'Texel moet actie voeren tegen maritiem zwerfvuil' Strandzeilen legaal op drie plekken Brandoefening op Dourleinkazerne TEXELSE y COURANT" Zomermarkten komen aarzelend op gang gewaagde duo's, waardoor zowel de kruisfinales als de finales spannende wedstrijden lieten zien. Els Ooyevaar en Ria Zoetelief, vorig jaar nog kam pioen, moesten na de wedstnjd tegen Vivian Kareis en Coby van der Linde nu genoegen nemen met een vierde plaats. In de finale namen Ditte West dorp en Regien de Boer het op tegen moeder en dochter Mieke en Inge van den Bent. Laatstgenoemde had gedurende het toernooi opvallend vasthoudend en sterk spel laten zien. De eerste set van deze partij ging gelijk op en werd met 7-5 door het duo Van den Bent gewonnen. De tweede set verliep makkelijker (6-1), waardoor het opvallende duo zich kampioen mocht noemen. In het heren enkelspel wist Jeroen Plag al zijn wedstrijden met over macht te winnen. In de finale overklaste hij Leo Saai met 6-0 en 6- 0. Het damesenkelspel verliep span nender. Bij aanvang van de kruis finales waren er nog meerdere kanshebbers, maar uiteindelijk wist Ditte Westdorp na enerverende par tijen tegen Inge van den Bent en Coby van der Linde beslag op de ti tel te leggen. Ook het jeugdkampioenschap dub belspel werd dit weekend afgerond. In de finalepartij wisten Martijn van der Linde en Stefan Hooyschuur Juul van der Steeg en Fenna Boon te ver- Oudeschild al in teken havenfeest Dat de viering van het 225-jarig be staan van de haven in Oudeschild nadert, is op veel plekken in het vis sersdorp te zien. Blikvanger voor het feest dat wordt gehouden op donder dag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 juli, zijn de grote panelen die bij verschil lende dijkovergangen zijn geplaatst en die in het teken staan van de VOC en die dankzij de medewerking van Vibeke Roeper van tekst en vorm zijn voorzien. Thema's zijn onder meer de Rede van Texel en de Wezenputten, (Foto Bert Koning) \Yat ik zeggen Flora Mijn vrouw en ik bezochten afgelo pen week voor het eerst uw mooie eiland. Het is ons uitstekend beval len. wat een scala aan mogelijkhe den. Eén bezoek sprong er voor ons boven uit. het bezoek aan jutters- museum Flora. Herinneringen aan scheepsrampen en reddingen uit mijn jeugd kwamen hier tot leven. Bij elke vondst bedachten we een ge schiedenis. Maar bij veel vondsten werd op een enthousiaste manier verteld door de beheerder. Verbaasd was ik toen ik hoorde dat dit bijzon dere museum zonder subsidie draai de. Ik wil het gemeentebestuur van Texel van harte feliciteren met dit museum want door mond-tot-mond- reclame en krantenartikelen (onder meer in het Dagblad van het Noor den) zullen er alleen maar meer be zoekers komen. Als de gemeente geen subsidie wil geven, zou ze eens in overweging kunnen nemen of er geen betere toegangsweg moet ko men. Het is nu niet geheel ongevaar lijk en dat zou een mooi gebaar aan Flora zijn. Wij zullen zeker anderen op Flora attenderen en hopen natuurlijk terug te komen. Janny en Roel de Vries, Leek. Veilig verkeer De politie heeft dinsdag op verschil lende lokaties in De Koog, De Waal en Oudeschild alcoholcontroles ge houden. Geen van de aangehouden automobilisten bleek te veel te heb ben gedronken. onlangs in Zuid-Afrika een opleiding voltooid en verhuist volgende maand naar Namibië om er twee jaar te wer ken. De stichting Christ's Hope heeft daar de afgelopen jaren vijf kinderte huizen gesticht en een zesde is in aanbouw. Kinderen worden er niet alleen gevoed, maar krijgen ook scholing en maken kennis met de bijbel. De tehuizen kunnen een scala aan hulpgoederen gebruiken, waaronder potten, pannen, bestek, kinderbed jes, beddengoed, stoelen en gordij nen. Deze worden verzameld op net kantoor van Christ's Hope in Zwolle en van daaruit eens in de twee maan den naar Afrika verscheept. Texelaars kunnen hun spullen aanleveren bij de ouders van Verhagen (van Verhagen Auto's). Vliegwiel 7 in Oudeschild. Meer informatie kan worden inge wonnen via tel. 321231. VRIJDAG 8 JULI 2005 Jussi Paananen in doopsgezinde kerk Violist Jussi Paananen, docent aan de Texelse muziek- en dansschool, treedt dinsdag 12 juli samen met celliste Jeanny Beerkens en pia niste Carmen Keijser op in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Het concert is er één in de serie die wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Tex