Vakantiekrant Vliegverbod voor Jan Boyen Rienks Cjrocn TwartjJexeU ïn het harL, Kosten vooralsnog struikelblok Verkoop grond Pontweg voor één schoolgebouw' Arbeidsinspectie: Dertig legale werkers op Texel Politiek aan slag met collectieve advertentie Professionals scheren schapen met hangmotor texelseSIcourant Vakantiekrant Verschijnt wekelijks t/m 26 augustus VRIJDAG 8 JULI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg [èwillen het allemaal, maar een te ert aan geld is voor de politieke jartijen vooralsnog een struikel- jlok om daadwerkelijk over te pan op de realisatie van één dioolgebouw voor de OSG aan Ie Haffelderweg. Het college reeg woensdagavond van de Mdscommissie Welzijn de op- racht eerst een nader onderzoek Btdoen naar de financiële moge- jkheden, voordat er knopen wor- len doorgehakt. nderdeei van dat onderzoek moet tn voorstel van Texels Belang wor se om het toekomstige centrale Ipverleningsgebouw met aan de ptweg, maar op de mogelijk vrijko- ende locatie van de OSG aan de nmalaan te bouwen. Volgens Piet andaart (Texels Belang), die het an tijdens de vergadering open- enje, zou de gemeente het terrein r de Eijercoogh aan de Pontweg r volledig als bouwpercelen voor suwe woningen kunnen verkopen, st terrein is ongeveer tienduizend arkante meter groot. Met de op- angst ouden de extra kosten voor in schoolgebouw moeten worden dekt. De realisatie daarvan kost riimaal €9.000.000,- en dat is mi- mal €1.800.000,- meer dan de ad tot na toe als maximale inves- ihgin het voorzicht had gesteld en I5ÖO.OOO,- meer dan het college njaar geleden als krediet kon toe zeggen. Tijdens de vergadering bleek dat minimaal echt minimaal is. Er wordt ook rekening gehouden met een investering van mogelijk €9.800.000,- en daar moet met de mogelijke sloop van het school gebouw aan de Emmalaan en het opknappen van de sporthallen aan de Haffelderweg volgens wethouder Nel Eelman (onderwijs) nog eens 5,5 ton extra bij worden opgeteld. Volgens Standaart is het echter de moeite waard het voorstel van Texels Belang nader te bestuderen. 'De hulpverlenmgspost hoeft dan niet midden in een woonwijk aan een drukke weg te worden gebouwd, maar kan komen op een plaats die al een maatschappelijke bestemming heeft en dicht bij een rotonde en de ringweg ligt. Bovendien concentreren we dan alle maatschappelijke voor zieningen in Den Burg zuid.' Wat de uitruktijd naar het noorden betreft, scheelt het volgens Standaart hoog uit dertig seconden als de hulppost aan de Emmalaan in plaats van aan de Pontweg zou komen. De andere partijen konden zich meteen vinden in de ideeën. 'Een gebouw dat nog niet is gebouwd, is gemakkelijk te verplaatsen', aldus Henny Festen (GroenLinks). 'De buurt zal je dank baar zijn', aldus Martin Trap (WD). Wethouder Eelman hield een slag om de arm. Ze wees erop dat de andere partners in het hulpverleningsge- Lees verder pagina 5 Arbeidsinspectie zegt vorige iwk op een Texels tuinbouw- Wrijf dertig Polen te hebben aan- i, die zonder werkvergun- ig aan het werk waren. De erknemers zouden in dienst zijn een Pools uitzendbureau. Om tik Texelse bedrijf het gaat wil de spectie niet meedelen, navraag óebollensector heeft tot dusver tts opgeleverd. Het uitzendbu- heeft een boete van <0.000,- gekregen. ihspectie zei het uitzendbureau te toen achterhaald door verklarm- "van de voornamelijk vrouwelijke teien documenten die op het be- izijn aangetroffen. Woordvoerder igda de Vetten van de Arbeidsin- *ctie kon niet zeggen of het bedrijf de Polen aan het werk waren een boete heeft gekregen. Vol 's haar werden werkzaamheden "meerdere tuinders verricht. On gelijk is of het bedrijf wist dat de ten geen geldige papieren hadden, blijkt dat de bedrijven op de W)te waren dat de Polen illegaal fk verrichten, kunnen zij ook een te'e krijgen van €240.000.De Ar- tlsinspectie heeft vorige week tij dens een driedaagse actie 25 bedrij- "ven gecontroleerd. Naast het uit zendbureau werden drie horecaon- dernemingen en een teler beboet. De vier bedrijven hadden in totaal vijf il legale werknemers in dienst, goed voor €28.000,- aan boetes. Bij een kweker werd een Irakees aangetrof fen en in de horecabedrijven vier werknemers van Indonesische