'Zorgboerderij vertraagt ontwikkeling dementie' Samenwerken bij grote projecten Zwemster Simone de Wit onverminderd ambitieus I Realisatie haalbaar bij samenwerking m. Kennismaken met instrumenten Visser's bouwbedrijf met Friese Lont in zee .TEXELSE C0URANT- m 'Ik wil nog een keer aan een NK meedoen' 'erkeersexamen leerlingen bant VRIJDAG 1 JULI 2005 van een woon-zorg- gfderij voor licht en matig de fileren op Texel is mogelijk. Dat jlct uit een onderzoek dat anska Witte en Henk Veldhuizen ior hun opleiding verpleegkunde nhetROC in Den Helder hebben houden. Veldhuizen heeft plan- om binnen nu en drie jaar ladwerkelijk in het buitengebied n woon-zorgboerderij op te star- rnenwerking is het sleutelwoord in onderzoek dat Veldhuizen en hedinsdag presenteerden. Als de neente, de Stichting Wonen Texel zorginstellingen de handen ineen an en meewerken, kan zo'n voor- mng op het eiland van de grond De voortekenen zijn goed, zo uit het onderzoek. De gemeente op basis van het aanstaande ,we beleid voor vrijkomende agra fe bebouwing planologisch me ng verlenen en de politieke tjen staan er welwillend tegen- Directeur Jan van Andel van de Wing Wonen Texel was eveneens hef. nemen hindernissen zijn de incienng en de medewerking van zorgkantoor Noord-Holland ord (uitvoerder Algemene Wet Bij- Ziektekosten en coördinator szorg en mantelzorg in de regio) Zorgcentrum Texel. Het zorg- sor staat niet enthousiast tegen- rde plannen, omdat het Verpleeg- er al is om dementerende men- .op te vangen. Het Zorgcentrum er evenmin veel heil in. 'Het Mtieprogramma Wonen en Zorg igezamenlijk project van de mi les van Volksgezondheid en siiuisvesting, red.) staat er weer tegenover', aldus Veld en. 'Zij voorzien een toename van «gelijke kleinschalige woon- en Normen.' De kosten van het wo rgde zorgverlening kunnen vol- shun onderzoek worden betaald lepersoonsgebonden budgetten de zorg. Daarnaast zouden ook P'*3 oêle medewerking van de stichting, subsidie van de ge- s en financiële ondersteuning zorginstellingen een belangrijke tanen spelen. 'endaisteên Veldhuizen zijn uitgegaan sen kleinschalige woon-zorg- ter_«fe-enj waar 6 tot 8 licht of matige "terende Texelaars kunnen enen waar 10 tot 12 mensen van cpvang gebruik maken. Naar Inschrijven muziekschool Inschrijven voor het nieuwe seizoen van de Muziek- en Dansschool is nog mogelijk tot en met 15 juli. De lessen beginnen op maandag 5 september. De school is gesloten van 19 juli tot en met 28 augustus. Woensdag 6 juli wordt het seizoen afgesloten met een presentatie in de voorspeelruimte waaraan vrijwel alle leerlingen sa menspel deelnemen. Deze begint om 16.30 uur. Dialezing IVN over libellen Libellen en nog wat gevleugelte is de naam van de dialezing die IVN Texel maandag 4 juli verzorgt. Spreker is Harm Niesen uit Bergen. De bijeen komst wordt gehouden in één van de lokalen van OSG De Hogeberg (in gang Haffelderweg) in Den Burg en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Ook niet-leden zijn welkom. Kinderen van de groepen vier van de Texelse basisscholen maakten gister ochtend in de meester Tinholthal van De Fontein kennis met muziekinstru menten. Docenten van de Muziek- en Dansschool (MDT) waren naar de ba sisschool in Den Burg gekomen om de kinderen alvast te laten zien en horen op welke instrumenten zij na de grote vakantie les kunnen krijgen bij het project Instrumentale en Muzikale Vorming van de MDT. Met quizzen, het apart laten horen van de instru menten en het zingen van liedjes werden de kinderen al een beetje vertrouwd gemaakt met de instru menten. Docent slagwerker Peter Dijkstra (coordinator van het