TMrTnpnpTTPTTrrL? 6 111 ïTrnrnrrn 11 rmr Een keer per maant oefenen is te weinic Bewondering in 1962 voor maquette raadhuis .TEXELSE COURANT" Procedure wijksteunpunt en woningen van start Brandweer voert 'Leidraad' Qjeslacigd (jeslaagd GEEN LUCHT. GEEN LEVEN Woorden van dankbaarheid bij vertrek Georgiër!» JlgssSaS? 'te VRIJDAG 17 JUNI 2005 Al sinds 1887 staat de Texelse Courant tweemaal per week boorde vol nieuws en achtergronden. Op een enkele krant na zijn ze alle maal bewaard gebleven en ingebonden in vuistdikke jaaroverzich ten. Zonde om in de kast te laten staan en nooit meer iets mee te doen, meende de redactie, die daarom heeft besloten wekelijks aan de hand van het eigen archief op een evenement of gebeurtenis uit de afgelopen 118 jaar terug te blikken. schap, een goede oplossing.' Raads lid Jn. Daalder (ARP) was minder en thousiast. Hij 'had zich gestoten aan de uitlatingen van de professor en zag gaarne dat er geen "kroeg" on der het gebouw kwam'. Na veel dis cussie stelde de voorzitter vast dat de raad uiteindelijk over de bestemming zou beslissen. J. Zwan (PvdA) vond de ruimte op de publieke tribune te genng. 'Hij hoopte - nu het hele gebouw op de groei van de gemeente is ontworpen - dat ook de belangstelling van het publiek gro ter werd.' De mededeling dat over wogen werd de hoogste klas van ULO de raadsvergaderingen te laten bezoeken, werd gevolgd door de ge ruststelling dat er in dat geval in de zaal zelf genoeg ruimte zou zijn. De eigen ruimte met een aparte ingang die de pers in het plan zou krijgen, verleidde de verslaggever tot een spottende kanttekening: 'Wij weten niet of de architect op de hoogte is van zittingen met gesloten deur, maar het verheugt ons, dat er een prettige wachtruimte is voor die "stille" ogen blikken. Hij verzekerde ons wel dat de deur van een bijzondere isolatie zal worden voorzien...' Mevrouw G. Vrijdag-Keijser (WD) vroeg tenslotte of burgemeester en wethouders 'al wanden hadden ge vonden voor de schilderijen van Bak- els'. Volgens Bruin hoefde zij zich geen zorgen te maken. 'Het nieuwe raadhuis zal een inhoud hebben van 11.000 m3.' De verslaggever ver volgde meten wij wensen B. en W. toe, dat het er spoedig zal staan.' Van enige serieuze kritiek van raads leden is in het krantenverslag geen sprake. Aan het eind van de discus sie bleek het WD-raadslid de enige die weigerde in te stemmen met het plan, dat ze 'in het geheel metTexels' vond. Wél akkoord gingen de zes le den van de PvdA. vier van de KVP, twee van het CHU, het lid van de ARP en het andere lid van de WD. 'Als men een dergelijk bouwplan bestudeert en de maquette voor zich ziet, dan is men al gauw ge neigd te zeggen: begin volgende week met de bouw.' Dat conclu deerde de verslaggever van de Texelse Courant die op 6 november 1962 de vergadering bijwoonde waarin de gemeenteraad instemde met de plannen voor een nieuw raadhuis. In contrast met de kritiek die losbarstte toen het gebouw er eenmaal stond, was de algemene bewondering voor het ontwerp van de architecten, professor Wieger Bruin en Huig, die zelf het ontwerp presenteerden. Het was voor de tweede maal dat Wieger Bruin een toelichting op de bouwplannen gaf. maar sinds dien is er al weer heel wat in het plan gewijzigd', meldde de Texelse Cou rant van vrijdag 9 november 1962. De verslaggever omschreef het nieuwe raadhuis als 'een glazen paleis' en vervolgde met een uitgebreide be schrijving van de vorm en inrichting. Opmerkelijk daarin is een zinsnede over de raadszaal: 'Deze zaal is ruim, maar ook in de toekomst rekent men met op veel belangstelling op de pu blieke tribune.' Terwijl criticasters na het verrijzen van het - toen nog slechts twee verdiepin gen tellende - gebouw al snel klaag den over de aantasting van 'het hart' van Den Burg, was men in 1962 nog uitgesproken positief over de uitstra ling. 