Spoken houden huis in De Bijenkorf Swingen tijdens Koger Music Night oPIENie COURANT TEXELSE 2 Toenemende belangstelling voor karten Agenda teso Wat ik zeggen wou... Geschrapt Balen zeg. Je hebt net maanden gestreden tegen uitbreidingsplan nen van je buren, met als sterkste wapen vijf centimeter ontbrekende verharding en dan worden je de wapens ineens met een simpele pennenstreek uit handen geslagen. Je was nog in het heetst van de stnjd, het zweet op de kop, de ogen op het hoofd, de eindstreep na derde en dan plots... af! Waarde loos! Het had zo heerlijk kunnen zijn. Na het toegangspad aan de Pelikaanweg hadden wakkere jon gens door kunnen gaan tegen de gemeente en haar grote aantal te smalle toegangswegen. Schijnhei lig gedoe, handhaven en zelf, zij het onwetend, nog schuldiger dan schuldig, heerlijk, heerlijk! De beuk erin! Helaas Calimero, zij zijn groot en ik is klem, het gaat met door. Net op tijd bij zinnen gekomen, wordt het artikel in de bouwverordening over minimale breedte van verbindingswegen verruimd. En hoe. Er is zelfs speling en het hoeft niet meer op de millimeter. Ineens is de verbindingsweg naar het groepsverblijf van Harry zelfs aan de royale kant verhard. Van te krap, naar een heirbaan, een koninklijke weg. Wat straatstenen verwijderen nu? Eigenaardig intussen blijft dat er zoveel energie is gestoken in een in dit geval onzinnige strijd, gezien de royale onverharde ruimte naast het pad. Onder het mom van bereikbaarheid door brandweer en ambulance, terwijl de brandweer al aangaf met minder ruimte toe te kunnen. Gezond verstand, twee open ogen en tegen beter weten in tóch winnende regels die, nu er meer op het spel kan komen te staan, wél verruimd kunnen wor den. Ik ben benieuwd of er straks nog meer onzinnige regeltjes ge schrapt gaan worden. Pien Verberg DINSDAG 7 JUNI 2005 I L. V L. I V" Ui 'I Hidde Nieuwland en Sandra Bremer repeteren deze week met kinderen van groep 5 tot en met 8 van De Akker op een grote musical die vrijdag in De Bijenkorf wordt opgevoerd. <Foto Jvotn H*num> Een stel spoken en één boze heks. Kinderen van de groepen 5 tot en met 8 van protestants-christelijke basisschool De Akker in Ooster end zijn er al weken van in de ban. Deze week leggen ze de laatste hand aan een musical die ze vrijdagmiddag en -avond in dorps huis De Bijenkorf opvoeren. Leerlingen die in lange witte kleding als spoken over het toneel lopen, leerlingen die als posters van pop sterren tot leven komen en leerlingen die op andere manieren verkleed rondliepen. De Bijenkorf in Oosterend had gistermiddag al het nodige weg van een plek waar een musical wordt opgevoerd. Dans, muziek, spel, zang en belichting kwamen bij elkaar tij dens één van de drie doorlopen die deze week worden gehouden. De musical van de Akker is een bij zondere. Hij is geschreven door de Texelaars Hidde Nieuwland (21) en Sandra Bremer (19), voor wie het te gelijkertijd een afstudeerproject is van haar opleiding aan het CIOS in Heerenveen. Daarnaast is het voor De Akker de eerste keer dat er met meerdere groepen tegelijk een grote musical wordt opgevoerd. De school kent geen traditie om groep 8 jaarlijks er jaarlijks één op te laten voeren. Het wordt zo nu en dan wel gedaan, maar alleen als het in het jaarthema past. Aan de musical van Bremer en Nieuwland doen liefst 35 kinderen mee. De muziek wordt verzorgd door een band van leerlingen van de OSG. De kinderen begonnen in januari met de eerste repetities, nadat Bremer de school had benaderd met de vraag om mee te werken aan haar afstudeerproject. Ze had De Akker uitgezocht, omdat ze eerder op die school stage had gelopen. De musi cal, die