'De Smaakpolitie is ^Fgast mm horeca van harte welkom Veronica zag klandizie groeien na invoering euro Calluna uitgerust met zwem bad lift 3 .TEXELSE COURANT" li «SS Stayokay wil beginnen met bouw nieuw hostel AMNESTY F amilieberichten VRIJDAG 1 JULI 2005 K Geloof h m komen, jj| patatje t 31 dezelfde K en het is ^A\ en met s, SchOT JenBu# Geloof het of niet, er zijn mensen die zodra ze van de boot komen, eerst naar de haven van Oudeschild rijden om een bij Veronica te eten. 'Raspatat hé. Het hele jaar door structuur en smaak. We verkopen het al vanaf 1965 is nog steeds een succes. Koeling had je toen nog niet en met spuitpatat had je alleen maar meel en water nodig. Als e voor die grote bult die wij er doordraaien allemaal diepvries- tat in voorraad moet hebben, dan mogen we er wel een koel- igen bijzetten', vertelt Dirk van Liere. Volop reuring op de haven van Oude- Mm schild, waar bij mooi weer de picknicktafels voor de snackbar op de haven nooit lang leeg zijn. Tegen een decor van Noordzeekotters wer- 1305 ken liefhebbers er hun kibbeling, ha- nng, patat, frikandellen of andere ge buurde happen naar binnen, al dan met een blikje bier, cola of andere y fcsórank bij de hand. De een na de rder stapt er hongerig binnen, om tanen niet al te lange tijd met de be stelde etenswaren ergens een plekje e zoeken. We bestellen een zoute lanng, met uitjes, die even later op een papiertje wordt geserveerd. De haring is boterzacht en smaakt naar meer, met maar één bijkomstigheid: jg'tsusj en deel van de gesnipperde uien valt -cast het briefje en belandt op tafel de grond. Maar we hebben onze tóen nog niet gelicht of de schoon- -aker veegt met een doek de tafel «eer smetteloos schoon. De hele aak ziet er trouwens kraakhelder uit, alsof ze net open zijn. Maar de mid dag is al een eind verstreken. Een haring voor €1,50, dat is heel schappelijk. Een klant verderop die ten patat 'zonder' bestelt, betaalt Ook dat is niet duur. Dirk van Isre: Toen we overstapten van de - juden op de euro, kostte een patatje onder hier ƒ2,50. Wij zijn toen op 31 '125 gaan zitten. Dat is alweer vier i? geleden en we zitten nog steeds pdezelfde prijs. Wij vindep het ge- eg en we hebben het goed, al leten we er wel hard voor werken, izouden de prijzen kunnen verho- n, maar ik denk dat dat uiteinde- Burtó ^io ons nadeel werkt. Er zijn al zó- veeldingen duurder geworden. Zo'n 31® 1030: telde bekertje softijs bijvoorbeeld. Dat kost hier €1,20. In De Koog betaal je er €2,- voor. Maar dat is omgerekend wel éénguldenzestig méér. Dat slaat nergens op. Ik ben eens in een zaak uit eten geweest en nam na afloop een Dame Blanche: €6,75! Zelfs 6,75 guldens is al een heel bedrag. Dat ijs is echt niet zo duur geworden. Maar mensen zijn niet gek. Het is niet voor niets dat we hier sinds de invoering van de euro extra klandizie hebben. We krijgen hele gezinnen, die eten voor €7,- hun buik vol. Het gebeurt wel dat als ze moeten afrekenen, we de vraag krijgen: "Is dat wel voor ie dereen bij elkaar?" Sommige mensen komen hier zó vaak, die hebben we bijna in de kost.' 'Neem zo'n haring. Er zijn genoeg plekken waar je er dik twee euro voor moet betalen. Maar anderhalve euro is al driegulden dertig. Kibbeling en zoute haring zijn de enige twee vis soorten waar je vandaag de dag nog wat op kunt verdienen. De rest is niet meer te betalen. Het gaat in de vis serij niet de goeie kant op. De gas- olie wordt veel te duur. Maar de han del kan niet meer geld voor de vis gaan vragen, want dan verkopen wij het ook niet meer. Nou hoeven wij het er ook met van te hebben. Je gaat naar Van der Star om vis en naar Van Liere om patat. Er zijn zat mensen die amper weten dat wij vis verkopen. Maar we zitten op de haven, dus hoor je een vissie te heb