Bedrijvig heicl 'Solidariteit op Texel oet verbeterd worden' TEXELSE f COURANT ijk investeert 800 miljoen euro Regio krijgt inspraak nieuw Waddenfonds SWT wil af van inkomenseis bij verdeling woonruimte Bijzondere reclamewagen Maartenhuis Auto total-loss na brand Peter Breuer en Andre van der Wulk wagen van het Maartenhuis officieel in gebruik. Ambtsbezoek Borghouts aan eiland DINSDAG 28 JUNI 2005 ten om gezamenlijk voor de belangen van het dorp op te komen een goed voorbeeld van solidariteit. 'Daar zijn ze heel breed om tafel gaan zitten, iedereen heeft zijn plannen op tafel gelegd en vervolgens zijn ze er sa men mee naar de provincie gegaan.' De dorpscommissie van Den Hoorn nam een voorbeeld aan het Drentse dorp Buinen waar met gezamenlijk gedragen plannen bij de provincie voor diverse projecten financiële steun werd verworven. Den Hoorn hoopt dat haar gezamenlijk aanpak ten goede komt aan zowel de inwo ners, de toeristische sector, kleine ondernemers en boerenbedrijven in het dorp. Volgens Eelman zou iets dergelijks ook eilandbreed kunnen worden opgepakt. Een gezamenlijke stem van het eiland kan ook van be lang zijn om een beroep te doen op de investeringen die het rijk de ko mende jaren vanuit het Waddenfonds in het Waddengebied wil doen. Ver betering van de economie is één van de doelstelling van dat fonds. Be halve in Den Hoorn hebben overigens ook in Oosterend en Eierland belangengroeperingen gezamenlijke toekomstvisies opgesteld. Oosterend was de eerste die er een presen teerde. De commissaris van de koningin toonde zich onder de indruk van de diverse projecten die voor de ko mende jaren op stapel staan. Het college leidde hem rond langs de toe komstige campus op 't Horntje. de Volmolen, de locaties van het toe komstige raadhuis en het toekom stige gezamenlijke hulpverlenings gebouw. de haven van Oudeschild en het Maritiem en Jutters Museum waar een nieuw multifunctioneel hoofdgebouw moet komen voor on der meer de huisvesting van de ma- Massagesalon in Den Burg In een ruimte achterin mystical giftshop Parona in de Weverstraat is Priscilla Haring een massage salon gestart. Ze hanteert verschil lende soorten massagetechnieken en gebruikt daarbij etherische oliën en/of gedroogde kruiden. 'Massage kan veel pijn wegnemen'. onderlinge solidariteit op Texel worden verbeterd. Door gezamenlijk een vuist te ma- kunnen de sectoren die het teel economisch moeilijk zich beter manifesteren, burgemeester Joke Gel vrijdag tijdens het ambts- [zoek van commissaris van de jnmgin Harry Borghouts aan «I. isituatie in de visserij, de bollen- lt, het toerisme en de schapen- jderij was éen van de gespreks- Kjerwerpen tussen Borghouts en [college van burgemeester en houders. Die sectoren staan er op je1 op het moment economisch Sal te best voor en dat ontging ook rghouts met. Hij pleitte ervoor dat sectoren gezamenlijk aan een piekeer werken. 'Er moet worden ykomen dat iedereen zijn eigen jgaat bewandelen.' routs liet weten dat de provin- bereid is eventueel een regionaal ukkelingsplan voor Texel op te ar. als het eiland daarom zou vra- i Zulke plannen worden meestal grotere schaal toegepast, maar s ook mogelijk een model voor ei te maken.' Geldorp gaf aan dat betering van de saamhorigheid sig is om de tegenvallende tijden lerhet hoofd te bieden. 