af- komst.Wat er met de Polen gebeurt, is met bekend. Zij zijn niet illegaal in Nederland, omdat sinds mei 2004 een vrij verkeer van personen bestaat in Europa en Polen lid is van de Eu ropese Unie. Wel geldt voor Polen dat zij een werkvergunning nodig hebben om in Nederland le mogen werken. Of de Irakees en Indonesiërs illegaal in Nederland verblijven is niet be kend. De boetes op illegale arbeid zijn begin dit jaar fors omhoog ge gaan van €900,- naar €8.000,-. Een manszaken kunnen een boete van €4.000,- per illegale werknemer krij gen. Volgens de Arbeidsinspectie kreeg tenminste één Pool een stuk loon, dat uitkwam op €3,- per uur. Het minimum loon voor een volwassene ligt in Nederland iets boven de €6,- per uur. Klusjes aan boord Dokter Wagemaker scheepsbouwers van Damen "Gissingen hebben nog even de tenden vol aan de Dokter Wage- maker. De komende weken moe- tet maar liefst 2500 afwijkingen lorde worden gemaakt. Het zijn meest kleinigheden: een schroef- lehier, een stickertje daar, een verkeerd gemonteerde deurkruk, ontbrekende lampjes, etc. Op de ®"9e lijst van uit te voeren klus te staan ook de glazen schuif- teuren voor de toiletten. Het hei tere g/as wordt vervangen door 'tetglas. Niet alleen om inkijk on mogelijk te maken maar vooral j"" te voorkomen dat mensen jte glas niet zien en er tegenop totsen. Tijdens de rondvaart W aandeelhouders liep Ina echtgenote van de oud- ntcommissaris tegen het me' als gevolg een wondje to'en het oog en een defecte fwstig was het niet, wat ook Wdt voor de blessure die een Were vrouw opliep toen zij van sen trap viel. Dat de draaideuren 3,1 boord in twee richtingen Wen is lastig in het gebruik. tal worden zodanig worden PSncterd dat de deuren nog m één richting kunnen draaien. Tijdens de proefvaart kregen de liften aan boord veel aandacht van ouderen en min- dervaliden. Proberen kon nog niet want er was slechts één lift in werking en die werd gebruikt voor de catering. De liften zijn ruim genoeg voor een rolstoél, maar een scootmobiel past er net niet in. Scootmobielers moeten gebruik maken van de enige grote lift waann ook een brancard past. Enkele aandeelhouders hadden kritiek op de stalen zit banken die in de openlucht rond het atrium staan. De afstand tus sen rugleuning en voorkant van de bank is te lang zodat de rand hinderlijk tegen de knieën drukt. Hielke Bruining dacht dat het 'zit vlak eigenlijk de rugleuning is en dat de banken dus verkeerd zijn gemonteerd. Alex Cofino van TESO ontkent dit. maar zal even goed kijken of het zitgerief kan worden verbeterd. Eind deze maand moeiten alle gebreken en kinderziektes zijn verholpen zodat de boot in au gustus kan varen. De bedoeling is dat de Wagemaker vrijdag 5 augustus als tussenboot wordt ingezet en ingaand 29 septem ber, daags voor de aandeel houdersvergadering, als dienst- boot. I Oud-kampioen schapenscheren Willem Kieft uit 't Veld legde beslag op de derde plaats. Bij de Texelse kampioenschappen schapenscheren, die gisteravond in Den Hoorn werden gehouden, kon het publiek kennismaken met een voor Texel nieuwe manier van scheren: met hangmotor. Bij dit vooral in Nieuw-Zeeland veel ge bruikte apparaat hangt de motor aan een paal of hek, losgekoppeld van het scheerapparaat, dat daar door minder zwaar en dus een stuk handzamer is. Voordeel is ook dat een flinke motor kan worden gebruikt. Sjirk Brans en Erik-Jan Eveleens, de enige Texe laars met een dergelijk apparaat, hebben er één met een motor van 700 Watt. Een heel verschil met de traditionele apparaten, waarvan de lichtste zo'n 80 en de zwaarste zo'n 350 Watt vermogen heeft. 'Dat merk je heel goed', vertelt Brans. 'Vooral bij schapen met een moeilijke vacht. Dat zie je nogal eens bij dieren die ziek zijn geweest of die^slechte voeding krijgen. Die vacht vervilt en daar kom je met een gewoon apparaat heel moeilijk doorheen.' Een scheerapparaat met hangmotor is ook handig bij het scheren in de winter, zoals wel gebeurt met scha pen die om bedrijfskundige en com merciële redenen al rond de jaarwis seling moeten lammen. 