MMers K Arno van Heerwaarden bijna halve eeuw schilder regel wegbreedte 65 jaar ervaring maakt weg vrij voor nieuw elan Wisseling van de wacht bij ING Bank lilAhL^ COURANT weg 39 Den Burg tel. 31 2138 widhj, üere„igde$chiIders.nl - 'Hopelijk moeilijkste tijd achter de rug' Fietsers op de pedalen voor Fietsdag TPYPI <^P T VRIJDAG 3 JUNI 2005 kende mannen bij de ING, Hans de Leeuw (links) en Fr directeur Niels Jimmink (rechts). (midden), Meteen behangtafel op de rug gebonden reed hij in zijn begin jaren bij een oudere collega achterop de brommer van Den Hoorn naar De Koog om er de huisjes van één van de eerste vakantieparkjes onder handen te nemen. Vandaag, bijna een halve eeuw later, neemt Arno van Heerwaarden (60) met een receptie in De Lindeboom afscheid van het schildersvak. Met een boodschap voor zijn jongere collega's van de Verenigde Schilders. Ze moeten 'alert blijven' en 'heel erg hun best doen', want door 'valse concurrentie' en minder werk in de bouwsector wordt het er in hun vakgebied niet gemakkelijker op. Arno van Heerwaarden oogt niet als een piekeraar. Hij is rustig en be dachtzaam, maar 'put duidelijk met genoegen uit zijn herinneringen aan 46 jaar schilderschap. Met een glim lach om de lippen vertelt hij anekdo tes. Hij ontkomt er echter niet aan om aan het eind van het gesprek ook iets over de toekomst van zijn vak te zeg gen en erg vrolijk wordt hij daar met van. Een probleem vormen volgens hem de Polen en andere 'beunhazen' die zich sinds een paar jaar als schil- derverhuren op Texel. 'Dat is gewoon tnest. Je doet met z'n allen je best de .jongens hier aan het werk te houden en dan komen zulke lui zich voor zes of zeven euro per uur verhuren. Aan sociale afdracht doen ze natuurlijk net. Dat is valse concurrentie.' Voor de Texelaars die dergelijke goedkope werkkrachten prefereren boven de erkende schildersbedrijven heeft hij wemig begrip. 'Zo'n opdrachtgever 0fdM wil straks toch ook gewoon pensioen NIW vangen of met de VUT kunnen. Door de sociale afdracht te ontduiken, zijn die straks niet meer te betalen. Daar staan een hoop mensen niet bij stil.' Ook over de aanpak van zwart werkers is Van Heerwaarden slecht te spreken. 'Het was altijd zo dat als we het constateerden wij aangifte moes- 'tendoen. Pas daarna kwam de poli- öeinactie. Probleem was dat de klus dan soms al achter de rug was en het bewijs niet meer te leveren was. Ze oeginnen er nu een beetje serieus op teletten, maar het heeft wel een aan tal jaren gesluimerd.' 12 K|J 'ia" Hee waarden rolde op 14-jarige leeftijd het schildersvak in. 'Als ik mijn x hart had gevolgd en mijn vader had rog geleefd - hij overleed toen ik een |g"ns; par of zes was -, was ik bij hem in de H rederij gaan werken. Hij had zijn Rfkplaats in de Molenstraat. Ik was 23'zeer zeker terechtgekomen. Bij Verenigde Schilders ben ik ook altijd de technische man geweest. Als er vroeger iets met de spuit was, ging je ermee naar de overkant, naar een bedrijf bij Utrecht in de buurt. Ik heb eens gekeken hoe ze het deden en dacht: dat kan ik ook. Ik repareerde hier alles.' Het zou echter anders lopen. Omdat zijn moeder hem na de lagere school nog te jong vond voor de LTS in Den Helder en hij voor de ULO niet ge schikt werd gevonden, belandde de Hoornder op 12-jarige leeftijd op de Landbouwschool. 'Je moest wat. Maar ik wist toen al dat ik geen boer wilde worden. Door mijn ooms. Piet en Niek van Heerwaarden, kwam ik in aanraking met het vak van schilder. Zij waren mede-eigenaren van de firma J.J. Vonk en Co. Van een leraar op de Landbouwschool mocht ik toen de deuren van thuis - we woon den in wat nu de Gouden Reaal is - meenemen om in het praktijklokaal te schilderen. De beslissing dat ik schil der zou worden, was toen al geno men, maar je moest tot je veertiende naar school.' Via het bedrijf van zijn ooms be landde hij vervolgens in het leerling stelsel. 