L Vakantiekrant I Para-instructeur doet aangifte geweldpleging Cjrotn ^warLs Jexeh ïn het hart OSG op één locatie kost 9 miljoen euro Dokter Wagemaker op Texel gearriveerd Reclame Talk' blijft voorlopig op z'n plek Stukje Hors dicht voor behoud strandbroeder «HM 17 ,1 -u- 1 - lordeelland 1 Paal ■com l Verschijnt wekelijks anafljuli tfm 26 augustus OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11991 VRIJDAG 1 JULI 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Het realiseren van één school- ebouw voor de OSG aan de laffelderweg kost minimaal 9.000.000,-. Dat blijkt uit het nader mderzoek dat projectbureau Hevo ^opdracht van het schoolbestuur nde schooldirectie van de scho olgemeenschap heeft uitgevoerd. )e politieke partijen, die de finan ciële lat tot nu op maximaal 7,2 jiljoen euro hadden gelegd, zijn wensdag aan zet om te bepalen rat ze willen. én investering van minimaal 9 mil- «n euro voor de OSG stelt de ge ënte voor een financieel dilemma, blgens het college is er in het fonds oor de kanjerprojecten niet vol- bende geld beschikbaar om de apitaalslasten van die investering te kagen. In het fonds, waarin de ge ënte jaarlijks zo'n 1,4 miljoen euro xtom de jaarlasten van de kanjer- ro.ecten te betalen, is voor de OSG ig gehouden met een maxi- leinvestering van 7,2 miljoen euro. Igens het college zijn er in het nds geen vrijvallende gelden be- ikbaaren moet er ook rekening irden gehouden met investeringen de herinrichting van de Groene- Voordat kanjerproject is tot nu moggeen kostenplaatje ingevuld, foeén locatie mogelijk te maken, 'degemeenteraad volgens het het extra benodigde geld zien len in bezuinigen of belasting- ingen. Volgens het college kan Ijemeente ook een aparte lening het krediet aantrekken om ver- ins met het rentebedrag de jaar- in te verlagen. Dat levert echter onvoldoende dekking op. De lissie Welzijn buigt zich ïdagavond over de vraag of er ischoollocatie moet komen of dat moet worden teruggegrepen op Iraadsbesluit van een jaar geleden fezowel de locatie Haffelderweg als locatie Emmalaan te verbouwen. Koollege kon daarvoor toen op van het onderwijshuisvestings- feid een krediet van 5,5 miljoen •o beschikbaar stellen. h instructeur van Blue Side Up SU) heeft gisteren bij de Texelse Mie aangifte gedaan van fysiek iweld dat tegen hem zou zijn ge wikt door de directeur van Para- sntrum Texel (PCT). Dat gebeurde gelopen dinsdag in het zoge- >emde atelier van het para- éntrum. sbetreffende instructeur, die in het Ketien voor directeur Rienks heeft fêfkt, wil niet verder ingaan op de :'e aard van het gebruikte ge- •3 'Het liefst heb ik dat er helemaal Ksover naar buiten komt, want er teral ellende genoeg. Ik heb geen lelijke verwondingen opgelo- 5". maar er zijn dingen voorgeval- i die buiten de normale omgangs- Mien vallen en dat was voor mij de *fenom aangifte te doen.' De poli- ïbevestigt de aangifte. De directeur het paracentrum heeft een an- Ke lezing. 'Afgelopen vrijdag is een mijn medewerksters vreselijk tedigd door deze instructeur. Ik heb ^contact gehad met de politie en ladvies van Jan van der Meer heb tem de deur gewezen en hem ook Ringsteken afgelast eekwedstrijd die zondag in /h'ld zou worden gehouden, 1 n«! door. De dorpscommissie eerste instantie akkoord ge lmet de locatie, de haven, als al- jpef voor de Loodssingel, die ^8 rioleringswerkzaamheden bruikbaar is. Gisteravond werd i 'ter alsnog besloten de wedstrijd i9 gelasten. 