Zorgen ondernemers over aantrekkelijkheid Politiek neigt naar schrappen breedte-eis 'We mochten niet naar Renesse of Terschelling' Vantasjes Klif 12 gaan Hotel de Bote peköönsie op Tessel TEXELSE g COURANT Discussie over te smalle wegen o Voor het eerst zonder ouders op vakantie Intercultureel onderzoek Culturele aanpassing tussen buren is de titel van de afstudeerstudie van de Duitse Steffi Grabbe, die sinds enige tijd op Texel woont. Het betreft een wetenschappelijke studie aan de universiteit van Hil- desheim over de culturele aanpas sing van Duitse immigranten op ons eiland. In tegenstelling tot de rest van Nederland vormen Duitsers hier de grootste groep immigranten. Hebben Duitsers het zwaar, is het moeilijk om op Texel te integreren? Hoe groot zijn de culturele ver schillen tussen de twee buurlanden Nederland en Duitsland eigenlijk? En hoe ervaart een Texelaar de hier wonende Duitsers? Dit zijn enkele van de vragen, die in dit onderzoek 'Meer meedenken over activiteiten Jonge ondernemers in De Koog maken zich zorgen over de aan trekkelijkheid van het baddorp voor jongeren. Volgens hen is het lastig om buitenactiviteiten voor jongeren te organiseren, omdat er teveel wordt vastgehouden aan het uitgangspunt van rust, ruimte en natuur. 'We zouden het fijn vinden als er meer positief wordt meegedacht over activiteiten voor jongeren', zeggen Joram Timmerman van La Tiënda en Joseph Mandaat van het internetcafé. Volgens hen is het tijd dat er aan de bel wordt getrokken om te voorkomen De Koog onder jongeren het imago van ongezellig en niet leuk krijgt. 'Er zijn zat andere badplaatsen waar ze heen kun nen en we hebben ook te maken met toenemende concurrentie van goedkope reizen naar Turkije.' Vol gens de twee zou het gemakkelij ker moeten worden om buitenac tiviteiten te organiseren. Concreet denken ze aan waterskiën, varen met grote gele rubberen bananen waarop meerdere mensen tegelijk kunnen zitten of paintballen (met verfkogels op elkaar schieten). Voor dat laatste zijn ze naar eigen zeggen al sinds december bezig om toe stemming te verkrijgen, maar tot nu toe zonder succes. 'We worden bij de gemeente van het kastje naar de muur gestuurd. We missen er één duidelijk aanspreekpunt als het om activiteiten voor jongeren gaat.' De twee hadden het oog laten vallen op een verouderde midgetgolfbaan bij Calluna. Dat het ze daar niet lukte, is opmerkelijk. Een woordvoerder van de gemeente meldt dat het op die plek bestemmingsplanmatig wel mogelijk is te paintballen, omdat het de bestemming dagrecreatief opvanggebied heeft. 'Ze moeten alleen een melding op basis van de milieuvoorschriften doen.' Volgens Mandaat en Timmerman wordt het midgetgolfveld nu opeens opge knapt, nadat zij met hun pla-, pla waren gekomen. De verf die bij par pla ballen wordt gebruikt is volgensha do< biologisch afbreekbaar en na - W paar dagen alweer verdwenen b F woordvoerder van jongerenres: w ganisatie X-travel in Amsterdam,p jongerenreizen naar Texel org? I*" seert, bevestigt dat het lastig is» paintbalveld te vinden. "Ik hood l'; van onze reisleiders op Texel ca:: tegenwerking ondervinden.'Volg? son de woordvoerder van de gemeei i30 wordt er bewust niet meegew? P"0' aan ideeën voor waterskiën ofv* v-' met bananen, omdat dat met m-?r5V beleid past. De gemeente staal r» F toe dat, uitzonderingen daargj; ten, boten op het strand afire» of vanaf het strand vertrekker- anders moet je met zo'n banaa-, r"c de haven van Oudeschild venr?raa ken.' Volgens Mandaat en Timmer: S6"1 kunnen jongeren zich met bus SK' activiteiten overdag een beetje; '5- leven. 'Een hoop hebben vaaka F de examens of school achter de', m en die willen even ontstressenj F je niet oppast, kun je straks a; een beetje rondhangen en 's avcn gaan zuipen. Als je jongeren oval bezighoudt, hebben ze bovendo avond wat minder energie m Mandaat en Timmerman erkena dat er op zich voldoende acttë ten zijn, maar wijzen erop da; lang niet altijd aansluiten op: I behoefte van jongeren. 