'Je werkte door de week en ging zaterdag naar school. Die zat eerst in Alkmaar en later in Hoorn. Ik stapte 's ochtends al heel vroeg op de fiets om de eerste boot te halen. Die vertrok toen nog vanuit Oude- schild. Een paar jaar later heb ik die witte torens in de nieuwe haven van 't Horntje nog helpen schilderen. Hoe laat diè eerste boot precies ging. weet ik niet meer. Maar het moet erg vroeg geweest zijn, want we waren 's ochtends al om half acht in Heerhugowaard, waar we veertig minuten moesten wachten om over te stappen richting Hoorn. We waren met een flinke groep, van een man of tien: Co Oostra, Rob Beumkes. Kees Kuijper. Johan Ran, Ron Vlugt, Rob Graaf, Piet Roeper, Klaas Lips, Jan Kooger en ik. Toen de cafébaas te genover het station dat in de gaten kreeg, deed hij 's ochtends de deur maar vast open. Konden wij nog even biljarten.' Voor het schildersvak bestond veel animo. 'Het was vlak na de oorlog, de tijd van de wederopbouw. Ook op Texel had je veel woningbouw en la ter de ruilverkavelingsboerderijen. Er was veel werk te doen. Mensen de den toen niets zelf, op z'n hoogst een hek in de carbolineum zetten. Je had geen doe-het-zelfproducten, schilde ren was nog veel moeilijker. Veel jon- Door het samengaan van een groot aantal schildersbednjven, eerst in een coöperatie en later in een besloten vennootschap, ontstond 41 jaar ge leden de Verenigde Schilders. Eén van de firmanten was de nog jonge Arno van Heerwaarden, de laatste van de oprichters die er nu mee stopt. Gedurende de eerste jaren vormde hij een duo met zijn oudere collega en dorpsgenoot Gommert Witvliet. 'We hadden onze hoofdvestiging in Den Burg, aan de Burgwal, maar ook in Den Hoorn en De Koog hadden we werkplaatsen. Wij deden vooral veel werk in Den Hoorn. Effe m'n handte- grondverf op die groene en witte ge vels. Op het laatst stond half Den Hoorn in de vlek.' Een groot deel van het werk bestond uit behangen. 'Bijna alle huizen had den behang. Het plafond sauzen en behangen, dat was meestal een klusje van een dag. In sommige oude huizen had je nog behang op jute. Daar moest je eerst jute spannen, dan ging er een laag kranten over en pas daarna kwam het behang. Als je je stoel liet vallen, zat er een gat in. Later werden veel wanden met hard board betimmerd.' Eén van de klussen die Van Heer- gens van mijn leeftijd zijn schilder geworden. Van de groep die ik net noemde, werkte een flink deel bij hetzelfde bedrijf als ik. Daar zaten toen ook al Hans Haarsma en Hans Bakker, die iets ouder zijn. Bij Vonk waren we toen met twintig schilders. De helft daarvan was tussen de zes tien en achttien jaar.' e vroeger beter werk leverden. kening zetten, zei Gommert altijd. Hij bedoelde daarmee dat hij eerst de kozijnen en deuren in de grondverf zette. Daarna gingen we rustig door naar een volgende klant. Op die ma nier voorkwam je dat mensen die schilderwerk te vernchten hadden naar een ander gingen. Maar het was geen gezicht, met die geelbruine {Foto Joop Hommels) waarden zich nog goed kan herinne ren, betrof het nieuwe bungalow parkje dat Jan Zwan als één van de eerste ondernemers in De Koog had gesticht. 'Buiten was alles hout. bin nen moesten we behangen. We re den erheen op de brommer. Ik zat achterop bij Gommert, met de behangtafel op m'n rug gebonden. Je deed in die tijd alles op de brommer, het bednjf had maar één auto. Ik weet nog dat ik een ruitje moest zetten op De Mok. Ook dat ging op mijn rug. Toen ik aankwam, was het glas stuk en kon ik weer terug.' Er is veel veranderd, vindt Van Heer waarden. 'Het vak was anders, ar beidsintensiever. We begonnen meestal eerst met plamuren. Tegen woordig hoeft dat veel minder. Kozij nen worden fabrieksmatig gemaakt en zijn veel knapper. Maar ik vind ook dat we vroeger beter werk leverden. Wij kregen veel meer de kans om het vak goed te leren. Tegenwoordig moet het snel af. Door de hoge loon kosten is het veel te duur geworden. Toch werkten we hier tot een paar jaar geleden nog met twintig man. De laatste paar jaar hebben we bewust wat minder mensen aangenomen. Door 's zomers hard te werken en 's winters de overuren op te maken, proberen we te voorkomen dat men sen in de WW belanden.' De teruglopende werkzaamheden in de bouwwereld baarden Van Heer waarden lange tijd zorgen. 