Zeven Witte Spoken heet, Swingen in café Sjans op muziek van The Drift, de band die 's middags nog een optreden had verzorgd voor Ra dio 3. Het was één van de groepen die afgelopen weekend optraden op De Koog Music Night, het festival waarbij bijna ouderwets veel zaken in de badplaats voor live-muziek had den gezorgd. De traditionele aftrap voor het zomerseizoen lokte vrijdag en zaterdag veel liefhebbers naar De Koog. De sfeer was goed tijdens de muziekavonden, waarbij de politie uit voorzorg op zaterdag zes agenten op de been had. Er werd onder meer op toegezien dat festivalgangers geen alcohol op straat consumeerden. Af gezien van een opstootje op vrijdag avond, dat in de kiem werd ge smoord, kwam het voorzover bekend niet tot ongeregeldheden. Rumoer ontstond er pas na sluitingstijd, toen er vele honderden caféverlaters tege lijk op straat rondliepen, wat duurde tot ver na sluitingstijd en waarbij uitgaanders zich. al dan niet op zoek naar een taxi, ook in woonstraten begaven. Reden voor café-exploitant Arnold Kaercher erop te wijzen dat het huidige systeem niet goed func tioneert en te pleiten voor het losla ten van de sluitingstijden. 'Alleen dan gaat het uitgaanspubliek gespreid over de avond naar huis en kunnen de taxibedrijven zorgen voor een goede afvoer van de mensen.' Parkeren De gemeenteraad maakt zich zorgen over de toenemende pakeeroverlast in het centrum en in de straten erom heen. Tegelijkertijd is diezelfde ge meenteraad deels medeverantwoor delijk voor de problemen. Dat gebeurt doordat men op hetzelfde moment twee heren wil dienen: de burgers en de gemeentekas. Volgens het artikel in de Texelse Courant was in 2004 de opbrengst van betaald parkeren, ver gunningen en parkeerbekeuringen (nu weet ik waarom de parkeer wachters zo fanatiek zijn) ongeveer €547.000 (netto €212.000,-). Ik wist niet dat men er een handeltje van maakte om geld over te houden ten koste van Texelaar en toerist en dacht dat men alleen het parkeren wilde reguleren. Op zich is er niets op te gen om op sommige plaatsen en tij den te moeten betalen voor parkeren als dat reëel is en voordeel biedt, maar het mag niet zo zijn dat onei genlijk gebruik van het heffen de gemeentekas spekt. Op zich is er voldoende parkeer ruimte, ook in het hoogseizoen. De oplossing ligt in eerlijk delen, al vier jaar geleden heb ik bij de gemeente gevraagd waarom er geen vakken worden gemaakt op de gratis par keerterreinen door middel van belij ning om zo de beschikbare ruimte optimaal te benutten. Door nu alleen betaald of blauw parkeren in te voe ren/uit te breiden, zal men het pro bleem alleen maar verplaatsen naar de straten om het centrum heen, want de meeste mensen zullen een gratis plaatsje zoeken. Tevens brengt het invoeren van vergunningparkeren Bezoek voor doopsgezinden met zich mee dat ook de bewoners die niet in de desbetreffende straat wonen, moeilijker een plaatsje vin den, ook buiten het seizoen. Naar mijn mening moeten alle par keerterreinen die nu gratis zijn dit ook blijven. Binnen de ring om het cen trum van Den Burg worden het terrein bij de Bocksberg en bij de rotonde Wilhelminalaan Bernhardlaan 'blauw', met een maximumtijd van bijvoorbeeld anderhalf uur. De rest blijft betaald parkeren. Of men in de rest van het gebied (deels) blauw of vergunningparkeren wil invoeren, laat ik aan de gemeenteraad. Wel ben ik van mening dat iedereen die binnen de ring woont en gebruik moet ma ken van deze plaatsen een gratis ver gunning dient te krijgen op kenteken (maximaal twee per adres) en tevens een gratis kaart voor bijvoorbeeld vi site. Van €212.000,- kun je tenslotte aardig wat doen als