'Ze vind het prachtig om parachute te spa _j gen, maar het is voor hen vaak a te betalen.' Volgens Mandaat hij bij het internetcafé jongeren01 de vloer tegen wie hij ook niet ma kan zeggen wat er nog leuk is om doen. De twee wijzen erop dal k behouden van jongeren in-DeKa belangrijk is om ze op latere les als jonge gezinnen weer in huis halen. 'Je gaat graag terug naars J plaats waar je het vroeger leuk'-: gehad. Daarnaast kan De Koocn zonder jongeren.' Top Oss (1H) wint toernooi In verband met de hevige regenval werd het jaarlijkse voetbaltoer nooi voor brugklassers woensdag niet op de velden van Texel'94, maar in sporthal Ons Genoegen gespeeld. Het toernooi, waar aan 22 teams deelnamen, werd gewonnen door Top Oss (1H). zullen worden beantwoord. Grabbe roept op Texel wonende Duitsers en Texelaars op aan dit onderzoek mee te doen, zodat de uitkomst repre sentatief is. Speciaal voor deze afstudeeropdracht is een website gemaakt: www.texel-research.com, waar vragenlijsten staan opgeno men, die online en anoniem kunnen worden ingevuld. Belangstellenden die geen internet hebben, maar wel willen deelnemen aan dit onder zoek, kunnen contact opnemen met Steffi Grabbe, tel. 320095. 3 I De 22 gemengde teams waren» vier poules verdeeld. De wtiÉ f: van elke poule plaatste zich streeks voor de halve finals} hevige strijd werden Top Ossf Timo (1B), FC Sjoerd (1C) enlls ters (1H) winnaars van de vowïtay des. Top Oss maakte in de EmC finale korte metten met Timo,i met 3-0 werd uitgeschakeld. I Masters redden het vervolgens: ska tegen FC Sjoerd, dat met 2-1 tweede finaleplaats veroverde. De finale was bijzonder spanna Beide teams speelden bij viae snel en goed voetbal. Toch kw FC Sjoerd steeds meer onder d jr te staan. Drie minuten voor kreeg top Oss een voorsprong gaf deze niet meer af. Niels van Zuylen van Top Ossvi door de organisatie uitgeroepen de beste speler van het toen Zijn vliegensvlugge acties en combinatiespel bezorgden zijns de overwinning. VRIJDAG 8 JULI 2005 Voetreflexologie Bij sportpaviljoen Paal 33 bij De Cocksdorp is zaterdag 16 juli van 11.00 tot 16.00 uur een kennis makingsmiddag voetreflexolo gie. Daarbij wordt met behulp van voetmassage het gehele lichaam gemasseerd. Tijdens de dag staan er drie behandeltafels, waarmee mensen aan de voet van de duinen gemasseerd. Vrijkaartjes voor Bassie en vrienden Voor de voorstellingen van 'Bas sie en z'n vrienden' op zaterdag 23, zondag 24 en maandag 25 juli in de Burgemeester De Koning hal liggen bij de Texelse Courant 75 gratis entreebewijzen klaar. De redactie geeft ze weg aan kinderen die zich op het kantoor (Warmoes straat 45) melden met een inge kleurd exemplaar van bijstaande tekening. Gezien het beperkte aan tal vrijkaartjes geldt het motto: wie het eerst komt, die het eerst maalt. Om er zeker van te zijn dat het redactiekantoor is bemand, kun nen kinderen het best op maandag, woensdag of donderdag komen. De voorstellingen beginnen om 19.00 uur. Bassie komt met vriendjes Evert van den Bos, toneelmeester en aan gever Peter Grooney en Charley. Politici hebben sympathie getoond voor het voorstel van wethouder Eelman om artikel 2.5.3. van het bouwbesluit aan te passen, waar door de minimale verharde breed te van een verbindingspad (3,25 meter) tussen de openbare weg en een gebouw dat voor mensen is bestemd ververvalt. Verbre ding van alle te smalle wegen gaat volgens wethouder Eelman miljoenen kosten, een maatregel waartoe de wettelijke noodzaak overigens ontbreekt. Wijziging van de bouwverordening stond maandag op de agenda van de raadscommissie Grondgebied. Het college wil de tekst zo aan passen dat de exacte breedtemaat wordt geschrapt en de weg een dusdanige breedte moet hebben dat hulpverleningsvoertuigen het erf goed moeten kunnen oprijden. Inspreker Dirk Kuip vroeg zich af of de veiligheid daarmee wel is gediend. Hij