Vakantiekmnt Cjroen kwartsJexeh in het hart Veel nieuwe insecten en spinnen voor Texel Koger Luilakjeugd adopteert zeehonden Bezwaren van NIOZ onterecht afgewezen [Ondernemers 'reguleren' groepsbezoek winkels Paal 17: zon, een briesje en een ontspannen sfeer Bodemprocedure kokkelvisserij texelseIScourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11985 VRIJDAG 10 JUNI 2005 TEXELSE COURANT v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg >t is de schrik van veel winke liers: grote groepen scholieren en andere (jonge) mensen die tegelijk de winkel binnenvallen, overal aan zitten en het nodige kabaal veroor zaken. Het personeel komt ogen te kort en moet achteraf soms con stateren dat niet alle artikelen die de groep heeft meegenomen, zijn betaald. De sectie detailhandel van het Texels Verbond van Onderne mers wil daarom dat het groepsge wijs bezoek wordt gereguleerd. Ce exploitanten van de groepac- Xxnmodaties op Texel kregen giste- envan hetTVO het verzoek om met jn bijgevoegde brief aan de leiding Jvande gasten bekend te maken dat liegroepen uiteraard van harte wel- Ikomzijn in de Texelse winkels, maar Iwel graag in groepjes van maximaal vijf en ais het jongeren zijn bij voor keur onder leiding van een volwas sene. Als argument wordt aange voerd dat het winkelbestand op Texel grotendeels bestaat uit kleinschalige bedrijven die niet zijn ingericht voor zeer grote groepen mensen die tege lijk binnenkomen. Sommige onder nemers zijn daarom genoodzaakt om grote groepen (jongeren) de toegang tot de winkel te weigeren. In de brief wordt met gerept over het diefstalrisico dat grote groepen mo gelijk veroorzaken. Volgens voorzitter Kees-Jaap van der Kooi van de TVO- sectie detailhandel is dat bewust achterwege gelaten. 'Ook toeristen in groepsverband zijn voor ons wel kome klanten. Daarom willen we er niet bij voorbaat van uitgaan dat zij stelen. We willen alleen dat het voor ons wat overzichtelijker wordt'. ■Ondanks het koude weer telden lintomologen vorig jaar in het ■weekend van 4 tot 6 juni 1117 soor- insecten en andere onge wervelde dieren op Texel. Daaron der waren 130 soorten die niet eerder op het eiland waren gevon den. De 42 onderzoekers, leden nn de Nederlandse Entomologi sche Vereniging, onderzochten 65 ebieden van één vierkante kilo- Beter, het één wat grondiger dan let andere. Het meest intensief terd het zuiden van het eiland on- izocht. I jat er opmerkelijk veel soorten in- jecten en andere ongewervelde die- en op Texel voorkomen, was al snel Mdelijk. Direct nadat de entomolo- |en vorig jaar hun werk hadden ge- ban, verscheen er een artikel in de ptelse Courant (dinsdag 14 juni) raann de vereniging schatte dat er legen de duizend' verschillende in- Kten waren gedetermineerd. Nu Jfckt dat de telling nog succesvoller tasdan gedacht. Het verslag, van de pnd van Jan Cuppen en Bas Drost, 8 gepubliceerd in het juninummer jan het blad Entomologische Berich- to. Een kleine kanttekening daarbij s dat waar in het verhaal over de Westerduinen wordt geschreven Teestal de Bollekamer is bedoeld. Pat er maar liefst 130 'nieuwe' soor- pn werden genoteerd, heeft twee penen. Door de klimaatsveran deringen breiden sommige dieren «1 leefgebied uit. In andere geval- pn waren ze bij eerder onderzoek pmoedelijk niet opgemerkt, Dat de pdzaamheid van kleine dieren een patiekan hebben met de zeldzaam- idvan de waarnemers, blijkt uit de jpinnenlijst. Aan de 81 soorten die op bekend waren, werden er 76 voegd. 