Hoofdrol voor solisten en sprankelende pianiste 2 Flora dik in de plus TEXELSE COURANT Vrouwenkoor zingt opera en close-harmony (j eslaagd Wat ik zeggen wou... oPIENie Agenda teso DINSDAG 28 JUNI 2005 Strijbosschool Volgens de voorzitter van het Vrouwenkoor kreeg het publiek af gelopen vrijdag eigenlijk twee con certen voor de prijs van één voor geschoteld: één met opera en daaraan verwante muziek en één met close-harmonysongs. Schot in de roos was de keus voor de twee jonge solisten die als bijzondere gasten waren uitgenodigd. Jam mer was dat de concertzaal - de hervormde kerk van Den Burg - door het warme zomerweer maar matig gevuld was. Op het operaprogramma stonden werken van grootheden als Mozart, Cherubini, Rossini en uiteraard Verdi. de operacomponist bij uitstek. Om de toehoorders niet al te zeer te laten gissen naar de inhoud van de stuk ken - toch een belangrijk element in opera's - gaf dirigent Arie Groen op ieder programma-onderdeel een korte toelichting. Het koor begon enigszins schuchter met een fragment uit een opera van Mozart, gevolgd door een mooi ge zongen Dorme, dorme, bon enfant, waarin een treffende, rustgevende sfeer werd opgeroepen. Luchtig en sprookjesachtig klonk het Koor der elfen, met een sprankelende en ve derlichte begeleiding door Annemiek Jasper op de (in Alkmaar gehuurde) vleugel. Voor de pianiste was een hoofdrol weggelegd: zij was de hele avond in touw om met haar energieke spel koor en solisten te ondersteunen en leverde hiermee een belangrijke bijdrage aan het weislagen van het concert. In een fragment uit de beroemde opera Le nozze di Figaro-van Mozart maakte de alt Leonore van Sloten haar entree. Zij maakte indruk met haar prachtige stem en ongekun stelde en warme uitstraling. In de mooie lange lijnen die zij met haar natuurlijke en vrije manier van zingen aanbracht, was de articulatie wel enigszins vlak, wat gevolgen had voor de verstaanbaarheid. In La Charité van Rossini soleerde sopraan Tara Pigal. Zij bediende zich van een uitstekende techniek en wist de sfeer van het melodieuze stuk goed te treffen. Pigal beschikt over een fraai stemgeluid, dat door een fractie minder vibrato nog meer zou kunnen stralen. Met veel overtuiging brachten koor en sopraan Noi Siamo Zingarelle uit La Traviata van Verdi: een stuk vol tra giek en leed, maar onderbroken door een feest van zigeunerinnen. Een las tige compositie, die met duidelijk ple zier en - waar nodig - mooi licht werd gezongen, zij het hier en daar met een enkel rafeltje. Ook dirigent Arie Groen liet zich niet onbetuigd. Vanaf zijn 'bok' ging hij tot verrassing van het publiek zingend een dialoog aan met de sopraan. Eén van de hoogtepunten van het eerste deel van het programma was het Bloemenduet van Delibes, een wonderschoon duet voor sopraan en alt. Dat de tekst ook hier moeilijk te verstaan was, werd ruimschoots ge compenseerd door de muziek en de uitvoering: fijnzinnig gezongen, ex pressief waar nodig, met verstilde momenten en stemmen die qua tim bre heel mooi samensmolten. Zowel publiek als koor was zichtbaar aan gedaan. De stemming na de pauze was een geheel andere. Waren vorig jaar al de eerste schreden gezet op het gebied van de meer trendy close-harmony, voor het 'tweede concert' van deze avond begaf het Vrouwenkoor zich geheel op de meer populaire tour. Aanvankelijk leek het koor zelf ook nog wat te moeten wennen aan de 'swing' die veel close-harmony- muziek in zich heeft, gaandeweg wer den enkele remmen losgelaten en kwam er een natuurlijke deining in de koorgelederen. Het is moeilijk bij dit soort muziek een goede