'De solida- a: is aan het verdwijnen, terwijl we ssamen dingen moeten ontwikke- De burgemeester zei al sinds het in van dit jaar een afname van de mnorigheid te bespeuren. Die is pis haar niet meer hetzelfde als so idanteit die ze zes jaar geleden Texel aantrof. Swuder Nel Eelman noemde de e waarop belangengroeperingen len Hoorn om tafel zijn gaan zit- meenten en provincies die jde Waddenzee grenzen krijgen raak in de wijze waarop de n uit het Waddenfonds de nde jaren worden geïnves- iDat hebben de provincies en emeente met het kabinet be ll kabinet wil eind 2005 een pringsplan vaststellen en aan- 'enaan de Tweede Kamer. Via het Sieten Regionaal Coördinatie- ne Waddengebied (RWC) krijgen i orovincies en de gemeenten, der Noord-Holland en Texel, fe&genheid om rechtstreeks ad- f aan minister Dekker van Volks- ig. Ruimtelijke Ordening en bi te geven. Ze kunnen wijzigin- ■waanvullingen voorstellen. Mi- ^Dekker is uiteindelijke degene te knopen doorhakt en bepaalt projecten in het Wadden- sdvoor subsidie uit het Wadden- Jsinaanmerking komen. De par- ftiebben met elkaar afgesproken ld, een bedrag van 800 «neuro ov'er een periode van 20 |nietvoor reguliere werkzaamhe- worden ingezet. Het geld is Mom de natuur, de kennis en duurzame economie in het ibied te stimuleren, anfonds komt voort uit een ik dat de commissie-Meijer P aar naar het Waddengebied platen vemchten. Landelijk trok rzoek veel aandacht door ■advies om onder voorwaarden Jróning toe te staan ('met de paan de kraan'), maar de com- concludeerde ook dat er Pw was van achterstallig onder- (Warm fietspad «raturen bereikten vrijdag Wrote hoogte, dat het zelfs het nen fietspad tussen Den Hoorn teveel werd. houd in het Waddengebied en dat er 'een omvangrijk investeringsplan nodig is voor de versterking en het beheer van de natuur en een duur zame ontwikkeling van het gebied.' De strijd of het kabinet 500 of 800 miljoen in het fonds moest stoppen, is beslecht. Het is onder druk van gemeenten en provincie 800 miljoen geworden. Het kabinet heeft als voor waarde bedongen dat de mechani sche kokkelvissers die eind vorig jaar hun werk moest beëindigen dan uit het Waddenfonds worden gecom penseerd. De gemeenten en provin cies laten in een gezamenlijke verkla ring blijken niet erg gelukkig te zijn met de koppeling die het kabinet tus sen de gasboringen (goed voor miljardeninkomsten) en het Wadden fonds heeft gelegd. Volgens hen was het zonder de gasboringen ook noodzaak voor het njk om in het Waddengebied te investeren. Naast het investeringsplan wordt er de ko mende maanden ook gewerkt aan een uitvoeringsplan voor 2006 tot en met 2010. Dat plan, waarin wordt beschreven wanneer aan welke pro jecten moet worden gewerkt, wordt opgezet door een werkgroep waarin het rijk, de provincies en de gemeen ten vertegenwoordigd zijn. Bedoeling is dat het uitvoeringsprogramma in het voorjaar van 2006 aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Sportvissen Vier vissers namen deel aan de vijfde wedstrijd om het Texels kampioen schap kustvissen, die niet bij paal 15, maar bij paal 28 werd gehouden. Door de noordelijke wind waren de verwachtingen niet hoog. Na tweeën eenhalf uur vissen waren er drie vis sen gevangen. Rein Kuyper eindigde als eerste met 31 centimeter vis. Tweede werd Poul Verhagen (27 cm), derde Johan Hopman (14 cm). De eerstvolgende wedstrijd wordt ge houden op 3 september bij paal 17. Aanvang 18.00 uur. De Stichting Wonen Texel (SWT) wil de inkomenseisen bij woning toewijzing laten vervallen. Direc teur Jan van Andel vindt deze eisen te beperkend voor woningzoeken den, arbeidsintensief, fraudege voelig en bovendien overbodig omdat de woonkansen voor men sen met een laag inkomen niet slechter zouden zijn dan de kansen voor mensen met een middenin komen. De directeur beseft echter dat het schrappen van de inko menseis een rigoureuze maatregel is waarvan de consequenties niet volledig zijn te overzien. Gepleit wordt daarom voor een proef van een jaar. B en w zijn nog voorzich tiger en willen niet verder gaan dan een proef van een halfjaar. Van Andel wijst erop dat van de hui dige regeling vaak misbruik wordt ge maakt. Regelmatig worden woningen toegewezen aan 'alleenstaanden' met een laag inkomen. Na een paar maanden wordt dan medehuurschap aangevraagd vooreen 'nieuwe' part ner. Het gezamenlijke inkomen is dan meestal aanzienlijk hoger dan de maximale grens van €25.075, - De stichting