'Als de bouw is verwezenlijkt, zal de Groeneplaats een veel ruimer aan zien hebben. De heer Bruin heeft het geheel niet willen laten domineren en heeft getracht het gebouw een zo levendig mogelijke functie te geven. Het sluit aan op de doorbraak Groeneplaats-Elemert, waar een winkelgalerij is gepland. De schep ping van Prof. Bruin is beslist niet hoog. omdat hij rekening heeft ge houden met de bestaande horeca- bednjven en niet te vergeten de kerk. die in het geheel van het plan een do minerende functie heeft.' De presentatie van Bruin duurde bijna twee uur. De discussie erna spitste zich vooral toe op de bestemming van de ruimte onder het gebouw. 'Met de bouw van een nieuw raad huis dient men namelijk ruimte te scheppen voor schuilruimte tijdens oorlogen. B. en W. hopen van ganser harte, dat deze ruimte niet voor dat doel benut behoeft te worden.' De ontwerper had gedacht aan een plaats waarin men recepties zou kun nen houden en die ook kon worden gebruikt op marktdagen voor recep ties en 'bijzondere gelegenheden'. 'Ook had hij rekening gehouden met de bevoorrading van de hartige hap jes, want ook een spijzenlift ontbreekt niet.' Schertsend sprak Bruin van 'de kroeg'. Steun kreeg hij van burge meester De Koning. 'De voorzitter deelde mee, dat er in Den Burg steeds behoefte is aan ruimte voor bijeenkomsten etc. en hij zag in deze ruimte, in het belang van de gemeen- (Zie vervolg pngi.na 2 etage de raadszaal In dil gedeelte is unk een baieon, dat ongeveer op de plai-.ts gumt. waar voorhcdD de ingang van r.et raadhuis was Het einde van hul gebouw ml tonen avhter de sigo- n'naaak van de heer Vlas Het gebouw aric gemeentewerken en sociale l.illks op '!l' foto -iet U een lage ■""•derond" h 1 SÜS??8 "j k imt ook de commandopost van e raadhuis verscheen in de Texelse Courant van dinsdag 13 november 1962. Recordaantal lepelaars Omdat zij het vermoeden hadden dat er sinds de eerste telling nogal wat dieren waren bijgekomen, hebben boswachters van Staatsbosbeheer woensdag de lepelaars in de Geul en de Muy opnieuw vanuit de lucht ge teld. Hun vermoeden bleek correct. In de Geul bleek het aantal tot 238 te zijn gegroeid. Het werkelijke aantal kan nog hoger liggen, doordat nieuwe vestiging tussen al broe dende vogels met altijd goed is te onderscheiden, zeker met als er al grote jongen lopen. Ook de broed- plek tussen de struiken is niet goed te overzien. Opvallend was de toe name van het aantal broedparen in de Muy, van 10 naar 28 paar. Ook wer den hier drie broedgevallen van de blauwe reiger vastgesteld. In 2004 zaten er nog zes paartjes. De lepel aars in de Muy profiteren van de zeer lage waterstand. De meeste paren broeden op plekken die andere jaren onder water staan. De oude broed- plek in de wilgen is volledig overge nomen door aalscholvers. Natuurmonumenten telde vrijdag op de Schorren 57 broedparen. Daarbij bleek dat er veel jongen zijn geboren en dat er weinig sterfte onder de jon gen is. In totaal broeden op Texel dus Parachutiste gewond Een 28-jarige vrouw uit Frankrijk is woensdagmiddag na een ongeluk kige landing met haar parachute ge wond geraakt aan haar rug. Het on- ongeveer 323 paar lepelaars. 23 meer geluk gebeurde op het vliegveld ii dan in 2004. In heel Nederland broed den vorig jaar 1671 lepelaars. Informatieavond schizofrenie Cliëntenbelangenbureau De Hoofd zaak en GGZ Noord-Holland Noord houden op dinsdag 28 juni een informatieavond over schizofrenie. Een ervaringsdeskundige en een psychiater geven uitleg en er is ruimte voor het stellen van vragen. De bij eenkomst wordt gehouden van 18.30 tot 20.30 uur in de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg. De toegang is gratis. Voor informatie en aan melding: GGZ NHN, tel. 0223- 685000. B en w werken enthousiast mee aan de plannen van de stichting Wonen Texel voor een wijk steunpunt met vier woningen in