r Ultralicht vliegtuig primeur voor Texel i-Stevige wind hindert Tuusrondje Rechter is eigenaren op De Krim ter wille TEXELSE y COURANT- Boogschutters zetten stijgende lijn voort Skaters ontdekken Texelse 'spots Gemeente moet actie opschorten Participatie Noordwest 8 Van 'lucht van asfalt' tot nuttige lobbyclub Deelnemers aan hel Texelweekend de Eilandschutters noteren de punten de zojuist verschoten pijlenserie DINSDAG 28 JUNI 2005 Promotie voor Marlon Marei Hoewel gymnast Marlon Marei af gelopen weekeinde in Emmen ver onder zijn kunnen presteerde, was zijn totale seizoenprestatie genoeg om te promoveren naar de hoog ste topsportklasse, de A-lijn. Of de overstap naar de topsport klasse haalbaar is, valt nog te bezien. Marei gaat volgend jaar naar de tweede klas van de OSG en heeft met de luxe die zijn medesporters heb ben, die allemaal naar een sport school gaan met een aangepast les programma. Ook zal Gymvereniging Texel een samenwerkingsovereen komst met WIK FTC Heerenveen moeten tekenen, wat financiële con sequenties heeft voor de thuisclub en voor trainer Abdu Bahrini, die zich regelmatig in Heerenveen zal moeten laten zien om Marei thuis, in de Beatrixzaal, goed te kunnen begelei den. En dan is er nog de afstand tus sen Texel en Heerenveen en de daar mee samenhangende reistijd. In Emmen begon Marei met medaille aspiraties aan vier toestelfinales. Hij kwam in actie op de vier toestellen brug, rek, voltige en ringen. Al bij de brug ging het fout. Bij zijn afsprong met een dubbele salto landde hij slecht en kwam op zijn hoofd terecht. Uit het veld geslagen, ging gedu rende de rest van de wedstrijd eigen lijk alles fout wat fout kon gaan. Zelf zei Marei na afloop: 'Ik had mijn dag gewoon met.' Met deze wedstrijd sloot hij het seizoen af. Er wordt in de vakanties gewoon doorgetramd, maar Marei zal de wedstnjdloze zo mer ook gebruiken om te beslissen wat zijn mogelijkheden zijn. loogschieten zit in de lift. Dat Beek dit weekend maar weer eens op de 28e Texelronde van de ïandschutters dat zaterdag en ondag 107 deelnemers trok, raarmee de stijgende lijn wordt joorgezet. eledialecten klonken op het C-veld sn Texel'94 waar de blazoenen :onden opgesteld. Schutters uit het riese Tytsjerkstradeel, het Drentse leenwijk. het Zuid-Hollandse Aal eren andere plaatsen liepen door ar heen en volgden met belang- 'ïg eikaars verrichtingen. Er was re van serieuze competitie, maar Ikoral de sfeer, de gezelligheid, de wmmodatie en de wijze waarop Ktoernooi al jaren wordt georgani- »d, maken dat menig schutter al ilejaren van de partij is. Sinds een sarjaar mag er onder strenge voor aarden ook worden gekampeerd rd clubgebouw Odysseus, wat shame wel zo aantrekkelijk maakt tiooreen gezellige sfeer zorgde op s terreinen aan de Emmalaan. tiniers en oude rotten, maar ook Ijeugd beoefenden de sport met rgave, waarbij geschoten werd in ïhillende klassen, zoals recurve pi (met vizier), compound (snel- zuiverder) en barebow (kaal). Nieuw dit jaar was de wedstrijd met longbow, een boog die in principe uit één stuk hout is gesneden en waar mee op gevoel wordt geschoten. Een bijzonder exemplaar was die van voormalig 'lepenjager' Kees Bakker, die van veerkrachtig iepenhout zelf een boog had gesneden en er be hoorlijk trefzeker mee was. Zaterdag