Marcel Wernand meet de kleur van het water 'Onderzoek NIOZ vooral uit nieuwsgierigheid' ^exelaars werk EN HUN Toerclub Taxi 312000 naar Achterhoek COURANT' .TEXELSE g TAXI J-llZOOOi Het haar asymmetrisch geknipt. Een gezond bruin kleurtje casual gekleed en een ondeugende grijns op het gelaat. In niets lijkt deze man op het beeld dat velen hebben van een onder zoeker. Geen stoffig uiterlijk en geen humorloze conservatie, maar breed geïnteresseerd, in voor een geintje en niet vies van een lekker biertje in de kroeg. Toch is Marcel Wernand (52) in zijn werk als senior-onderzoeksmedewerker op het NIOZ uiter mate serieus. Op zijn vakgebied is zijn naam inmiddels onder veel vakbroeders bekend, onder meer door de lijst met publicaties van zijn hand in wetenschappelijke tijdschriften. Een nadere kennismaking met de man die de kleur van het water onderzoekt. 'Weet jij eigenlijk waarom water blauw is?', overvalt Wernand de ver slaggever kort na binnenkomst. Die moet het antwoord schuldig blijven. 'Watermoleculen halen het rode licht uit het water en verstrooien het blauwe licht. Eerst verdwijnt het rood, dan oranje en groen en tenslotte blijft het blauwe licht over. Dat wordt het sterkst terug verstrooid, waardoor water blauw lijkt. In helder blauw water zit weinig leven. Daarom is zwembadwater ook zo blauw. Dat is hartstikke dood.' Hoewel hij min of meer toevallig in dit werk is gerold, is zijn passie voor marine opties and remote sensing, zoals zijn werk offi cieel heet, nog net zo groot als toen hij in 1977 bij onderzoeksinstituut NIOZ in dienst kwam. Toen als assis tent van Daan Spitzer, onder leiding van professor Zimmermann, tegen woordig als senior-onderzoeks medewerker die zijn eigen onderzoek verricht. De uitkomsten van Wernands metin gen worden gebruikt door onder meer biologen om bijvoorbeeld te bepalen tot welke diepte licht door dringt en waar levensvormen te vin den zijn. 'Ik kan vertellen waar het meeste licht zit, zodat bijvoorbeeld de link kan worden gelegd tussen de productie van plankton en de hoe veelheid licht.' De kleuc van het wa ter wordt, afhankelijk van het doel. zowel boven als onder water geme ten met speciaal daarvoor ontwik kelde apparatuur. 'Nu koop je hyperspectrale radiometers, maar toen ik hier begon, bestonden die nog niet. Wij moesten eerst een meetapparaat ontwikkelen, voordat we aan de slag konden. Dat ge beurde in samenspraak met de instrumentenmakerij van het NIOZ en de afdeling elektronica. Die jongens bouwden wat wij hadden bedacht.' Gifalgen De kleur wordt zowel onder als bo ven water gemeten, vanaf een schip of de wal. Steeds vaker wordt echter ook op afstand gemeten, via het zo geheten remote sensing. Dat gebeurt vanaf een hoog standpunt of een satelliet. 'Dat gaat veel sneller en het is een groot voordeel dat er geen aangroei op de apparatuur ontstaat. Nadeel is dat je alleen het oppervlak van het water kunt bestuderen. Bij helder water kan dat tot zo'n 40 me ter diepte, maar in de Waddenzee houdt het op na 30 centimeter.' de pan uitrijst, dan bel ik dat ze moe ten monsteren, zodat uitgezocht kan worden waarom die algen juist dan bloeien.' Lol trappen Zijn olijke natuur laat zich ook tijdens zijn jeugd niet onderdrukken. Gebo ren in Utrecht en opgegroeid in Zeist komt Wernand op de MULO terecht. 'Ik ben begonnen met Montessori, maar die vrijheid kon ik niet aan. Daar moest je zelf aangeven als je klaar was voor een pensum (schooltaak, red.). Nou, ik zat liever gein te maken. Na twee jaar werd ik teruggezet naar de eerste klas MULO. Ik had toen al Latijn en Griekse mythologie gehad, maar nooit Duits. En dat had je op de MULO wel nodig.' Uiteindelijk besluit hij na een tussenjaar op HAVO-niveau was precies in mijn straatje en ik heb er met lang over na hoeven denken.' In zijn bijna dertigjarige loopbaan maakte Wernand de nodige verande ringen binnen het onderzoeks instituut mee. 