de voormalige gereformeerde kerk en de bouw van drie woningen op de plek van het voormalig gerefor meerd kerkelijk centrum in Ooster end. Ze hebben het startsein gege ven voor de artikel 19-procedure die voor het project nodig is. Al eer der werd op een dergelijke wijze medewerking toegezegd voor het plaatsen van woningen op de locatie van het verenigingsgebouw aan de Oranjestraat. Zoals bekend werden kerk, vereni gingsgebouw en kerkelijk centrum overtollig nadat gereformeerden en hervormden samengingen in de nieuwe SOW Waddengemeente. De stichting van het wijksteunpunt op de begane grond belooft een belangrijke bijdrage te worden voor de leefbaar heid van het dorp. Het wordt een pilotproject van Vitaal Texel en zal allerlei voorzieningen bieden, waar door het vooral voor ouderen moge lijk wordt om 'levenslang' in Ooster end te blijven wonen. Ook in Den Hoorn en De Cocksdorp zijn derge lijke plannen in voorbereiding. De vier (kleine) woningen komen op de bo venverdieping. De buitenkant ('schil') van het karakteristieke kerkgebouw zal zoveel mogelijk intact worden gelaten en daardoor het beschermd dorpsgezicht niet schaden. Ook de woningen die op de plek van de pas torie komen zijn van klein type, ge schikt voor 'starters'. Omdat het om een zogeheten inbreidproject gaat (net als drie jaar geleden het Gouden Boltje) gaat de woningbouw niet ten koste van het bouwcontingent dat aan Texel is toegewezen. De nieuw bouw is onderdeel van de her inrichting van de leefomgeving Peperstraat-Robbepad en sluit mooi aan bij de bejaardenwoningen aan het Robbenpad. Mogelijk zal in het zelfde kader over enkele jaren het complex 'Strendertuus' worden ver vangen of een andere bestemming krijgen. Misschien volgt nog een derde sanering in deze omgeving. De nu in te zetten artikel 19- priocedure is nodig omdat kerk en kerkelijk centrum de bestemming 'bij zondere doeleinden' hebben, wat strijdig is met de meuwbouwplannen. In het kader van de procedure kun nen bezwaren worden gemaakt. Mede afhankelijk daarvan geeft de provincie het groene licht. De vooruit zichten zijn wat het laatste betreft zeer gunstig. Dat is sterk! De schapenboet die Harry Bak ker bouwt aan de Hoomderweg tegenover Sint Donatus zal de eeuwen kunnen trotseren. Het onlangs gereed gekomen vier kant (de basisconstructie waarop de rest van het gebouw groten deels rust) werd gemaakt van balken met een dikte van maar liefst 30 centimeteren dat is veel zwaarder dan gebruikelijk. Die balken zijn overigens nieuw. De rest van de boet wordt groten deels opgetrokken uit oude ma terialen. Bakker heeft inmiddels enkele duizenden gebruikte gele handvormstenen gebikt en be gint binnenkort met het metselen van de gevels. Onderin worden (waterdichte) klinkers verwerkt. Om het gebouw zoveel mogelijk onderhoudsvrij te maken komt er een pannendak op. (Foto Hony de Groao Respons - positief of negatief - op de goedgekeurde plannen voor het nieuwe raadhuis, is na de raadsvergadering in de Texelse Courant niet terug te vinden. De enige die reageert, is huisdichter Huib de Rijmelaar, die in de krant van 16 november 1962 onder de titel 'Raad-huis' schrijft: Nu weet ik pas, nu 'k bijkans zestig ben, Waarom een raadhuis raad-huis wordt geheten. Je moet gaan raden wat het eig'lijk is, Want anders zou je het beslist niet weten. Want met excuus aan de architect: Ik dacht dat het een spoortrein was, lui, eerlijk Maar toen ik 't opschrift naast het schetsje zag Had ik het door; 'k vergiste mij wel deerlijk. Zo zijn we dan gestadig in de weer De Groene Plaats steeds verder te ontgroenen Maar kom, we zullen ons toch mettertijd Met deze nieuwe stijl moeten verzoenen. Zo rest ons nog alleen de wens en bêe: Dat dit gebouw geslachten nog na deze, Tot welvaart, steun, rechtvaardigheid en vrêe, Tot heil van de gemeente moge wezen. at ik zeggen Roken Als ik met