verwees naar veilig heidsinstituut Nibra, dat volgens hem ook de norm van minimaal 3,25 meter hanteert. Uit navraag door de redactie blijkt overigens dat het CROW, een orgaan dat overheden adviseert over infrastruc tuur, een minimale breedte aan van 2,50 meter aanhoudt voor erfont- sluitingswegen. Kuip: 'Zonder duidelijk onderzoek te doen naar knelpunten of risico's, wil het college een concessie aan de veiligheid doen Hij verwees naar de hectiek die kan ontstaan bij een brand in een kampeerboerderij met 40 slaapplaatsen. Kuip vroeg zich ook af waarom de gemeente de voor hem gunstige uitspraak van de Raad van State niet heeft afge wacht. Wethouder Eelman legde uit dat de kwestie over de toegangsweg van De Graaf niet de aanleiding van het schrappen van het breedtevoor schrift is. Wel gaf ze aan dat met verbreding van wegen miljoenen zijn gemoeid, wat overigens wettelijk niet noodzakelijk is. Dat zou wel het geval zijn als de suggestie van raadslid Joop Groeskamp (Texels Belang) werd overgenomen, om te smalle openbare wegen te verbre den. Daarmee reageerde hij op een opmerking van Arthur Oosterbaan (GroenLinks), die aangaf dat een overheid niet iets van een particulier kan eisen waar deze overheid ook zelf niet aan voldoet. Particuliere met een verbindingspad dat smaller is dan 3,25 meter naar een verblijfsgebouw, waarvoor de bouwvergunning al lang en breed is verleend, hoeven zich geen zor gen te maken. Want met terugwer kende kracht hoeft zo'n wet niet te worden aangepast. De miljoe nen waarover Eelman sprak kunnen dus ook daar geen betrekking op hebben. Wel is het zo dat als het nieuwe bouwaanvragen betreft, de weg aan de vereiste breedte moet voldoen. Wat in de praktijk betekent dat aan een te smalle toegangsweg geen gebouw mag worden neer gezet waarin mensen verblijven, waardoor de gemeente dus vergun ningen moet weigeren. Om dat te voorkomen, stelde het college voor de breedtenorm uit het bouwbesluit te schrappen. Frans Visman (D66) vroeg zich af of het wel verstandig is om helemaal geen minimum wegbreedte meer op te nemen. Hij pleitte voor duidelijk heid. Informatiedag vraag naar zorg Hoe groot is de vraag van ouders van kinderen met een handicap of beperking naar zorg? Om op die vraag een antwoord te krijgen houdt De Waerden zaterdag 16 juli een bijeenkomst. Het doel van de bijeenkomst is meer te weten te komen over de vragen en wen sen van ouders op het gebied van zorg en ondersteuning. Volgens March Heijnen, teamleider ambulante diensten Texel, is de bijeenkomst belangrijk, omdat het moeilijk is in te schatten wat precies de wensen zijn van ouders. 'We moeten weten waar die vraag naar zorg precies uit bestaat, anders kunnen we geen zorgproducten ontwikkelen om aan die vraag te voldoen.' Tijdens de bijeenkomst zal ook van de gelegenheid gebruik worden gemaakt om mensen te informeren wat de ontwikkelingen van het afge lopen jaar binnen De Waerden zijn geweest en om een gezamenlijke toekomstvisie te ontwikkelen om zo te proberen de zorg zoveel mogelijk op Texel te laten plaatsvinden. Te denken valt dan aan ondersteuning van gezinnen met een gehandicapt kind, dagbesteding en vakantieop- vang van kinderen en de mogelijk heid om kinderen ergens te laten logeren waar ook zorg voorhanden is. De Waerden is in maart vorig jaar gestart met de bijeenkomsten en het is de bedoeling dat dit vaker zal gebeuren. De bijeenkomst begint om 10.15 uur en duurt tot 12.15 uur en vindt plaats in de Lindeboom in Den Burg. Meer informatie bij March Heijnen, tel. 313772. zijn ze uit eten geweest. Bij pizzeria La Pampa bestelden ze pasta car bonara voor €5,-. 'Dat kan haast niet fout gaan', zegt Lara: 'Maar het was niet te eten. De knoflookpoeder lag er veel te dik bovenop.' Stepha nie vult aan: 'Er zat verder helemaal niemand, ik snap nu wel waarom.' Ze hebben maar gezegd dat ze niet zoveel trek hadden en daarom niet alles hadden opgegeten, toen de kelner vroeg of het had gesmaakt. Met het bewakingspersoneel op de camping konden de meiden het goed vinden. 