"*1 KJ.' TESO's eerste Dokter Wagemaker in 1934 Vaste kracht verlaat houtzagerij Bolder [Qiv Galerie Melk in oude zuivelhandd .TEXELSE ]Q COURANT" \xch\QÏstuk V. - atuurwm DINSDAG 28 JUNI 2005 Bijna de hele voorpagina en een groot deel van pagina twee wijdde de Texelsche Courant op zaterdag 26 mei 1934 aan de ingebruikname van de Dokter Wagemaker, het eerste schip van die naam, waar mee de een jaar eerder overleden oprichter van TESO werd geëerd. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, die een 'goedgeslaagde proef tocht' maakten. Het enthousiasme was groot, ook bij de verslaggever, die het schip 'royaal - sierlijk - doelmatig' noemde. 'Het is een boot, TESO waardig. Een nieuw schip, waarin de nagedachtenis van onze verdienstelijke Dokter Wagemaker op gelukkige wijze wordt geëerd.' De ingebruikname van een nieuwe veerboot was eenenzeventig jaar ge leden een gebeurtenis die z'n weerga nauwelijks kende. Dat moet worden geconcludeerd uit de omvang van het verslag, dat ruim anderhalve pa gina groot was, in een tijd dat zelfs de omvangrijkste nieuwsberichten uit niet meer dan een halve kolom be stonden. Bovendien was het verhaal geïllustreerd en ook dat was vrij uit zonderlijk. De verslaggever was ken nelijk zó geïmponeerd door TESO's aanwinst dat hij de lezer geen detail wilde laten missen.- Hij nam uitge breid de ruimte om over de inrichting te schrijven en vermeldde bijvoor beeld dat de betimmering in de '2e klas appartementen' is uitgevoerd in 'witgelakt grenen met teakhouten lambrizeering en lijsten' en dat 'de banken zijn vervaardigd van gelakt teak- en beukenhouten latten'. Het buffet bevond zich in de vestibule van de 1e klas deksalon en had 'een betimmering van teakhout met schuiframen naar salon en stuurboordgang'. De conducteur had naast de trap naar de 1e klas benedensalon 'een flink, gerieflijk in gericht kantoor' tot zijn beschikking. Bijzondere belangstelling had de ver slaggever voor de technische capa citeiten van het schip. 'De machine is van het vertikaal direct-werkend triple expantiesysteem met 3 cyl. en 3 krukken en ingericht met oppervlak- condensatie en Stephenson's schaarbeweging. De condensor is vrij van de machine opgesteld. Ver koelend oppervlak is 42- M2. De circulatiepomp heeft een cap. van 75 ton per uur. De machine-installatie is zeer modern uitgevoerd met Weir's voedingspomp, luchtpomp en voor- warmer, alsmede 'ballastpomp en zoutwaterpomp.' De Dokter Wagemaker was 'getuigd' met twee stalen masten en een dub bele schoorsteen. 'Het is geheel van staal gebouwd en door zes water dichte schotten in zeven wachter- UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT dichte afd. verdeeld, en wel zoo, dat bij het volloopen van twee afd. het schip nog drijvende blijft. De voorste en achterste afd. zijn ingericht voor water ballast om het schip aan ver schillende haventoestanden aan te passen.' Het was 47,65 meter lang. Dat was 7,65 meter langer dan z'n nieuwste voorganger, de Marsdiep. De breedte op dek bedroeg 8 meter, 1,80 meer dan de Marsdiep. Het schip kon duizend passagiers ver voeren (de Marsdiep zeshonderd) en had een rijdek dat groot genoeg was voor acht tot tien auto's. 