de boot naar de overkant ga, zit ik aan de rokerskant. En met mij doen vele mensen dat. Er zitten meestal veel meer mensen aan de rokerskant dan aan de niet-rokers- kant. Maar iedereen kan kiezen en er is ruimte genoeg voor beide groepen. Op de afgelopen aandeelhouders vergadering in september 2004 is door een aandeelhouder van Teso de vraag gesteld of er een roken- en met-rokenafdeling op de nieuwe boot zou komen. De directie antwoordde dat de indeling met roken en niet-ro- ken al jaren tot volle tevredenheid wordt toegepast en dat ook op de nieuwe boot twee afdelingen zouden komen. De aanwezigen waren met dat antwoord tevreden: er was gele genheid genoeg om te reageren. Maar wat doet de directie? Half juni verschijnen een paar regels in de krant dat er op de boot niet meer gerookt mag worden, zeifs met bui ten. En dat het maatschappelijk wel zou worden geaccepteerd. Maar waarom reageerde de directie niet op de aandeelhoudersvergadering? Zelfs niet-rokers vinden het vreemd dat er buiten niet mag worden ge rookt. Is Teso oppasser voor de mensheid? Laatst zat ik op de boot toen iemand honderd biertjes bestelde om zijn verjaardag te vieren. Al het personeel was druk in de weer om deze klant te helpen, 's Avonds waren er vecht partijen in De Koog. Wordt er daarom door Teso straks geen bier meer ver kocht? Vele mensen hebben slapeloze nach ten. Is er straks geen cola en koffie meer te verkrijgen op de boot? Men sen worden te dik. Is er straks niets meer te koop aan boord? Mensen blijven nu al vaker in hun auto en straks kunnen de buffetten met min der personeel worden bemand. De nieuwe boot is er nog niet en de asbakken zullen nog wel ergens staan. Mijn advies? Zet ze gauw weer op tafel en we doen weer een biertje. J.C. Keesom, Den Burg. De brandweer traint te weinig. Wel iswaar hebben de leden elke maand een oefening, veelal samen met andere hulpverleningsdien sten, maar dat is volgens de offi ciële Leidraad Oefenen van het Nederlands Instituut voor Brand weer en Rampenbestrijding (NIBRA) lang niet genoeg. Bij de behandeling van de gemeente begroting zal de raad beslissen of geld zal worden uitgetrokken voor meer frequente oefeningen onder leiding van een vaste nieuwe kracht. Brandweercommandant Dick Jonge- neel heeft het college laten weten dat de huidige oefencyclus en de daar mee samenhangende registratie en coördinatie achterhaald is en dat aan verbetering, in de vorm van het invoe ren van de Leidraad (per 2006), niet is te ontkomen. Dat is echter zo in grijpend, ook in financieel opzicht, dat invoering van de meest ideale situatie in één keer onmogelijk is. Dit gebeurt daarom in fasen, met dien verstande dat de uiteindelijke situa tie met geheel hoeft te beantwoorden aan wat vereist is in gebieden met een minder gunstig risicobeeld. De huidige gemiddelde oefentijd per korpslid is 38 uur per jaar. wat ver be neden het landelijke gemiddelde en de normen van de Leidraad is. Vol gens de commandant is dat een ge volg van de korpscultuur in het ver leden: één oefenavond per maand vond men wel genoeg. Bovendien was er niet genoeg geld en man kracht voor. Het feit dat momenteel onvoldoende realistisch wordt geoe fend heeft tot aanmerkingen o* van controlerende instanties zoa$ Inspectie Openbare Orde en V? heid. Het de verplichting var, werkgever om voldoende voord ting en onderricht te geven. Dj y worden de oefeningen geregeic: de bevelvoerders van het korps tevens oefenleiders zijn Dat gets in vrije tijd en de commandantv dit een enorme en zelfs onacn tabele belasting voor de beirw nen. Door tijdgebrek laten ookca dinatie, voorbereiding en regis*, van de oefeningen te wensen» De mensen zelf hebben te ken gegeven dat zij geen kans zien meer adequate wijze te verzorg?, de nieuwe situatie zal dat de taa; van een nieuw aan te werven m» werker preparatie, opleiden ens nen. Deze coördinator is fulltime uur per week) in beroepsdiens: kan daardoor ook nog enkele a-s taken vervullen, zoals het pai van het onderhoud van het maie-s m De fasegewijze invoering vanoe. 