1 Particulier hek op agrarische grond inzet van geschil _l Nieuws van de provincie Cjroen rZwartrJexeh in het harL, Buurt zet strijd tegen hostel nog even voort Alles zit mee bij tweede editie Sommeltjespop bji Rechter: geen woning in gebouw 't Bondje KNRM eert jubilerende orgelman Super deBoer 'dï 'L6M mmoeUr OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11994 DINSDAG 12 JULI 2005 TEXEI SF. CÜIJRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg leS -SAIL 2005: v.eeS e.(je s het aftellen is begonnen! ^in 'aatste VIP-arrangementen Hoo<° Kijk in deze krant! 'Effies beursen' Meer dan 150 schepen en scheepjes telde de Texelse vissersvloot in 1898. Bij de nummenng tot en met honderd stonden er alleen geen TX26, TX32 en TX84 geregistreerd. Ruim honderd jaar later, op 1 januari 2005. zijn er nog maar 31 vissersschepen. Deze opmerkelijke gegevens staan te lezen in Effies beursen, 225 jaar haven Oudeschild, dat deze week ver schijnt. Pagina 2 m Marius Witte Een baantje bij Rebotex op de Tesoboot. Dat leek hem best leuk voor een paar jaar. Weer eens wat anders dan het administratieve werk dat hij daarvoor had gedaan. Inmid dels zijn die paar jaar al 25 jaar ver streken en behoort Marius Witte (58) bijna tot het meubilair van de veer boot. Meestal jolig en in voor een geintje, maar ook met de naam een hekel te hebben aan kinderen. Pagina 3 Dronken in invalidenwagen Een 39-jarige man uit Den Burg heeft zaterdag rond 20.25 uur een aanrij- dinkje veroorzaakt, toen hij in een bocht van de Lieuwstraat uit zijn invalidenwagen viel, die vervolgens tegen een geparkeerde auto opreed. De bestuurder bleek flink te hebben gedronken. Een alcoholtest wees uit dat hij 675 ug/l in zijn bloed had, ruim drie maal de toegestane hoeveelheid. Politie beboet henneptelers De politie heeft donderdag twee kleine hennepkwekerijen ontman teld. De grootste was gevestigd in een bungalow aan de Califor- niëweg nabij De Koog. Er groeiden ruim driehonderd hennepplanten, die ter plekke konden worden ver werkt tot drugs. Ook ontdekte de politie dat nog een rekening van €10.000,- aan verbruikte elektrici teit openstond. Achter een woning aan de Tromp straat in Oudeschild werd eveneens een kwekerijtje ontdekt. Het ging om 23 planten, die werden gekweekt in een vier bij vijf meter grote kas. Alle planten en de aangetroffen appara tuur zijn in beslag genomen. Tegen de eigenaren wordt proces-verbaal op gemaakt. Het onderzoek was ingesteld omdat op drie plaatsen het stroomgebruik plotseling sterk was toegenomen. In het derde geval bleek daar een legi tieme reden voor. omdat de ver dachte Texelaar een tropische volière had gebouwd. De extra stroom was gebruikt om het onderkomen van zijn vogels te verwarmen. De Buurtvereniging Den Burg-Zuid gaat door met haar verzet tegen de komst van het nieuwe hostel van Stayokay op het voormalige B-veld aan de Haffelderweg. Dat hebben de bezwaarmakers Hans Eshuys, Cock Eschweiler en Jan Moens, die alledrie in het bestuur van de buurtvereniging zitten, laten we ten. De drie gaan, ondanks hun verloren zaak tegen de door de gemeente af gegeven bouwvergunning, door met Een afrastering achtereen particu- iere woning aan de Boodtlaan in De Koog mag voorlopig blijven staan. Dat is de uitkomst van de O0i^ gang naar de bestuursrechter die m de eigenaar donderdag maakte. nw De gemeente Texel had haar eer der aangeschreven het hek te ver- Je[*I wijderen, omdat het in strijd was met het bestemmingsplan. Tijdens de dezitting constateerde rechter Zijp dat het wel meeviel. Ze vond het .4 giet nodig de zaak door te zetten. ËKoger kocht vorig jaar een stukje j, rond, direct grenzend aan het eigen ny rceel. Door er een hek langs te il featsen werd de extra 112 vierkante eer bij de eigen