IMV-pro- ject) zong, onder begeleiding van het IMV-team, diverse liedjes met hen. behulp van een artikel 19 op de Wet Ruimtelijke Ordening plaatsvinden. Als het nieuwe beleid voor vrijko mende agrarische gebouwen over een paar jaar onderdeel is van het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied is dat niet meer nodig. igfjiö ■efferö dit ar- irste? ïi zorgverleners nodig zijn om Teen te begeleiden. Veldhuizen eftnaar een locatie in het buiten- »6d.zodat er kleinvee bij de voor- pg kan worden gehouden. Een zorgboerderij kan volgens de voorkomen dat dementerenden aiglijden. 'De overgang tussen lussituatie en het verpleeghuis itegroot Je ziet mensen er goed inkomen en opeens zijn ze diep Henk Veldhuizen en Mariska Witte begonnen een half jaar geleden samen aan hun onder zoek als eindopdracht voor hun opleiding tot verpleegkundige. Ze slaagden beiden met een 8,5. pen is. maar de ontwikkeling ervan verloopt langzamer. Je ziet ook het gebruik van psychofarmaca (medica tie) afnemen.' Volgens Veldhuizen en Witte komen de dementerenden meer met elkaar in contact op een woon-zorgboerderij en kunnen ze er ook gewoon lekker 'keutelen'. Boer derij Rozenhout aan het Doolhof, waar Witte woont, is niet in beeld als zorgboerderij. Enquête Uit een enquête die Veldhuizen en Witte onder 225 Texelaars hielden, bleek dat 92 procent van hen de voorkeur geeft aan opvang in een kleinschalige huiselijke omgeving met 24-uürs zorg als thuis wonen niet meer mogelijk zou zijn. Iets meer dan de helft vindt het belangrijk om ver volgens liefdevol en respectvol te worden bejegend. Professionaliteit van de zorg wordt door 17 procent als het meest belangrijk beschouwd. De enquête werd verspreid onder onder andere personeel van de thuis zorg en het verpleeghuis, cliënten van de thuiszorg, een wijk in Den Burg en bezoekers van de afdeling fysiothe rapie van het verpleeghuis. Volgens Veldhuizen is het belangrijk dat, warj- neer het ervan komt, er goede afspra ken met Corbis Plus (de voormalige Thuiszorg) worden gemaakt over mensen die van matig dementeren overgaan in diepe dementie. Bedoe ling is dat zij dan in het Verpleeghuis worden opgenomen. Voor het vast- stellen van de grens tussen matig en Eng zouden ongeveer zes tot diep is samenwerking tussen de woon-zorgboerderij en het zorg centrum nodig. Wethouder Nel Eelman (grondgebied) heeft inmiddels drie initiatiefnemers op bezoek gehad die plannen heb ben voor zorgboerderijen op Texel. 'Ik adviseer hen om een goed bedrijfs plan op te stellen en vooral naar de langere termijn te kijken. Het is niet de bedoeling dat een boerderij na een paar jaar weer leeg staat.'Volgens de ft. Uit kleinschalige opvang is wethouder moet de realisatie in het dat dementie met te stop- buitengebied de komende jaren met Veel scholieren alsnog geslaagd Na één of meer herkansingen zijn op drie na alle kandidaten van OSG De Hogeberg voor hun eindexamens geslaagd. Het slagingspercentage werd daardoor naar enorme hoogten opgeschroefd. Op het VMBO slaag de iedereen. Op de HAVO en het VWO was het percentage 96 respec tievelijk 97. De geslaagden waren: VMBO consumptief - Jan Jacob Prins (Oudeschild). VMBO handel en verkoop - Kevin Kikkert (De Koog). VMBO metaaltechniek - Tim van Heerwaarden (Den Burg) en Johnny Hin (De Waal). HAVO - Martes Brons (De Koog), Sharon Daalder (Den Burg). Nienke Duinker (Den Hoorn), Bo Epke (Oude schild), Charlotte Maas (Oosterend) en Natasja Witte (Oudeschild). VWO - Margot Schagen (Oude schild), Pauline van der Star (De Cocksdorp) en Sifra van der Vis (Oosterend). Visser's Bouw- en Timmerbedrijf is een samenwerking aangegaan met Bouwbedrijf