'Deze kun nen voor een deel geplaatst worden onder het bakdek, waarop de fokkemast is opgencht. Dit bakdek biedt tevens plaats voor een groot aantal fietsen.' De bouwsom bedroeg ƒ138.000,-. De verslaggever beëindigde zijn lange opsomming met de conclusie: 'Deze beschrijving zal niet volledig zijn, maar we vertrouwen, dat we onze lezers er toch een goed beeld door hebben kunnen geven van de mooie, groote en gerieflijke boot, welke TESO aan haar vloot heeft mogen toevoegen.' het nieuwe schip. Passagiers tijdens de proefvaart waren onder anderen burgemeester Oort, wethouders Vla ming en Parlevliet en gemeente-se cretaris Jonker en hun collega's uit Den Helder, naast vertegenwoordi gers van de PTT, de Nederlandse Spoorwegen, verscheidene journalis ten, de commandant van het Wacht schip in Den Helder en directeur Wil ton van scheepswerf N.V. Wilton-Feijenoord, waar de Dokter Wagemaker was gebouwd. 'Vele heeren' hadden 'hun dames' meege nomen. Een curieus gegeven was dat woord hadden gevoerd en mooie opdracht aan Wilton-Feijenoord te geven, ondanks dat de Rotterdamse werf de laagste inschrijver was. 'Wij waren bevreesd, dat een zoo kleine opdracht op zoo'n groote werf niet de aandacht zou krijgen, welke het schip behoefde. Toch hebben we de op dracht verstrekt en daar hebben we heelemaal geen spijt van. We zijn op de werf en bij de Directie altoos ont vangen met de gastvrijheid, die de Rotterdammers eigen is. We kunnen bovendien getuigen, dat de grote werf, die tot ver buiten onze grenzen vermaardheid verwierf, aan ons schip de zorg heeft besteed, welke het ver diende. Het is ons niet ontgaan, dat er door het personeel van hoog tot laag met liefde is gewerkt.' Nadat nog verscheidene anderen het het fanfare bij het begin van de proef vaart het Transvaalse volkslied speelde. Reden voor dit intermezzo was wellicht dat dokter Wagemaker vijfendertig jaar eerder betrokken was geweest bij de steun aan de slacht offers van de Boerenoorlog. De overtocht werd niet alleen ge bruikt om het schip te bezichtigen. Vervuld van 'weemoedige gedach ten' bood de weduwe Wagemaker- Keijser een 'goedgelijkend geschil derd portret' van haar echtgenoot aan. Het cadeau, dat een ereplaats op het schip kreeg, werd namens het Nog meer aandacht besteedde hij TESO-bestuur 'in oprechte dank' aan de ingebruikname zelf, op don derdag 24 mei 1934. Daartoe verlie ten 'bestuur en genoodigden van Texel' om 11.30 uur met de Marsdiep het eiland, 'teneinde zich te Den Hei der op de nieuwe boot in te schepen'. Om iedereen te laten zien dat er iets bijzonders te gebeuren stond, waren de 'oude' boten Marsdiep en Dage raad 'rijkelijk getooid' met vlaggen, terwijl ook op het TESO-kantoor in Oudeschild de vlag wapperde. 'Texelsch Fanfare had zich op _het promenadedek een goed plaatsje verzekerd en liet zijn blijde tonen vroolijk klinken, toen de boot de ha ven verliet.' Ook de weergoden de den hun best om de festiviteiten op te luisteren, zo schetste de verslag gever in bloemrijke taal: 'Het weer, dat zich aanvankelijk minder goed liet aanzien, beloofde een prettige reis. Wel ging de zon nu en dan schuil achter groote wolkengevaarten, op den duur bleef ze meester van het terrein, waarbij de bewolking juist aan land en water de aantrekkelijkheid verleende, waardoor ons Holland tot ver buiten zijn grenzen zoo'n bekend heid geniet. Heeft hier ook niet Rem brandt's bakermat gestaan?' In Den Helder hadden zich veel toe schouwers verzameld. Een kleiner maar toch nog omvangrijk gezel schap ging vervolgens aan boord van aanvaard door de voorzitter, W.H. Lap. Daarna vond de officiële over dracht plaats. Veel lof was er voor de bouwers, waarbij Lap in herinnering riep dat er aarzeling was geweest de woorden hadden gesproken ging de TESO-vlag omhoog. 