'Ik zeg al tijd: zo lang er honger is aan de over kant, hebben wij er ook last van. De afgelopen winter waren we aan het werk bij Teso. Als je zag hoeveel bus jes van allerlei bedrijven er 's och tends het eiland opreden Dat kwam vooral doordat veel werkgevers niet tijdig hebben ingezien dat het alle maal wat minder wordt. Die zaten plotseling met allemaal personeel met lange opzegtermijnen waar ze geen werk voor hadden en kozen er voor voor lage prijzen werk aan te nemen, liever dan ze voor niks in de werkplaats te laten rondhangen. Op die manier raken Texelaars in de WW. omdat ze van de overkant het werk komen opmaken. Maar er staat de komende jaar een hoop te gebeuren op Texel. Veel woningbouw en dan nog al die projecten van de ge meente. Daar zullen de Texelse bouwbedrijven en schilders zeker hun graantje van meepikken. In na volging van de aannemers uit de bouwwereld zijn er ook bij de schilderbedrijven plannen om samen te werken, om zo ook de grotere klus sen te kunnen aanpakken. Hopelijk hebben we de moeilijkste tijd achter de rug.' Joop Rommets Het artikel in de bouwverordening dat de minimale breedte aangeeft voor een verbindingsweg tussen de openbare weg en een gebouw waarin mensen verblijven, wordt minder strikt. De bepaling dat de weg ten minste 4,5 meter breed moet zijn en een verharding moet hebben van tenminste 3,25 meter, wordt geschrapt. Er blijft staan dat verbindingswegen 'geschikt' moeten zijn voor hulpver leningsvoertuigen zoals ambulance en brandweerwagen. Het college is van mening dat een verhardings breedte van 2,50 tot 3.00 meter toe reikend is voor goede bereikbaar heid. Door deze wijziging komt een eind aan de paradoxale situatie dat de gemeente van particulieren eist dat zij een toegangsweg hebben met de genoemde afmetingen, terwijl een groot deel van haar eigen openbare wegennet niet aan die afmetingen voldoet. In het buitengebied van Texel staan tal van woningen en an dere gebouwen waann mensen kun nen verblijven met een toegangsweg die niet voldoet aan het thans nog geldende breedtevoorschnft. Dat be tekent dat geen vergunning mag worden gegeven voor bouw of ver bouw. De gemeenteraad heeft zich dat niet gerealiseerd toen zij in 1992 op advies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten de breedte- maten in de verordening opnam. Dat gebeurde pas toen Dirk Kuip het wegbreedtevoorschrift met succes aangreep in zijn strijd tegen de ver bouw van het groepsverblijf van Harry de Graaf aan de Pelikaanweg. De verharding van de toegangsweg naar het verblijf was ongeveer vijf centimeter te smal en de gemeente had daarom geen vergunning mogen geven voor de nieuwbouw. Kuip werd door de Alkmaarse rechtbank in het gelijk gesteld, waarna de gemeente in beroep ging bij de Raad van State, die de kwestie op 12 april behan delde. De uitspraak zou er binnen zes weken zijn, maar vorige week liet de RvS weten meer tijd nodig te hebben en verdaagde de uitspraak met op nieuw zes weken. giro 404040 tel 0S70-6II899 wwwkinderhulp.nl fanóe.rHlA lp' km« het» Wisseling van de wacht bij de ING Bank in Den Burg, waar oudge dienden Hans de Leeuw en Frans isman na een gezamenlijk werk verband van opgeteld 65 jaar af- scheid nemen. Beiden maken ge- '■"■fbmik van een regeling die het "«gelijk maakt vervroegd uit te ^en. Komende man is Niels Jimmink die als directeur terug gen* keert bij de bank waar hij in 1997 san de slag ging. zette 31 jaar ge- Wen zijn eerste schreden in het bankiersvak. Computers waren er niet, wel grootboekmachines. Ba debet- en creditkant moesten Wppen. Ook in Winterswijk, het eer- Sekantoor waar hij aan de slag ging. "Daar liep een oude procuratiehouder enhK jj**3- Als er eens een fout was, dan n - bad hij een feilloos instinrt waar riie zat. Hij keek er naar en wees de fout aan. Hij miste nooit.' In de Achterhoek ondersteunden de kantoren elkaar, met name op het ge bied van assurantiën, destijds de afdeling van De Leeuw. 