ben. Bovendien: Als de mensen hier een lekkere haring hebben gegeten, kopen ze de volgende keer misschien ook wat anders. Ik nam eens wat haring mee naar de tennisbaan. De volgende dag kwamen clubgenoten hier eten.' Veronica 'De vraag is waar de naam Veronica vandaan komt. Dirk: 'Toen mijn va der en moeder begonnen, was de piratenzender Veronica net in de lucht. Dat piratenschip in de Noord zee stond elke dag in de krant. Mijn vader zei toen: "Meer reclame kun nen we met hebben, wij worden ook Veronica." Maar Texelaars gaan nog steeds naar Van Liere, een naam die een begrip is op Texel. 'Mijn vader begon in 1960 in De Cocksdorp, maar al voor die tijd zat hij in De Koog, in wat nu Le Casserole is. Hij werkte toen bij de firma Daalder en ging in de bouwvak langs de weg met patat en ijs. In het begin stond hij op de oude haven, met een wagen die hij had overgenomen van de Smulpot. In 1972 heeft hij zelf zo'n ding gebouwd en toen een jaar later de nieuwe ha ven klaar was, is hij naar deze plek verhuisd. Wantje moet met de men sen mee. Als die rondvaartkotters hier afmeren, komt er een paar hon derd man de wal op en daar hebben wij ook onze handel van.' Dirk van Liere runt de zaak alweer jaren samen met zus en mede-eigenaar Lillian. Hij werkt vanaf zijn zestiende in het be drijf, zij hielp al op haar dertiende al mee.' Geen haast Achter de toonbank krioelt het van de mensen. Lillian: 'In het hoogseizoen op zondag draaien we met zes men sen de andere dagen met vijf, buiten het seizoen kunnen we het werk met een paar mensen minder af.' Wie z'n ogen de kost geeft, ziet een team dat tot in detail op elkaar is ingespeeld. Efficiency viert hoogtij bij Veronica. De wijze van communicatie is bijzon der. Lillian: 'Als degene die bakt één snee in een frikandel geeft, weet de ander dat de klant hem in een broodje wil, twee streepjes is speciaal en een dwarse kerf is met curry.' Dirk: 'Stel je voor dat we dat allemaal steeds moesten vragen, daar is geen begin- Horeca op Texel. Het varieert van een viersterrenrestaurant tot een snackbar en van een bruin café met een terras tot pensions en ho tels. Wat de zaken gemeen hebben is dat je er neerstrijkt om er iets te eten, te drinken of te verblijven, maar verschillen zijn er te over. De Texelse Courant stapt de komende zomer binnen bij diverse horecagelegenheden. Om de sfeer te proeven, de ogen de kost te geven, de smaak te testen en een kijkje in de keuken te nemen. Deze keer snackbar Veronica in Oudeschild. nen aan. Duurt ook veel te lang. Hier is het zo dat ze de bestelling doen bij de één, terwijl ze het broodje of wat dan ook door een ander krijgen aan gereikt. Dat vinden sommige mensen wel eens vreemd. Om de snelheid erin te houden proberen we de men sen zo snel mogelijk te helpen. Als mensen bij Albert Heijn in de rij staan, hoor je niemand, maar als er hier drie mensen achter elkaar staan, vechten ze elkaar bijna dood om een patatje.' Lillian: 'Daarom hebben we die T- shirtjes laten drukken.' Vakantie, dus geen haast!, staat op de rug. 'Men sen lezen dat en het scheelt echt. Het is een stuk stiller. Met het EK voetbal in 2004 hadden we eens van die oranje shirts laten drukken met alleen Veronica erop, zonder die tekst. Het was de eerste dag gelijk raak. "Ik trek morgen weer mijn oude shirt aan want ik wordt helemaal gek van die mensen", zei hier iemand. Maar er zijn ook mensen met veel geduld. Dirk: 'Als ik vis bak, dan staan men sen wel vijf minuten te wachten. Want zo lang duurt het nou eenmaal. Ik zou mooi doorfietsen. Maar mensen heb ben toch het geduld. Of ze hebben verschrikkelijke honger, of het is goed spul. Wij moeten het voor een groot deel van de dagjesmensen hebben. Ik zei vroeger: "Als Jan Heijne fietsen begint te verhuren, dan beginnen wij te draaien. Of die mensen nu eerst langs Oudeschild gaan, of eerst de rest van het eiland doen. ze komen altijd hier langs. Mensen komen echt niet meer alleen voor het strand naar Texel. Dat was vroeger wel anders. Als het mooi weer was, zag je nie mand. Pas als het drie dagen strand weer was geweest en iedereen ver brand, zag je ze hier. Nu hebben we de hele dag aanloop.' Schoon Waar andere snackbars er op z'n zachtst gezegd vettig uit kunnen zien, oogt bij Veronica alles kraakhelder. 