'Toen zij zagen dat we onze fietsen niet op slot hadden gezet, kwamen ze ons waarschu wen dat we op die manier onze borg niet terug zouden krijgen van het verhuurbedrijf.' Ook hebben ze gezien hoe toezichthouders enkele campinggenoten op hun veldje hiel pen om de tent goed vast te zetten. Dat vonden de meiden erg aardig. 'Onze tent woei ook bijna weg door de harde wind. Door de vele regen hebben we lang niet alle spullen droog kunnen houden', zegt Step- ooo O ÖOÖ Voor veel gasten is Texel het ideale gezinseiland. Dat neemt niet weg dat jaarlijks duizenden jongeren het vakantie-eiland weten te vinden. Veel van de jon ge Texelgangers gaan eindelijk voor het eerst zonder ouders op vakantie. Zo ook drie meiden uit het Zuid-Hollandse Leidschen- dam. 'We mochten niet naar Renesse of Terschelling, want dat lijkt volgens onze ouders te veel op Salou en daar wordt alleen maar gezopen', zegt de 17-jarige Lara Roelofsma. Bepakt en bezakt met tent en vooral kleren wachten de drie vakantie- vierders vrijdag op de bus bij de veerhaven 't Horntje. 'We kregen de spullen amper de bus in', zegt de 16-jarige Stephanie van der Kloos ter. Ze hadden verwacht dat Texel veel kleiner was. 'Maar met de bus ben je nog best even onderweg van de boot naar De Koog', zegt Lara. Zij had op internet gezocht naar jongerencampings in Nederland en kwam al snel op camping Koger- strand uit. Via e-mail vroeg ze een aanmel dingsformulier aan. De ouders van Lara moesten, omdat de vakan tiegangers nog minderjarig zijn, het formulier ondertekenen. 'Het reglement dat werd meegestuurd, zorgde ervoor dat ze wat meer vertrouwen hadden in onze vakan tieplannen. In principe kun je na een overtreding van de camping worden gestuurd, maar omdat het nog niet zo druk was, werd daar soepel mee omgegaan. Een van de regels is dat je niet met alcoholhoudende dran ken over het campingterrein mag lopen, daar hebben we niet zo veel van gemerkt. Mijn ouders waren wel gerustgesteld door de regel dat gasten geen biertentjes mogen maken', vertelt Lara. Hoe goed je een vakantie ook voor bereidt, ziekte laat zich moeilijk plannen. De 16-jarige Anne Huf ver trok zondag met koorts voortijdig naar huis. 'Ze wilde nog wel blijven, maar ziek in tentje liggen is ook niet alles', zegt Stephanie. Zij besloot om met Lara de vakantie toch voort te zetten. De prijs die ze voor een standplaats met een tent moesten betalen was €50,- per persoon voor vijf nachten. Daar kwam €20,- borg bovenop. Voor de huur van de fietsen moes ten ze bij verhuurbedrijf Bruining €25,- borg betalen boven op de €4,- huur per fiets per dag. 'Jongeren die op het Kogerstrand staan moeten altijd borg betalen', zegt Lara. Zij vindt dat niet raar: 'Als je ziet hoe wij met de fietsen omgaan, kan ik mij best voorstellen dat jongeren borg moeten betalen.' De vriendinnen kennen elkaar van school. Het afgelopen jaar hebben ze in de vierde klas van de HAVO gezeten. Anne is blijven zitten en doet het vierde jaar na de zomer over. Lara en Stephanie beginnen in september met een MBO-opleiding. 'We zijn beter in doen dan in leren en we zijn de HAVO wel een beetje zat', zegt Lara. De twee zijn iedere avond op stap geweest in de Koog. 'Konden we eindelijk stappen zonder dat we een tijd mee krijgen van onze ouders, gaat alles om drie uur dicht', roept Stephanie verongelijkt. 'Nu zijn we nog eerder thuis dan wanneer we in Leidschendam uit gaan.' De pret was er echter niet minder om. Met name café de Wijsneus viel goed in de smaak. Er hing een goede sfeer en het was er gezellig druk. Wel moesten ze drie keer een ander bedrag voor een biertje betalen. 'Ik weet niet of dat voordelig was voor ons, want we letten niet echt op prijzen als we op stap zijn', zegt Stephanie. Omdat ze bij discotheek Toekomst EUR5.- entree moesten betalen, zijn ze daar niet binnen geweest. 