'Bouw tot 2025 zeventig huizen in De Cocksdorp' Studie naar gevolgen brakkere Roggesloot 'Oudste dorpsvlag is van Eierland' 'Toekomstvisie noorden is dynamisch praatstuk' i uahlse, j couRANT RnrooNgoes ö3 -06-1< [DIE SLOOT DORR IS ~b 3RHR oog) (Tk zelf TEEL RL .TTRRR RRRDRPPeLHI) BN OP DEZE PLEK URD REL lo 3PRR ten BEPRyuenL iTEQREIM KWNëN éTRRM m Afslag Midden-Eierland weg TFYPI CC VRIJDAG 3 JUNI 2005 It! eiland is. In De Cocksdorp moeten tot 2025 zo n zestig tot zeventig nieuwe hui zen worden gebouwd. In de buurt schappen Midden- en Zuid-Eier- land zouden op beperktere schaal nieuwe woningen moeten verrij zen. Dat is één van de voorstellen die in de nieuwe toekomstvisie voor De Cocksdorp en Eierland worden gedaan. Volgens de werkgroep die de toe komstvisie heeft opgesteld, moet voorkomen worden dat er stagnatie optreedt in de bouw van nieuwe hui zen. De afgelopen 25 jaar zijn zo'n zeventig nieuwe huizen in De Cocksdorp gebouwd (Ploosterstraat, Klimpstraat, Buysstraat en Keidel- plein) en die lijn zou moeten worden voortgezet. Sinds de realisatie van de nieuwe woningen aan de Schipper Boonstraat en de inwisseling van de n'ty vier oude duplexwoningen voor zes nieuwe woningen op de hoek Kik- teitstraat/Langeveldstraat is de koek echter op en dat kan volgens de werkgroep niet de bedoeling zijn. De huisvesting van ouderen staat onder cfa #uken er moet nieuwe woonruimte 11,35 voor jongeren en seizoenspersoneel komen. Voorgesteld wordt voor de realisatie de zestig tot zeventig nieuwe woningen tot 2025 te beginnen op liet braakliggende gebied ten oosten van het voetbalveld van SVC. De hui dige bestemming cultuurgrond zou daarvoor in een woningbouwbestem- ming moeten veranderen. Alle moge- lijk- en onmogelijkheden die het streekplan en het bestemmingsplan nen met zich meebrengen, hebben de opstellers verder even bewust links laten liggen. De werkgroep heeft er volgens Sikke ten Brug, woord voerder van de dorpscommissie, voor gekozen eerst eens te bekijken wat het dorp op het gebied van nieuwbouw wil. Als daarover duide lijkheid is, moet worden gezocht naar oplossing om de voorkeuren in te passen in de streekplan- en bestem mingsplannen. Het getal van zestig tot zeventig is volgens Ten Brug ge baseerd op de hoeveelheid woningen die in het verleden zijn gebouwd. Het bejaardencomplex De Poolster zou volgens de toekomstvisie over een paar jaar voor jongerenhuisves ting geschikt kunnen zijn. Voor be jaarden zouden dan elders in De Cocksdorp twaalf nieuwe woningen moeten komen, die aan de eisen van de tijd voldoen. Dat idee is inmiddels met de Stichting Wonen Texel, eige naar van het complex, besproken. De SWT ziet wel wat in het plan voor jongerenhuisvesting. Volgens direc teur Jan van Andel hoeft sloop dan geen optie meer hoeven zijn als het durper complex in 2010 aan de beurt is bij de renovatieronde die de SWT langs haar bejaardencomplexen houdt. Voorwaarde is wel dat oude ren elders kunnen komen. Eierland Hoeveel nieuwe woningen er in Mid den- en Zuid-Eierland moeten ko men, wordt in de toekomstvisie niet vermeld. Wel wordt een oud plan om een rondweg om Midden-Eierland aan te leggen uit de kast gehaald. Binnen die rondweg zouden nieuwe huizen kunnen komen, als tegenwicht voor 'de ontvolking die in dit deel van Eierland dreigt te ontstaan door de beëindiging van agrarische bedrij ven.' Nieuwbouw zou ook de in Mid den-Eierland gevestigde Strijbos- school in de benen moeten houden. In Zuid-Eierland zouden open plek ken aan de noordzijde van de Muy- weg en open plekken aan de noord westzijde van de Postweg (vanaf hoeve Gent