'Een paar weken ervoor scheren wij ze. Dat gaat minder makkelijk dan in de zo mer, omdat pas bij hogere tempera turen het wolvet vloeibaar wordt. Je hebt dus in de winter een zwaardere motor nodig. Een gewoon apparaat wordt daar loodzwaar van', aldus Brans, die professioneel scheerder is en zich samen met compagnon Eve leens veelvuldig verhuurt aan boeren. 'Met z'n tweeën scheren we tussen de 3000 en 4000 schapen per jaar', vertelt Brans. Bij de kampioenschappen van gister avond kregen ook de andere scheerders de kans het apparaat te gebruiken. Niet iedereen waagde zich eraan. Zo hield Oosterender Herman Barhorst vast aan zijn eigen machien tje, met een motor van slechts 80 Watt. Hij was kansloos tegen Eve leens en Brans, die respectievelijk de eerste en tweede prijs veroverden. Oud-kampioen Willem Kieft uit 't Veld maakte ook gebruik van het nieuwe apparaat en legde beslag op de derde plaats. De wedstrijd telde ze ven deelnemers. Aan het tegelijkertijd gehouden kam pioenschap schapenmelken werd deelgenomen door tien mannen en De politieke partijen kunnen geza menlijk een niet politieke adverten tie plaatsen om nieuwe raadsleden en potentiële wethouders voor vol gend jaar te werven. De raads commissie Werkwijze Raad heeft dinsdagavond zijn fiat aan dat plan gegeven. Het is voor het eerst op Texel dat de partijen gezamenlijk kandidaten voor de nieuwe gemeenteraad gaan wer ven. Op dinsdag 7 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen en de partijen zijn momenteel op zoek naar gegadigden. Enkele commissieleden wezen er tij dens de commissievergadering op dat formeel de besturen van de poli tieke partijen het besluit over de ad vertentie zouden moeten nemen. Doordat voor sommige partijen kort na de zomervakantie de inschrijving stermijn al sluit, werd besloten vaart achter de advertentie te zetten. De commissie ging ermee akkoord dat er ook niet hoeft te worden gewacht op de formele besluitvorming in de gemeenteraad. Burgemeester Joke Jonge vandalen aangehouden Na een tip van een oplettende ge tuige heeft de politie maandagavond twee jongemannen aangehouden die vernielingen hadden gepleegd aan een reclamebord langs de Pontweg nabij De Koog. Ze hadden het bord losgetrokken en een vuilnisbak bij een bushokje uit de beugel gehaald en de inhoud op straat gegooid. De twee, een 20-jarige uit Abcoude en een 18-jarige uit Amsterdam, kregen een bekeuring wegens het plegen van vernieling. Geldorp stelde voor de advertentie deze week al op de website te zet ten en daarna in de Texelse Courant. Jan Koolhof (CDA) liet weten dat het De bedoeling is dat in de advertentie een profielschets van toekomstige raadsleden en wethouders wordt opgenomen. Een bloemlezing uit het profiel waaraan een raadslid moet voldoen: maatschappelijk betrokken heid, nieuwsgierig en kritisch zijn, in staat te incasseren en te relativeren, plezier in discussiëren hebben, het lef hebben om standpunten te verdedi- wel zo moet zijn dat er met de adver- gen en te veranderen en aanspreek- tentie mensen worden gevonden die baar zijn op het eigen functioneren, echt volksvertegenwoordigers willen Van een wethouder wordt onder meer zijn en geen beroepsbestuurders, verwacht: initiatiefrijk en bestuurlijk Arthur Oosterbaan (GroenLinks) ad- georienteerd zijn. plezier hebben in viseerde in dat geval het salans er het onderhouden van contacten met maar bij te zetten. 'Dat schnkt de alles en iedereen, plezier hebben meest ambitieuze beroepsbestuur- discussie, teamgencht zijn en als ders wel af.' onafhankelijk denker kunnen optre- vrouwen. Kampioen werd Jan-Willem Bakker van hoeve De Waddel, die zelf de schapen had geleverd en er dage lijks zo'n honderd melkt. Toch kon niet worden beweerd dat hij 'dus' de gedoodverfde winnaar was, want moderne schapenboeren melken machinaal. Alleen schapen met een uierontsteking worden nog met de hand gemolken. De tweede prijs werd gewonnen door de Belg Patrick Verschuere, derde werd Gosia San- derse. Dat schapenmelken geen een voudige klus is, ontdekte een Amster damse toeschouwer die het ook wel eens wilde proberen. Hoewel er 'een goed uier onder het schaap zat', zo als de kenners constateerden, kreeg hij er bijna geen melk uit. Baan onderwijs 'Vonge week hebben wij het diploma gehaald voor leerkracht basisonder wijs. We hopen dat we op Texel een baan kunnen krijgen.' Met dat bericht