tuin getrokken. Het 2)21 fcwas eerst hoger dan een meter, het vergunningplichtig maakte, feop door de gemeente gewezen is hek inmiddels ingekort en daar- ie vergunningsvrij. De gemeente dus niet meer optreden tegen het rezig zijn van het hek. Probleem de gemeente is dat het hek op id staat die in het bestemmings als agrarisch is ingetekend. De ld wordt echter niet voor agrari- ie doeleinden gebruikt. Maar de hebben er geen problemen en, zo werd tijdens de zitting wel lelijk, het is overdreven om te stel de gemeente hinder onder van het verkeerd gebruik van de Het is een principekwestie, zo jundisch medewerker weten, ts koopt iedereen stukjes agra- grond om het eigen woonerf uit te breiden, dat kan natuurlijk niet.' De oplossing was eenvoudig: als de eigenaar het hek een stukje ver plaatst, staat het op de bestemming wonen en is er mets aan de hand. Maar dan kunnen ze de aangekochte vierkante meters grond niet gebrui ken als tuintje, wat nou juist de reden was voor de aankoop. Een verzoek aan de gemeente om het onjuiste gebruik te legaliseren, is deze week door het college afgewezen. Er is nog een andere optie: de buurman, die de aangrenzende grond wél agrarisch gebruikt, kan het hek opnieuw plaat sen, bijvoorbeeld met als reden zijn paarden op het erf te houden. Ook dan kan de gemeente weinig onder nemen tegen, in principe precies het zelfde hek, op dezelfde plaats. Rechter Zijp zei het met hardop, maar eigenlijk vond ze de rechtszaak te gek voor woorden. 'Het heeft natuurlijk geen zin nutteloos tijd te verdoen.' Ze kwam met het voorstel de zaak snel af te doen als de gemeente bereid is de uitspraak van de commissie Be zwaarschriften af te wachten. Die behandelt het bezwaar op 25 juli, waarna binnen zes weken de uit spraak volgt. Beide partijen gingen akkoord, waarmee de Koger voorlo pig aan het langste eind trekt. Dat uitstel was immers de belangrijkste oorzaak de stap naar de rechter te maken. Of de kwestie definitief ten einde is, valt echter te betwijfelen. Het is immers een principekwestie, niet alleen voor de gemeente. Met ontbloot bovenlijf en veel gevoel voor show verving Ewout Adriaans bij Thirsty Work gitarist Edwin Bakker. De groep maakte indruk met stevige bluesrock. Rechts gitarist Hans List. In het midden zanger Martijn Dros. Sommeltjespop krijgt volgend jaar een derde editie. Zoveel is al zeker, nadat de tweede editie zaterdag een groot succes is geworden. Waren matige weersomstandighe den en concurrentie van andere evenementen het kleinschalig op gezette popfestival in De Waal vo rig jaar nog te machtig, nu zat al les mee. Er scheen een heerlijk zonnetje - in tegenstelling tot de avond ervoor, toen het tijdens een felle bui pijpen stelen regende - en de muzikanten deden hun uiterste best iets moois te laten horen. Gevolg was dat de hon derden toeschouwers zich uitstekend vermaakten. Grappig was te consta teren dat sommige inwoners van De Waal alleen maar even sfeer kwamen proeven, maar vervolgens urenlang bleven. Ook de artiesten lieten en thousiaste geluiden horen. Ze waren zeer te spreken over het werk van de technici, die ook op het podium voor een goed geluid zorgden. Aangesto ken dóór het enthousiasme van het publiek beloofden de muzikanten van Polarex te zullen terugkomen. 'Wat er ook gebeurt, ook al worden we we reldberoemd, we staan hier volgend jaar voor hetzelfde bedrag', aldus de leden van het gezelschap, dat werd geformeerd door oud-Texelaar en voormalig drummer van Nilsson Jan- Jacob Zegel. Lees verder pagina 5 hun bezwarenprocedure bij de Raad van State tegen de bestemmings wijziging van het B-veld in het nieuwe bestemmingsplan Den Burg. In dat plan is de bestemming van sport- voorziening omgezet in groepsver- blijf/horeca. De bezwaarmakers heb ben het hogerop gezocht, nadat de provincie eerder dit jaar hun bezwa ren tegen het nieuwe bestemmings plan verwierp. Het advies om naar de Raad van State te stappen, kwam bij de Raad van State zelf vandaantoen die zich op 29 april in de andere zaak over de bezwaren tegen de bouwver gunning boog. 