Waalder popfestival in 1982 werd fiasco Jonge Texelaars op zoek naar baan in het onderwijs Archiefstuk 'Straks worden we eikaars concurrenten' .TEXELSE J couRANT- [ZIT 3£ LEKl<ilR~tïTëN? T3R. METIS fFlëTwEHHENTl ^gediplomeerd als leerkracht voor het basisonderwijs krijgen Mirthe Snijders, Debby Sangers, Evelien Berbee, Michiel Drijver en Marleen **9en6osch te maken met een krappe arbeidsmarkt. Rommets) Texel wil in 10 jaar 1000 huizen bouwen Texel wil in de komende tien jaar 1000 nieuwe woningen bouwen. 600 daarvan komen in Den Burg Oost en West, de overige 400 wil de gemeente op zogeheten inbrei- dingslocaties in de dorpen realise ren. Wethouder Eelman benadrukt dat de woningen zijn bedoeld voor de eigen bevolking. 'Mensen die hier wonen en werken.' De wethouder wil dat de doelstelling van 1000 woningen wordt opgeno men in de regionale woonvisie die momenteel in de maak is. Die moet de verdeelsleutel gaan vormen voor het aantal woningen dat per gebied in de regio mag worden gebouwd. Daarmee stapt de provincie af van het zogeheten contingentensysteem. Texel zal in deze visie een aparte po sitie innemen, omdat de druk op de woningmarkt hier een stuk groter is dan elders in de noordkop. Waar voor de regio bijvoorbeeld geldt dat het migratiesaldo op nul uitkomt, is de verwachting dat het aantal mensen dat zich op Texel zal vestigen hoger is dan het aantal mensen dat vertrekt. Mede daardoor zal het huidige inwo nertal van 13.750 in 2030 zijn ge groeid naar 14.350, vertelde een woordvoerder van bureau Compa- nen. die de raadscommissie Grond gebied bijpraatte over de stand van zaken bij de woonvisie. Daarin ook Geslaagden muziekschool Bij de Muziek- en Dansschool heb ben de volgende leerlingen het cursusjaar succesvol afgesloten met theorie- en praktijkexamens: Nienke de Visser, Elisabeth Waverijn (klarinet A leerrichting); Saskia ten aandacht voor de kwaliteit van de woningen, die moeten passen in het Texelse landschap. Doel is ook om in de woningbehoefte van jongeren, ouderen en gehandicapten te voor zien. Maar ook om de mensen die een baan op Texel hebben aan een huis te helpen. Wolde (klarinet A Hafabra-richting, lid van DEK); Daniël de Boer (slagwerk A leerrichting); Jan Willem Bakker (slagwerk ritmisch A Hafabra-rich ting, lid van DEK); Hannah den Braanker (althoorn A Hafabra-rich ting, lid van KTF); Lizzy van der Steeg (alt-saxofoon A Hafabra-richting, lid van Excelsior); Brigitte Wilner (alt saxofoon A Hafabra-richting, lid van DEK); Martine Berbee (alt-saxofoon B Hafabra-richting, lid van DEK); Femke Eijzinga (alt-saxofoon A leer richting); Leome Kiewiet. Yasmijn Moonen, Renske van Raaphorst. Saskia Rijk (dwarsfluit B leerrichting); Alise van Heerwaarde (dwarsfluit A leerrichting). asn die er hun baan verliezen voor- -"9 Vijgen wanneer voor één van de rtere scholen iemand wordt ge- 8*1'Het valt wel een beetje tegen, «n we aan onze studie begonnen. '&d ons voorgespiegeld dat je zo «i baan zou hebben', vertelt Ber- Dnjver: 'Er was een tekort aan «wen in het basisonderwijs. En nu PX)etJe maar afwachten wat je krijgt.' Achtergrond fe hebben niet allemaal dezelfde fchtergrond. Mirthe Snijders wist al an jongs af dat ze het onderwijs in 'We. 'Mijn moeder is kleuterjuf. Ik 9^ vroeger al mee om haar te hel- wanneer in kleine groepjes "°est worden gewerkt.' Snijders daarom na het behalen van het "VO-diploma bewust voor een op- *Sng aan de PABO. Heel anders is Overhaal van Michiel Drijver. Hij weliswaar al op jonge leeftijd onderwijs in. maar vond ook erg leuk, maar dit is toch wel het echte werk.' Hoogenbosch besloot zich voor SPW in te schrijven om nog niet te hoeven kiezen. 