ondervonden de schutters wat last van zijwind, waardoor met name de lichtere houten pijlen van de longbows nogal wat afwijking ver toonden. Maar zondag waren de omstandigheden optimaal en werd bijzonder gericht geschoten. Som mige schutters waren dermate goed op dreef dat het blazoen moest wor den vervangen omdat de hele roos aan stukken was geschoten. Toevaltreffer of niet, maar schutter Jan Stennebrink uit Zaandam eve naarde Robin Hood door zijn eigen pijl te treffen. Uilslagen: Short Metric zaterdag Bare bow: 1. Maria v.Dorp. Saense Handboog skutters. Compound: 1Jan v. Loo. Sagittarius Emmen, 2 Bart Heuvel, Saense Handboog skutters. 3 Chris Panhuis, Noordkop Den Helder. Long bow: 1 Jan Pnns. Eilandschutters Texel, 2 Kees Bakker.Eilandschutters Texel Recurve dames: 1 Georgine Mol, Frederik Hendrik Delft. 2 Carolien v Buren, Robin Hood Schutters. 3 Gon Hartsuiker. Go|a schutters Den Helder. Recuve heren Ie klas 1. Hans Wilthagen Target Aal smeer, 2. Gert-Jan Schoort, Eilandschutters Texel, 3 Pieter Duin Eilandschutters Texel Recurve heren 2e klas. 1. Bouwe Kuipers. Eilandschutters Texel. 2 Aad van Gils, Eiland schutters Texel, 3 Hans Gijtenbeek, Saense Handboogskutters. Jeugd recurve 1. Mark Wiering, Eilandschutters, 2 Maikel Smit, Eilandschutters, 3. Nils Veldhuis, Eiland schutters 28e Texelronde: Bare bouw: 1 Dirk Braad, Robin Hood Steenwijk, 2. Rob Duivenvoorden, Target Aalsmeer, 3. Esthy Janiewicz, Saense Handboogskutters. Compound dames 1 Wilma Heijnen, Noordkop Compound heren: 1 Jan v Loo Sagitamtas, 2. Jan Nebbeling, Noordkop. 3 Chris Panhuis, Noordkop. Long bouw 1 Kees Bakker. Eilandschutters. 2 Wim Vlas. Eilandschutters. Recurve dames' 1 Gon Hartsuiker. Go|a schutters, 2. Carolien v Buren, Robin Hood, 3 Georgina Mol, Frederik Hendrik. Recurve heren 1e klas 1Peter Bakker Streek- schutters Stedebroek. 2 Gert-Jan Schoorl, Eilandschutters Texel, 3. Chris Franssen, V.V.A.S Tytsjerkstradeel. Recurve heren 2e klas: 1. Aad v Gils.Eilandschutters, 2. Douwe Dijkstra WA S 3 Robert Riemslag. Frederik Hendrik. Recurve jeugd 1e klas: 1. Nathalie Braad, Robin Hood, Steenwijk, 2 Mark Wiering, Eilandschutters. 3 Maikel Smit, Eiland schutters Recurve jeugd 2e klas 1 Daniel Braad. Robin Hood. Steenwi|k, 2 Barry v.Mourik, VZOS. Santpoort. 3 Jesse Ellen, Eilandschutters Compound |eugd 1 Marcel v.d.Broek, Fredenk Hendrik De Club- wisselbekens gewonnen door de Eiland schutters met 2429 punten (voor de eerste keer) Tweede werd Frederik Hendrik met 2420,1 punten en derde 3e Saense Handboogsk met 2348,4 punten stevige, inmiddels tot kracht vijf ^wakkerde wind, deed veel !rs zaterdag besluiten het jsrondje niet uit te varen, maar na mch bij paal 9 per auto naar paal teru9 te keren. De teams die het fcte traject wel over het water vol- fn. kregen het zwaar te verdu ren op de ontstuimige Noordzee. De harde wind en stevige golven pleeg den een aanslag op de conditie van de zeilers. De ingezette rubberboten hoefden echter met in actie te komen en alle zeilers bereikten moe, maar voldaan en zonder brokken het strand bij paal 33. In totaal deden 25 teams mee. Sommigen van hen vol brachten de tocht voor de eerste maal. Het eerste stuk, op de Wad denzee, ging het voor de wind, al deed de vlagerige wind enkele boten omslaan. Springweekend