Lont uit het Friese St. Annaparochie. Doel van Bouw- groep Vilon b.v., onder welke naam het samenwerkingsverband gaat opereren, is het kunnen uitvoeren van grote projecten, waarvan er binnenkort op Texel een aantal van start gaan. Het bedrijf aan de Schilderweg is met twintig medewerkers voor Texelse begrippen een flinke bouwonder neming, voor de grote klussen is de afdeling voorbereiding een maat te klein. Maar om mee te dingen naar projecten zoals de nieuwbouw aan de oost- en westkant van Den Burg, de hulpverlenmgspost, het gemeen tehuis, OSG De Hogeberg, de cam pus op 't Horntje, en andere 'opdrach ten, moet het bedrijf ook de pro jectontwikkeling kunnen uitvoeren. Medewerkers van Visser werkten bij het maken van de kassaunits van Teso in Den Helder voor het eerst samen met de Friezen. Martin Visser: 'De nieuwe units werden in verband met continuïteit van de bestaande kassagebouwtjes prefab gemaakt en daarvoor was onze schuur niet groot genoeg. Zelf woon ik in Fnesland en op weg naar Texel passeerde ik het bouwbedrijf Lont en zag hoe groot dat was. Ik ben toen gaan praten, met als resultaat dat de benodigde delen daar zijn gemaakt. Het werk in Den Helder was een mooie gelegenheid om te kijken of de cultuur van beide bedrijven bij elkaar past. Toen dat het geval bleek, zijn we serieus met de samenwerking verder gegaan Lont. dat 90 medewerkers in dienst heeft, heeft een aanzienlijk grotere kantoor afdeling dan wij en heeft op het ge bied van werkvoorbereiding en plan ontwikkeling veel kennis en ervaring in huis. Dit bedrijf is ook goed thuis in het maken van ontwerpen. Dat is een vak apart, dat veel tijd vergt.' Vis ser en Lont participeren elk voor 50 procent in het samenwerkingsver band Vilon bv (i.o). Het bedrijf wordt op Texel gevestigd en zal als Texels bedrijf zoveel mogelijk met Texelse onderaannemers en leveranciers werken. Belangrijk is dat Visser's Bouw en Timmerbednjf bv in zijn hui dige vorm beschikbaar blijft voor de klant en dat Vilon alleen een toege voegde waarde is voor de eerder ge noemde grotere projecten. De vraag is of het niet logischer zou zijn ge weest als Visser deel was gaan uit maken van de Bouwgroep Texel, het samenwerkingsverband tussen veer tien Texelse bouwbedrijven. Visser: 'Net toen de onderhandelingen over de samenwerking met Lont dit voor jaar voor 98 procent rond waren, kwamen de plannen voor Bouwgroep Texel in een stroomversnelling. We hebben er toen serieus naar gekeken. De verstandhouding met onze colle ga's op Texel is pnma. maar we von den dat samenwerking in een Texelse bouwgroep voor ons bedrijf met de toegevoegde waarde geeft die sa menwerking met Lont zou genere ren.' De samenwerking is met alleen bij woorden gebleven. Vilon behoort tot de zeven bedrijven die een pre sentatie gaf voor de nieuwbouw in de Volmolen. 'We hebben het werk niet gekregen, maar zaten wel bij de laag ste drie inschrijvers', vertelt Udo Visser. Volmolen Overigens is niet uitgesloten dat Vilon alsnog gaat bouwen in de Volmolen. De gemeente is namelijk voornemens niet alle kavels in ontwikkeling te ge ven bij de beoogde partner BUPS, de combinatie van Bouwgroep Texel, UPS, De Peyler BV en de Stichting Wonen Texel. Een deel van de kavels van de vrije sectorwoningen (vnj- staand en twee-onder-een-kap) wor den rechtstreeks aan de potentiële eigenaren verkocht, die vrij zijn in hun keuze met welke architect en bouw maatschappij zij hun bouwplan gaan ontwikkelen. Voorwaarde is wel dat de woningen voldoen aan het beeld kwaliteitplan dat voor de Volmolen is gemaakt. Het college heeft er wel in toegestemd dat BUPS deze eigena ren probeert over te