'Het Fanfare speelt het Volkslied. Hoofden worden ontbloot. Een moment stilte. Eerbie dig herdenken we de man, aan wie TESO en Texel zooveel te danken hebben. Dan bruist de champagne, dan klinken de glazen en wordt ge dronken op de gezondheid van wie dit mooie werk hebben gewrocht/ De plechtigheid vormde niet meer dan het begin van een lange dag vol feestelijkheden, die allemaal uitge breid in het verslag staan beschre ven. Na aankomst in Oudeschild, waar het schip werd welkom geheten door 'een ontelbare menigte', gingen de genodigden van boord en maak ten ze met auto's en een autobus een toertocht over het eiland. Onderweg werd uitgestapt bij de Slufter ('wat hebben de vreemdelingen ook hier een goede indruk van Texel gekre gen') en werd thee gedronken in Ho tel Texel. 'Tegen zes uur vereenigden allen zich aan het diner dat TESO haar gasten aanbood in het Bad hotel.' Bij deze gelegenheid werden zoveel speeches uitgesproken dat zelfs de verslaggever er met uitvoerig melding van wilde maken, omdat hij bang was dat dat 'van het goede te veel' zou worden. Een toespraak met een kwinkslag was er van wethouder Parlevliet, die de wens uitsprak dat TESO haar nieuwe boot snel afbe taald zou hebben, 'opdat zij weer een potje kan vormen, waarop de ge meente met een succes een aanval zal kunnen doen'. Daarop verliet een deel van de gasten het feest, om met een extra boot naar Den Helder te worden gebracht. 'Een klein gezel schap bleef nog eemge tijd in de beste stemming in het Badhotel bij een. Een muziekgezelschap van vier personen onder leiding van de heer Polak maakte zich zeer verdienste lijk.' De verslaggever besloot zijn verslag met een promotiepraatje voor het ei gen bedrijf. In 'de Boekhandel' (van Langeveld en de Rooij) waren door fotograaf Bakker uit Oosterend ge maakte foto's van de nieuwe boot verkrijgbaar voor 15 a 20 cent per stuk. 'Een voorrecht achten wij het tevens in de gelegenheid te zijn ge weest, van heel deze glorieuze in tocht en rondrit over Texel een film op te nemen, waardoor de herinneringen aan deze dag beter dan op welke andere wijze ook voor de toekomst bewaard zullen blijven. In levende beelden zal ook na jaren deze dag weer voor de geest komen.' De Toggenburger geit Kelly 29 van R. Bakker werd zaterdag kampioen van de afcfl Texel van de Noordhollandse geitenvereniging. Hin 85. 86. 86. 84. 84. Witte geiten2j J ouder. 1A. Manjke 2 van S Lap 83.85, li 84. IB. nr. 2205 van P Bakker 83.85,m 79. Toggenburger geiten 2 jaar en ou}?| Kelly 29 van R. Bakker 82, 82, 80,84,K,! Kelly 398 van R. Bakker 8183 79,811 Bonte lammeren: 1A Lindy's Anouk mla 82. 82. 82. 82.1B Lindy's Üzzy van/H 82.81.81 Witte lammeren 1Am Bakker 82, 82, 8179.1B. nr. 5204 vatP.fl ker 81,81,80,79. Toggenburger lamme® Leentje van R. van der Heide 80,80,80,M Kelly 426 van R. Bakker 79. 80,79,80.® pers alle klejrslagen: 1A. Lindy's Shad® A Hin 85. 85. 86. 85:1B Lindy's Then® Hin 84. 84, 85. 84 Dagkampioen mooiste uier: BaukjeJ Bakker 82, 82, 80, 82, 85. Dagkamploal meren: Lindy's Anouk van A. Hin 82.82^ Dagkampioen geiten: Undy 23 v; 30. 86. 85. 