'Toen ik er kwam, werk ten er, inclusief studenten, zo'n honderd mensen. Nu zijn dat er on geveer tweehonderdvijftig. Het insti tuut is groot geworden en daardoor minder persoonlijk. De grootste ver andering vind ik de management- cultuur. Daar is vreselijk veel over te doen geweest en er is veel onrust geweest in de afgelopen jaren. Ik denk nog wel eens terug aan de tijd dat Postma directeur was. Dat was een echte directeur, die kwam uit de wetenschap. Toen werd er nog niet gesproken over reorganisaties. Was er minder blabla.' Hoewel Wernand hoofdzakelijk de kleur van zeewater meet, wordt hij ook door andere onderzoeks instituten ingeschakeld. 'Ik heb nu apparatuur staan in Groningen bij het Proostmeer. Dat is een project dat ik in samenwerking met het NIOO, Cen trum voor Limnologie in Nieuwersluis, doe met de zoetwaterjongens, zoals wij ze noemen. Daar wordt de bloei van giftige algen in de gaten gehou den via een bovenwatermeting. Met de GSM haal ik de informatie binnen. Aan de kleur van het water is de con centratie aan algen af te lezen. Als het een hogere beroepsopleiding in na tuur- en wiskunde te doen. 'Na to neelspelen vond ik natuurkunde het leukste vak. Ik zou naar de toneel school gaan, maar besloot toch maar eerst ergens een papiertje van te ha len.' Aansluitend gaat hij drie jaar aan de slag op de Vrije Universiteit, waar hij proefjes ontwerpt voor het voorkandidaats-practicum, dat nu met meer bestaat. In 1974 ziet echt genote Irene, met wie hij dan net is getrouwd, een advertentie van het NIOZ waarin een assistent fysische oceanografie wordt gevraagd. 'Dat Het meten van de kleur van het water tijdens een onderzoekstrip enkele jaren geleden. Toch is het plezier in zijn werk niet minder geworden. 'De wetenschap is erg leuk. Alleen door alles wat er omheen hangt, wordt het wel eens minder. Tegenwoordig moet je om aan geld te komen voor specifiek onderzoek een ellenlang project voorstel indienen in Brussel. Helaas moet bij het schrijven van zo'n voor stel de uitkomst van het onderzoek zo ongeveer bekend zijn. Dat is jam mer, want het grootste deel van het onderzoek op het NIOZ komt voort uit nieuwsgierigheid. En juist die nieuwsgierigheid verdwijnt daardoor.' Afgunst Hoewel hij publiceert in vakbladen, is Wernand geen professor of doctor. 'Of ik wetenschapper ben? Nou ja, ik zit in een wetenschappelijke schaal, maar bij ons ligt dat moeilijk. Op het NIOZ is een groot verschil tussen wetenschappers en assistenten. Vroeger was dat minder. Het lijkt hier vrij leuk en vrolijk, maar dat is niet altijd zo.' De Texelaar wordt regelmatig ge vraagd lezingen te houden voor geïnteresseerden of vakgenoten. In november mocht hij zo'n 350 colle ga's uit de hele wereld toespreken tijdens het tweejaarlijkse congres Ocean Opties in Perth. 'Daar tref je de spelers op dit vlak.' Hoewel hij daar over zplf bescheiden is, dankt Wernand die uitnodiging aan het feit dat zijn naam inmiddels redelijk be kend is binnen de sector marine optica. Zijn speech werd beloond met de publieksprijs voor de beste voordracht. Het steekt de onderzoe ker dat in de wetenschappelijke we reld vooral de publicaties in de gere nommeerde vakbladen Science en Nature tellen. 'Natuurlijk wil iedereen daar in staan. Maar eigenlijk is dat erg, want op dat moment zeg je dat al het werk van al die mensen die el ders publiceren niks voorstelt. En dat is niet juist. Die mensen mogen niet tekort worden gedaan.' Er bestaat een publicatiestandaard, waarin wordt bijgehouden welke onderzoe ker waarin publiceert, maar daar houdt hij zich niet mee bezig. 'Ik vind dat lastig. Sommigen zijn drie jaar bezig met één onderzoek voordat ze een artikel kunnen maken, terwijl an deren bij wijze van spreken één molecuul een paar maanden in het lab onderzoeken en al kunnen publi ceren.' Historisch onderzoek De afgelopen driejaar hield Wernand zich intensief bezig met historisch onderzoek, zowel op zijn werk als in zijn vrije tijd. 