tot de Muyweg) locaties voor nieuwbouw moeten zijn. Vol gens de visi.e komt dat de leefbaar heid in Zuid-Eierland ten goede, pro fiteren de Bethel en de Scholerie ervan en kan het eveneens nieuwe leerlingen voor de Stnjbossschool opleveren. Woningen met een agra rische bestemming moeten volgens de visie na een bedrijfsbeëindiging voor gewone bewoning in aanmer king komen door het voormalig agra risch bouwvlak een woonbestem ming te geven. Historische rondwandeling e ten Brug en Paul Kikkert tonen op de kamer van de burgemeester de vlag van Eierland die volgens hen de oudste dorpsvlag van IFoïo Joroon var Hattum) moest ze in De Cocksdorp van het hart. Ze hadden gelezen dat Den Hoorn de wdste dorpsvlag van het eiland en daar waren ze het Ruigendijk niet helemaal tor de ogen van burgemeester Joke teldorp en de wethouders Corry fe|ne en Annie Hin ontrolden Sikke Brug en Paul Kikkert dinsdag ochtend bij de presentatie van de Kkomstvrsie voor De Cocksdorp en «land vol overgave de durper vlag p vervolgens een lesje geschiede- •s te geven. to Brug liet weten dat die vlag wer- ftjk de oudste dorpsvlag van het eiland is en afstamt van het wapen dat Nicolas Joseph de Cock in 1835 liet maken bij de bedijking van de polder Eierland. Het wapen vertoont een nest met vogeleieren (verwijzend naar vroeger, toen Eierland nog een eilandje was waar voornamelijk eie ren werden geraapt), met daaronder een ploeg en een schaap die beiden verwijzen naar de landbouw die na de bedijking op gang kwam. De afbeel dingen zijn voorzien van de teksten heri en hodi die respectievelijk giste ren en heden betekenen en waarnaar de tennisvereniging van De Cocks dorp is vernoemd. In 't Land van Texsel van J.A. van der Vlis is te le zen dat ingenieur De Cock het wapen destijds als directeur van de door hem opgerichtte Sociëteit van Eigen dom van Eierland in eerste instantie als stempel had laten maken. De Cock ontwierp de afbeelding en een graveur voerde het in koper uit. Het originele stempel is later overigens zoekgeraakt. In het Eierlandsche Huis hangt nog wel een afbeelding van het wapen. Burgemeester Joke Geldorp liet zich niet van de wijs brengen door het nieuws uit het noorden en opperde meteen na het vlagvertoon de sug gestie dat de dorpscommissies van Den Hoorn en Eierland de koppen en de vlaggen maar eens bij elkaar moe ten steken. 'En dan gaat u maar ven- delzwaaien en dat ziet u wel welke vlag het het beste houdt.' Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft opdracht gegeven om te onderzoeken of bij een brakkere Roggesloot er toch voldoende aanvoer van zoet water kan worden gegarandeerd voor het Eierlandse polderland. Doel van de studie is te komen tot meerdere modellen, waarbij grondgebrui kers en andere betrokkenen bij de uiteindelijke keus worden betrok ken. Dit vloeit mede voort uit beleid van de provincie, die volgens het hoog heemraadschap aanstuurt op een brakker milieu in de Roggesloot. Er wordt verwezen naar provinciale kaarten van de ecologische hoofd structuur en de typologie. Het brak ker worden van de het natuurgebied in noordelijk Texel gebeurt over en kele jaren automatisch na het afkop pelen van de waterzuivering. De riool waterzuiveringsinstallatie bij De Cocksdorp zal, net als die bij Ooster end, Oudeschild en 't Horntje, wor den ontmanteld omdat het rioolwater vanaf 2008 centraal wordt gezuiverd op Everstekoog. Verdere verbrakking zal optreden als er geen drangwater meer uit de duinen in de Roggesloot stroomt. Het brakker worden van de Roggesloot ligt vooral gevoelig bij de boeren in Eierland, omdat die vrezen voor