'Zo kwam ik regelmatig in Nijmegen, Ede en Veen- endaal, maar ook in Doetinchem en Zutphen. In de auto op en neer, op zeer jeugdige leeftijd. Wat wil je nog meer.' In 1979 verwisselde De Leeuw Winterswijk voor Schagen en pen delde hij nog een half jaartje heen en weer naar Hoorn. In juli 1983 kwam hij naar Texel om directeur te worden van wat toen nog de NMB heette. 'Het grootste deel van de tijd had ik creditkant van de bank, zeg maar de inkoop van het geld, gedaan. Toen ik hier kwam, moest ik ook het .kredie tenvak leren.' Behalve het fraaie ei land marktp hii dat nnk hat hankiaran op Texel zijn bijzondere kanten had. 'Watje bij andere vestigingen zelden ziet, is dat vakantiegangers of bezit ters van een tweede huisjes er hun bankzaken doen. Wij hebben bijvoor beeld klanten in München zitten.' In ruim drie decennia zag hij het bank- vak flink veranderen. Alleen al de naam. De NMB werd de NMB-Post- bank en ging daarna op in de ING Groep. Er gebeurde meer. Zo werd het kantoor in Den Burg onderdeel van het rayon de Noordkop, dat zich uitstrekt van Texel tot en met Scha gen. 'Het is een heel andere bank geworden. Wat toen kon, kan nu niet Geheel anders verliep de loopbaan van Frans Visman (60) 'Ik ben hier begonnen in december 1971. Bij de NMB in de Binnenburg, waar Siem Kooi toen nog directeur was. Ik hield van cijferen en heb de nodige boekhouddiploma's. Maar werken op een boekhoudkantoor wilde ik niet. Ter afwisseling hield ik van wat an dere disciplines, zoals verzekeringen en het uitwerken van kredieten. Maar ik ben begonnen als baliemedewer ker. Geld opnemen en storten. Alles ging nog contant. Met al die stortin gen die ondernemers in het seizoen deden was het smoordruk. Het kon- meer. Elk kantoor had een adviseur den grote bedragen zijn. De één had u..... 1 - het geteld, maar anderen niet. Dus dan telden wij het en de kassier nog rayon eén man in de buitendienst die een keer. Als er een verschil was, dan assurantie in de buitendienst. Nu is er binnen de assurantiewereld per de schade doet. Die pakt de hele Noordkop. Ander voorbeeld: vroeger voerde je binnen zo'n bank een com- konden we opnieuw aan de gang. Als het om vijf uur niet klaar was, dan liep het wel uit tot zes uur of half zeven. P'ete administratie. Tegenwoordig We vertrokken pas als alles in de kluis gebeurt dat deels in Schagen, Alk- zat_' maar en Amsterdam. Voor de giro hadden we een aantal dames zitten, die telden de giro's op recaps. Dat is nu onvoorstelbaar. Een gigantisch andere wereld. De ontwikkeling, au tomatisering en hoe men binnen de bank anders tegen zaken is gaan aankijken maakten het intensief en ingrijpend. Maar wel heel mooi en fanlacticrh r\m moo to mal/an 1 Later belandde hij meer aan de zake lijke kant van de bank. 'Ik heb in ver zekeringen gedaan, maar dat vond ik niet zo leuk. ledereen piepte altijd over de hoogte van de premies en over de bedragen die bij schade wer den uitbetaald En ik deed veel ter mijndeposito's, waarbij het geld voor een korte termijn en tegen een zo gunstig mogelijke rente werd wegge zet. Een leuke bezigheid. Later ben ik meer de kredietenkant voor het mid den- en kleinbedrijf opgegaan. Pra ten met ondernemers en kijken wat voor financiering nodig is. Dat vond ik leuker. Goede contacten en je weet wat er reilt en zeilt. Texel heeft goeie tijden gehad. In zulke perioden wer den sommige ondernemers wel eens erg enthousiast en kwamen met am bitieuze plannen.' De nuchtere Vis man ging daar niet altijd in mee. 'Dan moest je duidelijk aangeven dat ze met de beentjes op de grond moes ten blijven. We kwamen er altijd uit. We hebben best ondernemers gehad die in de problemen kwamen, vooral begin jaren tachtig toen de economie moeizaam draaide, maar we probeer den in gesprek te blijven en de zaken te regelen. Daar zijn we altijd goed in geslaagd. Ook nu zitten we in een lastige periode, maar niet vergelijk baar met de jaren tachtig. Veel bedrij ven hebben een aardige buffer opge bouwd.' Reorganisaties binnen de bank leidde ertoe dat Visman zijn functie wijzigde van Accountmanager MKBin Senior Adviseur Retail Hier door kreeg hij de laatste jaren vooral met particulieren te maken. 