'Voor de Journal of History of Science schrijf ik een stuk over de historie van de kleurmetingen van de zee. Pas sinds 1920 is de kleur van water echt bekend, maar daar voor is er al verbazingwekkend veel instrumentatie om die kleur te onder zoeken uitgevonden. Ik wil graag bekijken of de kleur van de zee is veranderd in de afgelopen honderd jaar. Daarvoor moet je spitten in archiefstukken en heel veel onder zoek doen.' Tijdens zijn speurtocht, in hoofdzakelijk Engelse, Franse en Duitse documenten, kwam hij onder meer terecht bij Willem Barentsz. 'Die schreef in een van zijn logboeken over de kleur van de zee. Daar begin ik zo'n beetje.' Daarnaast werkt hij mee aan twee nationale projecten. Momenteel is Wernand de enige bin nen het NIOZ die zich met de kleur van de zee bezighoudt. 'Of ik het enfant terrible van het NIOZ ben? Ik denk dat ik gewoon het rustigste en meest bescheiden type daar ben.' Grijnst: 'Nee. dat weet ik niet. Dat moet je anderen vragen. Ik heb wel een beetje een grote mond en geef vrij vlot mijn mening. Dat wordt af en toe niet gewaardeerd. Misschien veel niet gewaardeerd. Maar ik hou ervan om af en toe de boel een beetje op te porren. Wat te chargeren.' Hij be- nadrukt nogmaals zeer serieus zijn werk om te gaan. 'Mensen ken al gauw dat als je vrolijk oer: ë"vyf gek doet, je niet serieus kunts Mensen die mij langer kennen, v. dat als ik iets doe ik het ookg goed wil afmaken. Ik pas miss- niet in het beeld dat mensen hete 2n v van onderzoekers, maar dat tat niet juist. Een onderzoeker is m definitie saai.' 5f jiond Hij heeft er nooit spijt van getaCy voor een carrière als profe toneelspeler te hebben gekozenj speel nog steeds toneel. Maar omdat ik het leuk vind. Als axs kun je er mee stoppen als jeer zin meer in hebt. Of ik deg keuze heeft gemaakt? Dat wr?l met. Ik heb ook wel eens overwj iets in de journalistiek te doen dat was meer een midlifecnSÊ Wel ben ik zo'n 15 jaar geledïj men met Bouwe Kuipers, biold het NIOZ, het duo De Bowenfl gonnen. We treden een paarksj jaar op met gedichten en vrw verhalen voor divers pluimage1* lopig blijf ik mijn werk nog jarena Maar zeker niet tot mijn 67ste. eet ik mijn huis op.' Louise vanderSl \Yat ik zeggen wou.. TX10 vangt leng Een bijzondere vangst van de TX10 Emmie, die in de Texelstroom eind mei een leng heeft gevangen. Dit is een kabeljauwachtige vis van een centimeter of 20 lengte, die normaal gesproken niet in deze contreien voorkomt. Het is een vis met een wat bronsgroene kleur die van diep wa ter houdt, in deze buurt worden alleen sporadisch exemplaren gesigna leerd. De laatste keer gebeurde dat in 1958. De leng is een roofvis, die zich voedt met andere vissen. Het dier is geconserveerd en wordt tijde lijk tentoongesteld in EcoMare en wordt over een paar maanden naar Naturalis in Leiden opgestuurd. Concert Een tropische dag, de hervormde kerk in Den Burg vormt vandaag het decor voor een optreden van 't Texels Vrouwenkoor Verplicht examen na oefenwerk 't Programma kent noch paal noch perk, dirigent en dames gaan er voor. Van een slijtageslag geen spoor te zien, maar wat maakt ze echt zo sterk? Hoor dan twee solistes, zo jong als ze zijn. Die met hun talent een ver warmende lijn. Als contrast met het weer van heden en morgen - Een stel dat op een tropische dag Vijftien leden van Toerclub Taxi 312000 hebben afgelopen weekend door de Achterhoek gefietst. Na aan komst per auto werd vrijdagmiddag een tocht van zo'n 60 kilometer in de omgeving van Nijverdal gemaakt. De zaterdag werd gebruikt om een lan- herberg. Het uitje is een jaarlijks te- gere rit, van ongeveer 120 kilometer, rugkerend evenement, dat in de te fietsen. En zondagochtend werd er plaats is gekomen van de 'monster voor de reis naar huis nog eens zo'n rit' Vaals-Texel, waarvoor steeds min- 70 kilometer aan vastgeplakt. De der belangstelling bestond, wielrenners logeerden in een jeugd- (FotoJaapvanstnui™ - zie daarom wat ware kunst ver mag - ons toehoorders kippenvel wist te bezorgen Willem J. Kikkert, Den