'Ze vinden de haven J9rvan het dorp liggen. Wij vinden I^Hier, maar het dorp bepaalt nu ',5al wat er gebeurt', vertelt Betty •^euw namens de organiserende weekcommissie. De wedstrijd /?m°9elijk in augustus alsnog in J^hild verreden. De eerstvol- r jtewedstrijd is op dinsdag 12 juli berend, aanvang 19.30 uur. schriftelijk aangegeven dat hij niet meer welkom is. Dinsdag sprak ik hem daarop aan en toen zei hij dat hij niks met mij te maken had en gaf me een duw, waarna hij het gebouw uit liep.' De broeierige sfeer die op het vlieg veld is ontstaan sinds de komst van het tweede paracentrum Blue Side Up was voor de politie aanleiding om woensdag zowel BSU-directeur Alexander Beetz als PCT-directeur Bob Rienks op het matje te roepen. 'Puur en alleen om aan te geven dat wij met tolereren dat er bedreigingen of geweld worden gebruikt', aldus een woordvoerster van de politie. 'Zie het maar als een waarschuwing, waarmee we geweld of dreiging wil len voorkomen.' De vraag of er een concrete aanleiding was voor de wederzijdse waarschuwing, kon de voorlichtster met beantwoorden. Beetz toonde zich in een reactie woe dend over de handelwijze van de politie. 'Dit is te stom voor woorden. Als het serieus politiewerk was ge weest, dan hadden ze het anders moeten aanpakken. Hij stelt dat de politieman die hem op het bureau ontbood een kennis is van Rienks. 'Het is te zot voor woorden dat de politie zich laat inzetten voor de zaak van Rienks.' De vraag of daarvoor concrete aanwijzingen bestaan, wil Beetz met beantwoorden. Strenderpop verschoven De veertiende editie van Strenderpop wordt gehouden op zaterdag 27 au gustus. Dat is een week later dan gepland. Het festival is verschoven in verband met de te verwachten con currentie van Lowlands. De organisatie heeft inmiddels uitno digingen verstuurd naar de haar be kende bands. Andere groepen die graag willen meedoen, kunnen zich tot 11 juli schriftelijk aanmelden bij Biem Vlaming, Mulderstraat 22,1794 AB Oosterend. Tel. 318561; email biem.annet@texel.com. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De raad heeft altijd gesteld dat de OSG, dat met de verbouwing het ruimtegebrek wil oplossen en onder wijskundige aanpassingen wil aan brengen, de hoogste prioriteit geniet binnen het rijtje kanjerprojecten. De aanpassingen moeten onder meer leiden tot een beter uitgerust gebouw waar VMBO-leerlingen ('de toekom stige beroepsbevolking van het ei land' volgens een van de rapporten) zo realistisch mogelijk op de latere praktijk worden voorbereid. Voor de HAVO en het VWO moeten er onder meer zogeheten studielandschappen komen waar leerlingen zelfstandig achter de computer kunnen werken of in groepjes met een project bezig zijn. De verbouw moet ook leiden tot extra lokalen, opgeknapte voorzie ningen en een eigen ruimte voor het personeel. De medezeggenschaps raad, de ouderraad en het personeel hebben de afgelopen maanden re gelmatig laten weten dat één gebouw ook ten goede komt aan het terug dringen van de twee culturen in de twee schoolgebouw, dat de leerlin gen tussen de lessen door niet meer om de haverklap van gebouw hoeven te wisselen (levert een hoop tijdwinst voor de lessen op) en dat diverse al gemene voorzieningen maar één in plaats van twee keer nodig zijn. Vol gens het college moet er worden uit gegaan van minimaal €9.000.000,-, omdat er met enkele kostenposten nog geen rekening is gehouden. Dan gaat het om kosten voor de verzelf standiging van de Burgemeester De Koninghal, het opknappen van het gymnastieklokaal aan de Haffelder weg (geraamd op €60.000,-) en even tuele sloopkosten van de locatie Emmalaan. Die kosten kunnen ove rigens volgens het college wegvallen tegen de mogelijke opbrengsten als de grond wordt verkocht. Burge meester en wethouders hebben voor gesteld de verbouw in twee fases uit te voeren om de kosten meer te spreiden, maar daar heeft de school moeite mee, omdat de leerlingen dan te lang hinder van de verbouw- werkzaamheden ondervinden. De nieuwe Dokter Wagemaker voer gistermiddag, bestuurd door Dirk Kooiman, tegen kwart oi ir het eerst de veerhaven op t Homtje in. De aankomst van de Dokter Wage