'Voor iemand die een Pjeuwe hobby zoekt, valt hier onge- hfeld nog veel te ontdekken', con- Neren de onderzoekers, ja kevers waren het talrijkst verte- pwoordigd. Van de 4044 voor Ne erland bekende soorten zijn er nu p* op Texel geteld. Daarvan werden vorig jaar aan de lijst toege legd. Met 235 soorten was de om geving van de Moksloot het rijkst aan kevers. Niet verwonderlijk is dat er veel soorten uit brakke en zoute mi lieus op Texel zijn gevonden. De kort- schilkever Staphylmus dimidiaticor- ms. die sinds 1966 alleen nog maar op Texel wordt gevonden en kenne lijk is verdwenen uit de rest van Ne- Om een extra makreeltje te bemachtigen klom zeehond Jo onder het oog van de Koger jeugd op de balustrade. Zeehonden Rob, Karien en Rianne in EcoMare kregen deze week onge- derland, werd aangetroffen in de veer 45 adoptieouders. Het betreft Slufter en bij Ceres. Bijzonder was de vondst van enkele kolonies zeggesteekmieren in be graasde pollen pitrus in de Bolle kamer. Deze was tot nu toe één keer in Zuid-Limburg gevonden. De vondst van het penseeltje, een drie millimeter grote miljoenpoot, is ook opvallend. Dit diertje is maar van en kele plaatsen bekend en werd tot nog toe niet op de Wadden aangetroffen. Ook de watermijt Tiphys pistillifer werd waargenomen. In het kust gebied is deze alleen op Texel be kend. Tien soorten wantsen waren nieuw cieel opzicht. Negentig procent van de ondernemers in De Koog betaalde grif €20,- om te zorgen dat hun ramen kinderen uit De Koog die hebben schoon bleven. De met-deelnemers meegedaan aan het Luilakfeest, betrof onder meer een paar buiten waarbij ondernemers een speciale landse ondernemers die met begre- schoonglasverzekering konden af- pen wat Luilak is. Na aftrek van kos- sluiten. De nachtelijke actie om de ten, onder meer voor het slotfeest in overlast te beperken en de jeugd een De Toekomst, bleef er €750,- over. leuke nacht te bezorgen was voor de een bedrag dat woensdag werd over- tweede keer een succes, ook in finan- handigd aan zeehondenverzorger Rens van der Zwaag van EcoMare. Het komt volgens hem goed van pas. omdat voorbereidingen worden ge troffen voor modernisering van het zeehondenbassin, een operatie die naar verwachting €6 miljoen gaat de kosten en die in 2006 of 2007 moet worden gerealiseerd. Bedoeling is dat de opvang publieksvriendelijker wordt en een meer natuurgetrouwe uitstraling krijgt. Maar het wordt geen Dolfirama waarin de zeehonden aller lei kunstjes wordt geleerd. Dat een enkele zeehond wel een kunstje be heerst. ondervond de Koger jeugd toen zeehond Jo pal onder hun neus op de balustrade klom om een extra makreeltje te bemachtigen. Om hun 'eigen' zeehonden wat vaker te be kijken, kregen de kinderen allemaal een Texelse museumjaarkaart. voor Texel. Daarmee zijn nu 279 van de 610 Nederlandse soorten op het eiland bekend. Ondanks het slechte weer werden 17 soorten kleine vlin dertjes toegevoegd aan de Texelse lijst, die nu 424 soorten telt. Ook zijn een nieuwe roofvlieg en twee zweef vliegen gevonden. De lang niet meer waargenomen geelstaartklaverzand- bij werd bij 't Horntje waargenomen. De zeldzame Texelse zandbij werd in de rand van de Bollekamer - en daar mee voor het eerst buiten het oude land van Texel - gevonden. Een ontspannen sfeer, lekker zon netje, matig briesje en tevreden heid alom. Dat was het beeld gis teren op het strand bij paal 17, waar het in de aanloop naar de 28e Ronde om Texel gonsde van de ac tiviteiten. Catamarans werden het strand opgereden, vlaggen gehe sen, kabels gelegd, de tent inge richt en deelnemers ingeschreven. En dat was maar een deel van de vele activiteiten. Zo'n 150 vrijwilligers waren de afge lopen dagen in touw om voorberei dingen te treffen voor het jaarlijkse rondje. Zaterdag, als ook de veiligheidmensen op zee erbij worden betrokken, zullen dat er 500 zijn. Gis teren was er tijd voor een geintje. Manusjes van alles Theo Franchimon en Jan Daalder verhaalden tussen het ophangen van tientallen vlaggen en het plaatsen van dranghekken over hun bezigheden. Kennelijk iets te lang, want een voorbijrijdende col lega-vrijwilliger wees het duo er op dat er al geruime tijd een ander groepje vrijwilligers op hen zat te wachten. Ontspannen oogt ook Margaretha Blom-van Tunen, die sa men met Els Whyte de informatie balie beheert. 