1 Cjrocn ZwartsJexels in het harL> Texelaars tekenen en kleien nieuw raadhuis Burgemeester en wethouders bakken ze bruin Extra suppletie paal 9 na seizoen van start fleer ouderen blijven langer thuis wonen Bijzondere werkwijze slaat aan Lege kamers in De Gollards - 'N P ;r iMr ni'Tii ii n» f in in i- 1 AX A - I 't - Compenserende woningen blijven in discussie VAB GEMEENTE TEXEL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11987 VRIJDAG 17 JUNI 2005 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Compact bouwen, drie bouwlagen op elkaar, rond het gebouw water aanleggen en binnen een soort tortus botanicus realiseren. Dat Karen enkele suggesties en ideeën ie ongeveer zeventig Texelaars loensdagavond tijdens een pu- ieksavond meegaven aan de ar- jHtecten Marius Ballieux en Max an Huut van Architectenbureau jberts Van Huut uit Amsterdam lat het nieuwe raadhuis gaat ont- ierpen. let werd een memorabele avond. De «zoekers konden hun ideeën voor et nieuwe raadhuis op het voorma- je Texelveld aan de Haffelderweg onorthodoxe wijze naar voren lengen. De architecten hadden een i, kleurpotloden en een sta al papier meegenomen, zodat ieder- m knutselend aan tafels in de Bur- jneester De Koninghal letterlijk zijn eeèn kon vormgeven. De verras- mde werkwijze sloeg aan en al snel [nagenoeg iedereen te kleien, te lenen of te schrijven. Aan het eind de avond verzamelden Ballieux Van Huut alle creaties en sugges- s, zodat ze die in Amsterdam de mende weken, verder kunnen be- jderen. 'We gaan nu op zoek naar i raakvlakken en daarna gaan we htbeginnen met ontwerpen', aldus a Huut. Burgemeester Joke Gel- rpliet weten dat een paar schet- ivan het bureau die te zien zijn op mini-expositie in raadhuis aan de eneplaats nog niet als ontwerpen iten worden beschouwd. Het lau had die schetsen gemaakt sen idee te geven van haar werk- imheden. bezoekers van de publieksavond alden zich aangesproken door de ze waarop Alberts Van Huut het ajwe raadhuis willen ontwerpen, maar rechttoe rechtaan een door- eegëbouw uit de grond stampen ert») het architectenbureau niet bij. heerst goed naar de mensen die 'verblijven en zorg ervoor dat het we raadhuis past bij de omge- q, luidde kortgezegd hun bood- bap. 'Het moet een gebouw wor- nwaarvan je gaat houden', aldus Huut. 'En na 100 jaar moet je je nog steeds heerlijk bij voelen. Je moet niet na 20 jaar al het gevoel krij gen dat je het wilt slopen.' De archi tect pleitte ervoor niet alleen naar de rationele kant van het raadhuis te kij ken, maar er ook gevoel en beleving in aan te brengen. 'Gebouwen in het westen zijn teveel rationeel ontwik keld en de vrouwelijke kant is vaak achtergebleven. Er moet in gebou wen meer balans komen tussen mens en materie. Neem bijvoorbeeld een gang in een gebouw. Die moet niet lineair zijn, maar je het gevoel geven dat je naar iets op zoek bent als je er doorheen loopt.' Van Huut en Ballieux nodigden de bezoekers daarna uit om schrijvend, tekenend of kleiend hun 'dromen' over het toe komstige raadhuis uit te beelden. Drie lagen Een kwestie die tijdens het tekenen en kleien nadrukkelijk op tafel lag. was de vraag of het nieuwe raadhuis twee of drie bouwlagen hoog moet worden. Het ambtelijk personeel had de architecten tijdens een bijeen komst 's middags gevraagd om drie verdiepingen te tekenen. In het pro gramma van eisen wordt vooralsnog over twee bouwlagen gesproken, maar volgens het ambtelijk personeel leiden drie bouwlagen tot een com pacter raadhuis. 'Dan worden binnen de looplijnen ook wat korter', aldus een woordvoerder van de gemeente. Volgens de woordvoerder is het mo gelijk om van de voorgestelde twee bouwlagen in het programma van ei sen af te stappen. 