84 Geitenkeuring Keurmeester Theo van Herwerden kreeg bij de geitenkeuring afgelo pen zaterdag bij twaalf eigenaren 46 geiten onder ogen. De dieren waren verdeeld over acht catego rieën en werden tijdens de keuring gefotografeerd, zodat de keur meester bij de prijsuitreiking - op Westerheem - aan de hand van de foto's tekst en uitleg kon geven. Uitslagen Achtereenvolgens: algemeen voorkomen, type, ontwikkeling, benen en uier (niet bi) lammeren en overlopers) Bonte geiten 1 jaar en ouder IA. Lindy 23 van A. Hin 85, 86. 86. 85. 84: 18. Lindy 16 van A. I N.V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN f e-d. ZONDER deugdelijke 4 aardverbinding. 4 C UIT TEXJELS VERLEDEN. r slaap up na houden. In nV:i. als de diepe sneeuw mU-jisluiis "imiogeüjk loisblad.) Een foto van TESO's complete vloot werd afgedrukt in de Texelsche Courant van woensdag 30 mei 1934. KIJK OP DE KUST Willem Witte viert donderdag zijn 40-jarig jubileum op de Bolder. Hij was jarenlang dé vaste kracht voor het zware werk op de houtzagerij. Foto j»m*n van hmum) Jarenlang was hij dé vaste kracht voor het zware werk op de houtza gerij van de Bolder. Donderdag viert Willem Witte (61) uit Den Burg zijn 40-jarig jubileum bij de sociale werkplaats en hij gaat tegelijkertijd met de vut. Hij is de vierde werk nemer die zolang bij de Bolder heeft gewerkt. De aangeleverde bomen konden niet zo groot zijn of Witte wist er wel raad mee. Door zijn enorme kracht was hij bij de Bolder jarenlang de geschikte man om ze in kleinere delen te zagen. De Texelaar begon op 1 juli 1965 met zijn werk bij de Bolder toen die nog aan de Burgwal was gevestigd. Een week bij de buitendienst was voor hem destijds lang genoeg om te we ten dat hij dat niet wilde doen. Witte kwam op de afdeling terecht waar bollenmanden werden gemaakt en na een paar jaar maakte hij de over stap naar de houtzagerij. Daarnaast hielp hij ook precies 12,5 jaar mee bij het opbouwen en het afbreken van de markt op de Groeneplaats. Witte is een zoon van Frans Witte en Agatha Witte-Veeger en werd op 5 juli 1943 geboren op de boerderij aan het Waalenburgerdijkje die later Phoenix is genoemd. Hij was de negende van dertien kinderen en had als beperking dat hij doofstom is. Nadat hij een paar jaar les had gehad op het doven- instituut in Sint-Michielsgestel begon hij in de buurt van zijn ouderlijke wo ning allerlei klussen te verrichten. Hij werkte onder meer veel bij Tinus Langeveld aan de Pijpersdijk. Tien jaar nadat hij bij de Bolder was gaan werken, vertrok Witte uit het ouderlijk huis om in de Texelse Reede te gaan wonen. Een paar jaar geleden verhuisde hij naar één van de aanleunwoningen van de Texelse Reede waar hij. met enige ondersteu ning, zelfstandig woont. De huur be taalt hij met het geld dat hij in de loop der jaren spaarde. 'Het is van hem altijd een grote wens geweest om zichzelf te wonen', vertelt zijn broer Gerard. Witte begon meteen met sparen toen hij zijn eerste loon van de Bolder ontving. Volgens Ton Zegers, sinds 1983 zijn werkleider op de houtzagerij, heeft Witte zich altijd gekenmerkt als een harde werker die met voor een klein tje vervaard was. 'Hij wist zich in de loop der jaren telkens goed aan te passen aan nieuwe machines die in gebruik werden genomen.' Opval lend was zijn sterke wil. 