verdroging van hun landbouw grond. Vanuit het Masterplan Water voor Texel bestaat binnen het hoog heemraadschap de gedachte om het zoete duinwater op termijn met meer te laten afstromen in de Roggesloot, maar door de polder te leiden. In hoe verre de verwachte verbrakking van de Roggesloot daardoor volledig wordt ge compenseerd, zou kunnen blijken uit de studies die het hoog heemraadschap wil laten verrichten. Mocht blijken dat dit niet volledig het geval is, dan bestaat de mogelijkheid om het gezuiverde effluent uit Ever stekoog via een retourleiding terug te leiden naar de polder. Dit is wel een kostbare mogelijkheid en een kosten/ baten analyse maakt dan ook onder deel uit van de planvorming. In de studie wordt ook het watersysteem in Waalenurg meegenomen. De studie wordt zo veel mogelijk in overleg met de belanghebbenden uitgevoerd. Uit eindelijk zullen de uitkomsten worden gepresenteerd tijdens een gebieds- bijeenkomst. Eventuele aanpassin gen in het watersysteem, waarbij mo gelijk zelfs het gemaal wordt ver plaatst, kunnen op z'n vroegst pas over twee tot drie jaar worden door- Prins Hendrikpolder Gevoelig ligt ook de waterhuishou ding in de Prins Hendrikpolder. Met de afkoppeling van de waterzuivering bij '1 Hornlje zal zoet water, het ge zuiverde effluent, dat nu vrijwel recht streeks naar het gemaal stroomt, naar Everstekoog verdwijnen. Daar bij gaat het om een gemiddeld debiet van 18m3/uur. Uit een studie van het hoogheemraadschap is gebleken dat het nadelig effect van deze maatre gel op de waterkwaliteit dermate klein is, dat het niet rendeert om veel kosten te steken in het aanleggen van een retourleiding van Everstekoog naar de PH-polder. Maar enkele agrariërs in het gebied denken daar anders over en verwachten er wél nadeel van te hebben. Het hoog heemraadschap wil hun praktijkerva ring niet op voorhand terzijde leggen en houdt de eventuele aanleg van een retourleiding nog in beraad. Maar het vraagstuk over de waterkwaliteit de PH-polder waar het grondwater overwegend zout is, is dermate ge compliceerd dat nadere studie nodig is. Het hoogheemraadschap volgt met belangstelling een plan van landschaps- en natuurvereniging De Lieuw, die een project in voorberei ding heeft waarmee overtollig water uit de gemeenschappelijke polders in de PH-polder wordt gelaten. Dit kan een deel van de oplossing vormen. Leidingen Het hoogheemraadschap gaat in gesprek met landbouwers die grond hebben waarvan het de bedoeling is om er leidingen in te graven voor het transport van effluent vanuit de be staande zuiveringen naar Everstek oog. Een deel van deze leidingen zal, gelijk met de aanleg van riolering in het buitengebied, in bermen worden aangelegd, maar niet overal is dit mogelijk. De landbouwers krijgen een vergoeding en waar mogelijk wordt drainage ontzien. Zorgsteunpunt in Eierlandsche Huis Een eventueel zorgsteunpunt in het Eierlandsche Huis zou meteen vanaf de start ruimte moeten kun nen bieden aan een huisarts en een fysiotherapeut. Dat is in ieder ge val één van de uitgangspunten in de toekomstvisie voor De Cocks dorp en Eierland. Of die visie ooit werkelijkheid wordt, is echter een groot vraagteken. Huis arts Robbert van den Bent uit De Cocksdorp heeft eind vorig jaar de oude slagerij van Siep en Regien de kopva"ende afslag van de Oorsprongweg naar de Hoofdweg in Midden-Eierland ver- W bij de reconstructie van de kruising. (Foto Jemen .an Hattum) ^afwijkende afslag bij de kruising ^ofdweg/Oorsprongweg in Mid- -Eierland is verleden tijd. De weg. sarmee verkeer op de Oorsprong- *9 de kruising letterlijk links