maker op Texel kan de boeken in met een anekdote. De brug kon gisteren niet meteen op het schip worden neergelaten, omdat het hekwerk bij het fietsgedeelte iets te ver uitstak. Met een slijptol moest het probleem worden ver holpen. De nieuwe veerboot arriveerde gister middag tegen kwart over vijf voor het eerst in de veerhaven op 't Horntje. Zo'n honderd Texelaars die zich op beide veerdammen hadden verza meld, haalden de luid toeterende boot zwaaiend en met applaus bin nen. Kapitein Dirk Kooiman had de eer het schip te besturen. De Dokter Wagemaker kwam rond half vijf aan op het Marsdiep nadat hij 's morgens om tien over zes met een TESO-de- legatie aan boord van de werf in Vlissingen was vertrokken. De nieuwe boot bleef na aankomst wachten tot dat de Schulpengat de overtocht van Den Helder naar het eiland had ge maakt en daarna was het zover om voor het eerst de fuik in te varen en te testen of alles paste. Dat bleek echter niet meteen het ge val te zijn. Doordat het hekwerk iets te ver uitstak konden de beweegbare flappen aan het einde van de brug niet op het dek worden neergelaten. Omstanders die riepen dat 'hij niet paste' werden in eerste instantie met ongeloof aangekeken, totdat bleek dat het echt zo was. Nadat een me dewerker de slijptol in het hekwerk had gezet en twee stukjes had weg gehaald, bleken de brug en het schip perfect op elkaar aan te sluiten. Er klonk opnieuw applaus van de om standers toen de brug op zijn plek lag en de boot kon worden betreden. Later in Den Helder moest de slijptol er opnieuw aan te pas komen om ook De gemeente is bij het handhaven van de reclame boven de Talk of de Town in de fout gegaan. Het col lege heeft verzuimd een bouw- aanvraag in behandeling te nemen en bovendien was de aanschrijving gericht aan de verkeerde persoon. Aldus de conclusie van commissie Bezwaarschriften, wiens advies het beroep van Nouwen gegrond te verklaren door het college is over genomen. De gemeente wil paal en perk stellen aan de uitbundige reclame waar het met name in de Koger Dorpsstraat van wemelt. Die boven de Talk of the Town ging volgens de gemeente wel erg ver,. waarna exploitant Robert Nouwen op 1 'oktober vorig jaar een brief kreeg, waarin de gemeente aan kondigde tot handhaving over te gaan. Nouwen ging in beroep, waar bij tijdens de zitting van de commis sie Bezwaarschriften bleek dat de zienswijze die hij had gestuurd aan de gemeente ook als aanvraag voor vergunningverlening was bedoeld, wat er ook letterlijk in stond. Het col lege deed deze aanvraag af met de constatering dat er een negatief ad vies lag van de welstandscommissie en dat een vergunningaanvraag hierop zal stranden. Omdat er vol gens de gemeente geen concreet zicht was op legalisering, was de aanvraag met in behandeling geno men. Maar de commissie Bezwaar schriften constateert dat als er een negatief advies van de welstands commissie ligt dit wel reden kan zijn om een vergunning te weigeren, maar dat het college dan wel moet motive ren waarom een welstandsadvies is overgenomen. Dat is niet gebeurd en daarmee heeft de gemeente strijdig met de wet gehandeld. Verder constateert de commissie dat de aanschrijving aan de verkeerde persoon was gericht. Restaurant Talk of the Town is dan wel de naam van het restaurant, het is niet de rechts persoon. Derde argument waarmee Nouwen de commissie aan zijn zijde kreeg, was dat de reclame al was aangebracht vóór hij in 2002 de pacht overnam en dat Nouwen niet als overtreder kan worden aangemerkt. De exploitant gaf aan dat Frits Lange veld, van wie hij de zaak pacht, er niet mee zou instemmen als hij de re clame zou verwijderen en dat hij dus niet in staat is de illegale situatie on gedaan te maken. Een aanschrijving op grond van bestuursdwang moet echter gericht zijn aan de (rechts)- persoon die de macht heeft om een illegale situatie ongedaan te maken. Reden voor de commissie het college te adviseren te onderzoeken aan wie de aanschrijving dan wel moet wor den gericht. Tenslotte constateert de commissie dat er al is gehandhaafd nog voor dat de gemeenteraad nieuw beleid voor uitingen van reclame heeft vastge- Tien zieke iepen aan Molenlaan Slecht nieuws voor bewonderaars van de monumentale lepenrij langs de Molenlaan, waar bij circa tien bo men iepziekte is geconstateerd. Dit ondanks dat de bomen dit voorjaar zijn geïnjecteerd met een middel dat de boom ongevoelig moet maken voor de ziekte. Maar door de hoge infectiedruk zijn er toch weer nieuwe iepen aangetast. De bomen staan aan de oostkant van de Molenlaan. waar aan de overzijde vorig jaar ook al drie zieke bomen moesten worden verwijderd. De bomen worden op korte termijn gekapt. Defensie wit volgend jaar tijdens het broedseizoen een deel van de Hors tussen paal 5 en paal 8 afslui ten voor zowel militairen als recreanten om individuele strand- broeders de kans te geven onge stoord te broeden. Dat staat in een plan dat de dienst Gebouwen, Wer ken en Terreinen van het ministe rie van Defensie heeft opgesteld. Tijdelijke en gedeeltelijke afsluiting van de Hors moet ertoe leiden dat de populatie strandbroeders als dwerg sterns, strandpleviers en bontbek- pleviers kan toenemen. Die vogels oorten nemen af in aantal, waardoor ze in Nederland in de gevarenzone steld. Thans is volstrekt onduidelijk welke reclame acceptabel is en in welke situaties een vergunning kan worden verleend. Met het oog op de (rechts)onzekerheid die zou kunnen ontstaan is het wellicht raadzaam eerst nieuw beleid vast te stellen al vorens te gaan handhaven.' dreigen te komen. Van alle dwerg sterns in het land strijkt zo'n 5 pro cent op de zuidpunt van Texel neer Volgens commandant Aad van Gils van de Joost Dourleinkazerne is het de bedoeling dat alleen het gebied waar de zandvlakte overgaat in de jonge duintjes en het achterliggende duin tijdens het broedseizoen wordt afgesloten. 'Voor de rest blijft de Hors gewoon toegankelijk. Waar wij naar kijken zijn meer de dode gebieden en de inhammen in de jonge duintjes waar nu al weinig mensen komen en waar recreanten ook niet veel te zoe ken hebben.' Van Gils heeft de beschermingsplannen inmiddels voorgelegd aan het overlegorgaan van het nationaal park (waar de Hors een onderdeel van is) en het BOGT, de beheers- en overleggroep over de Hors en de Razende Bol. Daar werd positief gereageerd. Lees verder pagina 3 SS 1 J* - I v ttÉËittfcX -- -» v:- -^1 T-7-. 'i - XV'X:- -■ JA,-.*.4-1, BE -31 kpUik^r aan de andere kant het hekwerk een stukje in te korten. Een dienstauto van TESO was het eerste voertuig dat vanaf Texel de veerboot binnenreed (op het bene- dendek). Een vrachtwagen van tent verhuurder 't Hekeitje uit Alkmaar was de eerste vrachtwagen aan boord, gevolgd door een vrachtwa gen van Bakker. Het benedendek werd bij de eerste overtocht naar Den Helder meteen grotendeels volge laden. Bij terugkomst op het eiland, tegen acht uur 's avonds, werd de boot uiteindelijk aan de onderhouds- kade afgemeerd. Conflict Krimweg Had de gemeente op het perceel van Ivonne Boom aan de Krimweg moe ten handhaven of niet? Volgens de bewoners wel, maar het college van b en w ziet daar tot dusver geen aan leiding voor. Over de vraag wie gelijk heeft, boog de commissie Bezwaar schriften zich woensdag. Pagina 5 m Bouwbedrijf Visser's Bouw- en Timmerbedrijf is een samenwerking aangegaan met Bouwbedrijf Lont uit het Friese St. Annaparochie. Doel van Bouwgroep Vilon b.v., onder welke naam het sa menwerkingsverband gaat opereren, is het kunnen uitvoeren van grote projecten, waarvan er binnenkort op Texel een aantal van start gaan. Pagina 7 Strandlopen