'Hij had zich voorgenomen om precies 12,5 jaar mee te helpen bij de markt en nadat hij dat had bereikt, is hij er meteen mee gestopt.' Hetzelfde geldt voor zijn afscheid. Donderdag is het pre cies veertig jaar geleden dat hij be gon en dat betekent voor Witte dan ook dat zijn laatste werkdag is. Er een dagje extra aan vastplakken om de week vol te maken, hoort daar in zijn visie niet meer bij. De laatste anderhalf jaar moest Witte sinds een nekoperatie noodgedwon gen gas terugnemen. Hij kon met meer zijn oude spierkracht opbren gen, waardoor hij sindsdien vooral de lichte klussen op de houtzagerij doet. Zegers: 'Het is jammer dat hij dat op het eind nog moet meemaken.' Het jubileum en afscheid van Witte wor den donderdagmiddag gevierd met een lunch in de kantine van de Bol der, waarbij al het personeel en de familie van Witte aanwezig is. Strandwandeling Het zomerseizoen is weer aangebro ken en we gaan weer in drommen naar het strand. Nu weet ik niet hoe het u vergaat, maar als ik langer dan een kwartier lig te bakken, begin ik wat onrustig te worden en duik ik eens in zee of ga ik een wandeling maken. Meestal loop je dan langs de hoogwaterlijn, waar het water allerlei spullen heeft achtergelaten die met de golven naar het strand zijn ge spoeld. Het eerste wat opvalt zijn schelpen van allerlei kleuren en ma ten, maar er liggen ook stukjes zee wier. vervellingen van krabben, kwal len en natuurlijk ook afval van meer menselijke oorsprong. De schelpen die we vinden zijn eigen lijk de restanten van dieren die, meestal in de bodem, in zee leven. Meestal zien we de huisjes van tweekleppigen. Vaak vinden we hier van maar één klep, omdat de kracht van de golven de band van het aan- hechtingspunt, het slot, gebroken hpeft. Zo vinden we kokkels, nonae- tjes, oesters en mosselen en als we goed zoeken nog wel 50 andere soor ten, maar dan moet je er echt wel een jaartje voor uittrekken. Behalve tweekleppigen vinden we af en toe ook horentjes. Meestal alikruiken of tepelhoorns, maar soms ook grotere, zoals wulken. Een enkele keer zie je wel eens een wenteltrapje. Dit is een prachtig schelpje waarbij de win dingen met ribben aan elkaar zitten en je zou zweren dat hij uit de tropen afkomstig.is. Wilt u weten hoe de schelpen heten, koop dan niet gelijk het duurste boek dat er op dit gebied te krijgen is. Pro beer het eerst eens met een schelpenboekje waar de Texelse schelpen in staan. U heeft danm kans dat u de algemenere schel J gemakkelijk op naam kunt breng omdat u zich niet door een brij zeldzaamheden hoeft te worstel Krijgt u er echt aardigheid in, danls u altijd nog een uitgebreider bw aanschaffen. Naast schelpen kunt u nog a-o zeedierresten aantreffen. Zoligg? vaak vervellingen van krabbenopt strand. Dit lijken net dode Krara maar het is een schaal vaneen die uit zijn oude huid is gekrope*: te kunnen groeien. Een doce <r kunnen we eenvoudig onderschïË van een vervelling door er aan ken. Stinkt hij, dan is het eei krab, maar ruikt hij niet dan ist vervelling waar de krab al hetk materiaal heeft uitgehaald, z( niets overblijft om te stinken. Als laatst# nog de kwallenjje ren hebben geen pantgeyjfa spoelen'en we hebben hier i maken met levende dieren die de golven op de kust zijn Op dit moment vinden we.vc oostenwind, oorkwallea Dl kwallen die een beetje roze' zijn en vier ringen in hun lichaam ben. Daarnaast liggen er ook no zeedruifjes op het strand, de doorzichtig en ongeveer