kon la- a9en om de Hoofdweg op te rij- is weggehaald bij de recon- ctie van de kruising die aannemer f>uitHeerhuqowaan 'eerhugowaard in opdracht ""«gemeente uitvoert. vJkeerssituatie wordt aangepast toYrt vei'l9^ie'cf te verbeteren. Ter van Bonne Mechanisatie ter een slinger in de Oorsprong- word een middengeleider ^etoacht om verkeer richting de 'Weg vaart te laten minderen. J Passingen moeten duidelijker .Seven dat de Hoofdweg een ^gsweg is. Nu gebeurt dat nog alleen met borden. De middengelei- der wordt volgens een woordvoerder van de gemeente zo gemaakt dat landbouwverkeer er geen last van heeft. Dat onderwerp lag in 2002 al eens gevoelig, nadat toen bij werk zaamheden op de Georgiëweg toch middengeleiders waren geplaatst waar landbouwverkeer hinder van ondervond. Op de Oorsprongweg aan de andere kant van de kruising komt een druppel om verkeer vaart te laten minderen. De reconstructie kost ongeveer €45.000,- Dat geld stond nog op het investeringsplan van de gemeente voor 2002. De gemeente stelde de plannen op in samenwer king met 3VO, de dorpscommissie Eierland en buurtbewoners. Een dezer dagen valt hij bij alle huishoudens ten noorden van de Ruigendijk in de bus: de toekomst visie voor De Cocksdorp en Eier land tot 2025. Hoewel de ideeën op papier staan, is het allerminst een kant- en klaar verhaal geworden. 'Het is een werkdocument en een praatstuk geworden, waarop ieder een kan reageren en wat daarna kan worden aangepast', vertelt Sikke ten Brug van de dorpscommissie Eier land. 'Het verhaal staat nog in de tekstverwerker en we hopen dat er veel commentaar op komt, zodat het daarna echt een stuk van iedereen kan worden.' De toekomstvisie is opgesteld door een werkgroep die eind vorig jaar op verzoek van de dorpscommissie in het leven werd geroepen en bestond uit Co Vinke, Ger Praamstra, Jan Graaf, Nico de Graaf, Marjon Broek man - de Wit en Ries Swanink. De groep was, op Praamstra na, bewust samengesteld uit mensen die los van de dorpscommissie staan. Dinsdag ochtend werd de eerste versie offici eel aan burgemeester en wethouders aangeboden. Burgemeester Joke Geldorp vond dat de toekomstvisie aan de orde moet komen als het col lege in het najaar voor haar jaarlijkse dorpenronde in het Eierlandsche Huis is. Ten Brug benadrukte dat de visie, die breed is opgesteld, alleen op grote lijnen is ingevuld. 'De details komen wel aan de orde als er con creet over een onderwerp wordt ge sproken. Het is echt een dynamisch stuk dat telkens kan worden aange past.' Geldorp loofde de inspanningen van de werkgroep. De toekomstvisie is de derde is die de gemeente sinds de vaststelling van de Structuurvisie 2020 in 2002 heeft ontvangen. Eerder stelden Oosterend en Den Hoorn soortgelijke toekomstvisies op. De toekomstvisie voor De Cocksdorp en Eierland is overigens niet naar aan leiding van de structuurvisie opge steld. Volgens Ten Brug leefde bij de dorpscommissie al langer de be hoefte om de diverse bij bestuursle den levende ideeën voor de toekomst van de noordkop eens op papier te zetten. 'Het is ook al eerder aan de orde geweest, maar de dorpscom missie kwam er telkens niet toe.' De dorpscommissie wil de visie de ko mende jaren onder meer gebruiken bij overleg met andere (overheids)- instanties. Reacties op de toekomst visie kunnen onder meer worden in gediend op het emailadres toekomst visie@decocksdorp.info. Het stuk is ook te lezen op www.decocksdorp. info. Badminton De badmintonclub houdt maandag avond vanaf 19 00 uur voor de laat ste kger dit seizoen een trainings avond in Ons Genoegen. Boer aan de Kikkertstraat overgeno