'Ik wilde nog wat mogelijkheden openhouden. De opleiding tot SPW heeft als voordeel dat je met mensen leert omgaan. Na twee lange stages op een school werd het langzaam duidelijk. Ik kon klasse-assistente blijven, maar leraar leek me nog leuker.' Texel Wat hen allemaal drijft is dat ze het leuk vinden met kinderen om te gaan en hen iets bij te brengen. Het liefst zouden ze dat op Texel doen. waar ze allemaal stage liepen. De meesten bleven ook voor hun hoofdstage op het eiland. Alleen Drijver was werk zaam aan de overkant, in Noord- Scharwoude. Sangers liep stage op de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Toen een paar maanden geleden éen van de leerkrachten er door gezond- al klaar voor ben. Dan ga ik toch lie ver naar een school in Den Helder.' Berbee is het met haar eens: 'Ik denk niet dat ik een kleuterjuf ben. Het zou het mooiste zijn als je kon kiezen, maar dat is nu eenmaal niet zo. Om te kijken of het iets voor me is, werk ik tot de zomer nog een paar weken op een school in Den Helder. Daar voor moet ik elke dag met de boot van zeven uur over.' Snijders lijkt voorlopig de beste pa pieren te hebben. Ze liep stage op De Fontein en kan daar het komend half jaar een leerkracht vervangen die met zwangerschapsverlof gaat. 'Extra voordeel is dat De Fontein een chris telijke school is. die is aangesloten bij een Noordhollands netwerk. Ik ben thuis christelijk opgevoed. Niet zo streng en ik hoef niet per se naar een christelijke school. Maar ik zou er geen bezwaar tegen hebben als ik er een baan krijg.' I VERVOLG Schoolgebouw (politie en Stichting Wonen *e') ook een stem in het kapittel en dat mogelijk de Burge ter De Koninghal moet worden _*>P' als de hulppost aan de wc" ^'~a'aan komt. Ze toonde zich niet enrt *Wag met de opdracht van de zijn ^'ssieleden om het college na- ntc* "_e 'aten onderzoeken waar extra voor de bouw van één school- vandaan zou moeten ko us# Het college had die klus bij de _*enteraad neergelegd, maar ^9 hem woensdagavond per gaande retour. Volgens de Cfuder ls er geen geld meer om dan de maximale 7.2 miljoen ,e 9aan, ook al wil het college S Daar ook het liefst één in s van twee schoolgebouwen. Kunnen de kanjerprojecten door lenigingen van 2002 prima in JJWo houden, maar de komende voe moeten we verder de eind- ,3an elkaar knopen. Het is net als Huishoudboekje in een ge zin, soms moet je keuzes maken.' Na enig overleg zegde ze toe in het kort wat op papier te zetten, zonder met een al te diep op de materie te dui ken omdat dat anders veel te veel tijd zou kosten. 'Er wordt om een inge wikkeld onderzoek gevraagd.' Rector Henk de Vries van de OSG liet weten dat de school een paar maan den extra vertraging in de ver- en nieuwbouw nog wel kan uitzingen. 'Het is lastig, maar we hebben liever nu een goed besluit dan dat we over vijf of tien jaar spijt krijgen dat we toen (nu) zoveel haast hebben gehad.' Bedoeling is dat de nieuwe school er weer voor veertig jaar tegen kan. Le raar Ben Bakker en leerling Jan Willem Bakker presenteerden tijdens de vergadenng een maquette van een denkbeeldige nieuwe school die een groep tweedeklassers alvast hadden gemaakt. Bovenop het dak hadden de leerlingen voor de grap een zwembad gemaakt. Het ontlokte Martin Trap (WD) de opmerking dat hij dat zwembad graag komt openen als dat er ooit zou komen. 