else kerken. De in Finland opgegroeide Paananen begon op 5-jarige leeftijd met viool spelen en beleefde daar zoveel ple zier aan, dat hij tot een studie aan het conservatorium in Kuopio besloot. Bij Zoja Istomina, een docent uit de Oekraïne, behaalde hij het diploma voor uitvoerend musicus. Met het strijkkwartet Hekkali volgde hij mas- terclasses bij Hagai Shaham uit Is raël, het Moskou Tno, het Pihtipudas Quintet and The New Helsinki Quar tet. Hij woont sinds enkele jaren in Nederland en geeft vioolles aan de Triade Muziekschool in Den Helderen de muziek- en dansschool in Den Burg. Beerkens begon met lessen in ritmiek en later cello en piano. Ze studeerde cello bij Frans van der Grinten en piano bij Barbara Grajewska aan het conservatorium in Maastricht. Na enkele jaren besloot ze verder te stu deren bij Elias Arizcuren aan het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam, bij wie ze in 1988 afstu deerde. Na haar studie richtte ze een pianotrio op en was ze jarenlang lid van cello-octet Conjunto Iberico, waarmee ze veel reisde en CD's op nam. Ze werkt nu als docent op de' muziekscholen van Bloemendaal en Amstelveen. Met Paananen, met wie ze veel optreedt, deelt ze een voor liefde voor kamermuziek. Keijser begon haar pianostudie in Duitsland en zette deze voort in de Verenigde Staten. Vervolgens stu deerde ze bij de Franse pianiste Danièle Dechenne aan het Sweelinck Conservatorium, waar ze in 1994 haar studie afrondde. Op het programma staan dinsdag werken van Beethoven en Camille Saint-Saëns. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd, als bij drage in de kosten. Eindpresentatie bands Popschool Zeven bands uit de popschool van de Muziek- en Dansschool geven dins dag de jaarlijkse einduitvoering. Het niveau van de bands varieert van één tot vijf jaar popschoolonderwijs. Bij de lagere groepen ligt het accent op het spelen van bekende stijlen uit de popmuziek, de hogere groepen heb ben in sterkere mate een eigen ge zicht en geluid. Nieuw is het optreden van een akoestische popband. De avond begint orrj 19.30 uur en wordt gehouden in jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan. De toe gang is gratis. Grote rookwolken kwamen er maandagavond uit het hoofdge bouw van de Joost Dourleinka zerne van het Korps Mariniers. Er was zogenaamd brand uitgebro ken in de slaapvertrekken van de bemanning en diverse mensen za ten opgesloten in het gebouw. De Mok was het decor van een grote oefening van de Texelse brandweer en bedrijfshulpverleners (BHV-ers) van het Korps Mariniers. Gezamen lijk moesten ze in beeld brengen wat er precies loos was, de opgesloten mensen bevrijden en het vuur bestrij den. Met name officier van dienst Theo Kuip kreeg het voor zijn kiezen. Commandant Aad van Gils stelde zich voor de oefening opzettelijk op als een commandant die her en der de leiding van Kuip probeerde over te nemen. Ondertussen moest de offi cier van dienst waken over de inzet van zijn manschappen, de samen werking met de BHV-ers coördineren, het redden van de slachtoffers in de gaten houden en had hij ook nog te maken met een expres hinderlijke verslaggever. Zo nu en dan duurde het wat lang voor er actie werd on dernomen, maar de oefening leverde volgens brandweercommandant Dick Jongeneel wel een paar nieuwe punten op. 'Ze gaan een volgende keer een voertuigregistratiesysteem opzetten, zodat bekend is wat met welke voertuigen wordt afgevoerd, er moet meer duidelijkheid over het sleutelbeheer komen en de BHV-ers kwamen er door de rookontwikkeling achter dat zij de opvang van de slachtoffers moesten verplaatsen.' Volgens Jongeneel kwam er een goede samenwerking tussen de brandweer en de BHV-ers tot stand. 