'We wachten nu op een uitnodiging voorde andere zaak', aldus Eshuys, voorzitter van de buurtvereniging. De buurtvereniging zegt 'een klein sprankje hoop' in een goede afloop te hebben. De gemeente liet eerder weten zich over de bezwaren tegen de nieuwe bestemming geen zorgen te maken, omdat de Raad van State met de goedkeuring van de bouwver gunning impliciet zijn goedkeuring gaf aan het gebruik van de nieuwe bestemming. De vergunning werd met behulp van een artikel 19 proce dure afgegeven, ofwel vooruitlopend op het feit dat het B-veld de bestem ming groepsverblijf/recreatie zou knj- gen. Manager Anne van der Velde van Stayokay noemde het voortzet ten met de procedure tegen het nieuwe bestemmingsplan vorige week nog een doodlopende weg. Voor de buurtvereniging is de strijd echter pas afgelopen als de Raad van State ook in de lopende zaak een oordeel heeft geveld. 'Dan wordt een definitief punt achter deze lange, ver moeiende en slopende procedure gezet. De uitspraak begroeten we misschien juichend, misschien teleur gesteld.' Volgens de vereniging kan het nog zo'n half jaar duren voordat de nieuwe zaak bij de Raad van State aan de orde komt. Stayokay gaf vo rige week aan zo snel mogelijk met bouwen te willen beginnen, zodat het nieuwe hostel in de zomer van 2006 klaar kan zijn. Eshuys benadrukt dat de buurtvereniging zich met tegen Stayokay keert, maar wel tegen het beleid van de gemeente. De buurtvereniging merkt op dat de gemeente er, op basis van de uitspra ken van de bestuursrechters en de Raad van State, op het gebied van openbare orde een zware taak bij krijgt als het nieuwe hostel van start gaat. De rechters meldden tijdens alle procedures diverse malen dat even tuele overlast van gasten van het hostel als een openbaar ordepro bleem moet worden gezien. Eshuys wijst erop dat de buurt bij voorbaat niet op met name nachtelijke overlast zit te wachten. 'Dan barst een keer de bom. Wij hebben geen zin in nachte lijk overleg als het onrustig is en Gel dorp houdt 's nachts in haar eentje ook geen vijftig jongeren tegen.' Vol gens de buurtvereniging heeft de strijd tegen de bouwvergunning en het bestemmingsplan in ieder geval één ding opgeleverd. 'We zijn laatst specifiek door de gemeente uitgeno digd voor de avond waar het verkeer bij het nieuwe raadhuis centraal stond.' Vanuit de buurtvereniging werd voor die avond samen met de sportraad een plan opgesteld om met name het fietsverkeer bij de Emma- laan veiliger te maken. Dat was ook één van de bezwaarpunten tegen de komst van het groepsverblijf. 'We vra gen ons af hoe het nu verder gaat met de Emmalaan totdat het nieuwe raad huis er is, want tot die tijd is er ook een gevaarlijke situatie.' Overval op jong meisje Een 17-jarig meisje uit Oudeschild werd in de nacht van zaterdag op zondag slachtoffer van een overval. Ze fietste rond 0.15 uur over de Nes- weg nabij Oosterend, toen plotseling een man voor haar op de weg stond Toen ze hem passeerde, duwde de onbekende haar van de fiets. Ze viel op de grond, waarna hij haar meer dere malen schopte. Hij doorzocht vervolgens haar tas. maar kon ken nelijk mets van zijn gading vinden. Op het moment dat de man stopte met schoppen, kon het slachtoffer ont snappen. Ze moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Hierbij werden diverse kneuzingen geconstateerd. vraai Bondje, het voormalige vereni- e Mx^jingsgebouw achter de katholieke in Oudeschild, mag niet als ihstwoning