halen om ook hun woning door deze organisatie te laten bouwen, maar dat mag alleen op basis van vrijwilligheid. Dit geeft eigenaren ook de mogelijkheid een ander bedrijf in te schakelen. Bouwbedrijf Visser is deze categorie graag ter wille, bijvoorbeeld met zo geheten Lonthuizen. Dit zijn verschil lende types van door Lont ontworpen woningen die tegen scherpe prijzen, concurrerend met prefabhuizen van andere bedrijven, worden gebouwd. Visser: 'De prijzen - inclusief bouw- aanvraag. tekenwerk tot en met het plaatsen van sanitair - staan in onze brochure. De klant weet tevoren pre cies waar hij aan toe is. Dat is een ontwikkeling waar de markt steeds meer om vraagt en waarin we dus mee moeten gaan. Lont ontwerpt, wij als bouwbedrijf Visser bouwen de huizen met Texelse onderaannemers en leveranciers.' Schiet bij al deze ambitieuze projec ten het gewone huis-, tuin- en keu kenwerk er niet bij in? 'Nee', bena drukt Udo Visser. 'Ook voor een gewoon timmer- en andere werk zaamheden kunnen klanten ons blij ven bellen.' "si uitsteken, voorrang geven, "opverkeersborden en rekening kimet het andere verkeer. Kin- r' van de hoogste groepen en J sen van de Thijsseschool en de ctu&e ^^l0°' 'n Den Bur9 en De Ak~ ii Oosterend moesten er ■Sdagochtend extra alert op zijn. zich aan alle verkeersregels hielden. De kinderen brachten het er goed vanaf, maar volgens voorzitter Nico Drenth van verkeersorganisatie 3VO was het schrikbarend om te zien hoe andere verkeersdeelnemers die langs de controleposten reden zich gedroe- - p.-,... gen.'Vooral groepen fietsers brach ial 42 leerlingen legden in Den ten het er bizar slecht vanaf.' Drenth Inet praktijkgedeelte van hun liet weten ernaar te streven dat vol- ^'sexamen af. Langs de route gend jaar alle Texelse basisscholen meedoen aan het verkeersexamen. 'Dat is wel zo goed als de kinderen daarna naar de OSG gaan.' posten ingericht, waar tien »sen vijftien andere vrijwilligers gaten hielden of de kinderen In de sportkolommen van de Texelse Courant keert de naam van Simone de Wit met regelmaat te rug. De 19-jarige zwemster weet zich al jaren te handhaven in de regionale top en dringt ook door op nationaal niveau. Afgelopen sei- zoeri kreeg De Wit voor het eerst te maken met blessureleed, maar haar ambities zijn niet verminderd. 'Ik wil nog een keer een Neder lands kampioenschap zwemmen.' Simone de Wit is een geboren en getogen Texelse, met tussendoor een korte uitstap naar de overkant. Het wedstrijdzwemmen ontdekte zij op 9- jarige leeftijd. 'We trainden altijd met een groepje voor ons plezier', vertelt De Wit in haar ouderlijk huis in Den Burg. 'In de zomer zwommen we in Seeff aanwijzingen aan leerlingen van de Thijsseschool die klaar staan Molenkoog en 's winters in Calluna. Maar op een gegeven moment wilden we ook eens competitie zwemmen. Je wilt natuurlijk wel ergens voor trainen, het gaat om de wedstrijden.' Bij zwem- en poloclub TX'71 bleek al snel dat De Wit aanleg had. 'Ik heb ook nog aan jazzdansen en turnen gedaan, maar zwemmen trok me het meest. Ik vind het moeilijk te zeggen waarom, maar als je iets goed kunt, vind je het vaak automatisch leuk.' Waar het zwemtalent vandaan komt, is in het geval van De Wit niet hele maal duidelijk. 'Mijn moeder heeft alleen wat onderlinge wedstrijdjes gezwommen. Mijn vader zwom wel drie keer van Den Helder naar Texel, maar zijn favoriete slag is de schools lag, mijn minste nummer.' Inmiddels zwemt De Wit haar wed strijden onder de vlag van zwem vereniging Hoorn, waar meer moge lijkheden voor ontwikkeling zijn dan op Texel. Na het VWO te hebben af gerond aan OSG De Hogeberg stu deert de zwemster nu aan de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO) in Amsterdam. Hierdoor vinden de trainingen van De Wit door heel Noord-Holland plaats. 