je eerlijk bent en wanneer het alleen gaat om de door stroming van het verkeer. Het mooist zou zijn als alle inwoners van deze gemeente een vergunning krijgen of desnoods kunnen kopen tegen een laag bedrag, zodat men te allen tijde gewoon kan parkeren bui ten de betaalde terreinen. Ik las in de Texelse Courant dat GroenLinks, bij monde van Arthur Oosterbaan, staat voor een betrouw bare politiek (dan is er nog veel werk te doen). Overigens ben ik het er wel mee eens dat onder het nieuwe ge meentehuis zeker parkeerruimte moet komen voor personeel en even tueel bezoekers. Tegen degenen die willen doorgaan met het plan om de ijsbaan te pla veien, zou ik zeggen: gewoon doen, dan is de Thijsseschool tenminste het speelveld kwijt en hebben we weer een dikke €100.000,- verkwanseld. Je kunt tenslotte niemand dwingen om betaald te parkeren en er zal wel weer een tekort ontstaan. Daarna gewoon de burgers iets -meer uit wringen en het geld is weer terug in kas. De doopsgezinde gemeente Texel krijgt zondag bezoek van broeders en zusters uit Beverwijk en IJmuiden. Het gezelschap arriveert met de boot van half tien. Daarom begint de dienst in de Vermaning in Den Burg later dan gebruikelijk, namelijk om half elf. Voorganger is dominee Duinkerken- Visser, medewerking wordt verleend door de gasten, van wie er 22 in het koor in Beverwijk zingen. Na de dienst wordt een excursie over het eiland gehouden. Volgende week zondag wordt er dienst in Oosterend gehouden, leder een die om 9.45 uur bij de kerk in Den Burg staat, kan meerijden. Workshop over Mayakalender In het reikicentrum aan de Molen straat in Den Burg wordt op 2 en 3 juli een workshop gehouden over de Tzolkin, de kalender van de Mayabeschaving. Er wordt aandacht besteed aan de werking van deze eeuwenoude kalender en daarnaast wordt ingegaan op de situatie van de cursisten dor middel van een per soonlijk kosmogram. De workshop Frans van der Reyken, Den Burg. Schilderijen in EcoMare Onder de titel Op zand aan zee zijn van 12 juni tot en met 28 augustus in het restaurant van EcoMare schilde rijen te zien van Irene Meuldijk. Meuldijk volgde een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten Minerva in Groningen en schildert het landschap van de Drentsche Aa, het gebied waar zij woont, tot de stran den van de Waddeneilanden. Zij schildert op een vlotte, impressionis tische wijze, waarbij het landschap herkenbaar blijft en de kleuren en structuren in het landschap het schil derij bepalen. begint beide dagen om 10.00 en duurt tot 17.00 uur. Op 13, 14, 15 en 16 juni wordt van 19.30 tot 22.00 uur een cursus reiki 1 gehouden, op 20, 21 en 22 juni van 19.00 tot 22.00 een cursus white time level 1Voor aan meldingen en inlichtingen: Marjolein Woerlee, tel. 310468 of 312965. Marcel van Boven (97) en Thomas Smidt (57) leveren strijd om de eerste en de tweede plaats in de klasse tot 390 'Het is een allegaartje, maar ten opzichte van vorig jaar hebben ze een kwalitatieve inhaalslag ge maakt en rijden ze met veel beter materiaal.' Starter en finisher Ronald Montfoort van kartclub De Fabrique uit Maarssen sprak zon dag lovende woorden over wat hij zag tijdens het tweede open Texels kampioenschap karten op de kartingbaan aan de Akenbuurt. Liefst 28 Texelaars deden mee aan de kartwedstrijden en dat betekende een groei in het deelnemersveld, een jaar geleden waren er iets minder dan twintig. Marco Witte, één van de win naars van 2004, beaamde dat de kartsport het afgelopen jaar op het eiland aan belangstelling heeft ge wonnen. 