'Met een bommetje.' Dichten voor Vliehors Expres De Vliehors Express nodigt mensen uit gedichten in te sturen voor de wedstrijd Dichten in 'tzand. Het win nende gedicht wordt uitgesneden in de band van de Vliehors Express en zal het komende jaar zo'n vijf miljoen keer worden afgedrukt in het zand van de Vliehors. Het thema van dit jaar is wad, mimte en vnjheid. Ge dichten mogen maximaal 112 letter tekens tellen, verdeeld over twee re gels. Vorig jaar, toen de wedstrijd voor het eerst werd gehouden, werd het winnende gedicht ingestuurd door Albertien Klunder: Wat de meeste indruk maakt wordt door wa teraangeraakt Door geen mens ge stoord neemt de zee het laatste woord. Gedichten kunnen met vermelding van naam, adres telefoonnummer en eventueel e-mailadres tot 15 septem ber worden gestuurd naar de Vlie- hors-Expres, Dorpsstraat 125, 8899 AE Vlieland. Insturen kan ook via e-mailadres info@vliehorsexpres.nl. Het is voor de organisatie niet te hopen dat het zaterdag te houden Sommeltjespop net zo verloopt als Wadrock in 1982. Dit - overigens veel groter opgezette festival - draaide uit op een fiasco. Ondanks een topact als Herman Brood kochten niet meer dan vijfhonderd bezoekers een kaartje, duizend te weinig om uit de kosten te raken, waardoor de hoofdelijk aansprake lijke organisatoren opdraaiden voor het verlies van circa 15.000,- Vooraf had één van hen nog laten weten dat niet meer dan drie duizend bezoekers zouden worden toegelaten. 'Voor een juiste sfeer is het nodig dat het veld niet te vol wordt', aldus Jan Brandenburg. Niets was aan het toeval overgelaten, constateerde de Texelse Courant van dinsdag 3 augustus 1982. Omdat de 'officiële instanties' hun bedenkingen hadden tegen het festival en werd gevreesd voor vechtpartijen, overma tig alcohol- en druggebruik en vernie lingen, fungeerden vrijwilligers van het Fitnesscentrum en enkele be roepskrachten als 'ordedienst'. Bij de ingang werd gecontroleerd op het bezit van sterke drank en glaswerk. Via een sluis van bouwhekken kwa men de bezoekers op het festival terrein (het voetbalveld van De Waal), waarvan een groot deel was inge ruimd voor het twee meter hoge po dium. kleedkamers voor de artiesten, ruimte voor de vrachtwagens en au to's voor de artiesten. Zo'n twintig Texelse jongeren hielpen met opbou wen en afbreken van 'een gigantisch hoeveelheid materiaal'. 'Dit kwam bij het geringe aantal bezoekers enigs zins overdreven over, maar, zoals gezegd, men verwachtte veel meer publiek', noteerde de verslaggever van de Texelse Courant. Rond het terrein werd gecontroleerd op bezoe kers die gratis zouden proberen bin nen te komen. De entree bedroeg ƒ14,- in de voorverkoop en ƒ16,- op de dag zelf. De weinige toeschouwers die er wa ren. kregen waar voor hun geld. Het festival was met alleen perfect geor ganiseerd. 'het programma was door zijn verscheidenheid beslist aantrek kelijk'. Het spits werd om drie uur 's middags afgebeten door Mark Foggo and the Secret Meeting, waarna de Texelse groep The Mess een half uur lang eigen composities speelde. Ze deden dat met verve. 'De Texelaars waren achter het podium nog duide lijk zenuwachtig voor het optreden tussen de "grotere jongens', maar daar was op de hoge planken niets meer van te merken en men bleek in staat het, voor een deel verwende, publiek te kunnen boeien.' Minder enthousiast waren de bezoekers over Mekanik Kommando uit Nijmegen, dat 'moderne klanken' liet horen, 'waarbij een synthesizer nogal domi neerde'. 