'Niet di rect m'n hobby, maar ik heb nooit de ambitie gehad om aan de overkant eerï bankcarrière te maken. Ik ben De Wezenputten bij Brakestein waren één van de bezienswaardigheden waar zaterdag deelnemers aan de Landelijke Fietsdag langs werden gevoerd Het mooie weer lokte veel mensen op de pedalen. De VW ver kocht een kleine honderd beschnjvin- gen van de ongeveer dertig kilome ter lange route. De deelnemers werden langs plekken geleid die iets met water te maken hebben. Bij de Wezenputten konden de fietsers in formatie lezen over het ijzerhoudende (en daardoor lang houdbare) water dat daar vroeger werd gewonnen voor schepen die zich voor de Rede van Texel op lange reizen aan het voorbereiden waren. Donatus, de jachthaven en het gemaal bij Dijk manshuizen waren andere plekken waar de deelnemers langs kwamen. Door het mooie weer stapte ook di verse anderen zomaar op de fiets om een tochtje te maken. Het inschrijf geld voor de Landelijke Fietsdag komt deels ten goede aan de Neder landse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelminafonds. hier gebleven omdat ik het prettig vond om in deze omgeving te wer ken.' Binnenkort wordt bekend wie de opvolger wordt van Frans Visman. Aanspreekpunt De loopbaan van de geboren Texe laar en boerenzoon Niels Jimmink kent een opmerkelijk verloop. Hij volgde een opleiding aan de Hogere Landbouwschool en aan de Land bouw Universiteit, waar hij voor zijn studie Agransche Economie de rich tingen sector- en bedrijfseconomie volgde. Hij schreef toen onder meer een scriptie voor een bank. Maar al die tijd had hij in zijn achterhoofd het ouderlijk bedrijf voort te zetten. Uit eindelijk is hij toch in het bankiersvak terecht gekomen/Gekscherend zeg ik wel eens dat ik van koeienboer kredietenboer ben geworden.' In ja- nuan 1997 ging hij bij de ING aan de slag, waar hij een intern trainings programma volgde. 'Ik heb op ver schillende kantoren in Noord-Holland stage gelopen en allerlei opleidingen gedaan. Toen het nieuwe kantoor aan de Groeneplaats klaar was begon hij als Financieel Adviseur Particulieren. Het leren ging hem makkelijk af en ook daarna volgde hij diverse oplei dingen. 'Ik wilde meer de zakelijke kant op en ben toen in het kantoor Hoorn aan de slag gegaan, waar ik de opleiding tot adviseur MKB volgde.' In Alkmaar liep hij ondermeer stage bij de afdeling Fiattering. 'Een pe riode waar ik veel profijt van heb ge had. Ik leerde mensen kennen en welke wegen je binnen de bank moet bewandelen. Na de opleiding wilde ik graag weer naar buiten om recht streeks contact te hebben met de klanten. In Schagen heb ik de afge lopen tweeëneenhalf jaar gewerkt als relatiebeheerder voor de zakelijke markt. Een leuke en leerzame pe- node.' Die kwam ten einde toen rayondirecteur Paul E.M. Spieker- mann hem benaderde om Hans de Leeuw op te volgen als directeur van het kantoor op Texel In die hoedanigheid vormt Jimmink, zeker voor de zakelijke markt, het eerste aanspreekpunt van de bank. Maar hij zal ook een aantal particu liere klanten voor zijn rekening ne men. 'We willen de klant meer grip bieden op hun financiële situatie, door nadrukkelijker met klanten mee te denken over hun financiële plan ning en onze persoonlijke kennis en deskundigheid te delen. ING Bank Texel kan de klant alles bieden wat hij nodig heeft op het gebied van onder nemen, beleggingen, hypotheken en assurantiën. Waar nodig kunnen op alle financiële aandachtsgebieden specialisten vanuit het district Noord- Holland worden ingeschakeldWel is het zo dat als er een specialist naar Texel komt, ik altijd mee ga naar de klant. Want ik hecht grote waarde aan een persoonlijke benadering' aldus Niels Jimmink. Tekst en foto Gerard Timmerman Karter gewond Een 31 -jarige man uit De Cocksdorp is woensdagavond gewond geraakt tijdens een ritje op de kartmgbaan bij Akenbuurt. In een bocht verloor de coureur de macht over het stuur, waarna hij over de kop sloeg.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7