'Het was in de andere tenten gezellig genoeg.' Voor het dagelijkse diner lieten de meiden pizza bezorgen. De goed koopste die ze konden krijgen was een pizza margarita voor EUR5,-. 'Hij was wel een beetje zwart aan de onderkant en smaakte ook niet geweldig. Maar voor dat geld moet je ook niet te veel verwachten', knik ken de twee nonchalant. Eenmaal hanie. Ondanks dat het tweetal niet voor de Texelse natuur kwam, wis ten de meeuwen hen wel te vinden. 'We waren nog gewaarschuwd dat we de vuilniszak in de tent moesten bewaren, maar wij dachten dat dat niet nodig was. Om zeven uur 's ochtends werden we wakker van gekrijs. Bleken enkele meeuwen de hele vuilniszak te hebben openge maakt', zegt Lara. Ze namen zelfs een keer een dichte zak chips mee. 'Hoe weten meeuwen nou dat er chips in een zak zit?' 'Die beesten zijn echt brutaal!' In totaal hebben de meiden voor de hele vakantie ongeveer EUR150,- uitgeven. 'Nu hebben we wel geluk gehad dat er een groep jongens naast ons stond, daar hebben we wel aardig wat drankjes van gekre gen. We hebben gewoon nog geld over!' 'We komen wel een keer weer terug, maar dan meer voor een week end erbij. We gaan nog een keer naar het buitenland op vakantie. Het is hier echt goedkoop, maar je weet nooit wat voor weer je hebt in Nederland. We hebben twee dagen op het strand kunnen liggen, maar de laatste twee dagen was er echt veel harde wind en veel regen. De stranden zijn hier veel mooier dan bij ons, je kunt hier gewoon je voe ten zien als je in het water staat.' De meiden hebben een erg gezelli ge vakantie hebben gehad, vertellen ze enthousiast. 'Maar met dit weer is vijf dagen echt te lang. Ik ben echt kapot nu', zegt Stephanie. 'Dat komt natuurlijk ook omdat je weinig slaapt en niet altijd even goed eet.' Ze zijn wel blij dat ze weer naar huis toe te gaan. 'Het was heel gezellig, maar in de zomer is het leuker denk ik, omdat het dan wat drukker is', zegt Lara. Deze zomer gaat Lara nog naar Kreta en Stephanie naar Spanje. 'In ieder geval ergens waar het warm is.' Martijn van Nieuwenhoven 'Konden we eindelijk stappen zonder dat we een tijd mee krijgen van onze ouders, gaat alles om drie uur dicht!' (Feto Martijn van Nxsuwenhovenl De voorstelling van De Vantasjes, het kindertheater van Klif 12 in Den Hoorn, staat deze zomer in het teken van het afscheid mevrouw Tulband, oftewel Janien de Bruijn. Na zo'n vijftien seizoenen, waarbij tienduizenden kinderen de voor stellingen hebben bezocht, nam ze dit jaar afscheid van het theater. In Hotel de Botel is ze voor het laatst te zien. Als mevrouw Tul band verschijnt ze niet in levende lijve in het theater, maar in een door Jaap Eelman gemaakte film, die op het strand is opgenomen. Mevrouw Tulband wint 'De grootste taartenbakwedstrijd van de wereld' die daar wordt gehouden, met als hoofdprijs een wereldreis. Terwijl de kinderen haar in een bromscooter zien wegtuffen, keren Klojo (Cor van Heerwaarden) en Tante Ko (Margriet de Graaff) terug in het theater en nemen hun intrek bij Burgemees ter Bas (Bas ten Have). Terwijl die naar een belangrijke vergadering is, verbouwen ze het huis tot Hotel de Botel, waarna barones Suiker buik en Truffelen (Marleen van ler- sel en Ineke Terpstra) er hun intrek nemen, wat tot hilarische orn kelingen leidt. Het even gea neerde als aanstekelijk acteer en de aankleding zorgen voor* kindervermaak, met een bijzone vermelding voor Patrick Zijn. als Pierewiet niet alleen de man_ï de knoppen speelt, maar waad student theatertechniek ook ds skia werkelijk licht en geluid beds w c Hand en spandiensten worden' few. leend door Wil de Leeuw. Hes Botel wordt elke donderdag M voerd en als daar aanleiding vd ook op andere tijdstippen. Marleen van lersel en Ineke Terpstra als baronessen Suikerbuik en Tuffelen, Margriet de Graaff als Tante Ko en Cor van i als Klojo in 'Hotel de Botel' van De Vantasjes.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8