'In de crisisstaf merkten we dat we opeens van de BHV-ers informatie over de slachtoffers kregen die bij de brandweer vandaan kwam. Dat bete kent dus dat de communicatie op gang was gekomen.' Over het oefen- doel wie de baas is, was na de oefe ning ook weer voldoende duidelijk heid. Jongeneel: 'Bij een brand heeft een officier van dienst de leiding en dan maakt het met uit hoeveel rangen of strepen er tegenover hem staan De Texelse brandweer heeft de sta tus van bedrijfsbrandweer van de kazerne. Gemiddeld houdt ze er twee keer per jaar een grote oefening. De BHV-ers houden er elke week een reguliere oefening. Bedrijfshulpverleners van de Mok voeren een slachtofferaf, dat zojuist met de ladderwagen van de brandweer uit het hoofdgebouw van de kazerne is gered. Voortaan kan op drie stukken van het Texelse strand legaal het strandzeilen worden beoefend. Wie dat wil, moet jaarlijks onthef fing vragen van het verbod om met voertuigen (behalve fietsen) op het strand te komen. Strandzeilen is (met vergunning) toegestaan op de strandgedeelten waar momenteel ook bestuurbare vliegers zijn toe gelaten: tussen paal 10,93 en 11,68, tussen 21,31 en 22,51 en tussen 28,40 en de strekdam bij de vuur toren. De eerste die de ontheffing krijgt is Bart Goemans uit Den Hoorn. Hij ex ploiteert bedrijfsmatig strandzeil- wagens en biedt zijn faciliteiten aan aan evenementenbureaus die (spor tieve) activiteiten organiseren voor groepen. Goemans, van huisuit junst, woont sinds drie jaar in Den Hoorn waar hij zijn bedrijf Windhouse exploi teert. Tot dusver hield hij zich bezig met handel m windsurfbenodigd- heden. De exploitatie van zeilwagens is een nieuwe activiteit. Bedoeling is te beginnen met vier wagens (blok- arts) waarmee groepjes van tien tot twintig personen kunnen worden be zig gehouden. Eventueel komen er later nog vijf wagens bij zodat ook grotere groepen bij hem terecht kun nen. Goed strandzeilen is mogelijk bij windsnelheden vanaf kracht vier. Vooral bij harde wind worden hoge snelheden bereikt waardoor de sport ongeschikt is voor drukke strand gedeelten. Met de nu door de ge meente aangewezen stukken zegt Goemans goed uit de voeten te kun nen. De laatste jaren wordt de strandzeil- sport op Texel al regelmatig (illegaal) beoefend. Bij de ontwikkeling van de nieuwe gemeentelijke strandnota zal rekening worden gehouden met het strandzeilen. Inzake de nu gegeven ontheffing heeft de gemeente overleg gehad met Rijkswaterstaat, politie en het nationaal park Duinen van Texel. De politie had bedekkingen en vond de sport alleen verantwoord ten noor den van de strekdam ter hoogte van de vuurtoren. Goeman, die aanvan kelijk alleen vergunning had gevraagd voor het stille strand tussen paal 9 en 12, had echter ervaren dat het door de politie aanbevolen stuk het hele jaar door erg druk is en daarom on geschikt. De gemeente heeft de knoop doorgehakt door het strand zeilen gelijk te stellen met kite- buggiën (vliegeren met bestuurbare vliegers) en de daarvoor aangewezen strandstukken ook voor strandzeilen open te stellen. Omdat betrokkenen elk jaar opnieuw ontheffing móeten vragen, kan aan de noodrem worden getrokken mocht de situatie toch uit de hand lopen. Franeker de rapportage van de strandreinigingactie overhandigd. (Foto Harry de Groei) In alle dorpen zijn deze week de eer ste zomermarkten gehouden. Omdat de schoolvakanties in Nederland nog niet zijn begonnen was het nog niet echt druk, maar er was volop vertier en bij de kraampjes en op straat heer ste gezelligheid. De betrekkelijke rust had als aangename bijkomstigheid dat de dames die de fotograaf op de folklore in Den Burg kiekte alle tijd hadden voor een praatje. sttelkens schoonmaken van het Irand is dweilen met de kraan ien zolang het niet lukt om dum- ïivan afval in zee te voorkomen. K rapport dat bioloog Jan dries van Franeker van Alterra «I heeft gemaakt over de op 20 nl gehouden reiniging van het selse strand bevat waardevolle igevens die nodig zijn om het bij de bron te kunnen be- ijden. Hij vindt dan ook dat het pport niet in de la mag verdwij- i,maar dat Texel er samen met andere Waddeneilanden en de «iere kustgemeenten actie mee net voeren. lens een woensdagmiddag door Rotaryclub Texel georganiseerde enkomst in de raadszaal overhan- pede bioloog zijn 23 pagina's tel- óerapport na een uitgebreide pre- officieel aan wethouder Hin. Het rapport is voor leder- 'te downloaden via de website de OSG. www.dehogeberg.nl. :e site staan ook foto's van de :tie. Het belangrijkst in het port zijn de gegevens die betrek- cnebben op de herkomst van het Het grootste deel is afkomstig ideberoepsvaart en in de Noord- .