'Tot nu toe hebben zich zo'n 200 deelnemers ingeschreven. Ik denk dat de grote golf morgen komt', vertelt Blom. Meest bijzondere vraag was die van een zeiler die vroeg of ze voor een paar dagen een oppas straat waar al die mooie boten liggen, hebben we flink zand opgeschoven. Het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit heeft be zwaren van het Koninklijk Neder lands Instituut voor Onderzoek der Veel bezoekers kwamen niet voor de Zee (het NIOZ) tegen het toestaan van de Producentenorganisatie al veel onderzoek in de Waddenzee is gedaan, is eveneens van tafel ge haald. Volgens de Raad van State Hotel Prins Hendrik Hotel Prins Hendrik in polder Het Noorden kent een opmerkelijke ge schiedenis Na de renovatie en uit breiding die in het voorbije half jaar zijn gerealiseerd, is het van twee naar drie sterren opgewaardeerd. Pagina 5 Aardappelhandelaar 'In feite ben ik een soort jutter. Als ik een kans zie, dan pak ik hem.' Aan het woord is Jan Boon, de aardappel handelaar die zich veertig jaar lang heeft ingezet voor de Texelse aard appelenteelt. Het is mede aan deze Cocksdorper te danken dat akker bouwers voldoende en de juiste ras sen poters kunnen telen, de kurk waarop vele bedrijven dnjven. Pagina 6 Rustige rijders Mede naar aanleiding van klachten dat er veel te hard werd gereden, heeft de politie maandag op verschil lende wegen in en rond De Cocks- dorp. Den Burg en Den Hoorn snel heidscontroles gehouden. Alle con troles werden uitgevoerd op wegen waar 50 kilometer per uur de maxi mumsnelheid is. De meeste automo bilisten hielden zich keurig aan de li miet. Van de ongeveer zestig gecon troleerde auto's, reed er slechts één te hard: 76 km/u. De bestuurder kreeg een proces-verbaal. Daarnaast werden vijf bestuurders bekeurd voor diverse andere overtredingen. Drank in verkeer Een 39-jarige vrouw uit Oosterend is donderdag rond 2.15 uur op de Staart nabij De Waal betrapt, toen ze alcoholhoudende drank had genut tigd en toch achter het stuur van haar auto was gekropen. Bij een alcohol test op het politiebureau blies ze 405 ug/l, bijna het dubbele van wat is toe gestaan. De vrouw kreeg een proces verbaal. schelpdiervisserij door de Raad van State zijn meegenomen in een uit spraak. In de praktijk maakt de bo demprocedure met veel meer uit, omdat de mechanische kokkelvissenj sinds dit jaar is verboden. Afgelopen najaar werd er ook al met gevist, na dat het Europese Hof had bepaald dat kokkelvissenj alleen nog mogelijk zou kunnen zijn na een passende catamarans naar het strand, maar voor de keur aan artiesten dat naar het eiland komt voor het muziek spektakel 3FM Live Op Texel, dat donderdag tot en met zaterdag in de feesttent wordt gehouden. Optre- wist voor zijn viereneenhalf jaar oude dens van Ali B, Krezip en Beef 9, Di- zoontje. 'Dat hebben we maar even reet. Brainpower, Zober, Relax. The geregeld.' Niet zonder trots nemen ze Sheer en andere bands worden aan de verslaggever mee naar het nieuwe meteobord, met daarop de laatste weersverwachtingen. Voor zaterdag is de voorspelling noordwestenwind kracht vier tot vijf. 'Noordwest vijf is voor de zeilers optimaal', vertelt Rondecoördinator Edwin Lodder. Toch hecht hij nog niet al te veel waarde aan de verwachting. 'Ik ben vanaf 1985 betrokken bij de organi satie van het rondje en weet dat het weer snel kan veranderen. Dus nog maar even afwachten.' Vanuit zijn kantoorunit op de eerste verdieping heeft hij uitzicht op het strand. Dui delijk is te zien hoe het strand smal ler is dan andere jaren. 'Voor de pit- elkaar gepraat door TROS-dj's Comé Klijn, Daniël Dekker en Edwin Dier- vertelt Diane Boogaards. Wie zater dag van minuut tot minuut op de hoogte wil blijven van de Ronde kan afstemmen op Radio Texel (106.1 FM op 98,5 op de kabel), die met acht verslaggevers present is. Oosterender in juli voor rechter Oosterender die begin april zijn ^gever probeerde te wurgen, zal ^'ig tot moord ten laste worden ^d. Hij zit sinds die tijd in voorlo- •9e hechtenis en waarschijnlijk zal «raadkamer deze termijn volgende [^verlengen. De Oosterender zal «juli voor de rechter verschijnen, ifis een woordvoerder van de bank in Alkmaar is het onder ga vrijwel afgerond en is de