i^anege Akenburg verdienden de tystiidens het springweekend van ^ag en zondag maar weinig ^punten. De paarden scoorden ■veekend begon met een clinic ^openbare les), gegeven door Hoogenraat. Een leerzame S^oor deelnemers en publiek, dat yn dat de ruiters hun paard of i aan het eind van de les Tafeleerder en netter over het J0"*konden laten gaan. Dat het ^voudig was het geleerde in T^'e brengen, bleek zondag tij- wedstrijd. Waar het met hulp Hoogenraat wel goed ging, ^s'en de deelnemers het nu zon- Wp zien te klaren en dat viel af niet mee. ■g®J0ufs klasse B. categorie A imet Kns 0 0. sti|l 50.2 wp Klasse irc"hÜ^Ü Winnaar- allen voortijdig het J 3d met drie weigeringen 1 Mariska Witte met Typical Dutch. 0.0. 46 stijl, 2 wp., 2.Dennis Kuiper met Lars, 0.4,42 stijl. 2 wp. Winstpunt voor Gerard Roeper en Diana Kooiman Klasse L paarden 1 Kris Arkenbout met Oraya. 0. 0. 43,10 tijd, 2 wp. Tweede parcours - Klasse B. categorie A: 1 Miriam Hin met Kris 0.0, stijl 47,2 wp. Klasse B, cat. E 1 Priscilla Noorlander met Flame, 8. 44 stijl, 0 wp Klasse B paarden 1 Diana Kooi man met Rockefeller, 0. 0, 51 stijl, 2 wp.; 2 Manska Witte met Typical Dutch, 0 0. 47.5 stijl, 2 wp Winstpunten voor Gerard Roeper met Sandra (2), Maartje Meijer met Engberts Gambler (1) en Dennis Kuiper met Lars (1) Klasse L paarden 1 Esther Bakker met Nero K, 4 ft. 1 wp Onder invloed Een 32-jarige Texelaar is zaterdag ochtend in de Dorpsstraat in De Koog bekeurd omdat hij alcohol had ge dronken en toch achter het stuur van zijn auto was gekropen. De man blies 485 ug/l, terwijl het wettelijk toege stane maximum 220 bedraagt. Hij kreeg een proces-verbaal. Dressuur bij Nieuw Bornrif Bij manege Nieuw Bornrif werd vrij dag een dressuurwedstrijd gehouden voor de klassen B en L, waaraan door zestien ruiters werd deelgenomen. José de Graaf, Immetje Duin en Elzemiek de Lugt verdienden maar liefst vier winstpunten. Uitslagen L2-paarden - eerste proef 1 Pauline van der Star met Faran. 168 punten Tweede proef' Pauline van der Star met Faran, 166, winstpun ten voor Gerard Roeper (157. 156) L2-pony's - eerste proet 1 José de Graat, 171. Tweede proef: 1.José de Graaf, 172, winstpunten voor Marilyn Brouwer (160.160). L1 -pony's - eerste proef: 1 Ilse van der Star met Amourette, 168. Tweede proef. 1 Charity Wetsteen met Karscha: 167, winstpunten voor Ilse van der Star (166) en Charity Wetsteen (165). L1-paarden - eer ste proef 1 Evelien Duin met Phoebus en Diana Kooiman met Rockefeller, beide 172.2 Hannita Visser met Timdora. 170 Tweede proef 1 Evelien Duin met Phoebus. 169,2 Tessa Blom met Pijlo. 166, winstpunten voor Tessa Blom (167). Myrthe Ellen (169, 162), Hannita Visser (1611. Veronlque van der Starre (164). Dian$ Kooiman (160). B-paarden - eerste proef Oefentijdritten bedrijfsbokaal Wielrenners van uiteenlopende leef tijden en niveaus strijden zaterdag 3 september om de titel van Neder lands kampioen tijdrijden over 40 ki lometer. Het betreft de categorieën vrije renners (amateurs zonder licen tie) en ligfietsen met en zonder stroomlijn. Daarnaast staat ook weer de bedrijfsbokaal op het spel. Texelse bedrijven die in aanmerking willen komen, dienen drie of meer mede werkers af te vaardigen. Om de uit slag te kunnen bepalen, worden de tijden van de drie snelste medewer