33r draad houdt verder in dat het K (voorlopig) twee keer per maanc fent. Het beschikbare budge:; ;j< oefenuur krijgt een korpslid i €10,-) moet mede daarom €6.500,- worden verhoogd €38.629,-. Daar komt nog €155 6S bij als vergoeding voor de kos'.e- derden die bij zogeheten realists: oefeningen zijn betrokken. Aar: ling van de oefencoördinator bi 5|n: kent een salarispost van 45.S js De totale meerkosten van de e? w fase van de invoering van de: draad Oefenen belopen €87.06a Cursus over het labyrinth In de Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg wordt zaterdag en zondag 25 en 26 juni een cursus ge geven over geschiedenis en achter gronden van het labyrinth. Antro posofisch fysiotherapeut Gert Siebes uit Apeldoorn maakt de deelnemers aan de hand van een lezing en bewegingsoefeningen bekend met 'de verborgen achtergronden van het labyrinth'. De cursus duurt zaterdag van 14.00 tot 21.30 uur en zondag van 9.30 tot 13,00 uur. Deelname kost €35,-.Opgeven kan bij Peter Koster (tel. 322979) en Keympe van der Gronde (tel. 311309). De oud-Texelse Carola Keesom slaagde aan de Theo Thijssen Acade mie van de Hogeschool Utrecht voor de opleiding tot lerares basisonder wijs. Zij gaat lesgeven op basisschool De Torenuil in IJsselstein. Jan Stevens (44) van 't lil slaagde aan het SEC Tramj Opleiding in Amsterdam voot specialisatie koude en warmee 7 c ken. Hij is werkzaam in Grandk n.l Opduin in De Koog. Sanquin Bloedbank Meld je aan als bloeddonor. Bel gratis 0800 - BLOEDBANK (0800 - 256332265) Eierland. Het slachtoffer is opgeno men in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. STEUN HET ASTMA FONDS. GIRO 5505! Morgen is het precies zestig jaar geleden dat de Georgiërs die de Russenoorlog hadden overleefd, het eiland verlieten op weg naar Wilhelmshafen. Vandaar reisden zij via Berlijn, Stettin en Wolkowysk terug naar Georgië. Het zou vele jaren duren voor de Texelaars weer iets van hen hoorden. Van der Vlis schrijft in Tragedie op Texel over hun vertrek: 'De laatste in drukken die de Georgiërs van Texel kregen, moeten voor hen onuitwis baar zijn geweest, want nooit was Texel schoner dan deze morgen. Op vrachtauto's kwamen zij aangereden bij groepen van een man of veertig, onderweg schietend in de lucht uit geweren en pistolen. Het was een kinderlijk vreugdebetoon, waar menig Texelaar zich op dit vroege uur noch tans aan ergerde. Maar zingend hun liederen van ongewone cadans, blij als kinderen, dachten de mannen niet aan de slapers: voor hen was de dag der vrijheid gekomen, eindelijk gin gen zij naar Rusland terug. Er werd gedanst op het dek van de Dokter Wagemaker. Met een zelfgemaakte primitieve mandoline gaf één het ritme aan. Aan de haven waren hon derden Texelaars gekomen voor een laatste groet, zowel mannen als vrou wen. Toen werd het als bij tover slag volmaakt stil. Ook van de wachtenden op de kant weerklonk geen geluid. Gongladze stond op het sloependek. Hij sprak in gebroken Duits, maar kennelijk uit de grond van zijn hart woorden van dankbaarheid, van erkentelijkheid tot de Texelaars voor alles wat zij voor de Georgiërs hadden gedaan. Hij vroeg vergeving voor wat de Texelaars daarom moes ten doorstaan. Langzaam, zin gend, juichend en wuivend verlieten de overlevenden uit het grootste treurspql, dat ooit op Texel was op gevoerd het eiland, op weg naar hun vaderland. Voor de velen, die van dit afscheid getuige waren, was het een ogenblik om nooit te vergeten.' Met het vertrek van de Georgiërs, op zondag 18 juni 1945 kwam er tief een einde aan de Russeno die het eiland sinds 6 greep had gehouden. I$| z-pia.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6