tweei meter groot zijn. Zo ziet u dat je ook op het strand! zijn zonder je te vervelen enz thuis te komen met zand in de naad. Hans* In het winkeltje van de voormalige zuivelhandel in Den Hoorn hangt sinds zaterdag kunst aan de muur. De werkjes zijn opgehangen door Herman en Marie-Louise Wies man, die er onder de naam Galerie Melk een kunstgalerie hebben ge vestigd. Ervaring hebben de nieuwe uitbaters niet met kunst en ze pretenderen er zeker geen verstand van te hebben. Maar mooi vinden ze het wel en toen in het dorp het praatje rondging dat de rozenman uit het winkeltje zou vertrekken, waren ze er als de kippen bij om het pandje te huren. De naam Melk herinnert aan de zuivel handelaar Bouke Wijngaarden, die in herinnering wordt gehouden met een fraai portret dat door familie beschik baar is gesteld. De tegeltjes hangen nog aan de muur, de nostalgische koelkast is nog intact en de oude toonbank doet nog dienst. De Wies mannen, die vijfjaar geleden uit Am sterdam naar Den Hoom verhuisden en met de kunstgalerie iets willen toe voegen aan het dorp, hebben niet de illusie dat ze met Texels kleinste ga lerie een dik belegde boterham zul len verdienen. 'We hoeven er niet van te bestaan', vertelt het stel dat de kost verdient met het werk van wijk verpleegkundige en informatica-ana- list. 'We wonen tegenover de fietsen winkel en zien daar zoveel mensen voor de etalage, dat trekt gewoon.' Bouw Zouteland stapje dichterbij De Raad van State (RvS) heeft een verzoek van buurtbewoners om bestemmingsplan 't Zouteland te schorsen ongegrond verklaard. De bezwaarmakers claimden onder meer dat het plan strijdig is met pro vinciaal beleid en de Flora- en Fauna wet, onder meer omdat het een rust gebied voor lepelaars zou zijn. Maar volgens de RvS hebben de bewoners dat laatste met aannemelijk kunnen maken en is het plan niet strijdig met vanuit Haarlem gevoerd beleid. Een ander argument, dat het toekomstige woongebied in verband met de geluidszone te dicht bij vliegveld De Kooi zou liggen, is volgens de RvS ook met steekhoudend. Het Haagse rechtscollege gaf aan dat het woon gebied op voldoende afstand ligt. Ook in hun verwijt dat de nieuwbouw een ernstige inbreuk is op hun woon- en leefklimaat, kregen de bezwaar makers geen gelijk. Met een tussen ruimte van 40 meter is er voldoende afstand. De RvS gaf verder aan dat de gemeente niet in strijd met een goede ruimtelijke ordening heeft ge handeld, dat het plan rechtmatig tot stand is gekomen en dat b en w zich netjes aan de regels hebben gehou den. Het besluit van de Kroon bete kent dat de bouwvergunningen kun nen worden verleend. Overigens moet de RvS nog een uitspraak doen over de zogeheten bodemprocedure. Dus staan staat achter het groteij van de zuivelwinkel een d aan kunstwerken en hangt van alles aan de muur. S van Souw Dumker en kerai Jasper Adema, beide Hoofj Verder natuurfotografie van d® sterdamse Odile Lemstra, vondsten van Niki Fröhlig.fo gedichten van Floor Voerman,® rellen van Ko van Velden ensc" rijen van Michaele Mazzeo. M veel mogelijk Texelse wisselende tentoonstelling al te hoge prijzen, willen ze I* bliek aan zich binden. De gr1" afhankelijk van de aanloop, gi van rond 12.00 uur tot circa 18 Bj Herman en Marie-Loulse Wiesman in Galerie Melk In de voormalige zuivelhandel in Den Hoorn.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 10