balans te vinden tussen de verschillende stem men en om (ook nog) alles zuiver te houden, maar het koor kweet zich in lastige harmonieën met uiterste con centratie en zichtbaar enthousiasme heel behoorlijk van zijn taak. Vooral het jazzy Do what you do van Gershwin werd met de swingende dirigent Groen een feest. Voor de solisten was er nog een grappig duet gekozen, waarin zij in alle toonaarden beschreven hoe onweerstaanbaar zij voor mannen zijn. Door de kokette en kwinkelerende Tara Pigal en de wat rustiger, maar expressieve, stralende Leonore van Sloten leuk en sprankelend uitgevoerd. De avond werd besloten met een drietal liedjes van de Beatles, met als laatste When I'm sixty-four. Dat het koor de '64' nog lang niet is gena derd, bleek uit de jonge, frisse en over het algemeen homogene klank en de variatie in hét repertoire, waarmee het koor de toehoorders een zeer plezie rige avond wist te bezorgen. Lida Wels Mosselzaad Het verbod om nog langer kokkels te vissen (de scholeksters staan ap plaudisserend aan de kant) prikkelt de fantasie van de gebroeders Schagen om, langs nieuwe wegen toch de mosselzaadrijkdom uit de Waddenzee te oogsten, waarvan an ders een fractie, eenmaal volgroeid, in onze maag belandt. In de tijd dat het mosselproefstation in werking was, werden rekjes met petticoatgaas bespannen en als zaadvangers uitgehangen. Op deze manier werden grote hoeveelheden zaad gevangen en met een beetje fantasie zagen we na opkweek grote oogsten opgezakte mosselen in Franse en Belgische magen verdwij nen. Want grote oogsten halen we graag binnen. Dat spreekt altijd tot onze verbeelding. In het proefproject wordt nogal veel techniek ingezet en het is te hopen dat zo'n project zon der grote subsidiestromen succesvol verloopt. Uit de tijd van het mosselproefstation komt mij een Amerikaanse bezoeker uit de buurt van Washington en Seattle (aan de westkust van de Ver enigde Staten) in herinnering, die met name geïnteresseerd was in de mosselcultuur in Europa en de link legde naar de aan lager wal geraakte stam van de Lummi-lndianen, waar viskweek op basis van mosselen tot een groot succes leidde. In een verdrag uit de 19de eeuw werd een alleenrecht op de visserij van sockeyezalm verleend in een deel van een rivierdelta. Op basis van dat recht Rekening Mensen wat een week! Alle dagen stralend strandweer en het houdt nog niet op. Hoe hebben jullie je daar doorheen geslagen? Al vroeg in het voorjaar, zo een paar weken na de kalkoenen en mierzoete kerstversnaperingen, lieten de eer ste waarschuwingen voorde bikini- lijn zich alweer horen. Hoe durven ze! Naarmate de weken zich aaneen regen, werden de aansporingen dringender. Meiden, die vetrollen (zwembandjes, of wat aardiger, love handles) kunnen echt met. Dieet na dieet werd dringend aan geprezen. Zo af en toe probeer ik ze wel eens te lezen: mensen, wat een gedoe. En wat onpraktisch ook als de andere helft van je huishou den niet wil of hoeft te lijnen. Ik heb me dus opnieuw niet het hoofd op hol laten brengen. Jarenlange om gang met mezelf en een innige ver houding met de spiegel hebben geleerd dat het voorgeschotelde schoonheidsideaal buiten mijn be reik ligt. Geruststellende geluiden uit mijn naaste omgeving susten mijn toch sluimerende vermoeden dat er hier en daar best een paar pondjes afzouden kunnen. En dan komt de week der waarheid, het loon der zonde. Kan die bikini ei genlijk wel? Zal ik midden in de me nigte of misschien toch een rusti ger stukje strand? Waar is mijn verhullende pareo? Tjonge, die melkflessen, sorry, lelieblanke be nen, hadden ook wel