en de vraag of ze een plaatsje kon den krijgen in de rubnek Geslaagd meldden vijf jonge Texelaars zich bij de redactie van de Texelse Courant. Navraag leert dat tenminste nóg dne eilandgenoten (Tamara Hin, Susan Schiphorst en Irma Huisman) hun les bevoegdheid hebben gehaald of op het punt staan dat te doen. Pagina 5 m Zorgen bedrijven Jonge ondernemers in De Koog ma ken zich zorgen over de aantrekkelijk heid van het baddorp voor jongeren. Volgens hen is het lastig om buiten activiteiten voor jongeren te organi seren, omdat er teveel wordt vastge houden aan het uitgangspunt van rust, ruimte en natuur. Pagina 8 Bekeuringen bij snelheidscontrole Bij een snelheidscontrole op de Pont weg nabij Den Burg, die dinsdag werd gehouden tussen 10.45 en 12.15 uur, heeft de politie zeven au tomobilisten staande gehouden en bekeurd omdat ze harder reden dan de toegestane 60 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 92 km/u. Containerbrand Brandweerlieden uit De Cocksdorp en omstreken kwamen in de nacht van dinsdag op woensdag in actie nadat aan de Slufterweg een contai ner in brand was geraakt. Toen ze arnveerden was een papiercontainer al tot de grond toe afgebrand, de vuil container ernaast kon worden gered. Doorgereden na aanrijding Een 50-jarige vrouw uit Den Burg is dinsdagavond gewond geraakt, na dat zij in de Bernhardlaan op haar fiets was afgesneden door een vrouw in een grijze bestelbus. Ze kreeg een tik van de buitenspiegel, waardoor ze ten val kwam. De automobiliste keek nog om. maar reed door. Het slacht offer heeft last van een arm, heup en been. (Advertentie) den. Burgemeester Joke Geldorp zegde toe dat nieuwe raadsleden van de gemeente een opleiding in de lo kale politiek kunnen verwachten. Sirenes weer niet gewerkt Tijdens de test van afgelopen maan dag bleek dat de sirenes in Oude- schild, Den Burg en De Koog niet hebben gewerkt. Net als vorige maand bleek dit in meerdere ge meenten in de Kop van Noord-Hol land het geval te zijn. Mensen die er zeker van zijn dat een bepaalde si rene niet heeft gefunctioneerd, wordt verzocht dit te melden bij brandweer commandant Dick Jongeneel. tel. 362166 of e-mail djongeneel@texel .nl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Jan Boyen Rienks, lid van de direc tie van Paracentrum Texel, heeft zondagmiddag met onmiddellijke in gang een vliegverbod opgelegd ge kregen door de luchtvaartpolitie. Die constateerde tijdens een routine controle diverse onregelmatigheden. Volgens Ed Kraszewski, persvoor lichter van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD), waaronder de luchtvaartpolitie ressorteert, had Rienks zijn papieren met op orde. spannen situatie op het vliegveld tus sen de twee concurrerende para- bedrijven. 'Dit was een routinecon trole. We houden regelmatig derge lijke controles en dit keer was dat op Texel.' Havenmeester Ed de Bruijn is door de luchtvaartpolitie gevraagd toe te zien op de naleving van het vliegverbod. Inhoudelijk wil hij niet op de zaak ingaan. 'We weten nog met precies wat er aan de hand is en vor men ons dus ook geen oordeel, maar Mogelijk is zijn brevet verlopen en we maken ons wel grote zorgen over heeft de vlieger het logboek niet of de ontstane situatie. De zorgvuldig onjuist ingevuld. 'Daarnaast zijn er nog diverse andere zaken die wij in opgebouwde naam van Vliegveld Texel staat de laatste tijd al onder onderzoek hebben genomen', aldus grote druk, dus dit soort publiciteit Kraszewski, die aangeeft dat de pa pieren in beslag zijn genomen. Tot het onderzoek is afgerond, mag Rienks niet vliegen. De controle werd uitge voerd nadat de Texelse piloot terug keerde van een paradropping. Vol gens de persvoorlichter heeft de - controle niets te maken met de ge- kunnen we zeker niet gebruiken.' Rienks zelf stelt dat hij zijn papieren niet bij zich had. 'Ik was in de veron derstelling dat ze in een bepaald mapje zaten, maar dat bleek met het geval. Ik heb al een nieuw brevet aan gevraagd en dat komt over ander halve week. denk ik.' Gratis bijlage TEXELSE ^COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 22 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 11 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1