krijgt daarop veel commen taar van buurtbewoners en woning zoekenden, maar kan er weinig tegen doen. Afschaffing van de inkomens grens lijkt daarom de beste oplos sing. B en w tonen begrip voor dit stand punt maar wijzen erop dat het doel van de regeling goed was: mensen met een laag inkomen een woning Eilanden boos over mogelijk sluiten Brandaris Minister Peijs van Verkeer en Wa terstaat kan protesten verwachten van de colleges van burgemeester en wethouders van de Wadden eilanden. Zij hebben veel moeite met ideeën van Verkeer en Water staat om ook de Brandaris op Ter schelling van zijn bemanning te ontdoen. Burgemeester Joke Geldorp liet vrij dag weten dat het Eilander College (het dagelijks bestuur van het nieuwe samenwerkingsverband tussen de vijf Waddeneilanden) bij de minister aan de bel gaat trekken. Het al lan ger rondgaande gerucht dat de vuur toren op Terschelling ook onbemand wordt, berust volgens de burgemees ter op waarheid en staat haaks op afspraken die de eilanden en de mi nister in 2004 hebben gemaakt. Toen werd onder meer bepaald dat de Eierlandsche vuurtoren op Texel de finitief niet meer bemand wordt. De Brandaris op Terschelling houdt met een lage huur toewijzen zodat weinig of geen huursubsidie hoeft te worden verstrekt. Het college gaat akkoord met de afschaffingsproef, zij het voor een half jaar zodat de (finan ciële) gevolgen al snel kunnen wor den bekeken. In die periode wordt met meer op inkomen toegewezen, maar evengoed moet het inkomen wel in beschouwing worden geno men. Naast het afschaffen van de inko menseis heeft de Stichting Wonen Texel nog meer maatregelen voorge steld om het toewijzingsbeleid 'beter, transparanter, eenvoudiger en eerlij ker' te laten verlopen. De in februari gemaakte afspraak dat 75 procent van de vrijkomende huurwoningen bij voorrang wordt toegewezen aan kan didaten die een eengezinshuurwo- ning van de SWT achterlaten zou gewijzigd moeten worden. Men wil nu dat dit percentage betrekking heeft op alle huurwoningen van de SWT. Het college stemt hiermee in, maar wil wel dat de zogeheten senioren regeling in stand blijft: 75 procent van de seniorenwoningen wordt toege wezen aan mensen die een een gezinswoning achterlaten. Ook de voorrang voor bewoners die maat schappelijk/economisch gebonden zijn aan het dorp waar de woning staat, zou overeind moeten blijven. Met het voorstel van de SWT om de voorrangsregel te schrappen voor kandidaten die binnen hetzelfde woningcomplex willen verhuizen, heeft het college geen probleem. voortaan met een radar en een infraroodcamera op de vuurtoren het Eierlandsche Gat van een afstand in de gaten houden. Geldorp kondigde aan dat het Eilander College de hulp van de com missarissen van de koningin in Noord-Holland, Friesland en Gronin gen inroept als minister Peijs door gaat met het plan om de bemanning van de Brandaris te halen en de cen trale zeeverkeerspost toch naar de vastewal zou laten gaan. Ze deed dat tijdens het bezoek van Harry Borghouts, commissaris van de ko ningin aan het eiland. Raadsleden uitten tijdens een vergadenng met Borghouts ook hun zorgen over het onbemand zijn van de vuurtoren. De commissans kon er in eerste instan tie niet veel mee. Volgens hem zou met een camera mogelijk zelfs veili ger kunnen worden dan wanneer ie mand met een verrekijker vanaf een vuurtoren kijkt. De burgemeester maakte hem daarna duidelijk dat het voor veel mensen op de eilanden nog steeds een vreemde gedachtegang is dat er geen mensen meer op de vuur toren zitten. vertelt Haring, die haar werk in massagesalons in Amsterdam af bouwt en haar terrein verlegt naar de winkel van haar moeder Janny Plaatsman, waar achterin de zaak een salon is gemaakt. Ze beoefent wat ze zelf omschnjft als ont- spannings- en intuïtieve massage. 