eens een voorbereidend zonnebankje mogen zien. IJdelheid, uw naam blijft vrouw. Fijn dat ze bij de drogist van die handige zelfbrumende crèmes verkopen. Nee, mag ik bedanken voor koek? Doe mij maar een glaasje water. Pien Verberg Door deze vorm van viskweek zijn de Lummi-lndianen uit een diep dal ge klommen en leiden nu een welvarend bestaan. De voedselvoorziening van het hele project draait bijna volledig op mossels uit hangcultuur. Mossels, Uit het artikel over de Strijbosschool wordt mij duidelijk dat een bekrom pen, kortzichtige zienswijze op op voeding ervoor zorgt dat een prima school geen aanwas meer krijgt van nieuwe leerlingen. 'De school wordt steeds kleiner, loopt misschien wel leeg, dus daar brengen we ons kind niet naar toe.' Ja, zo krijg je een school wel om zeep. Schandalig dat er zo weinig mensen durven zeggen dat dit een kortzichtige en bekrom pen zienswijze is. Deze kleine school is een fantastische aanvulling op het aanbod op Texel. Op de Strijbos school heeft het team oog voor de ontwikkeling van het karakter van de kinderen. Ze hebben als team de mogelijkheden rekening te houden met de specifieke mogelijkheden en onmogelijkheden van de leerlingen. Kinderen die van nature geen meelo pers zijn, krijgen de kans zich daar in een stabiele omgeving te ontwikke len zonder dat ze voor hun sterke karakter gestraft worden door de 'kudde'. De school ligt op een rustige plek met veel groen en veel ruimte voor de leerlingen; er kan volop en veilig wor den gespeeld. Het enige dat deze school nodig heeft, is aanwas van nieuwe leerlingen van ouders met gezond verstand die verder kijken dan hun neus lang is. Ouders die de stap durven wagen hun kind onder de omstandigheden van een aantal leerlingen onder de opheffingsnorm vóór 1 oktober durven op te geven. Als er 31 leerlingen zijn, kan de school gewoon open blijven. Dus waar zijn die mensen met ge zond verstand? De Strijbosschool is een prima school met een team met visie en er wordt kwalitatief goed onderwijs geboden. De school biedt geen lopende bindwerk, maar maakt kunstwerkjes op maat. En hoewel de school afgelegen ligt en het vervoer een punt kan zijn, ben ik van mening dat daar oplossingen voor gevonden kunnen worden. Maria Arend, Den Burg. werd op last van de regering een olie raffinaderij gesloten en afgebroken. Vervolgens werd een viskweek van een zeer gewaardeerde vissoort: de bullhead opgezet. Deze vissoort was exclusief in handen van de Lummi's. Tegelijkertijd vormde de aanwezig heid van grote hoeveelheden mos sels in de baai zeer geschikt opfokvoer voor de jonge visjes. Al spoedig bleek dat de mossels geen onuitputtelijke voedselbron waren, maar ze vormden wel de basis van het succes. Om de productie veilig te stellen werd een gecontroleerde zaadval in hang cultuur opgestart. De mosselval werd mogelijk gemaakt door gebruik te maken van een pluizig soort lijn, met ontelbare harige uitsteeksels, ge bruikt bij hydrografisch onderzoek op zee (zogeheten haired fairing). De lij nen werden bevestigd aan drijvers van afgedankte pijpleidingen. Dit bleek een succesvoller manier om zaad te vangen. Een machientje dat het opgevangen zaad van de lijn stroopte, werkte zeer succesvol. Het opgevangen zaad spon zich op eigen kracht aan de lijn vast. Uitge hangen aan drijvers groeide het voor spoedig op. Bij halfwasgrootte voor zag deze opkweek bijna volledig in de voedselvoorziening van de kwekerij. Bij halfwasgrootte geoogst, afge stroopt, gekraakt en voorgedroogd werden schelpen en mosselvlees in een windtunnel gescheiden en in pallets als universeel opfokvoer