Hoorn. Cursus Engels Docent Lida Wels begint in septem ber weer met cursussen Engels voor beginners en gevorderden. In de les sen ligt de nadruk op conversatie, maar ook wordt aandacht besteed aan grammatica en lees- en schrijf vaardigheid. Belangrijk is dat de cur sisten op een plezierige en geva rieerde manier Engels kunnen leren of hun kennis van de Engelse taal kun nen ophalen. Inlichtingen en opgave bij Lida Wels, tel. 314600 of per e- mail lida.wels@hetnet.nl. Blue Voice in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen treedt zondag de for matie Blue Voice op. Deze groep, bestaande uit ervaren musici uit Zwolle en Deventer, is in de loop der jaren een graag geziene gast gewor den op podia in binnen- en buiten land. De swingende muziek, waarin elementen zijn te vinden van latin, jazz en funk, is boeiend voor een breed publiek. Blue Voice speelt voornamelijk eigen werk, van up tempo tot ballads. De formatie speelt al sinds 1976 samen en bestaat uit André Smit (keyboard), Wim Kah- mann (drums), Jan Gerritsen (sax), Ebe van der Meer (trumpet en bugel), Peter Uil (electric bass). Het optreden begint om 14.00 uur en vindt bij mooi weer buiten plaats. De toegang is gratis. Blues bij Beach-ln In strandpaviljoen Beach In bij De Koog speelt zondag 10 juli de Harry G Bluesband uit Groningen. Deze vijf mansformatie speelt covers en eigen werk, zuivere blues en rock 'n' roll. De band bestaat uit Harm Brinksma (zang, bluesharp), Vincent Suurmijer (leadguitar, zang), Harry Greenfield (slaggitaar, zang), Bert Kattouw (basgitaar, zang). Wessel Baptista (drums). Het optreden begint om 15.00 uur. Schuijl wint golfwedstrijd Op de Texelse golfbaan deden zon dag 24 deelnemers mee aan een ec/ecf/c-wedstrijd. Bij deze spelvorm worden achttien holes gespeeld, waarvan de spelers na afloop de beste negen kunnen uitzoeken. Win naar werd Irene Schuijl met 30 sla gen, gevolgd door Jaap Waverijn (31,3 slagen) en Cock Kohnhorst (32,3). Er werden acht birdies gesla gen. Zeilwedstrijd bij Oudeschild Watersportvereniging Texel en Wad denhaven Texel houden zaterdag 16 juli een zeilwedstrijd op de Texel stroom, ter hoogte van Oudeschild. Dat gebeurt ter gelegenheid van de driedaagse festiviteiten rond het 225- jarig bestaan van de haven. De wed strijd duurt van 13.00 tot 15.00 uur en bestaat er uit dat de deelnemers moeten proberen een zo groot moge lijke afstand af te leggen. Deelname staat open voor iedereen. Opgave is tot 9 juli mogelijk bij Rob Souverein, tel. 314870. Waslijn van vijf kilometer Een goede manager moet in staat zijn iets van mensen ge daan te krijgen. Het is daarom niet zo vreemd dat de twaalf deelnemers aan een manage- mentcursus in Hoenderloo iets moesten bedenken om een groot aantal mensen tot een gezamen lijke prestatie te brengen. Dat leidde tot het idee om Texelaars en toeristen in te schakelen bij het tot stand brengen van een enorme waslijn op het strand tus sen paal 15 en 16. Het moest een levende, door mensen onder steunde waslijn worden, waaraan ook werkelijk over de volle lengte wasgoed hing te drogen. De cur sisten zelf zorgden voor de lijn en de knijpers, maar de berg was goed moest van de Texels® komen. Mede dank zij een* richt in deze krant lukte dal m gemakkelijk. De cursistenginF woensdag en donderdag" verse dorpen de straat op.» den overal aan en hadden! gauw genoeg (afgedankt) tenr bij elkaar om een lijn van vijf»! meter vol te hangen. Oo* J werven van mensen die de* sisten hielpen bij het uitvow van het ludieke karwei was?*J probleem. Om twee uur gr middag werd het projects rond met het plechtig heffen® de volle waslijn over een Ier van vijf kilometer langs hetsm strand ten noorden van Wes2 lag. Cursist Arie de Jong uit® terdam: 'We waren verba over de medewerking- woont blijkbaar een zee' w vaardig volk.' <n GEEN LUCHT. GEEN LEVEN- STEUN HET ASTMA FONDS. GIRO 55055 VRIJDAG 1 JULI 2005 TT? VUT CT? Cl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8