'Ik werk op gevoel en maak gebruik van verschillende technieken, zoals de klassieke massage, aromatherapie, acupressuur, reflexology en meridiaanmassage. Veel klachten worden veroorzaakt door vastzit tende spieren, bijvoorbeeld in de onderrug, tussen de schouderbladen of in de nek. Ze zijn vaak het gevolg van een verkeerde werkhouding of overbelasting. Ik masseer bijvoor beeld de hand van een gitarist die elke avond moet optreden. Maar pijn kan ook een andere oorzaak hebben, bijvoorbeeld gebeurtenissen uit het verleden. Als ik bepaalde plekken masseer, kan dat reacties opleveren. Niet al te extreem, maar er kunnen wel emoties vrijkomen.' Hanng is geen fysiotherapeut en benadrukt geen verstuikte enkels of fracturen te behandelen. Ze werkt op afspraak, die in de winkel kan worden gemaakt. De komende jaren rijdt er een bij zonder uitziende wagen over het eiland. Het Maartenhuis in De Koog heeft sinds zaterdag een nieuw personenbusje dat van voor naar achteren is behangen met reclameboodschappen van Texelse bedrijven en ondernemin gen. De leefgemeenschap heeft de bus gekregen van een Haarlems bedrijf dat de adverteerders heeft geworven. Ze moesten er bij het Maartenhuis zelf even aan wennen. Al diverse malen hadden ze bij de post een fol der ontvangen van het bednjf, waarin de gratis bus vol adverteerders werd beloofd. De folder ging meermalen rechtstreeks door naar het oud pa pier, maar een paar maanden gele den werd het idee toch eens serieus in de groep gegooid. Het resultaat reed zaterdagochtend tijdens de open dag van de werkplaats van de leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten de binnenplaats op. Voor in ieder geval de komende vijf jaar heeft het Maartenhuis de gratis bus in bruikleen gekregen. "We moe ten wel zelf voor het onderhoud zor gen en de benzine betalen, maar voor de rest is hij helemaal gratis', aldus beheerder Gerrit Verhoeven. Het Haarlemse bedrijf kon de bus gratis ter beschikking stellen door de grote hoeveelheid reclame aan de buiten kant. 'Liefst 31 Texelse bedrijven en ondernemingen hebben er hun me dewerking aan verleend', aldus Ver hoeven. 'Alleen aan één kant hebben we nog een wit vlak over.Bewoners Peter Breuer en André van der Wulk namen de wagen officieel in gebruik door er een grote stnk vanaf te halen, waarna Jan Frans Haveman en Bert Lap konden uitstappen. De nieuwe bus. een Fiat Dukato, is geschikt voor vijf personen. Het Maartenhuis wil hem gebruiken voor kleine ritjes als er iemand naar de fysiotherapeut, de tandarts of de huisarts moet en voor de boodschappen. De nieuwe wagen is een aanvulling op de twee bussen die de leefgemeenschap al had De toenemende bezuinigingen in de zorg waren volgens Verhoeven de aanleiding om het aanbod van het bedrijf uit Haarlem serieus onder de loep te nemen. 'We hadden eerst zoiets van "dat doen we niet", want dat past niet bij het Maartenhuis, maar door de bezuinigingen ga je er toch over nadenken Het idee van een wagen met reclame werd in de diverse kringen (overleggroepen) be sproken en er bleken geen ethische bezwaren te zijn Verhoeven nam contact op met Haarlem en stuurde brieven naar diverse Texelse bedrij ven en ondernemingen met de me dedeling dat zij door het Haarlems bedrijf zouden worden benaderd. Een aantal bednjven zag af van medewer king, omdat ze het niet vertrouwden en anderen gingen met het bedrijf in zee. De sponsors kregen na de ingebruikname als dank allemaal een foto van alle bewoners van de leef gemeenschap. Treintje langs strandslagen Van de boot tot aan De Cocksdorp zou in de toekomst een treintje moeten rijden. Toeris ten zouden met dat treintje bij elke strandslag moeten kunnen komen en worden afgezet. Dat pleidooi hield Roelie Bakker (Texels Belang) tijdens het be zoek van de commissans van de koningin aan Texel. Bakker kreeg bijval van Arthur Oosterbaan (Groenünks) die soortgelijke trei nen op de Duitse Wadden eilanden zag. Volgens hem kun nen toeristen met behulp van een treintje ook gemakkelijk hun ba gage vervoeren. 