ge bruikt. Zo draait de hele kweek van larve tot marktwaardige vis helemaal op mossels, grotendeels uit deze hangcultuur afkomstig. Grotendeels, omdat de mossels door de plaatse lijke bevolking niet als voedsel wor den gewaardeerd en niet worden Miriam Cnossen uit Oudeschild heeft aan de Vrije Universiteit van Amsterdam haar doctoraal Bedrijfs wetenschappen van de Financiële Sector behaald. Strandfeest Thijsseschool Op de Thijsseschool aan de Kogerstraat in Den Burg wordt vrijdag een groot strandfeest gehouden. De festiviteiten worden om 17.00 uur geopend met dans en djembé, waarna bezoekers kunnen deelne men aan allerlei activiteiten. Boven een open vuur kunnen brood jes gebakken worden en in de cocktailbar worden (alcoholvrije) cocktails geschonken, frisdrank en fruitsalade. Er is een ijscoman en er wordt een kelnerrace gehouden. Ver der zijn er andere 'strand'-activiteiten als barbecue, limbodansen, vissen en zoeken met een metaaldetector. Het feest duurt tot 20.00 uur. Logeerkoffertjes bij bibliotheek Omdat de vakantietijd de tijd van de logeerpartijen is, biedt de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg logeerkoffertjes aan. Elk koffertje is gevuld met prenten boeken, voorlees-CD's, boeken met korte voorleesverhaaltjes en -versjes. De inhoud van de koffertjes is ge schikt voor kinderen van twee tot zes jaar. De eerste logeerkoffertjes wor den woensdag uitgereikt aan voorleesoma's en hun kleinkinderen. Vanaf dat moment zijn de koffertjes het hele jaar door telkens voor drie weken te leen. Werk Höhner in bibliotheek De komende maanden zijn in de openbare bibliotheek aan de Drijvefetraat in Den Burg aquarellen te zien van de in de jaren zeventig op Texel woonachtige kunstenaar Paul Höhner. De aquarellen komen uit het gemeentelijk bezit en werden inder tijd aangekocht in het kader van de 'contraprestatie'. Niet zonder humor en met vaste hand en gevoel voor detail schilderde Höhner bodem vondsten, muntjes, tubes, land schappen, diertjes en waterwerken. Met de komst van Höhner bloeide het kunstenaarsleven op het eiland op. De TEEVA werd opgericht, een aan tal jaren werd het Waterverfconcours gehouden en drukkerij Brügemann bracht een kunstkalender uit. Tegen woordig woont en werkt Höhner in Bloemendaal. De tentoonstelling is le zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. die in hangcultuur worden gekweekt, hoeven voor consumptie niet te wor den verwaterd. Er gaat geen energie verloren aan het binden van slib. Ik zal het experiment van de gebroe ders Schagen met veel belangstelling volgen. Panelen over VOC op dijk Oudeschild Op de dijk bij Oudeschild worden deze week vijf doorzichtige pane len geplaatst met informatie over de Rede van Texel. De panelen slui ten inhoudelijk goed aan bij de zo juist voltooide maquette van de Rede. Op de fraai uitgevoerde, doorzichtige panelen zijn oude gravures afgebeeld en teksten over Oudeschild, de be tekenis van de Rede van Texel, de gevolgen van storm op de rede en de Wezenputten. De tekst is geschreven door de oud-Texelse VOC-historica Vibeke Roeper, die ook de gravures heeft uitgekozen. De panelen zijn 87 centimeter breed en 2,45 meter hoog en worden steeds geplaatst nabij een trapopgang en bij bankjes langs het fielspad aan de wadkant van de dijk. In de voorbereiding van het project heeft nauw overleg plaatsgevonden met het hoogheemraadschap en de gemeente, met name omdat ervoor gezorgd moest worden dat het dijk- lichaam niet door de bevestiging kan worden aangetast. De plaatsing van de informatiepanelen vindt plaats in opdracht van Stichting VOC 