'Zaken als bijvoor beeld de inrichting van werkplekken en technische eisen die daar ook in if. Losse nummers €1,00 Diskwalificaties Tientallen zeilers hebben zich be klaagd over het strenge optreden van de organisatie van de Ronde om Texel, die 115 van de 304 gestarte boten diskwalificeerde omdat ze het controlepunt bij de vuurtoren niet op de juiste wijze hadden gepasseerd. Pagina 7 Rob van Beurden De afgelopen weken deed Rob van Beurden uit Oudeschild op de Tibe taanse hoogvlakte in het Himalaya- gebergte mee aan de hardloop wedstrijd. Pagina 9 Inbreker krijgt gevangenisstraf De rechtbank in Alkmaar heeft een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats tot vijftien maan den cel veroordeeld. Hij heeft zich volgens de rechtbank schuldig gemaakt aan inbraken in een slij terij en een tandartsenpraktijk in Den Burg. De opgelegde straf is overeenkomstig de straf die door de officier van justitie was geëist. De inbreker verblijft naar eigen zeg gen al vrijwel zijn gehele leven op Texel. In januari brak hij, uit geldge brek, in bij slijterij Smidt-Witte. Sa men met een vriend nam hij enkele kratten bier weg, maar omdat dat geen contant geld opleverde, werd ook de even verderop gelegen tandartsenpraktijk bezocht. Hier werd ruim achthonderd euro buit gemaakt. Het geld werd de volgende dag in Den Helder uitgegeven aan cocaïne. Enkele weken later werd Het was een spontaan idee van wet- Hm een keer een kopje thee te komen gemeester en wethouders bij de zes Martijn Dros. Een van hen liet Geldorp houder Nel Eelman dat een paar we- drinken bij de zes verstandelijk ge- op de stoep om te bakken. Eelman de volgende dag meteen weten dat ken geleden opborrelde bij de pre- handicapte bewoners in hun nieuwe had voor gelegenheid vier schorten ze nog een keer mochten komen De voor de tweede keer ingebroken bij sentatie van een video over de bouw huis aan de Burgerhoutstraat. Het meegebracht, zodat de dames zich bewoners gaven het colleqe ook de tandartsen. Ook dit keer werd staan, zijn wel heilig, omdat je met je van het gezinsvervangende huis van plan nam iets andere vormen aan en onbekommerd op het al klaarstaande meteen een rondleidinq door hun contant geld weggenomen, arbo-normen zitten. Het ging nu al- de stichting Blied in Den Burg. eindigde in het initiatief om gezamen- beslag en de koekenpannen konden nieuwe woonhuis Ze namen er eind De veroordeelde krijgt niet alleen ge leen over de uitstraling van het Eelman beloofde daar samen met lijk pannekoeken te bakken. Zo ge- storten. In totaal bakten ze zo'n veer- vorig jaar hun intrek. nieuwe raadhuis. burgemeester Joke Geldorp en de zegd zo gedaan. Dinsdagmiddag tig pannekoeken.'De bewoners von- Het merendeel van de bezoekers gaf wethouders Corry Heijne en Annie stond het voltallige college van bur- den ze heerlnk' aldus beqeleider eveneens zijn voorkeur aan drie bouwlagen in plaats van twee. Een combinatie van twee en drie verdie pingen werd ook genoemd en een groep ging zelfs voor vier bouwlagen. De aanleg van water bij het nieuwe raadhuis werd meermalen als idee naar voren geschoven. Twee groepen presenteerden een plan om het nieuwe gemeentehuis volledig in het Lees verder pagina 5 'wachtlijst van dertig ouderen, 1 wie zeker tien senioren die 'tniet meer op zichzelf konden "en was een jaar of acht gele- 9een uitzondering voor ver- 'gingshuis De Gollards. Maar wnenteel staan er vier kamers/ Wrtementen leeg en hebben enkele overkantse bejaarden 'intrek in genomen in het woon complex aan De Zes. En voor teerst is ook de wachtlijst voor Pieeghuis Texel vrijwel verdwe- Wat is hier aan de hand? simpele vraag, maar het ant- M is minder eenvoudig, blijkt uit 1 gesprek met locatiedirecteur ®ft|evan Lingen. 'Belangrijke oor- 01 'S het streven om ouderen zo ümogelijk thuis te laten wonen. De wil dat om de kosten van de Cmende vergrijzing te beperken de andere kant is het zo dat veel *fe" ook zelf het liefst zo lang 9# thuis blijven wonen, op hun C^de stekkie met de ver ste mensen om zich heen. Als J'ngshuis spelen we op die teling in door een goede sa cking met de Thuiszorg, het - team, het verpleeghuis en "instanties, zodat we er met el- oor zorgen dat ouderen ook «ad zo lang mogelijk thuis kun nen wonen. Thuiswonende kunnen hier bijvoorbeeld e'en of het eten thuis laten De extra zandsuppletie op het strand bij paal 9 gaat pas na het seizoen van start. Rijkswaterstaat Noord-Holland heeft besloten er mee te wachten totdat de grootste drukte voorbij is. Wanneer de suppletie precies van start gaat, kon een woordvoerster van Rijks waterstaat gisteren nog niet zeg gen. 