'Ze zien er niet voor niets zo uit', steekt Lillian haar gegroefde handen in de lucht. 'Ze vragen wel: "Ben je nu weer aan het soppen?" Dirk: 'Sommige mensen zeggen: "Zeker een nieuwe zaak." Als je dan zegt dat hij er al acht jaar staat, kijken ze je ongelovig aan. Zij: 'Toen we een oven inruilden dachten die lui dat we hem nooit hadden gebruikt, zó schoon. Een schone zaak is je visitekaartje. 'Die vrouw van de Warenwet zei te gen ons: "Ik wou dat iedereen het zo deed." Collega's klagen wel dat de Warenwet zo vaak op de stoep staat, maar er gaan hier jaren voorbij dat we haar met zien. Bij ons is de Smaak politie van harte welkom.' Gerard Timmerman VERVOLG VAN PAGINA 1 Strandbroeder De tijdelijke afsluiting, die vooral ten goede moet komen aan de indivi duele strandbroeders, is een aanvul ling op de maatregelen die de Mok, Staatsbosbeheer en de Vogelwerk groep nu al nemen. Rond paal 5 wordt elk jaar een gebied waar een kolonie dwergsterns broedt afgezet en nesten worden gemarkeerd, zodat het duidelijk is waar ze liggen. Staats bosbeheer, namens terreineigenaar Defensie beheerder van de Hors, geeft aan de Mok door waar die markeringen zich bevinden. Vanuit de kazerne wordt die informatie vervol gens onder de eenheden verspreid en er wordt jaarlijks samen met EcoMare voorlichting over de natuur waarden in de omgeving gegeven. Sinds vorig jaar worden op initiatief van de Mok tijdens het broedseizoen ook rood/witte paaltjes op het strand gezet om aan te geven aan welke kant van het strand voertuigen wel en niet mogen komen. In het rapport van Defensie wordt de gedachte geopperd mariniers de strandbroeders op de Hors te laten adopteren. Ook wordt er voorgesteld de manmers als handhavers van de afsluiting te laten optreden. Volgens Van Gils zijn daarover echter nog geen 'harde besluiten' genomen. Volgens het rapport bestaat de ver- stonng van strandbroeders uit onder meer wandelingen (al dan met aan gelijnde of loslopende honden), het rijden met (militaire) voertuigen en vliegeren. Landingsoefeningen met de landingsvaartuigen van de Mok worden in mindere mate als storend ervaren. Let op dit keurmerk Voor vragen over het CBF-Keur Centraal Bureau Fondsenwerving Tel: 0900 202 55 92 0,35 pjn.) Snackbar Veronica van Dirk en Lillian van Liere op de tfaven van Oudeschild. rsa ter gelegenheid van de overname ',00ij nnKustpark Texel door Roompot Vakanties werd donderdag een Wembadlift in zwemparadijs Cal- gebruik genomen. De lift mensen met een functie- iing in staat om eenvoudig de kant in het water te ko- Wethouder Nel Eelman ta- eerste Texelaars, Jan Hetthuis en Coby Sabelis, te wa rdens de officiële inqebruik- 1 stelling. te 175 luxe bungalows en 137 cha- Top het Euroasepark aan de Schu- tersweg/ Bosrandweg zijn eigen- Ti van de Hooge Raedt Groep. Die n midden jaren negentig ook "«"paradijs Calluna over en kon- grootschalige veranderingen ft De camping op het park ver- *sen en ook de jaarplaatsen wer ft geruimd voor nieuwe, luxe bun- frws. In een deal met de gemeente overeengekomen dat Calluna «gankelijk zou blijven voor de bevolking, in ruil voor een sing van de slaapplaatsen het Koger hotel Kogerhoop naar ft nieuw te realiseren apparte- J^Hhote' naast Calluna. Hoewel f'3 F er nog steeds niet staat, zit dat H. Sterk, directielid van de i Raedt Groep, wel degelijk in te planning. De onderhandelingen de gemeente over de planologie V m volle gang. Zowel Sterk als tethouder Nel Eelman, die was ge- tegdde mindervalidenlift officieel in ™k te stellen, memoreerden het 5* ?Zame traJect dat in de voor- rjno'.r- e laren was doorlopen. 