2002 Texel en wordt uitgevoerd door VW Texel. Michel Binsbergen, Den Burg. Voor het jaarlijkse uitje van zaal voetbalvereniging De Dam uit De Rijp had de organisatie het oog laten val len op Texel. Maar waar ga je dan naartoe? Op advies van een Texelse kennis, Hans Glandorf, werd een be zoek gebracht aan schipbreuk- en juttersmuseum Flora. Met als gevolg dat een groep van zo'n vijftig voetbal lers en aanhang, met de bierblikken al geopend, zaterdagmorgen daar in opperbeste stemming binnenviel. Even slikken voor Jan Uitgeest, vol gens wiens telling één van hen de tienduizendste bezoeker moest zijn. Maar wie? Omdat hij maar één fles Juttertje en één bos bloemen had, overhandigde hij de geschenken aan twee willekeurige leden van gezel schap, die onderling maar moesten uitvechten hoe ze de buit verdeelden. Het mocht volgens Uitgeest wat kos ten. want Flora heeft in het eerste half jaar van 2005 al 1988 bezoekers méér gehad dan vorig jaar. IFoto Gerard Timmerman) op WWW lEXELSECOURAMTNl Dinsdag 28 juni: In De Witte Burcht in de Molen straat in Den Burg wordt van 18.30 tot 20.30 uur een informatie bijeenkomst gehouden over schi zofrenie. De toegang is gratis. Om 19.00 uur begint op de wielerbaan aan de Haffelderweg een wedstrijd van Wielervereniging Texel. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 20.00 uur een hoorzitting met de raads commissie Grondgebied over het voorontwerp-bestemmingsplan Oosterend. Om 20.15 uur begint in de gerefor meerde kerk van Den Burg een concert van Elsa Kal (mezzoso praan) en Caroline Kuijpers (piano). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien Nirgendwo in Afrika (aanvang 19.00 uur), de ondertitelde versie van Madagascar (19.15 uur), House of wax (21.45 uur) en Batman begins (22.00 uur). Woensdag 29 juni: De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In het bezoekerscentrum Natio naal Park Duinen van Texel worden workshops gehouden over 'de b(l)oeiende natuur'. Bij deze work shops komen allerlei wetens waardigheden over de natuur aan bod. Aanmelden is niet nodig, deelname is gratis. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur een twee uur durende huifkar tocht over het oude land van Texel van start. Deelname kost €8,- voor volwassenen en €5,70 voor kinde ren. Opgave via tel. 312951. Bezoekers van schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuw- landerweg nabij Den Burg, kunnen vanaf 14.30 uur zien hoe een schaap wordt geschoren. De toe gang bedraagt €3,50. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,50. In Cinema Texel draaien De Kame leon II (aanvang 13.45 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.00 en 16.15 uur). War of the Worlds (19.00 en 21.45 uur), Nirgendwo in Afrika (19.00 uur) en Batman begins (22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim draaien Poeh's Lollifanten Film (aanvang 14.00 uur), Star Wars Episode III (16.00 uur) en de ondertitelde ver sie van Madagascar (19.00 en 21.30 uur). Donderdag 30 juni: Vrouwenvereniging De Kaarsvlam verkoopt in de protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgel fonds. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur (onder begeleiding van een gids) een twee uur durende wan deling door en rond het dorp van start. Deelname kost €5,- voor volwassenen en €3,- voor kinde ren (inclusief toegang tot het mu seum). Aanmelden via tel. 312951 Om 15.00 uur wappert op het strand tussen paal 15 en paal 16 Hoogwater te Oudeschild Di. 28 01.35 en 13.54 u. Wo. 29 02.30 en 15.01 u. Do. 30 03.20 en 15.44 u. Vr. 01 04.10 en 16.55 u. Za. 02 05.10 en 17.57 u. Zo. 03 06.40 en 19.15 u. Ma. 04 07.56 en 20.05 u. Di. 05 08.34 en 20.