'We zijn fanatieker gewor den en er wordt ook veel aan de karts gedaan.' De Texelse karters oefenen regelmatig op zondagavonden en woensdagochtend als het rustig is op de kartbaan. Dat gebeurt nog met in clubverband, maar volgens Witte wordt het wel tijd eens actie voor een oprichting te ondernemen. Publiek was zondag in ruime mate aanwezig om de Texelse karters aan te moedigen. In de pits heerste een gemoedelijke sfeer en op de baan wensten de deelnemers elkaar geen duimbreedte toe te geven, wat meer malen tot spannende wedstrijden leidde. Bij de junioren (ééncylinders) ging de overwinning uiteindelijk naar Lindsey Barends. Zij wist in de laat ste wedstrijd twee man te passeren en de koppositie te pakken. Het be houden daarvan ging in de laatste ronde bijna mis, nadat ze een stuur fout had gemaakt en nummer twee, Jelle Schouwstra, langszij was geko men. Doordat hij de volgende bocht echter te ruim pakte, wist Barends hem toch voor te blijven. Schouws tra werd tweede en Martijn Eelman eindigde als derde. In de klasse tot 390 cc (ééncylinders) werd Marcel van Boven eerste, ge volgd door Thomas Smidt en Erik Jaspers. Smidt en Van Boven lever den een pittige strijd met elkaar om de eerste plek. In de laatste manche zat Smidt Van Boven van begin tot het eind op de hielen, maar het lukte hem ondanks diverse pogingen niet om de koppositie over te nemen. In de Subaru-klasse (tweecylinders) leek het er lange tijd op dat Maikel van der Gracht kampioen zou wor den, totdat in de laatste manche zijn ketting brak. Op basis van de eerder vergaarde punten (hij werd twee keer eerste) en doordat er een paar uitvallers waren, eindigde hij als tweede op de ranglijst. William Pijnacker pakte de overwinning en Jack Knol werd derde. De wedstrij den werd geleid door leden van kart club De Fabrique. LANGE TERMIJNAGENDA op WWW 1EXELSECOL'RANT NL Dinsdag 7 juni: Om 19.00 uur begint op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg een wedstrijd van Wielervereniging Texel. In Cinema Texel draaien StarWars Episode III (aanvang 20.00 uur) en Mar Adentro (20.30 uur). Woensdag 8 juni: De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur een twee uur durende huifkar tocht over het oude land van Texel van start. Deelname kost €8,- voor volwassenen en €5,70 voor kinde ren. Opgave via tel. 312951 De loodsbotter Texelstroom ver trekt vanuit Oudeschild voor een driedaagse zeiltocht naar Vlieland of Terschelling. Aanmelden via het Maritiem en Jutter Museum, tel. 314956. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,50. In Cinema Texel draaien Son of the Mask (aanvang 14.00 uur), de Ne derlands gesproken versie van Poeh's Lollifanten Film (14.15 uur). Star Wars Episode III (16.00 en 20.00 uur), Kingdom of Heaven (16.15 uur) en Mar Adentro (20.30 uur). In Cinema De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim draaien de Nederlands gesproken versies van Spongebob Squarepants (aanvang 14.00 uur) en Robots (16.15 uur) en Kingdom of heaven (20.00 uur). Donderdag 9 juni: Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur (onder begeleiding van een gids) een twee uur durende wan deling door en rond het dorp van start. Deelname kost €5,- voor vol wassenen en €3,- voor kinderen (inclusief toegang tot het mu seum). Aanmelden via tel. 312951 Vogelwerkgroep Texel houdt vanaf 19.00 uur een excursie naar de Schorren. Gestart wordt vanaf de hoek van de Lancasterdijk met de Stuifweg. Recratief bridgen in dorpshuis De Hof in De Koog. Aanvang 19.30 uur, kosten €2,50 per persoon. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.30 uur een con- oud Papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen piastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Holland straat. Hoogwater te Oudeschild Di. 07 09.37 en 22.00 u. Wo. 08 10.15 en 22.10 u. Do. 09 10.45 en 22.27 u. Vr. 10 11.05 en 22.55 u. Za. 11 11.56 en 23.40 u. Zo. 12 12.14 en - u. Ma. 13 0.10 en 12.54 u. Di. 14 0.50 en 13.34 u. cert van het Muziekschool Kamer koor. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien StarWars Episode ill (aanvang 19.00 er 22.00 uur), The Wedding Dat; (19.15 uur) en Hostage (21.45 uur. Vrijdag 10 juni: Om 10.00 uur wordt de tentoon stelling 'Vreemde Vogels' inTusse de Banke in Den Burg geopend. De expositie is voor publiek te aer van 11 tot en met 27 juni, v? 10.00 tot 16.30 uur. De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tol 13.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. In De Bijenkorf in Oosterend gever, leerlingen van De Akker om 14.30 en om 19.00 uur een uitvoering I van de musical 'Zeven Witte Spo ken'. De toegang is gratis. Om 19.00 uur begint op de dijk bi Oudeschild een tijdrit van Wieler vereniging Texel. Van 20.15 tot 22.00 uur kan h? boothuis van KNRM-station D» Cocksdorp worden bezichtigd. De reddingwinkel is geopend en er worden films over de redding maatschappij vertoond. In De Koog wordt vandaag en mor gen van 22.00 tot 2.30 uur ee' smartlappenfestival gehouden. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versies van Ro bots (aanvang 16.00 uur) er Poeh's Lollifanten Film (16.15uurt Star Wars Episode III (19. 22.00 uur), The Wedding Da*; (19.15 uur) en Hostage (21.45uur Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 12 juni op om 5.14 uur en gaat onder om 22 06 uur, woensdag 8 juni springtij. Om de drukte rond de Ronde cr Texel te kunnen verwerken, TESO de komende dagen gere geld twee boten in en verzorgt daij ieder half uur een afvaart, zowe vanuit Den Helder als vanaf Text Dat gebeurt donderdag, zor en maandag van 9.30 tot 16. uur, vrijdag van 6.30 tot 20.00 ivj en zaterdag van 8.30 tot 15.00uu Desondanks moeten automobis- ten rekening houden met wachttij den. Die kunnen vrijdag op Texel van 10.00 tot 13.00 uur oplope' tot een uur en in Den Helder tus sen 11.00 en 19.00 uur tot ante- half uur. Zondag moet op Texe tussen 9.00 en 20.00 uur naarver- wachting anderhalf uur worte gewacht. Nadere informatie worden verkregen via tel. 0i 369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eio? website: www.teso.nl. TEXELSF^COURAKf Verschijnt op dinsdag en vnjdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.ri Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl lijn van toapaaaing de Regelen voor If1 ren van de Sliehimg ROTA gevestigd te - Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 Per jaar 67,50 65,35 {of*** Bij verzending naar het buitenland zij" portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperiode. speelt zich af rond een stel spoken die het aan de stok knjgen met een boze heks. Bremer zette het verhaal, inclu sief de choreografie, eigenhandig in elkaar en heeft de eindregie in handen. Ze vroeg Nieuwland, student media cultuur in Amsterdam, erbij om haar te helpen en extra invulling aan het acteerwerk te geven. Vrijdagmiddag om half drie start de eerste uitvoering in De Bijenkorf, 's avonds om zeven uur begint de tweede. De toegang is gratis. Voor Bremer wordt het een spannende dag. Zij krijgt vrijdag ook een leraar van het CIOS op bezoek voor een beoordeling. Excursie naar de Schorren Vogel werkgroep Texel houdt dag een excursie naar de ScWj waar lepelaars en wadvogels i"? ten getale aanwezig zijn. G®* wordt om 19.00 uur vanaf te^ van de Lancasterdijk met te weg. Voor informatie en meldingen: Gerrit Visch, tel. 3

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2