kers van elk team bij elkaar opgeteld. Opgave is mogelijk bij Dirk Vinke. tel. 313814 of e-mail d.vinke@hccnet.nl. Deelname kost €6,- per deelnemer. De deelnemende bednjven krijgen na inschrijving de rekening toegestuurd. Verdere informatie staat op de website www.wvtexel.nl. Deelnemers die hun conditie willen testen, kunnen dat doen in één van de oefentijdritten die het organise rende Wielercomité Texel op de vrij dagen 1, 15 en 29 juli en 12 en 26 augustus houdt. De start is aan de IJsdijk in Oudeschild. ter hoogte van de firma Tatenhove. De eerste renner vertrekt steeds om 19.00 uur Op www.wvtexel.nl staat het complete programma, inclusief de te verrijden afstanden. Coopertest Na een korte warming-up gingen vrij dag vijftien deelnemers van start voor de eerste coopertest van de Atletiek vereniging Texel. De eerste ronden werden nog redelijke snelheden ge lopen, daarna ging door de warmte en de hoge luchtvochtigheid de snel heid er wat uit. Pierre Bonnet liep 3350 meter in twaalf minuten. Tweede werd Anton van de Meer (14 jaar), die 3080 meter liep. De dame met de beste conditie was Laurien Bakker (2540 m), tweede werd Riny Roeper (2400 m). Na de zomervakan tie wordt een tweede coopertest ge houden. Een skater in actie bij het voormalige benzinestation in de buurt van de TESO-haven. IFoto Marcel Vddman/Ftutt Skateboard MagutntI De bestuursrechter in Alkmaar is drie eigenaren van appartementen op De Krim ter wille. Ze hadden het verzoek gedaan om de harde ma nier van handhaven door de ge meente op te schorten. Dat bete kent dat de drie voorlopig niet hoeven te voldoen aan de eis om een uitbreiding, een berging en een overkapping bij hun vakantie huizen per direct te verwijderen. De gemeente had dwangsommen tot 30.000 euro in het vooruitzicht ge steld als de eigenaren de 'illegale' bouwsels niet zouden weghalen. De gemeente wil van de uitbreidingen af, omdat ze niet in het bestemmings plan passen. De rechter vindt echter dat de uitspraak van de gemeente lijke commissie bezwaarschriften moet worden afgewacht. Die wordt met eerder dan in augustus verwacht. Begin dit jaar besloot de gemeente te gaan handhaven, nadat jarenlang niet was opgetreden tegen uitbreidingen van vakantiehuizen. Tijdens de inhou delijke behandeling van de rechts zaak van de drie eigenaren liet de ju ridisch medewerker van de gemeente nog weten dat na De Krim de overige vakantieparken op het ei land met handhaving te maken krij gen. Eerder was dat in verband met capaciteitsproblemen bij de ge meente niet mogelijk, volgens hem. Negen van de beste skaters van Ne derland waren afgelopen week op Texel om hun kunsten te demonstre ren. Dat gebeurde in het kader van de KrisKros Tour powered by Snickers. waarin de toppers in anderhalve week van de noordwest punt naar het uiterste zuidoosten van het land trek ken. Skaters zijn zuinig op hun favo riete skateplekken. in jargon streetspots genoemd. Net als goo chelaars verklappen zij met graag de geheimen van hun trucs en vooral niet die ene perfecte spot. Om toch voor één keer te laten zien dat elke stad en ieder dorp spots heeft die de moeite waard zijn, onthullen de ne gen tijdens de tour de mooiste locaties in bijna zestig dorpen en ste den. De start was op Texel. Op het eiland werd niet alleen het