officier ^Justitie in afwachting van het pro verbaal van de politie. betrokkenen bij de schietpartij in Lil 9 eind maart waarbij een r ër zwaar 9ewond raakte, moe- ja, °b 4 juli voor de rechtbank in •rw^wnaar verschljnen 0f het op die ito'een inhoudelijke behandeling ®£e zaak komt is nog met dui- en hangt ervan af of het onder- 's afgerond De vraag in bloe it ZLdat het geval is. kon een "wfdvoerder van de rechtbank gis- niet beantwoorden. Bij paal 17 werd gisteren de de andere catamaran het strand op gereden. van mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee vorig jaar onterecht terzijde gelegd. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State (RvS) in een bodem procedure die het NIOZ. Vogel bescherming Nederland, de Fauna bescherming en de Stichting Wilde Kokkels in november bij de Raad van State in Den Haag hadden aange- gaarde. Zaterdag geeft de populaire spannen. De vier organisaties stap- groep Chlpz een speciaal mini- ten samen naar het rechtscollege, concert. nadat het ministerie in oktober hun Op de afdeling PR hadden zich gis- bezwaren tegen een vergunning voor teren, behoudens de lokale pers, nog kokkelvisserij ongegrond had ver niet veel vertegenwoordigers van klaard. andere media gemeld. 'Maar morgen De vier organisaties hadden bezwaar en overmorgen verwacht ik er meer', gemaakt tegen de toestemming die het ministerie in juli aan de Pro ducentenorganisatie van de kokkel vissers had gegeven om in het najaar van 2004 in het litorale deel van de Waddenzee (dat zijn de droog vallende platen) mechanisch op kokkels te vissen. Volgens het NIOZ en de andere organisaties had het ministerie verzuimd om volgens de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen voorafgaand aan de vergunning verlening onderzoek te doen naar de mogelijk te verwachten schade. Het ministerie oordeelde in oktober dat het uitvoeren van een zogeheten pas sende beoordeling met nodig was, omdat er volgens haar door mecha nische kokkelvissenj op de droog vallende platen geen schade te ver wachten was en verklaarde de be zwaren ongegrond. De Raad van State oordeelt dat het NIOZ en de andere organisaties het wel bij het juiste eind hadden. Het rechtscollege hekelt de argumentatie van het ministerie dat er geen aan toonbare schade zou kunnen optre den, omdat er jaarlijks maar een klein deel van de Waddenzee voor mecha nische bevissing in aanmerking kwam. Volgens de RvS had LNV naar de Waddenzee als geheel moeten kijken en daarom een passende be oordeling moeten uitvoeren. De stel ling van LNV dat er feitelijk wel een passende beoordeling is uitgevoerd, omdat er voor het vorig jaar gepubli ceerde EVA-II rapport en visplannen Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: gaat LNV met die uitspraak voorbij beoordeling in het kader van de Vo- aan de spelregels van de Habitat- gel- en Habitatrichtlijn, richtlijn. Daarnaast kan het ministe rie uit het EVA-II rapport ook niet de conclusie trekken dat er geen schade te verwachten is. Volgens dat rap port, dat onder aanvoering van onderzoeksinstituut Alterra werd op gesteld. kan het tot zes jaar duren voor een mechanisch beviste bodem is hersteld. Het ministerie had vol gens het rechtscollege ook niet voor bij mogen gaan aan het feit dat de aantallen kanoetstrandlopers door de mechanische kokkelvisserij sinds het begin van de jaren negentig aantoon baar zijn teruggelopen. De stelling van het ministerie dat zware stormen en ijsgang meer schade aan de wad bodem toebrengen dan mechani sche kokkelvisserij worden door het rechtscollege 'niet aannemelijk ge noemd'. Volgens een woordvoerder van het NIOZ is het voor het eerst dat de re sultaten van het EVA-ll-onderzoek en een eigen NlOZ-onderzoek naar de Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinb3an 6. Advertenties voor de Vakantiekrant van 1 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 15 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. IFoto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1