men, zodat de huisartsenpraktijk die hij met Frank Haasdijk voert daar in de toekomst kan worden voorgezet en die koers wil hij graag blijven va ren. Toen de werkgroep de visie be gon op te stellen, had Van den Bent het voorlopig koopcontract voor de voormalige slagerij al getekend. Hij vindt het eveneens een prettiger vooruitzicht om in een eigen gebouw en vooral op eigen initiatief aan het behoud van een huisartsenpraktijk voor De Cocksdorp te blijven werken 'Voor de praktijk in Den Burg zijn we betrokken bij het roodwitteblauwe gebouw, maar als je ziet hoeveel par tijen daarmee bezig zijn, is het wel fijn om dit in eigen hand te kunnen hou den.' Sikke ten Brug van de dorpscom missie Eierland, die de toekomstvisie heeft laten opstellen, kan zich vinden in de visie van Van den Bent. 'Het is voor de werkgroep die zich met een steunpunt in het Eierlandsche Huis bezighoudt ook een zorg minder als zij weten dat de huisartsenzorg ver zorgd is.' De werkgroep die nadenkt over een steunpunt is overigens een andere groep dan de werkgroep die de toekomstvisie heeft opgesteld. De zorgsteunpuntwqrkgroep staat in nauw contact met de Stichting Wo nen Texel en Texel Vitaal dat zich be zighoudt met het bewaken en bewa ren van de leefbaarheid in de dorpen. Visser verbouwt Durperhonk Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild verbouwt en vergroot ba sisschool Durperhonk in De Cocks dorp. Het bednjf was op de maandag gehouden aanbesteding met €198.000,- (exclusief BTW) de laag ste inschrijver en bleef daarmee iets onder de raming die de gemeente zelf had gemaakt. Aan de aanbesteding werd ook meegedaan door NAK Den Helder, BBtN uit Heerhugowaard. en TEBO en Maarco-bouw uit Den Burg. Door de verbouw wordt de school geschikt voor onderwijskundige ver nieuwingen en komt er een vijfde groepsruimte bij. Eenrichtingsverkeer terug op agenda Het in de toekomst mogelijk instellen van éénrichtingsverkeer op de Post weg en de Hoofdweg in Eierland moet weer op de agenda komen. Volgens de toekomstvisie voor De Cocksdorp en Eierland is éénnch- tingsverkeer vooralle weggebruikers geen uitvoerbare optie, maar zou het wel moeten kunnen voor vrachtwa gens (landbouwverkeer uitgezon derd), auto's met caravans en cam pers. Het éénrichtingsverkeer zou moeten gelden tussen de Hollandse- weg en de rotonde bij de Ruigendijk. Om een goede circulatie op gang te brengen, zou de Limietweg, nu een fietspad, voor autoverkeer geschikt moeten worden gemaakt. Volgens de opstellers van de toekomstvisie zou op die manier vooral de Postweg ontlast moeten worden. De verkeers capaciteit van die weg komt naar verwachting in de toekomst onder druk te staan, onder meer door het breder worden van vrachtwagens, campers en caravans, waardoor de graskeien in de bermen niet meer toereikend zijn» Volgens Sikke ten Brug van de dorpscommissie is het verstandig nu alvast na te denken over een eventdeel éénrichtingsver keer. De opstellers pleiten ook voor een verbetering van de verkeers situatie bij de toegang van het vlieg veld. Heri Hodie kampioen Het tweede damesteam van tennis vereniging Heri Hodie uit De Cocks dorp behaalde woensdag het kam pioenschap van de derde klasse districtscompetitie. Tegen een wisse lend spelend Hypo 3 uit Hippoly- tushoef werd in de thuiswedstnjd achter het Eierlandsche Huis met 3- 1 gewonnen. Het team promoveert naar de tweede klasse Op de foto: staand - Joke Hooyschuur, Jolanda Stark, Cobi van der Linde, Anneke Saai; zittend - Wil Sieprath. Jose Walbeek. Ifoto «ottfwl ran den Bono

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5