skatepark in Den Burg aangedaan, maar lieten de skaters zien ook op onvermoede plekken uit de voeten te kunnen. Met hulp van planken maakten ze enkele schansen op twee lege trailers die langs de Pontweg bij het voormalige benzinestation bij de TESO-haven stonden. Ook in De Koog werd een demonstratie gegeven. Op 29 juni hopen de negen te arriveren in Kerkrade in Limburg. In juli reizen negen andere riders van noordoost naar zuidwest. De tour is een initia tief van het toonaangevende skate- magazine Fluff. Wereldwijd was 21 juni uitgeroepen tot Go skateboar ding Day. Scholieren in de hele we reld werden die dag opgeroepen de hele dag te gaan skateboarden. Stunts en speciale trucs zijn te zien op de website www.smckersstreet spots.nl. Wat voor GroenLinks ruikt naar as falt en bedrijventerreinen, is voor de overige fracties van de gemeen teraad een waardevol overleg- en lobbyorgaan dat best wat geld mag kosten. Met uitzondering van In het Texelse luchtruim is, mede door de vliegshows, dikwijls een grote variëteit aan vliegtuigen waar te nemen. Sinds deze week heeft Texel er een bijzonder type bij. René Hovestad, eigenaar van vliegschool Reinair, heeft de pri meur met een zogeheten ultralight. Dit superlichte vliegtuigje weegt slechts 200 kilo en bestaat uit een trike met een vleugelconstructie, aan gedreven door een R1100 BMW motor, die ook BMW motorfietsen voortbeweegt. De vleugels zijn net als bij een deltavlieger van zeildoek ge maakt en voorzien van zeillatten. Hovestad, die vanaf Vliegveld Texel al lesgeeft met een motorzwever, zag met de aanschaf van de nagelmeuwe Duitse ultralight een langgekoesterde wens in vervulling gaan. 'Ik wil dit al 15 jaar, maar het was hier nooit toe gestaan. Sinds maart vorig jaar zijn de regels veranderd en nu mogen ultralights wel.' Hij ziet het vliegen met een ultralight als het ultieme luchtavontuur. 'In een gewoon vlieg tuig heb je nog de (schijn)veiligheid van de cabine, maar hier zit je open en bloot in de lucht. Het is echt kicken om metzo'n ding te vliegen.' Hoewel er meerdere types zijn, was voor Hovestad de keuze snel gemaakt. 'Ik viel als een blok voor de BMW-mo- tor. Die is goed en betrouwbaar. An ders kom je al gauw bij de Rotax- motoren terecht. Daarmee worden de 1 Roma Brouwer met Tineke B. 159. Tweede proef 1 Roma Brouwer met Tineke B. 157 B- pony's cal B/C - eersie proef 1 Sterre Veit- kamp mei Sarah. 166. Tweede proef: 1 Sterre Veltkamp met Sarah, 164 B-pony s cat. D/E - eerste proef 1 .Elzemiek de Lugt met Pirouette. 173 Tweede proef - 1. Elzemiek de Lugt met Pirouette, 178; winstpunten voor Mandy Bosnia (156, 162) en Manssa Roeper (158) meeste ultralights aangedreven.' Een groot voordeel van deze Take Off Merlin is het feit dat dit type stiller is dan welke ultralight ook. 'En dat moet van de havenmeester', grijnst Hovestad, die al een aantal jaar werk zaam is als assistent-havenmeester op het Texelse vliegveld. De Take Off Merlin, zoals dit type ultralight offici eel heet, heeft een spanwijdte van tien meter en een startgewicht van 450 kilo. Hovestad wil vanaf het Texelse vliegveld proeflessen gaan verzorgen met het ultralichte vlieg tuigje, dat zo'n dertigduizend euro heeft gekost. 