Ook dit jaar organiseert Atletiek vereniging Texel twaalf strandlopen: zes bij paal 28 nabij De Cocksdorp en zes bij paal 21 nabij De Koog. De eerste strandloop bij paal 28 wordt gehouden op woensdag 13 juli, de laatste op 17 augustus. De start is steeds om 19.30 uur. De eerste loop bij paal 21 is op zondag 17 juli, de laatste op 21 augustus. Hier klinkt het startschot om 10.30 uur. In beide gevallen kunnen de deelnemers kie zen uit meerdere afstanderi en wor den in diverse categorieën prijzen uitgereikt. ZDH organiseert zes crosslopen. Start (om 19.30 uur) en finish zijn op het voetbalveld aan de Witteweg in Den Hoorn, het parcours strekt zich grotendeels door de Bollekamer uit. De eerste loop vindt plaats op vrijdag 15 juli, de laatste op 15 augustus. Opgevoerde bromfiets Een 17-jarige Texelaar is maandag middag bij een controle op de Post weg in Eierland bekeurd omdat zijn bromfiets opgevoerd was en de uit laat teveel lawaai maakte. (Advertentie) 1 TEXELSE^COURANT 1 g™Z~n.J,x,hhk*l Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant 1 folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Droogte baart SBB zorgen De droogte van de afgelopen we ken baart Staatsbosbeheer nogal wat zorgen. Na de brand die zon dag een stukje duingebied bij Loodsmansduin in de as legde, moesten medewerkers deze week nog tweemaal uitrukken om op te treden tegen brandgevaar. De eerste keer was maandag rond 10.00 uur, toen Nanning Kikkert van manege Elzenhof verdachte rook ontwikkeling had gezien in de buurt van het Waalenburgerdijkje en Staatsbosbeheer alarmeerde. Ter plekke constateerden medewerkers dat een stroklamp - waarschijnlijk door broei - was gaan branden op een stuk land dat wordt gepacht van Staatsbosbeheer. Ze gingen de vlam men met vuurzwepen te lijf en leken deze al snel onder controle te krijgen. Maar omdat de brand af en toe weer oplaaide, werd de brandweer gealar meerd. Door er water op te spuiten, was het daarna snel gedaan met de brand, die zo'n twintig vierkante me ter grasland in de as legde. Woensdag zag buurtbewoner Maar ten Hoogenbosch om 8.00 uur 's ochtends dat de barbecues op de barbecueplaats aan de Randweg nog brandden. Een gealarmeerde mede werker van Staatsbosbeheer ont dekte dat de gebruikers hout in plaats van de voorgeschreven houtskool hadden gebruikt en dat ze bovendien de vuilniszakken boven de korven hadden geleegd. 'Onverantwoorde lijk gedrag', vindt Bart Witte, woord voerder van Staatsbosbeheer. 'We doen er alles aan om de barbecue plaats zo veilig mogelijk te maken. Overal liggen tegels rondom de kor ven en er staan bomen in de buurt die niet snel vlam vatten. Maar als men sen er op zo'n manier mee omgaan, dan wordt het toch nog gevaarlijk. Als brandende snippers uit die afval bakken tussen de bomen komen, heb je met deze droogte zo brand.' Het was voor de derde keer binnen een paar weken dat de barbecue plaats op een dergelijke manier werd misbruikt. Staatsbosbeheer bezint zich op maatregelen. 'We surveilleren vaak al tot tien uur 's avonds. Om ie mand de hele nacht in te zetten is toch weer een stap verder. We over wegen daarom een beetje de barbecueplaats te sluiten. Zo'n be sluit nemen we pas na overleg binnen het overlegorgaan van het nationaal park. We hebben niet voor niets ge kozen voor één centrale barbecue plaats. Op die manier centreer je het en dat werkt. Er wordt veel gebruik van gemaakt door gezinnen. Het zou jammer zijn als de goeden onder de kwaden moeten lijden. Maar het be sluit komt wel dichterbij', aldus Witte, die wil benadrukken dat voorbijgan gers bij onraad niet moeten aarzelen om het alarmnummer 112 te bellen. Advertenties voor de Vakantiekrant van 15 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 4 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1