-overboord gegaan. Een meer lu- lSS^ onderdeel van het onderzoek dbetrekking op de vraag waarom 9 «gespoelde schoenen op be- Idestranden merendeels links zijn lopandere stranden rechts. Op 20 werd dit verschijnsel ook gesig- erd, maar de verschillen waren 'erggroot zodat dit ook toeval kan ?e,veest- Een serieuze conclusie g Ie' schoenenonderzoek was dat p. ^."a allemaal heren(werk)schoe- nen waren, vaak voorzien van stalen neuzen, wat bevestigt dat ze van in dustriële herkomst zijn. Bij de actie werd door zeshonderd OSG-scholieren dertig ton vuil opge ruimd. Dat overtrof de verwachtin gen, maar de publiciteit daarover had een ongewenst bijeffect, omdat de indruk ontstond dat het Texelse strand uitzonderlijk vuil is. Van Fra neker benadrukte woensdag dat de situatie op Texel niet wezenlijk ver schilt van die van de rest van de kust. In elk geval spoelt overal ongeveer evenveel rommel aan. Strandexploi- tanten willen daarbij graag vermeld zien dat de strandgedeelten die het meest door badgasten worden be zocht betrekkelijk schoon waren. Die gedeelten worden het meest schoon gehouden, onder andere door de exploitanten zelf. Wethouder Annie Hm wees daar ook op. Ze zei dat de prestigieuze blauwe vlag voor alle strandslagen onder andere is te dan ken aan het schone strand. NlOZ-wetenschapper en medeorga- msatorJan Boon, van wie het idee voor de strandreiniging afkomstig was, bracht in herinnering dat zes weken na de actie zoveel nieuw vuil was aangespoeld dat de firma Tatenhove in opdracht van de ge meente tien ton kon ophalen. Dat stemt tot nadenken, omdat de ha vens van Rotterdam en Amsterdam zijn overgegaan op een systeem van indirecte financiering van afval verwerking op zeeschepen. Elk schip betaalt via het havengeld tevoren voor het ophalen van het afval, dat vervolgens gratis van boord wordt gehaald en verwerkt. Ook vissers hebben de mogelijkheid om in Den Helder en Oudeschild op een verant woorde manier van hun rommel af te komen. Blijkbaar werkt deze regelge ving (nog) niet overal. Aan de hand van het rapport van Van Franeker zou Texel daar samen met andere kunst gemeenten onderzoek naar moeten instellen. Tesselhuus De opruimactie heeft €17.000, - op gebracht. De helft daarvan gaat naar het Tesselhuus. Omdat vaker publi citeit wordt gegeven aan bijdragen voor dit vakantiehuis voor zwaar ge handicapten lijkt bij het publiek de indruk ontstaan dat het Tesselhuus in een riante financiële positie verkeert en eigenlijk geen steun meer nodig heeft. Bestuurder Germ Keuning legde woensdag uit dat het tegendeel waar is. Lions en Rotary moeten voortdurend grote inspanningen le veren om het benodigde geld bij el kaar te krijgen. Jaarlijks is €72.000,- nodig voor het bekostigen van negen tot elf vakantieweken voor gehandi capte kinderen. 'Daar moeten we tel kens weer keihard voor knokken.' De andere helft van de opbrengst van de strandactie ging naar de OSG. Conrector Annemarieke de Vries ver telde over het Hogeberggfonds dat daarvoor in het leven is geroepen. Met dit fonds worden onder een reeks voorwaarden ontwikkelings projecten gesteund waarbij oud-leer- lingen zijn betrokken Daarnaast heb ben de leerlingen bij stemming bepaald welke goede doelen het meest voor steun in aanmerking ko men: kankerbestrijding bij kinderen. Unicef en Warchild. Veel deelnemers bij Heri Hodie - -iJ16 tennisbanen b'J het E'er" tfsche Huis in De Cocksdorp Wmaandag het eerste deel van clubkampioenschappen van ■nisvereniging Heri Hodie afge ef Marcel Jansen en Jitze Bein- wisten hun titel in het heren- roei te prolongeren, bij de nes moesten Els Ooyevaar en 'Zoetelief hun titel afstaan aan n ti !ke en ,r>ge van den Bent. nen Plag en Ditte Westdorp Wen kampioen in het enkelspel. in het najaar het enkelspel gebrek aan belangstelling komen te vervallen, bleek nu 'dan de helft van de volwassen h ach voor één of beide onder- Vi hebben opgegevenDoor de *s m poules in te delen moesten Bi; ^wedstrijden worden afgewerkt taaie zomerweer van de afge- ïi maand maakte het toernooi tot ld95* 'Mig spektakel met als hoog- re int het afgelopen weekend de 'finales en finales. J*' Jansen en Jitze Beintema !n hun verleden jaar behaalde ^geslagen, maar zeker met eloos te prolongeren. Tweede Jer°en Plag en Erwin van der 'n de damesdubbelpoules Hulpgoederen voor Namibisch kindertehuis Vincent Verhagen is op zoek naar hulpgoederen voor een kindertehuis in Namibië. Samen met zijn echtge note Fetske heeft de oud-Texelaar zijn luxe leven in Nederland opgege ven om zich te bekommeren om kin deren die hun ouders hebben verlo ren aan aids. Het tweetal heeft

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7