'Om half acht werd het pu bliek werkelijk enthousiast onder de zonnige reggaetonen van de Suri naamse groep Mandigo Warrior. Mo gelijk omdat Texel geen buitenlandse gastarbeiders kent. trokken de met "rastafari" kapsels uitgedoste muzi kanten dansend op het veld al vóór het optreden veel bekijks.' Ondertussen deed zich buiten de hekken een probleem voor. In ver band met de veiligheid was de Oos- terenderweg ter hoogte van het festivalterrein afgezet. In de gemeen telijke vergunning was geregeld dat ook de bus moest omrijden, maar dat was niet doorgegeven aan vervoers maatschappij AOT. Uiteindelijk was 's ochtends met de politie overeenge komen dat de AOT wél de normale route mocht rijden, 'maar de betref fende chauffeurs waren niet te spre ken over het feit dat dit enige vertra ging gaf. Naar de zin van de orga nisatoren werd er veel te hard langs de ingang van het sportveld gereden, waarbij enkele malen toeschouwers verschrikt opzij moesten springen'. Op advies van de politie werden daarom auto's zo geparkeerd dat een 'slalomroute' ontstond, waarna 'wat de festivalorganisatie betreft' de pro blemen uit de wereld waren. Rond half negen 's avonds ontston den veel seneuze problemen achter het podium. Lang moest worden ge wacht op Herman Brood and his Wild Romance en door toeschouwers werd al gesuggereerd dat 'dit be ruchte idool' niet zou kunnen optre den 'wegens overmatig gebruik van drank'. Punt was echter dat de orga nisatie geen kassageld meer had om de groep te betalen. 'Er werd druk en emotioneel onderhandeld over de mogelijkheid van vertrekken (met daarbij een flink risico van een pro ces wegens contractbreuk) of spelen voor minder geld. De stichtingbe stuurders wilden de eerste mogelijk heid uitsluiten, mede omdat het pu bliek luidkeels duidelijk maakte dat men vooral voor Brood was geko men. Uiteindelijk werd overeengeko men dat men voor de helft van de oorspronkelijk contractprijs zou spe len (ƒ1800,-) en dat geld kon in aller ijl worden verzameld uit de beurzen van goede gevers.' De slotact, een optreden van de Engelse band Any Trouble, kwam niet in gevaar, aange zien 'praktisch alles' vooruitbetaald was. 'Dat is voorschrift bij buiten landse groepen en achteraf was het ook de redding van het festival, waar de sfeer achter het podium 's avonds ver beneden het nulpunt was gezakt: er kwam geen bezoeker meer bin nen.' Na uitstekende optredens van Brood (die volgens organisator Hans Oos terhof 'leeft voor de muziek') en Any Trouble verlieten de toeschouwers rustig en tevreden het terrein. De or ganisatoren gingen zich beraden op het kunnen aflossen van de schulden. Ze hadden ondertussen al geconclu deerd dat Texel niet geschikt was voor een dergelijk evenement, 'mo gelijk omdat het aantal potentiële bezoekers ontbreekt (driekwart van het publiek bestond uit Texelaars) en de jongere toerist "liever naar de Dolly Dots gaat kijken in een disco theek met een geluidsband op de achtergrond", zoals penningmeester Andries Huberts na afloop van het festival zei.' Herman Brood VRIJDAG 8 JULI 2005 hntciqw &oes 0 oS-o~t~xooi' Vorige week hebben wij het di ploma gehaald voor leerkracht ba sisonderwijs. We hopen dat we op Texel een baan kunnen krijgen.' Met dat bericht en de vraag of ze een plaatsje konden krijgen in de rubriek Geslaagd meldden vijf jon ge Texelaars zich bij de redactie van de Texelse Courant. Navraag leert dat tenminste nóg drie eiland genoten (Tamara Hin, Susan Schip horst en Irma