'Ik train in Amsterdam, op Texel en soms in Hoorn. Als ik naar school moet, lig ik 's ochtends om zeven uur in het zwembad. Gelukkig heb ik met zo'n moeite om daarvoor vroeg op te staan.' In totaal traint De Wit zo'n vijf uur per week, verspreid over vier dagen. Zonder trainer, maar met een vast schema, werkt ze een gevarieerde training af. 'Krachttraining doe ik niet, alles gebeurt in het bad. Je begint altijd met een aantal baantjes als war- ming-up. Daarna komen oefeningen op kracht of op techniek. Dan train ik bijvoorbeeld afzonderlijk mijn armen of benen. Om wat weerstand te heb ben, train ik ook met peddels of met een T-shirt aan.' Dit jaar kreeg De Wit een aanbieding om in Hoorn mee te trainen met Olympisch langeafstandszwemster Edith van Dijk. Omdat het eerste jaar aan de ALO bijna afliep, heeft de Texelse daar geen gebruik van ge maakt. 'Ik was nog maar een paar weken in Amsterdam, dus dat was de moeite niet. Ook is het zwemseizoen inmiddels afgelopen. Maar het lijkt het me zeker leuk eens te proberen.' De Wit, die nu zelf de jeugdzwem- mers van TX'71 lesgeeft, kreeg al eerder trainingen van prominenten uit de Nederlandse zwemsport. 'Het zijn met echt idolen, meer voorbeelden. De goede zwemmers, zoals Pieter van den Hoogenband. Inge de Bruijn en Marleen Veldhuis. Het is lastig op het niveau te komen van de Neder landse toppers.' Ook een blessure weerhield De Wit enige tijd van training. 'Dit jaar ben ik voor het eerst geblesseerd geraakt. Op school heb ik op de turnvloer de enkelband van mijn linkervoet ver rekt. Toen ik daarvan was hersteld, gebeurde precies hetzelfde, maar dan bij mijn rechtervoet. Die blessure was veel erger, ik moest ineens met krukken lopen. Dan zit je bij een sportopleiding maar een beetje langs de kant en bovendien lag er die week sneeuw. Nu doe ik oefeningen om dat been weer sterker te maken.' Voor al die traimngsarbeid hoeft De Wit volgens eigen zeggen weinig te laten. 'Als ik een wedstrijd heb op zondag, ga ik zaterdag met uit. Maar dat betekent met dat ik helemaal nooit uitga. Ik hoef ook met op mijn voeding te letten.' Toch twijfelt de zwemster even als ze voor de keuze wordt gesteld: zwemmen of school? 'Uiteindelijk is school natuurlijk be- langnjker. Ik moet straks toch ergens van leven. Maar met sport ben ik re delijk serieus bezig. Ik heb Neder landse kampioenschappen gezwom men en daar zou ik graag nog een keer terecht willen komen.' In totaal zwemt De Wit dertig wed strijden in een seizoen. De meeste daarvan vinden plaats in Noord-Hol land, maar voor toernooien moet de zwemster ook naar het buitenland. 'Het verste was Luxemburg. Vanaf Texel reis ik met de trein of de auto naar wedstrijdeh. Als het verder van huis is, ga ik vaak eerst naar Hoorn om vanaf daar met de anderen mee te reizen. Dat is wel zo gezellig.' In de zwemsport worden vrouwen vanaf hun zeventiende jaar tot de senioren gerekend. De wens van De Wit om nog op de NK in actie te ko men. wordt er daardoor niet makke lijker op. 'Mijn beste prestatie, acht ste op de 200 meter vlinderslag tijdens de NK, behaalde ik in een leeftijdscategorie. Nu zwem ik tussen alle senioren. Voor plaatsing bij de NK zal ik komend seizoen vier seconden sneller moeten zwemmen op de 200 meter vnje slag, mijn favoriete num mer. Of dat gaat lukken, weet ik echt met. Het is lastig om verder te kijken, maar de NK is wel mijn grootste doel Tekst en foto Michiel Dekker

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7