijn. Het is de tweede keer dat alle Texelse strandslagen de internationale onder scheiding hebben ontvangen. Voor de Waddenhaven en paal 21 en paal 28 is het al de derde keer op rij dat zij de onderscheiding in de wacht sle pen. Zij kregen hem in 2003 voor het eerst, Hoornderslag (paal 9), Jan Ayeslag (paal 12). Westerslag (paal 15). paal 17, paal 19. paal 19,5 en paal 20 voegden zich in 2004 bij hen. De blauwe vlag is een initiatief van de internationale Foundation for Enviromental Education (FEE). De ANWB bekijkt in Nederland of de stranden en jachthavens waarvoor een vlag is aangevraagd aan de cri teria voldoen. In totaal heeft de FEE dit jaar ruim 3000 vlaggen in 29 lan den in Europa uitgedeeld. Op het eiland voltrekt zich momen teel een opmerkelijke schoonmaak actie. Gebouwtjes die tot voor kort nog waren bekalkt met graffiti, zien er sinds kort weer wit uit. Zo ook het voormalige tankstation aan de Pont- weg nabij de veerhaven. Navraag bij eigenaar Hielke Bruining leert dat hij niet zelf opdracht heeft gegeven voor het schilderen van het gebouw. De tekst 'Dit gebouw is in onderhoud bij schildersbedrijf Meneer Wuis Co' die over het wit is gekalkt, roept vra gen op. Bruining: 'Dat heb ik er op geschilderd. Ik heb namelijk begre pen dat Harry Wuis erachter zit.' Van deze voorzitter van de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers (TVL) is bekend dat de graffiti op veel ge bouwtjes op Texel, ook die van energiebedrijf NUON, hem een doorn in het oog is. 'Ik heb bij NUON al eens een verzoek ingediend om er iets aan te doen en er zijn ook toezeggingen gedaan, maar tot dusver is er mets gebeurd. Schandalig!' De irritatie leeft in brede kring. 'Vanuit de vergadering van TVL hebben we als bestuur het signaal gekregen om dit aan te pak ken. Binnen een half uurtje was het geregeld.' Met als resultaat dat niet alleen het voormalige pompstation, met ramen en al, is witgeschilderd, maar ook het energiegebouwtje ter hoogte van de Amaliaweg een witte kleur kreeg. Daar zal het niet bij blij ven, want Wuis wil ook de overige besmeurde elektriciteitsgebouwtjes op het eiland, zo'n vijftien stuks, wit laten schilderen. 'De kosten zullen we wellicht declareren bij het NUON. Het wit schilderen van het gebouwtje van Hielke is een vriendendienst.' Een verzoek van het college om €150.000,- uit te trekken voor het verbeteren van de N9 tussen Koe dijk en De Stolpen heeft weerstand opgeroepen bij Texels Belang en de WD. Volgens Joop Groeskamp (Texels Belang) zou het geld beter kunnen worden gebruikt om de verkeersproblemen in Den Helder op te lossen. Groeskamp vond de verbetering van het weggedeelte tussen De Stolpen en Koedijk een te ver weggelegen onderwerp voor Texel en hij zette ook vraagtekens bij het verband tussen dat weggedeelte en het eiland. Vol gens Texels Belang is het op de N9 vooral drukker geworden door een 'explosie van nieuwe woningen en bedrijven ten noorden van Alkmaar.' De meeste toeristen die naar Texel komen, reizen volgens Groeskamp met via de N9. maar via de A7 en de N99 tussen Den Oever en Den Hel der. Maria van der Spek (WD), die aanvankelijk instemde met de uit gave, stelde haar mening bij nadat ze Groeskamp over de oorzaak van de verkeersproblemen, die zich met name in de spits voordoen, had ge hoord. Ze nep Texels Belang op om tijdens de raadsvergadering een mo tie over het onderwerp in te dienen. De andere partijen, de meerderheid, gaven hun goedkeuring aan de uit gave. Arthur Oosterbaan (Groen- Links) zei zich verantwoordelijk te voelen voor het weggedeelte omdat volgens hem wel veel verkeer naar Texel daar gebruik van maakt, mij vond het ook belangrijk solidair te zijn met gemeenten aan de overkant die eveneens aan de verbetering mee betalen. Frans Visman (D66 haakte daarbij aan. Jan Koolhof (CDA) vond dat de wegverbetenng ten goede zou komen aan de toekomst van het ei land. Wethouder Corry Heijne (verkeer) kon zich de gedachtegang van Groes kamp om het geld beter aan Den Helder te besteden goed voorstellen. Lees verder pagina 5 Cocksdorpers onder invloed En 19-jange en een 23-jarige inwoner van De Cocksdorp werden zondag rond 3.10 uur op de Boodtlaan in De Koog betrapt toen ze ondanks alcoholgebruik toch op hun brommer waren gestapt. Ze werden voor een ademanalyse meegenomen naar het politiebureau, waar ze 345 en 500 ug/ I bliezen, waar 220 nog net is toege staan. Ze kregen een proces-verbaal. Schipbreuk- en juttersmuseum Flora heeft sinds gisteren een van de oudste in Nederland gebouwde landingsvaartuigen van het Korps Mariniers in de collectie. Het vaar tuig, dat van 1963 tot en met 1987 dienst deed en bij de Joost Dour- leinkazerne lag, is geschonken door de mariniers. Marcel Bakker haalde het vaartuig, de L9518, gisterochtend op bij het Marinemuseum in Den Helder. Kraan machinist Pietje Kager tilde hem aan het begin van de middag op zijn plaats op het terrein achter Flora. Het vaartuig, dat sinds de uitdienst- treding in Den Helder lag, werd door defensie aan Flora geschonken na bemiddeling door commandant Aad van Gils van de Mok en vrijwilliger van de Stichting Keep them Landing die zich bezighoudt met renovatie van oude landingsvaartuigen. De L9518 kwam door een gebroken romp niet meer in aanmerking voor herstel, waardoor er naar een alternatieve bestemming werd gekeken. 