'Mensen kunnen als passagier meevliegen en mogen in de lucht ook zelf even sturen om te ervaren hoe dat is.' Als er onder Texelaars belangstelling blijkt te be staan om een brevet te halen voor een ultralight, schaft Hovestad mo gelijk een tweede toestel aan. 'Dan wil ik bekijken of we met wat mensen een vereniging kunnen oprichten en dan gezamenlijk een toestel kunnen aankopen waarmee les gegeven kan worden.' Want het vliegen met een ultralight verschilt nogal van het vlie gen met een sportvliegtuigje. 'Nor maal duw je de knuppel naar voren zodat de kist naar beneden gaat, maar bij een ultralight ga je juist om hoog als je de stuurstang naar voren duwt. Je bestuurt dit vliegtuigje in feite door het verplaatsen van je ei gen lichaamsgewicht en dat is even wennen. Als je het trucje doorhebt, dari is het makkelijker vliegen.' Om de veiligheid te bevorderen, heeft Hovestad zijn ultralight laten uitrus ten met een rescuesysteem. 'Als het mis dreigt te gaan, dan trek ik aan een grote rode hendel waardoor er vanaf de zijkant een racket langs de vleu gel wordt afgeschoten waarna het geheel aan een parachute komt te hangen.' Deze week verwacht de instructeur onder andere het benodigde bewijs van luchtwaardigheid, waarna de ultralight volgende week door het Texelse luchtruim kan scheren. GL ging de raad dinsdag akkoord met het beschikbaar stellen van €5.600,- voor de Vereniging Noord west 8, een samenwerkingsver band in Noordwest Holland. Lobbyen en netwerken staat boven aan het lijstje van taken van de nieuwe organisatie waarin publieke en maatschappelijke organisaties uit de kuststreek gaan samenwerken. Vi sie- en strategieontwikkeling is een ander speerpunt Maar GL zag in het werkplan vooral infrastructurele pro jecten en constateerde dat milieu zaken ondergeschikt zijn. Wat Arthur Oosterbaan stoorde was dat ook de financiële toekomst onzeker is. 'We spnngen in een vijver waarvan we met weten hoe diep deze is.' Maar Oos terbaan vond weinig steun 'Als je er met bij zit. dan mis je belangrijke za ken'. doelde Alfred Schaatsenberg onder meer op Europese gelden. 'Die komen via deze club makkelijker bo ven tafel.' Jan Koolhof (CDA). 'Sa menwerking is onontbeerlijk.' Met die onzekerheid van het toekomstige kostenplaatje loopt het volgens wet houder Eelman zo'n vaart niet. 'Texel kan per project participeren en eigen prionteiten stellen Ze erkende dat er nog geen Texelse projecten op het programma staan. 'Maar de bereik baarheid van Den Helder staat hoog genoteerd.' Een sterke marinestad is volgens haar oök van groot belang voor Texel. 'Denk maar aan het be houd van het ziekenhuis.' Oosterbaan kreeg wel steun in zijn kntiek dat Noordwest 8 en andere re gionale organisaties, zoals Kop en Munt, het Gewest en Leader plus, elkaar overlappen. Jan Koolhof (CDA) pleitte ervoor de verschillende orga nisaties in elkaar te schuiven. Met name de deelname in het Gewest, waarin acht gemeenten uit de Noord kop samenwerken, staat ter discus sie. Standaart: 'Het bestaat nu 25 jaar en er is nog weinig concreets uit voortgekomen. Het is overbodig ge worden, we stoppen ermee.' Omdat ook andere fracties aan het nut van het gewest twijfelen, zegde Eelman toe het lidmaatschap tegen het licht te zullen houden. •n bezienswaardigheid alle 'gewone'sportvliegtuigjes op Vlieg-

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7