'Het werk moet nog aan een aannemer worden gegund, maar half november moet het klaar zijn.' Rijkswaterstaat laat in totaal drie honderdduizend kubieke meter zand opspuiten tussen paal 8,8 en 10,6. Het zand wordt door een sleephop perzuiger via een zinkerleiding op het strand gespoten. De extra suppletie, die een paar weken geleden is aan besteed, moet een eind maken aan van de KNRM en de strandwagen van de politie. Het ging verkeerd bij paal 9, nadat de in 2002 in het Molen gat uitgevoerde geulwandsuppletie "teuwe Wet Maatschappelijke On- anders bleek uit te pakken, dan Rijks waterstaat had verwacht. Over een paar dagen begint Rijkswa terstaat met een onderwatersuppletie tussen paal 13,5 en 16,9. Bij de bui tenste zandbank wordt in totaal 2,6 miljoen kubieke meter zand in zee aangebracht. De buitenste zandban ken, ook wel brekerbanken ge noemd, liggen ongeveer vijfhonderd gemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) over van het njk naar de ge meente. De gemeente bepaalt straks het beleid op gebied van onder meer thuiszorg, het verstrekken van per soonsgebonden budgetten, dag opvang van gehandicapten en oude ren en wordt ook verantwoordelijk voor de kosten daarvan. De nieuwe wet verplicht gemeenten een cliëntenraad te hebben, die ge vraagd en ongevraagd advies kan geven over het nieuwe zorgbeleid. Volgens een woordvoerster van de gemeente is het ook voor anderen mogelijk zich aan te melden voor de toekomstige cliëntenraad. 'We den- De gemeenschapsraad, waarin 25 ken er ook over om in de toekomst vertegenwoordigers van de dorps- de cliëntenraad van de Wet Werk en Gemeenschapsraad positief over idee vormen cliëntenraad De gemeenschapsraad van Texel Vitaal staat welwillend tegenover het plan van de gemeente om als cliëntenraad voor overleg over de dersteuning op te treden. 'We heb ben er nog geen definitief besluit over genomen, maar we willen kij ken hoe we het kunnen invullen', aldus Harry Ran van Texel Vitaal. commissies, ouderenorgamsaties, het onderwijs en het verenigingsleven Bijstand in hetzelfde platform als de cliëntenraad van de Wet Maatschap- nen. Ook is het zo dat mensen niet zo snel meer worden geïndiceerd voor het zorgcentrum. De indicatienormen zijn veel strenger geworden. Pas als ouderen echt niet meer zelfstandig kunnen wonen, komen ze in aanmer- king. Nog niet zo lang geleden had- het smalle enstrand da, bjj den we op Texel altijd wel een stuk of 9 is 0„,staan. Burgemeester en wet- tien ouderen die hier liever vandaag houders hebben de af ,ijd dan morgen kwamen wonen en waar- meermalen bi Rjjkswaterstaat aan. voor op dat moment geen plek was. gedrongen op maatregeiea omdat Die moesten dan met kunst en vl,eg- het strand bj| h0dgwater niet meer Lees verder pagina 5 toegankelijk was voor hulpverle- - nmgsvoertuigen als de wippertruck vangemsstraf, maar moet ook een schadevergoeding betalen. De tand artsenpraktijk kreeg €126,59 toege wezen, zijnde het bedrag dat niet door de verzekering wordt uitge keerd. Aan één van de individuele tandartsen moet hij €500,- betalen. Schaap 's nachts op de achterbank Een opmerkelijke aanhouding deed de politie dit weekend, toen tijdens een nachtelijke patrouille twee Amsterdamse vakantiegan gers werden aangehouden met een schaap op de achterbank. Het tweetal had een bedrijvige nacht achter de rug. Na een avondje stap pen brachten ze na sluitingstijd twee meisjes thuis, waarna ze langs de weg ter hoogte van camping De Drie hoek een schaap zagen lopen. Het dier stond aan een touw en was dus meter uit de duinvoet