'Het zou voor ons te duur worden om het vaar tuig alsnog op te knappen', aldus Van Gils. Flora werd attent gemaakt op de beschikbaarheid van L9518 en nam de gelegenheid graag aan. Het an dere alternatief was dat het vaartuig zou worden gesloopt. De L9518 is er één uit een serie van tien landingsvaartuigen die vanaf 1963 bij de mariniers op Texel lagen. Het waren destijds de eerste landingsvaartuigen die Nederland voor het korps liet bouwen. Voor die tijd werkten de mariniers met landingsvaartuigen uit andere landen. De L9518 werd gebouwd bij de voor malige scheepswerf van Verolme in Heusden. Van Gils: 'De kiel werd in november 1962 gelegd en op 2 mei 1963 is hij in dienst genomen.' Het vaartuig, dat een polyester romp heeft, is 14,45 meter lang, 3,83 me ter breed en heeft een diepgang van 1,30 meter. De L9518 bood plaats aan ongeveer dertig mariniers en is diverse keren voor oefeningen in Noorwegen geweest. Van de andere nog resterende vaartuigen uit de se- ne van de L9518 zijn er meerdere nog in gebruik. De meest aansprekende is de L9513 die de afgelopen jaren door Keep them Landing deels op Texel is gerenoveerd en op 22 april in de haven van de Mok weer officieel in de vaart werd genomen voor bij zondere gelegenheden. Daarnaast is er één in gebruik als rondvaartboot in Medemblik, ligt er één in Amsterdam en is er één bij de roeivereniging van de genietroepen terecht gekomen. Bezoekers yan het schipbreuk- en juttersmuseum kunnen een kijkje ne men in het landingsvaartuig. Jutter Jan Uitgeest toonde zich gisteren zeer tevreden met de komst 'Ik ben er blij mee. Dit was iets dat we met moesten laten schieten.' Waddenconferentie Over de aanwijzing van het wadden gebied tot wereldnatuurerfgoed van de UNESCO bestaat grote verdeeld heid. Het samenwerkingsverband van de Waddeneilanden wil dat de komende twee jaar worden benut voor 'het wegnemen van argwaan en zorg', zodat uiteindelijk toch een re delijk draagvlak ontstaat voor de aan melding. Een resolutie van die strek king werd aangenomen tijdens de veertiende internationale Wadden conferentie. Pagina 5 Fusie Rabobank De fusie van Rabobanken Texel en Den Helder tot Rabobank Noord-Hol land Noord is alweer enige tijd uit het nieuws. Op het oog is er met veel ver anderd, maar achter de schermen heeft de samensmelting een grote impact gehad. Met name voor twaalf medewerkers van de bank die voor hun werkzaamheden nu dagelijks naar Den Helder pendelen. Pagina 9 Arrestaties na inbraak in auto De politie heeft zondag omstreeks 3.30 uur in de Wittekruislaan in Den Burg vijf mannen in een bestel busje aangehouden, nadat ze kort ervoor de linkervoorruit van een op de Nikadel in De Koog gepar keerde auto hadden ingeslagen. Hun inbraakpoging werd gezien, waarna de politie werd gewaar schuwd. Vier verdachten zijn afkomstig uit Heerhugowaard en zijn 18,18.19 en 25 jaar oud. De vijfde arrestant woont in Stompetoren en is 35 jaar oud. Uit de auto werd niets vermist. In ver band met het onderzoek zijn de ver dachten overgebracht naar het poli tiebureau in Den Helder. Stroper betrapt De pachter van een water aan de Slufterweg betrapte zaterdag ochtend rond 5.15 uur een 54-jange stroper uit De Cocksdorp. De man was bezig om de fuiken uit het water te halen die hij er een week eerder had geplaatst. Agenten namen de verdachte over. Hij kreeg twee boe tes van elk €135,- wegens vissen zonder vergunning en gebruik van verboden vistuig. Honderderi reacties op WOZ-taxatie Bij de gemeente zijn volgens een woordvoerder 'enkele honderden' reacties binnengekomen, naar aan leiding van de recente WOZ-taxatie. Afgelopen donderdag liep de inzend termijn af. Hoe hoog het exacte aan tal is en of het allemaal bezwaar schriften betreft, kon gisteren nog niet worden meegedeeld. Aan het eind van deze week komt hierover meer duidelijkheid. In 2001 kwamen er 585 bezwaarschriften binnen. (Advertentie) TEXELSE'-1COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Marcel Bakker rijdt het landingsvaartuig, de L9518, oVer de Pontweg naar Flora. het schipbreuk- en juttersmuseum Super deBoer Jutter Jan Uitgeest bewondert de Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1