'Cal- ■a loopt als een rode draad door O carrière. De plaats stond enorm ?Ü?USSIe' ledereen vond dat het uen Burg moest komen. Bij de 2^*9In 1988 dacht men dat het rJï9plek niks zou worden', herin- de wethouder zich. Zij bena- m LT®dat in de afgelopen jaren veel tietfj pStëjchapsaeld in het bad werd W Swnpt ten einde het noodlijdende W.Paradl)S °Pen ,e houden voor en toerist. rmdeö' Der <pW> ,rdhol«< directeur H. van Koeveringe zag daarmee een langgekoesterde wens in vervulling gaan. 'Wij doen heel veel aan de kust en Texel hoort in dat as sortiment. We hebben altijd gehoopt op een geschikte locatie op het ei land. Texel is toch een exotische be stemming.' Niet alleen met het park op Texei breidt Roompot zijn aanbod uit. Het bedrijf is, mede ingegeven door de huidige malaise op de vakantiemarkt, actief bezig met het aanboren van nieuwe markten, zoals die van de mindervaliden. Op het Texelse park zijn vier bungalows vol ledig ingericht voor mensen met een functiebeperking. Volgens Van Koeveringe is dat nog maar de eer ste stap in deze nieuwe richting. In nauwe samenwerking met de ANGO, de Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie wordt gewerkt aan een boekingscentrale voor men sen met een handicap. Die kunnen dan een accommodatie boeken bin nen Roompot die volledig voor hen geschikt is. Verder neemt Roompot vanaf volgend jaar een zorg- programma op in haar brochures. 'Met alleen een aangepaste accom modatie ben je er vaak niet. Deze mensen hebben ook extra zorg nodig en de partner wil op vakantie ook wel eens vrij zijn. Daarom hebben wij met een aantal thuiszorginstellingen een overeenkomst gesloten. Die nemen op de vakantielocatie de zorg over van de instantie die dat bij de klant thuis doet.' Volgens van Koeveringe moet daarbij worden gedacht aan lichte zorg. Verder gaat de organisa tie ook arrangementen aanbieden voor mensen die kleine lichamelijke correcties willen laten verrichten, zo als het laseren van ogen. Ook op Texel zullen dergelijke arrangementen worden aangeboden. Stayokay wil na de bouwvak zo snel mogelijk aan de slag gaan met de bouw van het nieuwe hostel op het voormalige B-veld aan de Haffelderweg. De herberg- organisatie heeft deze week over leg gehad met aannemer Van Wij nen uit Heerhugowaard over de bouw. Manager Anne van der Vel den verwacht dat het nieuwe 240 bedden tellende hostel in juli 2006 in gebruik wordt genomen. De herbergorganisatie beschikt sinds de uitspraak van de Raad van State over een onherroepelijke bouwver gunning. Er loopt nog een procedure van de bezwaarmakers tegen de bestemmingswijziging van het B-veld in het nieuwe bestemmingsplan Den Burg, maar daarvan verwacht Stay okay geen problemen meer. 'De nu onherroepelijk geworden bouwver gunning is gebaseerd op een vnjstel- www.amnesty.nl postbank 454 000 ling die in het nieuwe bestemmings plan is ingebouwd', aldus Van der Velde. 'Daarop doorgaan is een doodlopende weg.' De Raad van International Geef om vrijheid itucrf^ Roompot 1 ianuan van dit jaar is de exploi- :va" Kustpark Texel, inclusief JJaadijs, overgenomen door 7/^°'Vakanties, een grote lande- ^er met talloze accommoda- "oorheel Nederland. Roompot- Jan Heethuis wordt op comfortabele wijze gehesen door wethouder Nel Eelman State stelde de bezwaarmakers vo rige week op alle fronten in het onge lijk. Volgens Van der Velde begint Tatenhove binnenkort met het voor de derde keer uitzetten van de piketpaaltjes. De eerste keer gebeur de dat vorig jaar september. De be zwarenprocedures hebben Stayokay volgens Van der Velde een vertraging van 2,5 jaar opgeleverd. De organisa tie had in eerste instantie gepland het nieuwe hostel in het voorjaar van 2004 te kunnen openen. Door de ver traging heeft Stayokay sinds 2002, toen de verouderde Eijercoogh werd afgestoten, alleen met de 140 bed den in Panorama kunnen werken. 