Het supple- zjtten- werd dinsdagavond door de pelijke Ondersteuning op te nemen.' tiezand wordt ongeveer tien kilome- aemeente bijgepraat over de veran- De Wet Werk en Bi|stand heeft di- ™k?e,llk te »an9en- zf slaagden erin ter zeewaarts door een sleephopper- deri"9®n .die ,_d<L nieuwe^ wet voor verse verantwoordelijkheden van het er op de achterbank te krijgen zuiger van de bodem gehaald en daarna bij de buitenste zandbanken terug in zee gestort. Strandrecrean- ten tussen paal 13,5 en paal 17 on dervinden volgens Rijkswaterstaat nauwelijks overlast van de werk zaamheden op zee. De vooroever- suppletie wordt uitgevoerd om de zogeheten basiskustlijn op peil te houden. rbeto Borgen en er zijn activiteiten- ^■nma's. We werken mee aan Jatten van dorpssteunpunten, °ok ouderen in de buiten- J ta». 9er thuis kunnen blijven J/ als gevolg dat er veel &!6f ,10efte is en noodzaak be- 0n' in De Gollards te gaan wo- V- 1 if Texel met zich meebrengt. De Wet rijk op het gebied van uitkeringen en Maatschappelijke Ondersteuning werkeloosheid van het rijk naar ge- hevelt onder meer een deel van de Al- meenten overgeheveld. Aan het toestaan van woningbouw als compensatie voor te slopen agrarische bebouwing zitten zo veel haken en ogen, dat b en w hierover nog geen definitieve voor stellen durven doen. Dit punt blijft daarom in beraad terwijl ten aan zien van andere aspecten van de nota betreffende het gebruik van vrijkomende agrarische bebou wing binnenkort wél besluiten zul len worden genomen. jr in aantocht begint het strand bij paal 15 steeds kleinere vi De nota zal wat het college betreft dus worden vastgesteld zonder de 'ruimte voor ruimte'-regeling. Wet houder Nel Eelman: 'Er liggen bij ons diverse aanvragen om thans agrari sche gebouwen te mogen gebruiken als zorgboerderij of ambachtelijk be drijf. We willen die mensen met lan ger laten wachten dan nodig is. Daarom gaan we door met de nota, met uitzondering van dit punt waar we nog niet uit zijn'. De wethouder heeft van voorzitter Hin van LTO-Noord gehoord dat de agrarische sector zich ernstige zor gen maakt over de voorgestelde Ruimte voor Ruimteregelmg. die erop neerkomt dat een nieuwe woning mag worden gebouwd als compen satie voor het slopen van minstens 1000 vierkante meter agrarische ge bouwen. Gevreesd wordt dat de aan grenzende blijvende agrarische be drijven in hun bednjfsvoering worden belemmerd, bij voorbeeld als de nieuwkomers bezwaar maken tegen stank- en andere overlast. Het zou anders liggen als de compenserende woningen met ter plekke, maar aan sluitend aan bestaande dorpen zou den moeten worden gebouwd Als de raadscommissie toch de hele nota wil vaststellen, zal worden be paald dat de nieuw te bouwen wonin gen op een afstand van minstens 150 meter van het aangrenzende agran- sche bouwblok moeten komen. en gingen ermee aan de haal. De ver klaringen van de 'ontvoerders' lopen uiteen. Volgens de ene verdachte zat het schaap al op de achterbank toen hij instapte, maar zijn maat vertelde dat ze het met z'n tweeën in de auto hadden getild. Kwade bedoelingen hadden ze er naar eigen zeggen niet mee, ze wilden tijdens een rondje een geschikt weiland zoeken om het in los te laten Toen ze bij het hotel langs gingen om hun spullen op te halen, trok hun gedrag de aandacht van patrouillerende politieagenten, die na een kijkje op de achterbank om tekst en uitleg vroeg. De mannen werden aangehouden en er werd proces ver baal tegen hen opgemaakt. Uit het nummer op het oormerk van het schaap kon de eigenaar worden op gespoord. Het bleek te gaan om 'Lammie', een anderhalfjang schaap van Suzan Vlaming. Volgens de eigenaresse heeft het dier geen kwade gevolgen aan het avontuur overgehouden Bedankt voor het meedenken, tekenen en kleien op 15 juni! Met uw inbreng hopen we straks een mooi nieuw gemeentehuis te bouwen. Op 30 juni volgt de presentatie in De Koninghal Tot ziens!

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1