'Zeker als ze die aan boord al kunnen afgeven.' Harry Borghouts ging er verder niet op in. Burgemeester Geldorp gaf Bakker de hint dat zij als raadslid de mogelijkheid heeft om 'van dromen een realiteit' te maken. 'Werelderfgoed even laten rusten' Gelet op de verdeeldheid van de waddeneilanden over de aan melding van de Waddenzee als werelderfgoed, is het beter deze kwestie een tijdje rust te gunnen. Aldus de mening van de Eilander Raad, die donderdag 23 juni de eerste vergadering hield in Dongeradeel. Vertegenwoordigers van de gemeen teraden van vijf waddeneilanden wis selden na de installatie van de Eilander Raad op 23 maart door mi nister Remkes voor het eerst van gedachten. Met de samenwerking beogen de verschillende eilanden hun zelfstandigheid te versterken, hun bestuurlijke slagvaardigheid te vergroten, de kwaliteit van de dienst verlening te verhogen en een sterkere gesprekspartner voor overheid en andere instanties te zijn. Afgesproken is dat de Eilander Raad zich op hoofdlijnen met de eigen problema tiek zal bezighouden, voornamelijk coördinerend zal bezig zijn en zaken die de gemeentegrenzen overschrij den gezamenlijk op zal pakken. Dua lisme houdt de raad buiten de deur. de voorkeur werd uitgesproken voor een monistische werkwijze, op basis van voorstellen van het Eilander Col lege, waarin onder meer burgemees ter Geldorp zitting heeft. Gespreks onderwerpen waren de internationale samenwerking tussen de eilanden (Eurregio)'en de problematiek van de jachthavens en recreatie (kitesurfen en recreatieverordering). Wat betreft het werelderfgoed vindt de raad dat de komende tijd moet worden benut voor het geven van goede voorlich ting aan de bevolking. De eerstvol gende vergadering wordt in novem ber op Texel gehouden. Brandweerlieden blussen de brandende Volkswagen op het parkeerterrein aan de Emmalaan. (Foto Jeroen van HattumJ Een 25-jarige Texelse heeft zondagmiddag op het parkeerter rein tegenover de OSG aan de Emmalaan in Den Burg het motor blok van haar Volkswagen in vlam men zien opgaan. Er was brand ontstaan, kort nadat ze had ge tankt. 'Ze rook daarna tijdens het rijden een brandlucht en zag ook rook onder de motorkap vandaan komen, waarna ze resoluut haar wagen op het par keerterrein heeft neergezet', aldus een woordvoerder van de politie. De wagen stond op een plek waar niet direct andere wagens in de buurt stonden. Enkele gewaarschuwde mensen van de nabijgelegen tennis baan gingen de brandende auto als eersten te lijf met poederblussers. 'De vlammen sloegen er uit', aldus een omstander. Later maakte de brandweer de bluswerkzaamheden af. Het duurde ongeveer een kwartier voordat de brandweer er was, terwijl ze normaal vaak al binnen een paar minuten ter plekke zijn. Door nog onbekende oorzaak duurde het deze keer te lang voordat er voldoende mensen van de dienstdoende ploeg bij de kazerne waren, waardoor er ook vrijwilligers van een andere ploeg moesten worden opgeroepen. De auto is volgens de politie woordvoerder total-loss. Commissaris van de koningin Harry Borghouts had vrijdag op het raadhuis overleg met vertegenwoordigers van de politieke partijen. Naast hem burgemeester Joke Geldorp en raadsgriffier Marit de Porto. ,Foto jemon van Hattum quette van de Reede van Texel. Di recteur Esther Banki leidde hem en het college rond langs de maquette. Borghouts toonde zich onder de in druk van de dynamiek die het eiland uitstraalt. Mede daarom is het vol gens hem ook van belang dat er ac tie wordt ondernomen om te voorko men dat de sectoren waar het slecht gaat verder afglijden. Op vragen van raadslid Frans Visman hoe hij tegen de kanjerprojecten aankijkt, ant woordde Borghouts dat er 'mets mis is met die doelstellingen. Het maakt een dynamische indruk.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5