'We hebben regelmatig extra ruimte moeten huren bij onze buurman Stiggelbout of bijvoorbeeld de Im- metjeshoeve om met name groepen die elk jaar terugkeren onder te kun nen brengen. Het was belangrijk dat we die vasthielden. We hebben zelfs wel eens groepen moeten onder brengen bij de collega's elders in de Kop van Noord-Holland.' Volgens Van der Velde wordt de ko mende tijd alle prioriteit aan de nieuwbouw gegeven. De ovenweging om eventueel een schadeclaim bij de bezwaarmakers in te dienen, is vol gens hem van minder belang. 'En ik zie daar ook wel de gevaren van in. We worden straks toch buren van el kaar. Bovendien hebben zij gebruik gemaakt van de rechten die zij tot hun beschikking hadden.' Het besluit van de bezwaarmakers om na de uit spraak van de rechtbank in Alkmaar om op de laatst mogelijke dag naar de Raad van State te stappen, heeft volgens Van der Velde wel kwaad bloed gezet. 'Dat is het enige mo ment dat we echt teleurgesteld wa ren in de buurt. Dat had er meer van weg dat de zaak alleen maar ver traagd werd. Toen voelden we ons gepakt. Dat moeten we nog afkaarten wat we gaan doen, want dat heeft ons geld gekost.' Stayokay bespreekt met de aanne mer wanneer hij kan beginnen en welke kosten nu met de bouw zijn gemoeid. Een paar geleden werden die op ongeveer 4,5 miljoen euro beraamd. Het nieuwe hostel bestaat grofweg uit drie vleugels van elk twee verdiepingen, waann twee-, vier- en zespersoonskamers (verdeeld over zes compartimenten) worden gerea liseerd De gemeenschappelijke ruimte is op het zuiden gericht en wordt van veel glas voorzien. De en tree ligt in de richting van het Hoge- berggebied en de bedoeling is dat gasten het terrein opkomen via een ingang tegenover de huidige ingang van het sportpark. 'Het 75-jang be staan in Panorama halen we waar schijnlijk net niet, want dat zou op 31 augustus 2006 zijn.' De herberg aan de Schansweg komt na het vertrek van Stayokay in handen van Harry Wuis. Van der Velde weerlegt geruchten dat het landelijk met Stayokay financieel niet goed zou gaan. 'Texel is er één van vier grote projecten waarmee Stayokay dit jaar van start gaat. We beginnen ook in projecten in Maast richt, Amsterdam en Heemskerck. Dat zouden we niet doen als onze fi nancier er niet in zou geloven.' lil 1 Ij Sanquin Bloedbank Meld je aan als bloeddonor. Bel gratis 0800 - BLOEDBANK (0800 - 256332265) Pennen kunnen op papier schreeuwen, vloeken, ketteren, kunnen ook met veel bravoure schallen en trompetteren maar ze kunnen ook heel zacht een stil verdriet genezen met woorden die je nu en dan nóg es 'n keer wil lezen. Totaal onverwachts is het liefste wat wij hadden uit onze handen weggeglipt, mijn zoon, onze vader, opa .broer, zwager en oom Klaas de Jong Hij was nog maar 61 jaar. P.H. de Jong- Schaatsenberg Brigitte de Jong Sean, Sharon, Demi Marcel de Jong Gonnie en Ted Louis-de Jong Diana, Andre Fennie en John Schlepers-de Jong Chris 25 juni 2005 De Houtmanstraat 37 1792 BA Oudeschild Donderdag 30 juni hebben we afscheid van Klaas genomen in Crematorium Schagerkogge te Schagen. Correspondentie-adres F Schlepers-de Jong. Abbewaal 9. 1791 WX Den Burg. Als we iemand vergeten zijn een rouwbrief te sturen willen zij deze advertentie als zodanig beschouwen.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3