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 3 juli op om 05.20 uur en gaat onder om 22.09 uur; dinsdag 28 juni laatste kwartier; don derdag 30 juni doodtij. de langste waslijn die ooit op het eiland te zien is geweest. Mense die wasgoed hebben, of will» helpen bij het ophouden van ft lijn, kunnen zich om 14.30 uvi melden bij paal 15. Recreatief bridgen in dorpshuisDi Hof in De Koog. Aanvang 19$ uur, kosten €2,50 per persoon. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg is de vervolg- bijeenkomst met betrekking tot te nieuwe gemeentehuis. De arcfo- tect heeft de suggesties Texelaars verwerkt en het resultaa daarvan wordt gepresenteerd Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien War of the Worlds (aanvang 19.00 en 21/5 uur), De Kameleon II (19.15 uur)» de ondertitelde versie v, Madagascar (21.30 uur). Vrijdag 1 juli: De protestantse Waddenkerk De Cocksdorp is van 10.30 ta 13.30 uur open voor bezichtiging Vrijwilligers vertellen over het m dan 150 jaar oude gerestaureerd; gebouw. Het Zeemanskerkje in Oudescte is van 14.00 tot 17.00 uurteb- zichtigen. Bij de Thijsseschool in Den But wordt van 17.00 tot 20.00 uure» strandfeest gehouden. Van 20.15 tot 22.00 uur bezicht- ging boothuis KNRM-station 0; Cocksdorp. De reddingswinkeh geopend en er worden films m de reddingmaatschappij vertoond In het kader van de Natiorai NachtvlinderNacht laten vlinder- kenners publiek van 22.30 tot2.0C uur kennismaken met de nach:- vlinders die op Texel voorkom». Locatie is een stuk bos bij 't Tuf veld in de Dennen, ledereens welkom. In Cinema Texel draaien De Kan* leon II (aanvang 16.15 en 19,1! uur), de ondertitelde versie Madagascar (16.30 en 21.30 uu; en War of the Worlds (19.00 si 21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief vakantiecentrum De Krim dras?, de Duits gesproken versie \f Madagascar (aanvang 19.00 a en Batman begins (21.30 uur). TESO zet in en rond het weekend; geregeld twee boten in en verzon? dan ieder half uur een afvaart, zo wel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van6.3.' tot 20.00 uur. zaterdag en man dag van 9.30 tot 16.00 uurenzcr- dag van 14.30 tot 20.00 uur." ondanks moeten automobilisten rekening houden met wachttijden. Die kunnen vrijdag op Texel tusse" 9.00 en 13.00 uur en in Den Hè der tussen 13.00 en 18.00 uurty lopen tot een uur. Zaterdag mo-r in Den Helder tussen 8.00 en 16 uur mogelijk een half uur word? gewacht. Nadere informatie Ier worden verkregen via tel. 369600 of e-mail info@teso.nl C; veerdienst heeft ook een eio? website: www.teso.nl. Üg) TEXELSEWCOURANI Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Deo Br, Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.h Gerard Timmerman (hoofdredacteur Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 2214 02 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half |aar €34,65 33,05 H*»* Per jaar €67,50 65.35 V*? Bij verzending naar het buitenland w portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken K» afloop van de abonnementsperiode li In Zangdiensten in De Cocksdorp In de (protestantse) Waddenkerk in De Cocksdorp worden deze zomer iedere zondagavond speciale zang diensten gehouden, waarbij* 05rna zoekers zelf bepalen welke li#» worden gezongen. De dienst* steeds om 19.30 uur en duurt veer een uur. De eerste is of 3 juli, de laatste op 7 augusti* Hoofdrollen waren in het concert weggelegd voor met name pianiste Annemiek Jasper en soliste Tara Pigal. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2