worden gebruikt. Al- «oordeelde de bestuursrechter 'Alkmaar, die het beroep dat de Mie Van Beek aantekende tegen oroer weigering door de gemeente ier> Mr een vrijstelling en een bouw- "gunning ongegrond heeft ver- fard. seffer liet de gemeente blijken We ie hechten aan de hoofd- Kte bijzondere doeleinden, wat o geschikt maakt voor veremgings- wj Ander argument dat b en w er pi woonfunctie aan wilden toeken- was dat ze het niet rechtvaardig "den tegenover anderen die er wil tonen en het ook niet mochten. deiw a^an ^eek vond dat nu het 9e" ""was losgekoppeld van de kerk, ^woonbestemming op zijn plaats ,aJn. Complicerende factor was ekk? de provincie niet akkoord ging de bestemming 'openbare en Andere doeleinden' die de ge- "e er in het nieuwe bestem- splan aan had toegekend. De êr overwoog naar aanleiding "*van bat burgemeester en wet- ,/i4rs bij het nemen van het door "Beek bestreden besluit geen re- konden houden met het Ve Wpum van GS. Naggevend argument voor de ^•Jursrechter in Alkmaar was dat fnaresse Van Beek slechts gedu- ,lgeri een beperkt deel van het jaar zlngj dagen en zes avonden) in een proM VACATURE 'BIJ VOORKEUR NIET IN HET BEZIT VAN EEN LANGE TERMIJN GEHEUGEN klein deel van het gebouw (circa der tig vierkante meter) activiteiten wilde organiseren. De rest van het gebouw zou geheel als woning worden inge richt. De beoogde hoofdfunctie van het gebouw, zo stelt de bestuurs rechter, wordt daarmee Wonen en niet Bijzondere doeleinden, hetgeen strijd oplevert met het bestemmings plan. Daarmee volgde de bestuurs rechter de redenenng van het college van burgemeester en wethouders. Stad en land reisde Peter Kaan in de afgelopen vijfentwintig jaar af om met zijn draaiorgeltje geld op te halen voor de KNRM. Met succes, want sinds zijn eerste optreden op de Oude schilder havenfeesten van 1980 ver diende hij in totaal maar liefst €22.000,-. Om de orgelman daarvoor te bedanken, had de redding maatschappij zaterdag een gezellige middag met koffie en gebak georga niseerd in het Maritiem en Jutters Museum, waarbij naast vrienden en familieleden ook veel redders aanwe zig waren. De meest prominente gast was KNRM-directeur Wiebenga, die in zijn toespraak precies de juiste toon wist te vinden. Hij waarschuwde de graag in de belangstelling staande jubilaris dat hij zó veel presentjes had meegenomen dat die geen' ruimte meer zou overhouden in zijn kamer in het gezinsvervangend tehuis aan De Zes, iets wat Kaan overigens nadruk kelijk ontkende. De orgelman kreeg naast een oorkonde een ets van de oude reddingboot van Ameland, die nog tot 1988 met paarden te water werd gelaten. Ook was er een spe ciaal voor hem gemaakte jas, met daarop de emblemen van de KNRM- stations van De Koog en De Cocksdorp. Burgemeester Joke Gel dorp, aanwezig in haar functie van voorzitter van de plaatselijke com missie van de reddingmaatschappij, plaagde Kaan dat hij ook op het ge meentehuis goed bekend was, daar mee verwijzend naar de klachten over geluidsoverlast die ambtenaren in het verleden uitten. Wiebenga vroeg Kaan vooral door te gaan met zijn werk, omdat veel geld nodig blijft om de op giften draaiende KNRM goed te kunnen laten functioneren. Zo zal er in de nabije toekomst moe ten worden geïnvesteerd in een nieuw boothuis in De Koog, dat door de aanschaf van een nieuwe boot aan de krappe kant is geworden. Aan Kaan zal het met liggen, want hij had amper tijd om zijn eigen festiviteiten bij te wonen. Zaterdagochtend had hij nog op de rommelmarkt in Ooster end gedraaid, de dag erop werd hij alweer verwacht op de kofferbak- markt bij Calluna in De Koog. Als dank zou hij volgend jaar wel wéér een feestje willen vieren. 'Dan word ik vijftig...'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1