Huisman) hun les bevoegdheid hebben gehaald of op het punt staan dat te doen. Hen wacht een spannende tijd, want veel ruimte is er niet op de arbeids markt. Evelien Berbée (21), Marleen Hoog enbosch (23), Mirthe Snijders (21), Debby Sangers (23) en Michiel Drijver (22) zaten de afgelopen vier jaar in dezelfde klas van Hogeschool In- Holland in Alkmaar. Lief en leed heb- ze volgens eigen zeggen ge- d. Dat gold vooral voor de vrouwen, die op school bekend ston den als 'de Texelaars'Dat bracht één van de docenten ertoe in de klas voor ledragen uit het boekje Omgaan met Texelaars. Maar de kans is groot dat ze binnenkort eikaars concurrenten worden. De vraag naar personeel is idem binnen het basisonderwijs. En daar komt op Texel bij dat de Strij- oosschool in Midden-Eierland hoogst- naarschijnlijk dicht gaat en dat de le- muziekonderwijs een aantrekkelijke keuze. Na lang te hebben getwijfeld, koos hij uiteindelijk na het VWO voor een opleiding aan de PABO. 'Maar met voor lang. Studeren ging me vrij gemakkelijk af en na één jaar heb ik besloten er een tweede studie bij te doen, voor dirigent bij een harmonie- of fanfareorkest aan het conservato rium.' Dit jaar rondde hij de PABO af, volgend jaar waarschijnlijk ook de studie voor dirigent. Na de zomer begint hij een derde studie, die op leidt tot muziekdocent. De bedoeling is daarmee al over twee jaar mee klaar te zijn. Met een verontschuldi gende lach: 'Ja, ik vind studeren ge weldig. Later doe je het niet meer, maar ik kan nu nog even doorgaan.' Evelien Berbée twijfelde lange tijd tussen de gezondheidszorg en het onderwijs en stelde die keuze op de HAVO nog even uit door een vakken pakket te kiezen dat beide mogelijk heden openhield. In het eindexamen jaar was ze eruit en koos ze voor de PABO. Debby Sangers en Marleen Hoogenbosch een soortgelijke ach tergrond- Ze deden beiden het VMBO en kozen daarna voor de vierjarige MBO-opleiding Sociaal Pedagogisch Werk (SPW) in Den Helder en vervol gens voor de PABO. Ook Sangers wist al van jongs af dat ze het onder wijs in wilde. 'Ik heb nog een tijdje gedacht in een peuterspeelzaal te gaan werken.' Lachend: 'Dat is ook heidsklachten thuis moest blijven, werd de stagiaire gevraagd haar (als betaalde kracht) te vervangen. Ze was er blij mee, al biedt het geen enkele garantie en moet ze maar af wachten of ze er na de zomervakan tie weer terecht kan. 'Ik heb het op het eiland erg naar mijn zin. De kin deren zijn hier ook leuk. Ik denk niet dat ik het zo naar mijn zin zou heb ben in Amsterdam, om maar iets te noemen.' Drijver: 'Maar dat is het verschil tussen een dorp en een stad. In Noord-Scharwoude was het ook een dorpsschool en daar heb ik het heel leuk gehad. Mij maakt het niet zoveel uit waar ik terecht kom. Werk is werk.' Toekomst Hun toekomst is nogal onzeker, be seffen ze'. Dat bekent met dat ze al lemaal dezelfde afwegingen maken. 'Ik heb wel mijn voorkeuren, maar je kunt er niet op wachten', vindt Snij ders. Sangers: 'Je moet pakken wat je pakken kan. Ik werk het liefst met kleuters, maar je kunt niet te kieskeu rig zijn. Ik heb laatst als invaller in groep zeven gewerkt. Om ervaring op te doen en om je gezicht te laten zien. Want het is belangrijk dat ze je leren kennen op het eiland.' Hoogenbosch is kritischer. 'Ik solliciteer met op al les. Op de Lubertischool wordt ie mand voor groep zeven en acht ge zocht, maar ik denk niet dat ik daar Bij TESO zit je goed

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5